مدير01

مدير01

اولین نشست تخصصی اهالی صنعت چاپ با ناشران دانشگاهی

اهالی صنعت چاپ و نشر بر سر یک میز

چهارشنبه, 04 ارديبهشت 1398 ساعت 08:56

اولین نشست تخصصی اهالی صنعت چاپ با ناشران دانشگاهی در جهت اتحاد سراسری از طرف کمپین اتحاد صنعت چاپ و نشر کشور برگزار می‌شود.

با توجه به ضرورت پرداختن به موضوع چاپ دیجیتال و نشر رومیزی که امروزه از مقولات مهم نشر مدرن به حساب می‌آید، احتراماً به اطلاع همکاران صنعت چاپ و نشر می‌رساند که نشستی تخصصی در حوزه‌ی «نشر رومیزی، تهدیدها و فرصت‌های پیش رو» در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار می‌شود.

لازم به ذکر است در این نشست که در قالب پنل ارائه می‌شود به مشخصه‌های نشر دانشگاهي، مقايسه وضعيت گذشته، حال و آينده، جايگاه فعلي چاپ ديجيتال در نشر دانشگاهي ايران، فناوری‌های در دسترس چاپ ديجيتال، مزايا و محدودیت‌های چاپ ديجيتال در مقابل افست، بررسي مالي و توجيه اقتصادي و راهکارها، معرفی راهکارهایی برای امنیت چاپ و فروش بیشتر در بستر اینترنت پرداخته خواهد شد.

گفتنی است کارشناسانی چون شاهین روحانی (مدير فروش شركت چاپ و بسته بندي ماير ملنهوف تهران و مدرس دانشگاه)، محمد مهدی تینای تهرانی (مدیر تولید سازمان چاپ طهرانی و مدرس دانشگاه)، فرید بلوریه (مدیر نوآوری و توسعه محصول بومی سازی لیبل های IM گروه سولیکو)، محمدرضا کاری از صنعت چاپ، اعضای این پنل خواهند بود که به بحث و تبادل نظر پیرامون موضوع نشست می‌پردازند.

علاقه‌مندان به حضور در این سمینار می‌توانند در روز پنج‌شنبه پنجم اردیبهشت‌ماه از ساعت 17 الی 30/18 در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران واقع در مصلای تهران، ستاد اجرایی ناشران کتاب دانشگاهی، سرای نشر دانشگاهی شرکت کنند.

چهارشنبه, 04 ارديبهشت 1398 ساعت 08:22

 

گسترش تعاملات فعالان چاپ و بسته‌بندی ایران با کشورهای منطقه مانند عربستان، سوریه، عمان، عراق، قطر، افغانستان و ... از دستاوردهای حضور پاویون ایران در نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی دبی 2019 به شمار می‌آید.

 بابک عابدین، رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ در گفت‌وگو با ایبنا، با اشاره به نتایج حضور چاپخانه‌داران ایرانی در نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی دبی 2019 گفت: با شروع فعالیت پاویون، مراجعات مختلفی از کشورهای عربستان، سوریه، عمان، عراق، قطر، امارات متحده عربی، اردن، افغانستان، ارمنستان به غرفه ما درباره توسعه همکاری‌ها انجام شد.

 وی ادامه داد: در این زمینه سفارش‌های بسیار خوبی در حوزه چاپ امنیتی، تولید کارتن و ورق، چاپ جعبه و لفاف‌های انعطاف‌پذیر،‌چاپ ورق آلمینیوم از کشورهای مختلف داشتیم.

 عابدین با بیان اینکه گسترش تعاملات فعالان چاپ و بسته‌بندی ایران با کشورهای منطقه از جمله اولویت‌های برنامه‌های پاویون ایران بود، عنوان کرد: در این روزها مراجعات زیادی از از عراق و منطقه اقلیم کردستان برای چاپ کتاب و نشریه داشتیم اما به دلیل ممنوعیت صادرات کاغذ تحریر و کتاب عملا ثبت سفارش در این حوزه با محدودیت روبه‌رو بود.

 وی یادآور شد: به دلیل محدودیت تامین کاغذ تحریر و مشکلات این حوزه، با وجود توانمندی‌های دست‌اندرکاران کشور نتوانستیم سفارش برای چاپ کتاب و نشریات داشته باشیم.

 عابدین همچنین درباره کشورهای هدف چاپخانه‌داران ایران، توضیح داد: کشورهای هدف ما در این نمایشگاه، عراق، افغانستان، ترکیه، عمان، قطر و چین بودند و نشست‌ها و مذاکرات بسیار خوبی برای توسعه همکاری‌ها در پاویون ایران انجام شد.

 وی تاکید کرد: همچنین در این پاویون تعاملات خوبی با انجمن‌ چاپ و بسته‌بندی چین و هیات چاپ کشورهای افغانستان، سوریه و عمان داشتیم که برخی از آن‌ها به همکاری منتج شد.

 رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ با بیان اینکه امسال در نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی دبی تلاش کردیم در جهت شعار سال 1398 گام برداریم، گفت: به دلیل تحریم‌های ظالمانه بر علیه ایران، حضور پررنگ و قوی پاویون ایران در نمایشگاه دبی به بسیاری از کشورهای منطقه نشان داد که ایران همچنان تولید و صادرات را مانند گذشته دنبال می‌کند، اگرچه پرداخت و دریافت مالی با کمی مشکل روبه‌رو است. 

به گفته وی، حضور چاپخانه‌داران ایرانی نشان داد که صنعت چاپ کشور این توانایی را دارد که تولید و صنایع داخلی رونق دارد و می‌توانیم با تکیه بر این توانمندی‌ها مسیر حضور در بازارهای جهانی را دنبال کنیم.

