• هر آنچه از چاپ می خواهید

  هر آنچه از چاپ می خواهید

  آدرس جدید سایت چاپ و نشر http://chaponashronline.ir/
 • اخبار چاپ را در چاپ و نشر آنلاین بخوانید

  اخبار چاپ را در چاپ و نشر آنلاین بخوانید

  آدرس جدید سایت چاپ و نشر http://chaponashronline.ir/
 • 1
 • 2

سهم اصناف در اصلاح قانون نظام صنفی

اصلاح قانون نظام صنفی مدت زیادی است که یکی از دغدغه‌های اصناف کشور شده که تأکید زیادی هم بر اصلاح آن دارند.

 

فعالان صنفی ایرادهای گوناگونی به این قانون گرفته‌اند و باگذشت ۵ سال از تصویب این قانون، هنوز هم کارشناسان صنفی ضعف‌های این قانون را به بحث می‌کشند. اکنون چند سال است که اتاق اصناف ایران و وزارت صنعت، معدن و تجارت تلاش می‌کنند تا اصلاحاتی بر این قانون داشته باشند. درحال‌حاضر این پیشنهادها به‌طور تقریبی نهایی شده و در دست وزارت صنعت، معدن و تجارت است تا در آینده به هیئت عالی نظارت برده شده و با تصویب در دولت به‌عنوان لایحه به مجلس تقدیم شود. در مجلس شورای اسلامی دو کمیسیون اقتصادی و صنایع به‌طور جداگانه بندهای این قانون پیشنهادی را بررسی خواهند کرد و پس از اصلاحات به صحن علنی مجلس شورای اسلامی فرستاده می‌شود و درنهایت شورای عالی نگهبان آن را تائید خواهد کرد. به نظر می‌رسد مراحل زیادی تا پایان این فرآیند وجود داشته باشد و بزرگترین نگرانی اصناف این است که دولت و مجلس شورای اسلامی پیش از هر تغییر جزئی در پیشنهادهای اصناف، در نشست‌هایی، فرصت دفاع از بندبند و واژه این قانون پیشنهادی را به متولیان صنفی بدهند.

آخرین نسخه پیشنهادی قانون نظام صنفی در دست وزارت صنعت، معدن و تجارت است باوجوداین به نظر می‌رسد اتاق اصناف از تأخیر در تصویب این قانون در دولت نهایت استفاده را کرده و هنوز هم اصلاحاتی بر این پیشنهادها اعمال می‌کند.

 

دریافت نظرات اتاق‌های مراکز استان‌ها

رئیس اتاق اصناف ایران درباره آخرین وضعیت قانون نظام صنفی، گفت: مجموعه اتاق اصناف ایران و وزارت صنعت، معدن و تجارت حدود ۲ سال روی اصلاح قانون نظام صنفی کارکرده است. ما از مشاوران و متخصصان حوزه اقتصادی و صنفی استفاده کرده‌ایم و پیشنهادهای ما به‌طور تقریبی در وزارت صنعت، معدن و تجارت آماده‌شده است.

علی فاضلی در گفت‌وگو با خبرنگار «گسترش تجارت» ادامه داد: وزارت صنعت، معدن و تجارت باید این پیشنهادها را به هیئت عالی نظارت ببرد. پس از تصویب در دولت، این قانون برای تصویب به مجلس شورای اسلامی تقدیم خواهد شد. وی ادامه داد: پیش از تقدیم این لایحه به مجلس، بازهم نظرات اتاق‌های مراکز استان‌ها دریافت خواهد شد و دولت ظرف ۲ ماه پس از نظرخواهی از مراکز استان‌ها، لایحه را تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌کند.

 

قانون ۹۲ با انتظارات ما متفاوت بود

عضو هیئت‌رئیسه اتاق اصناف ایران نیز دراین‌باره گفت: در اصلاح قانون نظام صنفی بهترین راهکار این است که پیش‌نویس اصلاحیه قانون نظام صنفی از سوی اتاق اصناف ایران و با مشورت اتاق‌های اصناف مراکز استان‌ها، نخبگان جامعه صنفی، بسیج اصناف و... تهیه و به دولت ارائه شود و دولت در لایحه‌ای به مجلس شورای اسلامی این پیشنهادهای اصناف را تقدیم کرده و درنهایت مجلس با دعوت و نظرخواهی از متولیان اصناف تغییرات نهایی را قانون نظام صنفی اعمال کند. فقط در این شرایط است که می‌توان امیدوار بود، قانون نظام صنفی دوباره نیازمند اصلاح نبوده و قابل‌اجرا باشد.

