رمز یکبار مصرف در بانک‌ها و نحوه‌ی دریافت آن

 

بانک مرکزی در ابلاغیه‌ای به بانک‌ها اعلام کرد که رمز دوم ایستا برای کارت‌های بانکی، تا پایان اردیبهشت‌ماه ۹۸ قابل‌استفاده خواهد بود و پس از آن، این رمز حذف می‌شود و باید از ابتدای خردادماه، از رمز دوم یکبار مصرف استفاده شود.

 

به گزارش چاپ و نشر از این پس برای پرداخت‌های موبایلی و اینترنتی باید رمز یکبار مصرف استفاده شود که مشتریان برای فعال‌سازی برنامه آن باید به شعب بانک خود مراجعه کنند. حداکثر طول عمر رمز یکبار مصرف ۶۰ ثانیه است.

 

بنابراین گزارش، این تصمیم برای کاهش جرائم مربوط به دزدی از کارت‌های بانکی و لو رفتن رمز آنها گرفته شد. تا به حال برخی بانک‌ها در این مورد پیشقدم بوده‌اند که بانک ایران زمین و ملی از جمله آنها هستند. هر ۲ بانک علاوه ‌بر رمزهای اول یکبار مصرف، رمز دوم یکبار مصرف نیز ارائه می‌دهند.

 

 

 

نحوه دریافت رمز دوم یکبار مصرف

 

برای دریافت رمز دوم یکبار مصرف کارت لازم است مشتریان همه بانک ها اعم از بانک ملی، بانک ملت، بانک صادرات، بانک سپه، بانک انصار و سایر بانک هایی که اسامی آنها در ادامه می آید به صورت حضوری به شعب بانک های عامل مراجعه نموده تا نسبت به ثبت نام رمز دوم یکبار مصرف و ارائه آن اقدام شود.

 

 

 

علت امنیت رمز دوم یکبار مصرف

 

رمز یکبار مصرف به دلیل زمان کوتاه اعتبار امکان هر گونه سوء استفاده را از بین می برد. نحوه استفاده از رمز دوم یکبار مصرف به این نحو است که پس از ثبت نام رمز یکبار مصرف در بانک ها، مشتریان باید اپلیکیشن بانک ها را روی گوشی خود نصب کنند و در زمان تراکنش اینترنتی با ورود به اپلیکیشن بانک مربوطه یک رمز دوم یکبار مصرف در اختیار مشتری قرار می گیرد که تنها 60 ثانیه اعتبار دارد و پس از آن منقضی می شود و باید رمز دوم جدیدی دریافت کرد. پیش تر از طریق پیامک نیز رمز یکبار مصرف برای مشتریان ارسال می شده است.

 

بر این اساس امکان سوء استفاده از رمز دوم توسط دیگران منتفی می شود مگر اینکه کسی همزمان اطلاعات حساب شما و گوشی همراه شما را در اختیار داشته باشد.

 

تنها در سال 97 ، 25 هزار پرونده شکایت به دلیل برداشت غیرقانونی در پلیس فتا شکل گرفت و دلیل آن نیز سوء استفاده از رمز دوم قدیمی بوده است.بر اساس آنچه پلیس فتا اعلام کرده فیشینگ عامل شکل‌گیری یک‌سوم جرائم سایبری در کشور است. به همین خاطر استفاده از رمز دوم یکبارمصرف به‌جای رمز ثابت در دستور کار قرارگرفته است؛ به‌طوری‌که پیش‌بینی می‌شود با جایگزین شده رمز یکبارمصرف از سوی تمامی بانک‌ها می‌توان میزان قربانیان فیشینگ را به‌طورجدی کاهش داد.

 

بانک ایران زمین

برای فعال‌سازی نرم‌افزار رمزساز بانک ایران زمین باید روی تلفن همراه از طریق سایت بانک در بخش بانکداری مدرن، نرم‌افزار رمزساز نصب شود. سپس برای فعال‌سازی نرم‌افزار باید با رمز ایستا (سامانه اینترنت بانک) وارد شد. با مراجعه به منو تنظیمات و انتخاب گزینه فعال‌سازی برنامک رمزساز، رمز ورود به نرم‌افزار تعیین شود.با دریافت کد تصویری و اجرای نرم‌افزار و اسکن کد تصویری با استفاده از نرم‌افزار می‌توانید برای ورود به سامانه اینترنت بانک و انتقال وجه از رمز یکبار مصرف بانک ایران زمین استفاده کنید.باید توجه داشت که رمز برنامک در هر بار تولید رمز یکبار مصرف استفاده خواهد شد. اگر قبلا برنامک رمزساز را فعال کرده‌اید، با دریافت کد تصویری جدید برنامک غیرفعال می‌شود و باید گزینه «فعال‌سازی دوباره» را در آن انتخاب کنید.

