مدير01

مدير01

پنج شنبه, 27 دی 1397 ساعت 10:03

 

 

سال 2019 بیش از هر زمان دیگری تحت سلطه نسل جوان خواهد بود. این یکه تازی هم در زندگی روزمره و هم در شبکه های اجتماعی حس می شود. همچنین نرخ جست وجوی تصویری در موتورهای جست وجوگر رشد بسیار بالایی را تجربه می کند. به همین دلیل فناوری هوش مصنوعی برای بسیاری از کسب وکارها ضروری قلمداد می شود. در این میان اگر به دنبال کسب سود و فعالیت موثر در فضای کسب وکار هستیم، باید خود را با تغییرات پیش روی هماهنگ کنیم.

در این مقاله من به بررسی پنج استراتژی کاربردی به منظور بهبود وضعیت بازاریابی برندها در سال جاری پرداخته ام.

 

1. جست وجوی تصویری

مفهوم جست وجوی تصویری یکی از ترندهای در حال رشد است که توسعه فراوانی را در سال 2019 به خود خواهد دید. اکنون مشتریان خواهان یافتن هر آنچه در زندی واقعی است، به راحت ترین شیوه در فضای اینترنت هستند. یک نمونه بارز از شیوه کار جست وجوی تصویری به شرح ذیل است: در ماه فوریه، پینترست سرویس لنز خود را رونمایی کرد. این سرویس به کاربران امکان استفاده از دوربین گوشی های هوشمندشان به منظور ثبت تصویر از مناظر اطراف شان را می داد. نکته جالب اینکه پس از ثبت تصویر موتور جست وجوی پینترست تصاویر مشابه را برای کاربر به نمایش در می آورد (گوگل همچنین سرویسی تحت عنوان لنز دارد). از زمان شروع به کار سرویس لنز در پینترست به طور میانگین 600 میلیون کاربر ماهانه از آن استفاده می کنند.

با توجه به آنچه گفته شد، شما چگونه فرصت استفاده از این ایده برای بازاریابی برندتان را خواهید داشت؟ برخی از برندها مانند ASOS در حال بهره برداری از قابلیت جست وجوی تصویری در اپ های اختصاصی خود هستند. اگر شما نیز در کسب وکار خرده فروشی فعالیت دارید، استفاده از موتور جست وجوی تصویری کارتان را بسیار راحت خواهد کرد.

اگر برند شما بودجه کافی برای راه اندازی بخش جست وجوی تصویری خود را ندارد، از فعالیت مناسب در پینترست مطمئن شوید. در هر صورت موتور جست وجوی پینترست تصاویر شما را به هنگام جست وجوی کاربران به آنها نشان خواهد داد.

 

2. هوش مصنوعی و صورت های تعاملی

فرقی ندارد مورد استفاده شما پاسخگویی واقع نمایی به مشتری باشد یا حتی سیستم توصیه برنامه های نت فلیکس، در هر صورت هوش مصنوعی کارها را ساده تر می کند. با این حال مدیریت حجم بالای اطلاعات نیز دردسرهای خاص خود را دارد. در هر صورت معنادار ساختن اطلاعات کامپیوتری به هیچ وجه کار ساده ای محسوب نمی شود.

درست در همین نقطه صورت های تعاملی و تصویرسازی وارد صحنه می شوند. بدون تردید نمودارها، جدول ها و ستون های گزارش که به طور خودکار به روز رسانی می شوند، کار را برای بسیاری از تحلیل های بازاریابی ساده خواهند کرد. به این ترتیب دیگر نیازی به جست وجوی اطلاعات و تلاش برای به روز رسانی شان به صورت دستی نیست.

به نظر من شروع استراتژی بازاریابی برندمان در سال جدید با یافتن صورت های تعاملی (به منظور ارائه خدمات بهتر به بخش بازاریابی برندمان و مشتریان) گزینه منطقی خواهد بود. همچنین انجام این کار در زمینه مدیریت ابرداده ها نیز به شما یاری می رساند.

 

3. بازاریابی برای نسل جوان

به گزارش بلومبرگ در سال 2019 نسل جوان (تحت عنوان نسل Z) از نظر میزان فراوانی جمعیت نسل دهه 70 و 80 را پشت سر می گذارد. این به معنای ضرورت جهت گیری بسیاری از برندها به سوی تحول الگوی بازاریابی شان در راستای جلب نظر نسل جوان است. بدون تردید در زمینه بازاریابی و تبلیغات سلیقه نسل جوان به طور معناداری با نسل های قبلی فرق دارد. دلیل اصلی آن نیز زندگی در عصر دیجیتال و بروز تکنولوژی های مدرن متعدد است.

