مدير01

مدير01

چهارشنبه, 27 دی 1396 ساعت 10:16

 سرپرست گروه سلامت هوای وزارت بهداشت اظهارکرد: آلودگی هوا بار اقتصادی بسیاری بر وزارت بهداشت و دولت تحمیل می‌کند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایسنا،  نماینده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست تخصصی نحوه اجرایی کردن قانون هوای پاک در پنل گزارش عملکرد وزارتخانه‌ها در زمینه کاهش آلودگی هوا اظهار کرد: سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده که ۸۷ درصد از مردم دنیا در مناطقی زندگی می‌کنند که ذرات معلق بالاتر از حد استاندارد است.

وی با بیان این که یکی از مشکلات مهم در کشور ما آلودگی هوا است، گفت‌: طبق برآوردهای سال ۲۰۱۷ ذرات معلق پنجمین علت مرگ در دنیا شناخته شد.

شاهسونی اظهار کرد: ۴.۲ میلیون مرگ در دنیا منتسب به آلودگی هوا است. بانک جهانی اعلام کرده که از هر ۱۰ مرگ یک مرگ منتسب به ذارت معلق است.

وی در ادامه با اشاره به این که سالانه ۳۶۰ هزار مرگ در کشور داریم، گفت:‌ از این تعداد حدود ۳۶ هزار مرگ منتسب به آلودگی هوا است. آلودگی هوا بار اقتصادی زیادی به دولت تحمیل می‌کند.

وی با اشاره به یک برنامه مطالعاتی که از سوی وزارت بهداشت انجام شده، اظهار کرد: در مطالعاتی که در کرج داشتیم هزینه مستقیمی که مردم برای بیماری‌هایی مثل سکته قلبی و سکته مغزی به خاطر انتساب به آلودگی هوا می‌پردازند ۱.۱ میلیارد تومان است و هزینه مرگ منتسب به آلودگی هوا ۱۵۰ میلیارد تومان است. این مبالغ، مبالغ بسیاری است که به دولت تحمیل می‌شود.

نماینده وزارت بهداشت اظهار کرد:‌ بر اساس برآورد وزارت بهداشت در سال ۹۴ در ۲۵ شهر با مجموع ۳۰ میلیون نفر جمعیت، ۱۲۸۰۰مرگ منتسب به آلودگی هوا بوده است. همچنین در همین سال در تهران ۴۳۰۰ نفر در اثر آلودگی هوا فوت شده‌اند. افزون بر این در سال ۹۵ در شهر تهران با افزایش غلظت آلاینده‌ها، مرگ ۴۸۱۰ نفر منتسب به آلودگی هوا بوده است.

شاهسونی در ادامه با اشاره به ظرفیت قانون هوای پاک برای کاهش آلودگی هوا اظهار کرد: اگرچه این قانون نواقصی دارد، اما در صورت اجرا می‌تواند در کاهش آلودگی ناشی از منابع ثابت و متحرک نقش‌آفرینی کند.

وی با بیان این که طبیعتا با بهبود کیفی هوا، تعداد مرگ‌های منتسب به آلودگی هوا کاهش می‌یابد،‌ گفت: در سال 92 در بررسی‌هایی که در 10 کلانشهر صورت گرفته در آلودگی با غلظت 39 میکروگرم، 9700 مرگ منتسب به آلودگی هوا بوده است. در سال 93 با غلظت 34 میکروگرم تعداد مرگ‌های منتسب به آلودگی هوا به 9100 مرگ کاهش پیدا کرد. همچنین در سال 94 با غلظت 32 میکروگرم، آمار مرگ منتسب به آلودگی هوا به 9000 رسید.

وی اظهار کرد: غیر از قانون هوای پاک، ماده 688 قانون مجازات اسلامی را هم در این زمینه داریم. این قانون اشاره می‌کند که هر اقدامی که تهدید علیه بهداشت عمومی باشد، ممنوع است و مجازات آن یک سال حبس تعیین شده است. بر اساس این قانون سازمان محیط زیست، وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی باید مسببین آلودگی را اعلام کنند. بنابر این در شرایط کنونی باید به دنبال اجرایی کردن این قوانین باشیم.

چهارشنبه, 27 دی 1396 ساعت 10:04

در سالگرد سانحه دلخراش پلاسکو به داغ ملوانانی نشسته‌ایم که از نیمروز تا دل شب به کاری مشغول بودند که درآمدهای ملی کشور را ممکن می‌ساخت و در راه رساندن محموله‌ای بزرگ به کشوری که خریدار نفت و گاز ایران است، جان باخته‌اند.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از همشهری، شبکه‌های اجتماعی پر است از پیام‌های تسلیت و ابراز احساساتی که گاهی با فرصت‌طلبی هم همراه است. ولی اینجا پیش از آنکه عیب را در‌ ماه و خورشید و فلک بجوییم باید صادقانه از خود چند پرسش بپرسیم.

