مدير01

مدير01

رئیس اتحادیه صنعت چاپ خراسان رضوی:

ارز کاغذ رابه خود تعاونی های صنعت چاپ بدهند

دوشنبه, 01 بهمن 1397 ساعت 09:46

 

اگر می خواهید برای کاغذ و مقوا ارز بدهید به خود تعاونی صنعت چاپ بدهید وهمینطور ارز ناشران را به تعاونی ناشران بدهید نه اینکه ارز را به شخص بدهید که تا گران شد ببرد در گاوداری ها و انبار های دیگر احتکار کند تا بعد صادر کند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از قدس، رئیس اتحادیه صنعت چاپ خراسان رضوی با اشاره به اینکه در ماجرای کاغذ از همان ابتدا قیمت ارز مشخص بود؛ تصریح کرد: چرا سازمان تعزیرات از گمرکات نمی‌خواهد که لیست افرادی که وارداتی در این زمینه داشته‌اند را مشخص کنند؟

علی مغانی با اشاره به اینکه در بحث مواد اولیه صنعت چاپ بحث واگذاری کاغذ را به وزارت ارشاد محول شده و  وزارت ارشاد هم کاغذ را با ارز دولتی در اختیار ناشرین قرار می دهد،اظهار داشت: حال سؤال اینجاست در شرایطی کنونی  آیا نشر کتاب مانند گذشته ۱۰۰هزار تایی چاپ می شود یا ۱۰تا ۱۵دانه ای چاپ می شود.

حواله ها در بازار فروخته شده است

وی با بیان اینکه به گفته مسئولان تا الان بیش از ۶۰۰۰هزار تن کاغذ با ارز دولتی وارد شده و در اختیار ناشران قرار گرفته است،تصریح کرد: من به جرئت می توانم بگویم که حتی یک کتاب هم از این محل چاپ نشده است وتمام حواله های این کاغذ ها در بازار آزاد فروخته شده است.

وی افزود: بحث ما دربخش مواد اولیه صنعت چاپ تنها بحث کاغذ نیست ؛چراکه تنها ۱۲درصد در سبد کالای صنعت چاپ کاغذ جای دارد و  ۸۸درصد دیگر مقواست ،کاغذ گلاسه و... هست که برای انواع بسته بندی ها استفاده میشود،اصلاً دولت اینها را ندیده، حتی با ارز نیمایی.

وی با بیان اینکه اخیراً هم دستور وزیر صنایع این بوده که چون مواد اولیه صنعت چاپ گران شده از صادرات همه محصولات مثل کاغذ ،کارتن و... باید جلوگیری شود،افزود: از طرفی بخشنامه دیگری آمده که کاغذ کیلویی ۵۱۰۰تومان؛ این را از کجا باید بخریم؛ ما برای صادرات غیر نفتی از جمله  داروهای تولیدی نیاز به بسته بندی و بسته بندی هم نیاز به مقوا دارد.

بخشنامه غیرکارشناسی

وی با تأکید بر اینکه ۸۰ تا ۱۰۰قلم کالا در صنعت چاپ داریم مثل جوهر ، زینگ ، کاغذ گلاسه ، مقوا و...که همه اینها مواد ضروری صنعت چاپ هستند،ادامه داد: ما هیچ کالایی ندارم که تولید بشود و بسته بندی نیاز نداشته باشد؛ اماوزارت ارشاد و وزارت صنعت و معدن در این زمینه توجه ندارد واین در حالی است که در حال حاضر معضلی به وجود آمده و اخیراً هم وزیر صنایع بخشنامه ای غیر کارشناسی داده که صادرات تمامی اقلام چاپی از جمله کارتن ممنوع است.

وی در خصوص دستگیری سلطان کاغذ با اشاره به اینکه ازاین بابت از دستگاه قضایی تشکر می کنیم، اظهار داشت:میلیارد ها تومان به فعالان این عرصه ضرر وزیان وارد شده چرا حداقل نامی از این فرد برده نشده است،چرا مسببین این امر وکسانی که ارز را به این فرد داده اند دستگیر نمی شوند.

