• برخورد صادقانه، مدیریت مودتی

  برخورد صادقانه، مدیریت مودتی

 • پیش‌بینی افزایش قیمت در بازار کاغذ

  رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا:

  پیش‌بینی افزایش قیمت در بازار کاغذ

  رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا با اشاره به بلاتکلیفی کاغذ مصرفی کپی در اداره گمرک طی 15 روز اخیر،‌ گفت: اداره
 • تلفیق وجدان با هنر و تکنولوژی

  گفت وگو با جمال زمانی مقدم مدیر عامل مجموعه جلد سازی ایران تاپ

  تلفیق وجدان با هنر و تکنولوژی

   
 • در خشش خورشید شیمی در صنعت چاپ ایران

  گفت وگو با آرینج آکتان مدیر عامل شرکت سان کمیکال

  در خشش خورشید شیمی در صنعت چاپ ایران

     
 • دوستانِ شیمی

  مصاحبه با آرمن گاوافیان، مدیرعامل شرکت دوستان شیمی آسیاب

  دوستانِ شیمی

       
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
مدير01

مدير01

سه شنبه, 03 بهمن 1396 ساعت 14:39

 

به تازگی وب سایتی ساخته شده که با توجه به آنچه کاربر در حساب فیس‌بوک خود منتشر کرده، نشان می‌دهد افراد غریبه به چه میزان از اطلاعات شخصی او دسترسی دارند.

به گزارش چاپ و نشر به نقل گاردین، اگر فردی به طور مرتب حساب کاربری فیس‌بوک خود را چک و پست منتشر کند، احتمالا اطلاعات زیادی از خود را فاش می‌کند.

در همین راستا ابزاری جدید ساخته شده که نشان می‌دهد افراد غریبه تا چه اندازه به اطلاعات شخصی کاربر در این شبکه اجتماعی دسترسی دارند.

این ابزار که در حقیقت یک وب سایت است، چنین اطلاعاتی را فقط با توجه به آنچه که کاربر در حساب خود منتشر کرده، به دست می‌آورد. این وب سایت ساده به نام Superemo.TV نشان می‌دهد غریبه‌ها تا چه حد از زندگی شما اطلاع دارند.

به عنوان مثال هر زمان که کاربری اطلاعاتی را در فضای آنلاین منتشر می‌کند، شرکت‌ها یا هکرهای احتمالی متوجه می‌شوند او کجا رفته و منزل او چه زمان خالی است. همچنین اطلاعاتی که از حساب کاربری فیس‌بوک فرد گرفته می‌شود بسیاری اوقات برای دزدیدن هویت وی استفاده می‌شود.

یان کاکس یکی از مدیران Superemo.TV در این باره می‌گوید: اگر در یک وب سایت خاص شما دکمه ورود به فیس بوک را فشار دهید، به این شبکه اجتماعی اجازه می‌دهید اطلاعات حساس را در اختیار وب سایت قرار دهد.

بنابراین باید نسبت به آنچه در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارید حساس‌تر برخورد کنید.

سه شنبه, 03 بهمن 1396 ساعت 13:36

 منتظر چهارشنبه های دوست داشتنی سال 97 باشید تقویم سال 97 رسید! با اینکه تا آغاز سال 97 هنوز 57 روز زمان باقی است اما تقویم سال آینده دکه روزنامه فروشی ها را قرق کرده و در فضای مجازی دست به دست می شود و خیلی ها وقتی به آن می رسند قبل از همه، دنبال روزهای تعطیلش می گردند و از همین حالا برنامه مسافرت ها ، جشن ها و مراسم های سال بعدش شان را براساس روزهای تعطیل و مناسبت های نشسته بر تن تقویم می ریزند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از جام جم آنلاین، یک نگاه کوتاه به 12 ماهی که پشت سر هم در تقویم سال 97 پشت سر هم ردیف شده اند ، نشان می دهد که تقویم سال آینده کشور 27 روز تعطیل رسمی وجود دارد که از این تعداد 24 تعطیلی رسمی به روزهای میانی هفته یعنی به غیر از جمعه های همیشه تعطیل رسیده است.

به این ترتیب چهارشنبه با 7 روز تعطیلی بیشترین تعطیلی میان هفته و یک شنبه و سه شنبه با 2 روز تعطیلی کمترین تعطیلی میان هفته را از آن خود کرده اند. برهمین اساس تعداد روزهای تعطیل تقویم که به اولین روز هفته یعنی شنبه می افتد، 5 روز در کل سال است و دوشنبه و پنج شنبه هم با 4 روز تعطیلی در رده های بعدی قرار دارند.

بین التعطیلین های تقویم 97 چند روز است؟

برای جماعت کارمند اما به جز روزهای تعطیل ، بین التعطیلین های تقویم هم همیشه جذاب و مورد توجه بوده، روزهایی که ممکن است با نظر مساعد دولت یا کارفرما تعطیل شوند.