نخستین پرسش این است:‌ آیا ما با رعایت استانداردهای ایمنی مشکل داریم؟‌ یادم می‌آید در دهه60 برنامه‌های متعددی درباره خطر بازی کودکان با چرخ گوشت پخش می‌شد و اینکه چه آسیبی به‌دست بچه‌های می‌زند. بعد همراه با توسعه گازرسانی در کشور بحث رعایت نکات ایمنی آن مطرح شد.

در تمام این سال‌‌ها ایران یکی از 5کشور پرحادثه جهان بوده است و حتی چند سالی مقام اول مرگ‌ومیر ناشی از تصادفات جاده‌ای را داشته است. وقتی تعداد کشته‌شدگان و مجروحان تصادفات جاده‌ای در یک بازه چند ساله با تلفات جنگ برابری می‌کند، سؤال این نیست که چرا ماشین پراید سوار می‌شویم. سؤال این است که چرا طوری رانندگی می‌کنیم که هنوز تصادف می‌کنیم!

پرسش بعدی این است که آیا ما سوانح را قضا و قدری می‌دانیم که مقدرمان است یا خود را قادر به پیشگیری از آنها می‌دانیم. هنوز دلایل سانحه نفتکش سانچی معلوم نیست و حدس و گمان‌ها بسیارند. اما در حادثه پلاسکو بی‌احتیاطی و استفاده غیراستاندارد از وسایل گرمازا و اتصال برق علت حادثه بود.

        و باز هم سانحه

هر دو رویدادهایی هستند قابل پیشگیری و اجتناب‌پذیر که یک مدیریت شهری توانا و یک مدیریت واحد برای مجتمع پلاسکو می‌توانستند سیاست‌ها و بازرسی‌هایی داشته باشند که از آنها جلوگیری کنند. ولی چه باید کرد که حتی در یک ساختمان هم معلوم نیست چه‌کسی مالک است، چه‌کسی مدیر است، چه‌کسی مسئول است و چه‌کسی هزینه‌های عمومی را می‌دهد و چه‌کسی برنامه‌ریزی می‌کند. یک جای کار ما می‌لنگد و بد هم می‌لنگد. این تناقض نه در رفتار کلان بلکه در رفتار خرد ماست.

شاهد هزاران تصادف جاده‌ای هستیم و در تشییع جنازه قربانیان شرکت می‌کنیم ولی باز وقتی سوار ماشینی مانند پراید می‌شویم با سرعت و بی‌توجه به قوانین راهنمایی و رانندگی می‌رانیم. مگر نمی‌دانیم که کشته شدن در یک تصادف جاده‌ای، دومین دلیل مرگ هزاران ایرانی است؟‌

پس چرا احتیاط نمی‌کنیم؟‌ امتداد این رفتار خرد را می‌توان در طراحی کلان زیرساخت‌های اقتصادی و مدیریت آنها دید. فرودگاه می‌سازیم ولی برایش برخلاف استانداردهای بین‌المللی دیوارهای بتن آرمه می‌کشیم. جاده می‌سازیم ولی مهندسی آن ضعیف است و خطر تصادف را افزایش می‌دهد. کشتی به دریا می‌فرستیم ولی آیا همه کارهای ممکن برای پیشگیری از سانحه را کرده‌ایم؟‌

این روزها خانواده‌های بسیاری داغدار ملوانانی هستند که فرزند، برادر، همسر و پدر بوده‌اند. شاید چند روزی جملات زیبای ما فضا را پر کند ولی جای آنها همیشه برای خانواده‌هایشان خالی است. همانطور که جای جانباختگان آتش‌سوزی پلاسکو خالی است و همانطور که جای بیش از ۱۲۰۰ نفر جانباختگان سوانح هواپیمایی همیشه خالی است و همانطور که جای هزاران ایرانی کشته شده در سوانح رانندگی خالی است.

اگر واقعا شوک شده‌ایم، اگر واقعا قلبمان از این وقایع به درد آمده است، باید در خودمان تغییری ایجاد کنیم. باید نگاهی به رعایت نکات ایمنی و استانداردهای آن بیندازیم و از خود بپرسیم آیا برای ما واقعا جلوگیری از سانحه اهمیت دارد؟‌ و چطور می‌توانیم جلوی سوانح بعدی را بگیریم.

