مدير01

مدير01

چهارشنبه, 30 مرداد 1398 ساعت 23:13

 

جشنواره ملی صنعت چاپ در استان کرمانشاه در تاریخ 6 شهریورماه برگزار می‌شود.

فرامرز رستمیان، کارشناس مسئول چاپ و نشر استان کرمانشاه در گفت و گو با چاپ و نشر عنوان کرد: جشنواره ملی صنعت چاپ و صنایع وابسته استان کرمانشاه در تاریخ 6 شهریورماه، ساعت 10 صبح در سالن اتاق بازرگانی واقع در بلوار شهید بهشتی برگزار می‌شود.

وی افزود: در استان ما نیز همراه با وزارتخانه، تحت عنوان نوزدهمین (19) دوره جشنواره چاپ برگزار می شود.

رستمیان اشاره کرد: بخش‌های مختلف این جشنواره  شامل: پیشکسوتان چاپخانه‌داران، کارآفرینان، تولیدکنندگان، کارگران چاپ، کارشناسان و صادرکنندگان  برتر حوزه چاپ است که در این مراسم از آنها تجلیل و قدردانی به عمل می آید.

کارشناس مسئول چاپ و نشر استان کرمانشاه اشاره کرد: در استان کرمانشاه 99 چاپخانه وجود دارد. الحمدالله استعداد و پتانسیل خوبی در زمینه چاپ و صنایع وابسته به آن،  در فضای استان حاکم است، با توجه به هم مرز بودن استان کرمانشاه با کشور عراق در صورت حمایت، توانایی جذب بازار چاپ این کشور را دارد.

وی در پایان گفت: با توجه به کمبود کاغذ و گرانی ملزومات چاپ و یا نبود برخی از قطعات چاپ و کاهش تقاضای چاپی و ... بازار کسب و کار چاپخانه‌داران با رکود مواجه شده است.

امید است با عنایت مسئولان محترم کشوری و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تزریق وام کم بهره به چاپخانه داران بتوانند بازار کسب وکار این صنعت را رونق داده و حفظ کنند.

 

چهارشنبه, 30 مرداد 1398 ساعت 23:03

دکتر مهرشاد کاظمی، معاون فرهنگی رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران در نامه‌ای خطاب به چاپخانه‌داران تهران با موضوع اطلاع‌رسانی پاویون ویژه صنایع چاپ و بسته‌بندی در پنجمین نمایشگاه بین المللی ایران فارما نوشت:

نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما (دارو و صنایع وابسته) پنج سال متوالی است که با حمایت از صنایع تولیدی داروسازی و معرفی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های شرکت‌های فعال در این حوزه توسط سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران و با همکاری مسئولان محترم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان غذا و دارو برگزار می‌شود. این نمایشگاه امسال طی روزهای 2 تا 4 مهرماه در مصلای امام خمینی (ره) برگزار خواهد شد.

گفتنی است در این نمایشگاه بیش از 500 شرکت داخلی و خارجی فعال در حوزه‌های داروسازی، مواد اولیه، فرآورده‌های طبیعی و مکمل، تجهیزات، خدمات چاپ و بسته‌بندی و غیره مشارکت خواهند داشت.

 

 

بیشتر بخوانید: اولین حضور چاپ در بزرگ‌ترین نمایشگاه دارو

وی در ادامه خاطرنشان کرد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران با همکاری اتحادیه و تعاونی چاپخانه‌داران تهران به منظور رونق تولید و معرفی توانمندی صنایع چاپ و بسته‌بندی به فعالان صنعت داروسازی تمهیداتی برای حضور و مشارکت چاپخانه‌داران فراهم کرده‌اند.

 

چهارشنبه, 30 مرداد 1398 ساعت 15:42

قائم مقام انجمن نابینایان کشور گفت: توجه مسئولان بیشتر به سمت کتاب‌های صوتی رفته اما این روند نمی‌تواند پاسخگوی نیاز نابینایان باشد.