بر این اساس در تقویم سال آینده، تعداد روزهای بین التعطیلین 5 روز است، به این ترتیب که :در ماه اردیبهشت ، پنج شنبه 13 اردیبهشت بین دو روز تعطیل دیگر یعنی 4 شنبه و جمعه قرار گرفته، در ماه خرداد هم به همین ترتیب پنج شنبه 17 خرداد بین دوروز تعطیل دیگر یعنی 4 شنبه و جمعه قرار گرفته است.

در ماه شهریور ، 5 شنبه یک شهرویور بین تعطلی های چهارشنبه آخر مرداد و اولین جمعه شهریور قرار گرفته است.

در ماه آذر ، بین التعطیلین به روز شنبه افتاده است ، به این ترتیب که بعد از جمعه دوم آذر، شنبه سوم آذر بین التعطیلین است ، چراکه در تقویم یک شنبه چهارم آذر به مناسبت میلاد حضرت محمد(ص) تعطیل رسمی است.

آخرین بین التعطیلی سال هم ، به روز یک شنبه 21 بهمن ماه رسیده است، روزی که بین تعطیلی های شنبه 20 بهمن و یک شنبه 22 بهمن قرار گرفته است.

کدام ماه ها تعطیلی ندارند؟

برای جماعت تعطیلی دوست کشورمان اما از بین 12 ماهی که سال آینده در انتظار شان است، دوماه مهر و دی ، بدون هیچ روز تعطیل در روزهای میانی هفته، نامحبوب ترین ماه ها لقب گرفته اند و بعد از آن ، ماه های اردیبهشت ، تیر ، مرداد ، آذر و اسفند هرکدام با یک روز تعطیلی در رده های بعدی قرار دارند.

کدام ماه ها بیشترین تعطیلی را دارند ؟

در این تقویم کمافی السابق فروردین با تعطیلات رسمی آغاز سال نو بیشترین آمار تعطیلی را با 7 روز تعطیلی در میان هفته از آن خود کرده است.

بعد از فروردین ، خرداد با 4 روز تعطیلی میان هفته و شهریور و آبان با سه روز تعطیلی میان هفته ، در رده های بعدی قرار دارند.

خاص ترین ماه سال کدام است؟

در تقویم سال 97 ، اما خرداد می تواند یکی از خاص ترین ماه ها باشد، در این ماه طبق اطلاعات مندرج در تقویم، روزهای دوشنبه چهاردهم، سه شنبه پانزدهم و چهارشنبه شانزدهم خرداد تعطیل رسمی اصست. هفته ای که به اعتقاد خیلی ها می تواند از اولین روزش یعنی شنبه، برای خیلی ها تعطیل باشد و خیلی ها را از همین حالا به فکر گرفتن مرخصی از اولین روز هفته یعنی شنبه تا آخرین روزش انداخته است!

سه شنبه, 03 بهمن 1396 ساعت 12:26

 یک کارشناس صنعت چاپ و نشر و مدیر کنترل کیفی کارتن ایران( ابراهیم رستمی) در مصاحبه ای اختصاصی با چاپ ونشرگفت: افزایش قیمت کاغذ تأثیر مستقیمی را برافزایش قیمت و کیفیت کارتن دارد.

رستمی ادامه داد: هم‌اکنون تمایل کارخانه‌های مقواسازی به‌سوی صادرات افزایش‌یافته است زیرا با واردات کاغذ خارجی و افزایش قیمت دلار زمینه برای صادرات کالاهای کاغذی تولید داخل باقیمت و کیفیت مناسب فراهم‌شده است.

وی بیان کرد: اهمیت این رخداد از آن‌سو موردتوجه است که ارزآوری قابل‌توجهی را برای کشور و سود مناسبی را برای تولیدکنندگان فراهم می‌کند.

مدیر کنترل کیفی کارتن ایران افزود: با بالا گرفتن مشکلات و مباحث زیست‌محیطی در کشور چین واردات کاغذ از کشورهای روسیه و همسایگان افزایش‌یافته، لذا می‌توان از فرصت ایجادشده به بهترین شکل استفاده کرد.

وی پیش‌بینی کرد: اگر دولت تمهیدات لازم را در صادرات کاغذ در نظر بگیرد، کاغذ تولید داخل تحولات خوبی را پیش رو خواهد داشت .

این کارشناس چاپ و نشر اظهار کرد: نظارت دولت بر واردات و ایجاد سیاست‌گذاری لازم می‌تواند تغییرات شگرفی را برای حوزه کاغذ فراهم کند.

افزایش کیفیت راز صادرات 

رستمی گفت: وقتی کاغذ های خارجی وارد عرصه تولید شود، تغییرات مهمی در کیفیت مقوای داخلی ایجاد می شود و در نتیجه تولیدات مقوا نیز به کیفیت و استانداردهای لازم می رسد.

وی با اشاره به چرخه بالای  کاغذهای داخلی ادامه داد: کاهش کیفیت کارتن به دلیل محدودیت در واردات کاغذ و افزایش چرخه بازیافت کاغذ داخلی بوده  این امر هزینه را برای مصرف‌کنندگان نیز افزایش داده است.