اگر امروز پس از نوشتن پیامی برای عرض تسلیت در فضای مجازی یا ارسال پیامکی سوار ماشین شده‌اید و تخت گاز رفته‌اید تا چراغ زردتان قرمز نشود و بدون زدن راهنما پیچیده‌اید، باید بگویم در پیام تسلیت شما صداقتی نیست؛ بلکه تلاشی است برای فراموشی نیاز به رعایت نکات ایمنی و اصلاح مدیریت بحران در کشور؛ کارهایی که نشانه تغییرند و جان انسان‌ها را نجات خواهند داد.

چهارشنبه, 27 دی 1396 ساعت 08:59

نخستین کنفرانس بین‌المللی بسته‌بندی ایران در قالب کنفرانس علمی و پژوهشی، مسابقه، نمایشگاه صنایع بسته‌بندی سوم و چهارم اردیبهشت 1397 برگزار می‌شود.

این کنفرانس باهدف بررسی انواع بسته‌بندی، بسته‌بندی هوشمند، بسته‌بندی نظامی بر پا می‌شود از دیگر محورهای برگزاری این کنفرانس مدیریت دربسته بندی ، تحلیل صنعت بسته‌بندی و آینده آن، نقش بسته‌بندی در بازرسی کالا، استاندارد و نقش الزامات دربسته بندی همچنین  نقش تبلیغات ، چاپ و نقش آن در بسته‌بندی را در دستور کار خود قرار داده است.

کنفرانس بین‌المللی بسته‌بندی ایران تلاش دارد تا نقش بسته‌بندی کالاهای صادراتی، محیط‌زیست و بسته‌بندی ، بسته‌بندی در زنجیره تأمین و برچسب‌ها دربسته بندی را موردبررسی قرار دهد همچنین برچسب‌های امنیتی، ماشین‌آلات، تجهیزات بسته‌بندی و بسته‌بندی نانو را از ابعاد گوناگون در بخش‌های پژوهشی، مسابقه و نمایشگاه صنایع بسته‌بندی، موردتوجه قرار دهد.

مهلت ارسال چکیده مقالات 30دی ماه 96و مهلت ارسال کامل مقالات30بهمن ماه 96 هست همچنین مهلت ثبت‌نام در بخش مسابقه30 دی ماه 96 خواهد بود.

نکته قابل‌توجه برای علاقه‌مندان  و شرکت‌کنندگان مهلت ثبت‌نام برای نمایشگاه جانبی‏ 30 بهمن 96 خواهد بود مقالات کنفرانس در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) نمایه می‌گردد.

لازم به ذکر است که مقالات پذیرفته‌شده در کنفرانس در فصل‌نامه علمی ترویج علوم و  فنون بسته‌بندی منتشر می‌گردد.

آدرس ارسال آثار تهران شهرک قدس، میدان صنعت، خیابان هرمزان، خیابان پیروزان جنوبی ، نبش خیابان پنجم، ساختمان اسری، طبقه همکف، انجمن علوم و فناوری بسته‌بندی ایران و به آدرس اینترنتی: www: Pc.ispst-pack.ir  ارسال نمایید.

کنفرانس بین‌المللی بسته‌بندی ایران به همت انجمن علوم و فناوری بسته‌بندی ایران و با همکاری سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران است که به ریاست دکتر فرج اله مهنا زاده،و دبیری دکتر علیرضا بصیری  برگزار می‌شود.

چهارشنبه, 27 دی 1396 ساعت 08:35

پایگاه خبری تحلیلی بانک مردم: مشاور اجرایی معاونت فرهنگی ارشاد نسبت به احتمال افزایش قیمت کاغذ پرمصرف بالکی به دلیل عدم تخصیص ارز مبادله‌ای، هشدار داد و مسئولیت این مسئله را متوجه بانک مرکزی دانست.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از مهر، همایون امیرزاده مشاور اجرایی معاونت امور  فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، به این سؤال که «چرا به‌رغم توافق وزارتخانه با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تداوم تخصیص ارز مبادله‌ای و اعلام رسمی مسئولان وزارتخانه در این زمینه، ارز لازم برای واردات کاغذ بالکی، پرمصرف‌ترین نوع کاغذ در چاپ کتاب توسط ناشران کشور، از سوی بانک مرکزی تخصیص داده نمی‌شود؟»، پاسخ داد.

