گوناگون

گوناگون (306)

07 تیر 1396

آیا میخواهید مردم به حرف‌های شما گوش کنند و شما را جدی بگیرند؟ این را بدانید که فقط حرفی که میزنید اهمیت ندارد؛ بلکه شیوه ادای آن هم مهم است.

 

شما ایده‌هایی عالی دارید و میخواهید دنیا را تغییر دهید یا حداقل بخشی از آن را! میخواهید روی دیگران تاثیر بگذارید و میخواهید مردم شما را جدی بگیرند. خب، چطور می‌توانید این کار را انجام دهید؟

خیر، شما نمی‌توانید همیشه کارهای دیگران را کنترل کنید، اما می‌توانید خودتان را کنترل کنید و برای بهینهسازی تاثیرگذاری‌تان باید اهمیت تاثیر صوتی را درک کنید.

برای این که بتوانید اهمیت «صدا» را درک کنید، به این پژوهش نگاهی بیندازید. در یک مطالعه از بیش از ۳۰۰ نفر درخواست شد تا به برخی مشخصات شخصیتی امتیاز دهند. از شرکتکنندگان خواسته شد تا تنها بر اساس شنیدن یک کلمه «سلام» به ویژگی‌هایی نظیر قابلیت اعتماد، غلبه و جذابیت امتیاز دهند. نتیجه چه بود؟ ۹۲ درصد از پاسخ‌ها به یکدیگر شباهت داشت که نشان می‌دهد در مورد لحن ادای آن کلمه اتفاق نظر وجود داشته است. این یعنی مردم شما را بر اساس صدایتان قضاوت میکنند و ممکن است حتی حرفی را که زدهاید هم درک نکرده باشند.

خبر خوب این است که شما می‌توانید با اعمال چند تغییر کوچک تاثیرگذاری صدایتان را بهینه کنید. در زیر نه نکته برای کنترل کردن لحن و صدا ذکر شده است تا بتوانید با قدرت بیشتری بر دیگران تاثیر بگذارید:

1. از صدای آرامی استفاده کنید

صدای آرام حالت قدرتمندتر و عالمانه‌تری دارد. مطالعات زیادی نشان دادهاند که صدای آرام با ویژگی‌هایی نظیر «سرگروه در نظر گرفته شدن»، «بهتر به خاطر سپرده شدن» و «درآمد بیشتری داشتن» عجین شده است.

اگر به صورت خدادادی از صدای آرام بهرهمند نشدهاید، مراقب باشید. یک مطالعه در دانشگاه دوک نشان داده است که مردم، آنهایی را که سعی در آرام نشان دادن صدایشان دارند، به عنوان افرادی با صلاحیت و قابلیت اعتماد کم در نظر میگیرند.

2. گفتوگوی درونی‌تان را تغییر دهید.

یک روز داشتم با خانمی که به عنوان دستیار یکی از پروژههایم استخدام کرده بودم، کار می‌کردم. به سرعت مشخص شد که او نسبت به من احساس رنجش خاطر داشت با این که ما قبلا با هم ملاقات نکرده بودیم. احساس ناراحتی او به طور ناخودآگاه به صدایش سرایت کرده بود. چیزی در حرفهایش مشهود نبود اما لحنش چیز دیگری میگفت.

برای جلوگیری از اتفاق افتادن این موضوع برای خود، به گفتوگوی درونی‌تان مراجعه کنید، انتقادهای درونی را از بین ببرید تا صدایی با اعتماد به نفس و مثبت به دست آورید.

3. لبخند بزنید

لبخندزدن باعث می‌شود که احساس شادتری داشته باشید. این احساس به صدای شما هم انتقال می‌یابد و مردم معمولا به سوی افرادی که حالت مثبت‌تری دارند گرایش می‌یابند. علاوه بر این، لبخندزدن باعث ایجاد تغییرات ساختاری در دهان شما می‌شود که می‌تواند لحن صدایتان را تحت تاثیر قرار دهد. لبخندزدن به شما کمک می‌کند تا حالت دوستانه‌‌تر و پاسخگو‌تری داشته باشید.

4. از لحن پر شور و شوق‌تری استفاده کنید.

لحن ساده یا بدون رعایت زیر و بم صدا باعث خستگی و بیحوصلگی مخاطب می‌شود. این موضوع از تاثیرگذاری شما بر مخاطب می‌کاهد. در عوض، سعی کنید لحن افتان و خیزان صدا را رعایت کنید. این کار باعث می‌شود تا حرفی که می‌زنید بهتر و متقاعدکننده‌‌تر جلوه کند.

5. به طرز هوشمندانه‌تری از سرعت استفاده کنید.

مردم اینطور می‌پندارند که افرادی که با سرعت کمی صحبت می‌کنند، صداقت، تاثیرگذاری و قدرت کمتری نسبت به افرادی دارند که با سرعت بیشتری صحبت می‌کنند. افرادی را که به سرعت صحبت می‌کنند، به عنوان افرادی پر انرژی، شایسته و باهوش در نظر میگیرند.

این بدان معنی نیست که بخواهید با سرعت نور صحبت کنید! بلکه باید از سرعت به نحوی استفاده کنید که شنونده هیجان شما را احساس کند و همچنین بتواند به خوبی حرف‌هایتان را درک کند.

6. از مکث نترسید

شاید به نظر برسد که این نکته با نکته بالایی در تضاد باشد، اما استفاده هوشمندانه از مکث می‌تواند به شما کمک کند تا تاثیرگذاری بیشتری داشته باشید. به عنوان مثال، مکث قبل از بیان یک جمله باعث مهم‌‌تر جلوه کردن آن می‌شود. یک مکث خلاصه در هنگام سخنرانی می‌تواند به شما کمک کند تا افکارتان را متمرکز کنید تا از ادای اصواتی که نشان از فراموشی مطلب دارد، جلوگیری کنید.

7. با لهجه آنها صحبت کنید.

پژوهش نشان داده است که مردم به افرادی که با لهجه‌ای غیر از لهجه خودشان صحبت می‌کنند، اعتماد کمتری دارند. شاید شما نتوانید زبان مادری‌تان را کنترل کنید اما باید تلاش کنید تا لهجه‌تان را تغییر دهید.

یکی از دوستان من یک مجری تلویزیونی مشهور است که در جوانی با لهجه غلیظ بوستون صحبت می‌کرد. زمانی که او به جای دیگری نقل مکان کرد، متوجه شد که چقدر حذف لهجهاش که متعلق به شمال‌شرق کشور بود، اهمیت دارد.

8. نفس کشیدن

تنفس کم عمق و مضطربانه باعث تنگ‌‌تر شدن تارهای صوتی می‌شود. این موضوع نه تنها باعث می‌شود که اضطراب بیشتری در صدایتان احساس شود بلکه باعث بلندتر شدن صدایتان نیز خواهد شد (برای این که متوجه شوید چرا نباید با صدای بلندی صحبت کنید، به نکته شماره یک بازگردید). اما تنفس عمیق باعث کاهش اضطراب، آرامش تارهای صوتی و ایجاد لحنی آرام‌‌تر خواهد شد.

9. لحنتان را تنظیم کنید.

تنظیم لحن به معنای قراردادن تاکید و تکیه روی کلمات است. کسانی که عادت دارند از لحن خیزان استفاده کنند (شروع صحبت با لحن آرام و اتمام آن با لحنی بالاتر؛ مثل وقتی سوالی می‌پرسید) به عنوان افرادی نامطمئن و غیر قابل اعتماد در نظر گرفته می‌شوند. در حالی که استفاده از لحن افتان (شروع با لحن بالا و اتمام با لحنی پایین تر) برای القای حس اطمینان و قدرت  بهتر خواهد بود.

 

منبع: برترین ها

ادامه مطلب...
04 تیر 1396

اینکه چقد توانسته ایم خوب بخوابیم، می تواند به صورت مستقیم روی سلامتمان تاثیر بگذارد. تحقیقات نشان داده در سراسر جهان از هر 10 فرد بالغ، 8 نفر در صورت یک شب درست نخوابیدن ممکن است تاثیرات منفی آن را تجربه کنند و تنها از هر 10 فرد بالغ، یک نفر برای مشکلات خوابش به پزشک مراجعه می کند.

 

چه کسی از خواب راحت شبانه بدش می آید؟ اما دست یابی به چنین خوابی، برای بسیاری از ما دشوار است. کار، استرس، تغییر شیفت ها و داشتن فرزندی کم سن و سال همگی می توانند روی مقدار و کیفیت خوابتان تاثیر بگذارند.

 اینکه چقد توانسته ایم خوب بخوابیم، می تواند به صورت مستقیم روی سلامتمان تاثیر بگذارد. تحقیقات نشان داده در سراسر جهان از هر 10 فرد بالغ، 8 نفر در صورت یک شب درست نخوابیدن ممکن است تاثیرات منفی آن را تجربه کنند  و تنها از هر 10 فرد بالغ، یک نفر برای مشکلات خوابش به پزشک مراجعه می کند. همچنین 31 درصد با استفاده از داروها تلاش می کنند مشکل را حل کنند.

به گفته دکتر لیزا آرتیس، تنها یک شب درست نخوابیدن می تواند روی خلق و خو، میزان توجه و توانایی شناختی تاثیرات منفی بگذارد. هر ساعت از دست دادن خواب هنگام شب با از دست دادن موقت یک امتیاز از IQ در ارتباط است.

 کم خوابی مزمن می تواند تاثیرات و آسیب های منفی جدی روی سلامت ذهنی و فیزیکی داشته باشد.

بنابراین اگر نتوانیم درست سرمان را روی بالش بگذاریم و خوابی عمیق و آرام داشته باشیم، چه اتفاقاتی ممکن است برایمان رخ دهد؟

1- سرطان پستان

بر اساس تحقیقی که در ژورنال تحقیقات سرطان منتشر شد، خانم هایی که به صورت شیفتی کار می کنند نسبت به دیگر خانم ها بیشتر در خطر ابتلا به سرطان پستان قرار دارند. محققان می گویند خوابیدن در مکانی تاریک برای مدت طلانی، می تواند باعث افزایش هورمون ملاتونین شود که رشد تومورهای سینه را مسدود می کند. در مقابل تومورهایی که در معرض سطح کمی از ملاتونین قرار بگیرند بسیار فعال تر هستند.

2- کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن

اگر علاوه بر صبح ها شب ها نیز بیدار بمانید این کارتان باعث افزایش هورمون کورتیزول در خون می شود. در چنین حالتی سیستم ایمنی بدن سرکوب می شود و بیشتر در معرض سرفه و سرماخوردگی قرار می گیرید. اگر هر شب تنها 5 ساعت بخوابید، می تواند به صورت مستقیم، روی سطح کورتیزول تاثیر داشه باشد و باعث استرس روانی بالایی شود.

3- دیابت و بیماری های قلبی

به اندازه کافی خوابیدن می تواند مقاومت به انسولین را نیز افزایش دهد که یکی از فاکتورهای خطرناک ابتلا به دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی است. کم خوابی می تواند باعث افزایش CRP شود که با استرس و التهاب پخش می شود. تحقیقات نشان داده افرادی که معمولا کمتر از پنج ساعت در طول شب می خوابند، بیشتر در خطر ابتلا به دیابت قرار دارند. به نظر می رسد عدم توانایی در خواب عمیق باعث تغییر روش برخورد بدن با گلوکز می شود که در نتیجه دیابت نوع 2 بروز می کند.

4- افزایش وزن

آیا کمبود خواب واقعا می تواند باعث افزایش وزن شود؟ بر اساس تحقیقات بین خواب و چاقی رابطه وجود دارد اما فقط در کسانی که کمتر از 5 ساعت در طول شب می خوابند، حدود 2 کیلوگرم از وزن اضافی را می توان به کم خوابی نسبت داد. اما برای اصلاح وزن خود بهتر است روزانه 20 دقیقه پیاده روی را وارد برنامه خود کنید.

در یک تحقیق که به تازگی منتشر شده معلوم شد خوابیدن در اتاقی که نور چراغ های بیرون یا نور وسائل الکترونیکی در آن وجود دارد، می تواند برای تولید ملاتونین توسط بدن مشکل ایجاد کند در نتیجه علاوه بر خواب به سوخت و ساز بدن نیز آسیب وارد می شود. خوابیدن در محیطی کم نور و تاریک ملاتونین را افزایش می دهد و تبدیل انرژی به خون را تنظیم می کند.

نکاتی برای خواب بهتر:

این مقدار خواب نیست که اهمیت دارد، بلکه کیفیتش است. از این نکات برای خوابی بهتر هنگام شب استفاده کنید:

اگر مجبور شدید شب از خواب بیدار شوید، به جای روشن کردن یک لامپ پر نور یک مدل کم نور را روشن کنید. با این کار جلوی سیگنال هایی که به مغز ارسال می شود تا بگوید صبح است گرفته می شود و خیلی راحت تر می توانید دوباره بخوابید.

اگر شب سرکار هستید، ایده خوبی نیست که درست پس از رسیدن به خانه بخوابید، چون ساعت بدنتان تنها اجازه 5 ساعت خواب را به شما می دهد. خواب را تا میانه روز به تاخیر بیندازید تا بتوانید خواب بهتری داشته باشید.

نگرانی ها را با خود به رخت خواب نبرید، نور براق آیپدتان ( یا دیگر وسائل اینچنینی ) می تواند روند طبیعی به خواب رفتنتان را مختل کند. سعی کنید چند ساعت قبل از خواب، خود را درگیر هیچ چیز استرس آوری نکنید.

مطمئن شوید که اتاق خوابتان فضایی مناسب برای خواب دارد: خنک، تاریک و ساکت. قبل از خواب نور خانه را کم کنید و از خوردن غذاهایی که می توانند روی خوابتان تاثیر منفی بگذارند پرهیز کنید.

 

منبع: برترین ها

ادامه مطلب...
03 تیر 1396

امیری گفت: تیمسار مطلق رئیس آشیانه پرواز رهبر معظم انقلاب در زمان ریاست جمهوری و رهبری بوده، به عبارت دیگر خلبان اختصاصی رهبری در فراز های مهمی از تاریخ کشور قلمداد می شده است.

 

به گزارش چاپ و نشر، سید رائد امیری از انجام مراحل پایانی مستند «خلبان» که به زندگی و خاطرات یکی از خلبانان غیورمرد کشورمان می پردازد، خبر داد.

امیری در ابتدای گفتگو، مستند «خلبان» را زندگی نامه خلبان اصغر مطلق دانست و گفت: تیمسار اصغر مطلق از خلبانان دوره رژیم شاه بوده است که مراحل خلبانی خود را خارج از ایران و نزد خلبانان مطرح زمان خود آموزش می بیند و با پیروزی انقلاب به صف ارتشیان، هوادار جمهوری اسلامی می پیوندد.

تهیه کننده مستند «خلبان» در ادامه به اولین مأموریت مهم تیمسار مطلق اشاره کرد و گفت: این خلبان کارآزموده کشور پس از آغاز جنگ تحمیلی به همراه جمعی دیگر از همکارانش، عملیات معروف حمله به اچ 3 را طرح ریزی می کنند و خود نیز در نقش خلبان هواپیمای سوخت رسان در این عملیات مهم و راهبردی نقش آفرینی می نماید.

امیری با اشاره به اقدامات حساسی که توسط خلبان مطلق در نظام جمهوری اسلامی انجام شده است، اظهار کرد: یکی از اقدامات حساس خلبان مطلق، انتقال جنازه امام خمینی به بهشت زهرا بود که به دلیل ازدحام جمعیت و احتمال هجوم مردم، یکی از پرواز های حساس وی محسوب می شود.