کاغذ از مبادی رسمی وارد می شود

وی اضافه کرد: کاغذ از مبادی رسمی کشور وارد شده و شامل برگ سبز نیز می‌شود و گمرکات کشور می‌توانند به راحتی این آمار را مشخص کنند و باید پیگیری شود که کاغذها به چه کسی فروخته می شود.

رئیس اتحادیه صنعت چاپ خراسان رضوی گفت: اینکه بعضی از افراد بخواهند به دلیل منفعت خود کاغذ را عرضه نکنند، به گونه‌ای است که گویی می خواهند قانون را دور بزنند که امر درستی نیست.

وی بیان کرد: من پیشنهاد می کنم و به وزیر ارشاد هم گفته ام همان طور که در مطبوعات تعاونی مطبوعات داریم اگر می خواهیم برای کاغذ ارز اختصاص دهید این ارز را به خود تعاونی مطبوعات بدهید، تا دیگر کاغذ ها سر از انبار های غیر استاندارد در نیاورند واحتکار نشوند.

وی تأکید کرد: اگر می خواهید برای کاغذ و مقوا ارز بدهید به خود تعاونی صنعت چاپ بدهید وهمینطور ارز ناشران را به تعاونی ناشران بدهید نه اینکه ارز را به شخص بدهید که تا گران شد ببرد در گاوداری ها و انبار های دیگر احتکار کند تا بعد صادر کند.

انتقاد از دستورالعمل وزیر

وی با انتقاد از دستورالعمل وزیر سابق صنایع  که می گوید کسانی که در سال گذشته کالا وارد نکرده اند امسال هم نمی توانند وارد کنند، افزود: از این بابت بیشترین خسارت را بعد از تهران خراسان رضوی دیده است،به طوری که مرکب کیلویی ۲۰تومان شده ۸۰تومان مقوای دارویی ازکیلویی۴۰۰۰تومان شده۲۴۰۰۰هزار تومان کاغذ از بندی ۷۰هزار تومان با توجه به اینکه ۶۰۰۰هزار تن وارد کرده اند رسیده به ۳۳۰هزار تومان،که جبران آن برای تولید کنندگان امکان پذیر نیست.

وی  از عدم پیگیری اتاق بازرگانی و خانه صنعت و معدن وبخش خصوصی در خصوص مشکلات فعالان بخش خصوصی گلایه کرد و گفت: بخش خصوصی هیچ کاری برای تولید کنندگان وفعالان صنعتی انجام نمی دهد.

وی افزود: ما فقط اسم پارلمان بخش خصوصی را یدک می کشیم؛ چرا که در حال حاضر بیشتر تولید کننده ها با بانک ها به مشکل خورده اند؛چرا پارلمان بخش خصوصی به مجلس فشار نمی آورد تا از تولید کننده ها دفاع کند؛ واقعیت این است که هیچ نظارتی وجود ندارد.

یک عضو هیات نمایندگان اتاق ایران:

تخلفات به گردن اتاق نیست

دوشنبه, 01 بهمن 1397 ساعت 09:31

 

عضو هیات نمایندگان اتاق ایران گفت: تاکید مى‌کنم اتاق، مسئول صدور کارت بازرگانى نیست.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از اقتصاد آنلاین - محمدصادق حمیدیان، عضو هیات نمایندگان اتاق ایران بیان کرد: که اتاق ایران مسئول صدور کارت بازرگانى نیست و نباید تخلفات آن را به گردن اتاق بیندازیم، همانطور که پلیس راهنمایى و رانندگى، گواهى نامه صادر مى کند اما مسئول تخلفات راننده نیست.