این کارشناس چاپ افزود: قیمت بالای کاغذ خارجی سبب می‌شود تا تولیدکننده مجبور باشد از کاغذهای با چندین بار بازیافت استفاده و درنتیجه کیفیت کالای تولیدشده کاهش پیدا کند.

رستمی بیان کرد: تولیدکنندگان تلاش دارند تا قیمت را برای مصرف‌کنندگان کاهش دهند لذا شاهد کاهش کیفیت هستیم.

وی اظهار کرد: بالا رفتن چرخه تولید کاغذ داخلی و وجود محدودیت منابع آبی نیز سبب شده تا کارخانه‌های تولیدکننده در تنگنا قرار بگیرند هرچند دستگاه‌ها و تجهیزاتی که در اختیار تولیدکننده داخلی وجود دارد به‌روز شده است اما مواد اولیه کیفیت مناسب را ندارد و اضافه کردن مواد شیمیایی نیز دردی را دوا نمی‌کند.

مصاحبه با آرمن گاوافیان، مدیرعامل شرکت دوستان شیمی آسیاب

دوستانِ شیمی

سه شنبه, 03 بهمن 1396 ساعت 10:53
سه شنبه, 03 بهمن 1396 ساعت 09:24

گزارش هیات ملی علوم آمریکا از افزایش رقابت بین‌المللی در تولید مقاله‌های علمی خبر می‌دهد، اما درعین حال اعلام می‌کند که قدرت آمریکا در این زمینه کاهشی نیافته‌است.

براساس گزارش چاپ ونشر به نقل از واشنگتن‌پست،‌چين براي اولين‌بار در زمينه مجموع تعداد انتشارات علمي از آمريكا سبقت گرفته‌است. براساس گزارش هيئت ملي علمي آمريكا، رقابت با آمريكا برسر توليد مقاله‌هاي علمي به واسطه افزايش سرمايه‌گذاري چين و ديگر كشورهاي درحال توسعه در زمينه علم و فناوري افزايشي قابل توجه يافته‌است.

به گفته ماريا زوبر از محققان MIT و مدير هيئت ملي علوم آمريكا، اين برتري چين درواقع به واسطه افزايش ميزان خروجي علمي ديگر كشورها است نه كاهش توليد علم در آمريكا، و اين افزايش تلاش باعث شده تا خروجي علمي آمريكا نسبت به ديگر كشورها مانند چين كمتر ديده شود.

اين تغيير چشم‌انداز ناشي از افزايش حجم انتشار مقالات علمي است: چين در سال 2016 بيش از 426 هزار مقاله علمي منتشر كرده‌است، يعني 18.6 درصد از مجموع مقاله‌هاي منتشر شده در پايگاه داده‌هاي الزوير. درحالي كه تعداد توليد علمي آمريكا 409 هزار مقاله‌است. هندوستان در اين زمينه از ژاپن سبقت گرفته و ديگر كشورهاي درحال توسعه روندي رو به سعود را در پيش گرفته‌اند.

اما در بخش رتبه‌بندي بيشترين ميزان ارجاع به مقالات علمي، سوئد، سوئيس و آمريكا رتبه اول تا سوم را به دست آورده‌اند، اتحاديه اروپا در مقام چهارم و چين در مقام پنجم قرار دارند.

بيشترين ميزان سرمايه‌گذاري در زمينه تحقيقات و توسعه علم نيز توسط آمريكا صورت گرفته‌است. اين كشور در سال 2015 درحدود 500 ميليارد دلار يا 26 درصد از مجموع هزينه جهاني را صرف

توسعه علم كرده‌است. ذر اين بخش چين با 400 ميليارد دلار در رتبه دوم قرار دارد اگرچه ميزان سهم اين كشور در سال‌هاي اخير رو به افزايش گذاشته‌است

سه شنبه, 03 بهمن 1396 ساعت 09:10

 

مدیر کل رفاه اجتماعی وزارت کار با بیان اینکه هر کس که خود را محقق دریافت یارانه می‌داند باید اجازه دسترسی به حساب بانکی‌اش را بدهد گفت: با بررسی دهک‌های درآمدی بالا مشخص شد ۳۰۰ هزار خانوار ثروتمند سابقه پرداخت مالیات ندارند.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از فارس، احمد میدری معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نشست بررسی عملکرد پروژه‌های اقتصاد مقاومتی با موضوع پنجره واحد حمایت‌های اجتماعی به ابعاد مختلف این پنجره پرداخت و اظهار داشت: این پنجره مربوط به بیمه اجتماعی قالیبافان، تسهیلات یارانه مشاغل خرد، بیمه کارگران ساختمانی، یارانه دارو و بیماران خاص و مستمری نهادهای حمایتی می‌شود.

وی افزود: ثبت‌نام الکترونیکی پیش‌بینی شده و افراد می‌توانند در این پایگاه ثبت‌نام کرده تا مشخص شود که آیا صلاحیت دریافت خدمات را دارند یا نه.

