مدير01

مدير01

یکشنبه, 28 بهمن 1397 ساعت 10:57

 

مدیرعامل شركت تعاونی لیتوگرافان ايران گفت: اگر فهرست زینک دولتی تا آخر بهمن‌ ماه ارسال شود می‌توانیم قول بدهیم که فروردین ماه سال آینده زینک با قیمت مناسب دولتي توزیع خواهد شد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایبنا، غلامرضا شجاع؛ مدیرعامل شركت تعاوني ليتوگرافان عنوان کرد: در گذشته متاسفانه زینک در اولویت کالاهای اساسی نبود ولی با حمایت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون فرهنگی این وزارتخانه توانستیم زینک را در فهرست کالاهای اساسی ببریم و به همین منظور ارز دولتی برای واردات زینک در اختیار تعاونی لیتوگرافان و ديگر واردكنندگاني كه سابقه واردات داشته‌اند قرار داده شده است.

وی ادامه داد: زینک کالای مهم و استراتژیکی در صنعت چاپ و نشر و مطبوعات کشور به شمار می‌آید و حتی می‌توان گفت که از کاغذ هم اهمیت بیشتری دارد، زیرا در داخل کشور مقدار كمي کاغذ تولید می‌شود و حتی می‌توان از کشورهای همسایه هم تامین کرد اما در داخل کشور زینک تولیدی نداریم همچنین کشورهای اطراف ما نیز تولیدکننده زینک نیستند.

شجاع با بیان اینکه بیش از 85 درصد مکتوبات و کارهای چاپی نیازمند زینک افست هستند، گفت: اگر همه تهران هم انبار کاغذ باشد و مشکلی در تامین آن وجود نداشته باشد اگر زینک در کشور نباشد تمام این کاغذها بدون استفاده می‌شوند و به همین دلیل تامین زینک مورد نیاز صنف اهمیت ویژه‌ای دارد.

وی تاکید کرد: شرکت تعاونی لیتوگرافان از مرداد ماه امسال پروفرما آماده کرده بود و جنس نیز از سوی تولیدکننده چینی به گمرک ارسال شده بود اما ازآنجایی‌که نتوانستیم به چین ارز بفرستیم، محموله 75 روز در بندرعباس ماند و چینی‌ها جنسشان را پس گرفتند و به دبی فروختند.

شجاع با بیان اینکه در سال حدود 3 میلیون متر مربع زینک در کشور مصرف می‌شود، گفت: دو ماه است که 300 هزار مترمربع زینک که یک دهم مصرف یک‌سال کشور است ثبت‌ سفارش شده  است و برای بهره‌مندی این کالا از ارز دولتی موضوع در کارگروه زینک که زیرمجموعه کارگروه کاغذ است مطرح شد و طبق دستور هیات دولت زینک به گروه یک منتقل شد و توانستیم از ارز دولتی استفاده کنیم.

وی یادآور شد: زمانی که به زینک فهرست کالای اولیه رفت اقدامات خود را براي واردات زینک آغاز کردیم و اکنون بیش از یک ماه است که بانك مركزي پروفرماهاي  تعاوني ليتوگرافان ايران را تاييد و به بانك عامل اعلام كرده است. در کل می‌توان گفت که همه کارهای ضروری انجام شده است و هر زمان که بانک مرکزی پول را به خارج از کشور ارسال کند زینک به کشور وارد می‌شود.

وی با بیان اینکه قيمت زينك را سازمان حمايت از مصرف كنندگان تعيين مي‌كند، توضیح داد: این زینک‌ها با نظارت و دستور وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با همکاری تعاونی ليتوگرافان توزیع خواهند شد و شرکت ما و واردکنندگان دیگر تعهد محضری به ارشاد داده‌ایم که بدون اجازه ارشاد هیچ زینک و کاغذی فروخته نشود.

شجاع همچنین از گرانی 350 تا 400 درصدی زینک سخن گفت و افزود: اگر زمینه‌ای فراهم شود که فهرست زینک دولتی تا آخر بهمن‌ ماه ارسال شود می‌توانیم به ليتوگرافان، مطبوعات و ناشران قول بدهیم که فروردین ماه سال آینده زینک با قیمت مناسب توزیع خواهد شد و اولویت با کسانی است که این زينك  را پیش‌خرید کرده باشند و بعيد مي‌دانم زينك ما به كساني كه پيش خريد ندارد زينك داده شود.

 

 

 

 

یکشنبه, 28 بهمن 1397 ساعت 09:52

 

نمونه‌اش کتاب کوچکی است که در قرن شانزدهم چاپ شده بود و حالا در کتابخانه ملی سوئد است. این کتاب در واقع آمیزه‌ای از شش کتاب مختلف است و می‌شود آن را در شش جهت مختلف باز کرد؛ با باز کردن کتاب در هر جهت، یکی از این شش کتاب قابل خواندن هستند. این کتاب در آلمان چاپ شده بوده و مثل خیلی از کتاب‌های آن زمان محتوای مذهبی دارد.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از رهياب: ما این روزها کیندل و اپلیکیشن‌های کتابخوان و خبرخوان بسیار متنوعی داریم و می‌توانیم به دلخواه فونت و پس‌زمینه این کتاب‌ها را تغییر بدهیم و هزاران کتاب را با خود حمل کنیم.

