• صادرات فله ای، واردات آماده به مصرف

  صادرات فله ای، واردات آماده به مصرف

  هم اکنون صنعت چاپ نیازمند یک استراتژی و سند راهبردی است که بتواند چشم‌اندازی از توسعه را پیش روی فعالان این عرصه
 • اشباع بازار، توقف تولید

  در سال حمایت از تولید ملی

  اشباع بازار، توقف تولید

  رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا با اشاره به وضعیت بد کاغذ در سال گذشته، از توقف تولید کاغذ چاپ و تحریر
 • اولین نمایشگاه تخصصی بین‌المللی کاغذ، مقوا، فرآورده‌های سلولزی و ماشین‌های مربوط برگزار می‏‏ شود

  اولین نمایشگاه تخصصی بین‌المللی کاغذ، مقوا، فرآورده‌های سلولزی و ماشین‌های مربوط برگزار می‏‏ شود

  نخستین فراخوان برای اولین نمایشگاه تخصصی بین‌المللی کاغذ، مقوا، فرآورده‌های سلولزی و ماشین‌های مربوط اعلام شد. این نمایشگاه از 6 الی 11
 • مابه التفاوت قیمت کاغذ در نرخ قدیم وجدید پرداخت می شود

  مابه التفاوت قیمت کاغذ در نرخ قدیم وجدید پرداخت می شود

  عضو مجلس در کمیته کنترل بحران کاغذ با اشاره به لزوم قرار گرفتن کاغذ در لیست کالاهای اساسی، گفت: در صورتی که
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
مدير01

مدير01

یکشنبه, 02 ارديبهشت 1397 ساعت 13:29

پیوند (لینک) طعم ها پیوند مخاطب پسند یکی از راهبردهایی است که از طریق یک عنوان کنجکاوکننده به دنبال جذب مخاطب است.

چه خوش تان بیاید یا نه، همه ما به این قبیل پیوندها و تیترها توجه نشان می دهیم. چرا؟ به دو دلیل:به گفته مارتین گاردینر «بعضی تحقیقاتی که اخیرا انجام شده نشان می دهد که علت کلیک کردن ما روی پیوندهای طعمه ناشی از دو چیز است: میزان تأثیر احساسات بر عملکرد و تصمیم گیری های روزمره ما، و تنبلی ذهن.»

اولا، برانگیختگی حسی نیروی محرکه اصلی تصمیمات و نیاز ما به دانستن است. عناوینی که احساسات ما را تحریک می کنند - به ویژه احساسات منفی - بیشتر کلیک می خورند.

عامل دیگری که باعث می شود ما در دام این قبیل لینک ها گرفتار شویم، خلأ ذهنی ناشی از کنجکاوی است. در واقع سازنده های این لینک ها برای ما طعمه گذاشته اند. بازفید (BuzzFeed) و ایندی هاندرد (Indy100) از جمله معروف ترین نشریات دیجیتالی هستند که از این خلأ ذهنی برای به دام انداختن مخاطب استفاده می کنند.

خلأ ذهنی یا خلأ ناشی از کنجکاوی یکی از نظریه های مطرح علوم رفتاری است که بر اساس آن می توان از طریق طراحی یک عنوان پرسش برانگیز برای متن، می توان توجه مخاطب را جلب کرد. همچنین می توان یک تصویر نسبتا مرتبط با عنوان خبر هم در کنار آن گنجاند، البته به نحوی که کنجکاوی خواننده را برطرف نکند. با این روش می توان مخاطب را به کلیک کردن روی لینک و مطالعه متن ترغیب کرد.

یک لینک مخاطب پسند چگونه تولید می شود؟

تا اینجای کار متوجه شویم که لینک طعمه باید احساسات مخاطب را برانگیزد و یک خلأ ذهنی برای وی ایجاد کند که برای پر کردن آن خلأ، مخاطب به مطالعه متن نیاز داشته باشد. عناصر متعددی باید در ایجاد چنین لینکی مورد توجه قرار گیرند، از جمله: انتخاب کلمات، توجه به علائم نگارشی و ساختار جمله.

مخاطب قرار دادن خواننده یکی از روش های اصلی نگارش تیترهای مخاطب پسند است. این روش باعث ایجاد رابطه با مخاطب شده و توجه او را جلب می کند.

طرح سؤال هم یکی دیگر از راه های عالی جلب توجه مخاطب است. جملات سؤالی ذاتا باعث ایجاد حس کنجکاوی در مخاطب می شوند و عناوین لینک ها هم اگر به صورت سؤالی نوشته شوند، می توانند باعث بیشتر شدن حس کنجکاوی شده و این حس را به مخاطب القا کنند که به دریافت اطلاعات متن نیاز دارد.

از لحاظ نگارشی، استفاده از سه نقطه (. . .) یکی از کارهایی است که نوعی حس تعلیق و انتظار را به مخاطب القا کرده و کنجکاوی خواننده را افزایش می دهد.

علامت تعجب (!) هم می تواند باعث حس آماده باش درونی در مخاطب شود، چرا که با دیدن این علامت، خواننده ناخودآگاه حس می کند که باید آماده دریافت اطلاعاتی غیرمنتظره باشد.