پرسش اصلی در مورد بازاریابی برای نسل جوان شیوه دستیابی به آنهاست. به عبارت بهتر، چگونه ما موفق به جلب نظر این نسل خواهیم شد؟ چندی پیش من مقاله ای روی شش نکته مهم پیرامون بازاریابی برای نسل جوان نوشتم. بدون تردید محدودیت این مقاله مانع بیان تفصیلی آن موارد خواهد شد. به همین دلیل به ذکر برخی از توصیه های مهم اکتفا خواهم کرد.

به عنوان نکته نخست، باید نگاه ویژه ای روی فرمت ویدئویی داشته باشید. براساس آمارهای رسمی علاقه به فرمت ویدئویی در سال های اخیر رشد زیادی داشته است. پیش بینی بسیاری از کارشناس ها حاکی از اشغال 80درصد از ترافیک اینترنت از سوی ویدئوها تا سال 2020 است. همچنین توجه داشته باشید که نسل جوان به طور معمول در طول روز 68 ویدئو (کوتاه و بلند) تماشا می کند. با این حساب توجه به فرمت ویدئویی بدل به ضرورتی اجتناب ناپذیر می شود.

نکته مهم درخصوص ساخت ویدئو برای نسل جوان توجه به المان های جذاب است. به این ترتیب اگر ویدئو ما در همان لحظات ابتدایی نظر مخاطب جوان خود را جلب نکند، دیگر شانسی برای تعامل با وی نخواهد داشت. این نکته از آنجایی اهمیت می یابد که براساس گزارش Hubspot بیش از 70درصد ویدئوهای تبلیغاتی فقط پس از دو ثانیه از سوی مخاطب مورد بی اعتنایی قرار می گیرد.

علاوه بر طراحی جذاب ویدئوها باید به هماهنگی آنها با پلتفرم مادر نیز توجه داشت. بر این اساس هر ویدئو مخصوص یک پلتفرم خاص طراحی می شود. به عبارت بهتر، فرمت ویدئو بارگذاری شده در فیس بوک با اینستاگرام به طور کامل فرق می کند. اگر به این موضوع توجه نکنیم، کیفیت ویدئوهای ما در شبکه های اجتماعی مختلف بسیار متفاوت خواهد بود. بدون تردید مشاهده کیفیت های متفاوت از ویدئوی تبلیغاتی واحد از سوی مخاطب با واکنش مطلوبی همراه نخواهد شد. نکته جالب در این میان تفاوت فرمت های دو شبکه اسنپ چت و اینستاگرام با وجود شباهت های ساختاری بسیار میان شان است. به این ترتیب بررسی و ویرایش ویدئوها پیش از بارگذاری شان یک امر غیر قابل اجتناب است.

 

4. شخصی سازی پیام ها

کوین جورج، مسئول بازاریابی برند Email Monks، در اظهار نظری جالب در مورد آینده سرویس های ایمیلی چنین می گوید: «آینده ایمیل مبتنی بر خدمات واقع گرایانه و سریع است. به عبارت بهتر، شخصی سازی مبتکی بر رفتار ویژه هر کاربر در کانون توجه قرار خواهد گرفت. براساس مطالعه ای از سوی موسسه مارکتو ایمیل های شخصی سازی شده براساس رفتار کاربران سه برابر شانس بیشتر در جلب نظر مخاطب هدف دارد.»

نکته مهم در این میان ضرورت شخصی سازی بسیاری از بخش های برندمان در سال جاری است. به این ترتیب ظاهرا فرصتی برای رسیدگی به بخش بازاریابی ایمیلی نخواهد ماند. با این حال توجه داشته باشید که مشتریان، به ویژه مشتریان نسل جوان، علاقه بسیار زیادی به مشاهده محتوای شخصی سازی شده دارند. این محتوا احساس احترام برند مقابل به آنها را زنده می کند. صادقانه بگویم، همه ما از محتوای شخصی سازی شده استقبال می کنیم. با این حال در مورد نسل جوان این امر شدت بیشتری دارد.

راهکار کاربردی در اینجا شخصی سازی پیام مان برای مخاطب های مختلف است. بدون تردید شخصی سازی ایمیل ها برای تک تک کاربران امکان پذیر نیست. با این حال تاکید روی المان های مورد علاقه مشترک هر گروه از مخاطب ها نتیجه بسیار مطلوبی به همراه خواهد داشت. به عنوان مثال، ویدئوهای ما در فیس بوک به طور سنتی بیشتر از 30 ثانیه هستند. دلیل این امر استقبال نسل قبلی از ویدئوهای طولانی است. با این حال در اینستاگرام محدودیت نمایش ویدئو برای پست ها کمتر از 60 ثانیه و استوری ها فقط 15 ثانیه است. این به معنای تغییر سلیقه مخاطب های مختلف است. به صورت مشابه ما باید برای جلب نظر مخاطب های مختلف در بخش بازاریابی ایمیلی فرمت محتوای مان را اندکی دستخوش تغییر کنیم.

