قاچاق سوخت برای چاپ نشریه

به گزارش چاپ و نشر به نقل از دریا نیوز: گرانی‌های کاغذ، چاپ و ... و از طرفی دیگر سیاست‌گذاری غیرکارشناسی وزارت ارشاد باعث شده است که بسیاری از نشریات در گام نخست اقدام به تعدیل نیرو، کاهش صفحات، تغییر در نوع همکاری با خبرنگاران و... کردند و از طرفی برخی نشریات محلی بخصوص هفته‌نامه‌ها، دوهفته‌نامه‌ها و... به حالت نیمه تعطیل درآمده‌اند و تعطیلی برخی از نشریات در صورت تداوم شرایط فعلی و عدم تدبیر دولت و وزارت ارشاد دور از ذهن نخواهد بود.

مدیران برخی از نشریات هم به این موضوع اندیشیدند که آیا بایستی فعالیت اقتصادی در بخشی دیگر داشته باشند تا از درآمدش اقدام به چاپ نشریاتشان کنند که از آن‌طرف در بررسی‌ها مشخص شد که این رکود در فعالیت‌های اقتصادی هم وجود دارد و بسیاری از بنگاه‌ها و فعالیت‌های اقتصادی هم تعطیل، نیمه تعطیل و یا در رکود بسر می‌برند.

یک نفر به مزاح می‌گفت گویا بایستی قاچاق سوخت و غیره داشته باشیم تا بتوانیم نشریه‌مان را چاپ کنیم. گرچه این موضوع شوخی و مزاحی بیش نبود، اما وقتی به این موضوع اندیشیدم، با خودم گفتم، ببین کارمان به‌جایی رسیده است که بایستی درآمدزایی از جایی دیگر داشته باشیم تا بتوانیم برنامه فرهنگی و انتشار نشریه برای فرهنگ‌سازی داشته باشیم که این وضعیت نشریات و رسانه‌ها منجر به فرهنگ سوزی می‌شود. در حال حاضر هم در بحث مطالبه گری و اطلاع‌رسانی با مشکلاتی مواجه هستیم که شرایط اقتصادی حاکم هم‌فشار را بر عرصه رسانه و بخصوص رسانه‌های مکتوب تنگ‌تر کرده است ونمی توان انتظار داشت با تداوم روند فعلی، رسانه‌ها و نشریات در فرهنگ‌سازی اثرگذاری چندانی داشته باشند.

هنگامی‌که نشریات و رسانه‌هایشان با مشکل شدید اقتصادی برای چاپ و انتشار مواجه باشند؛ به‌طور حتم آنگاه نمی‌توانند برای ارتقای کیفیت نشریات و مطالبه حقوق شهروندان چندان موفق عمل کنند؛ زیرا آن‌ها برای مطالبه حق خودشان درمانده شده‌اند و متولیان حتی باور ندارند که نشریات به احتضار افتاده‌اند و اگر تزریقی به آن‌ها صورت نگیرد، در آینده‌ای نه‌چندان دور بایستی برای مرگشان، مجلس ختم برگزار کنند. متأسفانه کسانی برای مطبوعات تصمیم‌گیری می‌کنند که به نظر می‌رسد با الفبای چاپ و نشر آشنایی ندارند و از آن‌طرف هنگامی‌که مشکلاتمان را برایشان تشریح می‌کنیم؛ گویا نمی‌توانند این گفته‌هایمان را درک کنند و منطبق با واقعیت تصمیم‌گیری کنند. وزارت ارشاد دستورالعمل جدیدی را برای نشریات پیچیده است که مشکلات نشریات را چند برابر می‌کند و به نظر می‌رسد این نهاد به دنبال محدود کردن تعداد نشریات و کاهش کیفیت و بیکاری فعالان این عرصه و... است که چنین دستورالعمل‌هایی را صادر می‌کند و از آن‌طرف سلیقه گرایی در حوزه مطبوعات برخی از ادارات ارشاد، مشکلات نشریات را افزون می‌کند و عنوان کردن این موضوعات به متولیان مربوطه هم باعث نشده است که گامی اساسی برای رفع مشکلات مطبوعات برداشته شود و گاهی برخی از پرسنل واحد مطبوعات ارشاد به‌گونه‌ای با پرسنل نشریات به‌صورت نامناسب و از موضع بالا به پایین برخورد می‌کنند که گویا تصور می‌کنند با پرسنل زیردستشان برخورد می‌کنند و بایستی در تمامی بخش‌ها تجدیدنظر شود و هر روز نمکی بیشتر به زخم نشریات زده نشود و بجایش برایشان مرهم تجویز کنند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)