بزرگ نویسی حروف هم راه دیگری برای جلب توجه مخاطب است که به جملات حالت تأکیدی داده یا باعث می شود حواس مخاطب نسبت به عنوان متن تحریک شود.

عباراتی نظیر اینکه «اتفاقی که رخ داده را باور نخواهید کرد. . .»، یا «این اتفاق شما را شوکه می کند!» دو عبارت کلاسیکی هستند که بیشترین کلیک ها را نصیب یک لینک می کنند، چرا که همه معیارهای پیش گفته برای جلب توجه مخاطب و برانگیختن احساسات و کنجکاوی خواننده در آنها رعایت شده است.

آیا بازاریاب ها باید از لینک های طعمه استفاده کنند؟

بیشتر مردم احتمالا به شما می گویند که از تیترهای مخاطب پسند متنفرند. اما این باعث نمی شوند که آنها روی چنین تیترهایی کلیک نکنند. البته اکثر افراد در عین حال که این پیوندها را باز می کنند از این نکته آگاهند که این تیترها به عنوان طعمه ای برای فریب مخاطب طراحی شده اند.

در آگوست 2016، اتاق خبر فیس بوک مقاله ای منتشر کرد که طی آن به مشترکانش قول داده بود که از این به بعد لینک - طعمه های کمتری را در صفحه اصلی فیس بوک شان ببینند. در واقع در متن این مقاله آمده بود که «وب سایت ها و صفحاتی که برای نوشتن مطالب شان بر خلق عناوین مخاطب پسند تکیه می کنند، باید مطلع باشند که نمایش آنها در صفحات فیس بوک کاهش خواهد یافت.» البته من وقتی به صفحه فیس بوکم مراجعه می کنم به نظرم می رسد که شاید الگوریتمی که فیس بوک برای کاهش نمایش اینگونه عناوین از آن استفاده می کند دچار اختلال شده! مثلا همین امروز صبح ده ها لینک طعمه در صفحه اول فیس بوکم دیدم که مرا به خواندن متن ترغیب می کردند. البته من مقاومت کردم، اما بعضی از آنها را ذخیره کردم تا بعدا بخوانم.

لینک - طعمه ها فقط به شبکه های اجتماعی آسیب نمی زنند. اگر مراقب نباشید این لینک ها برای سئو هم مضرند. از لحاظ اصول سئو بهتر است که کلیدواژه کانونی متن شما، در تیتر اول متن درج شود و این اصل ممکن است با معیارهای تولید یک تیتر مخاطب پسند همخوانی نداشته باشد و خلأ ذهنی برای مخاطب ایجاد نکند. یکی از راه های عبور از این مانع این است که یک تیتر واضح و شفاف برای متن بنویسید که از لحاظ سئو مناسب باشد و یک جمله توضیحی هم برای نمایش در زیر پیوند متن (Meta Discription) بنویسید. بعد هم یک عنوان مخاطب پسند برای انتشار در شبکه های اجتماعی در نظر بگیرید. ابزارهای سئو نظیر Yoast می توانند این امکان را در اختیار شما قرار دهند. مجله ووگ نوجوانان (Teen Vogue) مثال موفقی از این روش است. این مجله مقالاتش را با عناوین مخاطب پسندی در شبکه های اجتماعی تبلیغ می کند اما وقتی به متن اصلی مقاله در وبسایت این مجله مراجعه می کنید، می بینید که متن یک عنوان اصلی متفاوت و مجزا دارد و عنوان درج شده در لینک تنها برای جلب نظر مخاطب بوده است.

ضمنا باید مخاطب را نیز در نظر گرفت. پیشتر اشاره شد که اکثر مردم می گویند که از تیترهای طعمه خوش شان نمی آید. پس اگر برندها مرتبا از اینگونه تیترها برای انتشار مطالب استفاده کنند، ممکن است با خطر ریزش مخاطب مواجه شوند. استفاده بیش از حد از تیترهای مخاطب پسند می تواند باعث شود که مطالب منتشره شما کم کم نوعی هرزنامه (Spam) به حساب بیایند و شما خوانندگان و دنبال کنندگان صفحات اجتماعی تان را از دست بدهید. لینک های طعمه می توانند اعتبار برند شما را مخدوش کنند و این برای بازاریاب هایی که می خواهند ارزش برند را در بین طرفدارانش افزایش دهند، چالشی اساسی ایجاد خواهد کرد.

البته استفاده از لینک های طعمه اگر به نحو درستی انجام شود می تواند خوانندگان محتوای تولید یک برند را افزایش داده و باعث افزایش سطح تعامل خوانندگان با متن شود. هر قدر که نمانام ها برای دیده شدن بیشتر رقابت می کنند، جلب توجه و برانگیختن کنجکاوی مخاطب از طریق عنوان متن سخت تر می شود. به همین دلیل عجیب نیست اگر استفاده از لینک های طعمه به زودی منسوخ شود. ضروری است قبل از انتشار محتوا، خطرات استفاده از لینک های طعمه را بشناسیم و در استفاده از لینک ها به نحوی هوشمندانه عمل کنیم.

