• چالش های حوزه صنعت چاپ از زبان فعالان عرصه بسته بندی

  چالش های حوزه صنعت چاپ از زبان فعالان عرصه بسته بندی

  در مراسم رونمایی از پوستر دومین همایش بین المللی توسعه چاپ و بسته‌بندی با حضور فعالان و بزرگان این صنعت در حالی
 • از آخرین روز تابستان با طایفه‌علی‌وردی

  گفت‌وگو با عباس طایفه علی وردی مدیر چاپ طایفه

  از آخرین روز تابستان با طایفه‌علی‌وردی

  نسیم خنک پاییزی هوای صبح آخرین روز تابستان را مطلوب و دل‌انگیز کرده است، قرار است به دیدار یکی از پیشکسوتانی که
 • تب تند کاغذ فروکش می کند

  تب تند کاغذ فروکش می کند

  رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا با بیان اینکه قیمت کاغذ در هفته اخیر سیر نزولی داشته است، گفت: در هفته‌های قبل
 • زخم ارزی بر پیکره زینک

  درخواست های نجات بخش

  زخم ارزی بر پیکره زینک

  تغییرات و تحولات ارزی تاثیرات بسیاری را بر کالاهای تولیدی در کشورداشته و مشکلاتی را برای تولیدات چاپی، کاغذ، زینک و مواد
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
مدير01

مدير01

چهارشنبه, 25 مهر 1397 ساعت 10:22

 

وزیر جهادکشاورزی گفت: نمی توانستیم به صادرات گسترده محصولات کشاورزی که منجر به افزایش قیمت این محصولات در بازار داخل شد، بی‌تفاوت باشیم.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از اقتصاد آنلاین، سپیده قاسمی؛ وزیر جهاد کشاورزی در صبحانه کاری در اتاق بازرگانی ایران بابیان اینکه ما می‌پذیریم برخی تصمیمات مانند ممنوعیت صادرات گوجه و سیب زمینی اشتباه بوده است، اظهارکرد: هر چند ممنوعیت صادرات محصولات کشاورزی اشتباه بوده اما گاهی لازم است برای تنظیم بازار عکس العمل نشان دهیم.

محمود حجتی در جلسه صبحانه کاری در اتاق بازرگانی با بیان اینکه  همگی در یک کشتی هستیم و سرنوشت یکسان داریم، اظهار کرد: نباید تنها به دنبال تامین منافع خود باشیم و باید منافع جمع را در نظر بگیریم.

وی ادامه داد: آنچه باید در نظر داشته باشید همه تصمیمات خواست و مورد تایید ما نیست اما نمی‌توانیم در مقابل آن بایستیم چرا که اختلال ایجاد می‌شود.

حجتی با بیان اینکه در جنگ اقتصادی هستیم، افزود: جنگ اقتصادی که به راه افتاده ما را در شرایطی قرار داده تا دولت سازوکارهای جدیدی پیش بگیرد که خواه و ناخواه ضایعاتی نیز در پی دارد.

وی اضافه کرد: نباید در بحث‌های خود دچار افراط و تفریط شویم چراکه با این کار با دشمنان همراه می‌شویم.

حجتی با اشاره به مشکلات ناشی از کم آبی تاکید کرد: بالای 90 درصد مردم سرزمین ما قدر آب را با بکارگیری روش‌های مناسب بیشتر از هر جای دیگر دنیا می‌دانند.

وی اضافه کرد: به همین دلیل بهانه‌های مطرح شده درباره کم آبی و کاهش بهره وری قابل پذیرش نیست.

وزیر جهاد کشاورزی واردات بی‌رویه و تکیه بر منابع مالی و پولی ما را بهانه‌ای برای تنبلی برخی دانست و گفت: این افراد کمتر به دنبال راهکار برای مشکلاتی مانند کم آبی هستند.

سه شنبه, 24 مهر 1397 ساعت 13:22

 

در خصوص اتفاقاتی که در ماه های اخیر در بازار ارز رخ داده، باید به این موضوع اذعان کنیم که دولت عملکرد خوبی نداشته، به گونه ای که این افزایش و کاهش نرخ ارز بسیاری از مردم را با مشکلات جدی مواجه کرده است. قیمت دلار که به یکباره روند صعودی چشمگیری پیدا کرد و از حدود ۴ هزار تومان تا مرز ۱۷ هزار و ۷۰۰ تومان هم افزایش یافت و حدود ۱۴ هزار تومان رشد کرد، بسیار تکان دهنده بود.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از اقتصاد آنلاین این در حالی است که در سال 92 هنگامی که دلار حدود 2 هزار تومان گران شد، تاثیر منفی زیادی روی زندگی و معیشت مردم گذاشت. امروز این 14 هزار تومان افزایش نرخ ارز تاثیر زیادی روی معیشت مردم داشته و ضرر و زیان بسیاری را به مردم وارد کرده است. از همین رو انتظار داشتیم که دولت ورود پیدا کند و نگذارد که این اتفاقات در بازار ارز رخ بدهد که این چنین نشد.

اما در مورد اختصاص ارز دولتی که قرار بود بخشی از مشکلات را حل کند شاهد بودیم که متاسفانه این ارز در نهایت به دست جامعه هدف نرسید و به دست افراد دیگری رسید که آنها هم از این قضایا سوء استفاده کردند و در نهایت موجب ظلم در حق مردم شد.

در عین حال بسته حمایتی که قرار است از سوی دولت ارائه شود، خوب است ولی به تنهایی کاری از پیش نمی برد. در همین رابطه یک راه پیشنهادی این است که میزان یارانه نقدی افزایش پیدا کند و در این خصوص دولت به مجلس لایحه بدهد. همچنین یک راه پیشنهادی دیگر این است که دولت لایحه ای در خصوص افزایش حقوق کارمندان، کارگران، بازنشستگان و مستمری بگیران کمیته امداد و بهزیستی ارائه دهد تا شاید به این وسیله تغییری در زندگی مردم ایجاد شود. این موضوع از آن جهت مهم است که اکثر کارمندان و کارگران در وضعیت بسیار بد و اسفناک اقتصادی هستند و خانواده ها که قبلا نگرانی هایی در مورد بیکاری جوانان داشتند، حالا شرایط به گونه ای شده که نگران نان شب خود هستند و معیشت مردم بسیار آسیب دیده است.

اما در مورد این موضوع که تغییر تیم اقتصادی چه تاثیری در بهبود وضعیت اقتصادی کشور و معیشت مردم دارد، باید بگویم که این تغییر به شرطی که افراد دارای برنامه بر سر کار بیایند می تواند در بهبود اوضاع موثر باشد. ضمن اینکه باید نحوه نظارت ها اصلاح شود، زیرا امروز مشکل دیگری که داریم این است که نظارتی بر بازار وجود ندارد و کالاها قیمت واقعی ندارند و در چند مغازه قیمت یک کالا متفاوت است.