بسیار اوقات تصور می‌کنیم که کتاب‌های قرن‌های پیش، خالی از هرگونه ابتکار و پویایی ظاهری بودند، اما در آن زمان هم با وجود همه محدودیت‌های کتاب‌های منتشر می‌شدند که از نظر فیزیکی هم جالب بودند. کتابی متعلق به قرن ۱۶ میلادی که در ۶ جهت مختلف می‌توانست باز و خوانده شود

نمونه‌اش کتاب کوچکی است که در قرن شانزدهم چاپ شده بود و حالا در کتابخانه ملی سوئد است. این کتاب در واقع آمیزه‌ای از شش کتاب مختلف است و می‌شود آن را در شش جهت مختلف باز کرد؛ با باز کردن کتاب در هر جهت، یکی از این شش کتاب قابل خواندن هستند.

این کتاب در آلمان چاپ شده بوده و مثل خیلی از کتاب‌های آن زمان محتوای مذهبی دارد. اندکی صبر کنید تا عکس گیف زیر بارگزاری شود، آنگاه می‌توانید روشن‌تر دریابید که کتاب چطور در جهت‌های گوناگون باز می‌شود.

یکشنبه, 28 بهمن 1397 ساعت 08:04

 

چرا وقتی از روزنامه صحبت می‌کنیم، چند صفحه بزرگ کاغذ، با ستون‌هایی گرافیکی و تصویرهایی در میان آنها در مخیله ما منعکس می‌شود و البته بوی کاغذ و مرکب که به‌گفته خیلی از روزنامه خوانان استشمام آنها لذت‌بخش است.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایران، علت روشن است، روزنامه مثل مجله و کتاب از محصولات دوران چاپ است؛ دورانی که در زندگی بشر تأثیر بسیار گذاشته است.

در واقع با اختراع چاپ توسط گوتنبرگ بشر آهسته آهسته‌ گام به دوران تولید انبوه محصولات فرهنگی گذاشت و در همین دوران بود که علم و دانش جهش‌های متعدد از سر گذراند. به گمان بسیاری از جامعه‌شناسان دنیا اینک در حال کنار گذاردن دستگاه‌های چاپ است و دیری نمی‌گذرد که اینترنت و صفحات دیجیتال جای آن را به طور کامل می‌گیرند.

اگر روزنامه یکی از محصولاتی است که به کمک دستگاه چاپ سالیان طولانی محصولاتی به‌نام روزنامه کاغذی را به خوانندگان عرضه کرده است، در آینده، با بازنشسته شدن دستگاه‌های چاپ، روزنامه روی صفحات دیجیتال که اینک آنها را موبایل یا تبلت و... می‌نامیم به خوانندگان عرضه خواهد شد که طلیعه آن از حدود دو دهه پیش آغاز شده است.

این نوع روزنامه‌ها که هم‌اکنون نیز عرضه می‌شوند با نام‌ها و شکل‌های مختلف و بسیار متنوع‌‌تر از گذشته به خوانندگان عرضه می‌شوند و در واقع زمان مرده‌ای را که روزنامه‌های کاغذی به خاطر چاپ شدن از دست می‌دهند، ندارند و در هر لحظه می‌توانند خبرها و نظرهای جدید وحتی صدا و تصویر در کنار آنها به مخاطبان عرضه کنند.

پس اینکه می‌گویند دوران روزنامه‌ها به سر رسیده است به هیچ‌وجه درست نیست بلکه دوران روزنامه‌های کاغذی در حال به سر رسیدن است و نسل‌های آینده به اندازه نسل‌های گذشته به روزنامه‌های کاغذی رغبت نخواهند داشت و روزنامه آنان در موبایل یا تبلتی خواهد بود که همراه دارند و البته روزنامه‌های آینده رقیبان بسیار نیز دارند. از جمله آنها کانال‌های اجتماعی است که به مدد اینترنت به وجود آمده‌اند و همه آنها مملو از خبر است، از خبر برای گروهی خاص تا خبر برای یک محله یا یک شهر یا کشور یا جهان که با سرعتی بسیار دنیا را در می‌نوردند.

تصور شکل روزنامه‌های آینده فرای آنچه امروز بر بنیان اینترنت و دیجیتال می‌بینیم بسیار مشکل است. به آن می‌ماند که کسی در زمان چاپ سنگی، شکل و نحوه کار ماشین‌های بزرگ و رنگی چاپ افست را پیش‌بینی می‌کرد.

در آینده‌ای که پیش رو داریم روز‌های اوج «رسانه پیام است» و «دهکده جهانی» آقای مک لوهان خواهد بود که دانش فناوری ارتباطی و رسانه بدون تردید مدیون او است.