 

5. طراحی رسمی

تعجبی ندارد که طراحی های رسمی و ویژه برندها شش برابر تاثیرگذاری بیشتری روی مخاطب در مقایسه با طرح های استاک (بهره مند از تصاویر پایه رایگان) دارد. در حقیقت با توجه به رشد علاقه کاربران به محتوای بصری مانند اینفوگرافی ها در یک دهه اخیر، بسیاری از بازاریاب ها سراغ تولید محتوای بصری به منظور جلب نظر مخاطب های شان رفته اند.

نکته مهم درخصوص تولید محتوای بصری برای برندمان توجه به ساختار ویژه آنهاست. بر این اساس استفاده از طرح های رایگان سایت ها برای طراحی محتوای بصری برندمان به هیچ وجه ایده مناسبی نخواهد بود. این کار فقط مخاطب برندمان را ناامید و دلسرد خواهد کرد. به همین دلیل توصیه من جهت گیری به سوی استفاده از تصاویر اختصاصی برای برندمان است.

 

پنج شنبه, 27 دی 1397 ساعت 09:36

 

جمال رازقی، رئیس اتاق شیراز می‌گوید با بررسی وضع موجود می‌بینیم ارز ۴۲۰۰ تومانی کوچکترین کمکی به اقشار آسیب پذیر نکرده بلکه موجب ایجاد پدیده‌هایی از جمله قاچاق معکوس و رانت شده است.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از فرصت امروز، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز در بیست و ششمین شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان فارس گفت: تک نرخی کردن ارز بهترین راه حل برای خروج از بحران ارزی و اقتصادی است که با انجام این کار و از محل اضافه درآمد آن، به اقشار آسیب پذیر رسیدگی شود.

جمال رازقی افزود: از ۲۲ فررودین امسال تاکنون هر چهار روز شاهد صدور یک بخشنامه جدید در حوزه صادرات هستیم که این بخشنامه‌ها نه تنها مشکلی را از تولید و صادرات حل نکرده بلکه هر روز پیچیده ‌تر و سیاسی ‌تر شده است. اقتصاد ما سالها زیر سایه سیاست بوده و متاسفانه امروز علاوه بر سیاسی بودن، امنیتی نیز شده است.

رازقی با اشاره به دریافت نامه مبنی بر بازگشت ارز به برخی از صادرکنندگان و تولیدکنندگان اظهارداشت: مگر تولید کننده و صادرکننده می ‌تواند کالای خود را بفروشد و ارز آن را وارد نکند؟ باید مسیر باز شود، می بینیم هر چه تحریم کنندگان مسیر فعالیت اقتصادی ما را می بندند متاسفانه در داخل کشور نیز چند برابر مانع ایجاد می کنیم.

وی با اشاره به خطر ارز ٤٢٠٠ تومانی و چند نرخی بودن آن، اضافه کرد: بر اساس آمار رسمی بانک مرکزی در خصوص قیمت خرده فروشی مواد غذایی مورد نیاز خانوار که با ارز ۴۲۰۰ تومانی تهیه می شود اما متاسفانه شاهد افزایش قیمت ها هستیم و سوال اینجاست که ارز ۴۲۰۰ تومانی کجا رفته است؟

رئیس اتاق شیراز ادامه داد: با بررسی وضع موجود می بینیم که ارز ۴۲۰۰ تومانی کوچکترین کمکی به اقشار آسیب پذیر نکرده است بلکه موجب ایجاد پدیده هایی از جمله قاچاق معکوس و ایجاد رانت نیز شده است و نسبت به وضعیت موجود احساس خطر می‌کنیم.

رازقی عنوان داشت: در حال حاضر بهترین راه برای تامین ارز و بهبود فضای اقتصادی کشور عرضه ارز بر مبنای مکانیزم عرضه و تقاضا در جامعه است.