این عضو اتاق ایران افزود: مگر اتاق متولى توزیع ارز بود، یا مگر اتاق تاکنون کار نقل و انتقالات را انجام داده و یا گشایش اعتبار کرده است؟

وى تصریح کرد: نه تنها از همه اقدامات مبارزه با فساد حمایت مى کنیم، لذا خواهش مى کنم اتاق در خشکاندن ریشه فساد بهتر عمل کند.

حمیدیان همچنین درباره تخلفات اتاق اظهار کرد: اتاق، بخش خصوصى را اداره مى کند و باید نمایندگانى که براى تصمیم گیرى مى‌برند مورد تایید هیات رییسه اتاق باشد، همچنین اتاق باید صداى رساى بخش خصوصى باشد و موارد را به گوش مسئولین برساند.

وى افزود: برخورد با متخلفین باید در خود اتاق انجام شود، برخى حرکت ها به بهانه انتخابات کیان اتاق را مورد هدف قرار داده و باید حرمت اتاق را نگه داریم.

دوشنبه, 01 بهمن 1397 ساعت 09:18

 

وزیر امور اقتصادی و دارایی، گفت: تلقی ما این است که صادرکنندگان ارز را بازگردانده و به چرخه اقتصادی می‌آورند، ولی آنچه تاکنون به بازار نیما آمده حدود ۷.۵ میلیارد یورو ا ست.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از اقتصادآنلاین، فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی در حاشیه مراسم تجلیل از وزارت اقتصاد به منظور خدمات‌رسانی به ایثارگران در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سؤال که آیا پوری‌حسینی معاون شما و رئیس سازمان خصوصی‌سازی ممنوع‌الخروج شده است، اظهار داشت: این موضوع را نشنیده‌ام و خبری از آن ندارم. بحث ممنوع‌الخروجی را شما می‌فرمایید، همکاران من در این فاصله این موضوع را تکذیب می‌کنند.

وی در مورد تغییر مکان دبیرخانه شورای عالی اصل ۴۴ نیز گفت: موضوع جداسازی دبیرخانه شورای عالی اصل 44 از سازمان خصوصی‌سازی یک بحث جدیدی نیست، طبیعتاً یک نهاد ناظر نمی‌تواند در دل دستگاه مجری باشد و چون اشتباهاً آنجا رفته بود، بعد از بررسی‌هایی که داشتیم، به این نتیجه رسیدیم که باید دوباره جدا شود و به معاونت اقتصادی که قبلاً نیز آنجا بود، برگردد.

وی تأکید کرد: ان شاءالله فردا هیأت واگذاری برگزار می‌شود و سیاست‌ها و استراتژی‌های جدید مطرح و امیدواریم هیأت واگذاری آنها را تأیید کند، زیرا می‌خواهیم رویکردمان را ترقی و جامعیت بدهیم و متفاوت کنیم.

دژپسند در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا لغو واگذاری‌های اخیر صحت دارد، تصریح کرد: اساساً واگذاری بعد از آنکه کارشناسی روی آن صورت می‌گیرد، به هیأت واگذاری آمده و پس از تصویب واگذار خواهد شد، اکنون موضوعی که در هیأت مصوبه برای لغو داشته باشد، نداریم و فردا تصمیم‌گیری می‌کنیم. فردا سیاست‌های جدید بررسی خواهد شد و طی دو هفته اخیر جلسات را برگزار کردیم، اما برخی نمایندگان حضور پیدا نمی‌کنند و جلسات رسمیت پیدا نمی‌کند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در مورد بازگشت ارز صادرکنندگان طی سال جاری به کشور، گفت: دستورالعملی که تصویب و ابلاغ شده، به صادرکنندگانی که صادراتشان زیر یک میلیون یورو است، اجازه داده شده تا بتوانند بدون ارز در نیما به چرخه اقتصادی بیاورند و بین یک میلیون تا 3 میلیون بتوانند 70 درصد آن را بدون عرضه در نیما بچرخانند.