وی ادامه داد: ایشان همچنین رئیس آشیانه پرواز رهبر معظم انقلاب در زمان ریاست جمهوری و رهبری بوده، به عبارت دیگر خلبان اختصاصی رهبری در فراز های مهمی از تاریخ کشور قلمداد می شده است.

این تهیه کننده مستند در پایان سابقه آشنایی خود را به خلبان مطلق در یک فعالیت تاریخ نگاری انقلاب مربوط دانست و اظهار کرد: در پروژه تاریخ شفاهی انقلاب که سال 92 انجام شده بود با تیمسار مطلق آشنا شدم و جرقه های شکل گیری یک مستند جذاب و مفید برای همه افراد، از همان زمان در ذهنم شکل گرفت.

گفتنی است مستند «خلبان» به کارگردانی علی کیوان و تهیه کنندگی سید رائد امیری در مرکز رسانه ای عهد مراحل پایانی تدوین را سپری می کند و به زودی برای پخش از سیمای ملی آماده می شود.

 

منبع: روابط عمومی سازمان هنری رسانه ای اوج

ادامه مطلب...
30 خرداد 1396

تا همین چند سال پیش زنان که نمی توانستند به استادیوم های فوتبال بروند، هرازگاهی می توانستند سراغ ورزش محبوب دیگری بروند و بازی های والیبال را از نزدیک ببینند. در سال های اخیر اما استادیوم های والیبال هم درهایشان را به روی زنان نیمه باز گذاشتند و بعد به طور کامل بستند

 

به گزارش چاپ و نشر، استادیوم های والیبال خوشنام بودند. صدای هماهنگ تماشاچیان موقع کوبیدن آبشارها حتی تماشاچیان پشت صفه تلویزیون را هم به وجد می آورد. صدایی که رگه های زیرتر زنانه هم همراهش بود؛ بدون فحش و الفاظ نامناسب. تا همین چند سال پیش زنان که نمی توانستند به استادیوم های فوتبال بروند، هرازگاهی می توانستند سراغ ورزش محبوب دیگری بروند و بازی های والیبال را از نزدیک ببینند.

در سال های اخیر اما استادیوم های والیبال هم درهایشان را به روی زنان نیمه باز گذاشتند و بعد به طور کامل بستند. درهایی که بسیاری برای دوباره باز کردن شان تلاش کردند. این تلاش آنها را از خواسته شان برای ورود به استادیوم های فوتبال و ورزش های دیگر هم بازنداشت و بسیاری از زنان همچنان آرزوی تماشای بازی های فوتبال از نزدیک را در سر دارند.

بازی های جهانی والیبال در تهران چند سالی است که با چالش ورود زنان به استادیوم و اشکالاتی که فدراسیون جهانی به این مسئله وارد کرده هم رو به رو شده است و به امتیازهای منفی برای والیبال ایران منجر می شود. درحالی که از همان روزهای اول هم دلیل قابل توجهی برای این مسئله ذکر نشده بود و حتی بسیاری از منتقدان ممنوعیت، از سلامت بیشتر استادیوم های والیبال نسبت به فوتبال به دلیل حضور زنان صحبت می کردند.

 

با این حال این ممنوعیت همچنان پابرجاست و تلاش های دولت روحانی برای حل این مسئله به نتیجه نرسیده است. این بار اما ورود تعداد محدودی از زنان به ورزشگاه یک چالش دیگر ایجاد کرده است. یک سوال بزرگ؛ آیا نسیمی از میان در نیمه باز ورزشگاه به جریان افتاده و امیدها را بیدار کرده یا این سوز از گوشه پنجره می وزد و در هنوز روی همان پاشنه می چرخد؟

اولین روزهای ممنوعیت

بین سال های 90 تا 92 اولین چالش های ورود زنان به استادیوم شروع شد. آنها هنوز در بعضی بازی ها و به خصوص لیگ داخلی حاضر می شدند و مانعی برای تماشای این ورزش نداشتند. در بازی های جهانی سال 92 زنان بازی اول ایران و ژاپن را هم در استادیوم تماشا کردند، اما در دور دوم بازی با پلاکاردی مواجه شدند که ورودشان را ممنوع کرده بود.

ممنوعیت ها در سال 93 جدی تر شد. تیرماه این سال درهای سالن 12 هزار نفری ورزشگاه آزادی حالا نه تنها به روی تماشاگران زن بلکه روی زنان خبرنگار هم بسته شد. تا پیش از آن خبرنگاران زن طبقه مصوبه شورای تامین استان تهران مجاز به ورود به سالن بودند، البته تعدادشان نباید از 50 نفر بیشتر می شد.

در همین رقابت ها بود که ناظر صربستانی FIVB وقتی جای خالی تماشاگران زن ایرانی را در سالن دید بلافاصله به این موضوع اعتراض کرد. او در گزارشش برای فدراسیون جهانی به ایران امتیاز منفی داد و وضعیت میزبانی را خیلی بد توصیف کرد. امتیاز منفی البته سال قبل از آن هم به همین دلیل به ایران داده شده بود.

حساسیت فدراسیون باعث شد ایران روال تازه ای در پیش بگیرد؛ ورود محدود تعدادی از زنان برای تماشای بازی ها. این تاکتیک ابتدا برای ورود زنان غیرایرانی به کار گرفته شد که همان هم بی حاشیه نبود. ورود زنان برزیلی به استادیوم و جلوگیری از ورود زنان ایرانی نه تنها مردم که معاون زنان رییس جمهوری را معترض کرد. در تجمعی که مقابل استادیوم شکل گرفت، سارا قاسم پور دبیر کارگروه دختران معاونت امور زنان ریاست جمهوری در جمع زنان خبر داد که مولاوردی معاون رییس جمهور برای حل این مسئله در حال پیگیری است.

در میان اعتراض ها بعضی زنان ایرانی هم با لباس برزیلی وارد ورزشگاه شدند و به این شکل با ممنوعیت مخالفت کردند.

مولاوردی هم در صفحه فیس بوک خودش نوشت: «در هیات دولت به ممنوعیت ورود زنان به سالن مسابقات والیبال اشاره داشتم و مراتب اعتراض و ناامیدی نسل جوان را از این موضوع اعلام کردم، به ویژه آن که تماشای این مسابقات در دوره های قبلی برای دختران و زنان محدودیتی نداشته است و ایجاد محدودیت در دوره دولت تدبیر و امید مایه تعجب شده است. به نظر می رسد با اتخاذ تدبیر و ساز و کار لازم در این خصوص می توان به جوان زدن بذر امید دل بست.»

کلید روحانی می چرخد؟

در سال 94 هم با وجود این که دولت چندین بار درباره مخالفتش با ممنوع شدن حضور زنان در استادیوم صحبت کرده بود، همین ماجراها تکرار شد. در بازی های خرداد 94 لیگ جهانی، ورود کلیه بانوان به سالن 12 هزار نفری آزادی ممنوع شد و همچنان تهدید مرحوم شدن ایران از میزبانی سطح یک لیگ جهانی مطرح بود. این در حالی بود که در فروردین 94 دولت از نتیجه تلاش هایش برای ورود زنان به ورزشگاه ها گزارش داده و به رسانه ها خبر داده بود که شورای امنیت ملی با بسته پیشنهادی وزارت ورزش و جوانان و معاونت زنان ریاست جمهوری برای ورود زنان به سالن های ورزشی موافقت کرده است.

شهیندخت مولاوردی گفته بود براساس این بسته نمی توان برای تمام ورزش ها حکم کلی صدر کرد. در حال حاضر ورود زنان به سالن های ورزشی شامل شنا، بوکس و فوتبال نمی شود، اما شامل والیبال، هندبال، بسکتبال، تنیس و... می شود.

ورزش ها طبقه بندی شده و ملاحظات مختلف در نظر گرفته شده است. او گفت پس از بررسی فراوان، این نتیجه حاصل شد که ورود زنان به ورزشگاه ها هیچ اشکالی از نظر شرعی ندارد و باید ساز و کار لازم برای حضور زنان فراهم شود. به گفته او لازم بود قدم به قدم جلو برویم. این اقدام در ادامه دستور روحانی به هیات دولت برای فراهم کردن مقدمات حضور زنان در ورزشگاه ها انجام شده بود. اما حتی بعد از اعلام نتیجه این بررسی ها، باز هم زنان پشت درها ماندند.

#حق 49 درصدی و مطالبات فراموش نشده

امسال هم مثل سال های قبل، ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه همزمان با لیگ جهانی با انتقادهای زیادی رو به رو شد. هر چند ورود تعدادی محدود از زنان هم حاشیه هایی داشت؛ برخی آن را تنها حفظ ظاهر برای راضی کردن فدراسیون جهانی والیبال می دانستند و در عین حال از نگاه برخی، این یک حرکت مثبت هر چند کوچک بود، آن قدر کوچک که بسیاری از زنان اصلا موفق نشدند روی سایت فدراسیون قسمت خرید بلیت را ببینند.

خبر آنلاین و بعضی دیگر از منابع گزارش کردند گزینه «خرید بلیت برای بانوان» به صورت آنلاین وجود داشته، اما در صورت کلیک روی این گزینه با پاسخ «بلیت برای بانوان به اتمام رسیده» رو به رو می شوید. بعضی از گزارش ها می گفت «در بازی والیبال ایران- بلژیک فقط 30 بلیط فروخته شده و بقیه گزینشی پرشده است.»

بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی هم در این باره واکنش نشان دادند و از قول خودشان این موضوع را تحلیل کردند. بعضی از کاربران خبر دادند پشت درهای استادیوم خانم هایی را دیده اند که برای تماشای بازی ایران و آرژانتین آمده بودند اما پشت در ماندند. یکی از کاربران نوشت: «تلخ ترین تصویر، برخورد نامناسب کارمند زن فدراسیون والیبال با دخترهای مشتاق بود. صف طولانی و درِ بسته. انگار پول می خواست بده جای بلیت. معطلی زیاد.»

بعضی از خبرنگاران هم حضور تعدادی از زنان در ورزشگاه را زیر نظر گرفتند و گزارش هایی در این باره دادند. خبرگزاری ایسنا نوشت: «با آنکه 300 تن از زنان در سالن والیبال بودند، گاه شادی و هیجان با تذکرهایی از سوی ماموران خانم همراه می شد.» علی عالی یکی از خبرنگاران ورزشی هم در توییترش نوشت که در استادیوم متوجه شد 472 خانم با معرف و نزدیک به 40 خانم با بلیت به استادیوم آمده اند. معرف ها هم مربی، بازیکن، مجلس و افراد دیگر بوده اند.» او ماجرای دیگری را هم روایت کرد، درباره دختری که مدعی بود با کارت ملی خودش بلیت خریده اما اسمش در لیست نیست و راهش نداده اند.

در این میان زنان بسیاری با هشتگ #حق 49 درصدی شروع به اظهارنظر درباره این مسئله در توییتر کردند. حقی که آنها در سال های قبل از دهه 90 در اختیار داشتند و حالا از دست داده بودند.

کاربری به نام مهرنوش نوشت: «تصور کنید تو خونه نشستید و همه والیبال می بینند و شما ایستاده نگاه می کنید و بلند می شمارید یک دو سه. شما حق ورود به استادیوم ندارید.»

زینب نظرش را درباره واکنش مردم به اعتراض شان این طور نوشت: «اینکه با نگاه جنسیتی به بخشی از جامعه رو از حقوقش محروم می کنند یه طرف، این که وقتی اعتراض می کنی می گن واقعا اولویتت اینه؟ از اون هم بدتره؟» یکی دیگر از کاربران نگاهش را این طور مطرح کرد: «ولی واقعا با چه میزان و عدالتی نشستن فکر کردن چون آقایون فحش می دن، خانم ها نباید برن استادیوم؟»

تنها کاربران زن نبودند که در این باره توییت کردند. بسیاری از مردان هم نسبت به ممنوعیت ورود خانم ها به استادیوم معترض بودند و انتقادهایشان را بیان کردند. مثل امیر که نوشت: «همایش استادیوم آزادی آقای روحانی رو که برگزار می کردیم خیلی از خانم ها با گریه می گفتند یعنی می شه ما باز هم بیایم اینجا؟!» علی سلطانی نوشت: «آزادی ورود زنان به استادیوم فقط حق و خواست اون 49 درصد هم نیست. مردان زیادی هستن که سال هاست آرزوی استادیوم رفتن با زن ها رو دارن.»

فحاشی در استادیوم و نامناسب بودن این محیط برای زنان یکی از دلایلی است که بعضی از موافقان این ممنوعیت ذکر کرده اند. بعضی کاربران به این گفته انتقادهایی وارد کردند. یکی از کاربران دلایل ممنوعیت ورود زنان را قانع کننده ندانست و نوشت: «فضای ورزشگاه را برای زنان ناسالم می دانند، در حالی که کودکان می توانند به ورزشگاه رفته و در معرض رفتارها و حرف های نامناسب قرار بگیرند.»

در همین مورد کاربر دیگری هم نوشت: «شما اجازه بده خانوما برن ورزشگاه، خودشون تصمیم می گیرن که فحش بشنون یا نه.»

علی جورابچی یکی از عکاسان هم تجربه خودش را در این مورد نوشت: «7 سال پیش مسابقه بسکتبالی رو عکاسی می کردم که زنان هم بودن. آقایون فحاشی کردن داور مسابقه رو متوقف کرد و تذکر داد. تا پایان مسابقه فقط تشویق بود.»

کاربر دیگری هم با کمی طعنه نوشت: «چرا زنان رو به استادیوم راه نمی دین؟ چون محیطش مردانه است. چرا محیطش مردانه است؟ چون زنان رو راه نمی دیم. خیلی هم منطقی.»

سورمه نوشت: «می دونین گریه دار ماجرا کجاست؟ این که تا حدود سال 90، ورود زنان به ورزشگاه های والیبال آزاد بود. یهو تصمیم گرفتن این در رو هم ببندن.»

حمید یکی دیگر از کاربران هم نوشت: «به اون عزیزانی که می گن محیط ورزشگاه ها مناسب خانم ها نیست، باید بگم تمرین برادر من، باید کنار هم بودن رو تمرین کنیم تا یاد بگیریم.»

یکی از زنان عضو توییتر هم درباره تجربه خودش نوشت: «چند سال پیش با خواهرام رفتیم استادیوم. هنوز هر وقت والیبال می بینم از اون روز خوب با شوق حرف می زنیم.» بعضی از کاربران هم جواب فدراسیون والیبال به یکی از نمایندگان مجلس را منتشر می کردند که در جواب عدم فروش بلیط به زنان گفته بود: «خودتان بیایید و 10 نفر دیگر را هم بیاورید.»

خانوم میم و بعضی دیگر از کاربران هم به سراغ خطاب قرار دادن رییس جمهور رفتند: «آقای روحانی در دوران انتخابات دیدین که توی یه ورزشگاه چند برابر ظرفیت سالن زن و مرد کنار هم جمع شدن و هیچ مشکلی هم پیش نیومد.» کاربر دیگری هم نوشت: «من به عنوان یه دختر که رای دادم حق مطالبه گری دارم و می خوام که من و هم جنسام بتونیم تماشاگر مسابقات ورزشی در استادیوم باشیم.»

