•   دست کاری در بازار کاغذ قیمت ها افزایش داد

    دست کاری در بازار کاغذ قیمت ها افزایش داد

  رییس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ با اشاره به افزایش قیمت هر بند کاغذ تحریر به ۲۶۵ هزار تومان، اعلام کرد: در زمان افزایش
 • نخستین کلینیک تخصصی کارتن و مقوا و ورق برگزارشد

  نخستین کلینیک تخصصی کارتن و مقوا و ورق برگزارشد

  نخستین کلینیک تخصصی کارتن و مقوا با هدف بررسی مشکلات و آسیب‌شناسی از ابعاد مختلف برگزارشد این جلسه با حضور کارشناسان محققان
 • نمایشگاه بین‌المللی چاپ و بسته‌بندی آغاز به کار کرد

  نمایشگاه بین‌المللی چاپ و بسته‌بندی آغاز به کار کرد

  به گزارش چاپ و نشر در این نمایشگاه بیش از 445 شرکت کننده داخلی و خارجی شامل 400 شرکت داخلی و 45
 • کارگروه بررسی مشکلات چاپ در نمابشگاه

  کارگروه بررسی مشکلات چاپ در نمابشگاه

  معاون بازرگانی داخلی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: صنعت چاپ و بسته بندی با مشکلات متعددی مواجه است که با تشکیل
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
مدير01

مدير01

جمعه, 23 آذر 1397 ساعت 14:48

 

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران اقلیم کردستان عراق در حاشیه بازدید از بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی چاپ و بسته‌بندی تهران با اشاره به توانمندی‌های صنعت چاپ ایران، گفت: ما در زمینه دستگاه‌های چاپ افست نیازمند تجهیزات به روز و مدرن هستیم و به دلیل عدم توانمندی چاپخانه‌داران اقلیم کردستان بسیاری از کتاب ها و سفارشات ما به کشورهای ترکیه و ایران ارسال می‌شود و امیدواریم بتوانیم در این زمینه به خودکفایی برسیم.

سوران عبدالرحمن رشید؛ رئیس اتحادیه چاپخانه داران اقلیم کردستان عراق با بیان اینکه در قالب یک هیات تجاری از چاپخانه داران اربیل به ایران سفر کرده است، عنوان کرد: هدف ما از این سفر توسعه ارتباطات کاری و حرفه‌ای میان چاپخانه‌داران دو کشور، همچنین استفاده از تجارب فعالان چاپ ایران است.

وی ادامه داد: علت اصلی حضور ما در این نمایشگاه، تامین قطعات همچنین تهیه دستگاه‌های مورد نیاز در بخش چاپ و بسته‌بندی است و طی سه سالی که از نمایشگاه چاپ تهران بازدید داشته‌ایم توانسته‌ایم دستاوردهای خوب و مناسبی را برای فعالان چاپ اقلیم کردستان داشته باشیم.

عبدالرحمن رشید با بیان اینکه این نمایشگاه توانسته است در طول سالیان مختلف رشد خوبی داشته باشد، گفت: در بخش‌های مختلف صنعت چاپ ایران شاهد رشد فناوری و نوآوری‌های خلاقانه هستیم و تلاش داریم در بخش چاپ افست به خصوص بخش کتاب و نشریات از تجربیات چاپخانه داران ایرانی بهره مند شویم.

 

ضعف در صحافی جلد سخت

وی در بخش دیگر صحبت‌های خود با اشاره به فعالیت 180 چاپخانه در اقلیم کردستان عراق، توضیح داد: از میان این چاپخانه‌داران حدود 40 چاپخانه به صورت تخصصی در زمینه چاپ افست فعالیت می‌کنند و وضعیت چاپ نیز نسبتا خوب است اما بسیاری از این واحدها نیازمند به روزرسانی تجهیزات هستند و امیدواریم بتوانیم به کمک ایران در این زمینه دستاوردی داشته باشیم.

رئیس اتحادیه چاپخانه داران اقلیم کردستان عراق ادامه داد: در حوزه چاپ کتاب به خصوص در بخش صحافی جلد سخت دچار مشکل هستیم و نیازمند دانش و تجربه ایرانیان هستیم، زیرا تنها یک کارگاه صحافی جلد سخت در این منطقه فعالیت می‌کند که پاسخگوی نیاز ناشران و چاپخانه‌داران بخش‌های مختلف نیست.

عبدالرحمن رشید با اشاره به ضعف سیستم‌ها و دستگاه‌های چاپی در بخش افست، تاکید کرد: به دلیل مشکلات و عدم توانمندی چاپخانه داران اقلیم کردستان بسیاری از کتاب‌ها و سفارشات در این حوزه به کشورهای ترکیه و ایران ارسال می‌شود و امیدواریم بتوانیم روزی در این زمینه به خودکفایی برسیم.

وی یادآور شد: اتحادیه چاپخانه‌داران اقلیم کردستان عراق از سال 1389 فعالیت خود را آغاز کرده است و 60 چاپخانه‌دار در این اتحادیه صنفی عضویت دارند.

بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی چاپ و بسته‌بندی تهران تا 25 آذر ماه هر روز از ساعت 9 تا 17 در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برپا است.

