همایون امیرزاده:

گمرک کاغذ های انبار شده را آزاد می کند

 

 

لزوم ترخیص کاغذهای رسوب شده در گمرک ظرف 10 روز آینده و تزریق آنها به بازار کاغذ از جمله تمهیداتی است که به‌دنبال پیگیری مستقیم شخص وزیر ارشاد در ارتباط با بازار ملتهب کاغذ و مشکلاتی که برای فعالان عرصه کتاب و مطبوعات پیش آمده اندیشیده شده است.

افزون بر این برای جلوگیری از وقوع تخلفات در استفاده از ارز حمایتی برای واردات کاغذ از این پس تنها افراد، تشکل‌ها و انجمن‌هایی قادر به واردات کاغذ با ارز دولتی خواهند بود که صلاحیت آنان از سوی وزارت ارشاد تأیید شده باشد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایران همایون امیرزاده نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کارگروهی که به منظور برطرف کردن مشکلات بازار کاغذ در وزارت صنعت، معدن و تجارت(صمت) تشکیل شده روز گذشته در خصوص اقداماتی که از سوی این وزارتخانه برای بهبود بازار ملتهب کاغذ انجام شده گفت:«به‌دنبال پیگیری‌های شخص وزیر ارشاد طی هفته‌های اخیر موفق به قیمت‌گذاری کاغذ نشر و چاپ و مطبوعات شده‌ایم که برابر با 4 هزار و100 تومان برای هر کیلو کاغذ روزنامه و

 5 هزار و 100 تومان برای هر کیلو کاغذ چاپ و نشر است. البته می‌دانیم که قیمت کف بازار ممکن است تفاوت‌هایی با این مبلغ داشته باشد، با این حال این قیمت‌گذاری را اتفاق خوبی می‌دانیم چرا که امکان نظارت بیشتری در اختیارمان می‌گذارد.»

به‌گفته امیرزاده طی دو هفته اخیر سازمان تنظیم بازار به‌عنوان عالی‌ترین مرجع قیمت‌گذاری وارد بحث کاغذ شده و مصوبات اخیر در خصوص قیمت کاغذ را در اختیار تمام مراجع زیر نظر خود گذاشته است. وی در ارتباط با تصمیمی که درخصوص لزوم ترخیص کاغذهای رسوب شده در گمرک اعلام شده نیز افزود: «طرف 10 روز آینده تمام این کاغذ ترخیص می‌شود تا بخشی از نیاز بازار برطرف شود، در این بین حتی کاغذهایی که واردکنندگان آنها با بدهی‌هایی روبه‌رو هستند هم با درنظر گرفتن شرایطی شامل این تصمیم‌گیری خواهند بود.

یکی دیگر از اتفاقاتی که امیرزاده از وقوع آن برای بهبود وضعیت بازار کاغذ خبر داد ورود وزارت ارشاد به بحث تأیید صلاحیت وارد‌کنندگان کاغذ است. بر این اساس تنها افراد، تشکل‌ها و صنوفی قادر به واردات کاغذ خواهند بود که صلاحیت آنان از سوی ارشاد تأیید شود.  به‌گفته امیر‌زاده براساس نامه‌ای که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورخ دوم مرداد ماه خطاب به شریعتمداری، وزیر صنعت و معدن و تجارت نوشته سهمیه ارزی برابر با 265 میلیون دلار برای واردات کاغذ چاپ و نشر و همچنین مطبوعات درنظر گرفته شده است. بر اساس گزارش بانک مرکزی از این مبلغ نزدیک به

49 میلیون دلار آن جذب شده و در اختیار وارد‌کنندگان قرار گرفته است. یکی دیگر از اتفاقاتی که امیرزاده از وقوع آن برای بهبود وضعیت کاغذ خبر داد ورود کمیسیون فرهنگی مجلس به بحث کاغذ با همراهی دو وزیر ارشاد و وزیر صنعت است که قرار شده نتایج حاصل از تصمیم گیری‌های آن ظرف 2 هفته آینده اجرایی شود.

نماینده وزارت ارشاد در کارگروه کاغذ ادامه داد: بر اساس بسته ارزی جدید که سه روز قبل رونمایی شد از این پس سه کالای دیگر مرتبط با چاپ هم در فهرست کالاهای اساسی و در کنار اقلامی چون دارو قرار گرفته‌اند. کاغذ چاپ، روزنامه و خمیر کاغذ این سه کالا هستند که از این بعد از حمایت بیشتری برخوردار خواهند شد. با توجه به اختیاری که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تأیید صلاحیت وارد‌کنندگان کاغذ برای جلوگیری از حاشیه‌های پیش آمده برعهده دارد، هم‌اکنون 10 نماینده مطبوعاتی و 7 نماینده نشر برای واردات کاغذ به این وزارتخانه معرفی شده‌اند که اسامی آنان ظرف 20 روز آینده در اختیار وزارت صنعت و بعد از آن هم بانک مرکزی قرار خواهد گرفت.

وی شناسایی بیش از 4 هزار تخلف در بحث واردات کاغذ و از سویی

14 میلیون تومان پرونده تخلفات را در نتیجه پیگیری پرونده متخلفان واردات کاغذ عنوان کرد. او در پاسخ به خبرنگار «ایران» مبنی بر اینکه سرانجام پرونده واردکنندگان متخلف کاغذ و اعلام نتیجه آن به کجا رسیده تأکید کرد که ارشاد هم پیگیر این ماجراست، هر چند که به نتیجه رسیدن این پرونده باید از سوی مراجع ذی‌ربط دنبال شود. با وجود آنکه تولیدات کاغذ کارخانه‌های داخلی کاغذ تنها تأمین‌کننده نیم درصد از نیاز بازار کاغذ است اما آن طور که امیر‌زاده گفت همین تولید محدود هم بر اساس بررسی‌های انجام شده به کشورهای عراق و دیگر همسایگان ایران صادر می‌شده که از این بعد صادرات کاغذ هم ممنوع خواهد بود.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)