حالا پس از گذشت دو سال دیگر، باز هم زنان محدودی به ورزشگاه راه پیدا کرده اند و تعداد کمی از آنها با خرید بلیط وارد ورزشگاه شده اند. روزنه ای که شاید بشود اسمش را روزنه امید گذاشت. هرچند برای بازتر شدن نیازمند تلاش های زیادی است. حالا باید دید ورود تعداد محدودی از زنان به ورزشگاه می تواند مقدمه ای برای تغییر باشد؟

منبع: برترین ها

 

 

ادامه مطلب...
29 خرداد 1396

دکتر علی شریعتی در دوم آذرماه سال ۱۳۱۲ در روستای کاهک در مزینان سبزوار به دنیا آمد. جد وی، ملا قربانعلی که به آخوند حکیم معروف بود، ملایی فیلسوف و فقیه بود که در بخارا، مشهد و سبزوار سالها به مشتاقی و ممارست تلمذ کرده بود و از محصلان ممتاز ملاهادی سبزواری به‌حساب می‌آمد.محمود، فرزند آخوند حکیم به راه پدر رفت و درس دین آموخت و با مرگ پدر از پی درخواست مردم مزینان، پیش‌نماز مسجد و مدرسی حوزه علمیه را در آنجا عهده‌دار شد و تا پایان عمر بر این عهد پایدار ماند. محمدتقی شریعتی از قرآن‌شناسان برجسته ایران و مولف کتاب پراهمیت و شاخص«تفسیر نوین» فرزند سوم ملا محمود بود. او با دختری از روستای کاهک در سال 1311 ازدواج کرد و فرزند اول این وصلت پسری با نام علی شریعتی شد.

 

به گزارش چاپ و نشر، استاد محمدتقی «کانون نشر حقایق اسلامی» مشهد را بنیان نهاد و از مبتکران و آغازگران جنبش نوین اسلامی کشور در تاریخ معاصر بود. محمدتقی به‌شدت مورد احترام دکتر شریعتی بود. او خود در وصف پدر می‌گوید: «پدرم نخستین سازنده ابعاد روحم بود؛ کسی که برای اولین بار، هم هنر فکرکردن را به من آموخت و هم فن انسان بودن را؛ طعم آزادی را، شرف، پاکدامنی، مناعت، عفت روح، استواری، ایمان و استقلال دل را...»

علی شریعتی در کودکی برای آموختن قرآن به مکتب خانه روستا رفت و در واقع اولین معلم او «ملازهرا»، مکتب‌دار روستای کاهک بود. تحصیلات مقدماتی علی در دبستان ابن یمین مشهد در سال ۱۳۱۹ به پایان رسید و در سال ۱۳۲۵ به دبیرستان فردوسی مشهد وارد شد. شریعتی در وصف این دوران می‌نویسد: «مغزم در این زمان با فلسفه رشد می‌کرد و دلم با عرفان داغ می‌شد». او از کتاب‌های معمولی شروع به خواندن کرد و در ادامه کتاب‌های «موریس مترلینگ» و «آناتول فرانس» را مطالعه کرد. با پایان یافتن سیکل اول دبیرستان، شریعتی در شانزده سالگی به دانشسرای مقدماتی رفت.

 اما در سال دوم دانشسرا که همزمان با اوج‌گیری نهضت ملی و نخست‌وزیری «دکتر محمد مصدق» بود گویی همه چیز تغییر کرد. او در سال 1331 «انجمن اسلامی دانش‌آموزان و دانشجویان» را تاسیس کرد و در مدت 8 سال برگزاری جلسه‌های هفتگی آن را برعهده داشت. در جریان وقایع ۳۰ تیر سال ۱۳۳۱ اولین بازداشت او اتفاق افتاد، اما در همان سال فارغ‌التحصیل و استخدام شد و کتاب «مکتب واسطه اسلام» را در این دوران نوشت. شریعتی ضمن تدریس، با شرکت در کلاس‌های شبانه دیپلم ادبی گرفت، سپس ضمن شرکت و قبولی در کنکور در مهر 1334 وارد «دانشکده علوم و ادبیات انسانی» شد و سه‌سال بعد در تیر 1337 با پوران شریعت رضوی ازدواج کرد.

سفر به فرانسه

 شریعتی به شاخه مشهد نهضت مقاومت ملی، به رهبری آیت‌الله سید محمود طالقانی، مهدی بازرگان و یدالله سحابی پیوست. وی یکی از سخنگویان و فعالان این جریان انقلابی بود. اما کیفیت کارکردش سبب دستگیری و انتقال او به زندان قزل‌قلعه در تهران به مدت هشت ماه در سال 36شد. در سال 1337 وی که در رشته ادبیات فارسی به‌عنوان شاگرد اول در مقطع لیسانس فارغ‌التحصیل شده بود، با بورس دولتی به فرانسه رفت. او برای مدتی از فعالیت‌های سیاسی دور شد، اما اندکی پس از سکونت در پاریس، به گروه فعالان ایرانی در آنجا پیوست و در جریان کنگره جبهه ملی ایران در اروپا در ویس‌بادن در جمهوری آلمان فدرال در اوت ۱۹۶۲ با توجه به قدرت فکری و قلمی‌اش، به‌عنوان سردبیر روزنامه فارسی‌زبان «ایران آزاد» انتخاب شد. شریعتی بعدها از افکار و آمال ملیّون فاصله گرفت و ایدئولوگ برجسته نهضت اسلامی ایران به رهبری امام خمینی شد.

 بازگشت به ایران

 شریعتی در سال 1344 به ایران بازگشت. 5 سال اقامت در دانشگاه سوربون، این فرصت را به شریعتی داد تا در جوی آکادمیک و مدرن به تحقیقات و مطالعات خود ادامه دهد و با مکاتب فکری و فلسفی مختلف و علوم روز دنیا آشنا شود و آثار فیلسوفان، دانشمندان و نویسندگانی چون‌ها‌نری برگسن، آلبر کامو و جامعه‌شناسانی نظیر گورویچ و ژاک برگ و اسلام‌شناسی چون لویی ماسینیون را از نزدیک و ملموس مورد مداقه قرار دهد. شریعتی با بازگشت به ایران، بعد از گذراندن شش ماه حبس در زندان و محرومیت از تدریس در دانشگاه تهران به خراسان بازگشت. ابتدا او را در یک مدرسه‌ روستایی مجبور به تدریس کردند، اما به‌زودی در دانشگاه فردوسی مشهد به تدریس پرداخت. علی شریعتی به دانشگاه مشهد پیوست و شوق و شوری ناگفتنی در بین دانشجویان به‌وجود آورد.

 وی با تلاش خستگی‌ناپذیر خود شب‌ها تا صبح سرگرم خواندن و نوشتن بود و روزها بعد از مدتی استراحت کار تحقیق و تلاش و فعالیت اجتماعی خود را که سخنرانی و ارتباط کلامی بخش شاخص آن بود پی می‌گرفت. کیفیت حضور، تلاش آگاهی‌بخش و مجدانه و خدامحور او اقبال قشرهای مختلف مردم به‌ویژه دانشجویان را به او روز‌به‌روز بیشتر کرد، اما بغض و حسد و کینه عمله‌های زر و زور و تزویر برانگیخته و برانگیخته‌تر شد، لذا کار استادی و آموزشی او را در دانشگاه مشهد پایان دادند و به‌عنوان عنصر نامطلوب مانع از ادامه تدریس وی شدند. او بعد از موفقیت در امتحانات «شورای عالی اداری» به‌عنوان کارشناس کتاب‌های درسی به تهران منتقل شد و با مرحوم برقعی و شهید باهنر همکاری کرد. «سازمان جلب سیاحان» هم از شریعتی درخواست کرد کتابی تاریخی- فرهنگی در معرفی استان خراسان بنویسد و او کتاب «راهنمای خراسان» را نوشت. ترجمه کتاب «سلمان پاک» نوشته «پروفسور لویی ماسینیون» نیز از کارهای وی در این دوره بود.

  سخنرانی‌های آتشین

 شریعتی ضمن عزیمت به تهران در سال 1347 کتاب کویر را منتشر کرد. وی در این سال با دعوت استاد شهید مرتضی مطهری برای سخنرانی به حسینیه ارشاد تهران رفت و او سخنرانی‌های آتشین خود را از آن پس در حسینیه ارشاد آغاز کرد. پنج سال پس از آن، پربارترین دوره زندگی شریعتی بود؛ حسینیه ارشاد شاهد سخنرانی‌های پیوسته، پرمحتوا و مستمر وی در این مدت بود. خطابه‌های او در ایجاد آگاهی و علاقه نسل جوان به اسلام محمدی و تشیع علوی به‌صورت وسیع در قالب نوار پخش شد و مورد استقبال چشمگیر دانشجویان و نسل نو تحصیلکرده قرار گرفت.

 این سخنرانی‌ها روی کاغذ هم پیاده و با سرعت در قالب مجموعه‌ای حجیم و وسیع در حدود پنجاه جزوه و کتاب منتشر شد. در سال 1349 به بخش تحقیقات وزارت علوم در تهران منتقل شد، «تعلیم و تربیت در اسلام» موضوع مورد پژوهش او بود که در اوایل انقلاب در کتابی با نام «مکتب و تعلیم و تربیت» منتشر شد. از سال 1346 تا 1352 تلاش فراوانی در ایجاد آگاهی و علاقه در نسل جوان به دین مبین اسلام کرد. سال 1349 و 1350 سال‌های فوق پرکار شریعتی بود.

درگذشت

 اما موج فراوان و فراگیر تاثیرگذاری شریعتی، رژیم را به وحشت انداخت و با دستور دربار هم سخنرانی‌های شریعتی و هم حسینیه ارشاد تعطیل شد و از پی آن شریعتی از آبان ماه ۱۳۵۱ تا تیرماه ۱۳۵۲ به زندگی مخفی رو آورد و تحت تعقیب ساواک قرار گرفت، اما متن سخنرانی‌هایش همچنان به چاپ می‌رسید، ولی از آن پس با اسم مستعار چاپ می‌شد. در تیر ماه ۱۳۵۲، علی شریعتی در نیمه شبی به خانه‌اش مراجعه کرد و دو روز بعد به شهربانی مراجعه کرد و خودش را معرفی کرد. بعد از آن روز به مدت ۱۸ ماه تا سال 54 در زندان انفرادی شاه بود. شریعتی پس از آزادی در حبس خانگی به‌سر برد، اما در 25 اردیبهشت‌ماه 1356 تهران را با اسم مستعار و هویت جعلی به‌سوی اروپا ترک کرد و پس از سه هفته اقامت درلندن در آن حال که انتظار ورود خانواده‌اش را می‌کشید در 29 خرداد 56 به شکل مشکوکی درگذشت.

علت مرگ وی را به صورت رسمی انسداد شرائین و نرسیدن خون به قلب اعلام کردند، اما او هیچ‌گونه سابقه بیماری قلبی نداشت. کالبدشکافی نشد و نتیجه بسیار سریع اعلام شد و سفارت ایران در لندن از مرگ وی قبل از اعلام رسمی خبردار بود. طبق خواست خود دکتر شریعتی می‌بایست وی را در حسینیه ارشاد دفن می‌کردند، اما مخالفت رژیم سبب شد تا با مساعی و اهتمام امام موسی‌صدر و دکتر مصطفی چمران در جوار حرم مطهر حضرت زینب(س) در دمشق به خاک سپرده شود. کتاب‌های علی شریعتی بی‌شمار و متنوع هستند. آثار منتشر شده از وی مشتمل بر 20 کتاب و بیش از 50 رساله است. بخش عمده آموزه‌های او در تقابل و تضاد اساسی با ریشه‌های حاکمیت و استیلای استبداد، استعمار و استحمار است.

اهمیت، نقش‌آفرینی و کارکرد اجتماعی دکتر شریعتی

 نگاه عاشقانه یا دشمنانه مفرط به شریعتی، یعنی حذف شریعتی، شریعتی نه قدیس است نه اهریمن. او بخشی از زمانه ماست و بی‌گمان می‌بایست با خوانش‌های مکرر و البته انتقادی از آثار و آرای او، وی را به زمانه و شرایط معاصر خود پیوند بزنیم. زنده‌بودن یک تفکر و متفکر به نقدهایی است که همواره از آن به عمل می‌آید. ما شریعتی را غالبا در جایگاه یک «چهره مشهور» مورد نقد قرار داده‌ایم تا یک متفکر و اندیشمند. ما اغلب یا با مخالفان صددرصد شریعتی مواجهیم یا با موافقان صددرصدش که البته نوعی حب و بغض هم بر موافقت و مخالفت آنها مترتب است.

 جنس کارهای شریعتی متنوع است و چنانچه خود او تقسیم‌بندی کرده است؛ آثار او مشتمل بر اجتماعیات، اسلامیات و کویریات است و به‌خاطر همین ابعاد و جنبه‌های گوناگون و متنوع آثارش، خوانش‌های متفاوتی اعم از اجتماعی، اسلام‌شناسانه و اگزیستانسیالیستی را می‌توان از آنها انتظار داشت. شریعتی به اعتبار توان و پشتوانه علمی و مطالعاتی، توشه اعتقادی و ایمانی و اقبال عمومی، زمینه و استعداد پشت‌سرگذاشتن مارکسیسم را برای جامعه ایرانی فراهم کرد. او تناقضات مارکسیسم را استخراج کرد و به ما مدد رساند تا بتوانیم از آن عبور کنیم. در زمانه زندگی شریعتی، مارکسیسم به شکل بسیار قدرتمندی حاضر است و او با ارجاع آن و دیگر جریان‌های فکری که در جامعه ایرانی حضور دارد، همواره با رویکردی سلبی برخورد کرد و در آن موفق بود.

  درک درد جامعه

 

شریعتی روح زمانه و درد جامعه‌ خود را درک می‌کرد. او برخلاف خیلی‌ها که اصرار دارند تا او را دانشمند، فیلسوف یا مورخ بخوانند هیچ‌گاه داعیه دانشمندبودن نداشت و تنها خود را روشنفکر خطاب می‌کرد. اما او از توان تحول‌آفرینی فکری و اجتماعی عجیبی برخوردار بود. این نقش‌آفرینی در ایران معاصر تا حد قابل‌توجهی بی‌بدیل است. این توان فوق‌العاده در شریعتی، تابعی از شناخت چندوجهی او از اندیشه غربی، ادبیات، تاریخ و فرهنگ اسلامی است که او در هریک از آنها متبحر بود. شریعتی به‌دنبال بنیانی بود تا بتواند از قبل آن تحرک اجتماعی لازم را در جامعه ایرانی تامین کند و او آن را در مکتب اسلام، خاصه تشیع علوی جست‌وجو کرد. او با همه وجود، به تشیع عشق می‌ورزید و آن را با آگاهی معرفت ممتازی می‌شناخت. بخشی از این ساحت ایمانی وی هنگامی متبلور می‌شود که از امامان شیعه امام علی (ع)، امام حسین(ع) و امام سجاد(ع) به اقتضای کارکرد تاریخی‌شان سخن می‌گوید یا از ابوذر می‌گوید. البته با این همه مارکسیست‌های ایرانی، شریعتی را مرتجع می‌دانستند و معتقد نبودند که او تسهیل‌کننده تحول اجتماعی است.