 

جمعه, 23 آذر 1397 ساعت 09:54

 

دبیرکارگروه ساماندهی کاغذ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از تأمین15 میلیون دلار ارز برای بیش از 11 هزار تن کاغذ از سوی بانک مرکزی خبر داد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان اختصاص15 میلیون دلار برای تامین11 هزار تن کاغذ ، همایون امیر زاده، دبیرکارگروه ساماندهی کاغذ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در حاشیه آیین افتتاحیه نخستین جشنواره بین المللی کتاب کودک و نوجوان کاشان، گفت: برای بیش از 70  هزار تن دیگر نیز تأمین ارز شده است.

وی با اشاره به اینکه بزودی  این 11 هزار تن کاغذ در اختیار نشریات و دیگر  مجموعه ها قرار می گیرد گفت از مجموع 110 هزار تن کاغذ چاپ که مورد  تصویب  قرار گرفت است نزدیک به 86 هزار تن در وزارت صمت مورد تائید قرار کرفته است.

به گفته وی، از طرف شبکه توزیع چیزی نزدیک به 5 هزار تن  کاغذ با قیمت مصوب و متعادل  بین 400 نفر ناشر  و نشریات کشور  توزیع شده  است.

دبیرکارگروه ساماندهی کاغذ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در ادامه با تاکید بر اینکه تا کنون بیش از 20 هزار تن  کاغذ بین مطبوعات توزیع شده است  افزود : اگر فرآیند  تخصیص ارز  از سوی بانک مرکزی سرعت پیدا کند دیگر مشکلی برای کاغذ نخواهیم داشت.

امیرزاده، مجموعه اقدامات وزارت صنعت‌، معدن و تجارت‌، بانک مرکزی، وزارت ارشاد و هم چنین فعالان این بخش را اثرگذار دانست وگفت: عدم نگرانی از کمبود کاغذ خبر خوبی برای حوزه نشر است.

وی با اشاره به اینکه در حوزه مطبوعات،  معاونت مطبوعاتی اطمینان خاطر داده است در حال حاضر برای تامین کاغذ تمامی روزنامه‌هایی که نیاز به کاغذ دارند از طریق واردکنندگان اعلام آمادگی کرده است، حتی تأمین کاغذ روزنامه‌ها در سطح استان‌ها، نیز در دستور کار معاونت مطبوعاتی قرار گرفته است.

به گفته وی، در حالی که در پایان سه ماه اول سال نزدیک به 50 میلیون دلار برای واردات کاغذ تامین شده بود، ظرف یک ماه گذشته این تأمین ارز شیب خوبی گرفته است،‌ و رقم تامین شده به بیش از 150 میلیون دلار افزایش پیدا کرده است.

امیرزاده، افزود: بر این اساس بیش از 170 هزار تن کاغذ در یک ماه گذشته تامین ارز شده است.

جمعه, 23 آذر 1397 ساعت 09:20

 

به گزارش چاپ سیناپرس، تیمی از پژوهشگران آمریکایی برای بررسی و مطالعه دقیق‌تر یک محوطه باستانی باقی‌مانده از دوره اینکاها، اقدام به ساخت یک نمونه سه‌بعدی از این شهر به کمک چاپگرهای سه‌بعدی کردند تا امکان باز چینش محوطه باستانی ساده‌تر شود.

تیمی از پژوهشگران دانشگاه برکلی در ایالات‌متحده آمریکا موفق به ساخت نمونه مینیاتوری بقایای معماری باقی‌مانده از بقایای شهری باستانی از تمدن اینکاها در سایت تیواناکو (Tiwanaku) شدند. این بقایای معماری مرتبط با ساختارهای سنگی موسوم به پوما پونکو یا پوما پومکو (Pumapunku) در کشور بولیوی است که یکی از شاهکارهای معماری قاره امریکا محسوب شده و ساخت آن به فاصله زمانی سال‌های ۵۰۰ تا ۹۵۰ میلادی بازمی‌گردد. این محوطه باستانی طی ۵۰۰ سال گذشته بارها توسط گنج یابان و افراد ماجراجو دچار تخریب و کاوش شده و به همین دلیل در حال حاضر هیچ‌یک از بقایای سازه‌های سنگی آن در محل اصلی خود قرار ندارند.

استفاده از این روش و بهره‌گیری از فناوری چاپگرهای سه‌بعدی می‌تواند به باستان شناسان برای بررسی سایر سازه‌های سنگی جهان که در طول تاریخ دچار آسیب‌دیدگی شده‌اند، کمک کند. برای نمونه در معبد آنگکوروات در کامبوج یا سایر مناطق تاریخی در خاورمیانه از قبیل منطقه پالمیر که توسط تروریست‌های داعش دچار آسیب شده‌اند، می‌توان از فناوری چاپگرهای سه‌بعدی برای بازسازی آثار و مطالعه دقیق‌تر آن‌ها استفاده کرد.

دکتر آلکسی ورانیچ (Dr Alexei Vranich)، از اعضای این گروه پژوهشی و یکی از نگارندگان مقاله منتشرشده در این رابطه، اعلام کرد: «مهم‌ترین چالشی که در این منطقه با آن روبه‌رو هستیم، کثرت آثار سنگی و ابعاد بزرگ آن‌ها است که کار حمل و جابه‌جایی این آثار را دشوار می‌کند. از سوی دیگر این نکته را نیز باید در نظر داشت که طی تحقیقات قبلی و دست‌کاری‌های ایجادشده توسط دیگران، شرایط این محوطه کاملاً به‌هم‌ریخته بوده و اطلاعات موجود به‌صورت پیچیده و سردرگم به دست ما رسیده است که این موضوع باعث می‌شود امکان تجسم شرایط اصلی این سازه‌ها کار دشواری محسوب شود. هدف ما از اجرای این پروژه، تبدیل اطلاعات به شرایط قابل قبولی بود که هر دودست و ذهن ما بتوانند آن‌ها را درک کنند. چاپ مدل‌های مینیاتوری سه‌بعدی از این سازه‌های بزرگ سنگی به ما اجازه می‌دهد به‌سرعت شرایط آن‌ها را بررسی کرده و ساختار اولیه آن‌ها را کشف کنیم.»