وی ادامه داد: تلقی ما این است صادرکننده ارز را برمی‌گرداند و در چرخه اقتصادی کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد، ولی آنچه تاکنون در بازار نیما آمده حدود 7.5 میلیارد یورو است. البته ارقام متغیر است و از 36 میلیارد یورو چیزی بین 7.5 میلیارد یورو مطرح است. جلسه‌ای که با فعالان بخش خصوصی داشتیم امیدوارم دوشادوش دولت برای رفع مشکلات اقتصادی حرکت کنند.

دوشنبه, 01 بهمن 1397 ساعت 08:29

 

با تغییر شیوه های زندگی و عادات غذایی افزایش ابتلا به چاقی، مشکلات قلبی و عروقی، پرفشاری خون و دیابت به مهمترین معضلات بشر تبدیل شده و این در حالی است که این مشکلات با کنترل مواد غذایی مصرفی از نظر کالری، نمک، اسیدهای چرب ترانس و قند به سادگی قابل پیشگیری بوده و یکی از گام های مهم در زمینه انتقال این اطلاعات به مصرف کننده استفاده از برچسب رنگی تغذیه ای از طریق مواد غذایی بسته بندی شده است.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایسنا، مدیر غذا و دارو دانشکده علوم پزشکی اسدآباد برچسب رنگی تغذیه ای از پنج بخش انرژی برحسب کیلوکالری، قند و چربی ، نمک و اسیدهای چرب ترانس‌ برحسب گرم  تشکیل شده اند.

حسین عفت پناه افزود: منظور از انرژی همان کالری یعنی سوخت مورد نیاز مصرفی سلول های بدن بوده که در صورت عدم تعادل در انرژی دریافتی وزن افزایش یافته و به دنبال آن با کاهش عملکرد گیرنده های انسولین منجر به افزایش قند خون و در نهایت ابتلا به قند خون خواهد شد.

وی با اشاره به دیابت به عنوان یک اختلال متابولیک که در آن تولید انسولین متوقف شده یا بدن نسبت به انسولین مقاوم می شود گفت: عدم کنترل قند و دیابت منجر به عوارض جبران ناپذیر کلیوی، قلبی عروقی و بینایی در افراد مبتلا به دیابت خواهد بود.

عفت پناه با اشاره به اینکه رژیم غذایی پرچرب یکی از عوامل زمینه ساز دیابت به شمار می رود خاطر نشان کرد:یکی از عوامل افزایش فشار خون مصرف بی رویه نمک بوده و اسیدهای چرب ترانس (چربی های مضر) موجب باعث افزایش ابتلا به بیماری های قلبی و افزایش سطح LDL و کاهش  HDL ) معروف به چربی خوب) می شود.

وی یاد آور شد:اندازه های درج شده در برچسب رنگی تغذیه ای در هر سهم ماده غذایی یا آشامیدنی است که منظور از هر سهم  مقدار مصرف آن ماده غذایی در هر نوبت بوده و با توجه به عادات غذایی هر کشور متفاوت است.

عفت پناه با اشاره به مفهوم رنگ ها در نشانگرهای رنگی تغذیه ای بر روی بسته بندی مواد غذایی اضافه کرد: رنگ سبز در نشانگرهای تغذیه ای وجود مقادیر کم قند، چربی، نمک و اسیدهای چرب ترانس بوده که این رنگ نشانگر انتخابی کاملا مناسب برای سلامتی شما خواهد بود.

مدیر غذا و دارو دانشکده علوم پزشکی اسدآباد با بیان اینکه رنگ نارنجی گویای وجود مقادیر متوسط قند، چربی، نمک و اسیدهای چرب ترانس است و انتخابی نسبتا مناسب برای شماست، یادآورشد: رنگ قرمز نیز مقادیر زیاد قند، چربی، نمک و اسیدهای چرب ترانس دارد که با توجه به شرایط وزنی و سلامتی خود در انتخاب مصرف این گروه باید احتیاط کنید.