 

پنج شنبه, 27 دی 1397 ساعت 07:51

 

عضو کمیسیون برنامه وبودجه مجلس تخلفات به وجود آمده در بحث کاغذ را ایجاد سهمیه بندی های غلط و بی ضابطه دانست.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از خانه ملت، مهرداد بائوج لاهوتی در خصوص تخلفات وارد کنندگان کاغذ به کشور گفت:  تخلفاتی که در بحث کاغذ در کشور اتفاق افتاد، متاسفانه به دلیل سهمیه بندی هایی بود که در بوجود آمدن وضعیت نابسامان کاغذ دخیل بود که عده ای با استفاده از همین سهمیه بندی ها و با دریافت ارزهای دولتی، تخلفات گستردهای در بحث کاغذ انجام دادند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: باید شرایط را به سمتی هدایت کرد که قیمت تولیدات داخلی و همچنین قیمت کالاهای  خارجی وارداتی نرخ های یکسانی داشته باشند و در سراسر کشور به صورت تک نرخی بفروش برسند.

 

نظارت و کنترل صحیح بر تخصیص ارز دولتی؛ حلقه مفقوده دولت

نماینده مردم لنگرود در مجلس دهم ادامه داد:  تخلفاتی که در بحث کاغذ اتفاق افتاد، به نبود نظارت و کنترل از جانب دولت برمی گردد و متاسفانه تخصیص ارز دولتی در بسیاری از موارد، ایجاد فساد کرد و کسانی ازاین شرایط سوءاستفاده کرده و سودهای کلان کسب کردند.

وی افزود: نکته ای که در بحث تخصیص ارز دولتی حایز اهمیت است، محسوس نبودن تفاوت قیمت کالاهای وارداتی با ارز 4200 تومانی و آزاد است که با نگاهی به میانگین افزایش قیمت ها، مشاهده می شود که 30 درصد برای کالاهای وارداتی با ارز آزاد و 29 درصد برای کالاهی وارداتی با ارز دولتی ثبت شده است که این آمار بیانگر شکست خوردن سهمیه بندی های غلط است.

 

ارزهای دولتی قیمت کالاهای اساسی را کاهش نداد

 لاهوتی بیان کرد: در سال گذشته بالغ بر 13 میلیارد دلار ارز دولتی برای واردات کالاهای اساسی تخصیص داده شد وباتوجه به اختلاف قیمت ارز دولتی با ارز نیمایی این مبلغ نزدیک به 51 هزار میلیارد تومان است؛ درحالیکه کشور این مبلغ را به دست عده ای قرار می دهد تا کالاهای اساسی مردم را با قیمت های پایین به دست مردم برساند ولی با توجه به بالا بودن قیمت ها، بهتر بود این مبلغ به دست مردم می رسید و خود برای آن هزینه می کردند .

وی ادامه داد: برای سال آینده بالغ بر 14 میلیارد دلار پیش بینی شده است که این مبلغ نزدیک 56 هزار میلیارد تومان است اما اگر تنها 1 درصد تفاوت قیمت باشد، آنچه بنظر می رسد، بیهوده بودن این تصمیم است؛ بنابراین باید این مبلغ را بین مردم تقسیم کرد تا خود برای آن چاره ای بیاندیشند.

 

مبالغ تخصیصی برای ارز دولتی به طور مستقیم به دست مردم برسد

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس خاطرنشان کرد: وضعیتی که امروز در خصوص کاغذ و مشابه آن در کشور ایجاد شده به دلیل ایجاد سهمیه بندی های دلخواه و بی ضابطه است که به طور قطع به فساد منجر می شود که برای تغییر این روند، باید مبالغ به دست مردم برسد که خود برای آن تصمیم گیری کنند.

چهارشنبه, 26 دی 1397 ساعت 11:22

 

پیش از آن که وزارت امور خارجع آمریکا درخواست جمع آوری فایل ها توسط سازمان نام برده را مطرح سازد، ظرف مدت تنها 2 روز بیش از 100،000 بار دانلود و ذخیره سازی شدند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از عصرایران؛ مجله تصویری سلاح  لیبریتور یک سلاح دستی تک لول است که با استفاده از تکنیک چاپ سه بعدی قابلیت تولید دارد. می توان آن را نخستین تفنگی دانست که به روشی کاملا متفاوت ساخته شده و در اختیار بازارهای نظامی مربوطه قرار گرفته است. جالب است بدانید که این تفنگ توسط سخت افزار متن باز Defense Distributed (سخت افزار متن باز مانند نرم افزارهای متن باز متشکل از اطلاعات قابل دسترسی راحت برای همه افراد هستند) طراحی شده و فایل آن در تاریخ ششم ماه مه سال 2013 در اینترنت انتشار یافته است. Defense Distributed نیز یک سازمان آنلاین به شمار می رود که به طراحی و توسعه شماتیک های (طرح واره) دیجیتال از تسلیحات مختلف در قالب فایل کد (طراحی به کمک رایانه) می پردازد. پیش از آن که وزارت امور خارجع آمریکا درخواست جمع آوری فایل ها توسط سازمان نام برده را مطرح سازد، ظرف مدت تنها 2 روز بیش از 100،000 بار دانلود و ذخیره سازی شدند.