سه شنبه, 24 مهر 1397 ساعت 13:11

 محمود سمیعی 

اگر نیم نگاهی به بازنشستگان کشورهای مختلف بیندازیم فرق یک کشور پیشرفته را با یک کشور عقب نگاه داشته شده جهان سومی را متوجه خواهید شد. در کشورهای پیشرفته به یک فرد بازنشسته به اندازه کافی خدمات داده می شود که باقی عمر خود را در آسایش و آرامش وسفر بگذرانند ویا از انها به عنوان مشاور در زمینه هایی که بیش از سی سال کار کرده اند استفاده می کنند چرا که این افراد به تمام فوت وفن یک کار تخصصی در طی 30 سال اشراف پیدا کرده اند وبا آنان به عنوان یک مشاور متخصص با احترام رفتار می کنندچرا که با کمک  آنان می توانند شرکت یا سازمان خود را به نحو احسن ارتقاء دهند . اما این قشر در کشور های عقب نگاهداشته شده به نحوی دیگر است. شاید یکی از فرق های کشور های پیشرفته وجهان سوم در همین تفاوت ها باشد. در کشور های پیشرفته اگر بازنشسته ای تمایل به کار داشته باشد از وی بصورت مجدد به عنوان یک فرد باتجربه واستاد کار استفاده می کنند ولی در کشوری مثل ایران که ازکشور های جهان سوم!   می باشد بازنشستگان به عنوان نیروهای از کار افتاده و غیر مفید یاد می کنند وآنان را کمتر به کار می گیرند بویژه آنانی که درطی 30 سال خدمت صادقانه بخصوص در ادارات دولتی مثل مدارس کار کرده اند(معلمان).

این روزها در ایران با وجود گرانی سر سام آور(کارشناسان اقتصادی خط فقر را 6 میلیون تومان می دانند) بیشتر کارمندان بویژه معلمین و بخصوص بازنشستگان فرهنگی در فقر کامل به سر می برند واز طرف مسئولین هم هیچ اعتنایی به این قشر نجیب اما درمانده نمی کنند و این قشر مجبورند هر از گاهی به میدان بیایند واز (دولتی که در طی چند سال اخیر  هیچ توجهی به خواسته های بازنشستگان فرهنگی نکرده است و حتی توانایی اجرای قوانینی که خود تصویب کرده را ندارد )بخواهند که قوانینی تصویب شده توسط خود دولت را به اجرا در آورده (قانون خدمات مدیریت کشوری) و آن را به اجرا گذارد.

 در همین راستای احقاق حق خود در تجمعی که بازنشستگان فرهنگی روز سه شنبه مقابل سازمان برنامه و بودجه داشتند شعارهای بسیاری را سر دادندکه گویای حق طلبی آنان بود.بعضی از شعارهای همکاران فرهنگی:

فریاد فریاد   از این همه بیداد

دولت اعتدالی       سفره ماشد خالی

حقوق ما ریالیه     هزینه ها دلاریه

نیاز ما این زمان        معیشت است و درمان

دولت به این بی غیرتی     هرگز ندیده ملتی    

سلامت، معیشت، منزلت     حق مسلم ماست

معلم زندانی    آزاد باید گردد 

ما بازنشسته گانیم     از یاد رفته گانیم 

      این شعار آخری شعاری بود که دل هر انسانی را به درد می آورد همان شعاری که می گفتند.

ما بازنشستگانیم   از یاد رفته گانیم

آیا این افرادی که هر کدام بیش از 30 سال به این جامعه خدمت صادقانه انجام داده اند بایستی اینگونه تحقیر شوند؟ افرادی که با بیشترین مدارک دانشگاهی نسبت سایر وزارتخانه های دیگر، بعد از 30 سال کار طاقت فرسای تدریس ، هر کدام با داشتن چند فرزندکه دارای نوه های متعدد هم شده اند وخرجشان از سال های پسین بسی بیشتر شده باید این روزها صورتشان را باسیلی سرخ نگه دارند. چرا که همگی زیر خط فقر زندگی می کنند.

اخیرا روحانی در سخنرانیش درآغاز سال تحصیلی جدید  در دانشگاه تهران به وضعیت مالی مردم اشاره کرد وگفت که ما می دانیم وضع مالی مردم خوب نیست واین نشان می دهد که مسئولین هم این مسئله را می دانند (البته وضع بازنشستگان از بسیاری از اقشاردیگر جامعه هم بدتر است).اما گوش شنوایی برای شنیدن حرف دل بازنشستگان وجود ندارد و گویی مسئولین خود را به ناشنوایی زده اند.دولتی که حتی قادر نیست قوانینی را که خود بایستی مجری آن باشدرا اجرا کند وبه جای پرداختن به خودی ها بیشتر به فکر ناخودی هاست چه انتظاری داریم؟ اما بازنشستگان فرهنگی از استان های مختلف به تهران آمده بودند تا حق پایمال شده اشان را باز ستانند.وضع معیشتی بازنشستگان به قدری خراب است که دیروز یکی از آنها برای درمان همسرش وتامین مالی خانواده می خواست کلیه اش را بفروشد تا خرج خانواده را بپردازد.

 آیااین عاقبت سی سال کار صادقانه است؟

محمود سمیعی(بازنشسته فرهنگی)

1397/7/24

سه شنبه, 24 مهر 1397 ساعت 12:54

 

 من به عنوان یک فعال حرفه ای در زمینه بازاریابی و تبلیغات تا سال 2015 هیچ شبکه کابلی را نداشتم. فقط در زمان پخش سریال های جذاب نت فلیکس و برخی از رویدادهای مهم ورزشی زحمت روشن کردن تلویزیون را به خود می دادم. وقتی اولین بار شبکه کابلی خریدم، پس از توضیحات راهنما برای ساعت ها به تبلیغات آن خیره شدم. در هر صورت در شبکه های کابلی تبلیغات بیش از هر چیزی به چشم می خورد. با این حال این تبلیغات به هیچ وجه خسته کننده نبود. همه تیزرها به صورت جذاب، بدیع و سرگرم کننده طراحی شده بودند.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از فرصت امروز براساس آمار مؤسسه SJ در سال 2014 مردم در هر روز بیش از 5 هزار تبلیغ متفاوت را مشاهده کرده اند. با این حال از این رقم فقط و فقط 153تبلیغ مورد توجه مخاطب قرار خواهد گرفت. در زمینه تعامل و جذب مخاطب رقم مورد نظر از این هم کمتر می شود. در حقیقت تنها 12 تبلیغ توانایی جلب نظر مخاطب را دارند. با توجه به این آمارها برای تبدیل شدن به یکی از برندهای موفق در زمینه تبلیغات کار بسیار دشواری پیش روی ماست.

در چند روز اخیر من مدام به ایده های خلاقانه برای جلب نظر مردم و فروش بیشتر فکر کردم. نتیجه فعالیت ذهنی من تهیه فهرستی از برترین ایده های تبلیغاتی بوده است. اجازه دهید این ایده ها را با یکدیگر مورد بررسی قرار دهیم.

 

1. تأکید بر شخصیت مخاطب با پرسش های جالب

چند وقت پیش یکی از دوستان من توصیه جالبی را در زمینه تبلیغات موفق مطرح کرد: اگر علاقه مند به جلب رضایت مخاطب هستید، راهکار ساده تقاضای صحبت طرف مقابل در خصوص خودش است. این شیوه در اغلب اوقات موجب القای احساس بهینه در طرف مقابل نسبت به برند ما می شود. در هر صورت وقتی شما علاقه بیشتری به کسب اطلاع پیرامون مخاطب نشان دهید، پیام واضحی برای آنها مخابره می شود: برند ما برای مخاطب ارزش قائل است.