وی در ادامه توضیحات خود افزود: «استفاده از این روش و بهره‌گیری از فناوری چاپگرهای سه‌بعدی می‌تواند به باستان شناسان برای بررسی سایر سازه‌های سنگی جهان که در طول تاریخ دچار آسیب‌دیدگی شده‌اند، کمک کند. برای نمونه در معبد آنگکوروات در کامبوج یا سایر مناطق تاریخی در خاورمیانه از قبیل منطقه پالمیر که توسط تروریست‌های داعش دچار آسیب شده‌اند، می‌توان از فناوری چاپگرهای سه‌بعدی برای بازسازی آثار و مطالعه دقیق‌تر آن‌ها استفاده کرد.»

به باور کارشناسان بازسازی سه‌بعدی این سایت نه‌تنها نشان می‌دهد که شرایط آن به چه صورت است بلکه سرنخ‌هایی از فرم اولیه و ساختار نخستین آن نیز به پژوهشگران ارائه می‌کند.

دکتر ورانیچ در توضیح تفسیرهای مرتبط با این بنا که در پی مطالعه نمونه سه‌بعدی به‌دست‌آمده است، گفت: «یکی از نکات جالب‌توجه درباره این مجموعه، این بود که درهای کشیده و بلندی در اندازه‌های مختلف در اطراف محوطه پراکنده‌شده بودند، این درها به نحوی هماهنگ شده بودند که یک اثر آینه مانند را در برابر یکدیگر ایجاد کرده و بیننده احساس حضور در بی‌نهایت را داشت که احتمالاً این ساختار و چینش آینه‌ای باهدف ایجاد تصور نوعی معماری فرازمینی و آسمانی به وجود آمده بود. به نظر می‌رسد از این ساختمان به‌عنوان فضای آیینی استفاده‌شده است.»

در ماکت سه‌بعدی ساخته‌شده در این بنا، درمجموع ۱۴۰ قطعه گرانیت سیاه (andesite) و ۱۷ قطعه تراشیده شده از ماسه‌سنگ، پس از نمونه‌برداری و مطالعه، ساخته‌شده است. به‌این‌ترتیب پژوهشگران تصور دقیقی از نحوه جابجایی و باز چینش آن‌ها خواهند داشت.

این تلاش‌ها نشان‌دهنده یک گام تکنولوژیک مهم با استفاده از فناوری‌های جدید است که در آن باستان شناسان با استفاده از مدل‌سازی کامپیوتری برای بازسازی ساختارها روی صفحه‌نمایش استفاده کرده‌اند. به اعتقاد دکتر ورانیچ، مغز انسان همچنان کارآمدتر از کامپیوتر بوده و در مورد دست‌کاری و تجسم فرم‌های نامنظم ۳ بعدی به‌طور بهتری عمل می‌کند.

پنج شنبه, 22 آذر 1397 ساعت 14:06

 

به گزارش چاپ و نشر به گزارش خبر شمال ، بالاخره دومینوی سیاه واگذاری کارخانجات و شرکت‌های تولیدی به بخش خصوصی، به یکی از خوش‌سابقه‌ترین و کهن‌ترین صنایع چوب و کاغذ خاورمیانه برخورد کرد و شد آنچه نباید می‌شد! شنیده‌ها و گفته‌ها حکایت از آن دارد که قرار است دست سرنوشت، قلم بدست شود و نام کارخانه صنایع چوب و کاغذ مازندران را با بیش از 10 هزار نفر کارگر نان‌آور که تاکنون در صدر جدول افتخارات ایران و مازندران قرار داشته است، خط زده و در لیست سیاه شرکت‌های ورشکسته بنویسد. اما قبل از آنکه به سراغ اصل ماجرا برویم، خوب است اندکی از تاریخچه این صنعت بابرکت که روزگاری در اوج قدرت و ثروت و مکنت بود کمی بیشتر بدانیم.

 

تاریخچه فعالیت شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران

در ذیل قسمت تاریخچه و موضوع فعالیت شرکت، آمده است:« شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران، (سهامی عام) در تاریخ 16/6/56 به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس شده و طی شماره 29590 در اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده و به موجب مصوبه مجمع عمومی فوق‌العاده مورخ 1/4/84 صاحبان سهام از شرکت سهامی خاص به شرکت سهامی عام تبدیل شده است. مرکز اصلی شرکت در تهران و کارخانجات آن در ساری واقع است.