در تاریخ 19 ژوئیه سال 2018، وزارت دادگستری آمریکا توافق نامه ای را با Defense Distributed به امضا رساند که برنامه فروش تسلیحات به دست آمده از تکنیک چاپ سه بعدی را از یکم اوت همین سال آزاد می ساخت. این در حالی بود که یک قاضی فدرال در 31 ژوئیه سال 2018، ارائه طرح های مذکور را متوقف ساخت. وی معتقد بود که تولید و به کار گیری لیبریتور به علت غیر قابل ردیابی بودن آن با نگرانی های ایمنی و امنیتی همراه خواهد شد.

این پیستول در واقع اقتباسی از لیبریتور FP-45 (تفنگ تک لول) طراحی شده توسط George Hyde به شمار می رود. FP-45 طی دوران جنگ جهانی دوم در حجم بالا برای فرماندهی سرویس های استراتژیک آمریکا تولید شد.

در تاریخ 12 آوریل سال 2014، یک مرد ژاپنی پنج کپی از لیبریتور تولید کرد و ویدئویی که این ادعا را تایید می کرد در فضای اینترنت منتشر ساخت. مقامات او را در 8 مه همین سال دستگیر کردند و مشخص شد که حداقل دو نسخه از کپی های تهیه شده دارای قدرت کشندگی بوده اند.

مشخصات لیبریتور

- نوع: پیستول تک لول

- محل تولید: آمریکا

- طراح: Defense Distributed

- طراحی شده به سال: آوریل 2013

- تولید شده به سال: از 2013 تاکنون

- طول: 216 میلی متر

- طول لوله: 64 میلی متر

- ارتفاع: 160 میلی متر

- کارتریج: .380 ACP

- مکانیسم: تک لول

مطالب مجله تصویری سلاح را در این لینک دنبال کنید.

چهارشنبه, 26 دی 1397 ساعت 11:00

 

رئیس کل بانک مرکزی از ابلاغ دستورالعمل سپرده ریالی مبتنی بر ارز طی روزهای آینده و آغاز فرآیند ایجاد بازار متشکل معاملات ارزی خبر داد و گفت: این اقدامات نویدبخش استمرار ثبات بازار پول و ارز است.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از مهر نوشت: در نشست دوره‌ای عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی با اساتید و صاحبنظران اقتصادی موضوعات روز حوزه پول و ارز کشور مورد بررسی قرار گرفت و بر لزوم تداوم اقدامات بانک مرکزی در  بازار ارز تاکید شد.

در این جلسه رییس کل این بانک با اشاره به فشارهای اقتصادی و جنگ روانی و تبلیغاتی  دولت آمریکا و متحدینش برای برهم زدن تعادل بازار ارز، از کنترل بازار ارز توسط بانک مرکزی خبر داد و برنامه‌های خود را تشریح کرد.

همتی با تاکید بر اینکه ثبات نسبی در بازار حاکم است گفت: بانک مرکزی با قدرت نیازهای واقعی مردم و فعالان اقتصادی راتأمین می‌کند.

رییس کل بانک مرکزی عنوان کرد: بر اساس اقدامات انجام شده روند تامین و صدور حواله‌های ارزی از طریق کشورهای مختلف بسط یافته است.

همتی همچنین با اشاره به ابلاغ دستورالعمل  سپرده ریالی مبتنی بر ارز طی روزهای آینده و نیز آغاز فرآیندهای اجرایی ایجاد بازار متشکل معاملات ارزی تصریح کرد: مجموعه این اقدامات در کنار برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای اصلاح نظام پولی کشور نویدبخش استمرار ثبات در بازار پول و ارز کشور است.

در ادامه این نشست صاحبنظران اقتصادی ضمن قدردانی از اقدامات موثر بانک مرکزی در ایجاد آرامش در بازار ارز خواستار استمرار نظارت این بانک در این بازار شدند و به تشریح دیدگاه‌های خود در این خصوص پرداختند.

اطلاعيه تعاونی لیتوگراف

فراخوان برای پیش خرید زینک

چهارشنبه, 26 دی 1397 ساعت 09:51

 

 

 

تعاوني ليتوگرافان به علت كمبود حجم واردات و محدود بودن توان مالي فقط جوابگوي عزيزاني خواهدبود كه  پيش خريد زينك مي كنند، لذا از مديران مسئول  مطبوعات و ناشران سراسر كشور در صورت نياز به زينك به صورت  پيش خريد تقاضا مي شود كتباً در سربرگ خود همراه با مجوز وزارت ارشاد  درخواست خود را با ذكر تعداد و سايز دقيق به تعاوني ليتوگرافان ارسال فرمايند .