 

چهارشنبه, 04 ارديبهشت 1398 ساعت 07:19

چرا جذب مشتریان داخلی به خرید کالای وطنی دشوار شده است؟ شاید در پاسخ به این سؤال گفته شود که تولیدات داخلی به‌دلیل کیفیت پایین، توان رقابت با نمونه‌های خارجی را ندارند و به همین دلیل مردم نیز خرید کالاهای خارجی را ترجیح می‌دهند. به‌نظرم این همه ماجرا نیست، ما در بسیاری از حوزه‌ها قدرت رقابت با تولیدات غیروطنی را داریم، ولی در بسیاری از موارد، بازی را در زمین «تبلیغات» و برند‌سازی‌ به رقیب واگذارکرده‌ایم. در واقع «برند» یعنی نشان تجاری، یعنی یادآوری و وفاداری مشتریان به یک کالا که محصول تبلیغات مستمر و هدفمند است. به‌نظرم کم‌توجهی تولیدکنندگان داخلی به موضوع برندسازی‌ یکی از عوامل مهم بی‌مهری مشتریان داخلی به کالاهای وطنی است. متأسفانه بسیاری از فعالان اقتصادی کشورمان هنوز موضوع «تبلیغات» را جدی نگرفته‌اند و صرف اعتبار در این زمینه را هزینه‌ای غیرضروری می‌دانند، درحالی‌که این گزاره سال‌هاست فاقد اعتبار شده است. همچنین ما وارد عصر تبلیغات و جادوی رسانه شده‌ایم و نباید بیش از این چشم بر این واقعیت آشکار ببندیم. از سویی معتقدم رسانه‌ها می‌توانند در 3مرحله برند‌سازی‌ کنند: «انجمادزدایی» از علاقه به کالای خارجی، «جایگزینی» نگرش جدید به کالای داخلی و «انجماد» نگرش جدید به کالای داخلی. این در حالی است که تجربه شخصی مشتریان (خرید کالا و رضایتمندی از آن)، کسب اطلاع از سایر منابع (دیگران کیفیت یک کالا را تأیید یا تبلیغ کنند) و استدلال و استنتاج (دلایل کافی برای ارجح دانستن یک کالا) سبب تغییر نگرش به کالای داخلی می‌شود. و جالب است بدانیم که در هر 3مرحله عامل اصلی و تعیین‌کننده «رسانه» است. بنابراین تولیدکنندگان داخلی در کنار افزایش کیفیت کالاهای خود، باید مقوله «برندسازی» را جدی بگیرند؛ تجربه‌ای که اقتصادهای موفق دنیا پیش‌تر آن را آزموده و از ثمراتش بهره‌مند شده‌اند.

 

چهارشنبه, 04 ارديبهشت 1398 ساعت 06:03

مدیر عامل انتشارات مدرسه به مناسبت برگزاری سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران با اشاره به حضور در سه سالن و تعداد کتاب‌ها خبر داد.

حمید‌رضا شاه‌آبادی گفت: «این انتشارات با ۱۳۰۸ عنوان کتاب در سی‌ و دومین نمایشگاه کتاب تهران حضور دارد. از میان این عناوین ۲۰۰ عنوان چاپ نخست هستند. این کتاب‌ها در سه حوزه کودک و نوجوان و بزرگسال در سه غرفه عرضه می‌شود».

وی افزود: « در این دوره با سه غرفه یکی در سالن ناشران کودک و نوجوان، سالن ناشران عمومی و دیگری در بازار‌های بین المللی مستقرهستیم. غرفه سالن کودک و نوجوان ۱۵۰ متر و غرفه دوم، ناشران عمومی ۹ متر است. در غرفه کودک و نوجوان ۹۴۹ عنوان کتاب عرضه می‌شود که از این تعداد ۲۰۰ عنوان برای اولین بار بین دو نمایشگاه چاپ شده‌اند. در سالن ناشران عمومی هم ۳۵۹ عنوان کتاب داریم و در سالن بین‌الملل با گزیده‌ای از کتاب‌های متناسب با بازار های بین الملل شرکت داریم».

شاه آبادی ادامه داد: «از جمله تولیدات پایان سال ۹۷ که در نمایشگاه عرضه می‌شود می‌توان به مجموعه «فکرفکر سه قصه» اشاره کرد. این مجموعه با موضوع آموزش تفکرسیستمی توسط ده نویسنده نوشته شده است. همچنین مجموعه «گنجینه تاریخ ادبیات کودک و نوجوان» که گزیده‌ای از کتاب‌های کودک و نوجوان دوره قاجار است. این مجموعه ۲۰ جلدی هم توسط پژوهشگران تصحیح و آماده‌سازی شده است. رمان‌های تألیف و ترجمه و همچنین کتاب‌های تصویری ویژه کودکان در کنار آثار تخصصی ویژه اولیاء و دانشجویان و رشته‌های مرتبط با امر تعلیم و تربیت دیگر آثار این انتشارات است که در نمایشگاه عرضه می‌شود. در کنار این آثار مجموعه کتاب‌های روشن؛ کتاب‌های بریل ویژه نابینایان و کم بینایان و کودکان کم توان ذهنی و کتاب‌های صوتی هم عرضه می‌شود».

او در مورد تسهیلات به فرهنگیان و همچنین خریداران محصولات انتشارات مدرسه عنوان کرد:« در غرفه انتشارات مدرسه برای فرهنگیان برنامه‌های ویژه‌ای در نظر گرفته شده است ازجمله این برنامه‌ها ارائه تخفیف ۵۰ درصدی به تمام فرهنگیانی است که با کارت شناسایی‌شان به غرفه مدرسه مراجعه می‌کنند. همچنین کسانی که خرید بالاتر از۵۰ هزارتومان داشته باشند می‌توانند درمحل غرفه، با ارائه فاکتور وکد دریافتی در قرعه‌کشی که در نظر گرفته شده شرکت کنند و جوایزی را برنده شوند».