به گزارش چاپ و نشر؛ منصور شادکام قائم مقام انجمن نابینایان کشور و دبیر انجمن ملی کاما در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: نابینایان و کم بینایان مثل سایر افراد از گرانی کاغذ مستثنی نیستند البته مشکل نابینایان و کم بینایان کمی با مشکل افراد دیگر متفاوت است، زیرا کاغذ مخصوص انتشار کتاب‌های بریل از کاغذ معمولی گران‌تر است و تقریبا حالت مقوا دارد.

وی گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز توزیع کاغذ مخصوص انتشار کتاب‌های بریل را می‌دهد. متاسفانه گرانی باعث شده که در حوزه نشر مشکلاتی ایجاد شود و در این میان به نیاز افراد نابینا کم توجهی شود.

او به انتشار کتاب‌های صوتی اشاره و تصریح کرد:به نظر من توجه مسئولان بیشتر به سمت کتاب‌های صوتی رفته است.این در صورتی است که با یک بررسی و آسیب شناسی متوجه می‌شویم کتاب‌های صوتی نمی‌توانند کامل پاسخگوی نیاز نابینایان باشد، زیرا کتاب بریل با مزایا و معایبی که دارد، مکمل کتاب صوتی است و حذف کتاب بریل و توجه صرف به انتشار کتاب‌های صوتی کار درستی نیست.

شادکام افزود:امروزه اکثر مخاطبان کتاب‌های صوتی مدارک دانشگاهی در سطح کارشناسی و دکترا دارند، اما چون صرفا از کتاب‌های صوتی استفاده کرده اند، با قواعد املا آشنایی ندارند و این برای یک جامعه مناسب نیست که دکترهایش با قواعد املا آشنایی کافی ندارند.

قائم مقام انجمن نابینایان کشور گفت: مسئولان تامین کاغذ باید به انتشار کتاب‌های بریل توجه کنند تا در عالم نابینایی از نظر نگارش و املای کلمات با بی سوادی مواجه نشویم، زیرا این امر به مثابه فاجعه برای کشور است.

گفتنی است در هفته‌های اخیر متوجه شدیم که قیمت کاغذ مخصوص انتشار کتاب‌های بریل نیز افزوده شده است.

چهارشنبه, 30 مرداد 1398 ساعت 15:35

معاون بازرسی و نظارت سازمان صمت خراسان رضوی گفت: در حوزه کاغذ، در 4 ماهه گذشته 653 بازرسی داشتیم که 12 پرونده به ارزش 2 میلیارد ریال تنظیم شده و انواع تخلفات را شامل می‌شود.

به گزارش چاپ و نشر؛ رضا شجاعی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص نظارت سازمان صمت بر بازار لوازم‌التحریر در آستانه بازگشایی مدارس، اظهار کرد: ما طرح نظارتی ویژه مدارس را برنامه‌ریزی کرده تا آن را آغاز کنیم. علاوه بر این طرح، برنامه‌ای به عنوان کالاهای اولویت‌دار داریم که این کالاها در سطح استان اعلام می‌شود، بعد از آن توان بازرسی را بیشتر روی کالاهای اولویت‌دار متمرکز می‌کنیم. لوازم‌التحریر نیز جزو برنامه‌های کاری سازمان است.

وی افزود: در این طرح نظارت بر قیمت و گران‌فروشی، درج قیمت صدور فاکتور و رعایت درصد سودهای قانونی و نیز موضوع احتکار و قاچاق را کنترل می‌کنیم.

شجاعی در خصوص تخلفات صورت گرفته در حوزه لوازم‌التحریر، گفت: در حوزه کاغذ، چه چاپ و چه تحریر، در 4 ماهه گذشته 653 بازرسی داشتیم که 12 پرونده به ارزش 2 میلیارد ریال تنظیم شده و انواع تخلفات را شامل می‌شود.

