مدير01

مدير01

دوشنبه, 28 خرداد 1397 ساعت 13:49

 عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اعتقاد دارد تشدید گرانی‌ در بازار کاغذ و کتاب نتیجه عدم مدیریت صحیح تیم اقتصادی دولت است.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از خانه ملت، احمد سالک کاشانی در رابطه با افزایش قیمت کاغذ و تلاطم بازار کتاب و نشر، گفت: متاسفانه شاهد رشد بی‌سابقه کالاها در زمینه‌های مختلف از جمله حوزه نشر هستیم که امری قابل تامل است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بخشی از تشدید گرانی‌ها به دلیل جنگ روانی داخلی و خارجی است، اظهار کرد: در این بین نیز نباید از عدم همسویی و همخوانی بخش مدیریتی اقتصادی کشور نیز غافل شد؛ به عنوان مثال اختلاف نگرش مسئولان تیم اقتصادی دولت نسبت به تعیین قیمت ارز مشهود است

وی ادامه داد: متاسفانه مدیریت نامناسب اقتصادی زمینه سوء استفاده برخی سودجویان را فراهم می‌کند که این امر نیز در بازار نشر و کتاب نیز بروز می‌کند و اثر می‌گذارد.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: باید یادآور شد در کمیسیون فرهنگی مجلس نهم با حضور چهار وزیر مرتبط دغدغه‌ها و مشکلات حوزه کاغذ و نشر بررسی و راهکارهایی مشخص شد اما متاسفانه سیستم دلالی در حوزه کاغذ در نشر اثر منفی را گذاشته است

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بنابراین باید مدیریت و نظارت به طور همزمان در بازار نشر و کتاب انجام شود تا بتوان آشفتگی کنونی را کاهش دهیم و بتوانیم به روند مناسبی دست یابیم.

 

 

دوشنبه, 28 خرداد 1397 ساعت 12:00

 

با اجرایی شدن سیاست جدید ارزی و اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات طولی نگذشت که جریان سودجویی برخی از جمله واردکنندگان مطرح شده است.

از فروردین‌ماه سال جاری که دولت برای ساماندهی بازار ارز دست به اجرای سیاست جدیدی زد و دلار را با نرخ واحد اعلام کرد قرار بر این بود تا گردش ارزی اعم از صادرات و واردات تحت احاطه دولت قرار گرفته و بر آن نظارت داشته باشد. از این‌رو سامانه یکپارچه ارزی (نیما) راه‌اندازی شد تا با همکاری بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت مجموعه ارز ناشی از واردات و صادرات در این سامانه مورد مبادله قرار بگیرد به گونه‌ای که با حضور صرافان و بانک‌ها به عنوان واسطه‌گران نقل و انتقال ارز صادرکنندگان ارز خود را فروخته و از سویی دیگر واردکنندگان آن ر ا تهیه کنند.

 واردکننده بعد از ثبت سفارش وارد سامانه نیما شده و اقدام به خرید ارز مورد نیاز می‌کند که دلار با نرخ ۴۲۰۰ تومان مبنای خرید قرار گیرد. گرچه در ظاهر به نظر می‌رسید که شرایط مناسبی فراهم شده و دولت هم تاکید داشت که هیچ واردکننده‌ای مجاز به واردات به غیر از مسیر ثبت سفارش نبوده و در غیر این صورت اقدام او قاچاق محسوب می‌شود، اما در حدود دو ماهی که از سیاست ارزی می‌گذرد ظاهرا اقداماتی اتفاق می‌افتد که موجب ایجاد رانت برای واردکنندگان شده است.

با توجه به این که واردات بر مبنای دلار ۴۲۰۰ تومانی صورت می‌گیرد، خبرها حاکی از افزایش حجم ثبت سفارش و البته افزایش حجم تقاضا برای دریافت ارز در این دوره نسبت به دوره مشابه سال قبل است به طوری که آمارها تا حدودی این رشد را تایید می‌کند.

 گزارش‌های دریافتی از این حکایت دارد که با توجه به این‌که واردکنندگان اکنون می‌توانند با دلار ۴۲۰۰ تومانی واردات انجام داده و اختلاف قیمت آن با نرخ بازار آزاد که به ۷۰۰۰ تومان می‌رسد حدود ۲۸۰۰ تومان است، تقاضا برای واردات را نیز افزایش داده‌اند. در سویی دیگر ظاهرا کالاهایی که با نرخ ۴۲۰۰ تومان وارد شده‌اند در بازار قیمت‌هایی بسیار بالاتر از بهای تمام شده به آنها می‌خورد، به طوری که مشاهده می‌شود کالاهای وارداتی با دلار با نرخ آزاد مورد محاسبه قرار گرفته و به فروش می‌رسد. این موضوعی است که باعث سود و رانت بالایی برای وارد کنندگان خواهد شد، در حالی که آنها ارز ارزان‌ دریافت کرده و باید کالای آنها با بهای تمام شده همین نرخ مورد محاسبه و فروش قرار گیرد. در این حالت به نفع واردکنندگان ارز اختصاص پیدا کرده و به ضرر مصرف‌کننده به فروش می‌رود.