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: با بررسی دهک‌های درآمدی بالا مشخص شد 300 هزار خانوار ثروتمند بدون سابقه مالیاتی در کشور وجود داشته و به سازمان امور مالیاتی معرفی شدند، همچنین با تجمیع اطلاعات، 136 هزار کودک در مدرسه حضور ندارند.

میدری عنوان کرد: طبق پایگاه اطلاعات، بررسی کردیم چه افرادی در روستاها حضور دارند که اگر بخواهیم یارانه آنها حذف شود، چه آثار اجتماعی خواهد داشت، مشخص شد که یک میلیون نفر کارت ملی ندارند و پس از اقدام آن، پرونده‌های خود را تکمیل کردند.

وی با اشاره به اینکه از سازمان تأمین اجتماعی خواسته شد، تا بیمه افراد استخدام شده طی دو سال اخیر بررسی شود، تا در چه رشته‌هایی مشغول فعالیت هستند، عنوان کرد: این موضوع به سیاستگذاران کمک می‌کند، تا مسیر حرکت اشتغال را پیش‌بینی کنند و سیاستگذاری منعطف خواهد بود.

ماهیانه 2 میلیون تومان به بیماران خاص یارانه می‌دهیم.

معاون وزیر کار به موضوع کدپستی در ایران اشاره کرد و یادآور شد: بحث کدپستی به اندازه کدملی اهمیت دارد، اما متأسفانه در ایران رسمی نیست و نامعتبر است.

میدری با بیان اینکه در بیمه روستائیان مشخص شد 5 میلیون نفر راکد وجود دارند، خاطرنشان کرد: این تعداد حجم مالی بزرگی برای دولت می‌شوند، اما آماری از آنها وجود ندارد که کجا هستند، همچنین در بحث مالیات و تأمین اجتماعی و قوه قضائیه آدرس رسمی از افراد نداریم که در کشورهای دیگر این طور نیست. از ستاد اقتصاد مقاومتی درخواست می‌کنم همه دستگاه‌ها مجبور شوند از ثبت‌احوال کد ملی و کدپستی را استعلام کنند، تا افراد مجبور شوند تغییر آدرس خود را در سامانه ثبت کنند. اگر این کار صورت بگیرد، برنامه‌ریزی‌ها بهتر خواهد بود. این آمار بدیهیات حکومتداری است و ناپلئون 200 سال پیش این کار را انجام داد اما ما ندادیم.

وی افزود: یارانه‌ها باید هدفمند شود، همچنین نظام مالیاتی نیازمند دریافت اطلاعات بانکی است، این موضوع حقوق دولت بوده و امر خصوصی نیست، با توجه به حساسیت در کشور و برای اینکه اعتماد به نظام بانکی مختل نشود، مشاوره گرفتیم.

هر کس یارانه می‌خواهد حسابش بررسی می‌شود

وی افزود: هر کس یارانه می‌خواهد باید رضایت دهد که حساب بانکی‌اش دریافت شود و هر کس یارانه نقدی می‌خواهد، باید دسترسی به حساب بانکی بدهد که خوشبختانه نمایندگان این موضوع را به تبصره 14 لایحه بودجه 97 اضافه کردند.

میدری عنوان کرد: اگر بانک مرکزی حمایت کند، ظرف سه ماه مساعدت‌های اجتماعی و حمایت‌هایی که مردم دریافت می‌کنند، را شفاف خواهیم کرد.

 

سه شنبه, 03 بهمن 1396 ساعت 08:48

 ساخت هر بطری یک لیتری آب، منجر به مصرف هزاران میلیارد ژول انرژی می‌شود.  دو روز پیش سازمان حفاظت از محیط‌زیست از ممنوعیت استفاده از آب بسته‌بندی شده در این سازمان خبر داد، شروعی برای مقابله با پسماندها، اتلاف هزاران میلیارد ژول انرژی و انتشار .... گاز دی‌اکسید کربن.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از تیتر - این سازمان اعلام کرد که عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به پیشنهاد کاوه مدنی معاون آموزش و پژوهش سازمان طی بخشنامه‌ای استفاده از آب بطری را در سازمان حفاظت محیط زیست ممنوع کرد.

مدنی در نامه‌ی خود ابتدا به کلانتری در ابتدا از پیامدهای استفاده از آب بسته‌بندی گفته بود و بعد ۲ پیشنهاد داده بود:

«۱- ممنوعیت استفاده از آب بطری بسته بندی در سازمان حفاظت محیط زیست و مجموعه های وابسته در سطح کشور (به جز در مناطقی که در آن ها آب شبکه لوله کشی از سوی مراجع صاحب صلاحیت و مسئول مانند ادارات بهداشت و شرکت های آب و فاضلاب برای شرب غیرمناسب اعلام شود.)

۲- دعوت از کلیه دستگاه ها و نهادهای دولتی به ممنوعیت استفاده از آب بطری به صورت داوطلبانه و ارائه پیشنهاد تصویب این ممنوعیت در هیات دولت با عنایت به توجه ویژه دولت تدبیر و امید به مقوله محیط زیست.»