 

ثبت 5800 شکایت توسط سامانه 124 در 4 ماهه گذشته

معاون بازرسی و نظارت سازمان صمت خراسان رضوی همچنین در خصوص سامانه 124، عنوان کرد: ما در سامانه 124، 100 قلم کالا داریم که قیمت مصوب، میانگین قیمت مصوب و حداقل و حداکثر قیمت در آن ثبت می‌شود. اگر قیمتی از قیمت مصوب بیشتر باشد، قابل بررسی است و ما آن را بررسی خواهیم کرد.

وی در خصوص میزان شکایات ثبت شده در استان، بیان کرد: در 4 ماهه گذشته تعداد شکایت‌های تلفنی 5157 مورد و تعداد شکایات کتبی و حضوری 625 مورد بوده است. 1181 مورد تخلف و 249 مورد پرونده عودت به شاکی داشتیم که مبلغ عودت به شاکی 29 میلیارد ریال بوده است.

 

چهارشنبه, 30 مرداد 1398 ساعت 15:28

مدیر انتشارات شهید کاظمی گفت: تحولات اقتصادی و کم رنگ شدن فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی طی سالیان گذشته سبب شده است که حوزه نشر با مشکلات چشمگیری روبه رو شود، بدین ترتیب طی سال‌های اخیر با افت مخاطب روبه‌رو بوده‌ایم و این اتفاق ناگواری است که در حوزه فرهنگ شاهد آن بوده ایم.

به گزارش چاپ و نشر؛ حمید خلیلی مدیر انتشارات شهید کاظمی در گفت‌وگو با خبرگزاری میزان، با اشاره به ارائه نامناسب تسهیلات دولتی در عرضه کاغذ گفت: سهمیه و امتیازدهی همواره با خود فساد به همراه داشته است، چنانچه سهمیه بندی با مدیریت و نظارت بر آن همراه نباشد به رانت خاتمه می‌شود. عدم ثباتی که امروز در بازار کاغذ با آن مواجه هستیم ریشه در نبود مدیریت مناسب دارد.

وی اظهار کرد: افزایش قیمت کاغذ به انتشاراتی ها هم ضربه زده است. انتشارات شهید کاظمی نیز بی نصیب نمانده است، در گذشته امکان خرید کاغذ با چک وجود داشت و طی یک چک مدت‌دار می‌توانسیم با فروش کتاب‌های تولیدشده مخارج و سرمایه مناسبی برای خرید کتاب فراهم کنیم، اما در حال حاضر تعاونی، کاغذ را نقد به فروش می‌رساند زیرا امکان تأمین سرمایه در گردش برای ناشران بسیار دشوار شده است.

خلیلی درباره جایگاه کتاب و کتاب‌خوانی اظهار کرد: تحولات اقتصادی و کم رنگ شدن فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی طی سالیان گذشته سبب شده است که حوزه نشر با مشکلات چشمگیری روبه رو شود، بدین ترتیب طی سال‌های اخیر با افت مخاطب روبه‌رو بوده‌ایم و این اتفاق ناگواری است که در حوزه فرهنگ شاهد آن بوده ایم.

این نویسنده با اشاره به شبکه توزیع کتاب در سراسر کشور بیان کرد: مرحله پس از چاپ یکی از مهم‌ترین بخش‌ها برای انتشاراتی‌ها است در این مرحله کتاب‌های چاپ‌شده برای تبلیغ آماده و با کمک شبکه توزیع گسترده وارد بازار می‌شود، انتشارات شهید کاظمی هم برای توزیع کتاب‌های منتشرشده خود با ۴۰ تا ۵۰ کتاب‌فروشی در سراسر کشور قرار دارد.

خلیلی به تلاش اعضای انتشارات شهید کاظمی اشاره و خاطرنشان کرد: کتاب‌ها شهید کاظمی به علت خط‌مشی خود و تولید کتاب‌های حوزه دفاع مقدس و توزیع کتاب‌های ارزشی در محدودیت بیشتری قرار دارد، البته به لطف خداوند این انتشارات با تمام توان تلاش می‌کند تا به کار انتشار کتاب‌ها در بهترین شرایط امکان جامه عمل بپوشانند، اما در برخی محدودیت‌ها باعث می‌شود در کار اختلال ایجاد شود.