وی با اشاره به حضور نویسندگان کتاب‌های کودک و نوجوان و بزرگسال در غرفه‌های این انتشارات در سی و دومین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران تصریح کرد:« دیدار علاقه‌مندان به کتاب با نویسندگان و جشن امضاء از جمله برنامه‌های فرهنگی انتشارات مدرسه در مدت زمان برگزاری نمایشگاه کتاب است که از جمله می‌توان به دیدار مخاطبان در طی دو روز با مصطفی رحماندوست اشاره کرد».

بنابر این گزارش؛ جوایز برندگان مسابقه کتابخوانی امام خمینی(ره) که بهمن ماه سال ۹۷ برگزار شد روز شنبه ۷ اردیبهشت ساعت ۳ بعد از ظهردر غرفه کودک و نوجوان انتشارات مدرسه اهداء خواهد شد.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ:

دولت در هنگام بحران‌ با تشکل‌ها رایزنی کند

چهارشنبه, 04 ارديبهشت 1398 ساعت 05:59

رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ، تامین مواد اولیه، کاهش صادرات و مسائل مربوط به مالیات را از جمله مشکلات صنعت چاپ عنوان کرد و گفت که همانطور که ارز سه نرخ دارد این امکان وجود داشت که کاغذ نیز با دو نرخ به فروش برسد، در این شرایط کاغذ با میانگین این قیمت‌ها در بازار به فروش می‌رسید که به مراتب کمتر از قیمت فعلی بود.

 به گزارش چاپ و نشر، بابک عابدین در گفت‌وگو با ایسنا، بزرگترین مشکل صنعت چاپ و بسته‌بندی در سال گذشته را تأمین مواد اولیه عنوان و اظهار کرد: ماشین‌آلات این صنعت نیز شامل قطعاتی است که در صورت خرابی باید به کشور وارد شود و در مواردی شاهد بودیم به دلیل اینکه واردات قطعه الکترونیکی مورد نیاز باید حتماً در سامانه نیما ثبت می‌شد خط تولید یک کارخانه بیش از یک ماه تعطیل بود.

وی افزود: از طرف دیگر در سال گذشته هزینه سنگینی برای تهیه کاغذ، زینک و سایر مواد اولیه به صنعت چاپ تحمیل شد و افزایش قیمت‌ها منجر به کاهش تقاضا نیز شد.

به گفته رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ، قیمت کاغذ تحریر در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال ۱۳۹۶ چهار برابر شد.

عابدین همچنین مسائل مربوط به بخش مالیات را از دیگر مشکلات این بخش دانست و تصریح کرد: سازمان امور مالیاتی سال گذشته اعلام کرده بود که واحدهایی با درآمد زیر سه میلیارد تومان ملزم به نگهداری دفاتر قانونی نیستند و باید تنها گزارش‌های فصلی، ماهیانه و نهایی را به همراه اسناد خود نگهداری کنند؛ اما در انتهای سال به واحدهایی که از داشتن دفاتر قانونی معاف شده بودند ایراد گرفته شد.

به گفته وی، در این میان برای برخی از واحدهای چاپ درآمد بیشتر نوشته شد که باعث شد اداره مالیات بر ارزش افزوده نیز با مشاهده این درآمدها واحدهای صنعتی را به دلیل کتمان اضافه درآمد و عدم اطلاع رسانی فاکتور جریمه کند و این مشکل باعث تعطیلی یا تعدیل نیرو در برخی از واحدهای صنعتی شد.

عابدین همچنین از کاهش ۷۰ درصدی صادرات محصولات صنعت چاپ به دلیل مشکلات تأمین مواد اولیه خبر داد و گفت: در مقاطعی دولت صادرات کالاهایی را که نیاز داخل به آن‌ها تأمین نمی‌شد را ممنوع کرد و واحدهای صنعتی مجبور شدند ضرر و زیان کالاهایی را که به طرف قرارداد تعهد فروش داده بودند بپردازند.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ در ادامه با بیان اینکه دخالت دولت در عرضه و تقاضا اقتصاد را با مشکل مواجه می‌کند، تصریح کرد: دولت واردکنندگان را محدود کرد که نوع و میزان واردات آن‌ها در سال گذشته باید مشابه سال ۱۳۹۶ باشد؛ این در حالی است که ممکن بود نیاز کشور در بخش‌هایی بیشتر باشد و نیاز باشد که کالاهای دیگری وارد شود.

وی افزود: از طرف دیگر چون دولت می‌خواست تقاضای ارز را محدود کند اعلام کرد که فقط تولیدکنندگان مجاز به واردات هستند؛ اما تولیدکنندگان معمولاً سرمایه در گردش کافی برای واردات ندارند و در مواردی مجبور بودند از واردکنندگان بخواهند کاغذ را برای آن‌ها وارد کنند و در ازای کمکی که به تولیدکننده کردند، مقداری از کاغذ وارداتی بردارند که خود عاملی برای ایجاد فساد بود.

عابدین با بیان اینکه اگر واردات کاغذ با ارز آزاد ممنوع نبود شاید قیمت کاغذ ۷۰ درصد از قیمت فعلی ارزان‌تر شده بود، گفت: راهکار مشکلات بازار کاغذ این بود که دولت روی ارزی که برای واردات کاغذ تخصیص داده بود به طور دقیق نظارت می‌کرد و بخشی از بازار را نیز آزاد می‌گذاشت تا با پول و امکانات شخصی کاغذ وارد کرده و به قیمت آزاد نیز بفروشد.

وی افزود: همانطور که ارز سه نرخ دارد این امکان وجود داشت که کاغذ نیز با دو نرخ به فروش برسد در این شرایط کاغذ با میانگین این قیمت‌ها در بازار به فروش می‌رسید که به مراتب کمتر از قیمت فعلی بود و با نظارت دقیق فساد نیز متوقف می‌شد.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ در پایان خاطرنشان کرد که دولت باید در تصمیم‌گیری‌ها و شرایطی که محیط کسب و کار دچار اختلال می‌شود با تشکل‌ها مشورت کند تا مشکلی برای صنایع زیردستی ایجاد نشود.