موضوع فعاليت شركت طبق ماده ۳ اساسنامه، احيا و نوسازي جنگل و اداره صنايع چوب و توليد

فرآوردههاي چوبي، خمير كاغذ، كاغذ، انواع فرآورده‌هاي سلولزي، ايجاد و بهره‌برداري از جنگل و فروش فرآوردههاي مربوطه است. هرچند فعاليت اصلي شركت، توليد و فروش كاغذ است، ليكن احيا و بهره‌برداري از جنگل، جهت تامين مواد اوليه موردنياز صنعت مزبور، بخش مؤثري از فعاليت شركت بوده كه در اين رابطه از سال ۱۳۷۴ عملا احيا و بهره‌برداری از جنگل‌هاي در اختيار شركت با ظرفيت كامل شروع گرديده و از سال ۱۳۷۶ همزمان با راه‌اندازي كارخانه حمل مقطوعات قابل مصرف به كارخانه آغاز شد. از سال ۱۳۷۹، طرح غرب هراز، مجموعاً حدود ۴۲ هزار هكتار به عرصه‌هاي جنگلي در اختيار شركت اضافه شده است که در حال حاضر عرصه‌هاي جنگلي در اختيار شركت حدود ۱۵۰هزار هكتار است.»

 

برخاستن از خواب خوش سال‌های پیش

روزهای خوش این صنعت خوشنام کشور دوامی نداشت و اکنون پس از واگذاری 58 درصد از سهام این کارخانه به شرکت سرمایه‌گذاری بانک ملی، قرار است، به مزایده گذاشته شود و متولیان این شرکت در توجیه واگذاری سهام بانک ملی به غیر، به اظهارات مقامات بلندپایه کشور، به ویژه شخص رییس جمهور، مبنی برخروج بانک‌ها از بنگاه‌داری استناد می‌کنند و حال آنکه بر فرض درست بودن این توجیه، تجربه تلخ سالیان گذشته ثابت کرده است که شرکت‌ها و کارخانجات معظم و باسابقه، نه در مازندران (کارخانه نساجی و گونی‌بافی در قائمشهر، چیت‌سازی در بهشهر، تخته‌سه‌لا در ساری و ...) و نه در هیچ کجای دیگر ایران، در واگذاری به بخش خصوصی چندان سعادتمند نبوده و حتی اگر شانس آنقدری با آنان یار می‌بود که به تعطیلی و ورشکستگی کامل آنها نمی‌انجامید، دستکم، رونق و شکوفایی نیز برای آنان به ارمغان نمی‌آورد! و این در حالی‌ست که در سایر کشورها، سالهاست خصوصی‌سازی از صفر تا صد آن اجرا می‌شود و کارخانجات و شرکت‌ها و کارگاه‌های بزرگ صنعتی را از قرار گرفتن در سراشیبی سقوط نجات می‌دهد.

 

 مگر از یک سوراخ چند بار باید گزیده شویم؟!

حالا بسیاری از تشکل‌های کارگری مازندران و نمایندگان قانونی آنها ابراز نگرانی شدید خود را از بابت واگذاری شرکت چوب و کاغذ مازندران در قالب مزایده سهام یکی از شرکت‌های وابسته به بانک ملی اعلام کردند تا آنجا که نصرالله دریابیگی، دبیر اجرایی خانه کارگر تشکیلات استان مازندران، در گفت‌و‌گویی با ایلنا با اشاره به اهمیت فوق‌العاده شرکت چوب و کاغذ مازندران به عنوان یک برند مهم و نقش این مجتمع صنعتی در توسعه صنعتی و اشتغال منطقه گفت: به شدت نگران امنیت شغلی صدها کارگر شاغل در این واحد صنعتی هستیم و از استاندار محترم و نمایندگان مردم انتظار داریم در برابر چنین تصمیمی موضع قاطع اتخاذ کنند.

این فعال کارگری با طرح این موضوع که قریب به اتفاق مسئولان و متولیانی که برای اقتصاد کشور نسخه می‌پیچند؛ شناخت صحیحی از وضعیت اقتصاد، تولید و صنعت ندارند، اظهار داشت: تجربه سه دهه اخیر در بحث‌های تولید، صنعت و اشتغال، تجربه تلخی است و متاسفانه کسانی در نقش طبیب اقتصاد بیمارمان ظاهر شده‌اند که سرنوشت صنعت و کارگران برای آنها اهمیتی ندارد.

این نماینده باسابقه کارگری در کشور و مازندران با تاکید بر اینکه کارگران خاطره خوشی از خصوصی‌سازی در کارخانه‌های استان و کشور ندارند؛ گفت: با عنوان احیای کارخانه‌ها و رونق تولید و اشتغال، واحدهای صنعتی را واگذار می‌کنند و ادعا می‌کنند که نظارت دقیق بر روند واگذاری‌ها اعمال می‌شود!

دریابیگی گفت: مگر از یک سوراخ چند بار باید گزیده شویم تا راه رفته را دوباره در پیش نگیریم.

دریابیگی همچنین در ادامه به سرنوشت تلخ ده‌ها واحد تولیدی از جمله کارخانه‌های نساجی استان بعد از جریان خصوصی‌سازی اشاره کرده و ضمن قدردانی از رهبر معظم انقلاب و ریاست جمهوری که به بنگاه‌داری بانکها انتقاد نموده و خواستار خروج نظام بانکی از عرصه تولید شده‌اند؛ تصریح می‌کند: به عنوان خادمین جامعه کارگری به هیچ عنوان مخالف رونق کارخانه‌ها و احیای تولید و اشتغال نیستیم و هرگونه اقدامی در این راستا را مورد حمایت قرار خواهیم داد اما چه تضمینی برای واگذاری صحیح و ادامه تولید و تامین امنیت شغلی کارگران هست؟

شیرافکن، رئیس کانون شوراهای اسلامی کار استان مازندران هم با اعلام نگرانی خود از عواقب واگذاری کارخانه چوب و کاغذ مازندران و تهدید امنیت شغلی کارگران گفت: مدیران سابق، چوب و کاغذ مازندران را در بدترین شرایط ممکن سرپا نگاه داشته‌اند و در دوره‌ای که اکثر واحدهای تولیدی با بحران مواجه بودند، چوب و کاغذ سرپا بود و کارگران با آرامش خاطر مشغول به کار بودند.