 

چهارشنبه, 30 مرداد 1398 ساعت 15:22

یک شاعر از وضعیت بد فعالیت ناشران در شهرستان‌ها و چاپ نشدن کتاب نویسندگان گفت.

به گزارش چاپ و نشر؛ سید محمود علوی نیا شاعر کشورمان، در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص کمبود ناشر در شهرستان‌ها گفت: در برخی شهرستان ها، تعداد ناشران به ۱۰ عدد هم نمی‌رسد که از این تعداد چند انتشاراتی به علت گرانی کاغذ تعطیل شده است.

وی افزود: مشکلات فراوانی در این حوزه به علت گرانی کاغذ گریبانگیر ناشران است. صنعت نشر بسیار وضعیت آشفته‌ای دارد. بنده برای چاپ آخرین کتابم باید حدود ۸ میلیون تومان هزینه کاغذ بپردازم!

این شاعر با اشاره به مشکلات چاپ کتاب نویسندگان در شهرستان‌ها اظهار داشت: نسبت به سال گذشته تمامی هزینه‌ها چند برابر شده است. متاسفانه فعالیت ناشران در شهرستان‌ها به شدت کم شده است. ناشران کتاب‌های تالیفی، به نسبت ناشرانی که فعالیت خصوصی و شخصی انجام می‌دهند، اوضاع بهتری برای چاپ کتاب هایشان دارند.

وی افزود: دختر بنده چند سالی است که در حوزه نشر فعالیت و ۴ قلم طلایی هم دارد. اگر نهاد یا سازمان دولتی به حمایت از ناشران برخیزد، باعث بهتر شدن وضعیت صنعت نشر در کل کشور می‌شود.

علوی نیا گفت: بسیاری از ناشران قبل از گرفتن مجوز نشر در کار ویراستاری فعالیت داشته اند. گرانی کاغذ باعث ترک فعالیت بسیاری از ناشران و کم رونقی کار اهالی قلم در کشور شده است. امیدواریم قیمت‌های نجومی کاغذ اندکی کاهش پیدا کند تا به حوزه صنعت نشر آسیب جدی تری وارد نشود.

چهارشنبه, 30 مرداد 1398 ساعت 15:21

نشست هماهنگی برگزاری پنجمین جشنواره صنعت چاپ استان ایلام، دیروز با حضور نصیری مدیرکل صنعت، معدن و تجارت و اعضای اتحادیه چاپخانه‌داران استان در دفتر خودآموز مدیرکل فرهنگ و ارشاداسلامی استان ایلام برگزار شد.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، در این نشست پس از اعلام اهداف جشنواره، اعضای اتحادیه چاپخانه‌داران به بیان مسائل و مشکلات حوزه صنعت چاپ از جمله مسائل مربوط به مالیات، بیمه تامین اجتماعی، مشکلات تأمین کاغذ و عدم پرداخت مطالبات چاپخانه‌داران از سوی دستگاه‌های اجرایی پرداختند.

در ادامه نصیری مدیرکل صنعت، معدن و تجارت، ضمن قدردانی از تلاش های جدی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، در اعتلای فعالیت‌های فرهنگی بر اجرای مناسب و مطلوب جشنواره تاکید کرد و از اعضای اتحادیه خواست تا نسبت به طرح مسائل و مشکلات چاپخانه‌های استان به تفکیک و  با ذکر جزئیات اقدام کند تا پس از بررسی در جلسات کارشناسی، در نهایت با حضور مسئولان استانی در جلسه کارگروه اقتصاد مقاومتی مطرح و تصمیمات لازم گرفته شود.