 اما شریعتی در برابر ایدئولوژی مسلط و قدرتمند مارکسیسم که در حال ایجاد ویرانی اجتماعی و فرهنگی در جامعه ایران بود، قدرتمند ظاهر شد و با یک بنیان علمی - استدلالی و ایمانی- اعتقادی قوی به مصاف آنها رفت و آن را با چاشنی ادبیات عارفانه و رویکرد جامعه‌شناسانه تلطیف کرده و عمق بخشید و اقبال بی‌نظیر طبقات و طیف‌های مختلف اجتماعی را با خود همراه کرد. ظرایف زبانی و کلام وی بسیار عجیب و معجزه‌گونه است. قدرت کلام او در همه حیرت ایجاد می‌کند. او با در اختیار گرفتن تمام این ظرفیت‌ها، تحول اجتماعی را عینیت بخشید و طبقه متوسط شهری را با خود همراه کرد. بر همین اساس در آغاز انقلاب، برخی شریعتی را معلم آن می‌دانستند. اگر بخواهم تعبیر معلم انقلاب را به زبان خود ترجمه کنیم، شاید باید گفت که شریعتی ایدئولوگ انقلاب بود. سخن شریعتی، سخن زمانه بود و مردم هم اقبال عجیبی به اندیشه‌های وی کردند. اگرچه شریعتی فرصت کافی در ساماندهی یک جریان مستقل فکری را نداشت. او در زمان محدودی زندگی کرد؛ زمانی که یک فضای کاملا احساسی، هیجانی و انقلابی هم در جامعه شکل گرفته بود.

 سنت‌گرایی دینی

 به‌رغم همه علایق معنوی و دغدغه‌های دینی‌ای که شریعتی داشت، پروژه فکری او مبتنی بر ارائه قرائتی از دین بود که بتوان از آن یک ایدئولوژی مبارز و انقلابی عرضه کرد. به واقع فضای عامی که شریعتی اندیشه‌ها و آرای خود را در آن سامان بخشید، بخشی مربوط به اندیشه غربی، بخش دیگر آن مرتبط با سنت‌گرایی دینی و بخش دیگر آن هم در ارتباط با جریان روشنفکری به‌ویژه از نوع دینی آن یا روشنفکری دینی بود. در واقع شریعتی به طور آشکار و پنهان این جریانات را نقد و البته در جاهایی هم آنها را نفی می‌کرد تا نهایتا امکان شکل‌گیری جریان مستقلی را فراهم آورد. عمده‌ترین جریاناتی که در تقابل با شریعتی قرار داشتند و بعضا هنوز هم همان مواضع را در مواجهه با آرای او دارند سه جریان بودند.

 یکی مارکسیست‌های ایرانی که داعیه نجات ایران را داشتند، یکی جریان سنتی یا مذهبی که شریعتی را برهم‌زننده وضع و نظم موجود می‌دانست و در نهایت حاکمیت وقت که او را مخل موجودیت خود و برهم زننده تنظیم روابط میان گروه‌های اجتماعی و تولیدکننده نیروی اجتماعی جدیدی تلقی می‌کرد. اسناد ساواک هم گویای همین مولفه است. از نظر آنها شریعتی جریان اجتماعی تازه‌ای را در حوزه خانه، مدرسه و دانشگاه به‌وجود آورده بود. او از یک سو در جامعه‌ای با زنده‌ترین جریا‌ن‌های روشنفکری، ارتباط داشت، از سوی دیگر فرزندی از جهان سوم بود و از جانبی دیگر هم شهروند سرزمینی بود به‌نام ایران با انبوهی از میراث تاریخی و مشکلات و تعارضات سیاسی و اقتصادی و از این هر سه سو در تنگنا و محدودیت.

ایدئولوگ انقلاب اسلامی

 سیاستمداران، جامعه‌شناسان و اسلام‌شناسان بسیاری از نوع ایرانی و غیرایرانی هم در غرب و هم در جهان سوم و دنیای اسلام، دکتر شریعتی را یکی از ایدئولوگ‌های انقلاب اسلامی در ایران و یکی از برجسته‌ترین متفکران و مبلغان اسلامی در دنیای اسلام قلمداد می‌کنند و برآنند که شریعتی در پیدایی تحولات اجتماعی منجر به انقلاب اسلامی نقش‌آفرینی ممتازی داشته است. شریعتی در کنار برخی دیگر از فعالان فرهنگی ایران، امکان وقوع انقلاب اسلامی را به لحاظ معنا فراهم کرد. مجموعه‌ای از مفاهیم که شریعتی پدید آورد تا به امروز بر ذهن بسیاری از ما حاکم است. شریعتی به این اعتبار یکی از شاخص‌ترین محرک‌های ایدئولوژیک انقلاب اسلامی ایران و عامل رشد موج اسلام‌خواهی و نواندیشی دینی در میان جوانان و روشنفکران در دنیای اسلام است. کتاب‌های او به تمام زبان‌های مهم جهان اسلام نظیر عربی، ترکی و اردو ترجمه شده و در چهار دهه گذشته جنبش بیداری اسلامی در ایران، مصر، فلسطین، تونس، پاکستان، افغانستان از آن تغذیه کرده و می‌کند.

 شریعتی راه‌های سوسیالیسم، کاپیتالیسم و لیبرالیسم را بیراهه معرفی کرد و ضمن آنکه ارزش‌ها و راه اهل‌بیت را در همه عصرها و نسل‌ها بهترین مانیفست فکری، عملی و مبارزاتی می‌دانست، راه سعادت بشری را مکتب اسلام راستین معرفی می‌کرد و در معرفی و تحلیل گفتمان‌های رایج و غالب روزگار خود لیبرالیسم را از باب سیاست‌های امپریالیستی و استعماری دولت‌های غربی و ابتذال اخلاقی و مارکسیسم را به‌خاطر ماهیت ماتریالیستی و تضاد آن با مذهب، مورد نقد و نکوهش قرار می‌داد. شریعتی با طرح اسلام راستین به‌عنوان یک ایدئولوژی پویا و کارساز در مصاف با مکاتب مادی نوظهور، نقشی ماندگار در نسل جوان ایرانی ایجاد کرد و به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین متفکران تجدید حیات اسلام در جهان معاصر، برداشتن گام‌های موثر و بلندی را در یک دهه پایانی حکومت پهلوی تحقق بخشید.

 او در سه جبهه فکری مختلف با سلفیسم، غرب‌زدگی و مارکسیسم‌زدگی الگوهای مبارزاتی ماندگاری را تامین و تبیین کرد و به‌عنوان یک تئوریسین قابل در قرائت ایدئولوژیک از دین، توانست علیه تئوری‌های موجود مواضع مستدل و قابل دفاعی را تبیین و شرایط موثری را در تحقق انقلاب اسلامی خلق کند. موقعیت ممتاز شریعتی در پیروزی انقلاب‌اسلامی و نقش مکمل وی در کنار مطهری و طالقانی در تغذیه فکری دانشجویان و طلاب فعال و جوان نهضت اسلامی ایران به رهبری امام خمینی حقیقتی غیرقابل انکار است.

 قرائتی جدید از مفاهیم مذهبی

شریعتی با متد ابداعی مبتنی بر ایمان، منطق، علم و استدلال قوی خود، نفوذ فوق‌العاده‌ای را در نسل دانشجو و فعالان فرهنگی - اجتماعی دهه چهل و پنجاه ایران اعمال کرد و مانع از سقوط و گرایش آنها به سوی ماتریالیسم، غرب‌زدگی و عناد و خصومت با مذهب شد. او مفاهیم مهم و پایه در شریعت اسلامی چون توحید، تقدیر، تقیه، انتظار، امر به معروف و نهی از منکر، ذکر، امت و امامت را تحلیل عصری کرد و ضمن آن، زمینه‌ها و خوراک آگاهی جنبش‌های فکری و اجتماعی جدید را تامین کرد. همه تحلیل‌های تاریخی، استنتاجات فلسفی و ارزیابی‌های جامعه‌شناختی او برخوردار از یک جهت‌گیری مذهبی بود.

او در شناخت و شناساندن اسلام، تفکر صحیح را مبنا و اساس شناخت حقیقی می‌دانست و معتقد بود تنها شناخت حقیقی عقیده است که ایمان را استوار ساخته و از قِبَل آن آگاهی متعهد در انسان نضج می‌یابد. بر این اساس وی با قرائتی جدید از مفاهیم و آموزه‌های مذهبی، توانست ضمن بازسازی گسترده میراث مذهبی اسلام، وجهه جدید و به‌روزی را از آنها منطبق با نیازهای روز جامعه ایرانی معرفی کند و در تقابل با مکاتب التقاطی، «خودسازی انقلابی» را به‌عنوان یک نظریه طرح کرد و در تبیین آن عنوان کرد که سه بُعد اساسی ساختمان وجودی فرد یعنی «عرفان»، «عدالت» و «آزادی» می‌بایست در قالب «عبادت»، «کار» و «مبارزه اجتماعی» عینیت یافته و پیوسته تقویت شود.

 شریعتی در جایگاه یک متفکر مسلمان با رویکردی جامعه‌شناختی، بسیاری از باورهای سنتی و آرا و عقاید رایج زمانه خود را به دیدی نقادانه بازشناسی کرد و با التفات و ارادتی برآمده از آگاهی به اهل بیت و معرفت و نگاهی عاری از انتفاع و منفعت به دین و دیانت، تشیع راستین را با نقد موارد التقاطی، خرافی، تحمیلی و تخریبی با ادبیاتی فاخر و گیرا ارائه کرد و با طرح قالب‌ها، شاخص‌ها و اصول و اسلوب تشیع علوی، تشیع صفوی را مظهر سنت مسخ شده معرفی کرد و اسارت‌پذیری، خرافه و جبرگرایی آن را با طرح سیمای راستین امامت و امت، تقبیح کرد. اهتمام جهت‌دار او در راستای عصری کردن تئوریک مفاهیم اجتماعی اسلام با ادبیات جدید در جهت استقرار جامعه توحیدی مبتنی بر قسط، آزادی و معنویت عینیت پیدا کرده و حرکت و تحول اجتماعی را در پی داشت.

شان ایمانی و اعتقادی دکتر شریعتی

 شریعتی، شخصیت صادقی بود و بخشی از محبوبیت خود را مدیون همین ویژگی انسانی و اخلاقی خود بود. وی شخصا فردی فداکار، انقلابی، متدین و مومن بود، اما در متنی قرارداشت که یک ایدئولوژی در آن شکل گرفت. کیفیت رفتار، کیفیت مواجهه و مبارزه با دستگاه حاکم، کیفیت زندگی، دارایی و میزان اندوخته مالی، دغدغه‌های شغلی و معیشتی و انبوه آثار و آرای استدلالی و اشراقیات و شهود عرفانی و تولید هزاران برگ محتوای پاک و منزه از آلودگی‌های معمول زمانه که به تعبیر خود یک کلمه آن را به پای خوکان نریخته بود و نیایش‌های ناب که معرف روح بلند و الهی فردی آگاه، سرکش و جست‌وجوگر حقایقی ناب بود؛ همگی سبب شد تا او در چشم مردم زمانه برخوردار از شانی اعتقادی و ایمانی عاری از آلودگی‌های معمول فعالان اجتماعی آن دوران جلوه کند و از این حیث هم مورد اقبال واقع شود. او در ارائه و اعمال خواست و اهداف خود با نوعی اخلاص و پاکی و پاکدامنی حرکت می‌کرد؛ اخلاصی که به تعبیر خود او تن پر نیاز و ضعیف و محتاج را مطلق می‌کند. «اخلاص: و می‌دانم‌ای خدا، می‌دانم که برای عشق زیستن و برای زیبایی و خیر، مطلق‌بودن، چگونه آدمی را به مطلق می‌برد، چگونه اخلاص این وجود نسبی را، این موجود حقیری را که مجموعه‌ای از احتیاج‌هاست و ضعف‌ها و انتظارها، "مطلق" می‌کند!»

 شریعتی درصد و درجه پرهیز و احتیاط بالایی داشت و می‌گفت مواظب باشید که خواستن آدمی را خوار می‌کند و داشتن او را محافظه‌کار. اما خود در عوض از خدا می‌خواست «خداوندا! به علمای ما مسئولیت و به عوام ما علم و به مومنان ما روشنایی و به روشنفکران ما ایمان و به متعصبین ما فهم و به فهمیدگان ما تعصب و به زنان ما شعور و به مردان ما شرف و به پیروان ما آگاهی و به جوانان ما اصالت و به اساتید ما عقیده و به دانشجویان ما نیز عقیده و به خفتگان ما بیداری و به نویسندگان ما تعهد و به هنرمندان ما درد و به شاعران ما شعور و به محققان ما هدف و به نومیدان ما امید و به ضعیفان ما نیرو و به محافظه‌کاران ما گستاخی و به نشستگان ما قیام و به راکدین ما تکان و به مردگان ما حیات و به کوران ما نگاه و به خاموشان ما فریاد و به مسلمانان ما قرآن و به شیعیان ما علی و به فرقه‌های ما وحدت و به حسودان ما شفا و به خودبینان ما انصاف و به فحاشان ما ادب و به مجاهدان ما صبر و به مردم ما خودآگاهی و به همه ملت ما همت، تصمیم و استعداد فداکاری و شایستگی نجات و عزت ببخش!» (شریعتی،کتاب نیایش) «خدایا به من زیستنی عطا کن که در لحظه مرگ بر بی‌ثمری لحظه‌ای که برای زیستن گذشته است حسرت نخورم و مردنی عطا کن که بر بیهودگی‌اش سوگوار نباشم.

 برای اینکه هر کس آنچنان می‌میرد که زندگی می‌کند. خدایا تو چگونه زیستن را به من بیاموز، چگونه مردن را خود خواهم آموخت. خدایا رحمتی کن تا ایمان، نان و نام برایم نیاورد، قدرتم بخش تا نانم را و حتی نامم را در خطر ایمانم افکنم، تا از آنهایی باشم که پول دنیا را می‌گیرند و برای دین کار می‌کنند، نه از آنهایی که پول دین می‌گیرند و برای دنیا کار می‌کنند.»

او در راه آرمان خود تعریفش، ایمانش دژی مستحکم و تسخیر‌ناپذیر بود و پیوسته نفرین‌ها و آفرین‌ها را بی‌اثر می‌دانست و بر آن بود که اگر تنهاترین تنهاها شوم، باز خدا هست و او جانشین همه نداشتن‌هاست. وی به ندرت می‌نالید و می‌گفت نالیدن کار شبه‌مردهاست، شجاع از نالیدن شرم دارد و آنان که خود بسیارند از وطن بی‌نیازند.

 گفتمان شهادت

 شریعتی در تبیین گفتمان شهادت در هنگامه انقلاب و تداوم آن در ایران بعد از انقلاب هم به‌عنوان یکی از جلوه‌های ایمانی انسان، مکتبی بسیار موثر واقع شد. در حقیقت «شهادت» یکی از سه رکن اساسی تفکر اسلام اجتماعی شریعتی یعنی «جهاد»، «شهادت» و «انتظار» بود. او در کتاب شهادت پیوند میان زندگی و مرگ، ارتباط عمیقی میان چگونه زیستن و چگونه مردن طرح می‌کند و می‌گوید: «اکنون... ما مرده‌ها زنده هستیم. شهیدان سخنشان را گفتند و ما کرها مخاطبشان هستیم، آنها که گستاخی آن‌ را داشتند که ـ وقتی نمی‌توانستند زنده بمانند ـ مرگ را انتخاب کنند، رفتند و ما بی‌شرمان ماندیم؛ صدها سال است که مانده‌ایم و جا دارد که دنیا بر ما بخندد که ما بر حسین(ع) و زینب(س) ـ مظاهر حیات و عزت ـ می‌گرییم و این یک ستم دیگر تاریخ است که ما زبونان، عزادار و سوگوار آن عزیزان باشیم...»