 

زیاندهی سه ساله شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران

خبرشمال نیز در پی بررسی نقاط تاریک و روشن ماجرا به سراغ نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و مسئولان و متولیان امر در استان رفت، اما بخت بد، حتی اینجا هم سایه شوم خود را از روی سر کارخانه صنایع چوب و کاغذ مازندران برنداشت و مسئولان و نمایندگانی که در این شرایط سخت و تعب، آمادگی پاسخگویی به نمایندگان افکار عمومی را نداشته‌اند از مصاحبه با ما خودداری کردند.

بالاخره پس از تلاش‌های بسیار برای برقراری تماس با یکی از دوازده نماینده مازنی مجلس شورای اسلامی، تنها یک نفر حاضر به پاسخگویی شد و آن هم کسی نبود جز علی اسماعیلی، نماینده مردم شریف نور و محمودآباد و رییس مجمع نمایندگان استان.

اسماعیلی، در گفت‌و‌گویی کوتاه با خبرشمال با تایید مشکلات بوجود آمده برای این صنعت بزرگ چوب و کاغذ کشور، گفت: بنده، خودم در مجلس به عنوان یکی از ناظران در مبحث بخش خصوصی فعالیت دارم و علی‌رغم زمزمه‌های موجود، هنوز پرونده‌ای در این خصوص به مجلس راه نیافته است.

این عضو هیأت رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس، در ادامه با اشاره به زیان‌ده شدن این شرکت و کارخانجات تابعه، طی سه سال اخیر تصریح کرد: تاکید می‌کنم که تا به امروز، هنوز تصمیم خاصی در این باره گرفته نشده است، اما این اطمینان خاطر را نیز به همه کارگران و مردم شریف استان می‌دهم که نگذاریم حقی از کسی ضایع بشود و بی‌شک کارخانه را در زمان مزایده به اهلش می‌سپاریم تا همچون سال‌های گذشته، به حیات پربرکت خود ادامه دهد.

 

کلام پایانی

اگرچه این نماینده مجلس، از حمایت قاطعانه خود از جامعه کارگری صنایع چوب و کاغذ مازندران برای سرپا نگهداشتن آن سخن گفت، اما آنچه که میزان  صداقت موجود در این سخنان را اثبات خواهد کرد، تصمیماتی‌ست که در روزهای آتی برای این شرکت قدیمی و پر افتخار کشو

پنج شنبه, 22 آذر 1397 ساعت 13:06

معاون بازرگانی داخلی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: صنعت چاپ و بسته بندی با مشکلات متعددی مواجه است که با تشکیل کارگروه هایی با حضور صاحبان اصناف و تشکل‌های چاپ به مشکلاتشان رسیدگی می شود.

به گزارش چاپ و نشر، تشکیل کارگروه برای حل مشکل صنعت چاپ و بسته بندی عباس قبادی در حاشیه افتتاح بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی صنعت چاپ، بسته‌بندی و ماشین‌آلات وابسته با بیان اینکه نوع بسته بندی در صادرات کالا اهمیت بسزایی دارد افزود: صنعت چاپ و بسته بندی یکی از صنایع پایه ای کشور است که در همه موضوعات اقتصادی، اجتماعی و حتی امنیتی از یک بروشور ساده تبلیغاتی گرفته تا کارت ملی، اسکناس و بسته بندی کالاهای صادراتی نقش دارد.

وی ادامه داد: در گذشته شاهد بودیم بسیاری از محصولات ایرانی که با بسته بندی مناسب روانه بازار های صادراتی نمی‌شدند مورد اقبال خریداران خارجی قرار نگرفتند.

قبادی گفت: صنعت چاپ و بسته بندی با بیش از 200 هزار نفر اشتغال مستقیم،­ می‌تواند در صادرات نقشی تاثیر گذار داشته باشد.

قبادی با بیان اینکه تامین مواد اولیه و مشکلات ارزی از جمله دغدغه های فعالان اقتصادی است افزود: دولت معافیت‌هایی در موضوع بازگشت ارز حاصل از صادرات برای صادرکنندگان پیش بینی کرده مبنی بر اینکه ­تا سقف یک میلیون یورو، صادرکننده از عرضه ارز در سامانه نیما معاف شود و­ب رای صادرات تا سه میلیون یورو نیز تخفیفاتی برای صادر کنندگان لحاظ شده است .

وی اضافه کرد: باید مسائل مشکلات را ریز تر و دقیق تر بررسی و برنامه ریزی ­کرد.

قبادی درباره تهاتر کالاهای وارداتی نیز گفت: دولت مخالفتی با آن ندارد بسیاری از موضوعات قابل حل و فصل است اما برخی از مشکلات شفاف­ نیست و با سرعت منتقل نمی‌شود از این رو تصمیم های دقیقی برای آن گرفته نشده است.

