مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم:

 چالش صنعت چاپ استان، تامین کاغذ است

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر قم گفت: تامین مواد اولیه چاپخانه ها و تامین کاغذ چالش هایی برای صنعت چاپ استان ایجاد کرده است.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از شفقنا در قم، سید موسی حسینی کاشانی  با اشاره به عملکردهای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: کلیه فعالیت‌های این اداره بر اساس هدف گذاری‌های مشخص است و تلاش شده است دستاوردها در این مسیر قرار گیرد.

وی مشکلات مالی و زیرساختی را از جمله عوامل مهم در حوزه فرهنگ دانست و افزود: درصورتی که حمایت های مالی از کارهای فرهنگی صورت نگیرد این اقدامات کاهش می یابد و برای برطرف سازی مشکلات نیازمند عزم جدی و مشارکت مردمی هستیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم تصریح کرد: حرکت در زمینه فرهنگ باید متناسب و متوازن و بر اساس اهداف ، شاخص ها، راهبردها و اعتبارهای موجود انجام شود.

حسینی کاشانی در خصوص بودجه های اختصاص یافته در سال ۹۷ گفت: ۱۲ درصد بودجه به حوزه رسانه، ۲۹ درصد به حوزه فرهنگی، ۱۷ درصد در حوزه قرآنی، ۱۰ درصد سینمایی و ۳۲ درصد در حوزه هنری تخصیص یافته است.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره های ملی در استان قم ابراز داشت: برگزاری این جشنواره ها به منظور تقویت زیر ساخت های فرهنگی است و در یکی از سیاست های ما در راستای این امر حمایت از حرکت های مردمی و نهادهای مردمی برای کارهای خودجوش فرهنگی است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم با بیان اینکه جذب اعتبارات در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ افزایش چشمگیری داشته است گفت: تک شهرستانی بودن جذب اعتبارات برای قم را با مشکل مواجه کرده است ولی با تمام محدودیت های مالی رشد ۴۰ درصدی داشتیم.

حسینی کاشانی با اشاره به امضای تفاهم نامه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و استانداری قم عنوان کرد: ۶۰ درصد مفاد این تفاهم نامه محقق شده است که در زمینه زیرساختی و برنامه ای است و انشالله شاهد اتفاقات خوبی در استان هستیم.

وی همچنین از دو برابر شدن اختصاص یارانه مستقیم به مطبوعات در طی ۲ سال گذشته خبر داد و افزود: کل یارانه ای مستقیم مطبوعات قم در سال ۹۶، ۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال در بوده که این رقم در سال ۹۷ به ۷ میلیارد و ۲۶۰ میلیون ریال افزایش یافته است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم افزود: تعداد آگهی توزیع شده میان مطبوعات استان از  ۱۱ هزار و ۵۴۱ آگهی در سال ۹۶ به ۱۷ هزار و ۲۶۷ به سال ۹۷ افزایش یافته است.

حسینی کاشانی با بیان اینکه ۳۶۷ رسانه دارای مجوز در استان مشغول به فعالیت هستند؛ بیان کرد: ۲۸۱ نشریه چاپی، ۵۹ پایگاه خبری و ۲۷ رسانه برخط در استان وجود دارد ضمن اینکه در حوزه فصلنامه های تخصصی قم جزو چهار استان اول کشور است.

وی با اشاره به فعالیت های قرآنی استان خاطر نشان کرد: تا سال جاری ۵۵ موسسه قرآنی در حال فعالیت هستند و تعداد شرکت کنندگان آزمون قران و عترت از ۹ هزار و ۴۰۰ تن در سال ۹۶ به ۱۰ هزار و ۲۸۰ تن در سال ۹۷ افزایش یافت و این موجب شد تا استان قم رتبه اول کشور در تعداد شرکت کننده را دارا باشد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم گفت: تامین مواد اولیه چاپ خانه ها و تامین کاغذ چالش هایی برای صنعت چاپ استان ایجاد کرده است که با پیگیری های صورت گرفته میزان تسهیلات اختصاصی استان در حوزه فرهنگ و هنر در سال جاری رشد بیش از ۳۰۰ درصدی نسبت به سال گذشته داشته ایم.

حسینی کاشانی ادامه داد: شهرک چاپ و نشر تا دو سال گذشته تنها یک تابلو بود و با پیگیری های صورت گرفته در این سال اولین مجوز صادر و هم اکنون ۶۰ چاپخانه دار نیز در این شهرک زمین گرفته اند.

وی استان قم را از جمله استان های پیشرو در صنعت چاپ و نشر خواند و افزود: دربحث شورای فرهنگ عمومی ، قم جزو سه استان برتر کشور، در جشنواره چاپ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزیده و در جشنواره شهید رجایی سال ۹۶ این اداره کل رتبه اول را کسب کرده است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم بیان کرد: قم بعد از تهران دومین صادر کننده مجوز برای چاپ کتاب است و تعداد مجوزهای صادر شده کتاب در سال ۹۶، ۱۰ هزار و ۳۳۴ و در سال ۹۷ به ۱۰ هزار و ۶۹۷ مجوز رسیده است که نیمی از مجوزهای صادر شده در حوزه دین است

حسینی کاشانی ادامه داد: یک هزار و ۳۰۰ ناشر در استان وجود دارد که حدود ۷۰۰ ناشر فعال است، البته در حوزه نشر در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ کاهش داشته ایم که این کاهش به دلیل مشکلات حوزه چاپ و نشر و خروج برخی ناشران از صنعت نشر بوده است.

وی با اشاره به افزایش دو برابری صندلی های سینما در قم گفت: تا امروز دو هزار و ۵۵۰ صندلی سینما داریم و با ورود بخش خصوصی به نهضت سینما سازی در این استان، تعداد صندلی های سینمایی قم در آخر سال ۹۹ نسبت به وضعیت کنونی ۲ برابر افزایش می یابد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم نظارت بر اماکن فرهنگی را یکی از اقدامات مهم دانست و خاطر نشان کرد: ۳۷ مرکز بازی های رایانه ای در استان پلمپ شده است.

حسینی کاشانی تاکید کرد: حجاب و عفاف از جمله اولویت های اصلی این اداره کل است و حمایت از ظرفیت های مردمی در حوزه حجاب و عفاف، اجرای طرح چهارشنبه های زهرایی و همچنین تخصیص ۷۰۰ میلیون ریال در راستای حمایت از موسسه های فعال در حوزه حجاب و عفاف از جمله اقدام های صورت گرفته در این زمینه است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)