گروه‌ها و افراد برگزیده مروجان کتاب خوانی معرفی شدند

گروه‌ها و افراد برگزیده سومین جشنواره تقدیر از مروجان کتابخوانی با حضور معاون فرهنگی وزیر ارشاد معرفی شدند.


چاپ و نشر به نقل از تسنیم/  مراسم پایانی این جشنواره امروز چهارشنبه بیست و ششم آبان ماه برگزار شد و با حضور سید عباس صالحی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و نوش آبادی معاون پارلمانی و حقوقی و استان ها  برگزیده های این رقابت معرفی شد.

در این مراسم محسن حاج زین‌العابدینی، دبیر سومین جشنواره تجلیل از مروجین کتابخوانی با اشاره به تصمیم صورت گرفته برای واگذاری این جشنواره پس از دو دوره به بخش خصوصی، انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران را نهاد برگزارکننده سومین دوره این جشنواره ذکر کرد و گفت: امسال بیش از 700 اثر از افراد و گروه‌های مختلف در زمینه ترویج کتابخوانی به دبیرخانه ارسال شد که ما علاوه بر ارزیابی این آثار، در بخش‌های ویژه شامل معلمین، امامان جماعت، کتابداران، کتابفروشی‌ها، مهدکودک‌ها، نهادهای صنفی، صنعتی و خدماتی و همچنین بخش بین‌الملل، از مروجین کتابخوانی تقدیر می‌کنیم.
  
همچنین سیدعباس صالحی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از ظهر امروز چهارشنبه 26 آبان در آئین اختتامیه سومین جشنواره تقدیر از افراد و گروه‌های برگزیده در ترویج کتابخوانی که در محل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد، با اشاره به نقش کتاب در شاخص توسعه‌یافتگی جوامع و تقسیم آنها از این حیث به جوامع مدنی و بدوی و همچنین پیش‌رو و پیرو گفت: در همه این تقسیم‌بندی‌ها، کتاب و کتابخوانی یک شاخص جدی به شمار می‌رود؛ جامعه‌ای که بیشتر کتاب بخواند، مدنی‌تر، عقلانی‌تر و توسعه‌یافته‌تر از سایر جوامع است. دلایل زیادی برای این مسئله می‌توان ذکر کرد. اما یک دلیل مهم آن است که کتاب، رسانه متفکر است و هیچ رسانه‌ای به اندازه کتاب، طعم تفکر ندارد. کتاب می‌تواند چینش جوامع پیش‌رو، عقلانی، آزاد و توسعه‌یافته را محقق کند.

وی کتاب را قدیمی‌ترین رسانه بشری عنوان کرد و با اشاره به ظهور رسانه‌های نوپدید که به گفته او به نسبت کتاب از عمق کمتری در تفکربخشی برخوردارند، تأکید کرد: کتاب رسانه‌ای زایا در تفکر و اندیشه به شمار می‌رود و حامل و مولد تفکر است؛ هیچ رسانه‌ای به اندازه کتاب دارای تکثیر تفکر نیست. کتاب مهم است چون یک رسانه درونی است، کتاب عرق‌ریزان روح است و گاهی دهها سال متمادی، یک نویسنده با درونی‌ترین لحظات زندگی، آن را تبدیل به کتاب می‌کند.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه هیچ رسانه‌ای به اندازه کتاب بیانگر درون پرمعنا و پرلایه انسان نیست، کتاب را یک رسانه مانا توصیف کرد و گفت: این ویژگی‌ها موجب شده که کتاب به عنوان یک شاخص بسیار اساسی و مهم در تقسیم‌بندی جوامع به شمار آید که بر مبنای آن جوامع به عقلانی و هیجانی و یا پیش‌رو و پیرو تقسیم‌بندی می‌شوند.

صالحی با بیان اینکه اگر چنین باوری داریم، طبعاً باید کتابخوانی را جدی بگیریم، گفت: کتابخوانی یک رفتار غریزی مانند غذا خوردن نیست و همچنین یک علامت ارثی نیست که بگوییم چون نیاکان ما کتابخوان بوده‌اند، حتماً ما هم کتابخوان می‌شویم. کتابخوانی یک رفتار اکتسابی است که باید در روند جامعه‌پذیری افراد به آن توجه ویژه شود.