معاون بازرگانی داخلی وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد:­بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی چاپ، بسته بندی و ماشین آلات وابسته ­ که با حضور 400 شرکت داخلی و 50 شرکت خارجی در فضایی افزون بر 40 هزار متر مربع برگزار شده، نشان می‌دهد که صنعت چاپ و بسته بندی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

پنج شنبه, 22 آذر 1397 ساعت 11:37

 

 کلاف در هم پیچیده کاغذ خیال باز شدن ندارد. با وجود گذشت چیزی حدود یک سال از آغاز ماجرای افزایش قیمت کاغذ، همچنان روند صعودی آن ادامه دارد. در طول این یک‌ سال تمهیدات مختلفی برای مهار این روند صعودی اندیشیده شد، از تلاش برای ورود آن به لیست کالاهای اساسی تا تشکیل کارگروه کاغذ؛ اما چرا با وجود همه این اقدامات باز هم قیمت کاغذ بالا می‌رود؟

آذر ماه سال گذشته بود که خبر خروج کاغذ از لیست کالاهای دارای اولویت ارزی، باعث افزایش 20 درصدی قیمت کاغذ شد. آن زمان عوامل مختلفی مثل بالا رفتن قیمت ارز، افزایش قیمت جهانی خمیر کاغذ و عدم همخوانی عرضه و تقاضا در بازار باعث بالا رفتن قیمت کاغذ در کشور شدند اما تلاش‌های بسیاری صورت گرفت تا این بحران به نحوی مدیریت شود. دوره‌ای کاغذ کیمیا شده بود و همه به دنبال آن می‌گشتند، برخی می‌گفتند دلیل این اتفاق عدم توانایی دولت برای تامین ارز مورد نظر برای خرید کاغذ است؛ اما برخی توزیع نامناسب را دلیل این آشفته‌بازار می‌دانستند. به هر صورت بازار کاغذ رنگ آرامش را به خود ندید. در همین راستا، کارگروه کاغذ تشکیل شد اما باز هم قیمت کاغذ مهار ناشدنی ماند.

به تازگی، بابک عابدین، رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ در گفت‌وگو با ایسنا، با انتقاد از دست‌کاری‌های صورت گرفته در بازار عرضه و تقاضا توسط دولت، گفته است: «متاسفانه با مداخله‌های صورت گرفته در بازار عرضه و تقاضا در صنعت چاپ روبه‌رو هستیم و این مسئله موجب شده تا با کم یا زیاد شدن برخی کالاها در بازار روبه‌رو باشیم و همین مسئله باعث می‌شود تا قیمت برخی کالاها افزایش چشمگیری پیدا کند. محدود یا محصور کردن توزیع، انگیزه فروش را از بین می‌برد و موجب می‌شود تا فعالان اقتصادی علاقه‌ای برای ادامه فعالیت نداشته باشند».

او در بخش دیگری گفته است: «موضوع عرضه و تقاضا بیش از نرخ ارز در صنعت چاپ اثرگذار است و جالب است بدانید در زمان افزایش قیمت دلار به بالاترین حد خود، قیمت هر بند کاغذ تحریر، ۱۴۰ هزار تومان بود که در حال حاضر که قیمت ارز در بازار کاهش یافته است، به حدود ۲۶۵ هزار تومان به ازای هر بند رسیده است. در ابتدای سال، قیمت هر بند کاغذ حدود ۸۰ تا ۹۰ هزار تومان بود و با افزایش قیمت ارز به حدود ۱۴۰ هزار تومان رسید و در حال حاضر به‌دلیل دست‌کاری بازار عرضه و تقاضا شاهد افزایش قیمت هر بند کاغذ به ۲۶۵ هزار تومان هستیم». به گفته عابدین درصورتی که بازار عرضه و تقاضا دست‌کاری شود، تاثیرش بر قیمت نهایی از افزایش نرخ ارز بیشتر است.

این کارگروه یا آن کارگروه، مسئله این است!

بحران کاغذ باعث شد تا نام کارگروه کاغذ بیش از پیش شنیده شود. کارگروهی که قرار بود به ساماندهی قیمت کاغذ رسیدگی کند. اما آیا این کارگروه توانسته در زمینه تنظیم بازار کاغذ موفق باشد؟ محمود آموزگار، رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران در گفت‌وگو با «ابتکار» درباره عملکرد این کارگروه می‌گوید: کارگروهی که در وزارت ارشاد تشکیل شده، از شهریور ماه آغاز به کار کرده است. بنابراین آثار این کارگروه هنوز به بازار نیامده است. از شهریور این کارگروه شروع کرد به دریافت درخواست‌ها و بررسی‌ آنها و پس از آن، برخی از مواردی را که به دست‌شان رسیده بود، به وزارت صنعت‌،معدن وتجارت برای ثبت سفارش ارسال شد تا در بانک مرکزی تخصیص ارز صورت بگیرد. ارز برخی از این موارد تامین شده و سفارش انجام شده و در حال ورود به بازار است. بنابراین، کاغذهای موجود در بازار و قیمت‌های فعلی ربطی به این کارگروه ندارد. تا شهریور ماه متولی این موضوع، مانند تمام کالاهای دیگر، وزارت صنعت، معدن و تجارت بود اما از شهریور ماه تصمیم بر این شد که کاغذ، حتی بخش‌های صنعتی، کاملا زیرنظر وزارت ارشاد ساماندهی شود. پس از گذشت سه ماه نباید انتظاری داشت. چون هنوز کاغذهایی که در این کارگروه در پروسه اقدام قرار گرفته است، هنوز به بازار عرضه نشده است.