یکشنبه, 02 ارديبهشت 1397 ساعت 13:23

مجموعه بی‌نظیری شامل 4 هزار نسخه از آثار شیخ بهایی در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود که بیشتر آن‌ها، در زمان حیات شیخ توسط خود وی شرح و تصحیح شده و وقف‌نامه آن، به دستخط و مهر و امضای وی است.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از آستان نیوز، کارشناس مسئول مخطوطات سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، اعلام کرد: بهاء الدین محمد عاملی معروف به شیخ بهایی بیش از 90 کتاب و رساله در سیاست، فقه و حدیث، ریاضی، اخلاق، نجوم، عرفان و تصوف، فقه، مهندسی و هنر و فیزیک نگاشته و اشعار بسیاری نیز به زبان‌های عربی و فارسی از او به یادگار مانده است که بیشتر آن‌ها در کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود.

سید محمدرضا فاضل‌هاشمی در این رابطه افزود: بیشتر این آثار که برخی را خود شیخ، شرح و تصحیح کرده، در کتابخانه شخصی او نگهداری می‌شده و وی شخصاً آن‌ها را به کتابخانه آستان قدس رضوی اهدا کرده است. طوری که یادداشت وقف با دستخط و مهر و امضای وی در این آثار به چشم می‌خورد.

وی به یکی از این نسخه‌ها که شیخ بهایی بر آن شرح نگاشته و «ابن خاتون» شاگرد وی، آن را به فارسی ترجمه و شرح کرده، اشاره کرد و گفت: از جمله نسخه‌های نفیس شیخ بهایی، کتابی با عنوان «اربعین حدیث» معروف به «اربعین» به زبان عربی و به تاریخ کتابت 1010 و وقف سال 1309 شمسی است که هرچند عالمان شیعی بسیاری به تألیف اربعین پرداختند، اما این اثر که آن را به نام «چهل حدیث» نیز خوانده‌اند، از بهترین و معروف‌ترین اربعین‌ها است.

وی به نسخه ارزشمند دیگری از آثار این دانشمند نام‌دار عصر صفوی اشاره کرد و توضیح داد: این اثر با عنوان «منتخب تأویلات» در تفسیر قرآن کریم است که سال 1014 کتابت و در 1067 توسط ابن خاتون عاملی وقف شده است.

وی به معرفی یکی از برجسته‌ترین آثار شیخ بهایی در حوزه علوم و معارف اسلامی پرداخت که سال 1017 در اصفهان کتابت شده و تصریح کرد: نام این کتاب «مشرق الشمسین و اکسیر السعادتین» یا مجمع النورین و مطلع النیرین است که مؤلف در آن، با بهره‌گیری از آیات الاحکام و روایات فقهی، به ارائه فقه استدلالی شیعه پرداخته است.

وی از نسخه‌ای یاد کرد که سال 1027 در مشهد کتابت شده و نادر شاه افشار آن را سال 1145 وقف کرده است و ادامه داد: عنوان آن، «اثنی عشریات خمس» است که به «رسایل خمس اثنی عشریه» و «رساله اثنی عشریه» نیز معروف است و پیرامون طهارت، نماز، زکات، روزه و حج تألیف شده است.

فاضل‌هاشمی، شیخ بهایی را از واقفان عمده آستان قدس رضوی دانست که وقفیات وی، به تألیفاتش محدود نمی‌شود و خاطرنشان کرد: از جمله آثاری که به دستخط وی وقف شده، قرآن‌های منسوب به دستخط امام علی، امام حسن، امام حسین و امام سجاد علیهم‌السلام، به خط کوفی و بر روی پوست آهو است که از طرف شاه عباس صفوی وقف شده و وقف‌نامه آن به دستخط شیخ بهایی است و هرکدام از این قرآن‌ها، جزو شاهکارهای هنر اسلامی قرون اولیه به شمار می‌رود.

گفتنی است بهاءالدین محمدبن حسین بن عاملی، معروف به شیخ بهایی، دانشمند نام‌دار قرن دهم و یازدهم هجری است. وی در بیست سال آخر عمر خود عنوان «شیخ الاسلامی» دربار شاه عباس اول صفوی را داشت و در سال ۱۰۳۱ هجری قمری مصادف با 1000 هجری شمسی در اصفهان درگذشت و بر اساس وصیتش، او را در کنار مزار علی‌بن موسی‌الرضا(ع) به خاک سپردند.

 

 

 

یکشنبه, 02 ارديبهشت 1397 ساعت 12:40

چندی پیش محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در اظهارنظری گفته بود در اسفند ماه سال گذشته، حدود ٣٠میلیارد دلار ارز از کشور خارج شده است. این اظهارنظر جنجالی او البته از سوی برخی دیگر از نمایندگان و کارشناسان نیز تأیید شد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از اقتصادآنلاین  جزئیات این رخداد و البته طرح پیشنهادی مجلس برای مهار التهاب کنونی بازار ارز را از او پرسیده شده است. پورابراهیمی می‌گوید اغلب ارزهایی که از کشور خارج شده است، در قالب ارزهایی است که برای واردات به آن سوی مرزها رفته که در قبال بخشی از آنها حتی کالایی وارد کشور نشده است. وقتی از او درباره گروه‌هایی که دست به این کار زده‌اند می‌پرسم، می‌گوید بخشی از آنها بخش خصوصی هستند اما اغلب سهام ترکیبی با نهادها دارند. او همچنین در قالب طرح پیشنهادی مجلس به دولت، اشاره‌ای هم به گذشته و عملکرد احمدی‌نژاد در دولت نهم می‌کند که به بی‌اعتمادی عمومی به‌ویژه بخش خصوصی دامن زد، زمانی‌که بانک‌ها از پرداخت ارزهایی که در حساب ارزی فعالان اقتصادی بود، امتناع کردند و پرداخت ریالی نیز به نرخ مبادله‌ای و نه نرخ بازار آزاد صورت گرفت. پورابراهیمی می‌گوید: «(این اقدام احمدی‌نژاد) خطای فاحشی بود؛ این کلاهبرداری و له‌کردن منافع بخش خصوصی در اقتصاد بود».