 

بانک ملی ایران

بانک ملی نیز از بهمن سال ۱۳۹۶ و قبل از الزام بانک مرکزی، در ملی شو یک، ارائه خدمت رمز یکبار مصرف را اعلام کرد. در بانک ملی برای دریافت رمز یکبار مصرف از سه طریق می‌توان اقدام کرد. از طریق سامانه بام، دستگاه‌های کیوسک داخل برخی شعب و دستگاه‌های خودپرداز بانک ملی، این رمزها ۶۰ ثانیه باقی می‌مانند و سپس حذف می‌شوند. البته در حال حاضر این امکان وجود دارد که رمز ثابت نیز باقی بماند. برای استفاده از سرویس رمز یکبار مصرف ابتدا باید نرم‌افزار موبایلی ۶۰ بانک ملی ایران را از وب‌سایت این بانک دریافت کرده و پس از نصب و فعال‌سازی آن روی گوشی همراه خود نرم‌افزار رمز بان بانک ملی را نیز نصب کنید. می‌توان برای همه کارت‌های بانک ملی، دریافت رمز اول و دوم یکبار مصرف را از طریق سامانه بام فعال کرد. کیوسک‌هایی که در برخی شعب بانک ملی وجود دارند دومین راه برای فعال‌سازی رمز یکبار مصرف است. برای استفاده از سرویس رمز یکبار مصرف، ابتدا باید نرم‌افزار موبایلی ۶۰ بانک ملی را از طریق سایت بانک ملی به نشانی ذکر شده دریافت کرد وپس از نصب و فعال‌سازی آن بر روی گوشی همراه، نرم‌افزار رمز بان بانک ملی را نصب و پس از نصب نرم‌افزار‌های موردنیاز برای فعال‌سازی رمز یکبار مصرف اول ودوم به دستگاه کیوسک مراجعه کرد. برای دریافت خدمت رمزیکبار مصرف از طریق دستگاه‌های خود پرداز، می‌توان پس از نصب نرم‌افزار ۶۰ به یکی از دستگاه‌های خودپرداز بانک ملی مراجعه کرد. سپس کارت بانک ملی را وارد دستگاه خودپرداز کرده و با وارد کردن رمز اول کارت، وارد منوی اصلی شد و گزینه عملیات رمز را انتخاب کرد و با ادامه مراحل، از این خدمت بهره‌مند شد.

 

بانک دی

بانک دی نیز در حال حاضر سیستم‌های مربوط به فعال‌سازی رمز یکبار مصرف را راه‌اندازی کرده وشعب این بانک خدمات مربوط به فعال‌سازی رمز یکبار مصرف را ارائه می‌دهند. این بانک از خردادماه نیز این امکان را در دستگاه‌های خودپرداز خود ارائه می‌دهد.

 

بانک سرمایه

 

مشتریان بانک سرمایه نیز می‌توانند از طریق برنامک رمزساز که قابل‌نصب بر روی گوشی‌های اندرویدی وآی او اس است، برنامه صدور رمز یکبار مصرف را نصب کنند. برای نصب برنامک رمزساز مشتریان بانک سرمایه باید ابتدا به یکی از شعب بانک مراجعه کنند تا با دانلود آن و فعال‌سازی بتوانند از آن استفاده کنند. مشتریان این بانک می‌توانند برای دانلود نرم‌افزار مطابق با سیستم عامل موبایل خود و اطلاع از نحوه فعال‌سازی آن به وب‌سایت بانک سرمایه در صفحه اصلی، بخش «برنامک رمزساز بانک سرمایه» یا به یکی از شعب بانک سرمایه در سراسر کشور مراجعه کنند.

 

 

 برای ثبت نام و درخواست فعالسازی رمز دوم باید به شعب بانک خود (یکی از بانک های زیر) مراجعه کنید تا درخواست شما اجرا شود.

 

۱. استاندارد چارترد

 

۲. بانک آینده

 

۳. بانک اقتصادنوین

 

۴. بانک انصار

 

۵. بانک ایران زمین

 

۶. بانک پارسیان

 

۷. بانک پاسارگاد

 

۸. بانک تجارت

 

۹. بانک تجارتی ایران و اروپا

 

۱۰. بانک توسعه تعاون

 

۱۱. بانک توسعه صادرات ایران

 

۱۲. بانک حکمت ایرانیان

 

۱۳. بانک خاورمیانه

 

۱۴. بانک دی

 

۱۵. بانک رفاه کارگران

 

۱۶. بانک سامان

 

۱۷. بانک سپه

 

۱۸. بانک سرمایه

 

۱۹. بانک سینا

 

۲۰. بانک شهر

 

۲۱. بانک صادرات ایران

 

۲۲. بانک صنعت و معدن

 

۲۳. بانک قرض‌الحسنه رسالت

 

۲۴. بانک قرض‌الحسنه مهر ایران

 

۲۵. بانک قوامین

 

۲۶. بانک گردشگری

 

۲۷. بانک مسکن

 

۲۸. بانک مشترک ایران - ونزوئلا

 

۲۹. بانک ملت

 

۳۰. بانک ملی ایران

 

۳۱. بانک کارآفرین

 

۳۲. بانک کشاورزی

 

۳۳. پست بانک ایران

 

۳۴. تعاون اسلامی برای سرمایه‌گذاری (مصرف التعاون الاسلامي للاستثمار)

 

۳۵. فیوچر بانک (المستقبل)

 

۳۶. مؤسسه اعتباری توسعه

 

۳۷. مؤسسه اعتباری کاسپین

 

۳۸. مؤسسه اعتباری کوثر مرکزی

 

۳۹. مؤسسه اعتباری ملل

 

۴۰. موسسه اعتباری نور

 

 

 

 

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)