 هنر، مذهب، عرفان

 شریعتی در یک تعریف اجمالی و استدلالی تعریف خود از زندگی را محدود به چند واژه گزینشی می‌کند که هریک از آنها معرف یکی از ابعاد مختلف زندگی در ساحت‌های مادی و معنوی‌اند. او می‌گوید زندگی یعنی «ایمان»، «هنر»، «دوست داشتن»، «آزادی» و«نان». شریعتی بخشی از باور اعتقادی و باور ایمانی خود را در تبیین و تشریحی که در بیان اهمیت، تلاقی و ارتباط میان هنر، مذهب و عرفان در ضمیر و زندگی آدمی می‌بیند.

 یکی از معدودترین شخصیت‌های تاریخ معاصر

 شریعتی چه در روزگار گراماگرم کار و تلاش و مبارزه و بگیر و ببند و زندان و زنجیر و طعنه و تخریب حرامیان و اصحاب و ایادی زر و زور و تزویر یا باورمندان ساده‌دل اغفال شده و بی‌خبر و هیچ از شریعتی و روزگارش ناخوانده و نشنیده و چه در روزگار پس از مرگ، همواره به انحا و اشکال و با ذکر مصادیق ابداعی مختلف، از باب بی‌ایمانی و لادینی و بی‌اعتقادی مورد اشاره و مذمت کسان بسیاری از دو جبهه معاندان و مغرضان و منفعت‌جویان از یک سو و جامعه ایمانی در طیف‌های مختلف از دیگر سو قرارگرفت و به کرات و بعضا خارج از قاعده انصاف تحریف و تخریب شد و توهین و فحش خورد و ناله و نفرین شنید، اما واقع امر آن است که او از معدود شخصیت‌های مشهور در تاریخ معاصر ایران است که درجه صداقتش، صدق کلامش، یک‌رنگی کلام و کردارش، پرهیز از دروغ و دغل و فریبش، صفای دل و دردمندی روحش، دانایی‌اش، حیا و حرمت نگاهش، مردانگی و جوانمردی‌اش، دنیاگریزی و آخرت نفروشیش، تواضعش، کرم و بخشش و وقار مردانه‌اش بی‌نظیر است و چه جفای ناجوانمردانه است آنجا که همه داشتن‌ها و قابلیت‌های انسانی، اخلاقی، علمی و ادبی او را در یک کفه و منافع گروهی و جناحی و طبقه‌ای و فردی خود را در کفه‌ای می‌نهیم و از این قیاس خداناروا او را عیاری می‌زنیم مطابق آنچه خیلی‌ها زدند و می‌زنند.

 «چقدر ایمان خوب است! چه بد می‌کنند که می‌کوشند تا انسان را از ایمان محروم کنند چه ستمکار مردمی هستند این به ظاهر دوستان بشر! دروغ می‌گویند، دروغ، نمی‌فهمند و نمی‌خواهند، نمی‌توانند بخواهند. اگر ایمان نباشد زندگی را تکیه‌گاهش چه باشد؟ اگر عشق نباشد زندگی را چه آتشی گرم کند؟ اگر نیایش نباشد زندگی را به چه کار شایسته‌ای صرف توان کرد؟ اگر انتظار مسیحی، امام قائمی، موعودی در دل نباشد ماندن برای چیست؟

 اگر میعادی نباشد رفتن چرا؟ اگر دیداری نباشد دیدن چه سود؟ و اگر بهشت نباشد صبر و تحمل زندگی دوزخ چرا؟ اگر ساحل آن رود مقدس نباشد بردباری در عطش از بهر چه؟ و من در شگفتم که آنها که می‌خواهند معبود را از هستی برگیرند چگونه از انسان انتظار دارند تا در خلا دم زند؟»

شان علمی و توان فکری دکتر شریعتی

  روشنفکر مسلمان

 بعد از رنسانس، نگاه بسته به جهان، باز می‌شود و جهان‌بینی‌ها ساخته می‌شوند که پایه ایدئولوژی‌های جدیدند و اهل رنسانس در عالم اسلام، یعنی سیدجمال‌الدین اسدآبادی، اقبال لاهوری و شریعتی که در سنت اقبال می‌اندیشند، در این فضا قرارمی‌گیرند. شریعتی ذخیره معرفتی ایرانی و اسلامی از یک طرف و قسمتی از زمینه تفکر مدرن غرب را که با آن آشنایی داشت جمع کرد و از آن به یک سنتزی رسید و شهامت آن را داشت که سنتزسازی بکند و چنین کرد. شریعتی یکی از مهم‌ترین منابع فهم سیاسی از اسلام در بستر منازعات جهان مدرن است. شریعتی جدا از رشته علمی، مدرک تحصیلی، دانشگاه محل تحصیل و درصد و تیراژ مقالات و کتب و تالیفات و تزها و حضور در سمینارها و سمپوزیوم‌ها و نشست‌های علمی و تدریس در مقطع مختلف که شاخص‌های ارزیابی درجه و شان علمی آدم‌ها در دنیا و ایران ما هستند؛ انسانی به واقع عالم و بسیاردان و فرزانه بود. آنچه در ارزیابی کارنامه علمی و فکری شریعتی قابل ارائه و اثبات است آن است که شریعتی علاوه بر علم رایج و معمول و متعارف، بهره‌های فراوانی از حکمت دارد و از یک دستگاه فکری عالمانه مبتنی بر دانش‌های تخصصی و متاثر از آموزه‌های اصیل اسلام برخوردار است.

شریعتی در زمره روشنفکران مسلمانی است که از سیدجمال‌الدین اسدآبادی آغاز می‌شود و این رویه از حیث جغرافیای روشنفکری دینی به مصر، عراق، الجزایر، ایران، غنا و مراکش می‌رسد. او یکی از بزرگ‌ترین نظریه‌پردازان انقلاب اسلامی است. در دستگاه فکری شریعتی جهان‌بینی توحیدی زیر بنای مکتب است و بر پایه آن، نگرش انسان‌شناسانه، فلسفه تاریخ و بینش جامعه‌شناختی اسلام قرار گرفته و توحید در این هر سه دیدگاه، تجلی پیدا کرده است. دیدگاه‌های فوق به مثابه سه بازوی مکتب، روبنای ایدئولوژیک مکتب اسلام را بر خویش حمل می‌کنند و کلیه این موضوعات از حیث معنا با توجه به جامعه ایده‌آل و انسان ایده‌آلی است که در افق نهایی این مکتب قرار دارد. (اسلام‌شناسی، جلداول)

 تولید فکر

 شریعتی به اعتبار دانش و دریافت و بضاعت خود، ضمن نقد جامعه‌شناسی پوزیتویستی و کلاسیک، یک جامعه‌شناسی مبتنی بر یک مکتب فکری را تبیین کرد که ابتنا حداکثری بر مکتب اسلام داشت و رسالت آن نه فقط تبیین وضعیت موجود بلکه ناظر بر نحوه استخدام دانش جامعه‌شناختی در خدمت آرمان‌های متعالی بشری است. شریعتی زیربنای تحولات اجتماعی را دو زیر بنای‌ها‌بیلی و قابیلی می‌داند که اولی به مفهوم اصالت جامعه و دومی به معنای اصالت فرد است. در نظر شریعتی همه قطب‌بندی‌های مختلف اجتماعی مبتنی بر این دو زیربناست. وی این قطب‌بندی‌ها را در سه عرصه اقتصاد، سیاست و مذهب مورد بررسی قرار می‌دهد و طرح سوسیالیسم در برابر سرمایه‌داری، دموکراسی متعهد در برابر سایر اشکال سلطه سیاسی و تشیع علوی در برابر مذهب انحرافی تبیین می‌کند.

 شریعتی در چهار دهه پیش، در جامعه ایران تولید فکری کرده است، اما آنچه او تولید کرده، لزوما به بستر تاریخی‌اش منحصر نیست. بر مبنای معیارهایی فراتاریخی می‌توان صدق و کذب آن را تعیین کرد آنچه دکتر شریعتی و میراث فکری او را ذیل این روایت دوم قرار می‌دهد، سرشت سیاسی، ایدئولوژیک و عملی اندیشه اوست. دکتر شریعتی اگرچه گزاره‌های الهیاتی و فلسفی نیز تولید کرده است، اما کمتر می‌توان او را در شمار فیلسوفان و متالهان جای داد. او را بیشتر باید معمار یک جهان معنایی به به‌شمار آورد که الگویی از هویت و البته مقاومت در میدانی خاص از کنش‌ و واکنش‌های خاص در عمل پدید آورده است. شریعتی از جمله متفکران منتقدی است که جایگاه قابل تاملی در جغرافیای فکری ما دارد. او همواره منتقدانه می‌اندیشید و متفکری اندیشه‌ورز بود و به شکل بنیادین راجع به انسان و هستی نظرات قابل تاملی را ارائه کرد.

 جامعه‌شناس دین‌پژوه

 او به‌عنوان جامعه‌شناسی دین‌پژوه بر این باور بود که بینش مکتبی در مقابل جامعه‌شناسی پوزیتیویستی از توان بیشتری در تحلیل تحولات اجتماعی برخوردار است. مقابله علمی و فکورانه با مارکسیسم، از نقاط قوت شریعتی بود. شریعتی هرچند از گفتمان مارکسیسم وام گرفت، اما به خلق معانی و گنج‌‌واژه‌ جدیدی پرداخت که تغییرات نمادینی را در نظم گفتاری او نشان می‌دهد. چنانکه مبارزه مسلحانه را به جهاد، خلق را به ناس، مالکیت جمعی را به بیت‌المال، رهبری را به امامت، زندگی بی‌معنای بورژوازی را به دنیوی بودن، حکومت مردم را به اجماع تعبیر کرد. او با کاربرد ادبیات آمیخته با آموزه‌های اسلامی و آیات قرآنی و روش‌شناسی تاویلی‌ـ‌ تطبیقی، به سراغ مذهب رفت و پویایی و خلاقیت فکری خود را در بداعت نظریه‌پردازی خویش نشان داد.

 شریعتی به جریان روشنفکری ایران اعتبار بخشید و وزن اثرگذاری آن را بالا برد. وی رابطه‌ ایدئولوژی و روشنفکری را لازم و ملزوم یکدیگر می‌دانست، چراکه ایدئولوژی مشخص‌کننده‌ تیپ فکری یک روشنفکر است و کسی نباید بدون داشتن برچسب ایدئولوژی، کار روشنفکری کند. وی با چنین چینشی بود که بر اساس بینش توحیدی خود، تفسیری انقلابی از اسلام ارائه کرد. اسطوره‌سازی وی از شخصیت‌هایی چون ابوذر، مقداد و حضرت زینب(س) و امام حسین(ع) و گرایش شدید وی به آرمان‌گرایی هم از مختصات ویژه‌ قرائت ایدئولوژیک وی از دین بود. شریعتی تفسیری انقلابی بر اساس ایدئولوژی اسلام از دین شکل داد و کشنگران سرخورده از نظام شاهنشاهی را در قالب آرای خویش هویتی نو و پویا داده و افق جدیدی را پیش‌روی آنها گشود.

 او با تلفیق تعالیم دینی و چپ، لیبرالیسم را هم به چالش کشید. او لیبرالیسم موجود را لیبرالیسم اقتصادی و نه انسانی تعبیر می‌کرد و اعلامیه‌ جهانی حقوق بشر که همه مواردش حفظ حقوق فردی است را سرزنش می‌کرد، چراکه روح حقوق اجتماعی در آن انعکاس ندارد. او با رد دموکراسی لیبرال، مدل موردنظر خود را به صراحت معرفی می‌کند و حکومت امام علی(ع) را نمونه و اسوه‌‌ دموکراسی می‌داند و رفتار امام‌علی(ع) با مخالفانش را بهترین حجت مبتنی بر وفاداری و پایبندی او به دموکراسی تلقی می‌کند. شریعتی با احاطه علمی چندرشته‌ای موضوعاتی چون انسان، تاریخ، سرزمین و هویت را که صرفا با یک رشته، قابل تبیین نیستند را به شکل تلفیقی مور مداقه قرار داد.

 خاصه آنکه مسائل جهان سوم ابعاد بسیار پیچیده‌ای دارد که فهم آنها از توان یک رشته علمی خاص بیرون است. از یک سوی قدرت امپریالیسم و استعمار در همین کشورها به دستکاری‌های سیاسی و اجتماعی پرداخته و از سوی دیگر تفرقه سیاسی فقر ایدئولوژی و تضاد طبقاتی سه فاجعه‌ای بودند که مردم این کشورها را دچار پراکندگی کرده و باعث انحطاط آنها شده بود در چنین شرایطی، ضرورت نخست آنها فهم جایگاه و موقعیت تاریخی است که لزوماً از نگاه‌های میان‌رشته‌ای قابل حصول است و او به آن واقف بود. وی از قِبَل همین رویکرد و با مدد گرفتن از داده‌های تاریخی، فهم موقعیت‌های تاریخی، زمینه‌های اجتماعی، فضای اسلامی و انجام بررسی‌های مقایسه‌ای و تطبیقی، موفق شد شکل‌گیری هویت ایرانی اسلامی را در ایران پس از اسلام تبیین کند.

 

منبع: برترین ها

ادامه مطلب...
28 خرداد 1396

شناخت بهترین روش برای ساماندهی to-do لیست امری دشوار است. نوشتن و ذخیره کردن چندین صفحه در دفترچه یادداشت تلفن همراه، کار با اسلک (Slack) و ترلو (Trello) و یا استفاده از تعداد زیادی نرم افزار to-do لیست که هیچگاه هیچکدام از کارها در این لیست ها تیک نمی‌خورند، روش‌هایی هستند که بطور معمول انجام می‌دهیم.

به گزارش چاپ و نشر، امیر صالحفندیک، مدیرعامل بهره وری استارتاپ Doist، می‌گوید: «چیزی که بیشتر از یک اپلیکیشن اهمیت دارد، وجود یک سیستم قابل اعتماد است که به شما کمک می‌کند کارهای مهم را اولویت بندی کنید و بدون احساس سردرگمی چند وظیفه را در یک زمان انجام دهید.».

کمپانی Fast با 10 مدیرعامل درباره نحوه مدیریت وظایف روزانه و هفتگی‌شان گفتگو کرده است. اگرچه اولویت‌های این 10 مدیر متفاوت است، اما همه آنها روند کار خود را بر اساس نیازهای روز خود مرتب می‌کنند.

هدف بسیاری از مدیران این است که تا حد ممکن to-do لیست خود را خلاصه کنند تا وظایف یک روز به روز بعدی به تعویق نیفتد. راشل بلومنتال، مدیر عامل Rockets of Awesome، همه اولویت‌های روزانه خود را روی یک برگه به صورت فشرده و با دست خطی ناخوانا می‌نویسد.

او مهمترین کارهایی که در یک روز باید انجام دهد را روی دست خود، فاصله بین انگشت شست و اشاره می‌نویسد. «این روش باعث می‌شود تمام روز به آن نگاه کنم و فراموش نکنم».

اسکات تانن، مدیرعامل کمپانی کالای خواب لوکس Boll & Branch نیز همانند بلومنتال از یادداشت تنها در مواقع ضروری استفاده می‌کند. در غیر اینصورت و مواقع غیر ضروری خودش را با نوشتن به زحمت نمی‌اندازد. او می‌گوید: «به ندرت چیزی را می‌نویسم، همه چیز را در حافظه‌ام نگه می‌دارم. اغلب چیزی را فراموش نمی‌کنم».