شما پیش‌تر در مصاحبه‌ای گفته بودید که در ماه‌های اخیر ٣٠ میلیارد دلار ارز از کشور خارج شده؛ روند این خروج ارز چگونه بوده؟

در بحث التهابات بازار ارز و تصمیمات غیرکارشناسی بانک مرکزی، شاهد این بودیم که بخشی از منابع ارزی یا از کشور خارج شدند یا منابعی که از کشور خارج شده بود به کشور بازنگشت. چون دو روش داریم؛ یک، اینکه صادرات توسط صادرکننده انجام می‌شود بعد ارز آن را می‌آورد، دوباره تولید می‌کند و دوباره صادر که این یک فرایند است. بخشی هم هست که در آن افرادی داخل کشور به روش‌های مختلف ارز را برای واردات خارج کنند، ولی واردات انجام ندهند. این‌ گزینه، موضوعی است که در قالب اطلاعات اولیه به دست ما رسیده است. البته تراز بانک مرکزی برای تاریخ ٢٩ اسفند ١٣٩٦ هنوز به دست ما نرسیده است؛ چون تهیه آن زمان می‌برد اما طبق برآورد اولیه‌ای که داریم، حدود ٣٠‌ میلیارد دلار از منابعی که یا از طریق وارداتی که انجام نشده یا از طریق صادراتی که ارز آن در خارج بود و به کشور وارد نشد، از کشور خارج شده است. دلیل اصلی آن هم این بود که منابع به‌واسطه التهاباتی که در اقتصاد ایران بود، حساب ارزی که طرف بتواند ارز خود را در آن بگذارد و هر زمان که بخواهد بگیرد، نداشتند.

این رقم در کل سال ٩٦ خارج شده؟ در کل سال که التهاب زیادی نبوده...

در همین ماه‌های التهاب بازار این میزان ارز از کشور خارج شد. خب این اقدامات به التهاب دامن می‌زند. ما راهکارمان ساده بود. وقتی حساب سپرده ارزی داشته باشیم که صادرکننده ارز خود را در آن بگذارد و هر وقت که بخواهد آن را بگیرد، مشکل رفع می‌شود؛ این هم شرعی است و هم قانونی. اما این نمی‌شود که مثلا من به شما یک گوشی تلفن بدهم، بعد شما چیز دیگری به من تحویل بدهید. به دلیل اتفاقاتی که در سال ١٣٩١ در دولت آقای احمدی‌نژاد افتاد، حساب ارزی دچار یک عدم اطمینان شده است. الان هم حساب ارزی داریم، اما کسی ارز خود را در آن نمی‌گذارد؛ در سال ٩١ وقتی افراد برای دریافت ارزی که در حساب ارزی خود گذاشته بودند، به بانک مراجعه کردند، به آنها گفته شد که ارز نداریم و وقتی با اصرار مواجه شدند، گفتند ریال می‌دهیم، آن هم ریال به رقم دلار مبادله‌ای. این خطای فاحشی بود؛ این کلاهبرداری و له‌کردن منافع بخش خصوصی در اقتصاد بود. ما الان می‌گوییم چون آن تجربه تلخ وجود دارد، کسی حساب ارزی باز نمی‌کند و در خارج از کشور ارز خود را نگه می‌دارد. ضمن اینکه اگر التهابات موجب افزایش قیمت شود، برای آنها انتفاع هم دارد. چون با تأخیر ارز را وارد کشور می‌کنند؛ مثلا یک‌زمان نرخ ارز چهار‌هزار تومان بود و بعد به پنج‌هزار تومان رسید. این فرد به راحتی می‌تواند ارز را زمانی که گران شد وارد کشور کند و منتفع شود. طرح مجلس برای گشایش حساب سپرده ارزی، تأکید دارد که باید این حساب با تضمین بانک مرکزی گشوده شود. در واقع، هرکسی ارز خود را به بانک‌های عاملی که بانک مرکزی معرفی کند، تحویل بدهد، همان ارز را در هر تاریخی که بخواهد تحویلش دهند.

رقم ٣٠ ‌میلیارد دلار خیلی زیاد است. چه تعداد وارد‌کننده یا صادرکننده این ارقام را جابه‌جا کرده‌اند؟

گفتم که بخشی مربوط به واردات است. مجموع واردات پارسال بالای ٥٠ ‌میلیارد دلار بود که حدود

٣٠ ‌میلیارد دلار آن به کشور بازنگشت.

همه بخش خصوصی هستند؟

قسمتی از آنها بخش خصوصی و بخشی ترکیب نهادها هستند. مثلا ممکن است ١٠درصد سهام یک شرکت پتروشیمی در اختیار یک نهاد عمومی باشد. بیشتر ترکیب هستند. بخش دیگری از آن ناشی از واردات است، بخشی هم ناشی از صادرات. آنالیز آنها مستلزم اطلاعات تراز بانک مرکزی است.