 

تلفن 5و 77522294

 

فكس ٧٧٥٣٣٩٢٩

 

غلامرضا شجاع -مدير عامل

 

 

چهارشنبه, 26 دی 1397 ساعت 08:16

 

 

به گزارش چاپ و نشر به نقل همسو نیوز چهارمین نشست کتاب فصل گلستان با حضور جمعی از ناشران و نویسندگان استانی در گرگان برگزار شد.

 

در این نشست انتشارات مختومقلی به عنوان انتشارات برگزیده فصل پاییز و کتاب «کار و سیمای کارآفرین در فرهنگ اسلامی» نوشته غلامرضا منتظری و عباس بابایی به عنوان کتاب برتر این فصل معرفی شدند.

 

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان در این جلسه از چاپ ۹۲ عنوان کتاب با شمارگان ۶۱ هزار و۳۶۰ جلد در فصل پاییز خبر داد.

 

احمد گلچین افزود: انتشارات استانی با مشکلات فراوانی از جمله کمبود کاغذ مواجه بودند و تلاش زیادی شد تا نسبت به سال گذشته کاهش چاپ نداشته باشیم اما کمی کاهش چاپ داشتیم.

 

وی گفت: برای تامین کاغذ رایزنی هایی انجام شده است تا اتفاقات خوبی رخ دهد و ما شرمنده حوزه نشر نشویم.

 

مدیرمسئول انتشارات مختومقلی هم در این جلسه اظهار کرد:انتشارات مختومقلی فراغی از سال ۷۶شروع به کار کرده و طی این ۲۲ سال به نشر کتاب که بیشتر آن ها کتب ترکمنی بوده مشغول بوده است.

 

سارلی ادامه داد: نشر ترکمن قدمتی ۷۰ ساله دارد و امان قلی محمدی در دهه بیست نخستین کتاب مختومقلی فراغی را به چاپ رساند.

 

وی با گلایه مندی از وضعیت کمبود کاغذ در گلستان گفت: چطور ممکن است در استان هایی مانند تهران مشکلی برای کمبود کاغذ وجود ندارد اما برای گلستان اینگونه نیست.

 

سه شنبه, 25 دی 1397 ساعت 13:30

 

بانک مرکزی در بخشنامه‌ای تخصیص ارز به صادرکنندگان را ممنوع و تاکید کرد، تخصیص ارز تنها برای مصارف وارداتی و خدمات صورت می‌گیرد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از تسنیم، مدیر کل دفتر واردات گمرک ایران در بخشنامه‌ای به گمرکات اجرایی با اشاره به بخشنامه معاون ارزی بانک مرکزی در تاریخ ۱ بهمن‌ماه، مبنی بر عدم شمول تخصیص ارز برای صدور کالا و انجام عملیات ارز صرفا به منظور واردات کالا و خدمات، تاکید کرد: موضوع  استعلام در خصوص چگونگی تخصیص ارز استفاده شده بابت تولید کالای صادراتی در زمان واردات کالای صادرات برگشتی منتفی است.

همچنین بانک مرکزی در گزارش‌های متعدد از صادرکنندگان بابت برنگرداندن ارز صادراتی گلایه کرده بود. حالا در بخشنامه جدید از سوی معاون ارزی این بانک تخصیص ارز به صادرکنندگان ممنوع شده است.

رئیس صنعت، معدن و تجارت :

کاغذ زرقان با آخرین فناوری روز دنیا

سه شنبه, 25 دی 1397 ساعت 13:21

 

رئیس صنعت، معدن و تجارت فارس گفت: با بهره‌برداری از طرح صنعتی تولید کاغذ زرقان برای 500 نفر ایجاد اشتغال می‌شود.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از فارس، علی همتی در بازدید از طرح صنعتی تولید کاغذ در زرقان فارس با تأکید بر رونق تولیدات داخلی و استقرار طرح‌های بزرگ اقتصادی و اشتغال‌زا اظهار داشت: این کارخانه دارای 110 هزار مترمربع وسعت با پیشرفت فیزیکی 70 درصد با میزان سرمایه‌گذاری 4500 میلیارد ریال است که در صورت فعال شدن برای بیش از 500 نفر اشتغال مستقیم ایجاد می‌کند.