دوشنبه, 01 بهمن 1397 ساعت 08:15

 

 

آیت‌الله حائری شیرازی (رضوان‌الله تعالی علیه) بعضی ها می گویند حالا که اینترنت و این شبکه ها آمده دیگر کاری برای اسلام و دین و این ها نیست؛ این ها اقبال به اسلام و معنویت کهنه شده است!!!

به گزارش چاپ ونشر به نقل از الف، اما من عرض می کنم، حالا اینترنت یک بلند گو است، حالا که بلند گو درست شده کار تمام شده؟ نه! بلند گو صدای انسان را رسا تر می کند، آن هایی که می گفتند بلند گو حرام است، اشتباه می کردند؛ حالا می گویند اینترنت هم حرام است، شما بروید در آن فضای مجازی حضور پیدا بکنید، این بازاری است که مردم می آیند آن جا برای خرید، شما سعی بکنید جنس تان را مرغوب تر با بسته بندی زیبا تر، عرضه بکنید بازار عالم از شما محصول و کالایتان را می خرد.

همان طوری که ما نمی توانیم جلوی اینترنت را در داخل بگیریم آن ها هم نمی توانند جلوی عرضه کالای شما را در این فضا بگیرند، اگر هشام بن حکم متکلم شیعی قرن دوم قمری و از اصحاب امام صادق(ع) و امام کاظم(ع) این اینترنت در دستش بود آن وقت می دید که چه بر سر آمریکا می آید، برهان های هشام بن حکم، را عرض می کنم.

حالا اگر هشام نیست شما ها هستید، شما فرزندان آن ها هستید، نفس فاطمه ی زهرا سلام الله علیها به شما کمک می کند، در عصری هستید که بچه ی 5 ساله و 6 ساله حافظ قرآن است؛ بلکه دکترای علوم قرآنی می شود و تصدیق دکترایش را از اهل سنت می گیرد، و هم گام او و هم دوره ی با او در هر شهری سالانه حافظ قرآن می شوند این ها که در قبل سابقه نداشته است، همان طوری که عصر حفظ قرآن است؛ عصر احیاء دین و معنویت هست، عصر عشق به خدا هست، عصر حاکمیت قرآن هست، عصر نظام روحانیت دینی هست؛ این ها تلاش مزبوحانه می کنند، آخرین رمق های شان هست و آخرین دست و پای شان را می زنند. همین کار را در صدر اول اسلام هم می کردند آخر به کجا رسیدند؟

دوشنبه, 01 بهمن 1397 ساعت 07:54

 

مجید باشعور گفت: قیمت کاغذ هفته گذشته به بندی ۳۳۰ هزار تومان رسیده بود از این رو نمی‌توان آینده خوبی برای صنعت نشر تصور کرد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از باشگاه خبرنگاران، گلایه یک ناشر از افزایش سرسام آور قیمت کاغذ در بازارمجید باشعور مدیرمسئول نشر تایماز در خصوص کتاب جدید این انتشاراتی گفت: تقریبا کتاب جدیدی منتشر نکردیم در حال حاضر بنا بر سفارش کتاب دعا و نیایش با پروردگار منتشر کردیم.

وی بابیان اینکه این مسئله به دلیل اوضاع کاغذ و ثابت نبودن قیمت آن در بازار به وجود آمده است،بیان کرد: قیمت کاغذ هفته پیش به بندی ۳۲۵ تا ۳۳۰ هزار تومان رسیده بود و در مقطعی  قیمت آن تا بندی ۳۸۰ هزار تومان هم افزایش پیدا کرد.

باشعور افزود: اوضاع نشر به گونه‌ای شده که دیگر نمی‌توان برای انتشار کتابی سرمایه گذاری کرد و وضعیت کنونی نشر، سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد چراکه از یک طرف انتشار کتاب گران تمام می‌شود و از طرف دیگر مردم توانایی خرید کتاب ندارند.