یکشنبه, 28 بهمن 1397 ساعت 07:54

 

افزایش توفانی قیمت کاغذ در چندماه اخیر معادلات اقتصادی ناشران را بر هم زده است. قیمت کتاب‌های چاپ جدید بالا رفته و البته برخی از کتابفروشان هم با استفاده از یک برچسب، قیمت کتاب‌های چاپ قدیم را هم بالا برده‌اند. حالا بازار کتاب بیش از همیشه از دسترس کتابخوانان دور شده است.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از دنیای اقتصاد، به خاطر همین افزایش قیمت‌ها، خرید کتاب‌های چاپ جدید به شدت کاهش پیدا کرده و دخل کتابفروش‌ها هم خالی شده است. البته بعضی از فروشگاه‌های کتاب ایده‌هایی هم برای حفظ رونق بازار دارند. آنها کتاب‌های دست دوم را خرید و فروش می‌کنند تا به این واسطه دادوستد بازار را حفظ کنند و بتوانند فروشگاه‌ها را سرپا نگه دارند. با این حال کتاب‌های جدید با جهش قیمتی قابل توجهی وارد بازار می‌شوند. گاهی اوقات قیمت‌ها بهت‌آور و غیرقابل باور است. این اتفاق‌ها در شرایطی رخ می‌دهد که کمتر از سه ماه دیگر نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران آغاز می‌شود. بسیاری از تحلیل‌ها نشان‌دهنده کاهش استقبال عمومی از کتاب‌های جدید است. برخی می‌گویند میانگین قیمت کتاب در نمایشگاه سال ۹۸ بیش از ۴۱ هزار تومان خواهد شد. رقمی که تقریبا هم اندازه یارانه نقدی هر فرد است و با توجه به گرانی کالاهای روزمره، بعید است مخاطبان را مجاب به خریدن کتاب کند. دررونق بازارایران یکی از پرمصرف‌ترین کاغذ‌ها در انتشار کتاب، کاغذ تحریر اندونزی ۷۰ گرمی با ابعاد ۶۰ در ۹۰ است که مناسب انتشار کتاب در قطع رقعی است. این نوع کاغذ در آذرماه سال گذشته، با قیمت بندی ۸۱هزارتومان به‌دست مصرف‌کننده که همان ناشر است، می‌رسید اما این رقم امروز به ۳۴۰ هزار تومان رسیده و به عبارت دیگر، چهار برابر شده است.

نوسان قیمت کاغذ در هفته‌های اخیر و میل توزیع‌کنندگان به ثبات قیمت هر بند کاغذ در نرخ ۴۰۰ هزار تومانی، امیدها به کاهش قیمت و ثبات در قیمت‌های پایین‌تر را تضعیف کرده است. قیمت کاغذ تحریر با وجود کاهش چند ۱۰ هزار تومانی در هفته‌های گذشته که به‌دلیل تعطیلات چند روزه به وجود آمده بود،‌ دوامی نداشت و دوباره به بالای ۴۰۰هزار تومان رسید. بر این اساس هر بند کاغذ تحریر ۷۰ گرمی اندونزی با ابعاد ۷۰در ۱۰۰ به قیمت ۴۰۱ هزار تومان و هر بند کاغذ ۸۰ گرمی اندونزی ۴۱۱ هزار تومان در هفته گذشته خرید و فروش شده است. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و کارگروه کاغذ نیز در ماه‌های گذشته نتوانسته‌اند آشفته بازار کاغذ را سامان دهند، اگرچه کارگروه کاغذ به موازات بازار، نیاز ناشران را تا اندازه‌ای پاسخ می‌دهد، اما باید توجه داشت که این گونه اقدامات به‌عنوان مسکن موقت است و باید چاره‌ای برای ساماندهی بازار کاغذ اندیشید.

 

افزایش دوباره قیمت کتاب؟

نکته آن است که از ابتدای راه‌اندازی سامانه توزیع کاغذ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیش از ۲۲ هزار درخواست در سامانه به ثبت رسید که تامین نیاز آنان کار آسانی نیست. نزدیک شدن به ایام نمایشگاه کتاب تهران طبیعتا ناشران را به تکاپو برای انتشار آثارشان خواهند انداخت و اگر کارگروه نتواند کاغذ مصرفی آنها را تامین کند،‌ ناچارند برای تامین کاغذ به بازار روی آورده و این یعنی بزرگ‌شدن بی‌رویه حباب قیمت کاغذ در روزهای آتی.

این موضوع را نگران‌کننده دانسته و نوشته است: «ناشران بسیاری در ماه‌های اخیر از کمبود توزیع کاغذ در سامانه وزارت ارشاد گلایه داشتند،‌ گلایه‌هایی که در ماه‌های منتهی به نمایشگاه کتاب تهران جدی و هشداردهنده است.» «ایبنا» هم در این باره گزارشی نوشته و از نگرانی‌های عمومی از افزایش قیمت کاغذ خبر داده است: «هرچه به شروع سال جدید و برگزاری نمایشگاه کتاب تهران نزدیک می‌شویم، نگرانی‌ها درباره قیمت کتاب، بازار نشر و قدرت خرید مخاطبان کتاب بیشتر و بیشتر می‌شود؛ آن‌هم در شرایطی که تمهیدات مختلف در زمینه کاغذ از تخصیص ارز دولتی برای واردات گرفته تا بازگشتن به الگوی کاغذ سهمیه‌ای- نتوانسته‌ است ثبات را به بازار کاغذ بازگرداند.»