اما این تمام ماجرا نیست و اعلام گزارش‌هایی از سوی افراد مرتبط با وضعیت ارزی و حتی صرافانی که با واردکنندگان در ارتباط هستند از این حکایت دارد که در مواردی دست به اقدامات دیگری نیز زده‌اند به طوری که ظاهرا در هنگام ثبت سفارش قیمتی که برای واردات کالا ثبت می‌شود بالاتر از قیمت واقعی کالای وارداتی است که در نتیجه مذاکره واردکننده با فروشنده در خارج از کشور این اتفاق می‌افتد. در این حالت ارزی که واردکننده در سامانه نیما برای ثبت سفارش دریافت می‌کند چه بسا بیشتر از مبلغ واقعی کالای خریداری شده است.

به گفته برخی صرافان حواله‌هایی از سوی واردکنندگان در بازار آزاد فروش رفته و از این طریق سودهای قابل توجهی نصیب‌شان می‌شود.

گرچه تمامی این موارد به صورت جز به جز مورد تایید یا رد قرار نگرفته، اما در برخی موارد نیز قابل تایید مسئولان است به گونه‌ای که اخیرا رئیس کل بانک مرکزی در اظهاراتش اعلام کرد این بانک در جریان برخی حرکات واردکنندگان است. به طوری که سیف گفته برخی‌ها با دلار ۴۲۰۰ تومانی در صدد افزایش واردات هستند تا بتوانند کالاهای وارداتی را با قیمتی بالاتر بفروشند که البته بانک مرکزی از این موضوع مطلع بوده و اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

در مجموع شرایطی که اکنون برای واردکنندگان وجود دارد موضوعی است که اخیرا کارشناسان نیز در این مورد هشدار داده و گفته بودند که با توجه به حجم بالای ٨٠ میلیارد دلاری کالا و خدمات در سال و اختلاف ‌قیمتی که اکنون بین دلار ۴۲۰۰ تومانی و نرخ بازار آزاد وجود دارد به طور حتم در آینده نزدیک به ایجاد رانت برای گروهی می‌انجامد. آنها معتقدند که روال موجود باعث هدررفت ارز خواهد شد، چرا که دلیلی وجود ندارد که برای تمامی کالاهای وارداتی ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص پیدا کرده و باید وزارت صنعت، معدن و تجارت در این مورد اولویت‌بندی انجام دهد.

 

 

دوشنبه, 28 خرداد 1397 ساعت 11:59

مدیرعامل به نشر گفت: افزایش ۵۰ درصدی استفاده از کاغذهای ایرانی در تولیدات به‌نشر در دستور کار قرار گرفت.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از تسنیم، حسین سعیدی در مشهدمقدس اظهار داشت: ایران یکی از بزرگترین واردکنندگان کاغذ در خاورمیانه است و تولیدکنندگان انگشت‌شمار کاغذ در داخل کشور توان تأمین نیاز کشور را ندارند؛ ناشران و دیگر مصرف‌کنندگان عمده کاغذ در ایران نیز به دلیل ملاحظات کیفی، استفاده از کاغذهای خارجی را در اولویت خود نگه داشته‌اند؛ برای مثال به‌نشر در سال 96 برای تولیدات خود بیش از 6.5 میلیون برگ انواع کاغذ به ارزش حدود 15 میلیارد ریال تأمین کرده که 98 درصد از این میزان سهم کاغذهای خارجی بوده است.

وی ادامه داد: در راستای تحقق شعار سال، افزایش 50 درصدی استفاده از کاغذهای ایرانی در تولیدات به‌نشر در دستور کار قرار گرفت و کتاب «داستان یک مرد» که از تولیدات این انتشارات است، با کاغذ ایرانی تولید و روانه بازار شد.

مدیرعامل به نشر خاطرنشان کرد: «داستان یک مرد» رمانی مذهبی برای نوجوانان است که «مجید ملامحمدی» به عنوان نویسنده اثر در آن، قصه حضور حبیب‌بن‌مظاهر را در کربلا روایت می‌کند.از منظر ملامحمدی قصه حبیب، دل‌نوشته‌ای از کتاب سرخ کربلاست؛ قصه مردی شوریده که دل به زلال دریای محبت امام حسین(ع) داد و هر آنچه که داشت از جان، مال و زندگی، تقدیم راه او کرد؛ حبیب برای شهادت، لحظه‌ها را با شوق یکی یکی می‌شمرد و هر قدر که به زمان پرواز نزدیک‌تر می‌شد، نگاهش زلال‌تر و زیباتر بود.

وی گفت: نویسنده این داستان را در قالب 17 فصل روایت می‌کند و برای نگارش این کتاب از منابع متعددی مانند سوگنامه آل محمد(ص)، منهاج الدموع، ماهیت قیام مختار، بحارالانوار، زندگانی امام حسین(ع)، ترجمه تاریخ طبری، روضه‌الشهدا، منتخب التواریخ، مقتل الحسین مقرّم، مناقب آل ابی‌طالب(ع)، منتهی الامال، فرهنگ عاشورا، قصه کربلا و ... استفاده کرده است.