امیرزاده گفت: توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و توسط معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت، مکاتباتی در مورد لزوم تخصیص ارز مبادله‌ای به کاغذ مکانیکال بالکی، با بانک مرکزی و معاونت ارزی این بانک انجام شده است؛ اگرچه بر اساس رویه معمول، نیازی به این نامه‌نگاری‌ها نبود، اما به دلیل عدم تخصیص ارز مبادله‌ای به این نوع کاغذ که در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد ناشران پرکار کشور، از آن برای چاپ کتاب‌های خود استفاده می‌کنند، این کار انجام شد.

مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه کاغذ یاد شده توسط برخی ناشران مطرح کشور به صورت صد درصدی در نشر کتاب مورد استفاده قرار می‌گیرد، گراماژ پایین و استاندارد بودن برای مطالعه و همچنین قیمت مناسب را از ویژگی‌های این نوع کاغذ برشمرد که به گفته وی باعث شده در تکانه‌های بازار کاغذ، قیمت آن افزایش پیدا نکند و در این خصوص ادامه داد: با مذاکراتی که با شرکت واردکننده این نوع کاغذ داشته‌ایم، خوشبختانه همکاری خوبی از طرف این شرکت در این زمینه صورت گرفت و در تلاطم اخیر بازار کاغذ هم، بدون هیچ‌گونه تغییر قیمت، این نوع کاغذ در اختیار ناشران پرکار کشور قرار گرفت.

۶۰۰ تن کاغذ در انتظار تخصیص ارز مبادله‌ای

امیرزاده اضافه کرد: با توجه به اینکه کاغذ یاد شده در ردیف تعرفه کاغذ چاپ و تحریر و در فهرست ۵۷ قلم ردیف کالاهای وارداتی اعلام شده از سوی بانک مرکزی بوده که مشمول تخصیص ارز مبادله‌ای شده‌اند، تخصیص ارز مبادله‌ای به آن، امری بدیهی محسوب می‌شود اما اینکه چرا با پیگیری‌های مجدانه دو وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی و صنعت، معدن و تجارت، کماکان این درخواست در بخش مربوطه در بانک مرکزی بی‌پاسخ مانده است، جای تعجب و گلایه دارد. ما ضمن ابراز گلایه از این وضعیت، هرگونه افزایش قیمت کاغذ مکانیکال بالکی ناشی از عدم تخصیص ارز مبادله‌ای را، متوجه بخش‌های مربوطه در بانک مرکزی می‌دانیم.

وی تصریح کرد: با ورود به موقع وزارت صنعت، معدن و تجارت و همکاری اعضای کارگروه کاغذ متشکل از نمایندگان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت آموزش و پرورش، اتاق بازرگانی، نمایندگان صنوف مرتبط اعم از تولیدکنندگان، واردکنندگان و مصرف‌کنندگان در بازار کاغذ، شاهد ثبات نسبی و کنترل قیمت‌ها بودیم. ما نگرانیم که عدم تخصیص ارز مبادله‌ای به کاغذ بالکی، در رفتار بازار، اختلال ایجاد کند و واکنش‌های منفی را به دنبال داشته باشد. از این رو مجدانه درخواست داریم که ارز مورد نیاز برای این نوع کاغذ تخصیص پیدا کند.

چهارشنبه, 27 دی 1396 ساعت 08:26

 

ورود صنعت عکاسی به دنیای چاپ، سبب بی رونق شدن استفاده از نقاشی دستی در هنرهای تبلیغاتی شد. اما در این میان هنرمندی به نام برنارد ویلمو توانست کاربرد اجرای دستی در گرافیک و پوسترسازی را جانی دوباره بخشد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از تبیان، در دهه 1950 میلادی ، اکثر کشورهای اروپایی در عرصه هنرهای گرافیک تلاش داشتند تا واژه و تصویر را به صورت حساب شده و استاندارد باهم درآمیزند و همین امر بعدها سبب شکل گیری اصول تایپوگرافی به عنوان ساختارهایی بی نقص و اجباری شد. اما در این میان طراحی گرافیک فرانسه راهی متفاوت را برگزید و تلاش نمود تا از هنرهای تجسمی خصوصا نقاشی در صنعت تبلیغات استفاده کند.

مهمترین آرتیست فرانسوی که توانست بر این هدف، جامه عمل بپوشاند برنار ویلمو بود. وی بیش از آن که به ریشه های تایپوگرافی در طراحی گرافیک تاکید کند، سعی داشت پوسترهای تبلیغاتی مدرن را به طور جدی با نقاشی هماهنگ و همسو سازد. شاید دلیل این امر را بتوان در ادعای فرانسوی ها دانست. ایشان معتقد بودند در هنر نقاشی نسبت به دیگر کشورهای اروپایی و امریکایی برتری فراوانی دارند؛ بنابراین لیمو درصدد برآمد از این نقطه قوت هنر فرانسوی در هنر نوپای گرافیک نیز بهره برد.