اجازه دهید اینباکس شما راهنمایتان باشد

در حالیکه بعضی از مردم از اورنوت، گوگل کیپ و یا ازاپلیکیشن‌های یادداشت برداری استفاده می‌کنند، تعدادی از مدیران مانع استفاده از لیست‌های دست نویس می‌شوند و در عوض از اسلک یا ترلو برای مدیریت کارهایی که باید انجام شود استفاده می‌کنند. دان تران، مدیرعامل دفتر مدیریت استارتاپ Q گفت: «من از  ایمیل ستاره‌دار در جیمیل به عنوان یک to-do لیست استفاده می‌کنم و معمولا عصر و آخر هفته را به بازبینی ایمیل‌های تلنبار شده میگذرانم».

شیوانی سیرویا، مدیرعامل استارتاپ فینتک Tala، از اینباکس و اسلک به عنوان یک to-do لیست استفاده می‌کند؛ اگر پیام یا ایمیل ستاره‌داری وجود داشته باشد یعنی کاری باقی مانده است که باید انجام شود.

پررنا گوپتا، مدیر عامل اپلیکیشن Hooked، نیز از اینباکس خود به عنوان یک to-do لیست بهره می‌برد. او ایمیل‌هایی را که لازم است به آنها پاسخ دهد را Unread می‌کند و با استفاده از گوگل ریمایندر ایمیل‌هایی را که زمان در آنها تعیین کننده است را اولویت بندی می‌کند. اما با این حال قبول دارد که گاهی اوقات این عمل کافی نیست. «اگر بطور اتفاقی چندین ایمیل تلنبار شوند یک فایل متنی بدون اسم می‌سازم و لیستی از کارهای در حال اجرا را در آن نگه میدارم. اما بطور کلی سعی می‌کنم این فایل متنی را بدون ذخیره کردن رها کنم که اینکار من را وادار می‌کند تا همه کارها را در زمان مشخص انجام بدهم».

برای بسیاری از مدیران، ساده بودن لیست‌های دستی  و جدول‌های کاری باعث می‌شود که وقتی با تعداد انبوهی از اپلیکیشن‌های مدیریت وظایف روبرو می‌شوند، دوباره به آنها روی آورند. سیرویا میگوید او از اپلیکیشن‌های یادداشت برای لیست کارهای فوری و از گوگل داک برای کارهای طولانی مدت استفاده می‌کند. با این حال، همانند بلومنتال و تانن او ترجیح می‌دهد مابقی کارهای خود را با کاغذ انجام دهد. سیرویا می‌گوید: «مزیت‌های سیستم دیجیتالی را به خوبی می‌دانم ولی هنوز هم لیست کاغذی برایم مفیدتر است».

 

تد شرافت، مدیرعامل یک شرکت نرم افزاری، یک لیست دست نویس از کارهای روزانه‌اش که می‌بایست انجام شوند را پیش خود نگه می‌دارد، چری رابینسون، مدیر عامل استارتاپ مسافرتی Tastemakers Africa، از یک پلنر دست نویس برای انجام کارهای کوتاه مدت استفاده می‌کند. تران تعدادی از کارهای مهمتر و با اولویت بالاتر را پرینت می‌گیرد. «من دفترچه‌ای را همیشه همراه خودم نگه می‌دارم تا کارهایی که باید پیگیری شوند را به یاد داشته باشم». او همچنین در ادامه می‌گوید یک دفترچه دومی هم دارم تا ایده‌های بزرگی که به ذهنم می‌رسد را یادداشت کنم و در زمان مناسب و با فکر باز مرور کنم.

برخی مدیران از کمک‌های دیجیتال در قالب دستیار دیجیتالی استفاده می‌کنند. حتی تانن هم که به قدرت ذهن در حفظ  و به یادآوری ایمان دارد، تعدادی از کارهای خود را به دستیار هوش مصنوعی خود می‌سپارد. از سوی دیگر، بلومنتال و تران دستیارانی دارند که به برنامه ریزی و مدیریت زمان کمک می‌کنند. بلومنتال می‌گوید: «روزی که اختیار تقویمم را به دستیارم دادم روزی بود که 40 درصد از زمانم بهم برگشت».

با همه این توضیحات، اگر شما زمان خود را به درستی مدیریت نکنید to-do لیست بی ارزش است. یونها کیم، مدیرعامل اپلیکیشن Habit می‌گوید: «یکی از اسرار کار من این است که برای خودم محدودیت زمانی ایجاد می‌کنم. در استارتاپی مانند شرکت ما،  همیشه لیست‌های بلند بالایی از کارها داریم و امکان اینکه یک پروژه تنها در یک جلسه به پایان برسد وجود ندارد».

پی بردن به نحوه کار این لیست‌ها که قرار است برای شما موثر باشند مهارتی است که حتی باتجربه‌ترین مدیران هم می‌بایست زمانی را صرف آن کنند. به عبارت دیگر اینکه صبور باشید. ریانا لین، مدیرعامل شرکت نرم افزاری صنایع غذایی FoodTrace به این نکته اشاره دارد که:« برای اینکه یک مدیر موفق شوید، مدیریت روند کار روزانه و to-do لیست ماه‌ها و یا حتی سال‌ها ممکن است طول بکشد». او همچنین ادامه داد باید به چیزهایی که هیچوقت در لیست کارهای روانه‌تان جایی ندارند مثل مراقبت از خود، اهمیت داد و آنها را در اولویت گذاشت. «غذای خوب و خواب مناسب کلید همه اینهاست».

 

منبع: برترین ها

ادامه مطلب...
27 خرداد 1396

ویروس ها و بد افزار های اندروید به اندازه ی ویندوز خطرناک نیستند ولی باید از آنها جلوگیری کرد. در این مطلب به معرفی تعدادی از آنتی ویروس های برتر میپردازیم تا از گوشی و یا تبلت های شما در مقابل حملات دفاع کند و امنیت بیشتری برایتان به ارمغان بیاورد.

 

به گزارش چاپ و نشر، در حالی که اندروید با بروزرسانی هر نسخه، امنیت خود را افزایش میدهد ولی مانند ویندوز مورد حملات زیادی قرار میگیرد. البته لازم به ذکر است که ویروس ها و بد افزار های اندروید به اندازه ی ویندوز خطرناک نیستند ولی باید از آنها جلوگیری کرد. در این مطلب به معرفی تعدادی از آنتی ویروس های برتر میپردازیم تا از گوشی و یا تبلت های شما در مقابل حملات دفاع کند و امنیت بیشتری برایتان به ارمغان بیاورد. اکثر این اپلیکیشن های آنتی ویروس در Play Store موجود است و برای تهیه ی آن ها سرگردان نخواهید شد.

CM Security

این آنتی ویروس یک برنامه ی امنیتی عالی برای گوشی های هوشمندتان است که بالاترین امتیاز را در Play Store از کاربران دریافت کرده است. برنامه ی CM دارای یک موتور امنیتی قوی است که توسط موتورهای ابری و محلی طراحی شده است. همچنین قابلیت اسکن و تشخیص بد افزارها و ویروس ها را دارد و قطعاً از استفاده از آن راضی خواهید بود. این آنتی ویروس دارای قابلیت قفل کردن فایل های خصوصی و برنامه های مختلف مانند WhatsApp است. اما نکته ی جالب این برنامه این است که به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار گرفته است و میتوانید از Play Store آن را تهیه نمایید.

Avast

بدون بحث، Avast بهترین برنامه ی آنتی ویروس و ضد سرقت در Play Store است. این برنامه دارای یک نسخه ی رایگان و یک نسخه ی پرداختی است که حتی در نسخه ی رایگان نیز ویژگی های باور نکردنی برای کاربران ارائه کرده است. همچنین دارای ابزار های امنیتی مانند اسکن ویروس، حذف ویروس، محافظت در شبکه های مختلف و دیگر موارد است. Avast به طور خودکار به اسکن برنامه های نصب شده و کارت حافظه میپردازد تا در صورت مشاهده ی موارد مشکوک، فعالیت دفاعی خود را انجام دهد.

Bitdefender

Bitdefender یک برنامه ی ضد ویروس، ضد فیشینگ و ضد بد افزار است که قابلیت های جالبی دارد. در واقع اگر به دنبال یک آنتی ویروس ساده و قوی هستید؛ Bitdefender  گزینه ی خوبی خواهد بود. تشخیص ویروس ها و اسکن خودکار از دیگر قابلیت های این برنامه است که میتوان به آن اشاره کرد. نسخه ی رایگان این آنتی ویروس در Play Store قابل دریافت است اما نسخه ی پرداختی نیز دارد که درون خود برنامه میتوانید آن را تهیه کنید.

AVG

این برنامه نیز جزو برنامه های محبوبی است که مورد تایید کاربران قرار گرفته و تمامی قابلیت های یک آنتی ویروس را در اختیارتان خواهد گذاشت. در نسخه ی رایگان خود، دارای قابلیت ضد ویروس، ضد فیشینگ، ضد تروجان، ضد سرقت، هشدار های امنیتی و بررسی تنظیمات برای افزایش امنیت است.

Malwarebytes

بهترین نرم افزار ضد تروجان و بد افزار رایگان است و بهترین قابلیت ها را برای گوشی ها و تبلت های اندروید ارائه کرده است. این برنامه قابلیت تشخیص و حذف بد افزار ها را از اندروید دارد. همچنین میتواند هر فایل مخربی را پیدا کند و از دسترسی هکر ها به اطلاعات شخصی جلوگیری کند.

TrustGo

این اپلیکیشن نیز امتیاز خوبی از سوی کاربران دریافت کرده است و قابلیت اسکن خودکار و مداوم دارد. همچنین جستجوی امنی توسط مرورگرهای اندروید در اختیارمان خواهد گذاشت و صفحات وب را کنترل خواهد کرد. علاوه بر این ویژگی ها قادر است تا فایل های خصوصی را قفل کند و از فایل های موجود در گوشی، نسخه ی پشتیبان تهیه کند.

360 Security

تمامی انتظارات ما از یک آنتی ویروس، در این برنامه وجود خواهد داشت. 360 ویژگی های جذابی مانند حذف فایل های ناخواسته، ذخیره ی باتری، مدیریت برنامه ها، قابلیت ضد سرقت و دیگر امکانات را در خود جای داده است. این اپلیکیشن به صورت رایگان برای کاربران ارائه شده است که میتوانید از امکانات باورنکردنی آن بهره ببرید.

ESET

ESET در واقع همان شرکتی است که آنتی ویروس معتبر NOD32 را برای کاربران ویندوز ارائه کرده است. در نتیجه آنتی ویروسی که برای اندروید هم طراحی کرده بسیار قابل اعتماد است و قابلیت های جالبی در اختیارمان قرار داده است. در واقع این اپلیکیشن قابلیت تشخیص 99.7% ویروس ها را دارد. همچنین قابلیت های دیگری چون ضد سرقت، اسکن خودکار و دیگر امکانات را در خود جای داده است.

Kaspersky

قطعاً نام Kaspersky را نیز بارها شنیده اید زیرا این کمپانی نیز یک آنتی ویروس بسیار قوی برای ویندوز ارائه کرده و نظر کاربران را به خود جلب کرده است. تمامی قابلیت های یک آنتی ویروس حرفه ای را دارد و میتوان به قابلیت ضد سرقت آن اشاره کرد که عملکرد بسیار خوبی در این زمینه نشان داده است. نسخه ی رایگان این اپلیکیشن شامل ضد سرقت، ضد تروجان و بد افزار، ضد فیشینگ و دیگر قابلیت هایی که امنیت گوشی هوشمندتان را فراهم کند.

Lookout

شاید با Lookout، بیشتر آشنا باشید زیرا این اپلیکیشن در بعضی گوشی های هوشمند، به صورت پیشفرض نصب شده است. نسخه ی رایگان این برنامه قابلیت تشخیص ویروس به صورت آنی و حفاظت مقابل ویروس، تروجان و نرم افزارهای جاسوسی را دارد. همچنین از فایل های شخصی، نسخه ی پشتیبان تهیه میکند.

 

منبع: برترین ها

ادامه مطلب...
24 خرداد 1396

بهترین گوشی های بزرگ ۲۰۱۷ که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت، دارای صفحه نمایش‌های بزرگی هستند. این صفحه نمایش‌های بزرگ تنها برای چشم‌های ضعیف یا انگشتان بزرگ نیست، بلکه برای افرادی همچون گیمر های موبایل و کسانی که علاقه به تماشای فیلم برروی گوشی خود هستند، بسیار کارآمد خواهد بود.

 

به گزارش چاپ و نشر،گاهی اوقات افراد پس از خواندن بررسی‌های مربوط به گوشی هوشمند مورد نظر خود، بدون توجه به اندازه بزرگ آن اقدام به خرید آن می‌کنند و پس از خریداری از خوش دست نبودن آن گوشی انتقاد می‌کنند.

 با این حال، نظرها نیز متفاوت است، برخی از ما گوشی‌های جمع و جور و کوچک‌تر را می‌پسندیم و برخی نیز گوشی بزرگ تر را بهتر می‌دانند. حال می‌توانید در ادامه با ما همراه شوید و بررسی بهترین گوشی های بزرگ ۲۰۱۷ و همچنین بهترین فبلت های ۲۰۱۷ را مطالعه کنید.

بهترین گوشی های بزرگ ۲۰۱۷ که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت، دارای صفحه نمایش‌های بزرگی هستند. این صفحه نمایش‌های بزرگ تنها برای چشم‌های ضعیف یا انگشتان بزرگ نیست، بلکه برای افرادی همچون گیمر های موبایل و کسانی که علاقه به تماشای فیلم برروی گوشی خود هستند، بسیار کارآمد خواهد بود.

به طور کلی، فبلت ها (چیزی بین گوشی و تلبت در صنعت گوشی‌های هوشمند) نسبت به سایر گوشی‌های هوشمند چیز کمتری نخواهند داشت. آن‌ها با فضای بیشتری که برای اجزای داخلی دارند، از باتری‌هایی با ظرفیت بالاتر برخوردار خواهند بود، اما باید توجه داشت که صفحه نمایش بزرگ آن‌ها باعث می‌شود نیروی باتری نیز نسبت به صفحه نمایش کوچک‌تر گوشی‌هایی با ظرفیت باتری کمتر، سریع‌تر تخلیه شود.

ما گوشی‌هایی با صفحه نمایش بیش از ۵.۵ اینچی را فبلت می‌نامیم. از آنجایی که تعداد پیکسل‌ها برروی صفحه نمایش‌های بزرگ‌تر کشیده می‌شوند، بنابراین صفحه نمایش‌های Quad HD برروی فبلت ها نسبت به گوشی‌های کوچک بهتر عمل می‌کنند.

به یاد داشته باشید که در این بررسی، ما تنها آخرین نسل از گوشی‌های هوشمند را معرفی خواهیم کرد؛ بنابراین، با این وجود که گوشی همچون گلکسی اس ۷ اج که می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌ها برای شما باشد، در این جا معرفی نخواهد شد. در ادامه با بهترین گوشی های بزرگ ۲۰۱۷ (خرداد ماه) آشنا شوید.