به‌نشر این کتاب 120 صفحه‌ای مصور را در قطع وزیری با شمارگان 1000 نسخه منتشر کرده و با قیمت 105 هزار ریال در دسترس نوجوانان قرار داده است.علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب‌ و نیز مشاهده و تهیه سایر محصولات انتشارات آستان قدس رضوی می‌توانند به نشانی اینترنتی www.Behnashr.com یا فروشگاه‌های سطح شهر مشهد و نمایندگی‌های سراسر کشور مراجعه کنند؛ همچنین سامانه پیامکی به شماره 30003209 یا کانال اطلاع‌رسانی به‌نشر از طریق پیامرسان‌های بله و ایتا به آدرس @behnashr نیز از دیگر راه‌های برقراری ارتباط با این انتشارات است.

دوشنبه, 28 خرداد 1397 ساعت 11:48

مهرداد ابراهیمی؛ مدیر شرکت پیام سهند سپاهان با اشاره به چالش‌های پیش روی چاپ دیجیتال، گفت: بزرگترین چالشی که در صنعت چاپ دیجیتال با آن روبرو هستیم این است که از سوی دولت حمایت‌های لازم از این صنعت تاثیرگذار انجام نمی‌شود تا به رشد و تکامل برسد و تولیدکنندگان بتوانند در این کار موفق شوند.

وی با اشاره به برخی از این مشکلات، ادامه داد: الان برای ورود ماشین‌آلات مدرن و به‌روز دولت می‌گوید ارز برای ورود کالا می‌دهد اما عملا نمی‌توانیم برای واردات دستگاه‌ها ارزی دریافت کنیم و در بسیاری از کارهای خود به مشکلات جدی بر می‌خوریم.

ابراهیمی با بیان اینکه عدم توجه به تولیدکنندگان آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد می‌کند، عنوان کرد: به نظر من بزرگترین تحریم‌کننده ما امریکا و کشورهای خارجی نیستند بلکه خود ما هستیم که خودمان را تحریم می‌کنیم  با وضع قوانین و مقررات خاص و دست‌وپاگیر شرایط کار را برای تولیدکنندگان سخت می‌کنیم.

وی با اشاره به لزوم حمایت دولت از کارآفرینان، گفت: ما می‌گوییم دولت از کارآفرینی حمایت کند اما عملا چنین اقدامی انجام نمی‌شود، این در حالی است که اگر شرایط کاری برای ورود ماشین‌آلات مورد نیاز ما فراهم شود غیر از تامین دستگاه ما شاهد استخداک اپراتورها و نصاب‌هایی هستیم که می‌توانند از این صنعت منتفع شوند، اما اگر قرار باشد من دستگاه وارد کنم و ارز آزاد پرداخت کنم شرایط کار سخت می‌شود.

ابراهیمی در بخش دیگر صحبت‌های خود با بیان اینکه تشکیل کلونی از آسیب‌‌های جدی چاپ دیجیتال به شمار می‌‌آيد، یادآور شد: یکی از چالش‌های دیگر ما این است که شرکت‌هایی که دانش این کار را دارند و می‌توانند صاحب سبک باشند با ارایه خدمات ضعیف به مشتریان باعث ایجاد کلونی‌های کوچک در بازار چاپ دیجیتال شده‌اند.

وی تاکید کرد: امروز در تهران چندین هزار دستگاه چاپ بنر است و اگر شرکت‌های بزرگ خدمات حرفه‌ای به مشتریان ارایه می‌دادند این کلونی‌های کوچک ایجاد نمی‌شد، البته من مخالف اشتغال‌زایی بیشتر نیستم اما معتقدم که مجموعه‌های حرفه‌ای باید بزرگتر شوند تا در سطح کلان خدمات بدهند.

ابراهیمی با بیان  اینکه وقتی مجموعه‌ها کوچک می‌شوند، نمی‌توانند خدمات حرفه‌ای به مخاطبان ارایه دهند توضیح داد: این کار موجب ایجاد نوعی پس‌زدگی در مشتری از این صنعت می‌شود که برای این صنعت چندان خوشایند نیست، به نظر من کار در این حوزه باید تخصصی شود و نباید اجازه دهیم که به صورت کار در این حوزه رها باشد و باید متولی برای آن وجود داشته باشد

به گفته وی، در این زمینه متاسفانه شاهد شرکت‌هایی هستیم که دستگاه‌های خود را داخل اتاق خانه قرار داده‌اند و کار یک مجموعه بزرگ را انجام می‌دهند اما در مقابل در یک سوله بزرگ شاهد هستیم که مجموعه‌ای مشغول انجام سفارش برای یک شرکت کوچک هستند و عدم توازن در این زمینه نشان می‌دهد که هیچ چیز سرجای خودش نیست.