 

افزایش قیمت کتاب در سه ماه گذشته

با توجه به جداول آماری که خانه کتاب به‌عنوان تنها نهاد رسمی تولید آمار در حوزه کتاب به‌صورت ماهانه منتشر می‌کند، می‌توان روند تاثیر افزایش قیمت کاغذ را بر بهای متوسط هر صفحه کتاب، به‌وضوح دید. با این توضیح که رشد قیمت کاغذ در سه ماه گذشته با شیب مضاعفی همراه بوده، قیمت متوسط بهای کتاب در سه ماه گذشته را در جدول شماره یک این گزارش می‌بینید. مطابق با این جدول، قیمت هر صفحه کتاب در سه ماه گذشته حدود ۲۷ درصد افزایش و این مساله به‌طور قطع روی قیمت نهایی کتاب تاثیر مستقیم داشته است. جدول شماره دو افزایش قیمت میانگین کتاب را در این مدت نشان می‌دهد. با این حساب قیمت متوسط کتاب در سه ماه گذشته با افزایش حدود ۲ هزار تومانی، هشت درصد رشد داشته است. حالا باید دید افزایش قیمت کاغذ در بهمن‌ماه و رسیدن آن به رقم ۳۳۰هزارتومان، چه‌میزان روی قیمت نهایی کتاب اثر خواهد داشت.

 

سونامی در پیش است؟

بر اساس فرم‌های استاندارد و مرسوم، هر کتاب در قطع رقعی در فرم‌های ۱۶ صفحه‌ای چاپ می‌شود. حالا اگر میانگین تعداد صفحات کتاب را ۲۰۸صفحه درنظر بگیریم (این رقم در دی‌ماه ۲۱۰صفحه ثبت شده است)، هر کتاب به ۱۳فرم کاغذ نیاز دارد. حالا اگر شمارگان ۱۰۰۰نسخه‌ای را لحاظ کنیم، برای چاپ چنین کتابی به ۱۳هزار برگ کاغذ ۶۰ در۹۰ نیاز است که برابر است با ۱۳بند کاغذ. با این حساب چنین کتابی با قیمت امروز به چهارمیلیون و ۲۹۰هزارتومان کاغذ نیاز دارد.

در این شرایط باید منتظر بود که قیمت متوسط هر صفحه از کتاب‌های منتشر شده در بهمن‌ماه به ۲۳۲تومان و قیمت متوسط پشت جلد کتاب‌ها از ۳۸۷۰۰تومان فراتر برود. حالا اگر در خوشبینانه‌ترین حالت و بدون توجه به نرخ تورم کاغذ در ماه‌های گذشته، فرض کنیم قیمت کاغذ تا پایان سال از بندی ۳۵۰ هزارتومان فراتر نرود، کتاب‌هایی که برای نمایشگاه سی‌ودوم کتاب تهران آماده می‌شوند، صفحه‌ای ۲۴۶تومان و با بهای متوسط بیش‌ از ۴۱هزار تومان قیمت‌گذاری خواهند شد! کاملا مشخص است که این روند صعودی قیمت‌ها چه‌میزان بر بازار کتاب و جمعیتِ کتابخوان کشور تاثیر منفی خواهد داشت. باید صبور بود و امیدوار! تا فردا چه شود...

 

یکشنبه, 28 بهمن 1397 ساعت 07:45

 

بیش از 400 واحد صنفی فعال در حوزه چاپ استان قم مشغول هستند که تعداد زیادی از آن‌ها برای حضور در شهرک چاپ قم اعلام آمادگی کرده‌اند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایبنا، مجتبی محمودیان؛ رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران قم عنوان کرد: شهرک چاپ و نشر قم علی‌رغم عدم استقبال طی سال‌های گذشته، خوشبختانه امسال در رایزنی با نهادهای مختلف بار دیگر به چاپخانه‌داران برگشته است، به طوری که 50 درصد کل شهرک برای صنعت چاپ باز پس گرفته شد.

وی افزود: طی سال‌های اخیر بخش عمده‌ای از شهرک به بنکداران و سوهان‌پزان تعلق گرفته و سهم اهالی چاپ بسیار کم شده بود، اما در طرح جدید نقشه‌ها عوض شد، قطعه‌بندی‌ها تغییر کرد و شرایط چاپخانه‌داران از نظر قطعه‌بندی و سایز زمین‌ها متناسب‌تر شد.

محمودیان با بیان اینکه در حال رایزنی با نهادهای مختلف هستیم، گفت: از بدو ثبت‌نام تاکنون 30 درصد زمین‌ها انتخاب و برای آن‌ها جواز تاسیس صادر شده است و تلاش داریم برای استفاده از نرخ سال97،  تا پایان امسال تمام زمین‌های موجود را به متقاضیان واگذار کنیم.

وی تاکید کرد: فضایی که اکنون برای شهرک چاپ قم در نظر گرفته شده است حدود 60 هکتار است و در صورت استقبال اهالی چاپ از شهرک و واگذاری تمام زمین‌ها تا پایان امسال، زمین‌های جدیدی قطعه‌بندی خواهد شد.

