کمبود کاغذ روزنامه در صدر

 

بعد از «همشهری» و «سازندگی» که به دلیل مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ حجم خود را ۸ صفحه کاهش دادند، امروز هم تعطیلی بخش اشتراک «شرق» و افزایش قیمت «هفت صبح»، خبرساز شد.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از خبرنگار مهر، مشکلات اقتصادی و به ویژه بحران کاغذِ مطبوعات را گویا پایانی نیست. در یک هفته گذشته، یک روزنامه به دلیل همین چالش‌ها تعطیل شد و چندین روزنامه هم به طُرُق مختلف دست به کار کاهش هزینه‌های خود زده‌اند.

در حالی که هنوز یک هفته از تعطیلی روزنامه باسابقه «همبستگی» به خاطر مشکلات مالی و به ویژه افزایش سرسام‌آور قیمت کاغذ نمی‌گذرد و دو روزنامه «همشهری» و «سازندگی» هم با کاهش یک چهارم از حجم خود، تعداد صفحاتشان را از ۳۲ به ۲۴ صفحه تقلیل داده‌اند، امروز خبر رسید که روزنامه «شرق» هم به دلایل مشابه، بخش اشتراک خود را تعطیل کرده است.

این روزنامه ۱۵ ساله در صفحه نخست خود و در ستونی با عنوان «سخنی با مشترکان شرق»، با اشاره به تلاش مجموعه مدیریتی خود برای پایین نگه‌داشتن قیمت روزنامه و حفظ قیمت فعلی، علی‌رغم فشارهای اقتصادی ناشی از شرایط کلان اقتصادی کشور، افزایش هزینه‌ها در بخش چاپ، زینک و جهش قیمت کاغذ به‌تبع جهش قیمت ارز را یک شرایط پرچالش جدید دانسته و اعلام کرده است: «واحد اشتراک روزنامه شرق یکی از زیرمجموعه‌های پرهزینه ماست که متأسفانه ادامه فعالیت آن در شرایط فعلی ممکن نیست».

در این نوشته، «شرق» ضمن اذعان به اینکه اشتراک، نقش بی‌بدیلی در ترویج فرهنگ روزنامه‌خوانی و تسهیل دسترسی مخاطبان وفادار ما به نسخه کاغذی روزنامه دارد، از اینکه دیگر امکان حفظ بخش اشتراک آن وجود ندارد، اظهار تاسف کرده و تاکید کرده است: «فعلاً تا مساعدشدن فضای اقتصادی کشور، به همراهی مشترکان خود برای خرید روزنامه از دکه‌های مطبوعاتی امیدواریم».

در همین حال روزنامه «هفت صبح» نیز در شماره امروز خود با انتشار مطلبی در گوشه پائین صفحه نخست خود، از افزایش قیمت این روزنامه در استان‌های تهران و البرز خبر داده است. در این نوشته با عنوان «خبر کوتاه بود و سخت!» آمده است: «قریب ۵ سال مقاومت کردیم اما بالاخره مجبور شدیم قیمت روزنامه را در تهران و البرز افزایش دهیم».

در این مطلب همچنین تصریح شده است: «اگر از امروز قیمتمان ۲۰۰۰ تومان شد، بدانید که راه دیگری وجود نداشته است». این در حالی است که «هفت صبح» چند ماه قبل هم مجبور شد ۸ صفحه از تعداد صفحات خود (۲۴ صفحه) کم کند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)