ابراهیمی درجه‌بندی فعالیت چاپخانه‌های چاپ دیجیتال را یکی از راهکارهای برون‌رفت از وضعیت موجود دانست و گفت: به نظرم نباید در این کلونی‌ها را ببیندیم بلکه باید مجتمع‌ها را درجه‌بندی کرد و این فهرست را در اختیار مشتری قرار داد تا آن‌ها به تناسب نیاز و سفارش کاری که دارند مجتمع را انتخاب کنند، مساله اینجا است که ما الان یک سایت مرجع برای معرفی و نمره‌دهی به شرکت‌های چاپ دیجیتال نداریم و باید به مردم درباره صنعت چاپ دیجیتال و شرکت‌های این حوزه آگاهی بدهیم.

 هشتمین نمایشگاه چاپ دیجیتال از 29 خرداد تا 1 تیر در محل دایمی نمایشگاههای شهرداری تهران واقع در بوستان گفتگو برپا خواهد بود.

دوشنبه, 28 خرداد 1397 ساعت 09:10

 

رئیس اتحادیه دامداران استان فارس خواستار افزایش تعرفه واردات کره و نزدیک شدن آن به قیمت جهانی شد. 

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایسنا، ابراهیم کلاهی یکشنبه 27 خرداد در جلسه شورای کشاورزی استان بیان کرد: امروز سرعت تغییرات و نبود ثبات اقتصادی در قیمت تمام شده شیر به حدی است که با هیچ‌گونه فرمول اقتصادی افزایش بهره‌وری همخوانی نداشته و پاسخگو نیست.

وی خواستار تعریف درست از قیمت‌گذاری شیر با توجه به دو محصول فرآوری شده از آن یعنی شیرخشک و چربی شد و افزود: اگر قیمت هر دو محصول به قیمت جهانی نزدیک شوند نیازی به واردات نخواهیم داشت و تولیدات ما جنبه رقابتی به خود خواهد گرفت.

رئیس اتحادیه دامداران استان فارس با تصریح بر اینکه هم‌اینک تمام کارخانه‌های کره سازی در ایران به دلیل عدم رقابت‌پذیری تعطیل شده و 40 هزار تن کره وارداتی مورد نیاز کشور تنها در کارخانه‌های ما بسته‌بندی می‌شوند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر نه شیرخشک و نه کره قابلیت رقابت با بازار جهانی ندارند، چرا که با فاکتورهای جهانی قیمت‌گذاری نشده‌اند. در واقع به نظر می‌رسد در این معادله جای هر دو عوض شده است.

کلاهی همچنین مهمترین چالش فراوری دامداران را افزایش بهای خدمات و تصمیم‌گیری نامناسب عنوان کرد و خواستار کمک به صندوق توسعه کشاورزی با هدف تجمیع توان استان فارس در بخش‌های مختلف شد

به گزارش ایسنا، براساس استانداردها  هر یک کیلوگرم شیر دارای 82 درصد چربی است.

مدیر بخش فروش نشر چشمه :

کتاب‌فروش باید اهل کتاب

دوشنبه, 28 خرداد 1397 ساعت 07:08

کیائیان، کتاب‌فروشی را فعالیت مبتنی بر تخصص و ویژگی‌های عام فروشندگی دانست و تاکید کرد که کتاب‌فروش باید بتواند با چند سوال ساده ذائقه مشتری خود را بشناسد.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از ایبنا، کاوه کیائیان، مدیر بخش فروش نشر چشمه درباره معیار‌های سنجش و استخدام کتاب‌فروش بیان کرد: نشر چشمه پنج کتاب‌فروشی در تهران و شهرستان‌ دارد و مهم‌ترین روش استخدام کتاب‌فروش با توجه به تفکیک موضوعی کتاب‌ها با مصاحبه از متقاضیان انجام می‌شود. 

وی با اشاره به ویژگی‌های کتاب‌فروش ادامه داد: کتاب‌فروش در وهله اول باید دارای یک‌سری خصوصیت فردی باشد که هر فروشنده‌ای به آن نیاز دارد؛ مثلا خنده‌‌رو باشد و از ادبیات گیرایی برای جذب مخاطب استفاده کند. مجموع این ویژگی‌ها تاثیری کوتاه مدت بر مشتری می‌گذارد اما دومین ویژگی کتاب‌فروش تخصص در حوزه نشر است.

کیائیان در تشریح معیار تخصص برای کتاب‌فروشان افزود: کتاب‌فروش باید به اصطلاح اهل کتاب و حداقل تورق باشد و از تازه‌های نشر تخصصی و عمومی برای پاسخگویی به مشتری مطلع باشد.  

این فعال حوزه نشر در مقایسه آمار کتاب‌فروشان زن و مرد گفت: به نظر نمی‌رسد که کتاب‌فروشان زن در مقایسه با مردان کمتر‌ند، اما باید توجه داشت که بخشی از فعالیت کتاب‌فروشی به اصطلاح یدی محسوب می‌شود و مرتب کردن قفسه‌ها و ایستادن‌های طولانی، کاری مردانه است. 

کیائیان درباره فعالیت زنان در کتاب‌فروشی‌های نشر چشمه بیان کرد: آمار دقیقی در اختیار ندارم اما در تقسیم‌بندی فعالیت‌های بخش‌های مختلف، فروشندگی محصولات‌ غیرکتابی مانند گیفت‌ و صندوق به خانم‌ها سپرده شده و بخش فروش کتاب بیشتر بر عهده مردان است.