محمودیان با اشاره به حضور400 عضو در اتحادیه چاپخانه‌داران قم، توضیح داد: 25 رسته در زیرمجموعه اتحادیه هستند که چاپخانه‌داران، لیتوگرافان، صحافان و سایر صنایع وابسته را شامل می‌شود. شهرک چاپ قم در فاصله شش کیلومتری شهر قم قرار دارد.

 

یکشنبه, 28 بهمن 1397 ساعت 07:34

 

به گزارش چاپ ونشر به نقل از (ایبنا) آئین افتتاحیه نمایشگاه بزرگ کتاب یزد با حضور محمدمهدی احمدی، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مسئولان استانی در محل دائمی نمایشگاه‌های یزد برگزار شد.

مجید جوادیان زاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد در ابتدای این مراسم گفت: از زمانی که یزد به عنوان میراث مشترک بشری شناخته شد و جهانیان بر این امر صحه گذاشتند، یزد را محل تلاقی دین و معنویت و دانایی و سختکوشی معرفی کردند.

وی با بیان اینکه کتاب حافظه مکتوب یک جامعه است و اگر ارتباط مردم با کتاب قطع شود، گسست فرهنگی ایجاد می‌شود، افزود: اگر بخواهیم مسیر گذشتگان خود را ادامه دهیم، راه آن از مسیر کتاب و کتابخوانی می‌گذرد.

جوادیان‌زاده با تاکید بر اینکه باید به دنبال بازتولید فرهنگی و تمدنی باشیم، تصریح کرد: در استان یزد برای انس همه گروه‌ها و اقشار اجتماعی به ویژه کودکان و نوجوانان با کتاب برنامه‌ریزی در دست انجام است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد با اشاره به ثبت باشگاه‌های کتابخوانی در استان یزد گفت: ما در سطح کشور به عنوان دومین استان در زمینه ثبت این باشگاه‌ها هستیم و تاکنون بیش از 1800 باشگاه در بین اقشار مختلف مردم ثبت کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه یزد به عنوان نامزد پایتخت کتاب ایران معرفی شده و تا پایان سال یکی از شهرها به عنوان پایتخت کتاب معرفی می‌شود، یادآور شد: اقدامات بسیاری برای کسب این افتخار انجام شده که از جمله آنها می‌توان به راه‌اندازی باشگاه‌های کتاب و ... اشاره کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد تاکید کرد: امیدواریم تمام ناشران، نویسندگان و دست‌اندرکاران حوزه کتاب در ثبت این رویداد مهم فرهنگی مشارکت کنند.

وی با اشاره به ویژگی‌های یازدهمین نمایشگاه کتاب یزد گفت: برای این نمایشگاه یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال بن کتاب تهیه شده و کتابها با ۳۰ درصد تخفیف در اختیار علاقمندان قرار خواهد گرفت.

جوادیان زاده ادامه داد: در این نمایشگاه ۲۳۸ ناشر مستقل، ۱۳۷ ناشر نمایندگی، ۳۵ غرفه فروش متمرکز، ۱۱ کتابفروشی و در مجموع ۴۱۰ ناشر و نمایندگی، محصولات فرهنگی خود را ارائه خواهند کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد افزود: در این نمایشگاه ۸۴ هزار و ۳۰۰ عنوان کتاب عرضه می‌شود و ۶۰ برنامه جنبی نیز هر روز صبح و عصر با کمک و همراهی رسانه‌های یزد برگزار خواهد شد.

 

اختصاص 47 میلیون تومان از اعتبارات معاونت فرهنگی وزارت ارشاد به حوزه کتاب

محمدمهدی احمدی، مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در این مراسم گفت: یکی از شاخص‌های توسعه فرهنگی و علمی در جامعه، موضوع کتاب و مطالعه است و اقتدار فرهنگی زمانی در جامعه شکل می‌گیرد که کتاب و مطالعه یکی از ارکان اصلی زندگی مردم باشد.

وی افزود: اگر کتاب به عنوان ارکان اصلی زندگی مردم قرار گیرد، آن جامعه رشد یافته است و در آن جامعه آسیب کاهش یافته و کم است.

مدیرکل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: ما نباید کتاب را در حاشیه زندگی ببینیم بلکه کتاب باید در سبد خانوار ما باشد و اگر نگاه ما به کتاب اینگونه باشد، آنجاست که کتاب جز ارکان زندگی و مطالعه به عنوان اصلی سبک زندگی انسان قرار می‌گیرد.

احمدی تصریح کرد: ما باید به کتاب به عنوان فضیلت و برند فرهنگی نگاه کنیم که اگر این چنین شد، مطمئن باشیم که آن جامعه رشد یافته است.

وی ادامه داد: اگر توانستیم شرایط اجتماعی و فرهنگی را به گونه‌ای شکل دهیم که جامعه به کتاب به عنوان فضیلت نگاه کند، مطمئن باشید نگرانی در آن جامعه نیست و آسیب بر آن وارد نمی‌شود.

احمدی افزود: ما باورمان باشد که کتاب به انسان انرژی مثبت می‌دهد و معتقدیم که فضای مجازی نتوانسته جای کتاب را بگیرد و همه محققین کتابخانه و کتاب دارند زیرا این انرژی از کتاب به انسان منتقل می‌شود.