بطری‌های پلاستیکی چه بلایی بر سر محیط‌زیست می‌آورند؟

این تصمیم جدید اقدامی است در راستای مقابله با آسیب‌های مختلف بطری‌های پلاستیکی بر محیط‌زیست و سلامت افراد، تجزیه یک بطری بیش از هزاز سال طول می‌کشد و اگر این بطری‌ها بسوزند مواد سمی تولید می‌کنند. همینطور تخمین زده شده است که برای ساخت ۱لیتر بطری آب، ۳لیترآب مصرف می‌شود.

آسیب دیگر این مواد به حیوانات وارد می‌شود، سرنوشت بسیاری از بطری‌ها به اقیانوس‌ها می‌رسد و این مواد سمی غذای حیوانات دریایی متنوعی می‌شوند.

با وجود این آسیب‌های زیست‌محیطی افراد زیادی از آب بطری استفاده می‌کنند به این دلیل که این بطری‌ها از آب پلاستیکی  از آب لوله کشی بهداشتی‌تر است از آن استفاده می‌کنند اما تحقیقات مختلف نشان می‌دهد به علت ورود باکتری‌های بطری‌های پلاستیکی به آب بسته‌بندی، بطری‌های آب آلوده هستند.

یک میلیون بشکه‌ی نفت با بطری‌های آب به سطل زباله فرستاده می‌شوند

در کنار این پیامدهای زیست‌محیطی ساخت هر بطری یک لیتری آب، منجر به مصرف انرژی زیادی هم می‌شود، در ایالت متحده آمریکا هر هفته با مصرف بطری آب به اندازه‌ای انرژی از بین می‌رود که با آن می‌توان ۲ بار کره‌ی زمین را چرخاند.

به گفته‌ی کاوه مدنی برای تولید هر یک لیتر آب بطری، معادل 5.6 تا 10.2 میلیون ژول انرژی مصرف و معادل 165.6 گرم دی اکسید کربن تولید می شود، از سوی دیگر به گفته‌ی رسول دیناروند معاون سابق وزیر بهداشت سرانه مصرف بسته‌بندی آب در ایران حدود ۲۰لیتر است.

بر اساس این دو آمار با در نظر گرفتن جمعیت ۷۰ میلیونی و مصرف بطری‌های نیم لیتری، سالانه ۵۶۰۰ میلیارد ژول انرژی در ایران به دلیل تولید بطری‌های آب مصرف می‌شوند، این انرژی معادل انرژی تولید شده توسط ۹۱۵ هزار بشکه نفت است. 

گفتنی است عبور و مرور هر خودرو در جهان به ازای هر کیلومتر چیزی حدود ۱۲۰ تا ۱۵۰ گرم دی‌اکسید کربن تولید می‌کند، این یعنی خرید یک بطری آب، بیش از تردد ۱ کیلومتر مسیر با خودرو دی‌اکسید کربن منتشر می‌کند.

وضعیت ایران نسبت به دیگر کشورها

البته در رابطه با میزان آب بسته‌بندی شده ایران تقریبا نسبت به دیگر کشورها وضعیت خوبی دارد، بر اساس آمار ارائه شده توسط دیناروند سالانه ۱.۴ میلیارد لیتر آب بسته‌بندی شده در ایران خریدار می‌شود، این وضعیت در دیگر کشورها اینگونه است:

برنامه کشورهای مختلف برای مقابله با بحران بطری آب

منع استفاده از بطری آب در سازمان حفاظت از محیط‌زیست ایران، اولین اقدامی نبود که برای کاهش پیامدهای بحران آب در دنیا انجام شده. چندین سال است که کشورهای مختلف در مقابله با شرکت‌های تولید کننده آب بسته‌بندی شده اقدامات مختلفی انجام داده‌اند و حتی در برخی مناطق موفق شده‌اند تا فروش آب بطری را ممنوع کنند.

بوندانون؛ اولین منطقه بدون آب بطری در جهان

در سال ۲۰۰۹ پس از رای گیری که در روستای بوندانون در استرالیا انجام شد مردم این شهر به عدم استفاده از بطری‌های پلاستیکی در راستای حفط محیط‌زیست رای دادند.

این اتفاق باعث شد تا ۲۵۰۰ مغازه‌دار و فروشگاه در سطح اين روستای كوچک  از اين قانون جديد حمايت كرده و از فروختن بطري‌هاي پلاستيكي محتوي مايعاتي نظير آب و يا ديگر نوشيدني‌ها خودداري كرده‌اند، همچنین به عنوان جایگزین مسئولان این شهر تعداد آب سردکن‌های شهر را افزایش داده‌اند.

ممنوعیت استفاده از بطری‌های آب در جلسات دولتی در هند

هند که یکی از بیشترین مصرف کننده‌های آب بطری است چند سالی است که استفاده از بطری آب را در جلسات دولتی در استان‌های سیکیم و بهار ممنوع کرده است.

لابی شرکت‌های آب معدنی با دولت ترامپ

دو دولت پیشین ایالت متحده آمریکا و از سال ۲۰۱۱، پارک‌های ملی آمریکا تصمیم گرفتند تا فروش بطری‌های پلاستیکی را در پارک‌های ملی آمریکا ممنوع کنند تا در کشوری که بر اساس سرانه رتبه اول مصرف بطری پلاستیکی را دارد رکورد خود را کاهش دهد.