سه شنبه, 03 ارديبهشت 1398 ساعت 10:15

 

 وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم افتتاحیه سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بر نقش کتاب در فروریختن دیوار بی‌اعتمادی، تکفیر و تحریم تاکید کرد و گفت کتاب کمربند تحریم را بازتر و بازتر می‌کند.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از تدبیر و امید، این مراسم امروز (سه‌شنبه، سوم اردیبهشت‌ماه) با حضور سیدعباس صالحی - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی-، محسن جوادی- معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس نمایشگاه کتاب -، قادر آشنا - مدیرعامل مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی و قائم‌مقام نمایشگاه کتاب -، نیکنام حسینی‌پور - مدیرعامل خانه کتاب-، و دیگر مدیران و دست‌اندرکاران معاونت فرهنگی وزارت ارشاد و نمایشگاه کتاب در محل مصلای تهران برگزار شد.

مراسم افتتاحیه نمایشگاه کتاب قرار بود با حضور حسن روحانی - رئیس‌جمهور - برگزار شود اما شب گذشته (دوشنبه، دوم اردیبهشت) اعلام شد رئیس‌جمهور به‌دلیل برنامه پیش‌بینی‌نشده در این مراسم حضور نخواهد داشت.

سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه کتاب تهران اظهار کرد: کتاب پدیده‌ بشری خارق‌العاده‌ای است شبیه خود انسان.  یکی از کارکردهای کتاب تولید علم و دانش بشری است. کارکرد دیگر کتاب هم پالایش زبان است. زبان ملی از طریق کتاب پالایش پیدا کرده است و اگر شاهنامه، بوستان و گلستان سعدی و مثنوی معنوی نبود زبان فارسی به این نقطه نمی‌رسید. این موضوع برای هر ملتی وجود دارد. کتاب مسیر پرورش زبان را آماده می‌کند.

او افزود: کارکرد دیگر کتاب تقویت قدرت تخیل و تفکر است. اگر قدرت تفکر و تخیل را دو بال پرورش انسان بدانیم در کتاب این موضوع نمود دارد.

صالحی با اشاره به حضور نیافتن حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی، رئیس‌جمهور در مراسم افتتاحیه نمایشگاه کتاب به دلیل برنامه‌های پیش‌بینی‌نشده بیان کرد: من دو نکته را برای گفتن آماده کرده‌ام و به این دو نکته اشاره خواهم داشت. نکته اول تأثیر کتاب در حوزه‌ اقتصاد است. رهبر معظم انقلاب اسلامی امسال را سال رونق تولید نامگذاری کرده‌اند و در این زمینه نباید صنعت نشر را نادیده گرفت. صنعت نشر در اقتصاد ملی جایگاه مهمی داشته و دارد و به شکل مستقیم و غیرمستقیم درآمدی را برای اقتصاد ملی ایجاد می‌کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی متذکر شد: طبق آمار سازمان مالکیت فکری صنعت نشر در سال ۲۰۱۶ برای ۱۱ کشور درآمدی بالغ بر ۴۶ میلیارد دلار به همراه داشته است. صنعت نشر از ناحیه‌ اشتغال نیز به صورت مستقیم و غیرمستقیم سهم قابل توجهی داد. طبق آمار این سازمان در کشور چین که امسال میهمان ویژه نمایشگاه کتاب ماست ۴۶ میلیون نفر در زمینه صنعت نشر به شکل‌های مختلف حضور دارند. صنعت نشر رقم قابل توجهی را در اشتعال می‌توند به خود اختصاص دهد.

صالحی سپس با اشاره به آتش‌سوزی کلیسای نوتردام گفت: این واقعه مهم تأثیر مستقیم و آموزنده‌ای دارد. کلیسای نوتردام در سال ۱۸۳۱ میلادی کلیسای فرسوده‌ای بود که کمتر مورد توجه واقع می‌شد. زمانی که ویکتور هوگو رمان «گوژپشت نوتردام» را نوشت باعث شد که این کلیسا مورد توجه قرار بگیرد. در سال ۱۸۴۴ این کلیسا بازسازی شد که بازسازی آن ۲۵ سال به طول انجامید؛ این کلیسا رونق گرفت و به عامل مؤثری در صنعت گردشگری تبدیل شد. این موضوع نشان‌دهنده‌ این است که کتاب فرصت وسیعی را برای اقتصاد شهری و ملی فراهم می‌کند.

سیدعباس صالحی در ادامه بیان کرد: کتاب و صنعت نشر علاوه بر کارکردهایی که گفتیم؛ تولید علم، پالایش زبان و تقویت قدرت تفکر، به عنوان یک رسانه‌ قدیمی شناخته می‌شود. باید صنعت نشر و کتاب را جدی گرفت. اگر از تولید علم سخن می‌گوییم نباید کتاب را فراموش کرد و نقش آن را دست کم گرفت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سپس با اشاره به تأثیر دیپلماسی عمومی نسبت به دیپلماسی رسمی برای روابط کشورها گفت: نکته‌ دیگری که می‌خواهم بگویم این است که کتاب را باید به عنوان سفیر و سفارت‌خانه در نظر گرفت. امروزه همه ما می‌دانیم که دیپلماسی عمومی مؤثرتر از دیپلماسی رسمی است. در دیپلماسی عمومی نیز دیپلماسی فرهنگ در کتاب سهم مهمی را در اختیار دارد.

صالحی اظهار کرد: تصویری که در جهان از ما وجود دارد و جهان ما را به آن می‌شناسد کتاب است. ایران را به شاهنامه، مثنوی و گلستان و بوستان و نظامی و شفا و قانون بوعلی می‌شناسند. ما را به کتاب می‌شناسند. کتاب سفیری سیار و فعال است و ایران با این نگاه باید به مسأله‌ کتاب توجه داشته باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطر نشان کرد: اگر بدخواهان می‌کوشند دیوار ارتباطی ما با جهان را بلندتر کنند دیپلماسی کتاب آجرهای این دیوار را یکی یکی برمی‌دارد و آن را فرومی‌نشاند. کسانی که می‌خواهند ملت بزرگ و با تمدن تاریخی ایران را منزوی کنند باید توجه داشته باشند که کتاب این تخیل و توهم را از طریق تعامل با دیگران از بین می‌برد. کتاب دیوار بی‌اعتمادی، تکفیر و تحریم را فرو می‌ریزد و نابود می‌کند.