ارزی به شیوه قاچاق هم خارج شده؟

نتیجه خروج به شیوه قاچاق، همان واردات به شیوه قاچاق خواهد بود. ما در حوزه رسمی صحبت کردیم. به نظر می‌رسد درباره قاچاق ارز، موردی نباشد که گزارشی نداریم. اما مبنای ما، محاسبه تراز رسمی واردات و صادرات است. از طرفی خروج ارز بابت قاچاق کالا را دولت اعلام می‌کند نیست، ما می‌گوییم هست! این سؤال شما را کامل‌تر بگویم: بخش زیادی از اعداد و ارقامی که سالانه به‌صورت غیررسمی به خارج از کشور می‌رود، ناشی از قاچاق کالاست. عددی که داشتیم ٢٥ میلیارد دلار بود که در ایام انتخابات سال گذشته آقای جهانگیری گفتند به ١٢-١٣‌میلیارد دلار کاهش داشته است. ما موافقیم که دولت این رقم را کم کرده، اما این‌طور نیست که نصف کرده باشد؛ چیزی در حدود ١٥ یا ١٧‌میلیارد دلار منطقی به نظر می‌رسد. معادل این عدد، می‌توان گفت ارز به ‌صورت غیررسمی از کشور خارج شده است. فرضا من گوشی تلفن همراه خود را از یک جایی و به طریق غیررسمی وارد کشور می‌کنم، خب آن طرف پول می‌خواهد. این ارز از طریق سامانه اطلاعاتی بانک مرکزی، صرافی‌ها و روش‌های رسمی که نمی‌رود، غیرمستقیم با روش‌های دیگری می‌رود. این همان قاچاقی است که شما می‌گویید.

انتقال پولی هم بوده که بدون واردات کالا باشد؟

بله بوده؛ بعضی اوقات با تأخیر ثبت می‌کنند. دلار که می‌رود آن طرف، می‌گوید الان دلار در ایران از چهارهزار تومان، شده پنج هزار تومان؛ پس می‌گذارم پنج هزار و ٥٠٠ تومان بشود بعد کالایم را بیاورم. اینکه می‌گوییم تراز نمی‌شود، بخشی از آن بابت تأخیر در تعهدات هم هست. امکان دارد هویت‌ بخشی از این رقم، با واردات کالا همخوان شود. اعتقاد داریم می‌توانیم با اتخاذ سیاست‌هایی این مشکل را حل کنیم.

امکان دارد پولی خارج شده باشد و کالایی هم وارد نشده باشد؟

بله می‌تواند.

شما رقمی دارید؟

خیر؛ اطلاعاتی نداریم، اما می‌تواند بخشی از این خروج ارز ناشی از خروج ارز بدون واردات کالا به کشور باشد.

 

 

یکشنبه, 02 ارديبهشت 1397 ساعت 12:07

عضو مجلس در کمیته کنترل بحران کاغذ با اشاره به لزوم قرار گرفتن کاغذ در لیست کالاهای اساسی، گفت: در صورتی که کاغذ در این لیست قرار گیرد مابه التفاوت 3 هزار میلیارد تومانی که بین نرخ قدیم و جدید وجود دارد به آن تعلق می گیرد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از خانه ملت، سید احسان قاضی زاده هاشمی با اشاره به لزوم درج کاغذ در لیست کالاهای اساسی، گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید در این خصوص اقدامات لازم را انجام دهد تا با تلاش و همکاری های ستاد اقتصادی دولت مصوبه موردنیاز برای قرار گرفتن کاغذ در لیست کالای اساسی صادر شود.عضو مجلس در کمیته کنترل بحران کاغذ در پایان با بیان اینکه با گران شدن کاغذ و در نتیجه افزایش قیمت محصولات فرهنگی این اجناس سریعا از سبد کالای ایرانی حذف می شود، افزود: در صورتی که کاغذ در لیست کالاهای اساسی قرار گیرد مابه التفاوت 3 هزار میلیارد تومانی که بین نرخ قدیمی 3 هزار و 700 تومانی و 4 هزار و 200 تومانی وجود دارد برای کمک به آن تعلق می گیرد.به گزارش خبرگزاری خانه ملت ، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در توئیتی خبر از قرار گیری کاغذ در لیست کالای اساسی داد

یکشنبه, 02 ارديبهشت 1397 ساعت 11:56

بعد از توقف پیش فروش سکه در سررسید یک ماهه بانک مرکزی از امروز پیش فروش در سررسید سه ماهه را نیز متوقف کرد.

در اواخر هفته گذشته بانک ملی به عنوان کانال اجرای طرح پیش فروش سکه از ثبت نام موعد یک ماهه خودداری و دلیل آن را دستور بانک مرکزی اعلام کرد. هر چند که در همان زمان اخباری در رابطه با توقف پیش فروش سررسید سه ماهه نیز وجود داشت اما عملی نشد تا اینکه امروز (یکشنبه) شعب بانک ملی با دستور بانک مرکزی ثبت نام برای پیش فروش سکه در موعد سه ماهه را نیز متوقف کردند.