مدیر کل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: همه دستگاه‌های فرهنگی موظف هستند که جایگاه کتاب و کتابت را به جامعه به نحو احسن منتقل کنند تا جامعه به عنوان یک فضیلت به آن نگاه کنند.

احمدی تصریح کرد: وزارتخانه نیز 470 میلیارد ریال از اعتبارات معاونت فرهنگی را به حوزه کتاب و کتابت اختصاص داده است که کمک به مولفین، تسهیلات به کتاب فروشان و تمامی مقدمات برای کمک به این بخش تا حدی انجام شده است.

وی ادامه داد: برای جلوگیری از قاچاق کاغذ نیز سامانه‌ای راه اندازی شده است که هر کاغذ وارداتی در آن ثبت می‌شود و هرکس نیاز به آن دارد، با ثبت نام و رصد استحقاق، با قیمت مناسب کاغذ دریافت می‌کنند.

تحقیق، فکر کردن و قدرت اعتراض داشتن در جامعه علمی ما حذف شده است

آیت‌الله محمدرضا ناصری یزدی نیز در  این مراسم گفت: مردم و مسئولان نظام باید اهتمام بیشتری به منشور مقام معظم رهبری داشته باشند و اهل تحقیق نیز روی بند، بند این منشور کار کنند و روی مسائل مختلف عقیدتی، اجتماعی و فرهنگی آن فعالیت شود.

امام جمعه یزد افزود: ما الان باید به نحوی کار کنیم که کتاب‌هایمان در مقابل حرکت‌های تخریبی و بعضاً فضای مجازی بایستیم و در مقابل، کتاب‌های خوب را ترویج دهیم و کتابخوانی را افزایش دهیم.

وی یادآور شد: متاسفانه در سیستم آموزشی ما سطحی‌نگری حاکم است و از اول، زمینه فکر برای بچه‌های ما درست نشده است و به بچه‌های ما، حفظ کردن و نمره آوردن را آموخته‌اند که در آینده با مشکل روبرو می‌شوند.

آیت‌الله ناصری ادامه داد: دانشگاه‌های ما سالی 15 هزار دانشجوی بیکار وارد جامعه می‌کنند و اکثر فارغ‌التحصیلان ما بیکار هستند که این نشان از سطحی‌نگری آموزش ما است.

وی گفت: البته برخی از جاها، ما حلقه‌های زنجیر را پاره کرده‌ایم که در نظامی و هسته‌ای از جمله این پیشروی‌ها است اما در بسیاری از صنعت‌ها اینطور نشده است.

نماینده ولی فقیه در استان یزد بیان کرد: در کتاب هم مسئله سطحی‌نگری داریم و اکثر کتاب‌های ما دیجیتالی و اینترنتی شده است که اینها اجازه تحقیق و بررسی نظرهای مختلف را با ما نمی‌دهد.

وی ادامه داد: ما باید کاری کنیم که درس‌ها و توجه ما عمیق شود و اجازه اختراع و تحلیل و بررسی به دانش پژوهان خود بدهیم.

آیت‌الله ناصری یادآور شد: تحقیق و فکر کردن و قدرت اعتراض داشتن در جامعه علمی ما حذف شده است و عمداً انگلیسی‌ها آن را حذف کرده‌اند تا ما در جامعه پیشرفت نکنیم اما باید این معنا را بشکنیم و متحول کنیم. باید در آموزش عالی ما تحول ایجاد شود.

 

مدیر انتشارات «فصل پنجم»:

لزوم افزایش سرعت تخصیص کاغذ

شنبه, 27 بهمن 1397 ساعت 13:11

 

مدیر انتشارات «فصل‌ پنجم» گفت: وقتی کتابی ثبت می‌شود اتحادیه ناشران کاغذ کتاب را تهیه کرده و در اختیار ناشران قرار می‌دهد، امیدوارم این کار تداوم داشته باشد و سرعت تخصیص کاغذ نیز بیشتر شود تا بخش عمده ای از مشکلات برطرف شود.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از فارس پرویزبیگی حبیب آبادی مدیر انتشارات «فصل‌ پنجم» درباره وضعیت کاغذ اظهار داشت: مدتی است با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران کاغذ تخصیص می‌یابد.

وی در ادامه بیان داشت: وقتی کتابی ثبت می‌شود اتحادیه ناشران کاغذ کتاب را تهیه کرده و در اختیار ناشران قرار می‌دهد، امیدوارم این کار تداوم داشته باشد و سرعت تخصیص کاغذ نیز بیشتر شود تا بخش عمده ای از مشکلات برطرف شود.

وی به جمع آوری کتاب‌های قاچاپ اشاره کرد و گفت: این دو نکته مثبت در دوماهه اخیر موجب شده حقوق ناشر و مولف تضییع نشود و البته باید هم ادامه دار باشد.

مدیر انتشارات فصل پنجم در بخش دیگری از سخنانش به نمایشگاه کتاب اشاره کرد و گفت : ما با ۴۰۰ عنوان کتاب در سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران شرکت خواهیم داشت که از این میان ۸۰ عنوان را تازه‌های نشر به خود تخصیص می‌دهد.