این ناشر مشکل فعلی بازار را مربوط به کاغذهای وارد شده به بازار پیش از شهریور ماه می‌داند و می‌افزاید: مشکل فعلی بازار به کاغذهایی مربوط است که قبل از شهریور ماه به بازار وارد شده است و مربوط به دوران قبل از آغاز به کارگروه جدید است. آمارهایی وجود دارد که می‌گوید در هفت‌ماهه آغاز سال یعنی تا پایان مهر، 220 هزار تن کاغذ وارد شده و یکی از موارد اعتراض ما این بود که از این میزان کاغذ، چه میزان کاغذ تحریر بوده است؟ ما حدس می‌زنیم چیزی حدود 30 تا 40 هزار تن از این رقم باید کاغذ تحریر بوده باشد، البته ممکن است بیشتر باشد چون ما از آمار دقیق آن اطلاع نداریم اما از این میزبان چیزی که از طرف واردکنندگان برای توزیع در اختیار کارگروه ارشاد قرار گرفته، چیزی حدود 5 هزار تن است و هنوز تکلیف باقی آن مشخص نشده است.

کسی که کاغذ دارد، قیمت را تعیین می‌کند

وجود دلالان، یکی از موارد قابل تاملی است که درباره نوسان قیمت کاغذ مطرح می‌شود، آموزگار در این‌باره می‌گوید: وقتی مسئولان دولتی، مقام‏ها و ماموران به کاغذهایی که با ارز ویژه وارد شده، دسترسی داشته باشند، طبیعی است که مطابق قوانین و مقررات این حق را دارند که این کاغذها را در بازار عرضه کنند. این نشان می‌دهد که کسانی که کاغذ را در اختیار دارند، می‌توانند بازار را کنترل کنند و کاغذها را به بازار عرضه کنند یا قیمت برود بالاتر. بنابراین دخالت‌های واسطه‌ها در افزایش قیمت بی‌تاثیر نیست. ضمن اینکه طبیعی است که باید ملاحظاتی مانند بالا رفتن قیمت جهانی کاغذ، وجود تحریم‌ها و افزایش هزینه حمل‌و نقل و همچنین محدود شدن دسترسی به منابع پولی را بر قیمت‌گذاری کاغذهایی که پس از این وارد می‌شوند در نظر گرفت. بنابراین باید مجددا قیمت‌گذاری کرد. وقتی قیمت‌های اعلامی‌ این کارگروه اعلام شود، به میزان زیادی، التهاب بازار را کاهش می‌دهد و موجب پایین آمدن قیمت در بازار می‌شود اما افزایش قیمتی که خارج از کارگروه صورت می‌گیرد به نوعی مقابله با تصمیمات اتخاذشده در کارگروه کاغذ است تا قیمت را بالا ببرند تا درصورتی که قیمت اعلام شده از سوی کارگروه پایین‌تر بود، دیگر قیمت کاغذ در بازار از قیمت قبلی پایین‌تر نیاید. متاسفانه هرجا که پای رانت به میان می‌آید با سوءاستفاده شخصی روبه‌رو هستیم.

پایان بحران؟

اول آذر امسال، سیدعباس صالحی درباره وضعیت کاغذ گفته بود «من نمی‌گویم مشکلی در زمینه کاغذ نداریم اما از بحران خارج شدیم و تلاش می‌کنیم این موضوع را کنترل کنیم و مشکلات را به حداقل برسانیم» اما آیا با وجود تمام مشکلات، این بحران به پایان رسیده است؟ رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران می‌گوید: من البته نمی‌دانم مقصود آقای وزیر درباره این تعبیر چه بوده، اما برنامه‌ای که در کارگروه کاغذ وزارت ارشاد در دست اجرا است، برنامه‌‌ جامع‌تری نسبت به برنامه قبلی است. یعنی روی جنبه‌های مختلف فکر شده است. دوره قبل ارز ویژه به کاغذ اختصاص داده شد و با کوشش‌های وزیر ارشاد و آقای کرباسیان، در دوره‌ای که وزیر اقتصاد بودند، توانستند کاغذ را با ارز ویژه وارد کنند، اما متاسفانه وقتی این کاغذ به دست مصرف‌کننده واقعی رسید، ما با صحنه دیگری روبه‌رو شدیم. مصرف‌کننده واقعی نتوانست کاغذ تهیه کند. شاید یکی از دلایلی که موضوع کاغذ از وزارت صنعت، معدن و تجارت به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتقل شد، همین موضوع بود. اما الان من به عنوان یکی از اعضای این کارگروه، برنامه‌هایی را می‌بینم که به نظرم جامعیت بیشتری دارد و دقت بیشتری در آن لحاظ شده است و مواردی که در گذشته مغفول مانده در این کارگروه مدنظر قرار می‌گیرد که تا آنجایی که ممکن است، دسترسی مصرف‌کننده کاغذ با قیمت مناسب فراهم شود.

کاغذ، خصوصا کاغذ تحریر، ارتباط تنگاتنگ با فرهنگ و آینده فرزندان این مرز و بوم دارد و نابسامانی بازار آن و به دنبال آن آشفتگی در بازار نشر، ممکن است اثرات غیرقابل جبرانی به دنبال داشته باشد. از همین رو به نظر می‌رسد کارگروه کاغذ باید تدبیری تازه بیندیشد تا افسار قیمت

پنج شنبه, 22 آذر 1397 ساعت 11:03

رئیس ستاد برگزاری بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی چاپ و بسته بندی در این آیین اعلام کرد: این شرکت‌ها همچنین روش‌های نوین بسته بندی کالا برای جذب مخاطبان و بازار‌های صادراتی را نیز به نمایش می‌گذارند.