اخیرا رحیمی - مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی- دلیل توقف پیش فروش در برخی سررسیدها را برنامه‌ریزی برای تولید سکه‌های پیش فروش شده دانست و اعلام کرد که با توجه به اهمیت تعهداتی که برای تولید سکه‌های پیش فروش وجود دارند باید در تولید و توزیع آن کیفیت سکه‌های تولیدی و اعتماد مردم به سکه بانک مرکزی مورد توجه قرار گرفته از این رو با توجه به محدودیت‌هایی که در خط تولید سکه‌های طلا در ضرابخانه وجود دارد، سررسیدهایی که ظرفیت آنها پر می‌شود، متوقف خواهد شد.

بر این اساس تا امروز همزمان با دوم اردیبهشت ماه پیش فروش سکه در سر رسید یک ماهه و سه ماهه متوقف بوده و سایر سر رسیدها برقرار است. نرخ ها در سر رسیدها از این قرار است که سکه تحویل یک ماهه یک میلیون و ۵۹۰ هزار تومان، سه ماهه یک میلیون و ۵۴۰ هزار تومان، شش ماهه یک میلیون و ۴۷۵ هزار تومان، نه ماهه یک میلیون و ۴۱۰ هزار تومان، یک ساله یک میلیون و۳۵۰ هزار تومان، ۱۸ ماهه یک میلیون و ۲۴۵ هزار تومان و ۲۴ ماهه یک میلیون و ۱۱۶ هزار تومان.

پیش فروش سکه طرحی است که بانک مرکزی از بهمن ماه سال گذشته در قالب بسته سیاستی خود برای کنترل بازار ارز و هدایت نقدینگی به سمت شبکه بانکی به اجرا درآورد. در ابتدای امر فروش قطعی نبود و در دو سررسید شش ماهه و یک ساله برگزار شد که در زمان خرید یک میلیون دریافت و مابقی در هنگام تحویل بر اساس نرخ روز تسویه می‌شد. سود خریدار از محل تخفیف چهار درصدی به سر رسید شش ماهه و ۹ درصدی در یکساله پرداخت می‌شد که با استقبالی همراه نبود. در کمتر از سه هفته شرایط تغییر کرد و فروش قطعی شد با سر رسید شش ماهه با نرخ یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و یکساله با یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان. این نرخ‌ها در ادامه تغییر و سر رسیدهای جدید بعد از یکسان سازی نرخ ارز ( ۲۰ فروردین) اضافه شد.

یکشنبه, 02 ارديبهشت 1397 ساعت 10:25

امید برای ادامه کاردر صنعت چاپ بسیار تیره تار بوده زیرا روند تحولات موجود بیانگر عدم سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی مناسب در جهت رفع موانع در صنف چاپ است.

به گزارش چاپ و نشر، یکی از مدیران چاپخانه سرعت نو گفت: در چند سال گذشته کار برای ادامه تولید در چاپخانه‌ها سخت  و دشوار شده، درعین‌حال تعداد چاپخانه‌هایی که از صدمات بحران اقتصادی جان به درنبرداند قابل‌توجه است.

« اصغر صفی» ادامه داد: تعمیر و راه‌اندازی دستگاه‏ها و ماشین‌آلات چاپ هزینه‌های سنگینی دارد راه‌اندازی آن‌ها نیز زمان فراوانی را به خود اختصاص می‌دهد همکاری اتحادیه و تعاونی برای تأمین قطعات تحمل مشکلات چاپخانه‌ها را کم می‌کند.

وی افزود:  تأمین مواد اولیه با توجه به افزایش قیمت دلار مشکلات متعددی را تولیدکننده ایجاد کرده است این افزایش قیمت تأثیر مستقیمی را بر کیفیت کالاها دارد و سرمایه گذاری در این بخش را با بحران روبه‌رو کرده است.

مدیر این چاپخانه اظهار کرد: کمبود نیروی فنی ماهر که بتواند در چاپ خانه‏ها فعالیت کند انگشت‌شمار بوده و آشنایی برای شناخت کارگر و کارفرمایان که نیازمند نیروی ماهر هستند نیز معدود است.

صفی بیان کرد: امنیت در حوزه کاری نه‌تنها برای کارگران بلکه برای کارفرمایان نیز در ابهام است این امر ارتباط مستقیمی با اشتغال در جامعه دارد به رکود بیشتر دامن می‌زند.

وی کوتاه کردن دست واسطه را راهکاری مناسب در صنعت چاپ دانست و افزود: واسطه هزینه‌ها تولید را افزایش داده و ضرر بسیار زیادی به تولیدکننده و مصرف‌کننده می‌زند.

یکشنبه, 02 ارديبهشت 1397 ساعت 10:06

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور ایران در نشست هم‌اندیشی مدیران دولت با انتقاد از نوع بسته بندی بعضی کالاهای داخلی گفت:  در برخی جاها کالای ایرانی ما نیازی به تبلیغ ندارد. برنج و زعفران و فرش و خاویار ایرانی تبلیغ نمی‌خواهد. دنیا هم مشتاق است به این کالای ایرانی برسد. بخشی از کالای ایرانی کیفیت خوبی دارد ولی بسته‌بندی انجام می‌دهیم که طرف فرار کند.

