یک کارشناس اقتصادی :

اصرار بر نرخ 4200 تومانی چالش های آتی اقتصادی به دنبال دارد

یک کارشناس اقتصادی گفت:به طور حتم ایجاد بازار دوم ارزی در شرایط فعلی، بهترین راهکار برای کنترل این بازار خواهد بود.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از اقتصاد آنلاین،  کامران ندری با تاکید بر این‌که اعلام نرخ 4200 تومانی بیشتر سهمیه بندی ارز است تا تک نرخی کردن آن، تصریح کرد: تک نرخی کردن به این معنا است که هر کس بتواند هر مقدار ارزی که نیاز دارد تهیه و یا عرضه کند.

او ‌با اشاره به اینکه سیاست‌های فعلی در واقع تکرار راهکارهای گذشته است،ادامه داد:اصرار بر نرخ 4200 تومانی مشکلات جدی برای آینده اقتصادی کشور به وجود خواهد آورد که  در این راستا می‌توان به افزایش میزان ثبت سفارش واردات در سال جاری اشاره کرد که این افزایش، نتیجه سود حاصل از نرخ دولتی و بازار آزاد است.

این کارشناس مسائل اقتصادی اضافه کرد: در بازار فعلی با مشکل بیش اظهاری واردکنندگان و کم اظهاری صادرکنندگان مواجه شده ایم و همه این‌ها در نهایت موجب رانت اقتصادی خواهد شد.

ندری با بیان اینکه ثابت نگه داشتن نرخ ارز عامل کاهش قیمت‌ها نمی‌شود، اظهار کرد: کسانی که در بازار قیمت‌گذاری انجام می‌دهند، حتی اگر کالایی را با نرخ 4200 تومان تهیه کرده باشند با قیمت بازار  آزاد عرضه می‌کنند.

او همچنین درباره طرح ایجاد بازار دوم ارزی توضیح داد: در شرایط فعلی بهترین راهکار برای تنظیم بازار و تامین نیاز مردم، ایجاد بازار دوم ارز است که می‌تواند جلوی کسب سود حاصل از تفاوت دو نرخ را بگیرد.

ندری درباره چشم‌انداز قیمت دلار در روزهای آینده اظهار کرد: همه چیز به مذاکرات ما با اروپایی ها در زمینه حفظ برجام بستگی دارد اما مسلما در ماه های آینده با محدودیت ارزی مواجه خواهیم شد که این موضوع بر قیمت ارز تاثیر منفی خواهد گذاشت.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در شنبه, 19 خرداد 1397 ساعت 07:40
  • اندازه قلم