او در ادامه تاکید کرد: امروزه بدخواهان تلاش کردند و می‌کنند تا کمربند تحریم را بر دور ما محکم‌تر کنند، اما کتاب این کمربند را بازتر و بازتر می‌کند. سال ۹۸ چیزی که پیش رو داریم و باید مورد اهتمام جدی قرار بگیرد دیپلماسی فرهنگی به‌ویژه دیپلماسی کتاب است.

صالحی در پایان سخنان خود گفت: در نمایشگاه کتاب امسال باید به اقتصاد نشر و درآمدی که از این صنعت فراهم می‌شود توجه داشته باشیم و بکوشیم تا با ناشران خارجی و میهمان ویژه این دوره از نماشگاه رابطه‌ای با دید تاریخی برقرار کنیم.

محسن جوادی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم با اشاره به شعار نمایشگاه کتاب «خواندن توانستن است» اظهار کرد: با این شعار به استقبال بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی کشور عزیزمان می‌رویم. امسال علاوه بر ۲۴۰۰ ناشر داخلی، حدود ۸۰۰ ناشر خارجی به صورت مستقیم و غیرمستقیم آثار خود را ارائه می‌دهند و در معرض دید کتاب‌دوستان می‌گذارند.  همچنین علاوه بر ارائه ۴۰۰ هزار عنوان کتاب، ده‌ها رویداد فرهنگی از جمله رونمایی کتاب و برنامه‌های پژوهشی و گفت‌وگومحور کتاب برگزار خواهد شد.

 

رئیس نمایشگاه کتاب افزود: ایران با دانشمندان و شاعران و کتاب  در جهان شناخته می‌شود؛ امیدوارم دوباره نام ایران با کتاب و کتاب‌خوانی و دانشمندانش شناخته شود و نمایشگاه کتاب گامی به سوی این هدف بلند است.

جوادی سپس با اشاره به حضور چین به عنوان میهمان ویژه نمایشگاه کتاب تهران بیان کرد: به وسیله کتاب دوستی‌های پایدار میان دولت ایران و چین برقرار می‌شود. به قول سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حضور چین به عنوان احیای جاده ابریشم از طریق کتاب است.

او خاطرنشان کرد:چیزی که در   معرض دید بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد نتیجه تلاش نویسندگان، ناشران و مساعدت نهادهای مختلف است.

سپس گو آن مین، نماینده کشور چین اظهار کرد: امروز مایه افتخار من است که به دعوت وزارت ارشاد ایران در نمایشگاه کتاب در رأس هیئتی از ناشران و نویسندگان چین به ایران آمده‌ام و در مراسم افتتاحیه کتاب تهران حضور دارم. شروع این مراسم را به همه حاضران تبریک می‌گویم و از برنامه‌ریزی‌های دقیق وزارت ارشاد ایران قدردانی می‌کنم.

او  با اشاره به سفر  شی جین پینگ  - رهبر جمهوری خلق چین - به ایران در سال 2016 گفت: او در دیداری که با رئیس‌جمهور ایران داشت تفاهم‌نامه‌ای امضا کردند تا مسیر مشترکی را به منظور تبادل در زمینه‌های مختلف از جمله صنعت نشر و چاپ برنامه‌ریزی کنند. در سال ۲۰۱۷ تفاهم‌نامه میان دو کشور برای حضور به عنوان مهمان ویژه در نمایشگاه کتاب امضا شد. در همان سال ایران به عنوان مهمان ویژه در نمایشگاه پکن حضور پیدا کرد و با انجام برنامه‌های مختلف فرهنگی باعث شد علاقه‌مندان به فرهنگ و کتاب از نزدیک با تمدن منحصر به‌فرد ایران آشنا شوند. امسال نیز چین با پیام دوستی به  مردم ایران به عنوان مهمان به نمایشگاه کتاب تهران آمده است.

گو آن مین سپس افزود: ایران و چین دو کشور با تمدن دیرینه هستند و دوستی میان آن‌ها از سال‌های دور برقرار است. بیش از دوهزار سال است که جاده ابریشم از چین به سمت ایران آغاز شده و باعث انتقال تمدن دو کشور به یکدیگر شده است. با گذشت ۴۸ سال از برقراری روابط دیپلماتیک میان ایران و چین اکنون روابط انسانی دو کشور نزدیک و صمیمانه شده است و دو کشور در این زمینه به دستاوردهای فراوانی رسیده‌اند.

نماینده کشور چین در نمایشگاه کتاب در ادامه بیان کرد: آثار شاعران و نویسندگان ایرانی مانند سعدی، حافظ و فردوسی به زبان چینی ترجمه شده است و  از طرف مقابل کتاب‌های داستان معاصر چینی به زبان فارسی ترجمه شده که باعث ایجاد پل ارتباطی میان دو کشور می‌شود و راه را برای توسعه روابط دوستانه دو کشور هموارتر می‌کند.

او با بیان این که برای حضور در نمایشگاه کتاب تهران برنامه‌های مختلفی را در نظر گرفته‌اند، گفت: ما به فعالیت‌های‌مان در نمایشگاه کتاب توجه خاصی داشته‌ایم. 4000 عنوان کتاب با مجموع ۱۵ هزار جلد کتاب را وارد نمایشگاه کرده‌ایم؛ از جمله کتاب‌های شی جین پینگ. ۲۰ نویسنده و تصویرگر از کشور چین در نمایشگاه حضور دارند و در مجموع بیش از ۵۰ برنامه برای بازدیدکنندگان در نظر گرفته‌ایم. من معقتدم برگزاری موفقیت‌آمیز برنامه‌های چین در نمایشگاه نقش بسیار مهمی را  در تعمیق روابط فرهنگی دو کشور ایجاد خواهد کرد. 