ویلمو در آکادمی "ژولیَن" پاریس در رشته نقاشی تحصیل کرد و سپس با "پل کالین" همکاری نمود. کالین او را با اصول طراحی پوستر مدرنیست و لزوم کار در مقیاسی بزرگ آشنا ساخت. وی مانند طراحان پوستر مشهور معاصرش "ریموند ساوینیاک" و " آندره فرانسوا" که از همکاران "ای. ام. کاساندر" به حساب می آمدند، حرفه خود را از برجسته ترین استادان این هنر آموخت.

ویلمو به عنوان طراحی که بیش از پانصد پوستر ارائه کرده بود، عقیده داشت یک پوستر خوب و کامل را باید بتوان در کمتر از یک ثانیه خواند. او در سخنرانی در کلوب مدیران هنری نیویورک به سال 1954م. در این زمینه گفت:

" در پلان فنی، یک پوستر باید هدف خود را بر پایه معنا و سهولت درک علائم خیابانی بگذارد. اما در یک پلان طراحی، هدف باید هنر باشد، بدون فراموش کردن "تولوز-لوترک" و "پیکاسو"."

برنار ویلمو بیش از آن که به ریشه های تایپوگرافی در طراحی گرافیک تاکید کند، سعی داشت پوسترهای تبلیغاتی مدرن را به طور جدی با نقاشی هماهنگ و همسو سازد

در سال های پس از جنگ این نگرش در کارهایی که برای خیریه ها و سازمان های دولتی انجام می شد، آزمایش گردید. پس از آن نیز در طول بازسازی صنعت و تجارت فرانسه در دهه 1950م. ویلمو برای مشتریانی چون "پِریِر"، "ایر فرانس" ، "بَلی"، " ژیلت" و "اُرَنجینا" چندین شناسه یکسان را طراحی کرد.

سبک پوستر فرانسه به عنوان یک شیوه طراحی گرافیک در حال رشد، حالتی واپس گرا و ارتجاعی داشت. یک نظریه پرداز به نام "فرانسوا استالی" در سال 1955م. در این باره نوشت:

" پاریس به عنوان متروپلیس نقاشی مدرن، حال و هوای هنر تزئینی دارد و به طور کامل متعلق به خودش است. فقط ضروریات فنی طراحی تبلیغات امروزی و امکانات مناسب را در اختیار ندارد. با این حال هرگاه یک نقاش نخبه پاریسی در زمینه پوستر، به طرح های گرافیکی کارآمد نیز علاقمند باشد، آثارش کیفیتی پیدا می کنند که آنها را در رده بندی نقاشی های دیواری مدرن، برتر از تبلیغات محض قرار می دهد. این نوع اتحاد در تکنیک تبلیغات و نقاشی را می توان به آسانی در آثار ویلمو مشاهده کرد."

ویلمو علاوه بر تبلیغ جداگانه محصولات، ادعای "فرانسوی بودن" را نیز در داخل و خارج کشور در میان مردم برانگیخت. زمانی که شرکت های چندملیتی امریکایی، بر بازار اروپای غربی سایه انداخته بودند، آثار او فرانسه و محصولات آن کشور را با حال و هوای مدیترانه ای، هنر مدرن، آشپزی درجه یک و مد پیوند داد.

سبک وی مبتنی بر حسی قوی از رنگ ها، خطوط اصلی ملایم ناشی از فرم بدن انسان و طرح های تصنعی بود که در آن ، اغلب تولید و بسته بندی در هم ادغام می شدند.

ویلمو از تسلط تبلیغات فتوگرافیک بسیار اظهار تأسف می نمود ، چرا که این مقوله وارد فرآیند پوسترسازی نیز شده بود.

 

وی برنده چندین جایزه مهم شد و چندین نمایشگاه از آثارش برگزار گردید. مانند نمایشگاه "مروری بر آثار ویلمو" در نمایشگاه ملی پاریس در سال 181م

چهارشنبه, 27 دی 1396 ساعت 08:18

 

به گزارش چاپ و نشر به نقل از اایبنا، امید نوری، مدیر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سرخس با اشاره به برگزاری سیزدهمین دوره «نمایشگاه بزرگ کتاب سرخس» بیان کرد: با توجه به تمایل وزارت نفت به امر توسعه  برنامه‌های فرهنگی  در مناطق نفت‌خیز که اکثرا" مناطق کم‌ برخوردار و محروم نیز هستند، هر ساله نمایشگاه کتابی در محل نمایشگاه‌های  دائمی شهرک گاز شهید هاشمی نژاد برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: این نمایشگاه به همت شرکت پالایش گاز شهید هاشمی‌نژاد سرخس و با همکاری اداره  فرهنگ و ارشاد اسلامی سرخس برپا می‌شود. این در حالی است که هرچند این منطقه از پشتوانه‌های فرهنگی غنی‌ برخوردار است؛ اما نیازمند بسته‌های فرهنگی نیز هست.

