رشد چاپخانه‌ها، یکدلی و تغییرات کوچک

رشد چاپخانه‌ها، یکدلی و تغییرات کوچک

بهرام عفراوی

می‌توان رشد را، آنچنان که مرسوم است و بسیاری چنین می‌پندارند، بزرگ شدن تصور کرد. اما حتما شنیده‌اید که می‌گویند فلانی بزرگ است اما خاصیتی ندارد. بنابراین اگر بخواهیم درست بگوییم، زمانی می‌شود ادعا کرد که چاپخانه‌ای رشد کرده است که این بزرگ شدن درهمۀ جنبه‌های آن مشاهده شود.

چاپخانه‌داران همچون مشاغل دیگر، در این روزگار مشغول گذاران زندگی هستند و درگیر روزمرگی. کمتر پیش می‌آید که به گسترش و رشد همه جانبۀ مجموعۀ خود فکر کنند. البته این مسئله طبیعتاً شامل همۀ چاپخانه‌ها نمی‌شود. چنانکه می‌بینیم در همین وانفسا، بسیاری از مجموعه‌ها رو به ترقی قدم برمی‌دارند.

اما مسئول ارتقاء دادن چاپخانه‌ها کیست؟ چرا برخی همچنان می‌نالند و دائما درجا می‌زنند.

به نظر می‌رسد اولین کسی که مسئول ایجاد تغییر در روند رشد چاپخانه‌ها است، خودشان هستند.

چاپخانه‌داران می‌توانند با تغییراتی کوچک، روند رشد همه جانبه خود را برنامه‌ریزی کنند و این روند را پیگیری و ردیابی نمایند.

اما اصولا برای ایجاد تغییر در همۀ مجموعه‌ها، وزارت ارشاد، صنف و بقیۀ سازمان‌ها و ارگان‌هایی که به نوعی به چاپخانه‌ها و دست اندرکاران چاپ ارتباط دارند می‌بایست یکدل شوند یا حداقل یکی از مجموعه‌ها در بالادست قرار گیرد یا مجموعۀ‌ جدیدی ایجاد شود که دیگران از او تابعیت کنند.

در این صورت می‌توان برنامه‌هایی تدوین کرد تا در زمان‌بندی‌های مشخص، شاهد ایجاد تفاوت و تغییر در صنف باشیم.

 

به نظر می‌آید که حق مجموعه‌های چاپی باشد که برای رشد و شکوفایی در روند کاری، هم خود تلاش کنند و هم از سازمان‌های وابسته برنامه‌ریزی این کار را طلب نمایند. 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در شنبه, 04 دی 1395 ساعت 11:01
  • اندازه قلم