با این وجود با روی کار آمدن دولت ترامپ چند ماه پیش او تصمیم گرفت که ممنوعیت فروش بطری پلاستیکی آب در برخی از معروفترین پارک‌های ملی آمریکا لغو شود.

این تصمیم جدید دولت ترامپ  یعنی  پارک‌های ملی دیگر اجازه ندارند تا فروش بطری‌های پلاستیکی را ممنوع کنند. البته مرکز خدمات پارک‌های ملی ایالت متحده به این اتفاق واکنش مثبتی نشان داد، میشل رینولد در این رابطه عنوان کرد: « این باید بر عهده بازدید کننده ما باشد که به شکلی نیاز خود را در تابستان‌ها رفع کنند. پارک‌های ملی هنوز هم به بازدیدکنندگان پیشنهاد می‌دهند که از آب سردکن ها استفاده کنند.» این دقیقا همان استدلالی است که سال گذشته لابی گران شرکت نستله برای فروش بطری‌های آب در پارک ملی، از آن استفاده کردند.

این در حالی است که دقیقا 6 سال پیش مرکز خدمات پارک‌های ملی ایالت متحده، پارک‌ها را تشویق کرد که برای اینکه نمونه‌ای از توسعه باشند فروش بطری‌های پلاستیکی آب را ممنوع کنند. پارک‌ها هم بعد از نصب اّب سردکن‌ها اینکار را انجام دادند.

از آن سال تاکنون دیگر در 23 پارک ملی بزرگ آمریکا بطری‌های پلاستیکی فروخته نشد.

سه شنبه, 03 بهمن 1396 ساعت 08:39

 

رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا نیروی انتظامی گفت: این روزها شاهد افزایش تبلیغات دروغین و کذب در فضای مجازی هستیم و تبلیغات رنگارنگ و جذاب راهکاری برای انجام کلاهبرداری‌های سایبری است.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایرنا، ، سرهنگ دوم مهدی شکیب افزود: تبلیغاتی که با سوءاستفاده از احساسات هموطنان و بهره بردن ازمطالب و عناوین جذاب و اغواگرایانه به دنبال فریب کاربران و به دام انداختن آنها است و زمینه فعالیت مجرمان سایبری در این فضا بسیار گسترده و متفاوت است.

وی ادامه داد: از این ‌رو شما با انواع تبلیغات کالا و خدمات از سوی این مجرمان روبرو هستید، از تورهای گردشگری گرفته تا فروش اجناس عتیقه و آنتیک، دارو و حتی کالاهای مجرمانه و ممنوعه را در صفحات و سایت‌های مختلف تبلیغ می‌کنند آن هم تبلیغاتی جذاب و وسوسه‌انگیز که کاربران را به خرید مشتاق کنند.

سرهنگ شکیب گفت: یکی از روش‌هایی که افراد سودجو برای عملی کردن اهداف مجرمانه خود از آن استفاده می‌کنند این است که در مناسبت‌ها و ایامی خاص تبلیغاتی متناسب با موضوع و در سطح گسترده انجام داده و سعی دارند با جلب اعتماد کاربران اهداف مجرمانه خود را عملی کنند.

وی هدف اصلی این افراد را سرقت اطلاعات کاربران عنوان کرد وافزود: مجرمان سایبری با تبلیغ و ارائه محصولاتی که غیرمجاز بوده سعی دارند اطلاعات مهم کاربران را به سرقت ببرند، تا بتوانند اهداف مجرمانه خود را عملی کنند.

رئیس اداره پیشگیری ازجرائم سایبری گفت: افراد سودجو سعی می‌کنند با تبلیغ محصولات غیرمجاز، مطالب خلاف اخلاق و عفت عمومی که نیاز به دانلود کردن دارد، اقدام به ارسال بدافزار و ویروس‌های رایانه‌ای کرد و در ادامه اطلاعات مهم ذخیره‌ شده در حافظه دستگاه قربانی را به سرقت ببرند. با توجه به ممنوعیت فروش یا عرضه این‌گونه کالاها و حتی مجرمانه بودن خریدوفروش آن‌ها، کاربران به خاطر حفظ آبرو و یا ترس از تبعات قانونی از شکایت خودداری می‌کنند و این امر باعث می‌گردد تا این افراد راحت به فعالیت‌های مجرمانه خود ادامه دهند.

سرهنگ شکیب در توصیه به کاربران اظهارداشت: لذا هموطنان باید دقت داشته باشند تا در دام این‌گونه تبلیغات و افراد سودجو گرفتار نشوند و در صورت گرفتاری حتما از طریق مجاری قانونی نسبت به شکایت برعلیه این افراد اقدام کنند و حتی می‌توانند با مراجعه به سایت پلیس فتا موارد مجرمانه را اعلام کنند.