 این مقام مسئول با اشاره به توجه ویژه مدیرعامل شرکت پالایشگاه گاز شهید هاشمی‌نژاد به مسائل فرهنگی تاکید کرد: طی دو سال گذشته با حضور مهندس سید مجید منبتی، مدیرعامل شرکت پالایشگاه گاز شهید هاشمی‌نژاد،‌ انجام فعالیت‌های فرهنگی با قوت بیشتری پیگیری می‌شود. این موضوع همواره با همکاری ابوالفضل نعمتی رییس اداره روابط عمومی پالایشگاه واداره فرهنگ و ارشاد در طول سال مدنظرقرار رفته است. مدیریت پالایشگاه با تخصیص بُن برای کارکنان و تخفیف 20 درصد برای بازدیدکندگان از برگزاری نمایشگاه حمایت می‌کند.

نوری با اشاره به نوآوری برگزار‌کنندگان سیزدهمین دوره نمایشگاه بزرگ کتاب سرخس ادامه داد: نخستین‌بار، 20 درصد از برگزاری نمایشگاه به تنها ناشر سرخس واگذار شده که به همراه ناشران تهرانی نیز در این اتفاق بزرگ مشارکت داشته باشند.

وی اظهارکرد:  که برای تقویت پایه‌های نشر و فرهنگ کتابخوانی  در منطقه سرخس با کتابفروشان  برای درخواست مجوز نشر و تلاش  فروشندگان لوازم‌التحریر برای تغییر کاربری و ایجاد کتابفروشی گفت‌و‌گو‌هایی انجام شده است. 

مدیر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سرخس با اشاره به برگزاری نخستین دوره «شب‌های فرهنگی سرخس» گفت: با توجه به رایزنی‌های انجام شده با مسئولان شرکت پالایشگاه گاز شهید هاشمی‌نژاد، مقرر شد تا نخستین دوره «شب‌های فرهنگی سرخس»  در جهت ایجاد فضای فرهنگی و هنری با حضور اساتید کشوری و استانی برگزار شود. این برنامه ها با استقبال معاونت فرهنگی مدیرکل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی، یوسف امینی روبرو شد بدستور ایشان خانم ملیحه بذری کارشناس امورشعر و داستان این اداره کل برنامه ها وهماهنگی‌هایی برای ده روز فرهنگی طرح ریزی و هماهنگ کردند. این برنامه های فرهنگی از 21 دی‌ماه آغاز شد.

 

نوری در تشریح برنامه‌های شب‌های فرهنگی سرخس افزود: «شب‌های فرهنگی سرخس» با برگزاری شب شعری که با حضور مهمانان و شخصیت‌های کشوری، استانی و محلی آغاز شد، مورد استقبال مردم قرار گرفت. در این شب شعر چهره‌هایی همچون سعید بیابانکی، قاسم رفیعا،‌ امیر برزگر‌خراسانی ومحمد نیک از پیشکسوتان شعر خراسان، جلیل فخرایی، روزنامه‌نگار و محمد حیدری پیشکسوت حوزه شعر و ادب و روزنامه نگار حضور داشتند.

چهارشنبه, 27 دی 1396 ساعت 08:11

 

مدیرکل دفتر چاپ وزارت ارشاد از بازنگری آیین‌نامه نظارت بر محصولات چاپی طی ۶ ماهه آینده خبر داد و گفت:‌ این آیین‌نامه با توجه به تغییرات جدید هم تکلیف صنف و هم تکلیف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را مشخص خواهد کرد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از تسنیم، مهرزاد دانش مدیرکل دفتر چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا از بازبینی آیین‌نامه‌های چاپ خبر داد و گفت:  تغییراتی که در اداره چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر انتقال بخشی از وظایف به وزارت صنعت رخ داده است،‌ موجب شد تا ما آیین‌نامه‌‌ها را دوباره بازنگری کنیم.