در پایان ضمن جمع‌بندی مباحث مطرح شده، مقرر شد اتحادیه چاپخانه‌داران نسبت به بررسی و جمع‌بندی مسائل و مشکلات هرکدام از واحدهای چاپی در سطح استان اقدام نماید و به منظور طرح در جلسات تخصصی با حضور مدیران و مسئولین دستگاه های ذیربط به اداره کل صنعت و معدن و تجارت استان اعلام نماید. همچنین ترتیبی اتخاذ شود که مدیران تامین اجتماعی، تعاون، کار ورفاه اجتماعی، امورمالیاتی و دارایی در جشنواره صنعت چاپ استان حضور داشته و از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات چاپخانه‌داران قرارگیرد و جشنواره صنعت چاپ در محل سالن اجتماعات اداره‌کل استاندارد برگزار و از فعالان این حوزه تجلیل شود.

چهارشنبه, 30 مرداد 1398 ساعت 14:47

به گزارش چاپ و نشر به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان اولین جشنواره استانی حوزه چاپ جنوب کرمان در شهریورماه امسال برگزار می‌شود.

حسین اسحاقی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان در جلسه ستاد برگزاری جشنواره صنعت چاپ گفت: این جشنواره از سیاست‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حمایت از بضاعت های فرهنگی استان‌ها با محوریت عرضه توانمندی‌های حوزه چاپ تدوین و برنامه‌ریزی شده است.

اسحاقی افزود: در این جشنواره از فعالان چاپ و صنایع وابسته به آن در حوزه های مختلف پیشکسوتان،کارشناسان،کارگران، نوآوران، تولیدکنندگان و مصرف کنندگان، پژوهشگران به تناسب ظرفیت‌های موجود تجلیل به عمل خواهد آمد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان در پایان اشاره کرد: ۵۷ باب چاپخانه‌ دارای مجوز فعالیت در جنوب کرمان هستند که در این جشنواره شرکت خواهند.

شایان ذکر است اولین جشنواره صنعت چاپ جنوب کرمان پنجم شهریورماه ۹۸ در جیرفت برگزار می‌شود.

چهارشنبه, 30 مرداد 1398 ساعت 07:02

مدیرعامل جدید چاپخانه بانک ملی از تولید ۹۰ هزار قطعه کارت شناسایی حج تمتع سال ۹۸ خبر داد.

حمید شهرابی فراهانی مدیرعامل شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا از تولید حدود 90 هزار قطعه کارت شناسایی حج تمتع سال 1398 خبر داد.

شهرابی در این باره گفت: شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران افتخار این را داشت که برای زائران خانه خدا، حدود 90 هزار قطعه کارت شناسایی حجاج را تولید کند.

وی در خصوص ویژگی‌های فنی این کارت‌ها اضافه کرد: این کارت‌ها به صورت 4 لایه از جنس PVC با ضخامت حدود 800 میکرون و رعایت استاندارد ID1 تولید شده است. همچنین چاپ زمینه دو طرف این کارت به همراه شخصی سازی پشت و رو به صورت کامل توسط دستگاه چاپ متغیر و به صورت رنگی انجام شده است.

شهرابی در خصوص سهولت استفاده از این کارت‌ها نیز گفت: این کارت‌ها به صورت بیضوی جهت قرارگیری در بند گردنی، پانچ شده‌اند.

دغدغه‌های یک ناشر

آثار ناشران در انتظار چاپ

چهارشنبه, 30 مرداد 1398 ساعت 06:53

 

مدیر تولید انتشارات بوستان کتاب گفت: مشکل کاغذ سبب شده بسیاری از آثار این انتشارات در انتظار چاپ باشند و کاغذ دولتی ۲۰ درصد نیازمان را تأمین کرد.