گو آن مین در ادامه با اشاره به هفتادمین سالگرد تأسیس جمهوری خلق چین، گفت: حزب کمونیست چین تلاش‌های بسیاری برای پیشرفت نظام سوسیالیستی در این کشور کرده است. ما  مسیر فعالیت‌های سوسیالیستی را در چین تداوم داده و توانسته‌ایم دستاوردهای چشمگیری داشته باشیم. مردم ایران نیز در تلاش هستند کشور موفق و باشکوهی بسازند. مطمئنم ملت‌های دو کشور با ارتباط با یکدیگر موفق خواهند بود و مبادلات دو کشور باید بیش از بیش توسعه پیدا کند.

او خاطرنشان کرد: جهان رنگارنگ و زیبا است و فرهنگ‌های فراوانی در آن وجود دارد. صنعت چاپ و نشر مسئولیت مهم تبادل فرهنگ میان کشورها را برعهده دارد. امیدوارم با همکاری ایران و چین و دیگر کشورها با روحیه جاده ابریشم یعنی همکاری صلح‌آمیز و بدون خشونت و استفاده از تجربه و سود متقابل بتوانیم مجموعه عالی‌ترین دستاوردهای چاپ و نشر خود را با نگاه جهانی و ویژگی‌های منطقه‌ای خلق کنیم  و به جهان بشناسانیم. ما می‌خواهیم صدای توسعه دوستی دو ملت را به گوش جهان برسانیم.

نماینده کشور چین در پایان سخنان خود گفت: با وجود فاصله دور بین پکن و تهران دوستی ایران و چین نزدیکتر و صمیمانه‌تر خواهد بود. برگزاری نمایشگاه امسال و حضور چین در آن فاصله بین ناشران دو ملت را کوتاه‌تر می‌کند و زمینه همکاری دو کشور را فراهم می‌کند. امیدوارم نمایشگاه کتاب فصل جدیدی را در ارتباط بین دو کشور فراهم کند.

سپس مهدی اسماعیلی‌راد - معاون اجرایی نمایشگاه کتاب تهران - توضیحاتی در باره روند اجرایی و جانمایی ناشران در بخش‌های مختلف مصلای تهران ارائه کرد و درباره هدفمندی یارانه‌ها در سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: برای اولین‌بار شفاف‌سازی در  درآمدها و هزینه‌های نمایشگاه را داشتیم. همچنین امسال ۵۰ درصد از بن‌کارت ‌های فیزیکی را حذف کردیم و بازدیدکنندگان می‌توانند از طریق سیستم NFC  از یارانه خود استفاده کنند.

 

سه شنبه, 03 ارديبهشت 1398 ساعت 10:09

 مدیر دفتر نشر چشمه می‌گوید از آنجاکه در ایران کپی‌رایت نیست، نمی‌توانیم از نمایشگاه کتاب چیزی مانند آنچه در فرانکفورت اتفاق می‌افتد انتظار داشته باشیم؛ بنابراین فعلا نمایشگاه باید فروشگاه باشد.

 بهرنگ کیائیان، مدیر دفتر نشر «نشرچشمه» در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب (ایبنا)، با بیان اینکه با در نظر گرفتن افزایش قیمت کاغذ و دیگر مواد مورد نیاز برای چاپ کتاب، در این نشر سعی شده تا قیمت کتاب ثابت باقی بماند، گفت: تلاش کردیم تا در این دوره نمایشگاه کتاب، آثار بیشتری در غرفه چشمه داشته باشیم اما مجبور شدیم از تعدادی از عناوین بگذریم تا بتوانیم حضوری پررنگ‌تر در نمایشگاه داشته باشیم.

 با اشاره به اینکه هنوز در ایران حق رایت رعایت نمی‌شود، بیان کرد: نمایشگاه کتاب رویدادی تخصصی در صنعت نشر است. هر سال در نمایشگاه‌ کتابی که درفرانکفورت برگزار می‌شود، صنعت نشر گامی به جلو برداشته است؛ اما ازآنجاکه در ایران حق کپی‌رایت را رعایت نمی‌کنیم، نمی‌توانیم از نمایشگاه کتاب چیزی مانند آنچه در فرانکفورت اتفاق می‌افتد انتظار داشته باشیم؛ بنابراین فعلا نمایشگاه باید فروشگاه باشد.

 او درباره نحوه اعمال مدیریت برای بقای نشر و حضور در این دوره از نمایشگاه کتاب، توضیح داد: از تجدید چاپ‌هایی که فکر کردیم خیلی برای نمایشگاه واجب نیستند، چشم‌پوشی کردیم؛ یعنی کتاب‌هایی که به نسبت مخاطبان کمتری دارند و می‌توان آن‌ها را در فرصت دیگری منتشر کرد، کنار گذاشتیم تا کتاب‌های دیگری را جایگزین آن‌ها کنیم.

 این نشر چند سالی است از کاغذ بالک برای سهولت خوانش و حمل و نقل کتاب‌هایش استفاده می‌کند، کیائیان از کمبود کاغذ در بازار گفت: از سه یا چهار سال پیش کاغذ مصرفی برای کتاب‌هایمان را از کاغذ تحریر به کاغذ بالک تغییر دادیم. کاغذ بالک در بازار به شدت کم شده است یکی از علت‌های گران شدن کتاب‌های نشر ما همین کم شدن کاغذ است، بالاخره به هر زحمتی برای کتاب‌های خود تمهیداتی اندیشیدیم تا در تجدید چاپ آنها مشکلی نداشته باشیم.