به گزارش چاپ و نشر به نقل  از گیل خبر، روحانی می‌گوید در بهشت از اولین چیزی که لذت می‌برید لذت چشم است. یعنی آنقدر زیبا است که لذت می‌برید. بعضی از کالاها از بسته‌بندی و قیافه‌اش لذت می‌برید. در بعضی امور بسته‌بندی‌های ما ایراد دارد. باید این اشکالات رفع شود.

اظهارات رئیس جمهور شباهت زیادی به درخواست استاندار گیلان در مورد تولید چای گیلانی دارد که خواسته بود نسبت به نوع بسته بندی و ذائقه آن تغییر ایجاد شود.  وی مدتی پیش گفته بود: بررسی کنیدتفاوت چای داخلی با چای وارداتی که غالباً طرفدار بیشتری دارد چیست؟ باید فاصله را کاهش داده و تفاوت راکم کنیم. وی با بیان اینکه در جلسات کمیته‌ی چای تلاش ما بر افزایش قیمت این محصول است اظهار داشت: اگر می‌خواهیم چای پایدار بماند باید اقداماتی در بخش به زراعی، بسته‌بندی و فرآوری انجام گیرد. 

هرچند در ابتدا نسبت به سخان استاندار گیلان تحریفاتی صورت گرفت که وی خواستار اضافه کردن اسانس و طعم خارجی به چای داخلی است اما  توضیحات صورت گرفته نشان می دهد که استاندار گیلان از دغدغه ای صحبت می کند که می تواند در جهت افزایش بهره مندی چایکاران از محصول خود مورد استفاده قرار گیرد و مورد حمایت دولت نیز است

با این حال امیدواریم که این سخنان تنها در راستای سخن و شعار باقی نماند و همان طور که رئیس جمهور و استاندار صحبت از آن می کنند شاهد تغییر وضعیت به نفع چایکاران باشیم.

 

یکشنبه, 02 ارديبهشت 1397 ساعت 09:52

 حمیدرضا شاه‌آبادی گفت: امسال شاهد رشد 40 درصدی در تولید و عرضه کتاب از سوی انتشارات مدرسه بودیم و توانستیم در سال 1396 حدود 2 میلیون نسخه کتاب تولید کنیم.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از (ایبنا)، مدیر انتشارات مدرسه از ارائه کتاب‌های جدید در سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران خبر داد و گفت: امسال با دوهزار و 200 نسخه به نمایشگاه کتاب می‌رویم که 244 عنوان از آن‌ها چاپ نخست است با شمارگان 220 هزار نسخه و 272 عنوان تجدید چاپی با تیراژ یک میلیون و 750 هزار نسخه.

حمیدرضا شاه‌آبادی در ادامه بیان کرد: این درحالی‌ست که انتشارات مدرسه در سال گذشته با 180 عنوان کتاب چاپ نخست در نمایشگاه کتاب حضور داشت و امسال شاهد رشد 40 درصدی در تولید و عرضه کتاب از سوی انتشارات مدرسه بودیم و توانستیم در سال 1396 حدود 2 میلیون نسخه کتاب تولید کنیم.

وی افزود: این آثار در سه حوزه کودک، نوجوان و بزرگسال در سه غرفه در سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عرضه می‌شود. کتاب‌های کودک و نوحوان در غرفه انتشارات مدرسه در سالن کودک و نوجوان، کتاب‌های کار و کمک آموزشی در غرفه ناشران آموزشی و کتاب‌های بزرگسال در غرفه انتشارات مدرسه در سالن عمومی عرضه می‌شود.

به گفته شاه‌آبادی، مجموعه 14 جلدی کتاب‌های «مامان و نی‌نی» شامل 2 کتاب بزرگ و 2 کتاب کوچک با عنوان‌های «مامان کتاب» و «نی‌نی کتاب» که به هم وصل شده‌اند، مجموعه 13 جلدی «داستان‌های آدم برفی» اثر محمدرضا یوسفی، مجموعه 20 جلدی «قصه‌های خواندنی و قصه‌های شنیدنی» از نویسندگان مختلف، مجموعه «حلقه تالیف» شامل داستان‌های کوتاه از نویسندگان مختلفی مانند مصطفی خرامان، احمد اکبرپور، ارغوان غلامی، مهسا لزگی، بدری مشهدی و ...، مجموعه کتاب‌هایی برای کودکان با نیازهای ویژه شامل کتاب‌های بریل، کتاب‌های ویژه کم‌بینایان، کتاب‌های ویژه کودکان کم توان ذهنی، مجموعه جدید «کتاب فیلم» شامل یک داستان به همراه انیمیشنی که براساس آن داستان ساخته شده است و سه کتاب صوتی از جمله آثاری هستند که از سوی انتشارات مدرسه برای نخستین بار در سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عرضه می‌شوند.

 

 

یکشنبه, 02 ارديبهشت 1397 ساعت 08:57

شرکت اینکلس که قادر به چاپ سیاه و سفید بدون استفاده از کارتریج ها یا تونرها است، در مجموع 1 میلیون یورو در این حوزه سرمایه گذاری کرده است. این سرمایه گذاری توسط گروه سرمایه¬گذاری آنجل اینوستورز (Angel Investors) صورت گرفته است.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از صنعت چاپ به گفتۀ آرناد فن در وین (Arnaud van der Veen)، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت اینکلس، "با این پول می­ توانیم فناوری خود را توسعه دهیم و این بدان معناست که ما می ­توانیم به کیفیت و سرعت بسیار مناسبی دست پیدا کنیم و این کار را می­توانیم با توسعۀ اولین محصول خود شروع کنیم".