مدیرمسئول نشر تایماز با تاکید بر اینکه مردم درآمد ثابتی دارند، برای مثال کارمند هستند و درآمد آن‌ها تغییری نمی‌کند، بیان کرد: اگر سال آینده در قیمت بنزین  تغییراتی ایجاد کنند و بنزین  سهمیه‌ بندی شود، در بازار نشر و نمایشگاه سی و دوم کتاب هم تاثیرگذار خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه دیگر نمی‌توان برای سرمایه گذاری در زمینه فرهنگ مانور زیادی داد، ادامه داد: امکان سرمایه گذاری در زمینه فرهنگ نیست و قیمت ملزومات صنعت چاپ هم افزایش پیدا کرده است برای مثال قیمت تونل در سال گذشته ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بود در حالیکه  به ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسیده است از این رو چاپخانه‌ها هم به طور عادی مجبور هستند قیمتشان را افزایش دهند.

با شعور گفت: زینک که لیتوگرافان استفاده می‌کنند افزایش قیمت داشته است. از این اوضاع صنعت نشر دورنمای خوبی را نمی توان تصور کرد و نمی‌توان گفت آینده صنعت نشر چگونه است.

دوشنبه, 01 بهمن 1397 ساعت 07:44

 

چرا سیاستگذاران اقتصادی، مدیریت بازار و حتی رسانه‌ها از این خبر‌ها و بازنشر آن‌ها برای برهم‌زدن فضا‌های ذهنی کاذب یا حباب‌های قیمت استفاده نمی‌کنند (بهره‌برداری نمی‌کنند؟)؛ ظاهرا نهاد‌های مسئول برای چنین موضوعاتی، هیچ برنامه‌ای ندارند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از فرارو- افشین داورپناه؛ در ماه‌های اخیر خبر‌های زیادی از کشف کالا‌های احتکار شده در انبار‌های متعدد و در شهر‌های گوناکون منتشر شده‌است؛ برای مثال خبر‌های پی‌درپی از کشف تعداد قابل توجهی از انبار‌هایی که پوشک را احتکار کرده‌ بودند و به ایجاد بحران در بازار پوشک دامن زده‌اند.

همچنین خبر کشف هزاران گوشی‌های همراهی که با ارز دولتی خریداری شده بودند و یا انبار شده بودند یا با قمیت بازار، عرضه شده بودند؛ همچنین کشف انبار کاغذ‌هایی که با ۱۵۰ میلیون دلار ارز دولتی خریداری شده و با قمیت بازار فروخته شده‎‌بودند!

و هیچکس نمی‌داند سرنوشت این اجناس کشف شده چه می‌شود؟ این‌همه کشفیات چگونه مجدداً وارد چرخه بازار می‌شوند و مهمتر از همه اینکه با چه قیمتی به فروش می‌رسند و در کدام فروشگاه‌ها؟ و چرا ورود آن‌ها به بازار، هیچ تاثیری بر قیمت اجناس و کالا‌ها نداشته است؟

هیچ نهاد یا مسئولی تا به حال گزارش نداده‌ است که با این اجناس کشف‌شده، چه شده و چه می‌شود! چه نهادی پاسخگوی چنین موضوعی است؟ قوه قضائیه؟ ستاد قاچاق کالا؟ تعزیرات حکومتی یا نیروی انتظامی؟

در اینجا برای مثال فقط به برخی از خبر‌های کشف پوشک در چند ماه اخیر توجه کنید:

ـ. یک و نیم میلیون پوشک نوزاد از ۳ انبار در استان البرز (۲۶ شهریور ۱۳۹۷)

ـ. کشف دومین محموله پوشک میلیاردی در استان البرز

ـ. کشف ۳ میلیارد ریال پوشک نوزاد احتکار شده در لنجان (۱۷ شهریور ۱۳۹۷)

ـ. دو انبار بزرگ احتکار پوشک بچه در مشهد (۲۶ مهر ۱۳۹۷)