وی خرید و یا دانلود از سایت‌های معتبر و دارای اصالت را بسیار مهم برشمرد و گفت: خرید و یا دانلود موارد مورد نیاز از این‌گونه سایت‌ها که دارای نماد اعتماد الکترونیک هستند، قطعا مانعی برای به دام افتادن کاربران در دام مجرمان است.

رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا افزود: سایت‌های معتبربا توجه به سابقه فعالیتی که دارند ومجوزهایی که اخذ کرده‌اند معمولاً به دنبال کسب‌وکاری آبرومند خواهند بود.

وی ادامه داد: به‌ عنوان نمونه می‌توان به نماد اعتماد الکترونیک اشاره کرد. سایت‌های دارای نماد اعتماد الکترونیک به علت نظارتی که بر روی فعالیت خود می‌بینند سعی می‌کنند حقوق شهروندان و مشتریان خود را رعایت کرده و از انجام فعالیت‌های غیرمجاز و مجرمانه خودداری کنند.

سرهنگ شکیب سایت پلیس فتا را مرجعی مهم و کامل خواند وگفت: شهروندان با مراجعه به وب‌سایت پلیس فتا به آدرس cyberpolice.ir و مطالعه مطالب آموزشی، هشدارهای پلیسی و مشاهده ویدئوهای آموزشی و پیشگیرانه، اطلاعات خود را نسبت به فضای مجازی افزایش دهند

سه شنبه, 03 بهمن 1396 ساعت 08:23

 قند خون، سوخت مورد نیاز سلول‌های بدن انسان را تامین می‌کند و ما را پرانرژی نگه می‌دارد. با این وجود، قند بیش از حد می‌تواند موجب خستگی و افزایش خطر ابتلا به بیماری دیابت شود.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایسنا، «عصر ایران» به نقل از care2 نوشت: بیشتر مواقع کنترل سطوح قند خون به آنچه می‌خورید بستگی دارد. مصرف مواد غذایی پرکربوهیدارت و شیرین می‌تواند قند خون را بیش از اندازه افزایش دهد. خوشبختانه بدن برای تعدیل این شرایط انسولین تولید می‌کند که به کنترل قند خون کمک می‌کند.

اما گاهی اوقات بدن قادر به تولید انسولین کافی برای کاهش قند خون نیست. زمانی که این اتفاق رخ می‌دهد، سطوح قند خون همواره بالا باقی می‌ماند. این شرایط خطر ابتلا به بیماری قلبی، نارسایی کلیوی، از دست دادن بینایی و مشکلات سلامت دیگر را افزایش می‌دهد. افزایش قند خون با نشانه‌ها و علائمی همراه است که توجه به آنها می‌تواند از جدی‌شدن شرایط پیشگیری کند.

تکرر ادرار

زمانی که قند خون وارد کلیه‌ها می‌شود، آب بیشتری توسط آنها جذب می‌شود که این شرایط تکرر ادرار را به همراه دارد. اگر با تکرر ادرار مواجه هستید، بدون اینکه در میزان مایعات مصرفی خود افزایشی داده باشید، بررسی سطح قند خون ایده خوبی است.

احساس خستگی مداوم

اگرچه قند خون انرژی مورد نیاز ما را تامین می‌کند اما میزان بیش از اندازه آن می‌تواند شرایطی کاملا متضاد را شکل داده و با احساس خستگی مداوم مواجه شوید. هنگامی که قند خون بالاست، گلوکز فراوانی هدر می‌رود و نتیجه این شرایط چیزی جز احساس خستگی نیست. تکرر ادرار نیز شرایط را وخیم‌تر می‌سازد زیرا موجب کم‌آبی بدن شده و همان گونه که می‌دانید کم‌آبی بدن یکی از دلایل احساس خستگی محسوب می‌شود.

افزایش تشنگی

زمانی که کلیه‌ها نمی‌توانند گلوکز را پالایش کنند، بدن با کم‌آبی مواجه می‌شود. این شرایط نه تنها احساس تشنگی را افزایش می‌دهد، بلکه موجب افت عملکرد اندام‌های مختلف نیز می‌شود. هنگامی که به طور مکرر دفع ادرار را انجام می‌دهید، بدن آب از دست می‌دهد و تشنگی بر شما غالب می‌شود. این موجب چرخه‌ای باطل می‌شود زیرا هرچه بیشتر آب بنوشید، نیاز به دفع ادرار نیز بیشتر خواهد شد.

تاری دید

میزان بیش از اندازه قند در بدن موجب تورم عدسی چشم‌ها می‌شود که این شرایط تاری دید را به همراه دارد اما زمانی که قند خون کاهش یابد بینایی شما نیز به حالت عادی بازمی‌گردد. به این نکته توجه داشته باشید که اگر قند خون بالا حالت مزمن به خود بگیرد می‌تواند آسیب دائمی به قدرت بینایی شما وارد کند.

آهنگ کند بهبود زخم‌ها

قند خون بالا می‌تواند بر اعصاب و گردش خون شما تاثیرگذار باشد و شرایط را برای رسیدن خون به زخم‌ها یا کبودی‌ها دشوارتر سازد. اگر روند بهبودی بریدگی یا کبودی بیش از مدت زمان عادی طول می‌کشد به پزشک مراجعه کنید تا شرایط به صورت دقیق بررسی شود.