این محصول اولین چاپگر ارائه شده از سوی شرکت اینکلس در بازار بسته­ بندی و لیبل­ گذاری است. فن در وین می­گوید: "چاپ بارکدها، داده­های ذخیره­سازی و کدهای محصول بر روی بسته­ها و لیبل­ها، بازار ایده ­آلی برای شروع فعالیت ما خواهد بود. این به خاطر آن است که چاپ سیاه و سفید حرف اول در این بازار را می‌زند و به خاطر اینکه این بازار به سبب رشد بازار خرده­فروشی آنلاین بسیار بازار سودآوری خواهد بود. بسته ­های بیشتر و بیشتر حمل خواهند شد و نیاز است تا تمامی آنها دارای یک متن و بارکد چاپی باشند".

در این لحظه شرکت اینکلس در حال ساختن یک فایل مشتری است، به طوری که محصول کاملا با نیازهای کاربران متناسب خواهد بود. ون در وین گفته است: "ما به دنبال شرکت­های نوآوری هستیم که بسته ­ها و یا لیبل­ های زیادی چاپ می­ کنند و دریافتیم این که فرآیندهای شرکت آنها مستمر و پایدار باشد برای آنها امری مهم است".

یکی از مزیت­های چاپگرهای اینکلس این است که برای چاپ و لیبل­ گذاری روی بسته ­ها نیازی به جوهر، کارتریج یا سایر مواد مصرفی ندارند. حتی به پوشش­های حرارتی ویژه نیز نیازی نیست. علاوه بر صرفه جویی در هزینه، اینکلس مزایای بسیار زیادی برای محیط زیست نیز دارد. مزیت بعدی اینکه نیازی نیست تا چاپگر دوباره پر شود.

فن در وین: "من همیشه این فناوری را با گذار از دوربین­های آنالوگ به دوربین­های دیجیتال مقایسه می‌کنم. به یک باره مردم قادر بودند تا عکس­های نامحدودی بگیرند و دیگر نیازی به جایگذاری حلقه­ های فیلم نبود. به همین ترتیب، با تجهیزات چاپی ما دیگر نیازی به پر کردن مجدد جوهر و سایر مواد مصرفی نخواهد بود".

فناوری چاپ در شرکت اینکلس تنها محدود به چاپ روی بسته­ ها و لیبل­ ها نیست. فن در وین: "اولین محصول ما مناسب این بازار خواهد بود ولی بعدها ما از این فناوری در ساخت چاپگرهای تولیدی، چاپگرهای اداری، چاپگرهای مصرفی و چاپگرهای دریافتی استفاده خواهیم کرد. ما در بازار کلی محصولات چاپی مزایای زیادی برای ارائه داریم، یک چاپگر ارزان­تر و با دوام بیشتر که بدون نیاز به جوهر، کارتریج یا تونر نیز کار خواهد کرد".

مقدار سرمایه­ گذاری فعلی موجب می­شود تا بتوان عملکردی قابل رقابت داشته باشیم. پس از این، هنوز باید به ساخت و تکمیل محصول خود بپردازیم. به همین دلیل خود را آمادۀ دریافت سرمایه­ای می­کنیم که قرار است در انتهای سال 2018 پرداخت شود. فن در وین: "این مقدار سرمایه توسط شرکای راهبردی یا سرمایه­ گذاری­های مختلف تأمین خواهد شد. جلسات اولیه قبلا انجام شده­ اند".

یکشنبه, 02 ارديبهشت 1397 ساعت 08:17

به گزارش چاپ ونشر به نقل از شبستان، اکسپو و نمایشگاه آثار چاپ دستی ۲۳ دانشجوی رشته گرافیک دانشگاه فنی و حرفه ای دختران بیرجند همزمان با هفته گرافیک در نگارخانه سرو واقع در باغ اکبریه بیرجند افتتاح شد.
معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی ادامه داد: این اکسپو و نمایشگاه شامل ١٢٠ اثر چاپ دستی دانشجویان کارشناسی گرافیک دانشگاه فنی و حرفه‌ای دختران بیرجند است.
 سید علی زمزم با اشاره به اینکه این اکسپو و نمایشگاه هنری تا ششم اردیبهشت ماه جهت بازدید علاقمندان دائر است، افزود: علاقمندان می توانند همه روزه صبح ها از ساعت ٩ تا ١٢ و عصرها از ساعت ١٧ تا ٢٠ از آثار دیدن کنند.
وی همچنین از برگزاری مراسم بزرگداشت روز جهانی گرافیک در بیرجند خبر داد و گفت: این مراسم ۶ اردیبهشت با هدف نکوداشت مقام علمی و هنری میترا رخشانی و یادبود زنده یاد مهشید رفیعی در محل هتل سپهر بیرجند برگزار می شود.

صفحه1 از411

درباره چاپ و نشر

چاپ و نشر ،پرتیراژترین نشریه چاپ کشور

منوی اصلی