ـ. کشف ۲۰۸ هزاربسته پوشک قاچاق در ساوجبلاغ (۸ شهریور ۱۳۹۷)

ـ. کشف حدود ۲۷ هزار پوشک بچه احتکاری در انبار خانگی در نجف آباد (۲۷ آبان ۱۳۹۷)

ـ. کشف پنج انبار احتکار پوشک در شهرستان درگز (اول آبان ۱۳۹۷)

ـ. کشف ۲۲ هزار و ۱۷۶ بسته پوشک قاچاق احتکار شده در خرم آباد (۳۰ مهرماه ۱۳۹۷)

ـ. کشف ۳۰۰ کارتن پوشک احتکارشده در سیرجان (۲۶ شهریور ۱۳۹۷)

ـ. ۱۶۹ هزار و ۴۰۸ بسته پوشک بچه در بروجرد (۲۰ مهرماه ۱۳۹۷)

ـ. کشف پوشک‌های احتکار شده در نظرآباد (۳۱ شهریور ۱۳۹۷)

این‌ها فقط تعدای از تیتر‌ها درباره پوشک‌های کشف شده است؛ چندین و چند برابر این تیتر‌ها درباره کشف سایر کالاها، از وسایل برقی گرفته تا پوشک و پوشاک و گوشی همراه و ... نیز در همین مدت منتشرشده است؛ در مجموع، فقط در همین چند ماه اخیر اجناس و کالا‌های زیادی از سلاطین کاغذ و پوشاک و فلان و بهمان کشف شده و البته اعلام نشده‌است که سرنوشت این اجناس کشف‌شده چه می‌شود و در نهایت بر سر این کشفیات چه می‌آید! چرا سیاستگذاران اقتصادی، مدیریت بازار و حتی رسانه‌ها از این خبر‌ها و بازنشر آن‌ها برای برهم‌زدن فضا‌های ذهنی کاذب یا حباب‌های قیمت استفاده نمی‌کنند (بهره‌برداری نمی‌کنند؟)؛ ظاهرا نهاد‌های مسئول برای چنین موضوعاتی، هیچ برنامه‌ای ندارند.

دوشنبه, 01 بهمن 1397 ساعت 07:35

 

رئیس پلیس پایتخت در پی اظهارات اخیر دادستان تهران گفت:‌ این ۳ نفر پیش از تشکیل پرونده و پیگیری از سوی پلیس، فرار کردند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از بولتن نیوز، سردار حسین رحیمی در واکنش به اظهارات اخیر دادستان تهران درباره سلطان کاغذ و فرار سه متهم اصلی این پرونده اظهار کرد: در بحث کاغذ ما دو پرونده تشکیل دادیم؛ یک گروه کسانی بودند که ارز را برای ورود کاغذ گرفتند و ارزها را فروختند در حالی که عملا کاغذی وارد نکردند، دسته دوم؛ کسانی بودند که ارز گرفتند و کاغذ وارد کردند اما این کاغذها را احتکار کردند و به قیمت دلخواه در بازار آزاد فروختند.

وی افزود: در این رابطه افراد اصلی شناسایی و توسط پلیس دستگیر شدند و آخرین فرد مربوط به این پرونده در روزهای اخیر، طی یک عملیات مراقبت و تعقیب در استان فارس دستگیر شد.

رئیس پلیس پایتخت با اشاره به اظهاراتی درباره ۳ متهم متواری این پرونده گفت: این ۳ نفر پیش از تشکیل پرونده و پیگیری موضوع از سوی پلیس، اقدام به فرار کردند.

دوشنبه, 01 بهمن 1397 ساعت 07:21

 

قیمت کاغذ تحریر در ایران نسبت به پایان سال ۱۳۹۶ حدود سه برابر افزایش یافته است.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از شارا، این وضعیت روزنامه‌ها و رسانه‌های چاپی را با بحران روبرو کرده، از امکان تعطیلی برخی روزنامه ها تا پایان سال‌جاری و یا سال آینده خبر داد.