نقادی و درددل مدیر انتشارات رازنی و پژوهشگر حوزه صدرشناسی

جامعه‌ای که قدر نمی‌داند

شنبه, 27 بهمن 1397 ساعت 13:06

 

محسن کمالیان، پژوهشگر در موضوع تاریخ و سیره خاندان صدر در تازه‌ترین یادداشت خود به انتقاد از وضعیت فعلی چاپ و نشر کتاب پرداخته است.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از مهر، دکتر محسن کمالیان، مدیر انتشارات رازنی که سال‌هاست درباره خاندان صدر پژوهش می‌کند در تازه‌ترین یادداشت خود در کانال تلگرامی «یادداشت‌های صدر پژوهی» به یادداشتی انتقادی از وضعیت فعلی بازار چاپ و نشر کتاب پرداخته است. کمالیان که پدرش از اصحاب شهید آیت‌الله بهشتی بود، بجز تخصص علمی و آکادمیک خود در رشته زلزله شناسی، به دلیل علاقه قلبی به پژوهش درباره خاندان صدر که در سه کشور ایران، عراق و لبنان حضور جدی دارند نیز می‌پردازد. از میان کتاب‌ها و پژوهش‌های منتشر شده کمالیان درباره خاندان صدر می‌توان به مجموعه ۱۸ جلدی مشاهیر خاندان صدر (که سه مجلد آن اکنون منتشر شده و مابقی نیز در دست تالیف و انتشار قرار دارند)، «سفرنامه خاندان صدر»، «صدر دین: یادنامه‌ای درباره آیت‌الله العظمی سید صدرالدین صدر»، «عزت شیعه»، «فریاد در خاموشی» و... اشاره کرد. متن یادداشت کمالیان را در ذیل بخوانید:

«کوهنوردان هنگامی که در نیمه‌ دوم راه قله هستند، معمولاً حس مشترکی دارند. خود را سرزنش می‌کنند که چرا این همه زحمت را به جان خریده‌اند؟ هدف خود را زیر سؤال می‌برند! ارزشمندی فتح قله را نیز! حتی در عقل و درایت خویش نیز شک می‌کنند!

خداوند گواه است که بارها و بارها این افکار منفی سراغم آمده‌اند. حسابی خود را سرزنش کرده‌ام: چرا صدرپژوهی می‌کنم و می‌نویسم؟ برای کی؟ مخاطبم کیست؟ جامعه‌ای که قدر نمی‌داند و نوشتن و ننوشتنت، برایش بِه کلّی علی‌السویه است؟

انتشارات راز نی قریب دو سال است که تأسیس شده و کتاب‌هایی را در حوزه‌ صدرپژوهشی منتشر کرده‌ است. کتاب‌هایی که هرکدام حاصل یک کار پژوهشی اصیلِ چندساله و بی‌مبالغه سطر به سطرش با عشق نگارش یافته است. متولیان حوزه و فرهنگ اعتنا نمی‌کنند! اما خود که می‌دانم که این کتاب‌ها، در موضوع تراجم و انساب، قطعاً بی‌بدیل است.

مکرراً با خود اندیشیده‌ام که چه کسانی طالب نوشته‌هایم هستند؟ دانشگاهیان؟ آنها که بارها گفته‌اند که در مورد حوزویان می‌نویسی و مخاطبینت همان‌ها هستند! حوزویان؟ ده‌ها رفیق روحانی دارم. دریغ از حتی پنج طلبه، روحانی یا عالم، که تاکنون کتابی خرید کرده باشند! صدردوستان؟ ده‌ها رفیق صدردوست دارم. دریغ از حتی پنج جوان صدردوست که تاکنون کتابی خرید کرده باشند! خاندان صدر؟ با ده‌ها تن از عزیزان خاندان صدر حشر و نشر دارم. دریغ از حتی ده عضو این خاندان که تاکنون کتابی خرید کرده باشند! البته آیة‌الله مستجابی استثناست؛ فرزندان آیة‌الله العظمی سید رضا صدر و امام صدر، نیز. الی‌الابد مدیون محبت این عزیزان هستم.

بارها به خود نهیب زده‌ام که پس چرا می‌نویسم؟ و اگر تنها برای دل خود می‌نویسم، چرا به فارسی می‌نویسم؟ چرا به آلمانی نمی‌نویسم که زبان مادری‌ام هست؟ چرا به انگلیسی نمی‌نویسم که زبان علمی‌ام هست؟ در این صورت لااقل مستشرقینی خواهند توانست استفاده کنند! به اینجا که می‌رسم، یاد جمالزاده می‌افتم. عمرش را در ژنو گذراند، اما غیرفارسی ننوشت. آن وقت باز به خود نهیب می‌زنم: در قم نشسته‌ام و می‌خواهم غیرفارسی بنویسم؟!