وی افزود: دستگاه‌ها و تجهیزات استفاده‌شده در کارخانه کاغذسازی زاگرس بر اساس فناوری، فنّاوری و دانش روز دنیا است که با بهره‌برداری از این خط تولید، به‌طور میانگین سالیانه حدود 60 هزار تن انواع کاغذ تولید و روانه بازار مصرف می‌شود که امیدواریم با رفع مشکلات و دریافت نقدینگی لازم از بانک عامل به‌زودی شاهد بهره‌برداری از آن باشیم.

رئیس صنعت، معدن و تجارت فارس بابیان این‌که تلاش برای حضور جدی و توانمند در بازارهای خارجی و فراهم آوردن امکان صادرات محصول به خارج از کشور ازجمله راهبردهای مدیریتی این شرکت است، گفت: در این کارخانه علاوه بر ایجاد خطوط تولید کاغذ، یک نیروگاه 25 مگاواتی نیز در حال راه‌اندازی است که علاوه بر تولید کاغذ، تولید برق نیز خواهد داشت.

همتی بابیان این‌که کاغذ کالایی راهبردی و قابل‌اعتمادترین وسیله انتقال اندیشه بشر و به‌طورکلی صنعت کاغذ جزء صنایع استراتژیک شمرده می‌شود، تصریح کرد: بهره‌برداری از این پروژه و سایر واحدهای بزرگ تولیدی در استان و کشور نیز موجب توسعه فعالیت‌های اقتصادی و تولید کالای بومی در راستای فضای کسب‌وکار بهتر درخواهد بود.

وی با تأکید بر این‌که سرمایه‌گذاران را به سمت تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام سوق دهیم، ادامه داد: در شرایط تحریم‌های اقتصادی و با توجه به پیام ابلاغی رهبر معظم انقلابی در تولید کالای داخلی مؤثرترین راه توجه به بخش خصوصی است.

این مقام مسؤول عنوان کرد: حمایت از تولید و تلاش جهت راه‌اندازی واحدهای تولیدی با پیشرفت فیزیکی بالا در راستای تأمین زیرساخت‌های لازم ازجمله تأمین آب، برق، گاز، تصفیه‌خانه و مخابرات رویکرد‌های اصلی سازمان در مسیر تحقق اهداف اقتصادی است.

سه شنبه, 25 دی 1397 ساعت 13:06

 

مدیرمسئول انتشارات قدیانی،‌ روند گران شدن کتاب بعد از حذف یارانه کاغذ را طبیعی و منطقی می‌داند اما تورم جهش قیمت‌ مواد اولیه در سال‌ها اخیر را چالشی جدی پیش روی صنعت نشر عنوان می‌کند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از (ایبنا) گرانی کتاب، دغدغه آشنای چند سال گذشته است که موجب نگرانی اهالی نشر و کتاب‌خوان‌ها شده. به گفته تولید‌کنندگان، افزایش قیمت مواد اولیه تولید کتاب که کاغذ مهم‌ترین آن‌هاست، دلیل اصلی افزایش قیمت کتاب است. بررسی وضعیت قیمت کتاب از 40 سال گذشته نشان می‌دهد، گویای وضعیت تورم در بازار کتاب است؛ اما آغاز اوج‌ گرفتن قیمت‌ها به دولت نهم باز می‌گردد؛ یعنی سال 1384.

نادر قدیانی؛ مدیرمسئول انتشارات قدیانی، درباره دلایل افزایش تدریجی قیمت کتاب طی 40 سال گذشته بیان کرد: دو دهه نخست بعد از پیروزی‌انقلاب اسلامی، یعنی سال‌های 1357 تا 1377 درگیر تبعات انقلاب و همچنین آسیب‌های جنگ تحمیلی بودیم. سیاست‌های اقتصادی در این دوران صد‌درصد دولتی بود و وضعیت کاغذ نیز از این سیاست‌ها تاثیر می‌گرفت.

وی با بیان این مطلب که قیمت کاغذ دولتی طی دو دهه نخست بعد از انقلاب، ثبات داشت افزود: نوسان اندکی در این مدت وجود داشت که ناشی از تورم 5 تا 10 درصدی بود، اما کاغذ در بازار آزاد با اختلاف قیمت زیادی عرضه و حتی در حوزه‌هایی غیر از کتاب استفاده می‌شد.  

قدیانی با اشاره به آزاد‌سازی کاغذ افزود: از 15 سال پیش و با درخواست ناشران، کاغذ آزاد و یارانه دولتی آن حذف شد. مهم‌ترین دلیل این رویکرد ناشران نیز تاثیر سهیمه‌بندی کاغذ بر بروز فساد بود.