براساس این گزارش قیمت یک «بند»کاغذ از ۱۰۸ هزار تومان به ۳۰۶ هزار تومان رسیده است. علاوه بر این هزینه چاپخانه نیز به دلیل افزایش نرخ ارز، بیشتر شده است.

 همین وضعیت موجب کاهش تیراژ برخی روزنامه‌ها به دو تا سه هزار نسخه و عدم توزیع این روزنامه‌ها درکیوسک‌های فروش روزنامه در تهران شده است.

تابناک بدون بیان جزئیات پیش‌بینی کرده است؛ «برخی نشریات و به خصوص شماری از روزنامه‌ها تا انتهای سال ۹۷ تداوم نیابند و برخی دیگر نیز در ابتدا تا ماه‌های نخست سال ۹۸ به فعالیت‌شان پایان دهند».

یکشنبه, 30 دی 1397 ساعت 12:37

در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی شاهد دستاوردهای فراوانی در حوزه "کتاب و نشر" هستیم که از جمله آنها افزایش 136 برابری شمارگان سالانه چاپ کتاب و افزایش 71 برابری تعداد عناوین کتاب است.

 

به گزارش ایسنا، مهمترین دستاوردهای حوزه "کتاب و نشر" در چهل سالگی انقلاب اسلامی به شرح زیر است:

انقلاب اسلامی نشر و اندیشه را از بند خفقان و سانسور پهلوی آزاد کرد.

پس از انقلاب شمارگان سالانه چاپ کتاب، 136 برابر شده و از یک میلیون نسخه در سال 57 به 136 میلیون در سال 95 رسیده است.

تعداد عناوین کتاب نسبت به قبل از انقلاب 71 برابر شده است. از 1.500 کتاب در سال 56 به 107.000 عنوان در سال 96 رسیده است.

قبل از انقلاب اصلاً نمایشگاه کتاب نداشتیم. بعد از انقلاب در سطح ملی و بین‌المللی و استانی نمایشگاه کتاب داریم.

اهمیت انقلاب اسلامی به کتاب، در تأسیس خبرگزاری کتاب، برگزاری نمایشگاه‌های کتاب، خانه کتاب و ... است. برگزاری نمایشگاه‌های کتاب، 12 عنوان جایزه ملی کتاب و راه‌اندازی خبرگزاری کتاب از پدیده‌های اختصاصی پس از انقلاب است.

کل عنوان کتاب‌های ثبت شده کشور از دوره پهلوی اول تا سال 57، تعداد 11.000 بوده که امروز 1.281.996 است. یعنی 117 برابر شده است.

ظهور نویسندگان زن، پدیده پس از انقلاب اسلامی است. قبل از انقلاب به اندازه انگشتان دست هم نبود. امروز 7.300 نویسنده و 70 ناشر زن از پدیده‌های انقلاب اسلامی است.

تعداد 25.000 عنوان کتاب هویت ساز ملی و ایرانی چاپ شده است که قبل از انقلاب کتاب هویت ساز نداشتیم.

آزادی در حوزه نشر قبل و بعد از انقلاب قابل مقایسه نیست.

بزرگ‌ترین ناشر قبل از انقلاب ایران "مؤسسه آمریکایی فرانکلین" بود.

اغلب کتب قبل از انقلاب، ترجمه بود.

رهبران انقلاب اسلامی مولفان برجسته، ناقدان توانمند کتاب، کتابخوان های حرفه ای و مروجان اصلی کتاب در کشور بودند.

رشد کتابخانه های عمومی نسبت به گذشته 6 برابر شده است.

بعد از انقلاب در حوزه نظری هیچ کتابی سانسور نشد و در حالی که کمونیست ها با نظام جنگ مسلحانه می کردند، مبانی نظری و اعتقادی آنها با مجوز چاپ می شد.

صفحه1 از696