روش حاضر دقیقا شیوه کار برند Buzzfeed است. آنها برای شناخت بهتر مخاطب های خود به سوی طرح سؤالاتی جذاب حرکت کرده اند. به این ترتیب در خلال پاسخ به پرسش ها مخاطب به بیان ویژگی های شخصی و اطلاعاتی عمومی در زمینه علاقه مندی های خود ترغیب می شود.

2. نقشه های تبلیغاتی شهر

این ایده تبلیغاتی شاید در نگاه نخست برای اتوبوس های گردشگری بسیار جذاب باشد. هنگامی که در آخرین سفرم مشغول جمع کردن وسایل بودم، به نقشه تبلیغاتی جالبی برخورد کردم. در حقیقت این نقشه قبلا از سوی یک برند به عنوان هدیه به گردشگران داده شده بود. به عنوان یک فعال تبلیغاتی این ایده به نظرم بسیار جالب آمد.

به طور معمول نقشه های تبلیغاتی دارای لوگوی بزرگ برند مورد نظر هستند. به این ترتیب علاوه بر استفاده مشتریان از نقشه نیم نگاهی هم به برند مورد نظر خواهند داشت. نکته جالب در مورد نقشه ها وجود نسخه های کاملاً رایگان بر روی گوشی های هوشمند است. با این حال بسیاری از افراد همچنان ترجیح می دهند از نقشه های معمولی استفاده کنند. در این صورت با توجه به خواست مخاطب شما توجه زیادی را به برندتان جلب خواهید کرد.

 

3. خلق کتاب کوپن

هنگامی که کوچک بودم، برای کسب درآمد شیرینی و کیک خانگی می فروختم. به منظور ترغیب هرچه بیشتر مشتریان به خرید محصولات خود برخی اوقات کوپن های تخفیف نیز به آنها می دادم. امروزه کوپن های مختلف در همه جا مشاهده می شوند. نکته جالب اینکه هنوز هم کتاب کوپن دارای طرفدارهای خاص خود است. این کتاب ها دارای کوپن های مختلف در کنار هم هستند. به این ترتیب افراد بنابر نیازشان از هر کوپن استفاده خواهند کرد. بی شک حضور فعال برندمان در این کتاب ها برای توسعه کسب وکارمان بسیار مفید خواهد بود.

 

4. استفاده از محیط زیست به عنوان مزیت برندمان

یکی از گونه های تبلیغاتی جالب در چند سال اخیر تبلیغات مبتنی بر ایده ای زیست محیطی است. این نوع تبلیغات نه تنها از بیلبوردهای خشک جذاب تر هستند، بلکه معمولاً در فضاهای به دردنخور مورد استفاده قرار می گیرند. گاهی اوقات این ایده ها به قدری جالب و در عین حال ساده هستند که مخاطب گمان می کند بچه ای 5 ساله آنها را طراحی کرده است. در هر صورت بحث محیط زیست امروزه برای بسیاری از مردم اهمیت خاصی دارد. به این ترتیب با تأکید بر روی امری مهم برای مخاطب شما توان جذب نگاه بیشتری به برندتان را خواهید داشت.

 

5. اشاره جالب به خرده فرهنگ ها

بی شک برای گروه های طرفدار مد و پوشاک مشاهده تبلیغی با حضور یک شخصیت معروف جذابیت خاصی خواهد داشت. در این بخش تأکید من بر روی استفاده از افراد مشهور در حوزه کسب وکارمان است. به این ترتیب فرآیند تعامل ما با مخاطب بسیار ساده تر از گذشته خواهد شد.

 

6. خنده دار باشید

تبلیغات موفق همگی در زمینه سرگرم سازی و استفاده از شوخی های خنده دار مهارت دارند. در حقیقت آنها از شوخی های بسیار رایج برای سرگرمی استفاده می کنند. در غیر این صورت شوخی های خاص فقط عده ای محدود را به خنده خواهد انداخت.

 

7. طنز سیاه همیشه جواب می دهد

مردم علاوه بر خنده گاهی نیاز به یادآوری نکات تلخ زندگی نیز دارند. بر این اساس ژانر طنز سیاه علاوه بر حوزه سینما در تبلیغات نیز طرفدارهای خاص خود را دارد. نکته مهم در اینجا تأکید بر روی نکات سیاه و تلخ زندگی به منظور خنداندن مخاطب است.

 

8. نمایش حیوانات زیبا

به مانند هر حوزه دیگری مخلوقات زیبا برای مردم جذاب است. فرقی ندارد بحث ما در زمینه سینما، سیاست یا تبلیغات باشد، در هر صورت حیوانات زیبا چشم هر بیننده ای را به خود جلب خواهد کرد. شاید اگر شما اندکی خلاقیت به خرج دهید، تبلیغات تان با هزینه ای بسیار اندک تأثیرگذاری بیشتری داشته باشد. یک شرکت آمریکایی به عنوان یک برند تولید مایع ظرفشویی با استفاده از گربه ای زیبا دل مخاطب ها را به دست آورد. موضوع اصلی این تبلیغ یادآوری ضررهای استفاده از مشروبات الکلی بود. شعار آن نیز «مستی خطرناک است» بود. در این تبلیغ یک مرد میانسال در حالت مستی اقدام به شست وشوی ظرف های خانه اش می کند. با این حال به جای اسکاچ گربه خانگی اش را بر می دارد. چنین تبلیغی در عین سرگرمی مخاطب پیام اصلی ما را نیز منتقل خواهد کرد.

 

9. فعالیت در خارج از چارچوب متداول

یافتن بیلبوردهای خلاقانه که با حالت معمولی سایر بیلبوردها متفاوت هستند، همیشه جذاب خواهد بود. به عنوان مثال برخی از برندها نظیر کوکا کولا و چیک فیلا اقدام به طراحی بیلبوردهای سه بعدی کرده اند. این نمونه ها در مسیرهای شهری و بین شهری بیش از سایر گونه های عادی توجه مخاطب را جلب خواهد کرد. در سایر حوزه های تبلیغاتی نیز توجه به ایده های جذاب همشه باعث بهبود فرآیند جلب مخاطب خواهد شد. بنابراین توصیه من در اینجا توجه به سایر حوزه های خلاقانه، که خارج از چارچوب عادی هستند، به منظور جلب مخاطب هرچه بیشتر است.

 

10. اهدای کوله پشتی رایگان

مادرم همیشه یک نکته جالب را بیان می کرد: هیچ کس بدون کوله پشتی زندگی نمی کند. در حقیقت همه ما حداقل یک کوله پشتی برای خود داریم. در زمینه تبلیغات من یکی از طرفدارهای سر سخت اهدای لوازم رایگان هستم. بر این اساس لوازمی مانند بطری آب، مداد، خودکار، تیشرت، جامدادی و حتی کت گزینه های جذابی خواهند بود.

 

11. اجازه دهید دیگران برای شما تبلیغات کنند

این مورد بسیار راحت است. یک راهکار جالب برای تبلیغ برندمان از سوی دیگران تهیه قالب های جذاب در اینستاگرام و اسنپ چت است. به این ترتیب مخاطب با استفاده از آن قالب ها فرصت ثبت و به اشتراک گذاری تصاویر زیبا را خواهد داشت. شیوه این کار بسیار ساده است و فقط باید با یک طراح گرافیک همکاری کنیم. سایر موارد تبلیغاتی را کاربران برای ما انجام خواهند داد.

