مدیرکل اداره میراث فرهنگی قزوین در گفت‌وگو با ایبنا خبر مطرح کرد:

شاعران و نویسندگان در تورهای نوروزی قزوین گشت

محمدعلی حضرتی، شاعر، نویسنده و مدیرکل اداره میراث فرهنگی استان قزوین گفت: 15 نویسنده و شاعر خوب قزوینی را انتخاب کرده‌ایم که هرکدام یک روز به تورهای قزوین گشت ما اضافه می‌شوند و برای افراد حاضر در تور به شعرخوانی و داستان‌خوانی خواهند کرد.
 
به گزارش چاپ ونشر به نقل از (ایبنا)، محمدعلی حضرتی، مدیرکل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین یکی از چهره‌های فرهنگی است که در حوزه نگارش آثار مکتوب بسیار فعال عمل کرده است و به همت او آثار بسیار زیادی در حوزه پژوهشی، شعر و تاریخ منتشر شده است. به بهانه حضور او در خبرگزاری ایبنا گفت‌وگویی با این چهره فرهنگی انجام دادیم که در ادامه می‌خوانید.

 لطفا کمی درباره آثار مکتوبی که در میراث فرهنگی منتشر کردید، توضیح دهید.
در آثار تازه منتشر شده کتاب «الموت‌نامه» را داریم که مجموعی از 27 مقاله از عنایت‌الله مجیدی است که با اوراق رنگی زیر خط چاپ رفته است. همچنین یک مجموعه سه جلدی هم به نام «قصه‌های سرزمین الموت» زیر خط چاپ رفته است که درواقع پژوهشی است درباره قصه‌های عامیانه مردم منطقه الموت شرقی.
 
نگاه شما در میراث فرهنگی به انتشار آثار مکتوب به چه شکلی بوده است؟
ما در دوره‌ای (حدود سال 83-84)‌ شروع بسیار خوبی داشتیم و چند اثر شاخص منتشر کردیم. ‌برای مثال کاری با نام «قوس در معماری ایرانی» منتشر شد که مجموعه‌ درس‌گفتارهای رضا مرشدی بود که در حدود 1000 صفحه منتشر شد و ویراستاری آن را نیز خودم انجام دادم. چاپ این کتاب همزمان شد با تغییر دولت اصلاحات و متاسفانه تیمی که بعد از ما روی کار آمد روی تمام گذشته خط کشید و به همین دلیل کتاب دیده نشد. باید اینجا اعلام کنم که در هشت سال دوره آقای احمدی‌نژاد کتابی در میراث منتشر نشد و کار کلا تعطیل بود و فقط من خودم به‌صورت شخصی چند کتاب منتشر کردم. در این سال‌ها روی «پیغمبریه» کار کردم و مجموعه عکس «نگین الموت» به بازار آمد که یک آلبوم عکس بود. اثر دیگری نیز به نام «سرزمین روزگاران» منتشر شد که مجموعه عکسی از معماری، مردم‌شناسی و طبیعت قزوین بود.کتابچه‌ای هم به نام «دروازه‌ای دریچه‌‌ی بهشت» که راهنمای گردشگری قزوین است در سال 86 منتشر شد و این روزها این کتاب به چاپ هشتم رسیده و در بازار موجود است. من سال 93 دوباره به میراث برگشتم و تا دو سه سال مشغول پرداخت بدهی‌های مدیر قبلی بودم؛ اما بعد از آن کار روی آثار مکتوب را مجددا آغاز کردم.
 
از کارهای منتشر نشده و جدید برای ما بگویید.
یکی از آثار جدید مجموعه مقالات «تاریخ معماری شهرسازی قزوین»‌ است که قرار است پژوهشگاه منتشر کند و من این احتمال را می‌دهم که کتاب تا اردیبهشت‌ماه آمده و روانه بازار شود. کار «دیلم‌نامه» نیز مجموعه متونی درباره دیلم است و سعی ما این است که این اثر نیز تا نمایشگاه روانه بازار شود. خوشبختانه بخش الموت‌پژوهشی در سال‌های اخیر بسیار فعال شده است اما ما سعی کردیم که تک‌نگاری‌هایی که درباره نقاط دیگر قزوین نیز انجام شده، دیده و منتشر شوند. در حال حاضر مدتی است که برنامه‌ای ثابت داریم و درباره کتاب‌هایی که نویسنده‌های قزوینی نوشته‌اند یا درباره قزوین نوشته شده است،‌ صحبت می‌کنیم. برای مثال در هفته‌های گذشته کتاب «فارسی قزوینی»‌، علی صلح‌جو و «خاما» اثر یوسف علیخانی بررسی شدند.

شما علاوه بر حوزه تاریخ‌نگاری در حوزه شعر نیز فعالیت‌هایی دارید. از مجموعه شعرتان برای ما بگویید.
مجموعه شعرم گزیده‌ای از چند دفتر قبلی من است. شعرها عاشقانه و گاه انتقادی هستند. چیدمان آمدن آثار به زمان سرودن‌شان بستگی دارد و به این شکل تنظیم شده است. در مجموع باید بگویم که این اثر گزیده‌ای از فعالیت‌های شعری من است.
 
شما فعالیت‌های آموزشی هم داشتید؟
بله، سال‌ها کارگاه شعر و داستان در قزوین برگزار می‌کردم. برای مثال در مجموعه «سحر» از سال 68 تا 74 هر هفته جلسه‌ای داشتیم و با دانش‌آموزان شعر و داستان کار می‌کردم و بیشتر شاعران امروز قزوین محصول همان کارگاه‌ها هستند. بعد از آن مرکز ادبی عبید را راه‌اندازی کردیم که هنوز هم به فعالیت ادامه می‌دهد. به دلیل مشغله‌های کاری، کمتر به محافل شعری می‌روم اما آن جمع هنوز به کار خودش ادامه می‌دهد و فعالیت دارد.
 