وی ادامه داد: یکی از آثار منفی سهیمه‌بندی کاغذ، صدور نزدیک به 18 هزار پروانه نشر است؛ در‌حالی‌که تعداد ناشران فعال حتی 10 درصد این آمار هم نیست.

 

سیاست‌های جدید؛ نگرانی‌های تکراری

مدیر‌مسئول انتشارات قدیانی ادامه سیاست دولتی درباره کاغذ را در ایجاد تعادل بازار کتاب موثر دانست اما سرعت افزایش قیمت کتاب طی نزدیک به دو سال گذشته را مورد انتقاد قرار داد.

وی گفت: هرچند که با آزاد‌سازی قیمت کاغذ، در حال نزدیک شدن به نشر حرفه‌ای بودیم، اما متاسفانه سیاست‌های جدید دولت از نزدیک به دو سال گذشته نگرانی‌هایی را برای ناشران ایجاد کرده است.

قدیانی با ابراز نگرانی از تصمیم دولت برای سهمیه‌‌بندی دوباره کاغذ بیان کرد: با توجه به اینکه جزئیات سهمیه‌‌بندی کتاب همچنان روشن نشده، نگرانی‌هایی را برای ناشران عمومی و کودک و نوجوان ایجاد کرده است.

وی درباره دیگر دلایل گرانی قمیت تدریجی کتاب طی چند دهه گذشته و افزایش ناگهانی آن از یک دهه گذشته ادامه داد: علاوه‌بر کاغذ، تاثیر افزایش قیمت دیگر ملوزمات تولید کتاب اعم از فیلم و زینک، کاغذ، مقوا، چایخانه همچنین دستمزد کارگران در افزایش تدریجی کتاب موثر بوده است.

مدیر انتشارات قدیانی اضافه کرد: تاکید می‌کنم قیمت همه ملزومات نشر بعد از انقلاب دولتی بود، اما از 15 سال پیش که آزاد‌سازی اتفاق افتاد، افزایش قیمت را تجربه کردیم و به مرور شاهد ثبات بودیم.

 

گرانی افسار گسیخته و برهم خوردن نظم بازار

قدیانی افزود: در سال‌های اولی که یارانه‌ها حذف شد، قیمت کتاب‌ها هر ساله بین 10 تا 15 درصد افزایش پیدا می‌کرد؛ مهم‌ترین دلیل این افزایش قیمت نیز ناشی از تورم و افزایش اجرت کارگری و حقوق عمومی بود. اما  در سال‌های اخیر شاهد افزایش چشم‌گیری قیمت‌ مواد اولیه، به‌ویژه کاغذ بوده‌ایم که کار را سخت کرده است.

این ناشر توضیح داد: افزایش قیمت کاغذ از بندی 80 هزار تومان به بندی 300 هزار تومان چالش مهمی برای صنعت نشر بوده است. علاوه‌براین کاغذ گلاسه نایاب شده و از کیلویی 4هزار تومان به کیلویی 20هزار تومان رسیده است.  

وی درباره آسیب‌‌های ناشی از افزایش قیمت کتاب گفت: افزایش قیمت فقط به کتاب منحصر نیست اما نخستین کالایی که از سبد خانوار به دنبال افزایش قیمت خارج می‌شود، کتاب است.

مدیر انتشارات قدیاتی یادآور شد: ناشران کتاب‌های کودک و نوجوان از افزایش برخی ملزومات تولید کتاب بیش از ناشران عمومی و یا دانشگاهی و کمک درسی  متضرر می‌شوند.

 

کتاب تا پیش از سال 95 گران نبود

قدیانی در پاسخ به این پرسش که آیا کتاب در ایران گران است و یا خیر، بیان کرد: در شرایط غیر‌طبیعی اقتصادی قرار داریم. معتقدم تا پیش از سال 1395 کتاب گران نبود مناسب بوده و به دلیل مشکلات اقتصادی یکی و دوسال گذشته موجب شده تا به اصطلاح هیچ چیز سر جای خودش نباشد.

وی با بیان این مطلب که قیمت فعلی کاغذ غیر‌طبیعی است، درباره آینده قیمت کتاب بیان کرد: وقتی وارد‌کننده هستیم و تولید‌کنندگان بلاتکلیف هستند و در‌حالی‌که مسئولان اعلام می کنند مشکل کاغذ وجود ندارد اما در زمان توزیع مشکلاتی را می‌بینیم موجب شده تا افزایش قیمت کتاب را شاهد باشیم. با توجه به این شرایط بعید می‌دانم، تولید‌کنندگان بتوانند تولید خود را جدی ادامه دهند.

صفحه1 از692