بهترین گوشی های بزرگ ۲۰۱۷ کدام ها هستند؟

گلکسی اس ۸ سامسونگ

سامسونگ بهترین گوشی هوشمند حال حاضر را روانه بازار کرده و طراحی و صفحه نمایش آن نیز بی نظیر است. این گوشی تمام انتظارات شما از یک پرچمدار را برآورده خواهد کرد. می‌توان گفت که این گوشی تا کنون بهترین گوشی ۲۰۱۷ بوده است، اما قیمت آن نیز بالاست. همه مشتاق هستیم تا ببینیم که کمپانی‌هایی همچون اپل، اچ تی سی و وان پلاس چگونه قصد رقابت با این گوشی را دارند.

ال جی جی ۶

بودن شک ال جی جی ۶ یکی از کامل‌ترین گوشی‌های هوشمند موجود در بازار است. نسبت ابعاد ۱۸:۹ این گوشی و طراحی فلز و شیشه آن بی نظیر است. همچنین پیشرفت نرم افزاری این گوشی نیز قابل توجه است. تفاوت در سخت افزار و همچنین قابلیت‌های نرم افزاری، این گوشی را منحصر به فرد کرده است. ال جی سعی داشته که یک گوشی بدون حاشیه با قابلیت‌های نرم افزاری منحصر به فرد تولید کند.

سونی اکسپریا ایکس زد پرمیوم

در میان بهترین گوشی های بزرگ ۲۰۱۷ ، گوشی هوشمند رده بالای سونی اکسپریا ایکس زد پرمیوم، هم در عملکرد و هم در طراحی از بهترین‌ها است. ظاهر شبیه به آینه این گوشی، طراحی آن را چشمگیرتر می‌کند. صفحه نمایش ۴K HDR اکسپریا ایکس زد پرمیوم در نوع خود بی نظیر است.

 علاوه بر ظاهر، این گوشی از دوربین فوق العاده ای برخوردار است. این دوربین به تنهایی می‌تواند از پس هر چالشی که شما برای آن تعیین کنید بر آید، اگرچه این دوربین در شرایطی با نور کم کمی با افت روبرو خواهد شد. اگر به دنبال یک گوشی هوشمند رده بالا با صفحه نمایش بزرگ و قدرتمند، دوربین عالی و طول عمر باتری طولانی هستید، اکسپریا ایکس زد پرمیوم سونی بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.

گلکسی اس ۸ پلاس سامسونگ

اگر با مشخصات و قابلیت‌های گلکسی اس ۸ آشنا باشید، گلکسی اس ۸ پلاس را نیز خواهید شناخت. هردو گوشی از عملکرد خوبی برخوردار هستند. با این حال، از آنجایی که هردو دارای صفحه نمایش بی نهایت هستند، سایز بزرگ اس ۸ پلاس یک مزیت به شمار می‌رود و می‌تواند انتخاب بهتری برای افرادی که علاقه مند به یک گوشی بزرگ هستند، باشد.

 شیائومی می میکس

ممکن است در میان بهترین گوشی های بزرگ ۲۰۱۷ ، شیائومی می میکس با قیمت ۷۹۹ پوند کمی گران به نظر برسد، اما لازم است بدانید که این گوشی با قیمت بالای خود قابلیت‌های خوبی نیز در اختیار شما قرار می‌دهد. زمانی که متوجه شوید این گوشی ۲۵۶ گیگابایت حافظه داخلی در اختیار شما خواهد گذاشت و از چه سخت افزارهایی برخوردار است، می‌فهمید که قیمت خیلی بالایی نیز برای این گوشی پرداخت نکرده‌اید.

 اگر می‌خواهید اطرافیان از دیدن گوشی شما حیرت زده شوند، ما به شما شیائومی می میکس را پیشنهاد می‌کنیم. می‌توان از می میکس به عنوان انقلابی در کمپانی شیائومی یاد کرد که نوید بخش آینده‌ای روشن برای این کمپانی خواهد بود. طراحی زیبای صفحه نمایش بدون حاشیه، بدنه سرامیکی زیبا، عملکر فوق العاده، طول عمر باتری زیاد و بسیاری قابلیت دیگر که همه در این گوشی وجود دارند.

وان پلاس ۳ تی

در ابتدا لازم است بگوییم که نسبت به گوشی سری قبل، حضور وان پلاس ۳ تی در این مقایسه کمی نا عادلانه بود. به هر حال وان پلاس ۳ تی در نوع خود هر چیزی که یک گوشی هوشمند مدرن باید داشته باشد را دارا است، این گوشی دارای طراحی ظریف، عملکردی خوب و سریع با طول عمر باتری بالا و دوربین فوق العاده ایست که زیباترین عکس هارا می‌گیرد. جالب توجه ترین نکته درباره این گوشی، قیمت ارزان ۳۹۹ پوندی آن است.

 اگر شما قصد خرید آیفون نداشته باشید، این گوشی اندرویدی توانایی رقابت با گلکسی اس ۷ سامسونگ را دارد و از بهترین گوشی‌های موجود در بازار به شمار می‌رود.

آیفون ۷ پلاس اپل

در میان بهترین گوشی های بزرگ ۲۰۱۷ ، آیفون ۷ پلاس اپل می‌تواند جزو برترین انتخاب‌ها باشد. این گوشی تا کنون بهترین و البته گران‌ترین گوشی اپل به شمار می‌رود. به طور کلی باید گفت عملکرد، طول عمر باتری، کیفیت دوربین و بلندگوهای این گوشی می‌توانند بهترین دلیل شما برای خرید آیفون ۷ پلاس باشند. اگر از سری قبلی گوشی‌های آیفون استفاده کرده باشید، نمی‌توان به راحتی شمارا توجیه کرد که از آیفون ۶ اس بگذرید، به خصوص اگر مدت زمان زیادی از آن استفاده کرده باشید.

 هواوی پی ۱۰ پلاس

پی ۱۰ پلاس محصول قدرتمند دیگری از کمپانی بزرگ هواوی است که با طراحی زیبا و سخت افزار رده بالا و نرم افزار بهینه شده تمامی نیازهای کاربران را برطرف می‌کند. با این حال، در مقایسه با سایر رقبا در برخی قابلیت‌ها همچون مقاومت در برابر آب و شارژ بیسیم توان رقابت ندارد. علاوه بر این، پی ۱۰ پلاس از قیمت بالایی برخوردار است، ممکن است خیلی از کاربران خرید پی ۱۰ معمولی یا دستگاه ارزان‌تری همچون وان پلاس ۳ تی را ترجیح دهند.

 هواوی میت ۹

از نظر بسیاری از کاربران، میت ۹ هواوی بهترین خط تولید این کمپانی به شمار می‌رود. این گوشی با طول عمر بسیار بالا در کنار اجزای داخلی قدرتمند، دوربین دوگانه و طراحی زیبا یکی از زیباترین و بهترین گوشی های بزرگ ۲۰۱۷ به شمار می‌رود. نتایج بنچمارک این گوشی، نسبت به پولی که باید پرداخت کنید فوق العاده بود. مطمئن باشید که از خرید چنین گوشی هوشمندی پشیمان نخواهید شد.

شیائومی می نوت ۲

شیائومی می نوت، گوشی اندرویدی زیبا با صفحه نمایش بزرگ و عملکرد مناسب، دوربین فوق العاده و حافظه داخلی مناسب می‌تواند یکی دیگر از انتخاب‌های مناسب در میان بهترین گوشی های بزرگ ۲۰۱۷ برای شما باشد. در این گوشی برنامه‌های گوگل به صورت پیش فرض نصب نشده‌اند، اما برای حل این موضوع راه حل‌های سریعی وجود دارد.

آنر ۸ پرو

ممکن است مشخصات این گوشی خیلی ارزش قیمت ۵۰۰ پوندی آن را نداشته باشند و انتخاب‌های بهتری وجود داشته باشد، اما با این حال آنر ۸ پرو می‌تواند انتخاب معقولی باشد. با این حال، این گوشی در مقایسه با سایر رقبای خود همچون هواوی پی ۱۰ و پی ۱۰ پلاس حرفی برای گفتن ندارد.

 گلکسی نوت ۵ سامسونگ

گلکسی نوت ۵ با طراحی کشیده و منحنی خود، صفحه نمایش خاص و دوربین کیفیت بالا جای خودرا در میان بهترین گوشی های بزرگ ۲۰۱۷ باز کرده است. این گوشی به لطف سی پی یو، جی پی یو و رم ۴ گیگابایتی خود قادر به انجام تمامی کارهای شما خواهد بود. همچنین در طول آزمایش‌ها هیچ مشکلی در سرعت و عملکرد این گوشی مشاهده نشده است. تنها نکته منفی درباره نوت ۵ این است که گاهی اوقات تشخیص قلم S Pen آن با اشتباه همراه خواهد شد.

 گوگل پیکسل ایکس ال

درحالی که پیکسل ایکس ال یک گوشی جذاب با سخت افزار و نرم افزار مناسب به شمار می‌رود، اما کمی کاربران را نا امید می‌کند. این گوشی شباهت زیادی به گوشی‌های ارزانی همچون نکسوس ۶ پی و وان پلاس ۳ دارد. شما با پول کمتری قادر به خرید گوشی‌های هوشمند بسیار دیگری با قابلیت‌های اضافه‌تری همچون مقاومت در برابر آب و حافظه داخلی قابل ارتقا خواهید بود.

  میزو پرو ۶ پلاس

میزو پرو ۶ پلاس گوشی هوشمند اندرویدی با عملکر بسیار خوب، صفحه نمایشی با کیفیت بالا و دوربینی مناسب است. متاسفانه، در مقایسه با سایر گوشی‌های موجود در میان بهترین گوشی های بزرگ ۲۰۱۷ کمی گران به نظر می‌رسد.

 UMIDIGI زد پرو

این گوشی تنها با ۲۰۰ پوند قابلیت‌های بسیار خوبی در اختیار کاربران می‌گذارد. این گوشی دارای طول عمر باتری بالا، یک صفحه نمایش مناسب و عملکرد بسیار خوب است. دوربین دوگانه این گوشی تمامی نیازهای شمارا بر طرف نمی‌کند، اما با این حال مناسب و قابل قبول است.

یو ام آی زد

یو ام آی زد یک گوشی اندرویدی با ارزش، دارای یک باتری بزرگ، صفحه نمایش قابل قبول، پردازنده قدرتمند مدیاتک و دوربین سلفی بسیار خوب است. متاسفانه دوربین اصلی این گوشی عملکرد خوبی ندارد.

لنوو پی ۲

در میان بهترین گوشی های بزرگ ۲۰۱۷ ، لنوو پی ۲ بخاطر عملکرد خوب باتری، فروش خیلی خوبی داشته است. این گوشی با طراحی ویژه و کیفیت ساخت خود، نسبت به پولی که پرداخت می‌کنید عملکرد بسیار خوبی برای شما خواهد داشت. شاید بهترین عملکرد را نسبت به پرچمدار ها نداشته باشد، اما طول عمر باتری فوق العاده آن می‌تواند جبران خیلی از کمبود هارا بکند.

 شیائومی ردمی نوت ۴ ایکس

این گوشی نسبت به سری‌های قبل همچون ردمی نوت ۳ یا نوت ۴ پیشرفت چشمگیری نداشته است، اما می‌تواند نیازهای شمارا برطرف کند.

الفون اس ۷

این گوشی ظاهر بسیار زیبا و قیمتی به صرفه با عملکردی مناسب دارد. با این حال دوربین این گوشی نقطه ضعف آن است، همچنین پنل پشت این گوشی نیز پلاستیکی است.

آنر ۶ ایکس

آخرین گوشی از لیست بهترین گوشی های بزرگ ۲۰۱۷ ، آنر ۶ ایکس است که از قیمت ارزانی برخودار است. شاید این گوشی نسبت به سایر گوشی‌های موجود در این لیست خیلی خوب نباشد، اما عملکرد قابل قبولی دارد. در میان گوشی‌های میان رده اندرویدی، قطعاً این گوشی انتخاب مناسبی خواهد بود.

 

منبع: برترین ها

ادامه مطلب...
23 خرداد 1396

تا به حال جنجال‌های زیادی در مورد جراحی‌های زیبایی سیاستمداران به پا شده است، عده‌ای مخالف چنین عمل‌هایی هستند و می‌گویند یک سیاستمدار خوب باید با منش و عمل درست خود را محبوب کند و عده‌ای معتقدند به هر حال ظاهر بخش مهم ماجراست.

 

اگر از شما بپرسند به نظرتان چه کسانی به ظاهر خود بیشترین اهمیت را می‌دهند، مطمئنا بازیگران، مدل‌های لباس و تبلیغات در صدر جدولتان خواهند بود؛ یعنی کسانی که با ظاهر خود درآمدسازی می‌کنند، اما باید بدانید لازم است حتما در بخش‌های بالایی این فهرست، جایی را هم برای سیاستمداران در نظر بگیرید؛ مردان و زنانی که برای رای‌آوردن به نظر مردم نیاز دارند. جالب اینکه نتایج تحقیقات روان‌شناسی روی رای‌دهندگان، نشان می‌دهد‌ ظاهر یکی از عوامل موثر بر انتخاب کاندیداهاست.

 بعد از انتخاب و رسیدن به مسند مورد نظر هم توجه به ظاهر باعث می‌شود در موقعیت‌های مختلف؛ از جشن‌ها گرفته تا بحران‌های شدید، چهره این افراد در لنز عکاسان و دوربین فیلمبرداران، مناسب‌تر به نظر بیاید و امواج منفی به مخاطبان نفرستد.

تا به حال جنجال‌های زیادی در مورد جراحی‌های زیبایی سیاستمداران بپا شده است، عده‌ای مخالف چنین عمل‌هایی هستند و می‌گویند یک سیاستمدار خوب باید با منش و عمل درست خود را محبوب کند و عده‌ای معتقدند به هر حال ظاهر بخش مهم ماجراست.

  انجام اعمال و جراحی‌های زیبایی در سیاستمداران امری معمول است و با توجه به جایگاه ویژه‌ای که دارند، ممکن است برای داشتن شرایط بهتر رسانه‌ای دست به این گونه اقدامات بزنند. این افراد مانند بازیگران می‌توانند و حتی محق هستند اعمال زیبایی انجام دهند ولی از دیدگاه رسانه‌ای ممکن است نتوانند به‌راحتی به این امر اعتراف کنند.

نکته اینجاست که خود سیاستمداران هم هنوز به این باور نرسیده‌اند که انجام جراحی زیبایی برای آنها کار درستی است. بیشتر آنها پس از برپا شدن جنجال‌ بعد از افشای چنین جراحی‌هایی، مصرانه انجام عمل را تکذیب می‌کنند و فقط تعداد معدودی از اینکه این کار را انجام داده‌اند، هیچ ابایی ندارند.

به طور کلی، سیاستمداران بزرگی در جهان به‌دنبال تغییر وضع ظاهری خود به‌خصوص صورتشان هستند، اما تعداد معدودی از آنها شفاف و صادقانه انجام این تغییرات را می‌پذیرند، زیرا در ذهنیت این افراد اعتراف به عمل زیبایی می‌تواند باعث شود چهره بدی از گذشته‌شان در ذهن افراد ثبت شود و تغییر و زیبایی هم هیچ کمکی به آنها نکند.

این سیاستمداران اقدام به اعمال زیبایی را انکار می‌کنند ولی باز هم از افشاگری رسانه‌ها و اظهارنظر برخی متخصصان ماجراجوی پلاستیک در امان نمی‌مانند.