وی سپس به تأثیر مجموعه‌های مروج کتابخوانی چه افراد و چه گروه‌های فعال در این حوزه در رشد کتابخوانی در جامعه اشاره کرد و با بیان ویژگی‌های این افراد و گروه‌های مروج کتابخوانی، داوطلبانه و عاشقانه بودن، مبتکرانه و خلاقانه بودن، نیازسنجانه و معطوف بودن به گروه‌های هدف را از جمله این ویژگی‌ها برشمرد.

این مقام مسئول در وزارت ارشاد با اشاره به پایه‌گذاری جشنواره تقدیر از افراد و گروه‌های مروج کتابخوانی از سال 1393، به نقش زنان در این حوزه اشاره کرد و گفت: جریان جنسیت در حوزه گروه‌های ترویج کتابخوانی در کشور بسیار خوب عمل می‌کند و سهم زنان در پویش کتابخوانی در کشور بالاست که این یادآور همان سنت مادرانه ما در تعلیم و تربیت است.

صالحی همچنین نقش نهادهای خیریه را در حوزه کتاب و کتابخوانی مورد توجه قرار داد و گفت: نباید نهادهای خیریه فعالیت خودشان را به دادن غذاهای نذری محدود کنند؛ این کار البته مهم است اما نذری دادن کتاب‌ هم به عنوان خوراک روح از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی با تحلیل محتوای فعالیت گروه‌های مروج کتابخوانی، کودکان و همچنین مناطق محروم کشور را دو قشر مخاطب اصلی فعالیت این گروه‌ها عنوان کرد و یادآور شد: ما شاهد شکل‌گیری یک جنبش اجتماعی در حوزه کتابخوانی در مناطق محروم هستیم.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به همراهی تشکل‌ها، نهادها و انجمن‌های مختلف با دبیرخانه جشنواره تقدیر از افراد و گروه‌های برگزیده در ترویج کتابخوانی در دو دوره نخست این رویداد، با دبیرخانه آن که در دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی کتاب و کتابخوانی وزارت ارشاد مستقر بوده است، از واگذاری کامل این فعالیت در دوره اخیر یعنی سوم سخن گفت و از دست‌اندرکاران هر سه دوره این جشنواره قدردانی کرد.

صالحی همچنین تقویت برنامه‌های افراد و گروه‌های مروج کتابخوانی در شهرستان‌ها را از جمله دوره سوم این جشنواره یاد کرد و گفت: در چشم‌انداز این جشنواره باید همکاری و مشارکت مراکز خدماتی، صنفی و صنعتی و شرکت‌های بزرگ و کوچک در حوزه کتابخوانی به عنوان یک مسئولیت اجتماعی که آنها می‌بایست بر عهده بگیرند، دیده شود.

وی با اشاره به فرصت‌های خوبی که از طریق شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی برای کتابخوانی در کشور پدید آمده است، بر تقویت حوزه بین‌الملل این جشنواره تأکید کرد و یادآور شد: هر شهروند ایرانی در هر نقطه‌ای از جهان که عُلقه‌ای به این آب و خاک دارد و به دنبال فعالیت‌های ترویجی در حوزه کتابخوانی است، از نظر ما محترم و فعالیت‌های او شایسته تقدیر است.

صالحی در پایان با برشمردن برخی شهرهای فعال در حوزه ترویج کتابخوانی گفت: به نظر می‌آید برخی شهرها در این عرصه فعالیت‌های خوبی را از خود نشان داده‌اند که اتفاقاً این شهرها، کلانشهرها هم نیستند و به همین دلیل ما شاهد یک پویش اجتماعی در کتابخوانی هستیم.

در این مراسم و پس از قرائت بیانیه هیئت داوران توسط سید کاظم حافظیان رضوی، نفرات منتخب و شایسته تقدیر سومین جشنواره تقدیر از افراد و گروه‌های برگزیده در ترویج کتابخوانی معرفی و تجلیل شدند.

برگزیدگان به این شرح هستند:

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در چهارشنبه, 26 آبان 1395 ساعت 13:42
  • اندازه قلم