 

12. ایجاد یک گرید در اینستاگرام

همه ما گاهی اوقات پست های جالب گرید در اینستاگرام مشاهده می کنیم. این پست ها به صورت یک تصویر کلی به هنگام مشاهده پروفایل یک برند به نمایش در می آیند. بر این اساس با کلیک بر روی هر بخش یک تکه از تصویر کلی نمایان خواهد شد. این ایده یکی از راهکارهای خلاقانه برای جلب نظر افراد در اینستاگرام است. در حقیقت بسیاری از برندها چنین ایده جالبی را به طور متوسط یکبار در ماه امتحان می کنند. از نظر اقتصادی این ایده یکی از کم هزینه ترین موارد محسوب می شود. در اینجا نیز ما فقط باید با یک طراح گرافیکی همکاری کنیم.

 

13. اهمیت توجه به هنر خیابانی

این مورد در فهرست علاقه مندی من جایگاه نخست را دارد. به طور معمول این بخش تحت عنوان «تبلیغات خیابانی» شناخته می شود. همه ما با هنر خیابانی به عنوان فرصتی برای هنرمندان گمنام به منظور نمایش هنرشان آشنا هستیم. با این حال برای برندها توجه به خیابان به عنوان محل تبلیغاتی در حالت غیررسمی چندان محلی از اعراب ندارد. فضاهای عادی در خیابان و کوچه ها همانطور که میزبان هنر خیابانی هستند، می توانند از هنر اهالی تبلیغات نیز میزبانی کنند. به این ترتیب ما باید با برخی از هنرمندان خیابانی تماس برقرار کنیم. دلیل این کار تبدیل ایده های برندمان به طرح های خیابانی است. به این ترتیب رهگذرهای مختلف نسبت به فعالیت برندمان در فضاهای جدید مطلع خواهند شد. همچنین به دلیل تازگی بسیاری از مخاطب ها به نام برندمان توجه بیشتری خواهند داشت.

 

14. سرمایه گذاری بر روی کارت های جذاب

به طور معمول افراد به کارت های کسب وکار به عنوان فضایی برای تبلیغات نگاه نمی کنند. با این حال در تبلیغات مدرن باید هر فضایی را، هرچند کوچک، به عنوان میزبان هنر تبلیغاتی مان قلمداد کنیم. بسته به نوع کسب وکارمان همگی توانایی بهره مندی مزیت کارت های کسب وکارمان را داریم. به عنوان مثال برند «بن ویوانت» به عنوان تولید کننده پنیر کارت خود را در قالب یک رنده تولید کرده است. به این ترتیب مخاطب با مشاهده آن یاد فرآیند رنده کردن پنیر خواهد افتاد.

 

15. استفاده از صداهای جالب

ساختار ذهن ما نسبت به صداهای تازه حساسیت بالایی دارد. به این ترتیب برای جلب نظر مخاطب به محتوای تبلیغاتی مان تمرکز بر روی استفاده از صداهای بدیع و خلاقانه ایده بسیار مؤثری خواهد بود.

 

16. نمایش برندمان به عنوان یک هنرمند

نکته جالب در مورد مشاهده هنرمندانه امور توانایی خلق آثار تازه و جذاب است. به این ترتیب مخاطب بدون نیاز به تلاش زیاد توجه اش به برندتان جلب خواهد شد. توجه به جلوه های هنری همیشه در زمینه تبلیغات تأثیرگذار است. در حقیقت مخاطب نیازمند مشاهده تبلیغات تازه و جدید است. کلیشه های قدیمی همیشه مورد بی توجهی مخاطب قرار خواهد گرفت.

 

17. دیوانگی همیشه جذاب است

برخی از تبلیغات به طرز شگفت انگیزی دیوانه وار هستند. در حقیقت این نوع از تبلیغات تمام محاسبات سنتی را در هم می ریزند. به همین خاطر اغلب افراد بدان جذب خواهند شد. اگر به دنبال جلب نظر طیف وسیعی از مخاطب ها هستید، ترک عادت های رایج در حوزه ساخت تبلیغات را به شما توصیه می کنم.

 

18. تأثیرگذاری از طریق ویدئو

فرمت ویدئو یکی از تأثیرگذارترین ابزارهای جلب نظر مخاطب در حوزه تبلیغات است. در حقیقت به هنگام ضبط ویدئو شانس ما برای جلب توجه بیشتر می شود. به این ترتیب با داشتن فرصتی بیشتر برای تعامل با مخاطب و توان افزودن صوت به ماجرا به راحتی فرآیند تبلیغات تأثیرگذارتر خواهد شد.

 

19. اشتباه همیشه بد نیست

بی شک امروزه گرافیک های باکیفیت چشم هر مخاطبی را می رباید. با این حال برخی از برندها از قصد هنوز هم بر روی گرافیک های دو بعدی تکیه می کنند. این فرآیند به دلیل علاقه مخاطب به مشاهده برخی از المان های قدیمی در فرآیند تبلیغاتی روی می دهد. بسیاری از افراد نام نوستالژی را برای آن انتخاب می کنند. در حقیقت نوستالژی به مخاطب فرصت مشاهده دقیق محتوای خلاقانه در قالبی قدیمی و دوست داشتنی را می دهد. در این میان شاید برخی این کار را اشتباه قلمداد کنند، اما اشتباه همیشه هم بد نیست.

 

20. ویدئوی لایو در فیس بوک

امروزه سرویس لایو فیس بوک شهرت بسیار زیادی در میان کاربران دارد. یکی از دلایل این محبوبیت شمار بالای کاربران این پلتفرم است. همچنین باید به کاربردهای تبلیغاتی آن نیز اشاره کرد. بر این اساس بسیاری از افراد از سرویس لایو برای توسعه کسب وکار شخصی شان استفاده می کنند. برندهای کوچک و بزرگ نیز از سرویس لایو برای معرفی محصولات جدید یا پخش پیش نمایش تیزرهای تبلیغاتی شان نهایت استفاده را می برند.

 

21. خلق یک سفر کوتاه اینستاگرامی

من نخستین بار این ایده را در صفحه رسمی مرسدس بنز مشاهده کردم. منظور من از خلق یک سفر جذاب در اینجا ارائه محتوای جالب در خصوص محصولات مان است. به گونه ای که انگار مخاطب را به دل یک سفر جالب برده ایم.

22. گام بزرگ به سوی موفقیت

همه ما در شبکه های اجتماعی با محدودیت های زیادی مواجه هستیم. قوانین دست و پا گیر از یکسو و نیاز به توجه به سلیقه مخاطب از سوی دیگر همه ما را دچار مشکل می کند. با این حال اقدام برای ایجاد کمپین های بزرگ با نادیده گیری قوانین پلتفرم های اجتماعی هرگز ایده جالبی نیست. در این صورت شاید کمپین ما به سرعت از سوی شبکه اجتماعی مورد نظر با محدودیت مواجه شود. همیشه احترام به قوانین پلتفرم ها بهترین راهکار برای دستیابی به موفقیت محسوب می شود.

