پرونده دستمزد ۹۷ سرانجام بسته شد

در نشست دیروز شورای عالی کار برای تعیین دستمزد سال جاری، سرانجام پس از چانه‌زنی‌های فراوان با توافق نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت، دستمزد سایر سطوح مزدی کارگران  با افزایش 10/4 درصدی به اضافه روزانه 28208 ریال به تصویب رسید.

پس‌از تشکیل چندین نشست مشترک نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت برای تعیین دستمزد کارگران برای سال‌جاری در اسفندماه و اختلاف نظر نمایندگان کارگری و کارفرمایی در خصوص میزان افزایش دستمزد سایر سطوح مزدی، سرانجام در نشست دیروز شورای عالی کار، با توافق سه‌جانبه‌گرایی پرونده دستمزد ۹۷ بسته شد.

در نشست دیروز دستمزد کارگران دارای پایه حقوق بیش از ۹۲۹ هزار و ۹۳۱ تومان در سال ۹۶، به‌صورت ترکیبی از «درصد» و «رقم ثابت ماهانه» تعیین شد، به این ترتیب که به دستمزد پایه سال ۹۶ این گروه از کارگران، ۱۰.۴ درصد، به اضافه روزانه ۲۸۲۰۸ ریال(۸۴ هزار و ۶۲۴ تومان رقم ثابت در ماه) اضافه خواهد شد.

لازم به ذکر است، رقم ثابت ماهانه به پایه حقوق تمامی کارگران (به‌غیر از حداقلی بگیران) اضافه خواهد شد.

همچنین در نشست دیروز شورای عالی کار دستمزد حداقلی بگیران، یعنی کارگرانی که پایه حقوق آنها در سال ۹۶ به میزان ۹۲۹ هزار و ۹۳۱ تومان بود ۱۹.۵ درصد افزایش یافت. به این ترتیب حقوق پایه این گروه از کارگران با افزایش ۱۸۱ هزار و ۳۳۶ تومانی به یک میلیون و ۱۱۱ هزار و ۲۶۷ تومان رسید. بر اساس این گزارش، پایه سنوات برای کارگران قرارداد دائم و موقت تحت پوشش قانون کار با بیش از یک سال سابقه کار، همچون سال گذشته روزانه ۱۷۰۰۰ ریال تعیین شده است.

بنابراین گزارش، در سال ۹۷ حق مسکن کارگران ۴۰ هزار تومان، حق بن کارگری ۱۱۰ هزار تومان و حق اولاد به ازای هر فرزند زیر ۱۸ سال ۱۱۱ هزار و ۱۲۶ تومان خواهد بود که به دستمزد کارگران اضافه خواهد شد.

بخشنامه دستمزد سال‌جاری تا روز یکشنبه آینده از سوی وزیر کار برای اجرا ابلاغ خواهد شد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)