کاهش وزن بی‌دلیل

این شرایط ممکن است برای افرادی که کاهش وزن را هدف قرار داده‌اند چیز خوبی به نظر برسد اما کاهش وزن ناشی از قند خون بالا روندی سالم نیست. زمانی که سلول‌های بدن به میزان کافی گلوکز دریافت نمی‌کنند، از عضله و چربی برای تامین انرژی استفاده می‌شود. از دست دادن عضله موجب کند شدن سوخت و ساز و احساس خستگی می‌شود.

مغز مه‌آلود

همان گونه که پیش‌تر نیز اشاره شد، قند خون سوخت مورد نیاز سلول‌های انسان را تامین می‌کند و انرژی در اختیار ما قرار می‌گیرد. زمانی که بدن با قند خون بیش از حد مواجه است، به جای تامین سوخت و انرژی، هدررفت آن را تجربه می‌کنیم و بدن آنچه را که نیاز دارد، دریافت نمی‌کند. این شرایط به طور معمول به شکل‌گیری مغز مه‌آلود و فقدان تمرکز منجر می‌شود.

خونریزی لثه

موارد مختلفی از جمله کمبود ویتامین C می‌توانند موجب خونریزی لثه‌ها شوند و قند خون بالا نیز یکی از این دلایل است. سطوح بالای قند خون موجب تجمع باکتری‌های بد در دهان می‌شود و این شرایط احتمال خونریزی لثه را هنگام مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان افزایش می‌دهد.

ایجاد تغییر در رژیم غذایی می‌تواند به کاهش سطوح قند خون کمک کند. در همین راستا میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل بیشتری مصرف کنید و مصرف مواد غذایی فرآوری شده را کاهش دهید. همچنین، در صورت تجربه علائمی که به آنها اشاره شد، مراجعه به پزشک برای بررسی دقیق شرایط را فراموش نکنید.

سه شنبه, 03 بهمن 1396 ساعت 07:45

 ظرفیت توسعه چاپخانه ها محدود است و هم اکنون 70 درصد ظرفیت چاپخانه ها خالی است لذا نیاز ها وضرورت ها صنعت چاپ باید بررسی شود و در صدد رفع مشکلات قدم بر داریم.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از ایبنا، رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران« ایرج استادعلینقی» گفت: دریافت مجوز چاپخانه یک مسئله مهم است زیرا بسیاری از کارهای اعضا بدون بررسی است و فردی که مسئول بررسی استراتژی باشد را ندارند. ما قبل از صدور مجوز باید این موضوع را بررسی کنیم که در صنعت چاپ چه نیازهایی وجود دارد.

وی افزود: در هر جای دنیا وقتی فردی می‌خواهد کاری انجام دهد، ابتدا درباره آن حرفه و صنعت اطلاعات کسب می‌کند و افق آینده آن را مشخص می‌کند اما در ایران چنین نگاهی وجود ندارد.

علینقی با بیان اینکه امروز تهران ظرفیت توسعه حتی یک چاپخانه اضافه را از نظر توجیه سرمایه‌گذاری و بهره‌مندی مگر سرمایه‌گذاری‌های میلیاردی را ندارد، تاکید کرد: سیستم دولتی معتقد است که نباید در صدور مجوزها محدودیت بگذاریم و این نظر  در حالی بیان می‌شود که 70 درصد چاپخانه‌ها بیکار هستند و با این وضیعت چطور می‌توان مجوز چاپخانه جدید را صادر کرد؟

وی یاداور شد: معتقدم اگر هم قرار است مجوز جدیدی صادر شود، باید به خارج از تهران و در شعاع 120 کیلومتری و نقاط صنعتی داده شود زیرا الان در تهران دیگر به چاپخانه کوچک نیازی نیست و از سه هزار و250 چاپخانه، بیش از دو سوم آن‌ها بیکار هستند.

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران با اشاره به نیاز امروز صنعت چاپ تهران به فعالیت در چاپ صنعتی عنوان کرد: امروز اگر کسی بخواهد پروانه چاپخانه دریافت کند، به این شرط به او می‌دهیم که بخواهد در زمینه چاپ صنعتی کار کند و اگر بخواهد چاپ دوورقی کار کند، مجوز جدیدی صادر نمی‌شود مگر خرید و فروش مجوزهای موجود در بازار.

به گفته علینقی، شرایط جواز دادن سخت نیست، متقاضی باید 200 متر جا داشته باشد، 12 ورق ماشین از خارج یا 14 ورق از داخل تهیه کند و پس از آن می‌تواند جواز چاپخانه دریافت کند، اما همین سرمایه‌گذاری هم حداقل به 2 میلیارد تومان سرمایه نیاز دارد.

 

صفحه1 از309

درباره چاپ و نشر

چاپ و نشر ،پرتیراژترین نشریه چاپ کشور

منوی اصلی