وی توجه به مقوله آموزش برای تربیت کتاب‌فروش را وابسته به مولفه‌های ابتدایی تعریف کتاب‌فروش دانست و بیان کرد: کتاب‌فروش پیش از آموزش باید کتاب‌خوان و توانایی معرفی آنچه را که خوانده داشته باشد علاوه‌بر این باید به‌عنوان مثال تفاوت کیفیت ترجمه‌ها را بشناسد. تاکید دارم که کتاب‌فروش باید دغدغه کتاب داشته باشد و با چند سوال ساده بفهمد ذائقه مشتری چیست. کتاب‌فروش باید با جدید‌ترین‌‌ها آشنا باشد. مجموع این مباحث در دوره‌های آموزشی قابل تدریس نیست.     

مدیر بخش فروش نشر چشمه با بیان این مطلب که مجموعه نشر چشمه برای کتاب‌فروشان تازه‌کار دوره‌های آموزشی برگزار نمی‌کند ادامه داد: کتاب‌فروشانی که به مجموعه نشر چشمه اضافه می‌شوند روش‌‌های برقراری ارتباط با مشتری و بسیاری از نکات دیگر این فعالیت را از طریق تعامل با کتاب‌فروشان با تجربه کسب می‌کنند

کیائیان درباره لزوم برگزاری دوره‌های آموزشی از سوی نهاد‌های مربوطه مانند اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران افزود: آنچه در کارگاه‌های تربیت کتاب‌فروش قابل ارائه است همانند فروشندگی مشاغل دیگر است. به‌عنوان مثال، همیشه با لباس آراسته در محل کار حاضر شوند و بوی خوش بدهند، واکنش درمقابل پرسش مشتریان با پوزخند و بی‌تفاوتی همراه نباشد، به‌عبارت دیگر مشتری‌مداری اولویت مشترک بین همه مشاغل است. بخش دیگر نیز به تخصص مربوط می‌شود.   

این عضو مجموعه نشر چشمه معیار دریافت دستمزد کتاب‌فروشان این نشر افزود: میزان حقوق کتاب‌فروشان نشر چشمه از حداقل دستمزد بالاتر است. علاوه براین با توجه به تجربه (تحصیلات به‌ویژه تحصیلات مرتبط) حقوق افزایش پیدا می‌کند. برخی از کتاب‌فروشان در چشمه 6 میلیون و بعضی هم یک‌‌و‌نیم تا دو میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنند.

دوشنبه, 28 خرداد 1397 ساعت 07:01

رییس تعاونی ناشران یزد می‌گوید: در حوزه‌ای که معمولا درآمد زیاد نباشد و همه درگیر کارهای حاشیه‌ای باشند خیلی هم نمی‌توان انتظار وجود تعاونی‌ها و اتحادیه‌های قدرتمند را داشت مگر اینکه اهدافشان مشخص شده باشد و در مسیری معین حرکت کنند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایبنا، محمدرضا کلان؛ رییس تعاونی ناشران یزد درباره بایدها و نبایدهای تشکیل اتحادیه سراسری ناشران، عنوان کرد: ۹۰ درصد ناشران ما در تهران متمرکز و تعداد محدودی از ناشران دیگر در شهرهای بزرگ مشغول کار هستند و می‌توان گفت که زیر یک درصد از ناشران در استان‌های دیگر کار می‌کنند. بنابراین این موضوع ممکن است تاثیر زیادی در فعالیت یک مجموعه صنفی داشته باشد.

وی ادامه داد: براساس این وضعیت، ممکن است تشکیل این اتحادیه سراسری باعث ایجاد قدرت و فعالیت مضاعف از سوی استان‌ها نباشد و بسیاری از تصمیم‌گیری‌ها شامل حال استان‌ها نشود.

کلان با اشاره به فعالیت اهالی حوزه نشر در استان یزد، گفت: بیش از ۹۰ ناشر در استان یزد مجوز فعالیت دارند که ازمیان‌ آن‌ها تنها ۳۰ ناشر فعال هستند و سالانه کتاب منتشر می‌کنند و تعداد زیادی از این ناشران غیرفعال و نیمه‌تعطیل هستند.

وی در بخش دیگر صحبت‌های خود درباره مشکلات ناشران استانی، افزود: در نشستی که با حضور دکتر صالحی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی داشتیم درباره تشکل‌های صنفی صحبت شد و وی گفت که در تعجب هستم همه تعاونی‌ها و تشکل‌ها در کشور فعالیت دارند و مشغول کار هستند به جز تشکل‌های حوزه نشر.

کلان با تایید این جمله وزیر یادآور شد: متاسفانه در طول سال‌های مختلف انسجام ناشران حفظ نشده است و البته در حوزه‌ای که معمولا درآمد زیاد نباشد و همه درگیر کارهای حاشیه‌ای باشند خیلی هم نمی‌توان انتظار وجود تعاونی‌ها و اتحادیه‌های قدرتمند را داشت مگر اینکه اهدافشان مشخص شده باشد و در مسیری معین حرکت کنند.