 

میل به دانستن افزایش پیدا کرده است

مدیر دفتر نشر چشمه درباره قدرت مردم در سی‌ودومین نمایشگاه کتاب، بیان کرد: در شرایط کنونی جامعه، کتاب به خوبی دیده می‌شود، با اینکه قیمت کتاب افزایش یافته است اما وقتی این افزایش قیمت را کنار بسیاری از مواردی که افزایش قیمت داشته‌اند بررسی کنید، می‌بینید هنوز افزایش قیمت کتاب قابل قیاس با سایر موراد مورد نیاز نیست.

 کیائیان درباره کتاب‌هایی که نشر چشمه دراین دوره از نمایشگاه عرضه خواهد کرد، توضیح داد: تعداد عنوان کتاب‌هایی که منتشر می‌شود نسبت به سال‌های گذشته کمتر شده است. همچنین تیراژ کتاب‌ها را پایین آورده‌ایم تا بتوانیم عناوین بیشتری را برای نمایشگاه آماده کنیم.

 او با بیان اینکه میل به دانستن انسان‌ها در این سال‌ها افزایش پیدا کرده است، ادامه داد: این روند باعث شده که از کم دیده شدن کتاب جلوگیری شود. از طرفی نمایشگاه کتاب اتفاق فرهنگی و جدای از جریان جاری در جامعه و ذهن و روح مردم است. مردم نمایشگاه کتاب را به عنوان عادت دوست دارند و آن را پذیرفته‌اند و رفتار در نمایشگاه کتاب متفاوت با رفتار بیرون از آن است.

 کیائیان افزود: فکر نمی‌کنم آنچنان فروش متفاوتی در این دوره از نمایشگاه داشته باشیم اما باز هم باید ایستاد و دید.

 مدیر دفتر نشر چشمه با بیان اینکه نمایشگاه کتاب تهران بیش از اینکه نمایشگاه باشد فروشگاه است، توضیح داد: ناشران همواره ترجیح می‌دهند فضاتی بیشتری در اختیار داشته باشند اما به دلیل کمبود جا نمی‌توانند به تمام آنچه‌که می‌خواهند جامه عمل بپوشانند، در نتیجه ازدحام به وجود می‌آید و با کمبود فضا مواجه می‌شویم.

سه شنبه, 03 ارديبهشت 1398 ساعت 10:00

تا پیش از این کاربران دستگاه‌های موبایلی موظف بودند اطلاعات خود را روی سرویس‌های پردازش ابری ذخیره کنند تا امکان چاپ آنها فراهم شود. ولی گوشی‌های هوشمند اندرویدی هم‌اکنون امکان اتصال به چاپگر را برای شما فراهم می‌کنند.

کاربردی شدن گوشی‌های هوشمند باعث شده است در بسیاری از موارد مجبور شوید برخی اطلاعات ذخیره شده در دستگاه‌های موبایلی را چاپ کنید. ولی چطور می‌شود گوشی هوشمند را به چاپگر متصل کرد؟ برای این اتفاق باید یک دستگاه چاپگر با قابلیت پشتیبانی از اتصال بی‌سیم در اختیار داشته باشید. تا پیش از این کاربران دستگاه‌های موبایلی موظف بودند اطلاعات خود را روی سرویس‌های پردازش ابری ذخیره کنند تا امکان چاپ آنها فراهم شود. ولی گوشی‌های هوشمند اندرویدی هم‌اکنون امکان اتصال به چاپگر را برای شما فراهم می‌کنند.

برای این اتفاق باید به بخش تنظیمات در گوشی هوشمند اندرویدی مراجعه کنید. با توجه به اینکه بخش اضافه کردن و مدیریت چاپگر برای تعامل با گوشی در دستگاه‌های اندرویدی مختلف از مسیرهای متفاوت ارائه می‌شود، بهتر است از آیکون ذره‌بین در قسمت بالای بخش تنظیمات کمک بگیرید و سپس عبارت Print یا Printing را در آن جست‌وجو کنید.

پس از یافتن بخش مورد نظر وارد آن شوید. در این قسمت لیستی از سرویس‌های مخصوص چاپگر ارائه شده است و از بین آنها گزینه Cloud Print را انتخاب کنید. سپس یک منو برای شما باز می‌شود و آیکونی که با علامت سه نقطه در گوشه سمت راست و بالای صفحه نمایان شده است را برگزینید. در این بخش گزینه Add Printer یا اضافه کردن چاپگر موجود است که به کمک آن می‌توانید چاپگر جدید را به لیست چاپگرهای همگام‌سازی شده با خدمات ابری گوگل اضافه کنید.

با انتخاب این گزینه دستگاه اندرویدی به‌صورت خودکار شروع به جست‌وجو می‌کند تا چاپگر جدید را در لیست خود اضافه کند. با طی کردن مراحل یاد شده چاپگر به کمک فناوری بی‌سیم بلوتوث یا وای-فای به گوشی هوشمند اندرویدی متصل می‌شود و شما از طریق سرویس پردازش ابری گوگل می‌توانید فایل‌های خود را براحتی به پرینتر انتقال دهید تا آنها را چاپ کند.

سه شنبه, 03 ارديبهشت 1398 ساعت 09:50

بانوی کارآفرین برتر اصفهانی با راه اندازی مجتمع چاپ برای 70 نفر اشتغالزایی کرده است.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از خبرگزاری صدا و سیما مرکز اصفهان؛ رییس هیئت مدیره مجتمع چاپ نگارستان با بیان اینکه حضور زنان موجب تغییر و تحول در هر مجموعه ای می‌شود گفت: این مجتمع از سال ۱۳۷۵ راه اندازی شد و در سال ۱۳۹۲ صنعت چاپ افست را به مجموعه اضافه و با به کارگیری تجهیزات پیشرفته در صنعت چاپ، چرخه کاملی از خدمات مورد نیاز مشتریان در حوزه بسته بندی را ارایه کرده است.