سه شنبه, 24 مهر 1397 ساعت 12:12

 

نایب رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران خراسان رضوی گفت: به دنبال ساخت یک آزادراه در اطراف شهر صنعتی طوس، بخش زیادی از زمین‌ها و ساختمان‌های چاپخانه‌داران در این آزادراه قرار گرفته و مشکلات زیادی برای اعضای شهرک چاپ و نشر مشهد ایجاد کرده است.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از ایبنا، عباس سرابیان؛ نایب رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران خراسان رضوی با بیان اینکه شهرک چاپ و نشر مشهد، گفت: شهرک ما در شهر صنعتی طوس واقع شده است که از سال 1393 مجوز واگذاری آن تایید شد و 107 واحد چاپ و نشر در این شهرک ثبت‌نام کردند.

وی افزود: پس از ثبت‌نام قرادادها بسته‌ شده و اکنون حدود 20 درصد فضای ساختمانی تکیمل شده و 10 درصد به بهره‌برداری رسیده است.

سرابیان با بیان اینکه 10 درصد از واحدهای چاپی در شهرک چاپ و نشر مشهد مستقر شده‌اند، عنوان کرد: اخیرا ساخت آزادراهی از میدان نمایشگاه بین‌المللی مشهد شروع شده است و برای ساخت آن به حریم هشت قطعه از شهرک که در حال ساخت و بهره‌داری هستند، تجاوز شده و بخش‌هایی از زمین‌های چاپخانه‌داران در این آزادراه قرار دارد که مشکلات زیادی ایجاد کرده است.

وی تاکید کرد: اکنون شرکت شهرک‌ها به دنبال این است که مشکل را حل کند اما از جهات دیگر این موضوع از نظر سرمایه‌گذاری به خطر افتاده است و امیدواریم مسئولان شهر صنعتی طوس راهکاری برای آن بیندیشند. 

 

بی‌ثباتی آفت صنعت چاپ

سرابیان در بخش دیگر صحبت‌های خود درباره اثرات بی‌ثباتی نرخ ارز در تامین مواداولیه، توضیح داد: این بی‌ثباتی که بر اقتصاد حاکم است، نشان‌دهنده تغییر و تحولات قیمت مواد اولیه همچنین تصمیمات موقت مدیران و تصمیم‌گیران دولتی است که ادامه کار را با مشکلات جدی روبرو کرده است.

وی ادامه داد: مدتی قرار شد مرکب در گروه کالایی یک قرار گیرد و مصوب شد، اما سه روز بیشتر دوام نداشت و دوباره به گروه دو برگردانده شد و این جابجایی‌ها موجب شد که قیمت مرکب افزایش داشته باشد. همچنین با تامین مرکب مورد نیاز چاپخانه‌داران با ارز نیمایی، پیش‌بینی می‌شود که قیمت آن به بیش از 50 هزار تومان برسد.

سرابیان با بیان اینکه پایدار نبودن اقتصاد به فعالیت واحدهای تولیدی آسیب می‌رساند، عنوان کرد: اقتصاد کشور ما پایدار نیست و به دنبال بی‌ثباتی وضعیت اقتصادی، ظرفیت کارهای چاپی به شدت کم شده است و واحدهای تولیدی نیز با کاهش ظرفیت روبه‌رو شده‌اند.

وی یادآور شد: نباید فراموش کنیم که چاپخانه‌ها به واحد تولیدی وابسته هستند و زمانی که سفارش نباشد بیکار می‌شوند و این بیکاری به اخراج کارگران و به مرور تعطیلی چاپخانه‌ها منجر می‌شوند.

سرابیان همچنین درباره چاپخانه‌های حوزه کتاب نیز، گفت: چاپخانه‌هایی که با ناشران کتا‌ب‌های کمک‌آموزشی کار می‌کنند، بازار خود را دارند اما ناشران کتاب‌عمومی دیگر برای چاپ کتاب‌های جدید سرمایه‌گذاری نمی‌کند و به همین دلیل تیراژ کتاب‌ها بسیار پایین آمده است، هرچند نباید دور از نظر داشت که قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده است و چاپ و نشر به عنوان دو عامل بهم پیوسته با مشکل روبه‌رو هستند.

 

سه شنبه, 24 مهر 1397 ساعت 09:13

 

به دنبال کمپین کاغذ زباله نیست سطل های مخصوص جمع آوری کاغذ در مدارس جوانرود توزیع شد .

به گزارش چاپ ونشر به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه؛ در راستای ترویج فرهنگ بازیافت کاغذ و در ادامه کمپین کاغذ زباله نیست مراسمی در مدرسه جوانرود برگزار و نکاتی پیرامون تولید و بازیافت کاغذ برای اطلاع دانش آموزان بیان شد.

عطاءاله قادری رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان جوانرود گفت: برای تولید یک تن کاغذ باید 17 درخت تنومند قطع و 400مترمکعب آب و 4000 کیلووات برق مصرف شود.

وی گفت: با بازیافت یک تن کاغذ می توان 50درصد در مصرف آب،64درصد در مصرف انرژی صرفه جویی و آلودگی هوا به میزان 74درصد و آلودگی آب تا90 درصد کاهش می یابد.

 

قادری بازیافت کاغذ را در جهت حفظ محیط زیست مهم دانست

رئیس اداره حفاظت محیط زیست جوانرود تصریح کرد: در این مراسم تعداد 2 عدد سطل بزرگ جهت جمع آوری کاغذ باطله به مدیران مدرسه تحویل داده شد.

وی در پایان گفت: طی هفته جاری تعداد 10 عدد سطل به 10 مدرسه دیگر تحویل و کل مدارس شهر جوانرود و روستاهای اطراف تحت پوشش پویش کمپین "کاغذ زباله نیست" قرار خواهند گرفت .

 

 

سه شنبه, 24 مهر 1397 ساعت 09:07

 

عضو انجمن تولیدکنندگان کاغذ و مقوا با بیان اینکه بسیاری از کالاهای تولیدی به دلیل کمبود کاغذ و مقوا روی خط تولید مانده است، گفت: طی شش ماه نخست سال جاری تولید کاغذ بسته‌بندی به ۵۰۰هزار رسید.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از مهر، امیرحسین اسماعیل‌پور با بیان اینکه تولید و صنعت کشور با مشکلات اساسی طی سال جاری مواجه بوده است، گفت: در سال ۱۳۹۶، میزان تولید کاغذ بسته بندی کشور ۸۵۰ هزار تن بوده که طی ۶ ماهه نخست سال جاری، این مقدار به ۵۰۰ هزار تن رسیده است و اگر برای ماه های باقی مانده از سال نیز همین روش ادامه پیدا کند، میزان تولید کاغذ بسته‌بندی بیش از سال گذشته خواهد بود.

وی افزود: در حال حاضر تعداد ۷۴ کارخانه وجود دارد که می‌توانند ۲ میلیون و ۱۲۵ هزار تن تولید داشته باشند؛ اما تنها با ۵۰ درصد ظرفیت خود فعالیت دارند که دلایل متعددی مانع از تولید به میزان تمام ظرفیت کارخانه ها می شود بر این اساس ، تامین آخال و خمیر مورد نیاز این کارخانه‌ها هم اکنون با مشکل مواجه است .

