شیفت پرریسک در صادرات

 

معافیت صادرکنندگان از بازگرداندن ارز به چرخه اقتصاد که مقصد نهایی کالایی آنها کشورهای عراق و افغانستان است، از شیفت پرریسک در تجارت کشور خبر می‌دهد. 

به گزارش پاپ ونشر، مکانیسم بازچرخانی ارز صادراتی، منجر به پیدایش شرایط خاص برای تجار شده؛ به‌گونه‌ای‌که تمایل برای صادرات به دو کشور همسایه رو به افزایش است که این موضوع خطر از بین رفتن سایر بازارهای صادراتی را به‌دنبال دارد. 

ریسک دوم صادرات کالاهای بی‌کیفیت توسط گروه جدیدی به این بازارها است که به فعالیت صادرکنندگان خوشنام ضربه می‌زند.

ایجاد سیاست‏گذاری و برنامه‏ریزی به جهت ایجاد بسترهای مناسب به منظور صادرات الزام آور است به همین منظور توسعه و حمایت از تولید با نسخه جدید نیاز نیازمند بازارهای صادراتی است. 

هم اکنون با گذشت یک ماه و نیم از سال جدید و نام‌گذاری این سال با عنوان «حمایت از کالای ایرانی»، کمیسیون ویژه «حمایت از تولید ملی و اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی» طرح جدیدی با عنوان «حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی» در ۱۷ ماده تهیه کرده است.

درپیش گرفتن رویه ای که بتواند استاندارد مشخص را برای کیفیت کالاهای تولید داخلی تعریف کند یک الزام است.

این طرح با محوریت اولویت‌دهی به تولیدات ملی و کالاهای ایرانی در اجرای پروژه‌ها و امور خدماتی و اداری کشور تنظیم شده و برخی محدودیت‌ها در زمینه واردات کالاهای خارجی دارای مشابه تولید داخلی یا کالاهای غیرضروری ایجاد کرده است.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)