زهرا اسحاقیان با اشاره به اینکه طراحی، لیتوگرافی، تهیه زینک و چاپ افست، برش، چسباندن جعبه و سلفون در این مجموعه با دقت و کیفیت بالا اجرا می شود، افزود: جوهر استفاده شده در این مجتمع با کیفیت عالی تهیه و دستگاه های آن نیز قابلیت رقابت با کشورهای اروپایی را دارد.

وی مهمترین وجه تمایز این مجتمع با دیگر مجموعه های چاپی را داشتن دستگاه های چاپ (های گرین) خواند و گفت: با ارتقای سه برابری خط تولید تا پایان سال قرار است تعداد نیروها به 200 نفر برسد.

این کارآفرین نمونه استان اصفهان افزود: در حال حاضر روزانه 300هزار جعبه تولید می شود که تا سه ماه آینده این تعداد به یک میلیون جعبه در روز افزایش می یابد.

سه شنبه, 03 ارديبهشت 1398 ساعت 09:13

نماینده ناشران و نویسندگان جمهوری خلق چین گفت: در شرایط جدید جهان مبادلات و همکاری‌های ملت‌های دنیا باید بیش از پیش توسعه یابد و در این میان صنعت چاپ و نشر مسئولیت مهم تبادل فرهنگی میان ملت‌ها را بر عهده دارد.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از ایرنا، گو ویمین (guo weimin) روز سه شنبه در آیین افتتاحیه نمایشگاه کتاب تهران گفت: امروز مایه افتخار است که به دعوت وزارت ارشاد ایران و در راس هیاتی از ناشران و نویسندگان چین به ایران آمده ام تا در مراسم افتتاحیه سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران حضور یابم.

وی افزود: در این زمان مهم به نمایندگی از هیات ناشران و نویسندگان چین افتتاح نمایشگاه را تبریک می گویم و از سازماندهی و برنامه ریزی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران تقدیر می کنم.

ویمین گفت: در سال ۲۰۱۶ میلادی رییس جمهوری چین در سفر به ایران با دکتر روحانی دیدار و دو طرف به طور مشترک مسیر توسعه مبادلات در تمام زمینه ها از جمله حوزه های فرهنگی و چاپ و نشر دو کشور را برنامه ریزی کردند.

وی افزود: در سال ۲۰۱۷ دو کشور تفاهم نامه حضور به عنوان مهمان ویژه در نمایشگاه های کتاب یکدیگر را امضا کردند و در آن زمان ایران به عنوان مهمان ویژه در نمایشگاه کتاب پکن حضور یافته و خوانندگان و علاقه‌مندان چین و دیگر کشورها از نزدیک با فرهنگ ایران آشنا شدند.

نماینده چین گفت: امسال چین با پیام دوستی مردم این کشور به ایران مهمان ویژه نمایشگاه کتاب تهران است، چین و ایران کشورهایی با تمدن دیرینه هستند و دوستی ریشه دار بین دو ملت برقرار است، بیش از دو هزار سال پیش جاده ابریشم از چین آغاز و تا ایران ادامه یافت و علاوه بر انتقال ابریشم چین وسیله انتقال تمدن دو کشور نیز شد.

ویمین خاطرنشان کرد: با گذشت 48 سال از برقراری روابط دیپلماتیک چین و ایران، روابط انسانی و مردمی دو کشور نزدیک و صمیمانه است و بویژه در زمینه چاپ و نشر به دستاوردهای فراوان رسیده اند.

وی افزود: آثار بسیاری از نویسندگان کلاسیک ایران در چین ترجمه، چاپ و منتشر شده و با ایجاد یک پل ارتباطی میان خوانندگان چینی و ایرانی راه را برای ارتباط دوستانه تر دو کشور هموار کرده است.

نماینده چین با اشاره به حضور مقتدر این کشور در سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران اذعان داشت: ما به برنامه های خود در این نمایشگاه توجه خاص داشته ایم به گونه ای که با 4 هزار عنوان و 15 هزار جلد کتاب پا به نمایشگاه گذاشته ایم، هیات ناشران و نویسندگان چین در مجموع بیش از 50 برنامه را برای بازدیدکنندگان در این نمایشگاه در نظر گرفته اند و بیش از 20 نویسنده و تصویرگر در این نمایشگاه حضور دارند.

نماینده چین گفت: من معتقدم پیشبرد موفق برنامه های فرهنگی چین در نمایشگاه، نقشی مهم در تامین تبادلات فرهنگی دو کشور ایجاد خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: در شرایط جدید جهان مبادلات و همکاری های ملت های دنیا باید بیش از پیش توسعه یابد، جهان رنگارنگ و زیباست و فرهنگ های فراوان دارد و در این میان صنعت چاپ و نشر مسئولیت مهم تبادل فرهنگی میان ملت ها را بر عهده دارد.

وی تاکیدکرد: دو کشور ایران و چین باید با نگاه جهانی و با توجه به ویژگی های منطقه ای به چاپ و نشر و پیشرفت های فرهنگی در این عرصه توجه داشته باشند و صدای توسعه هر دو ملت را به گوش جهانیان برسانند و در ایجاد جامعه انسانی با سهم مشترک تلاش کنند.

وی ادامه داد: با وجود فاصله دور بین پکن و تهران، دوستی مردم چین و ایران همواره نزدیک بوده است‌ و برگزاری نمایشگاه کتاب امسال و حضور چین در این دوره نمایشگاه بین المللی تهران فاصله بین ناشران را کوتاه و فصل جدیدی در توسعه روابط بین ایران و چین را آغاز می کند.

سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران روز سه‌شنبه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، وزیر فرهنگ چین و سفرا و نمایندگان فرهنگی این کشور در مجموعه چهل سرای مصلای امام خمینی (ره) افتتاح شد.

این دوره نمایشگاه با شعار «خواندن توانستن است» از 4 تا 14 اردیبهشت ماه در مصلای امام خمینی (ره) برگزار خواهد شد.

صفحه1 از768