اسماعیل‌پور با بیان اینکه تولید ورق کارتن در سال ۹۶ به میزان ۶۸۰ هزار تن بوده، تصریح کرد: طی شش ماهه نخست سال جاری میزان تولید ورق کارتن به ۳۴۰ هزار تن رسیده که نسبت به سال گذشته تفاوت چندانی نداشته است؛ اما این دو آمار در کنار هم نشان می دهد که بخش گشمده ای در این بین وجود دارد که دلیل این اختلاف صادرات بسیار زیادی بوده است که به کشورهای مختلفی از جمله گرجستان، آذربایجان، قطر، بحرین، آلمان ، اسپانیا، افغانستان، تاجیکستان، ترکمنستان، امارات، تایلند صورت گرفته است.

عضو انجمن تولیدکنندگان کاغذ و مقوا در خصوص دلیل افزایش قابل توجه میزان صادرات محصولات به کشورهای دیگر گفت: اختلاف قیمت دلار دلیل اصلی این افزایش صادرات است که هم اکنون، برای شرکتهای خارجی صرف دارد که کاغذ مورد نیاز خود را از ایران تامین کنند.

وی با اشاره به وضعیت کنونی صادرات کاغذ و مقوا گفت: افزایش میزان صادرات فی نفسه بد نیست اما مساله ای که مطرح است آن است که صادرات زمانی باید انجام شود که ابتدا نیاز داخلی کشور تامین شده باشد؛ در حالیکه متاسفانه در ۶ ماهه نخست سال جاری شرکتهای کاغذ سازی نتوانستند نیاز داخلی شرکتهای کارتن ساز را تامین کنند و همیشه ما مجبور بودیم به دلیل آنکه کاغذ کمتری به دستمان می رسد تولید خود را کنترل شده انجام دهیم و سفارش مشتریانمان به طور کامل تامین نشده است.

اسماعیل‌پور گفت: برخی از صادرات دفاع میکنند اما به این نکته توجه نمی شود که صادرات برخی کالاها مشکلات بسیار زیادی را برای مصرف کنندگان و صنایع ایجاد می کند. بیشترین نیاز و مصرف بسته بندی در صنایع پر مصرفی همچون شوینده ها، مواد خوراکی است که نیاز به کارتن این محصولات بعضا روی خط تولید مانده بودند به دلیل عدم دسترسی به کاغذ جهت تولید کارتن تامین نمی‌شود؛ بنابراین انجام صادرات این نوع کالاها بدون تامین نیاز داخلی منجر به ایجاد خسارت و زیان برای داخل کشور می گردد.

این مقام مسئول ادامه داد: حدود ماه قبل طی نامه ای با دستور وزارت صمت صادرات کاغذ منع شد؛ اما متاسفانه با لابی هایی که صورت گرفت صادرات کاغذ بسته بندی و تیشو آزاد شد و از فهرست ممنوعیت صادرات حذف شد؛ در حالیکه با وجود آنکه آزاد شدن صادرات برای کشور ارز آوری دارد؛ اما با این وجود شرکتهای بسیاری در داخل کشور به همین دلیل تحت فشار قرار گرفته اند که این موضوع در نهایت منجر به نوسان قیمت نهایی کالا ها برای عموم مردم می‌گردد که مسئولان باید به این نکته هم توجه ویژه داشته باشند.

اسماعیل پور گفت: در سال گذشته طی کل سال ۳۹ هزار تن صادرات کارتن انجام گرفته است که این مقدار در ۶ ماهه نخست سال جاری به ۳۲ هزار تن رسیده است که نشان دهنده افزایش صادرات کارتن در کنار کاغذ بسته بندی به کشورهای همسایه است؛ در حالیکه نیاز داخل نیز در این زمینه تامین نشده است؛ دلیل این موضوع نیز مقرون به صرفه بودن قیمت این کالاها برای کشورهایی همچون عراق است.

وی ادامه داد: تا کنون حدود ۱۰ هزار تن واردات کاغذ بسته بندی انجام شده که در مقابل حجم صادرات این مقدار بسیار کم می باشد. علت این امر نیز آن است که به واردات کاغذ ارز دولتی تعلق نمی‌گیرد و با ارز آزاد تامین می شود و در نهایت برای تولید کشور معضلاتی ایجاد می‌کند؛ این در حالی است که بازار روبروی ما بازار آزادی است که خریداران زیادی در آن حاضر هستند؛ ولی تامین مواد اولیه برای تولید با مشکل مواجه است.

این مقام مسئول تاکید کرد: طی ۵ ماهه ابتدایی سال جاری ۲۱۶ هزار تن صادرات داشته ایم.که نشان می دهد که حدود ۴۰ تا ۴۵ درصد میزان تولید کشور صادر شده است. حال اگر در هر حوزه ای اگر این میزان از تولید صادر شود چه بلایی بر سر کشور و اقتصاد خواهد آمد.

وی گفت: مشکلی که در تولید کاغذ های بسته بندی وجود دارد که باعث کاهش تولید در سال‌های گذشته نیز بوده است آن است که جمع‌آوری آخال در کشور حدود ۱ میلیون تن می باشد که ظرفیت کارخانه ها دو برابر این مقدار می باشد. بنابراین پیشنهاد شد که واردات آخال باید آزاد شود که یک از ماه قبل این مساله آزاد شد البته شرکتها باید آخال را باید با ارز آزاد وارد کنند. الان ارزانترین آخالی که در کشورهای همسایه وجود دارد حدود ۱۱۰ یورو باید پرداخت شود که حدودا این قیمت برای مصرف داخل حدود ۲۵۰۰ تا ۳۲۰۰ تومان می شود. نسبت قیمت هر کیلوگرم کاغذ به ابتدای سال ۵ برابر شده است.

اسماعیل‌پور گفت: با یک قرارداد بلند مدت توانسته ایم با صنایع بالادستی جویین شویم و از ابتدای آبان تولیدات کاغذسازی خودمان به بازار خواهد آمد که این مساله هم به تولید خودمان کمک خواهد کرد و در جهت حمایت از صنایع پایین دستی اقدام کرده ایم؛ این در حالی است کهبا وجود پذیرش ورق کاغذ در بورس کالا، اما به دلیل کمبود تولیدات و مواد اولیه امکان عرضه این کالا تا کنون در بورس فراهم نشد؛در ابتدای آبان ماه سال جاری واحد مهندسی محصول راه اندازی خواهد شد. از این پس در این واحد محصولاتی تولید خواهد شد که مشتریان می توانند بر اساس نیاز، آنها را انتخاب کرده و سفارش دهند. همچنین روی ترکیبات کاغذ نیز اقداماتی نیز در حال انجام است تا ایمنی آن نسبت به آب و آتش افزایش پیدا کند.

وی اظهار داشت: به دلیل مشکلاتی که در زمینه نقل و انتقال پول با آن مواجه ایم نمی توانیم به راحتی درآمد حاصل از این محل را به راحتی به کشور بازگردانیم.

سه شنبه, 24 مهر 1397 ساعت 08:55

 

محمود آموزگار، رییس اتحادیه صنف ناشران و کتاب‌فروشان، می‌گوید: دولت کاغذ را جزو کالای اساسی قلمداد کرده و به آن یارانه‌ی صددرصدی اختصاص داده است، او در ادامه گفت: کاغذ تحریر بیش از ۵۰هزار تومان گران‌تر از قیمت تعیین شده در بازار،  عرضه می‌شود و از طرفی واردکنندگان ناشران را در تنگنا قرار می‌دهند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از اصناف، او گفت: تفاوتی اساسی کاغذ نسبت به گذشته، قلمداد کردن آن جزو کالای اساسی توسط دولت است. طبیعتا این موضوع نشان دهنده‌ی این است که خواست دولت حمایت از این حوزه است.