محمدعلی صدیقی در گفت‌وگو با خبرنگار «گسترش تجارت» اظهار کرد: قانون نظام صنفی آخرین بار در سال ۹۲ اصلاح شد اما آنچه به تصویب مجلس رسید با آنچه اصناف انتظار داشتند، متفاوت بود. در آن زمان دولت و مجلس، آن‌چنان‌که باید اتاق اصناف ایران را در تدوین قانون نظام صنفی دخیل نکردند. در آن زمان نگاه غالب، نگاه دولتی بود و تنها نیم‌نگاهی به مدیران اصناف شده بود. وی افزود: به‌مرور دولت تدبیر و امید، اتاق اصناف را بیشتر در مراکز تصمیم‌گیری شرکت داد و به‌این‌ترتیب فضا برای اصناف مطلوب‌تر شد. هیئت‌رئیسه اتاق اصناف ایران از روز نخست در نظر داشت قانون نظام صنفی را به‌طور کامل اصلاح کند و هنوز این موضوع دنبال می‌شود. بخش‌هایی از پیشنهادهای اتاق اصناف ایران در ارتباط با دولت مطرح‌شده اما هنوز می‌توان اصلاحاتی در این زمینه داشت. وی ادامه داد: دریکی دو سال گذشته به‌واسطه مشکلات اقتصادی، اظهارات دونالد ترامپ، افزایش نرخ دلار و... موضوع اصلاح قانون نظام صنفی به‌طور تقریبی از اولویت خارج شد و تحت شعاع قرار گرفت چراکه باید مشکلات روز بازار را برطرف می‌کردیم. صدیقی ادامه داد: وزارت صنعت، معدن و تجارت باید این قانون پیشنهادی را به هیئت‌عالی نظارت که با حضور ۶ تن از وزرای دولت تشکیل می‌شود عالی‌ترین مرجع تصمیم‌گیری درباره اصناف هستند، بدهد و پس‌ازآن دولت لایحه این قانون را تقدیم مجلس می‌کند.

 عضو هیئت‌رئیسه اتاق اصناف ایران بیان کرد: این لایحه به دو کمیسیون اقتصادی و صنعتی مجلس می‌رود. جامعه صنفی در ۴ گروه تولیدی، توزیعی، خدماتی و خدمات فنی تقسیم‌بندی می‌شوند. خدمات فنی و تولیدی بیشتر مربوط به کمیسیون صنایع و بخش خدمات و توزیع بیشتر مربوط به کمیسیون اقتصادی مجلس می‌شود. به‌این‌ترتیب، این لایحه باید با حضور متولیان صنفی در هر دو کمیسیون اقتصادی و صنعتی چکش‌کاری شود تا در سال‌های آینده دیگر شاهد اتلاف وقت و سرمایه برای اصلاح دوباره قانون نظام صنفی نباشیم. وی گفت: یکی از اشکالات قانون این است که دولت در رأس تشکل‌های صنفی قرار می‌گیرد و ما در تلاش هستیم که قانونی تصویب شود تا این شرایط تغییر کند و دولت جایگاه نظارتی داشته باشد. این نگرانی وجود دارد که به دلیل یکدست نبودن مجلس و کم‌اهمیت دانستن قانون نظام صنفی یا کافی نبودن تخصص نمایندگان مجلس یا نگاه دولتی مجلسی‌ها و جدی ندانستن اصناف، بازهم پیشنهادهای اتاق اصناف درباره قانون نظام صنفی دچار تغییراتی شود.

مجلس در دوره پیش این فضا را ایجاد نکرد و اصناف نتوانستند از پیشنهادهای خود دفاع کنند، ازاین‌رو، انتظار می‌رود در این دوره، مجلس این فضا را ایجاد کند. به نظر می‌رسد که این بار نتیجه مطلوب‌تر باشد و امیدواریم که قانون جامعی به تصویب برسد.

 

زمان تقدیم قانون به مجلس نامشخص است

رئیس مرکز امور اصناف و بازرگانان وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز با اعلام اینکه اصلاحیه قانون نظام صنفی به پایان رسیده، گفت: اینکه این اصلاحیه در چه مقطعی به مجلس تقدیم شود، در حال بررسی است.

 سیدجواد احمدی درباره آخرین وضعیت اصلاحیه این قانون در گفت‌وگو با میزان بابیان اینکه اصلاحیه قانون نظام صنفی بر اساس آنچه مدنظر وزارت صنعت، معدن و تجارت بود، انجام‌شده، اظهار کرد: برخی از موادی که نیاز به اصلاح داشت با همکاری اتاق اصناف، سایر تشکل‌ها و نهادهای مرتبط انجام‌شده و درحال‌حاضر آماده‌سازی است، اینکه در چه مقطعی به‌عنوان طرح یا لایحه تقدیم مجلس شود، در حال بررسی است. وی درباره زمان ارسال اصلاحیه به مجلس شورای اسلامی افزود: باید همه جوانب کار در نظر گرفته شود و زمان مشخصی را نمی‌توان اعلام کرد که این اتفاق بیفتد و به نتیجه رسیدن یک فرآیند زمان‌بر خواهد بود. رئیس مرکز امور اصناف و بازرگانان وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: آنچه در وزارت صنعت، معدن و تجارت باید دراین‌باره انجام می‌شد، انجام‌شده و اصلاحیه آماده است.

 

سخن پایانی

قانون نظام صنفی بر تمامی جزییات فعالیت واحدهای صنفی و بازاریان تأثیرگذار است و بارها شاهد این هستیم که آن‌ها از قوانین نادرستی که در اصناف وجود دارد، گلایه کرده‌اند. بحث‌ها درباره ضعف‌های قانون نظام صنفی در دورهمی‌های مجازی فعالان صنفی گرم است و این امید وجود دارد که این نقدها از سوی نویسندگان قانون جدید موردمطالعه و بررسی قرارگرفته باشد.

مژده پورزکی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
 • آخرین ویرایش در چهارشنبه, 24 مرداد 1397 ساعت 07:23
 • اندازه قلم

درباره چاپ و نشر

چاپ و نشر ،پرتیراژترین نشریه چاپ کشور

منوی اصلی