وی تاکید کرد: در این میان برای بهبود وضعیت موجود نگاه دولت باید فرهنگ‌محور باشد اما تا زمانی که فرهنگ‌محوری در کشور ما کارایی نداشته باشد هیچ تعاونی و اتحادیه‌ای چه به صورت استانی و چه به صورت کشوری نمی‌تواند موفق باشد.

به گفته رییس تعاونی ناشران یزد، اگر وضعیت به همین منوال باشد یک اتحادیه سراسری نمی‌تواند کارایی خاصی داشته باشد اما تجربه نشان داده است به هر موضوعی که از نظر فرهنگی بها داده شود پیشرفت خواهیم داشت.

کلان با بیان اینکه باید نگاه حرفه‌ای به این حوزه وجود داشته باشد، گفت: زمانی که بودجه فرهنگ خوب بود و نقدینگی در این بخش وجود داشت به موضوع فرهنگ نپرداختیم و حالا مساله اینجا است که نقدینگی و بودجه کم است و نمی‌دانیم چه سرنوشتی در انتظار فرهنگ است.

رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران خبر داد:

سردرگمی ناشران و کتابفروشان از تغییرات مالیاتی

دوشنبه, 28 خرداد 1397 ساعت 06:47

محمود آموزگار؛‌ رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در گفت‌و‌‌گو با ایبنا درباره بروز برخی مشکلات در اجرای قانون معافیت مالیاتی ناشران و کتابفروشان بیان کرد: اصلی‌ترین موضوع در بررسی وضعیت معافیت مالیاتی ناشران و کتابفروشان جوهر ماجراست. متاسفانه هیچ قانونی به اندازه قانون معافیت مالیات مستقیم دستخوش تغییر نشده است.

  وی با تاکید بر تاثیر منفی اعمال تغییرات پی‌در‌پی در قانون معافیت مالیاتی ادامه داد: از تغییرات مکرر می‌توان نتیجه گرفت که امر برای قانون‌گذار چندان مشخص نیست.

وی با اشاره به اجرای طرح آزمایشی قانون ارزش افزوده از سوی وزارت اقتصاد و دارایی و بلاتکلیفی آن ادامه داد: تغییرات با موضوع مالیات مستقیم موجب کمرنگ شدن کارآیی آن و همچنین کاهش انگیزه اشخاص حقیقی، حقوقی و سردرگمی آن‌ها می‌شود.  

آموزگار افزود: علاوه بر مساله تغییرات مکرر در قانون معافیت مالیات مستقیم شاهدیم که خیلی اوقات مجری و ممیزان نیز نسبت به قوانین و آیین‌نامه‌ها اشراف لازم را ندارند که مهم‌ترین آسیب آن بروز اختلاف رویه در اجرای قانون است.

رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان با اشاره به اهمیت مواجه عادلانه با مردم در اجرای قانون معافیت مالیاتی گفت: وقتی قانون تفسیر به رای می‌‌شود تنوع و ابهام نیز همراه آن است بنابراین اختلاف رویه ایجاد و در نهایت موجب دلسردی می‌‌شود.

دوشنبه, 28 خرداد 1397 ساعت 06:36

تقریبا هفت ماه است که بازار کاغذ در کشور آشفته است و به دنبال آن حیات هر محصول فرهنگی که با آن در ارتباط است دچار تنش و تزلزل شده است. گرچه در این چند ماه مسئولان وعده‌های بسیاری در رابطه با مهار این اوضاع نابه‌سامان و افزایش قیمت کاغذ دادند اما با این وجود همچنان گرانی گریبان‌گیر کاغذ و محصولات فرهنگی مرتبط با آن است.

آذر ماه بود که به دنبال خبر خروج کاغذ از لیست کالاهای دارای اولویت ارزی بازار کاغذ دچار نوسان شد. افزایش 20 درصدی قیمت کاغذ شوک عجیبی به بازار وارد کرد. همان روزها ابوالفضل روغنی، رئیس سندیکای کاغذ و مقوا، درباره عوامل این افزایش قیمت به «ابتکار» گفته بود: دلایل مختلفی برای بالا رفتن این قیمت وجود دارد. نرخ ارز افزایش پیدا کرده است، در ثانی تولید برای کارخانه‌های داخلی به دلیل نبود تعرفه به صرفه نیست. از طرفی تولید هم برای آنان نمی‌صرفد و تولید نمی‌کنند. بنابراین کمبود کاغذ در بازار داخلی به وجود آمده و از طرفی چون واردکنندگان از قبل ثبت سفارش نکرده‌اند، عرضه و تقاضا همخوانی ندارد، قیمت کاغذ افزایش پیدا کرده، ضمن آنکه قیمت جهانی خمیر به شدت بالا رفته است. پس عوامل مختلفی باعث افزایش قیمت کاغذ شده و صرفا افزایش تعرفه و نرخ ارز مبادلاتی مطرح نیست.