به گزارش چاپ و نشر؛ حجت‌ا‌لاسلام والمسلمین عبدالهادی اشرفی، مدیر تولید انتشارات بوستان کتاب در گفت‌وگو با  ایکنا درباره دریافت کاغذ دولتی گفت: به عنوان ناشری که در سال حداقل ۱۰۰ عنوان چاپ اول و ۲۰۰ عنوان بازچاپ داریم، میزان دریافت کاغذ با ارز دولتی از وزارت ارشاد کافی نبوده و حدود ۲۰ درصد نیاز ما بوده است؛ در واقع هزار بند کاغذ در دو نوبت از قم و ۵۰۰ بند کاغذ بالکی از تهران دریافت کردیم، از این رو کتاب‌هایی که در بازار متقاضی داشت در اولویت چاپ قرار گرفت و در برخی کتاب‌ها تعداد شمارگان کاهش یافت و برای برخی دیگر نیز کاغذ آزاد تهیه شد.

وی افزود: مشکل کاغذ باعث شده، کتاب‌های بسیاری در انتظار چاپ باشند، تاکنون ۵۸ عنوان چاپ اول و ۶۰ عنوان نیز بازچاپ منتشر شده است و اگر وضعیت بهتری داشتیم، تعداد بازچاپ‌ها حدود دو برابر این میزان می‌شد. از کتاب‌های چاپ اول مهمی که در انتظار چاپ مانده‌اند می‌توان به اندیشه سیاسی علما، پیام‌های آسمانی (تفسیر کودکانه قرآن)، تفسیر آموزشی جلد ۹ و ۱۰ اشاره کرد.

اشرفی در ادامه درباره دخالت دولت در حل مشکل کاغذ گفت: قطعاً دخالت دولت بی‌تأثیر نیست، اما باید با نظارت کامل باشد و همین کاغذی که توزیع شده، اگر با نظارت بهتری انجام می‌شد، کمک بسیاری به ناشران می‌کرد. در مرحله اول توزیع، کاغذ برای ناشرانی اختصاص یافته بود که نیاز کمتری داشتند؛ بنابراین اگر با برنامه‌ریزی، کنترل و نظارت بهتری انجام می‌شد، کمک کننده بود.

وی با اشاره به گرانی کتاب‌ها با وجود چاپ آن‌ها با کاغذ دولتی بیان کرد: کتاب‌هایی که با ارز دولتی چاپ کرده‌ایم، نسبت به قبل، قیمت کتاب‌ها، اندکی افزایش یافته است و سعی کردیم قیمت‌ها متعادل‌تر باشد، اما کاغذ‌های با ارز آزاد، گران‌تر از این‌ها هستند. البته هزینه‌های دیگر نیز در قیمت کتاب‌ها مؤثر بوده است، هزینه لیتوگرافی نسبت به قبل پنج برابر شده است و یا مواد چاپ و صحافی از جمله افزایش ۵ تا ۶ برابر مرکب در قیمت نهایی کتاب مؤثر بوده است.

اشرفی در ادامه با اشاره به آثار ادامه روند کاهش تولید کتاب به ویژه کتاب‌های دینی گفت: سنجش روند توسعه فرهنگ یک کشور بستگی به میزان تولید کتاب و کتابخوانی آن دارد، متأسفانه در سال‌های اخیر مشکل کتابخوانی، مشکل اصلی بود و اکنون تولید کتاب نیز بر آن افزوده شده است. در بحبوحه مشکلات اقتصاد نشر کشور، ناشران ترجیح می‌دهند کتاب‌های عمومی‌تر و در اغلب موارد کتاب‌هایی که بازار فروش بیشتری دارند، منتشر کنند و از تعداد کتاب‌های تخصصی کاسته می‌شود. همچنین کاهش تعداد کتاب‌های کیفی را شاهد خواهیم بود.

مدیر تولید انتشارات بوستان کتاب تصریح کرد: باید به اقتصاد نشر رسیدگی و یک علاج جدی برای آن اندیشیده شود. توزیع کاغذ دولتی یک راه حل قطعی نیست و مقطعی است. تقویت تولید داخلی و احیای کارخانه‌های کاغذ موجود می‌تواند یکی از راه‌حل‌های مناسب برای حل این مشکل باشد.

صفحه1 از854