مجموعه شعر جدیدی در دست انتشار دارید؟
این روزها شعر می‌نویسم اما تمایل چندانی برای انتشار آن ندارم؛ چراکه کمی دیدگاهم تغییر کرده است و کمی سختگیرانه‌تر به موضوع انتشار نگاه می‌کنم. از طرفی این نگرانی را هم دارم که کتاب از ممیزی عبور نکند.

 کتاب شعر هم می خوانید؟
به جرات می‌توانم بگویم که کمتر مجموعه شعری است که در بازار عرضه شده و من آن را نخوانده‌ام. این یعنی که مطالعاتم قطع نشده است.
 
با این همه مطالعه وضعیت شعر را چطور ارزیابی می‌کنید؟
 من فکر می‌کنم که ما در وضعیت اجتناب‌ناپذیری قرار داریم و با شیوه‌هایی از شعر روبه‌رو هستیم که هنوز تثبیت نشده است و همه در حال تجربه کردن آن هستند. شتابزدگی‌ای که ما امروز شاهد آن هستیم به ما می‌فهماند که بسیاری از کارهایی که منتشر می‌شود، دارای لرزش‌ها و ایرادات زبانی و حتی محتوایی و نیازمند ویرایش و بازنگری است. احساس می‌کنم که سال‌هاست شعر ما فاقد پشتوانه تفکر است و شاید منشاء بسیاری از مشکلات ما همین باشد.

ما در حال حاضر شاعر متفکر نداریم یا اگر داریم تعدادشان بسیار اندک‌شمار است. البته عده‌ای هستند که دوست دارند به ساحت تفکر نزدیک شوند؛ اما فقط در حال نزدیک‌شدن هستند و به تفکر نرسیده‌اند و هنوز آن جایگاه یک شاعر متفکر را ندارند. این در حالی است که وقتی ما به دوره‌های گذشته مثل دهه 40 نگاه می‌کنیم می‌بینیم اتفاقات خوبی برای این افراد رخ داده است و به نظر من دلیل آن این است که شاعران مطالعه می‌کردند و به سادگی از کنار هیچ موضوعی عبور نمی‌کردند. فکر می‌کنم که خیلی از شاعران ما فقط کتاب‌های خودشان را می‌خوانند و با شعر شاعران دیگر کاری ندارند. متاسفانه ما امروز در حوزه شعر دچار شهوت شهرت شده‌ایم؛ یعنی افرادی هستند که می‌خواهند به وسیله شعر سری در سرها دربیاورند. امروزه خیلی‌ها هستند که اشعارشان را با هزینه خودشان منتشر می‌کنند.

نکته دوم اینکه گویی در سطح رسانه شاعرانی بیشتر جدی گرفته می‌شوند که مجموعه شعر و کتاب داشته باشند. خوب به خاطر دارم که در یک دوره‌ای شاعران را با اسم مجموعه‌هایشان صدا می‌کردند و این خیلی بد بود و همین کار شاعران را ناخودآگاه تشویق می‌کند تا به سمت چاپ مجموعه‌های مکرری بروند که لطف چندانی ندارد و در حقیقت باعث تکرار خود شاعر می‌شود. از طرفی ما با ناشران تخصصی شعر روبه‌رو شدیم. در چنین شرایطی ضمن آنکه یک فرصت است، سوژه‌های اقتصادی نیز پیدا می‌شود و همواره شاعران را قلقک می‌دهد تا به فکر چاپ مجموعه شعر باشند. بنابراین ما شاهد نوعی کتاب‌سازی می‌شویم و می‌بینیم که شاعر سه سطر شعر را در یک صفحه چاپ می‌کند یا صفحات را به وسیله تصویرهای گرافیکی پر می‌کند تا کتاب داشته باشد و با 12 شعر یک کتاب عرضه می‌کند. این کارها ایرادی ندارد اما به شرطی که واقعا شعر باشد و ما شاهد تمرین‌های شاعرانه نباشیم. این اتفاق رخ داده است، فراگیر شده و همه در حال سبقت گرفتن از هم هستند.
 
به سراغ فعالیت‌هایتان در استان قزوین برویم، برنامه ویژه‌ برای عید  امسال دارید؟
 امسال برنامه هرروز با یک نویسنده و شاعر داریم. به این صورت که هر روز به سراغ یک نویسنده و شاعر می‌رویم. درواقع ما 15 نویسنده و شاعر خوب قزوینی را انتخاب کردیم که هرکدام یک روز به تورهای قزوین گشت ما اضافه می‌شوند و برای افراد حاضر در تور به شعرخوانی و داستان‌خوانی خواهند کرد. همه نام‌ها را در دست ندارم اما از این میان می‌توانم به ناصر تکمیل‌همایون، احسان اشراقی،‌ مهشید میرمعزی، یوسف علیخانی، محسن فرجی، حسن لطفی، سیامک عاقلی، محمد حسینی و یاسر قنبرلو اشاره کرد. از طرفی ما برای نوروز برای هر بنا یک کتابچه آماده کرده‌ایم، که همه اطلاعات شهر نیز در آن آماده است.
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در شنبه, 12 اسفند 1396 ساعت 08:51
  • اندازه قلم