گرچه صنایع مختلفی با کاغذ و مقوا سر و کار دارند که همگی در این افزایش قیمت دچار بحران شدند اما آسیب‌پذیرترین محصولات مرتبط با کاغذ مانند کتاب و روزنامه دچار بیشترین آشفتگی شدند. به همین دلیل معاونت فرهنگی خیلی زود وارد ماجرا شد. محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در همین راستا از اتخاذ تصمیماتی برای بازگشت ثبات به بازار کاغذ خبر داد و گفت: با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی دو موضوع ثابت ماندن تعرفه پنج‌درصدی کاغذ چاپ و تحریر و اعطای ارز مبادله‌ای به واردکنندگان این نوع کاغذ در جلسه به تصویب رسیدند. این دو اقدام شرایط باثباتی را در بازار کاغذ حکمفرما خواهد کرد.

اما بازار کاغذ این شرایط با ثبات را تجربه نکرد. گرچه افزایش تعرفه واردات لغو شد اما قیمت کاغذ همچنان روز به روز بالاتر می‌رفت. کاغذ تقریبا شبیه کیمیا شده بود. اولین قربانیان این گرانی مطبوعات بودند که به دلیل نیاز روزانه دچار مشکلات بسیار شدند. بعضی از روزنامه‌ها برای مقابله با این معضل، صفحات خود را کاهش دادند، برخی تنها به منتشر کردن نسخه دیجیتال اکتفا کردند ولی بعضی از رسانه‌های کاغذی دیگر از پس تامین هزینه‌های افزایش کاغذ برنیامدند و عطای کار رسانه را به لقایش بخشیدند.

باز هم قیمت کاغذ بالا و بالاتر رفت. برخی این افزایش را به گردن رسانه‌های دولتی می‌انداختند و می‌گفتند در واردات کاغذ دست دارند، برخی مدیران و مسئولان ذی‌ربط را مقصر می‌دانستند ولی آنچه که اهمیتی به این مسائل نمی‌داد و همچنان روند صعودی خود را ادامه می‌داد قیمت کاغذ بود.

اواخر آذرماه معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد، «یک محموله کاغذ در حال ترخیص از گمرک است». اما این خبر هم کمک چندانی به برطرف شدن التهاب موجود نکرد. افزایش قیمت دلار در کشور همچنان مانع از کاهش قیمت کاغذ می‌شد. گرچه خبرهای رسمی از ثبات این قیمت خبر می‌داد اما فاکتورهای غیررسمی چیز دیگری می‌گفتند.

کتاب هم به عنوان قربانی دیگر متحمل خسارات‌ زیادی شد و راهی به جز افزایش قیمت کتاب برای جبران این خسارات وجود نداشت.

سال 96 تمام شد اما سال نو حداقل برای کسانی که با کاغذ سر و کار داشتند چندان مبارک شروع نشد. افزایش ناگهانی قیمت دلار باز هم بازار کاغذ را دچار شوکی دیگر کرد. ‏به همین دلیل دوباره مسئولان فرهنگی با همکاری مسئولان اقتصادی تلاش کردند راهی برای افسار زدن به اسب سرکش کاغذ پیدا کنند. اواخر فروردین، سید عباس صالحی در حساب توییتر خود نوشت: «کاغذ در لیست کالاهای اساسی چون مواد غذایی و دارویی قرار گرفت و از تفاوت ارزی، که دولت تامین می‌کند، برخوردار خواهد بود. برای ناشران، نویسندگان و اصحاب مطبوعات، خبر خوشایندی است که دولت نیاز فرهنگی را چونان غذا و دارو برای کشور مهم و اساسی می‌داند» اما این ترفند هم نتوانست جلوی رشد روز افزون قیمت کاغذ را بگیرد.

ماجرا ادامه داشت. همچنان کاغذ ارزان به راحتی پیدا نمی‌شد. برخی می‌گفتند دلیل این اتفاق را عدم توانایی دولت برای تامین ارز مورد نظر جهت خرید کاغذ می‌دانستند اما دو هفته پیش بود که وزیر ارشاد گفت برای تامین ارز خرید کاغذ مشکلی نداریم، اما در توزیع آن مشکلاتی وجود دارد. او همچنین افزود: برای مشکلی برای خرید کاغذ مطبوعات و تامین ارز در این رابطه نداریم و با همان قیمت 4200 تومان مصوب کاغذها را خریداری خواهیم کرد. انتظار می‌رود جریان توزیع‌کننده کاغذ با دقت بیشتری در رابطه با توزیع کاغذ برخورد کند؛ چراکه نابسامانی‌هایی در زمینه توزیع کاغذ وجود دارد و سازمان تعزیرات حکومتی نسبت به آن برخورد لازم را خواهد کرد.

هفته پیش هم سید محمدرضا دربندی، مدیر کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی خبر از راه‌اندازی خط تولید کاغذ روزنامه در شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران داد و گفت: با پیگیری‌های معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشد اسلامی، دستور ویژه رئیس دفتر رئیس‌جمهوری و همراهی مدیرعامل بانک ملی ایران، خط تولید کاغذ روزنامه شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران با ظرفیت ۵ هزار تن راه‌اندازی شد.