وی ادامه داد:‌ یک فرصت 6 ماهه در نظر گرفته شده است تا ما با همکاری و همفکری صنف و اصحاب صنعت به فصل مشترکی برسیم و بر اساس آن آیین‌نامه نظارت بر صنعت چاپ در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را تدوین کنیم.

دانش تصریح کرد:‌ این آیین‌نامه باید به کمیسیون فرهنگی دولت ارائه شود، اگر تصویب شد و به مجلس رفت ما این آیین‌نامه جدید را برای بحث‌های نظارتی به تصویب می‌رسانیم،‌ در این آیین‌نامه به نوعی تعین تکلیف نیز خواهیم کرد. هم تکلیف اداره چاپ در حوزه چاپ و هم تکلیف صنف .

چهارشنبه, 27 دی 1396 ساعت 08:09

 

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت:سال آینده با وجود تمام محدودیت های منابع مالی رشد هشت درصدی اقتصاد دنبال می‌شود.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از اقتصاد آنلاین، محمدباقر نوبخت در آیین تکریم زحمات «احمد دوست‌حسینی» و معارفه «مرتضی شهیدزاده» رئیس سابق و جدید هیات عامل صندوق توسعه ملی افزود: با استمرار مدیریت شایسته منابع، ایجاد بیش از یک میلیون فرصت شغلی در سال آینده و برنامه ریزی برای تسریع در پروژه های نیمه تمام، کاری مشکل اما شدنی و دست یافتنی است .به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، معاون رئیس‌جمهوری با مهم دانستن امانت‌داری، صداقت، قانون‌گرایی و گره‌گشایی در انجام وظایف صندوق توسعه ملی، اظهار داشت: در ایفای ماموریت های صندوق توسعه ملی در جهت پیشرفت امور ضمن توجه به مقتضیات و شرایط و همچنین حمایت همه جانبه از بخش های مختلف اقتصادی با استفاده بهینه از منابع صندوق، به‌طور همزمان باید با رعایت مقررات و قوانین از حیف و میل منابع کشور جلوگیری شود.

نوبخت همچنین با برشمردن ویژگی ها و توانایی های رئیس جدید هیات عامل صندوق توسعه ملی برای وی و همکارانش در صندوق آرزوی توفیق کرد.

در این مراسم رئیس سابق صندوق توسعه ملی نیز گفت: صندوق توسعه ملی، ثروت ملی است و مدیران آن هم امانت‌دار منابع هستند و همه ما وظیفه داریم این منابع را به اضافه منافع آن به نسل‌های بعدی تحویل دهیم.

«احمد دوست‌حسینی» افزود: شایسته است در تبدیل هدف کمی به کیفی این نکته حایز اهمیت را در نظر داشته باشیم که حداقل نرخ بازدهی صندوق، برابر با متوسط نرخ رشد متوسط جهانی باشد.

در جلسه هیات امنای صندوق توسعه ملی به ریاست «حسن روحانی» رییس جمهوری مطابق با اساسنامه صندوق توسعه ملی موضوع استعفای «احمد دوست حسینی» رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی بررسی و با آن موافقت شد.

 

همچنین در این جلسه «مرتضی شهیدزاده» به عنوان رئیس جدید هیات عامل صندوق توسعه ملی انتخاب شد.

چهارشنبه, 27 دی 1396 ساعت 07:40

سامانه ثبت سفارش مجوزهای ورود صادر شده از سوی وزارت ارشاد مورد تایید وزارت صنعت نیست و برای ثبت سفارش نیاز به مجوزهای وزارت صنعت وجود دارد، هم اکنون 22 مجوز در انتظار تایید قرار دارد و در گمرگ باقی مانده اند

به گزارش چاپ ونشر عضو اتاق مشترک بازرگانی ایران و آلمان (افشین قنبری منفرد) گفت: پس انعقاد تفاهم نامه ه‏ایی  بین سازمان صنعت ، معدن،  تجارت و وزارت ارشاد اسلامی مبنی بر انتقال بخشی از رویکردها و وظایف صنعت چاپ به سازمان صنعت و نظارت وزارت ارشاد بر محتوا اکنون زمزمه هایی از سر در گمی برخی از واحدها چاپخانه ای به گوش می رسد.

وی ادامه داد: با امضای این تفاهم‌نامه بخش سخت‌افزاری صنعت چاپ به وزارت صنعت، معدن و تجارت واگذار می‌شود و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز بر کار محتوای آثار چاپی نظارت خواهد داشت.

عضو اتاق مشترک بازرگانی ایران و آلمان افزود: هنوز قانون مشخصی برای مجوز واردات کالاهای و تجهیزات چاپی در نظر گرفته نشده و تفکیک و مجزا سازی وظایف به درست مشخص نشده است لذا برخی وارد کنندگان با چالش روبه رو هستند.