آموزگار با اظهار اینکه برآورد نیاز کشور ۴۲۰ هزار تن کاغذ در طول سال است، گفت: از این میزان کاغذ،حدود ۱۲۰ هزارتن مربوط به کتاب، مطبوعات و نشریات است، یعنی ۳۰۰هزار تن آن مربوط به بخش‌های دیگر از جمله: بسته‌بندی، تولید لیوان کاغذی و غیره است!

او افزود: اما سوال این‌جا است که آیا بخش‌های دیگری که از این کاغذ استفاده می‌کنند جزو بخش مهم و کالاهای اساسی محسوب می‌شود؟ اگر می‌گوییم کالای اساسی، دولت قصد حمایت از فرهنگ را داشته است، این نکته‌ی مهمی است.

او گفت: کاغذ با ارز ۴۲۰۰ تومان و با ارز مبادله‌ای، حتی پیش از عید نوروز به کشور وارد شده است و همچنین در وزارت صمت کارگروهی شامل تمام بخش‌های دولتی و صنفی و نیز واردکنندگان کاغذ در آن حضور داشتند، تشکیل و قیمتی معقول با سودی منصفانه برای کاغذ تعیین کردند.

رییس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان افزود: قیمت تعیین شده برای هر کیلو کاغذ تحریر، ۵۱۰۰ تومان و برای کاغذ مطبوعات ۴۱۰۰ تومان تعیین شد و نیز برای هر قطع (۱۰۰*۷۰) کاغذ کتاب، رقم ۱۲۵ هزارتومان تعیین شده است، اما متاسفانه با اینکه انبارهای کاغذ پر هستند، کاغذ تحریر با قیمت ۱۲۵ هزارتومان پیدا نمی‌شود و در بازار موجود نیست.

او افزود: در حال حاضر کماکان کاغذ تحریر قطع (۱۰۰*۷۰) با ۵۵ هزارتومان گران‌تر از رقم اعلام شده عرضه می‌شود، منتها واردکنندگان یا فاکتور نمی‌دهند یا میزان وزن کاغذ را بیشتر از آنچه که هست در فاکتور ثبت می‌کنند، مثلا ۱۰۰ تن تحویل می‌دهند و ۱۲۰ تن فاکتور می‌زنند و این‌گونه سندسازی می‌کنند.

واردکنندگان، به ویژه در حوزه‌ی کاغذتحریر، ناشران را در تنگنا قرار داده‌اند؛ خیلی‌ از ناشران تولیدشان را کاهش یا متوقف کرده‌اند، یا اینکه بخشی از عناوین را از اولویت چاپ کنار گذاشته‌اند.

آموزگار گفت: در کنار اینکه قیمت کاغذ بالا می‌رود دیگر اقلام ازجمله: قیمت و خدمات آن نیز افزایش پیدا می‌کند؛ این‌ها همه منجر به گران‌تر شدن قیمت تمام شده‌ی کتاب می‌شود و این در حالی است که کتاب نیاز جدی به توجه دارد تا بتواند در دسترس همه‌ی مردم قرار بگیرد. این شرایط وضعیت کتاب را بغرنج‌تر و مشکل‌تر می‌کند.

او در پاسخ به چگونگی شرایط نظارت و ارگان‌های ناظر، گفت: به علت فقدان نظارت یک چنین اتفاقی افتاده است، در مرحله‌ی جدید توافقی که بین وزرای ارشاد و صمت شده است، وزارت ارشاد باید همه‌ی ناشران را برای دریافت کاغذ تایید کند.

او با اظهار اینکه طبیعتا اصناف می‌توانند نقش موثری در کاهش آسیب‌های ناشی از این ماجرا داشته باشند گفت: ما به عنوان صنف، اعلام آمادگی کردیم که تمام و کمال در جهت توزیع صحیح کاغذ وارد میدان می‌شویم و نظارت را می‌پذیریم تا مقصود دولت برآورده شود.

او در واکنش به اینکه این تقسیم کاغذ شامل کل ورودی کاغذ کشور است یا تنها مربوط به آن مقداری است که سهم بخش فرهنگی کشور است، گفت: من نمی‌دانم سیاست‌های وزارت ارشاد چه هست، و آن را خود متولیان ارشاد باید بگویند! ما به عنوان صنف، اعلام آمادگی کردیم که می‌توانیم همکاری جدی داشته باشیم.

آموزگار در پاسخ به پیگیری اتحادیه برای اینکه احتکار کاغذ تکرار نشود، گفت: این ارز مال مردم است، دولت یارانه‌ای صددرصد  پرداخت می‌کند که این کاغذ به دست مصرف کننده برسد، برای اینکه مقصود دولت برآورده شود ما ناگزیریم که مجموعه ضوابطی را داشته باشیم.

این ضوابط از تخصیص ارز تا خود جنسی که قرار است وارد کشور شود را شامل می‌شود، چون کاغذ هم انواع مختلف دارد، میزان نیاز به هر کدام از این انواع کاغذ باید مشخص شود و متناسب با آن نیازها سفارش داده شود.

او افزود: این‌گونه نشود که مثلا اگر ۲۵ هزار تن نیاز سالانه کاغذ گلاسه است، ۱۴۰ هزار تن بار تحت تعرفه کاغذ گلاسه وارد کشور شود. این‌ها موار مربوط به ضوابط است  که باید به دقت تعریف و تعیین شود.

وی افزود: البته موضوع بعدی نظارت بر توزیع کاغذ است، اینکه به هر حال کاغذ به دست مصرف کننده‌ی واقعی‌اش برسد و ضمانت اجرایی برای آن وجود داشته باشد مهم است.

ممکن است طرف تعهد هم بدهد اما فردایش که کمی فضا شلوغ می‌شود همین‌طور بدون برنامه کاغذ را واگذار کنند، دوباره آن کسی که باید کاغذ به دستش برسد و مصرف کننده‌ی واقعی است، مجبور است از بازار آزاد کاغذ بخرد!

او در خصوص کمبود کاغذ گفت: در حال حاضر کاغذ به میزان کافی وجود دارد و همچنین در حوزه‌ی کتاب همکاران به سمت مصرف کاغذ «بالک» که حجیم‌تر اما سبک‌تر است و از طرفی قیمتش هم تا حدودی ارزان‌تر است رفته‌اند.

او افزود: در حوزه‌ی کتاب یک مقداری اوضاع و احوال منظم‌تر است، البته مشکلاتی دارد اما نسبت به حوزه‌ی کاغذ تحریر و غیره، منظم‌تر است.

درخواست های نجات بخش

زخم ارزی بر پیکره زینک

سه شنبه, 24 مهر 1397 ساعت 08:17

 

 

تغییرات و تحولات ارزی تاثیرات بسیاری را بر کالاهای تولیدی در کشورداشته و مشکلاتی را برای تولیدات چاپی، کاغذ، زینک و مواد اولیه ایجاد کرده و موجب نارضایتی نشریات و چاپخانه ها شده در همین راستا در خواست های متعدد برای کاهش مشکلات این حوزه به وزارت صنعت، معدن تجارت ارسال شده است.