او با بیان اینکه هدف از رایزنی برای راه‌اندازی خط تولید کاغذ روزنامه، کنترل قیمت کاغذ روزنامه‌ای و تنظیم بازار فعلی کاغذ است، گفت: طی نامه ای از سوی مدیرکل پیگیری‌های ویژه دفتر رئیس جمهوری، شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران آمادگی خود را جهت انعقاد قرار داد به منظور تولید اولیه ۵ هزار تن کاغذ روزنامه اعلام کرد.

اما بسیاری معتقدند تولید داخلی کفاف نیاز بازار در حوزه کاغذ را نمی‌دهد. بنابراین در هر حال ناچار به واردات کاغذ هستیم. 21 خرداد خبری منتشر شد که بر طبق بانک مرکزی با با تخصیص ارز ۳۸۰۰ تومانی برای کاغذ چاپ و تحریر موافقت کرد. در همین راستا ابوالفضل روغنی گلپایگانی، رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران در نشست خبری خود با که هفته گذشته برگزار شد با اشاره به تاثیر نرخ ارز بر بازار کاغذ گفت: متاسفانه نوسانات نرخ ارز توانست بازار کاغذ را هم بر هم بریزد که البته بر این اساس دولت وعده داده تا ۱۲۰ میلیون دلار ارز را به وارد‌کنندگان کاغذ اختصاص دهد تا بتوانند بازار را کنترل کنند. بر این اساس نرخ ارزی که برای این ۱۲۰ میلیون دلار در نظر گرفته شده ۳۸۰۰ تومان است که در واقع به صورت مابه‌التفاوت به مصرف‌کننده نهایی داده می‌شود.

هفت ماه است که بازار کاغذ رنگ آرامش را به خود ندیده است، گرچه تصمیمات بسیاری در راستای مهار این آشفتگی در طول این مدت گرفته و اجرایی شد اما تقریبا هیچ کدام نتوانستند کمی این بازار ملتهب را آرام کنند. حالا با این تصمیمات جدید باید منتظر ماند و امیدوار بود شاید روزنامه و کتاب، این محصولات فرهنگی بار دیگر بتوانند با گذشتن از این مشکلات کمر راست کنند و حداقل با ایجاد یک ثبات نسبی، نفسی تازه کنند.

ذوالقدر با اشاره به بحران کاغذ:

رونق بازار کتاب های الکترونیک

دوشنبه, 28 خرداد 1397 ساعت 06:30

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس معتقد است در بحران کنونی کاغذ و افزایش قیمت آن بهتر است ناشران نسخ الکترونیکی کتاب‌ها را جایگزین نسخ کاغذی آن کنند.

سیده فاطمه ذوالقدر درباره  وضعیت سرانه کتابخوانی در کشور،گفت: توسعه کتابخوانی در کشور نیازمند فرهنگ سازی، آموزش و نهادینه کردن نقش و جایگاه کتاب در زندگی است.

نقش نهاد خانواده به عنوان نهاد اولیه پرورش در توسعه فرهنگ کتابخوانی

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نقش نهاد خانواده به عنوان نهاد اولیه پرورش در توسعه فرهنگ کتابخوانی نقش بسزایی دارد و این درحالی است که نسل جوان و میانسال برای آموزش مهارت‌های زندگی، یادگیری تخصص‌های فنی و کاربردی نیازمند استفاده از کتاب‌های پرمحتوا هستند.

تداوم فرهنگ پسندیده کتابخوانی نیازمند بهره گیری از ابزارهای نوین

ذوالقدر افزود: تداوم فرهنگ پسندیده کتابخوانی نیازمند بهره‌گیری از ابزارهای نوین و دسترسی‌های آسان است زیرا می‌توان با اتخاذ راهکارها و تدوین قوانین مربوط به حفظ منافع ناشران و نویسندگان، نسخه‌های الکترونیکی کتاب را  نیز در فضای مجازی با کیفیت  بهینه منتشرکرد.

وی ادامه داد: فضای مجازی را که بعضاً به عنوان یک تهدید برای نسل نوجوان و جوان معرفی می‌شود، می‌توان با تدوین خوراک و اطلاعات مناسب به محلی برای رشد تبدیل کرد و این در حالی است که باید در نظر داشت حمایت از فرهنگ کتابخوانی امروز با شیوه های سنتی دیگر جوابگو نیست.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه با توجه به کمبود منابع کاغذ در سطح کشور و واردات رو به رشد کاغذ، تهیه و تدوین نسخه الکترونیکی می‌تواند امری مناسب تلقی شود؛ تصریح کرد: ناشران و نویسندگان تغییر رویکردی به طرف تهیه و تدوین نسخ نرم‌افزاری داشته باشند تا دسترسی سریعتر و آسان تر به کتاب خوانی داشته باشند.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: متاسفانه با توجه به افزایش فشار اقتصادی اولین چیزی که از سبد خانوار حذف می‌شود، کالای فرهنگی و کتاب است و از طرفی دیگر، نسخ الکترونیکی، صرفه جویی قابل توجهی در منابع کاغذ را نیز خواهد داشت.

صفحه1 از488