در ایران معمولا بیشتر این‌گونه مراجعات برای کاشت مو یا بهبود پوست از جنبه زیبایی انجام می‌شود؛ مثلا بهره‌گیری از روش‌های غیرتهاجمی در بهبود قوام پوست و جوانسازی با تزریق بوتاکس و فیلر و انجام روش‌های کم‌تهاجمی مثل لیزرهای جوانسازی با درجه خفیف، آراف و کاشت مو به شیوه‌ای که مانند سایرین با کوتاهی کل موها همراه نباشد و در 2 یا 3 جلسه با حجم کاشت کمتر ولی توالی بیشتر، بدون کوتاهی موها انجام ‌شود.

در مورد این افراد خوشبختانه نتایج ظاهری مثبت بوده و باعث جذب سایر افراد شده است.

 بزرگ‌ترین مشکلی که در ارتباط با رجال سیاسی با آن روبرو هستیم، این است که اغلب آنها می‌خواهند سایرین متوجه تغییر شکل ظاهری‌شان نشوند و تقاضای حفظ رازداری در مورد عمل دارند. ما هم اخلاقا به رازداری متعهد هستیم اما خیلی وقت‌ها تغییرات محسوس است. مثلا چندی پس از انجام اعمال زیبایی برای یکی از چهره‌های معروف سیاسی، وقتی یکی از روزنامه‌ها عکس جدید ایشان را صفحه اول و عکس قدیمی‌شان را همراه ادامه مطالب در صفحات داخلی منتشر کرد، خوانندگان متوجه تغییر ظاهری او شدند.

این اتفاق در مورد یکی از کارگردانان معروف سینما هم که اتفاقا در یکی از فیلم‌های خود نقش‌آفرینی کرده بود، افتاد و از آنجا که پس از کاشت مو نقش یک فرد با سن کمتر از سن واقعی خود را بازی کرده بود، مردم با مقایسه چهره‌اش در فیلم‌های قبلی‌، به تغییر ظاهری او پی بردند.

البته موردی داشتیم که از مجریان معروف تلویزیون بودند. ایشان هنگام عزیمت به سفر حج این عمل را انجام دادند و چون باید برای انجام مناسک حج موها کوتاه باشد، تا زمان بلند شدن موها و رویش کامل کسی متوجه تغییر چهره او نشد. در این موارد فعالیت هنری یا سیاسی این افراد باعث کشف تغییر ظاهری آنها شده و هرگز از زبان خودشان و پزشک درباره آن چیزی گفته نشده است.

صدام

شنیده‌ها از جراحی پلاستیک صدام حسین، رئیس‌جمهور اسبق‌ عراق، خبر می‌دهد. او پس از مجروح شدن در جنگ ایران و عراق دست به این کار زد. علاوه بر این، پزشکان متخصص‌ با استفاده از عمل جراحی پلاستیک افرادی را شبیه او درست کردند تا بتوان در موقعیت‌های امنیتی یا تبلیغاتی، از آنها استفاده کرد؛ بدل‌هایی که بعد از سقوط صدام، مصاحبه‌های جالبی در مورد وظایف خود انجام دادند و رازهایی از پشت پرده ماموریت خود افشا کردند.

قذافی

دامنه جراحی‌های پلاستیک معمر القذافی، رهبر سابق کشور لیبی، بیشتر از صدام حسین بوده است و ظاهرا یکی از متخصصان خارجی را برای این کار برگزیده بود. او حتی برخی جراحی‌های زیبایی را در ساعات پایانی شب درخواست می‌کرده، گویی که فوریت زیادی وجود دارد و لزوما باید «زیباتر» به نظر می‌آمده است. قذافی تا آنجا در این کار افراط کرد که یک رسانه خارجی با توجه به این عمل‌ها و لباس‌های متعددش، به او لقب «مرد مد» داد. متخصصان می‌گویند احتمالا قذافی عمل بوتاکس هم کرده و همچنین شکل دور لب‌ها، زیر چشم و میان ابروهای خود را بهتر کرده است.

سیلویو برلوسکنی

کمی بالاتر از لیبی، کشور چکمه‌ای ایتالیا قرار دارد؛ کشوری که به بی‌ثباتی دولت‌ها مشهور است، اما در یک دهه اخیر، آن‌ که بیش از هر کس دیگری به‌عنوان نخست‌وزیر ایتالیا دیده شده، سیلویو برلوسکنی بوده؛ ثروتمندی که چندی پیش به‌دلیل فسادهای متعددش از سنای این کشور هم اخراج شد، متهم است هم برای مقاصد سیاسی و هم در جهت فساد اخلاقی‌اش، جراحی‌های پلاستیک زیادی انجام داده؛ کاشتن مو و تغییراتی در وضع چشم‌ها، محتمل‌ترین تغییراتی است که روی برلوسکنی انجام شده.

ژاک شیراک

زمانی درباره بالاترین مقام همسایه کناری ایتالیا، یعنی فرانسه هم چنین شایعاتی شنیده می‌شد و می‌گفتند ژاک شیراک، رئیس‌جمهور اسبق فرانسه، برای رفع چین و چروک‌های صورت خود، زیر تیغ جراحان پلاستیک رفته است اما این شایعه‌ هیچ‌گاه تایید نشد. ظاهرا وقتی رئیس‌جمهور برای مدتی در انظار نبود، این شایعه پیچید که در کانادا مشغول عمل زیبایی بوده است.

ولادیمیر پوتین

رهبران شرق اروپا هم برای داشتن ظاهر بهتر خود را به تیغ جراحی سپرده‌اند. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، ظاهرا تنها فردی در دنیای سیاست است که تایید کرده برای زیبایی، جراحی پلاستیک انجام داده. او گفته بینی خود را عمل کرده، اما رسانه‌ها و پزشکانی هستند که بگویند پوتین دستی هم به زیر چشم خود کشیده و چین و چروک آنجا را برطرف کرده است.

باراک اوباما

متخصصان اعتقاد داشتند باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، هیچ عمل زیبایی انجام نداده ولی لازم بوده چنین تغییراتی برای بهتر کردن صورت خود انجام دهد. البته همسرش، میشل اوباما، احتمالا تزریق بوتاکس برای بهتر کردن وضع پوستش انجام داده بود.

کیم جونگ اون

شایعه انجام عمل زیبایی رهبر جوان کره‌شمالی هم به گوش می‌رسد. البته برخی می‌گویند شاید تغییرات صورت این رهبر جوان با روش‌های طبیعی باشد. با این حال شاید در جامعه بسته‌ای مانند کره برای حفظ اقتدار رئیس کشور انجام چنین عمل‌هایی نیاز باشد.

دیلما روسف

در آمریکای لاتین هم رهبران زیادی هستند که جراحی پلاستیک انجام داده‌اند یا حداقل در معرض اتهام هستند که عمل زیبایی داشته‌اند. دیلما روسف، رئیس‌جمهور برزیل، یکی از این رهبران است. برزیل به یکی از قطب‌های عمل زیبایی در جهان شهره است و جراحان خوبی دارد.

 

منبع: برترین ها

ادامه مطلب...
22 خرداد 1396

اگر می خواهید همیشه جوان و تندرست بمانید باید غذای مقوی مصرف کنید. منظور از غذای مقوی مواد تازه، انواع توت ها، میوه و سبزیجات، ماهی به ویژه قزل آلا، آجیل و چای سبز است.

 

به گزارش چپ و نشر، هیچ چیز به اندازه ی این جمله یک زن را مسرور نمی کند، "نسبت به سنتان خیلی جوان تر به نظر می رسید!”. جوان ماندن کار سختی نیست و با کمی مراقبت می توان از پیری زودرس جلوگیری کرد. اگر می خواهید شبیه دختری ۲۵ ساله به نظر بیایید، این مقاله را از دست ندهید.

۱- اعداد را فراموش کنید

قبل از هرچیز اعداد غیر ضروری را دور بریزید.

اعدادی مثل سن. یادآوری این اعداد فقط غمگین تان می کند و شما برای ۲۵ ساله ماندن باید شاد و سرزنده باشید.

۲- دوستان مناسب انتخاب کنید

فقط با آن دسته از دوستان و افراد مراوده داشته باشید که زندگی را سخت نمی گیرند و روحیه ای قوی دارند.

اینگونه افراد کمک می کنند تا علاوه براینکه تلخی مشکلات مان را فراموش کنیم، بلکه راه حل های مناسبی هم پیدا نماییم.

  ۳- یاد بگیرید

تا آنجا که می توانید بیاموزید. مثلا کار با کامپیوتر، کارهای دستی، باغبانی و هرچیزی که مغزتان را فعال نگه دارد.

یک ذهن بیکار و تنبل احتمال ابتلا به آلزایمر را بسیار بالا می برد.

۴- ساده زندگی کنید

به دنبال تجملات رفتن ذهن و جان را خسته می کند ولی ساده زیستی آرامش به همراه دارد.

۵- بخندید

از خندیدن با صدای بلند واهمه ای نداشته باشید. بگذارید شش هایتان پر از هوای تازه شود.

۶- غذای مقوی و جوان ماندن

اگر می خواهید همیشه جوان و تندرست بمانید باید غذای مقوی مصرف کنید.

منظور از غذای مقوی مواد تازه، انواع توت ها، میوه و سبزیجات، ماهی به ویژه قزل آلا، آجیل و چای سبز است.

۷- استراحت و جوان ماندن

مطالعات اخیر نشان داده است که اضطراب و نگرانی موجب نوعی تغییرات فیزیکی در بدن می شود که می تواند فرآیند پیری را سرعت دهد.

نوسان شدید هورمون های آدرنالین و کورتیزول فشار خون را بالا می برد و باعث تند زدن ضربان قلب می شود. برای اینکه آرامش تان را از دست ندهید حداقل روزی ۲۰ دقیقه به چیزی فکر نکنید .

۸- چربی مصرف کنید

چربی های امگا -۳ که از نوع چربی های سالم هستند مصرف کنید. این چربی ها در ماهی قزل آلا، گردو و بذر یافت می شوند.

امگا-۳  نیرو و توان استخوان ها را حفظ می کند و روحیه تان را متعادل نگه می دارد و با کم کردن التهاب بدن جلوی بروز علایم مشخص پیری را می گیرد.

۹- تنبلی را کنار بگذارید

ورزش کنید. ورزش منظم نه تنها وزن تان را کنترل می کند و استخوان های تان را سالم تر نگه می دارد بلکه باعث می شود احساس خوبی داشته باشید و مغزتان به خوبی کار کند و یکی از روش های مقابله با آلزایمر است.

۱۰- عاشقی و جوان ماندن

وقتی بتوانید عشق بورزید، زندگی برایتان زیبا خواهد شد و این احساس، عزت نفس تان را بالا می برد، عملکرد سیستم ایمنی بدن تان را بهبود می بخشد و قلب تان بهتر از همیشه کار می کند.

پس عاشق باشید تا پیر نشوید.

۱۱- انار بخورید

برخی از میوه ها نسبت به میوه های دیگر بسیار بهتر هستند و محققان به این نتیجه رسیده اند که انار از میوه های دیگر بهتر است.

زیرا از چربی و فشارخون می کاهد و تصلب شرایین که یکی از بیماری های شایع دوران کهولت است را به تاخیر می اندازد.

در ضمن جلوی آلزایمر و ابتلا به برخی از سرطان ها را هم می گیرد.

انار مانند ضدآفتاب عمل می کند و از مضرات اشعه ماوراء بنفش خورشید بر روی پوست جلوگیری می کند.

 ۱۲- به پوست تان توجه کنید

انواع و اقسام مکمل ها مانند ویتامین "رتین آ” در داروخانه ها وجود دارد که می توانید برای شاداب نگه داشتن پوست تان از آنها استفاده کنید.

در ضمن از کرم هایی که جلوی خشکی و در نتیجه چروکی پوست را می گیرد مرتب استفاده کنید.

۱۳- ورزش های ذهنی انجام دهید

جدول، سودوکو، بازی های ریاضی و ذهنی و حتی بازی های الکترونیکی انجام دهید.

این بازی ها می توانند ذهن تان را همیشه فعال و روشن نگه دارند و خطر ابتلا به آلزایمر در شما را تا حد بسیار زیادی بکاهند.

۱۵- مراقب خورشید باشید

اگرچه نور خورشید ویتامین دی مورد نیازتان را تامین می کند، ساعت های متوالی زیر نور شدید خورشید ماندن موجب مشکلات پوستی و سرطان پوست می شود.

۱۶- سیگار نکشید

سیگار کشیدن با از بین بردن کولاژن و همچنین ممانعت از اکسیژن تازه و مواد مغذی موجب پیری زود رس پوست می شود.

۱۷- بخوابید

خواب کافی داشته باشید. کم خوابی موجب اضطراب و خستگی جسم می شود و در نهایت شما را افسرده می کند.

بنابراین اگر می خواهید از ۲۵ سالگی آن طرف تر نروید حتما خواب کافی را دربرنامه تان قرار دهید.

۱۸- مراقب هورمون ها باشید

از آنجایی که هورمون های بدن، فرد را سالم و شاداب نگه می دارند، پس مراقب باشید که تعادل شان به هم نریزند.

عوامل زیادی وجود دارند که موجب به هم خوردن تعادل هورمونی می شوند مثل غذایی که می خوریم، اضطرابی که حس می کنیم و محیطی که در آن زندگی می کنیم.

۱۹- چاق نشوید

اضافه وزن یکی از عوامل مهمی است که موجب پیری زودرس در فرد می شود.

افرادی که چاق می شوند علاوه براینکه مسن تر به نظر می رسند، دچار درد مفاصل هم می شوند. زیرا باید وزن بسیاری را تحمل کنند.

۲۰- آب بنوشید

مصرف آب به اندازه کافی کمک می کند تا بدن تان تمیز بماند. معمولا رنگ ادرارتان نشان می دهد شما به چقدر آب نیاز داردی.

اگر آن زرد بود بدانید آب بیشتری نیاز دارید.

۲۱- به قلب تان توجه کنید

برای جوان ماندن به قلبی سالم و نیرومند نیاز دارید.

خوراکی های غنی از ویتامین B، منیزیم، و روی که در گوشت قرمز، ماهی، تخم مرغ و شیر پیدا می شوند قلب را سالم نگه می دارند.

از حفاظت کننده های دیگر می توان به هویج، کلم، آوکادو، آجیل و سیر اشاره کرد.

۲۲- شیرینی نخورید

تا آنجا که می توانید شکر مصرف نکنید. اما اگر روزی دلتان خواست چیز شیرین بخورید توصیه می کنیم شکلات تلخ ۷۰ درصد مصرف کنید.

۲۳- برنامه ریزی داشته باشید

هر روز برای روز بعد خود برنامه ریزی داشته باشید. وقتی بدانید که در روز چه کارهایی می خواهید انجام دهید زندگی تان از همان ابتدای صبح معنا و مفهوم پیدا می کند و هرگز دچار اضطراب و افسردگی نمی شوید.

۲۴- مراقب دندان هایتان باشید

اگر می خواهید همیشه سالم و شاداب به نظر برسید باید مراقب دندان هایتان باشید. حداقل روزی دوبار آنها را مسواک بزنید.

از مصرف بیش از حد قهوه و چای نیز بپرهیزید. نخ دندان هم فراموش نشود.

۲۵- به خودتان نگرانی راه ندهید

اگر هر روز هنگام انجام دادن کارهایتان مثبت فکر کنید و تلاش کنید روحیه تان را در هیچ موردی نبازید و حتی اگر با شکستی مواجه شدید بازهم منفی فکر نکنید و به دنبال راه حل مناسبی بگردید مطمئن باشید که همیشه جوان می مانید.

 

از جوانی و زندگی سالم تان لذت ببرید!

ادامه مطلب...
صفحه1 از22