به گزارش چاپ ونشر، سید محمود واعظی نماینده ولی فقیه و مدیر مسئول موسسه اطلاعات و شرکت ایران چاپ طی درخواستی از وزارت صمت اعلام کرد: به دلیل افزایش تصاعدی و غیر منتظره بهای کاغذ و همچنین مرکب چاپ مشکلاتی ایجاد شده کتاب و نشریات در وضعیت بدی قرار گرفته اند و نگرانی بسیاری در جامعه مطبوعات کشور ایجاد شده است.

 وی ادامه داد: با توجه به  قرار گرفتن کاغذ در ردیف اول و دریافت ارز دولتی نمی توان انتظار داشت که نیاز حوزه چاپ برطرف شده زیرا زینک که یکی از مواد اولیه و اساسی در چاپخانه ها است در همین ردیف قرار ندارد و چالش ساز شده لذا حضور این دو کالا در کنار هم می‌تواند بستر تولید در چاپخانه ها را فراهم کند.

 واعظی افزود: زینک به عنوان یکی از ملزومات اساسی و تفکیک ناپذیر انتشار و چاپ نشریات محسوب شده و ادامه این روند از بحران ایجاد شده در حوزه چاپ و نشر نمی‌کاهد.

مدیر مسئول موسسه اطلاعات ضمن اشاره به اعلام نارضایتی‏ها اعلام کرد: مکاتبات متعدد، مسئولان در وزارت ارشاد و نشریات همچنین تشکل های صنعت چاپ با وزارت صمت جهت تخصیص ارز حمایتی زینک تا اکنون بی نتیجه بوده و نیازمند توجه بیشتر از سوی مسئولان امر است.

در این راستا، غلامرضا شجاعی؛ مدیرعامل شرکت تعاونی لیتوگرافان ایران و نماینده تشکل های صنعت چاپ و بسته بندی مصرف کنندگان کاغذ استان‌های کشور نیز با اشاره به مشکلات ایجاد شده در صنعت چاپ و نشر گفت: درخواست های متعددی برای در اولویت قرار دادن زینک در گروه یک کالاهای اساسی اعلام و به وزارت صمت ارسال شده اما با بی توجهی روبرو گردیده است.

 وی ادامه داد: نامه های متعدد از ابتدای سال از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی معاونت امور فرهنگی و تشکل ها و تعاونی های حوزه فرهنگی آموزش مطبوعات ناشران و صنایع بسته بندی به وزارت صمت ارسال شده است.

 شجاعی افزود: زینک به عنوان یک کالای استراتژیک در صنعت چاپ با کمبود بسیار مواجه است و در داخل نیز تولید نمی‌شود پس قرار دادن این کالا در ردیف گروه اول لازم و ضروریست این در حالی است که هر زینگ توانایی چاپ چندین تن کاغذ را دارد و در یک کشور مصرف بالایی را به خود اختصاص داده است.

مدیرعامل شرکت تعاونی لیتوگرافان ایران به میزان مصرف زینک در کشور اشاره کرد و گفت: هم اکنون در سال حدود سه میلیون مترمربع زینک مصرف می شود و هزینه ی اضافی را برای واردات به خود تخصیص می‌دهد بهترین نوع این کالا که عموما از کشور چین وارد می شود که حدود ۱۰ میلیون یورو قیمت دارد و در مقایسه با حجم کاغذ وارداتی رقم بالایی ندارد.

 علی اکبر بهبهانی مدیر عامل تعاونی مطبوعات کشور نیز در این زمینه طی نامه ای درخواست پیگیری زینک را توسط شرکت تعاونی سازندگان کلیشه و لیتوگرافی و مهر او پلاک اسکرین خواستار شد و اعلام کرد: زینک به عنوان کالای مهم و مواد اولیه در صنعت چاپ نیازمند توجه بیشتر است این کالا نقشی تاثیرگذار بر امور فرهنگی دارد لذا حمایت از این کالا در صنعت چاپ و بسته بندی امری مهم تلقی می‌شود.

وی افزود: تامین ارز مورد نیاز زینک کمک فراوانی به تعالی و رشد چاپ دارد و پیگیری این درخواست امری ضروری است.

 

دوشنبه, 23 مهر 1397 ساعت 13:24

 

پس از صدور مجدد مجوز کاغذ، شرکت‌های کارتن‌سازی به دلیل کمبود مواد اولیه نتوانستند پاسخگوی سفارش‌گذا‌ری شرکت‌های همکار باشند و تنها به یک سوم از نیاز ایشان پاسخ مثبت می‌دهند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از بورس نیوز، امیرحسین اسماعیل‌پور مدیرعامل شرکت کارتن ایران در جمع خبرنگاران ضمن بیان این مطلب گفت: در سال 96، 850هزارتن کاغذ بسته‌بندی تولید شده اما در شش‌ماهه ابتدایی سال 97، این رقم به بیش از 500هزار تن رسید؛ این درحالی است که بیشتر کارخانه‌ها با ظرفیت 50 درصدی فعالیت می‌کنند.

وی ادامه داد: میزان تولید ورق کارتن در سال 680 هزارتن بود که فقط در شش‌ماهه ابتدایی سال 97 به 340 هزار تن افزایش یافت.

اسماعیل‌پور با انتقاد از صادرات بیش از حد کاغذ به کشورهای دیگر گفت: یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که کارتن‌سازی‌های ایران با آن رو‌به‌رو هستند تامین کاغذ موردنیاز، آخال و خمیر است که این مهم تنها و تنها به دلیل مجوز صادرات دولت ایجاد شده است.

وی اختلاف قیمت دلار را دلیل افزایش حجم صادرات کاغذ کشور دانست و افزود: برای شرکت‌های کاغذسازی این صادرات صرفه اقتصادی بالایی دارد اما برای ما به عنوان درخواست‌کننده کاغذ و تولیدکننده کارتن این صادرات مشکل ایجاد کرده است.

اسماعیل‌پور تامین نیاز صنایع داخلی را اولویت کارتن‌سازی ایران دانست و گفت: درحال حاضر به دلیل محدودیت‌هایی که شکل گرفته به خصوص در تامین مواد اولیه، تنها به یک سوم از سفارش‌ها میتوان پاسخ مثبت داد.

وی به عنوان مثال به نیاز شرکت‌های بسته‌بندی، شوینده و لبنیات اشاره کرد و افزود: یکی ازدلایل کاهش این‌گونه محصولات در بازار داخلی نبود امکان بسته‌بندی از کارخانه به بازار است و اگر در فصل برداشت خرما همچنان این مشکل برطرف نشود، قیمت خرما افزایش خواهد یافت.

 

رایزنی‌های کارخانه‌های کاغذسازی دلیل مجوز جدید دولت برای صادرات

مدیرعامل شرکت ایران کارتن با انتقاد مجدد از صادرات کاغذ در شرایط کنونی کشور گفت: دو ماه قبل صادرات کاغذ ممنوع شد اما با لابی برخی از ذینفعان متاسفانه مجوز صادرات مجدد این محصول توسط دولت صادر و فشار مضاعفی به شرکت‌های داخلی وارد شد.

صفحه1 از611

درباره چاپ و نشر

چاپ و نشر ،پرتیراژترین نشریه چاپ کشور

منوی اصلی