وی ادامه داد: تغییرات صورت گرفته مشکلات متعددی برای واردکنندگان ایجاد کرده است زیرا مجوزهای ورودی که در آن برهه زمانی به نام بازرگان و برای چاپخانه یا صحافی ها صادر شد همگی تا امروز بلاتکلیف مانده است.

منفرد افزود: اکنون سامانه ثبت سفارش مجوزهای ورود صادر شده از سوی وزارت ارشاد را قبول نمی‌کند و اینگونه اعلام شده که برای ثبت سفارش نیاز به مجوزهای وزارت صنعت وجود دارد، بر همین اساس ماشین آلات وارد شده در گمرک مانده و خاک می‌خورد.

 این عضو اتاق بازرگانی بیان کرد:  سوی دیگر قانون جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت گویای آن است که هر واحد صنعتی باید به نام خود و با کارت بازرگانی موردی ماشین های چاپ یا برش یا صحافی و غیره را وارد کند. در چنین شرایطی با وجود مشکلات پیش آمده در موارد متعدد شاهدیم که حتی کارشناسان وزارت صمت قصد کمک دارند، اما متاسفانه این سامانه‌ها امکان چنین کاری را نمی‌دهند.

منفرد اظهار کرد: این واردکننده همچنین متذکر شد:مشکل دیگری که در قانون جدید مشاهده می‌شود بحث نیاز به ارائه معرفی‌نامه واحدهای چاپخانه از سندیکا است در حالیکه بسیاری از چاپخانه‌های تهران تنها پروانه وزارت ارشاد را در اختیار دارند. از سوی دیگر وزارت صمت آشنایی کافی با ماشین‌آلات چاپی نداشته و بر این اساس واردات برخی دستگاه‌های قدیمی را ممنوع کرده، در حالیکه تمام چاپخانه‌ها توان واردات ماشین‌آلات به روز و جدید را ندارند، جالب آنکه حتی وامی برای واردات تجهیزات جدیدتر هم ارائه نمی‌شود و همین مسئله برای بسیاری همکاران ما ایجاد مشکل کرده است.

وی ادامه داد: در گذشته این امکان مهیا بود که بازرگان ماشین‌آلات مربوطه را وارد کند و در گمرک این تجهیزات تحویل خریدار یعنی واحدهای چاپخانه داده شود، اما اکنون این امکان از بین رفته و این رویکرد می‌تواند موجبات نوعی‌ رانت‌خواری و سوء استفاده را بوجود آورد که با این شیوه چاپخانه‌داران متضرر خواهند شد.

قنبری منفرد در پایان گفت: مشکل دیگری که این روزها پیش روی صنعت چاپ وجود دارد آن است که بسیاری از واردکنندگان این بخش بازرگان بوده و تخصصی در زمینه چاپ ندارند که همین مسئله نیز مشکلات خاص خود را به همراه دارد.

 

چهارشنبه, 27 دی 1396 ساعت 07:27

 

عضو شورای شهر تهران درخواست کرد که عضو شورای شهر تهران برای بیان وضعیت ایمنی پایتخت بعد از پلاسکو به صحن شورای شهر دعوت شوند.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از ایسنا، احمد مسجد جامعی  در تذکر پیش از دستور خود در جلسه سه‌شنبه 26 دي، شورای شهر تهران با بيان اين درخواست، افزود: یک سال از حادثه پلاسکو می‌گذرد و در این مدت بخشنامه و دستور العمل و ... از سوی نهادهای مختلف تصویب و ابلاغ شده است.

وی با بیان اینکه شعار کمیته ملی پلاسکو این بود که پلاسکو را فراموش نکنیم گفت: دراین گزارش وظایفی برای دستگاهای مختلف در نظر گرفته شده بود و جای سوال است که سرانجام این دستور العمل‌ها و وظایف چه شد و از هیات ریسه درخواست می شود که گزارشی از دستگاه‌های مختلف خواسته و آن را درصحن علنی قرائت کند و یا از مسئولان وزارت کشور درخواست شود درصحن علنی حاضر شوند و گزارشی ارائه کنند.

 

وی با بیان اینکه باید از رسانه‌ها و خبرنگاران برای انعکاس اخبار پلاسکو تشکر ویژه شود، از خبرگزاري‌ها و خبرنگاراني كه بيشترين اخبار در اين خصوص را توليد و منتشر كردند، تشكر كرد.

صفحه1 از303