براستی جامعه‌ی ما چرا این اندازه بی‌نشاط، بلکه فرهنگ‌کُش و فضیلت‌کُش است؟ و اگر به هر دلیل فعلاً چنین است، آیا معقول است کتابی که طالب ندارد، چاپ شود؟ و اگر رأی دل بر چاپ است، آیا رواست اندک پول معلمی و وام بانکی هزینه‌ی آن شود؟ همان‌طور که بالا پرسیدم، واقعاً برای که؟ برای این جامعه؟!

اینها افکاری است که در این آخرین هفته‌های سال ۱۳۹۷ش با آن درگیر هستم. سال گذشته تیراژ کتاب‌های راز نی هزار عدد بود. امسال به دویست‌وپنجاه عدد کاهش یافت. سال آینده قطعاً چاپ دیجیتال را جایگزین چاپ افست می‌کنیم و تیراژی دو رقمی متناسب با تقاضای طالبان خواهیم داشت.

به قول استاد دکتر محمد فشارکی:

در وادی فَرَنگ نهادند ارج من

این‌جا مرا کسی به بهای تره نداد

شنبه, 27 بهمن 1397 ساعت 13:00

 

ناشران بسیاری در ماه‌های اخیر از کمبود توزیع کاغذ در سامانه وزارت ارشاد گلایه داشتند،‌ گلایه‌هایی که در ماه‌های منتهی به نمایشگاه کتاب تهران جدی و هشداردهنده است.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا،‌ قیمت کاغذ تحریر با وجود کاهش چند 10 هزار تومانی در هفته‌های گذشته دوباره به بالای 400 هزار تومان رسیده است. بر این اساس قیمت هر بند کاغذ تحریر 70 گرمی اندونزی 401 هزار تومان و هر بند کاغذ 80 گرمی اندونزی 411 هزار تومان در هفته گذشته خرید و فروش شده است.

کاهش قیمت کاغذ در هفته گذشته که به‌دلیل تعطیلات چند روزه به وجود آمده بود،‌ متأسفانه دوامی نداشت و این تصور ناشران برای پایین‌تر آمدن قیمت‌ها به واقعیت تبدیل نشد.

متأسفانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و کارگروه کاغذ نیز در ماه‌های گذشته نتوانسته‌اند آشفته بازار کاغذ را سامان دهند، اگرچه کارگروه کاغذ به موازات بازار، نیاز ناشران را تا اندازه‌ای پاسخ می‌دهد، اما باید توجه داشت که این گونه اقدامات به عنوان مسکن موقت است و باید چاره‌ای برای ساماندهی بازار کاغذ اندیشید.

از طرف دیگر در هفته‌های گذشته ناشران از عدم توزیع کاغذ توسط کارگروه انتقادات بسیاری داشته‌اند، انتقاداتی که در نبود کاغذ برای توزیع میان ناشران ایجاد شده است،‌ البته بنا به گفته برخی از اعضای کارگروه کاغذ تامین شده است، اما چون سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کننده قیمت کاغذ را تعیین نکرده است،  کارگروه مجاز به توزیع نیست. در این راستا قرار شده است که کارگروه کاغذ در هفته جاری خود اقدام به تعیین قیمت برای کاغذهای وارداتی کند.

از ابتدای راه‌اندازی سامانه توزیع کاغذ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بالغ بر 22 هزار درخواست در سامانه به ثبت رسیده است که تامین نیاز همه این درخواست‌ها قطعا کار آسانی نیست. اما نزدیک شدن به ایام نمایشگاه کتاب تهران طبیعتاً ناشران را به تکاپو برای انتشار آثارشان خواهند انداخت و اگر کارگروه نتواند کاغذ مصرفی آنها را تامین کند،‌ ناچارند برای تامین کاغذ باید به بازار روی آورده و این یعنی بزرگ‌شدن بی‌رویه حباب قیمت کاغذ در روزهای آتی.

بنابراین انتظار می‌رود که کارگروه کاغذ در این ایام خاص نسبت به تأمین کاغذ ناشران با حساسیت بیشتری اقدام کند،‌ از طرف دیگر دولت باید فکری برای افزایش چند برابری و غیرواقعی کاغذ در بازار داشته باشد.

شنبه, 27 بهمن 1397 ساعت 12:43

 

سرپرست ایستگاه 36 سازمان آتش نشانی مشهد گفت: یک کارگاه تولید فرآورده های کاغذ واقع در روستای چاهشک در حومه این کلانشهر امروز گرفتار آتش سوزی شد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایرنا، ایوب خجسته روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار مساحت این کارگاه را هزار مترمربع ذکر و بیان کرد: 200 متر از این وسعت بطور صورت کامل زیر آتش رفته بود و حریق در حال پیشروی به کل کارگاه بود که آتش نشانان به مهار آن رفتند.

وی گفت: با تلاش آتش نشانان حریق پیش از سرایت به واحدهای مجاور مهار شد. بنا بر بررسیهای اولیه روشن بودن بخاری در مجاورت اقلام تولیدی کاغذ موجب بروز این آتش سوزی شده است. حادثه خسارت جانی نداشت.

13 هزار واقعه آتش سوزی و حادثه طی سال جاری در مشهد توسط هزار و 200 آتش نشان مستقر در 49ایستگاه آتش نشانی این کلانشهر اطفا و امدادرسانی شده اند.

صفحه1 از718