به گزارش چاپ و نشرابوالحسنی تصریح کرد: در حاشیه بیست و پنجمین نمایشگاه چاپ، یک همایش علمی و چهار کارگاه تخصصی در زمینه‌های مختلف صنعت چاپ و بسته بندی و نقش و جایگاه مهم آن در توسعه صنعتی و صادراتی کشور برگزار می‌شود.

وی گفت: همزمان با برگزاری بیست و پنجمین نمایشگاه صنعت چاپ، نخستین همایش بین المللی صنعت چاپ در سالن شماره دو نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار می‌شود و در آن شخصیت‌هایی از کشور‌هایی کره جنوبی، چین و تایوان و همچنین برخی از مقامات کشورمان و شخصیت‌های علمی سخنرانی خواهند کرد.

وی با بیان اینکه در طول چهار روز برگزاری بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی چاپ، چهار هیئت تجاری و بازرگانی از کشور‌های افغانستان، عراق، چین، کره جنوبی و تایوان از نمایشگاه بازدید کنند و با شرکت‌های ایرانی وارد مذاکرات تجاری و اقتصادی می‌شوند.

رئیس ستاد برگزاری بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی چاپ و بسته بندی گفت: ۳۰ درصد از فضای نمایشگاه امسال در اختیار بخش ماشین‌آلات چاپ، ۴۰ درصد در اختیار ماشین آلات بسته‌بندی و ۳۵ درصد نیز در اختیار دیگر بخش‌های مرتبط قرار خواهد گرفت.

وی افزود: ماشین‌آلات صنعت چاپ بسیار سنگین و دارای قطعات و بخش‌های بسیاری است و نمی‌توان آن را در مدت کوتاهی سرهم کرد، اما با این وجود در نمایشگاه امسال شاهد حضور تعداد زیادی از آنها هستیم.

ابوالحسنی گفت: هدف از برگزاری بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی صنعت چاپ؛ ارائه جدیدترین خدمات و محصولات در جهت حمایت از تولید داخل، حمایت از صنایع داخلی و انتقال دانش و تکنولوژی است.

 

پنج شنبه, 22 آذر 1397 ساعت 10:14
پنج شنبه, 22 آذر 1397 ساعت 09:58

دنیای اقتصاد: بورس تهران در شرایطی هفته کم‌هیجانی را پشت‌سر می‌گذارد که بازارهای ارز و سکه و همچنین بازارهای جهانی نوسانات پردامنه‌ای را تجربه می‌کنند. تلاش برای کشف نشانه‌های قطعی‌تر از آثار تحریم از یکسو و انتظار برای عملگرایی بیشتر سیاست‌گذار ازسوی دیگر، فضای احتیاطی را بر معاملات بورس چیره ساخته است. با وجود این، مولفه‌های فوق می‌توانند سوخت صعود دوباره سهام را مهیا کنند؛ بهبود شرایط در رابطه با این متغیرها می‌تواند بار دیگر بورس را به مقصدی جذاب برای سرمایه‌گذاری تبدیل کند.

دادوستدهای دیروز بازار سهام جدا از حاشیه‌های مرتبط با اختلال در هسته معاملات روندی رخوتناک داشت. حجم و ارزش محدود معاملات در کنار تغییرات نامحسوس شاخص کل، نشانه‌هایی از روزهای کم‌هیجان اخیر بورس تهران است. خالص تغییرات نماگر کل بازار سهام طی ۴ جلسه معاملاتی اخیر تنها ۶۲۵ واحد در جهت منفی و متوسط ارزش معاملات خرد بورسی در این بازه زمانی، حدود ۳۸۰ میلیارد تومان بوده است که در این میان ارزش معاملات روز گذشته حد پایین را مشخص می‌سازد. اگرچه شاخص سهام از ابتدای هفته روند کم‌نوسانی را پشت سر گذاشته بود، اما فشار عرضه در پایان معاملات دیروز قیمت‌ها را تحت فشار قرار داد و دامنه تغییرات شاخص کل را کمی گسترده‌تر ساخت. در میان معاملات کم‌نوسان اکثر گروه‌های بازار، این فشار در صنایعی همچون فرآورده‌های نفتی ملموس‌تر بود؛ جایی که تغییرات قیمت نفت در بازارهای جهانی به‌صورت روزانه در روند قیمت سهام انعکاس پیدا کرد. در سایر گروه‌های پرنوسان روزهای اخیر، همچون خودروسازان و بانک‌ها، شاهد معاملات کم‌دامنه‌تری نسبت به روزهای گذشته بودیم. به علاوه آنکه پیشروی نمادهای هم‌گروه در مسیرهای متفاوت، خود از درنگ بیشتر معامله‌گران تا بروز نشانه‌های قطعی‌تر خبر می‌دهد. در رابطه با دو گروه مذکور این قطعیت همچنان منوط به رویکرد سیاست‌گذار است.

 

 ریشه‌های رخوت و بهانه‌های حرکت در سهام

کم‌هیجانی معاملات صنایع مختلف بازار را می‌توان در چند عامل مختلف ریشه‌یابی کرد. روند روزهای اخیر معاملات گویای آن است که در شرایط فعلی چهار بازیگر عمده در بازار سهام  ایفای نقش می‌کنند؛ عواملی که روند آتی بورس را در اختیار دارند و رصد آنها برای فعالان این بازار ضروری است: بازارهای موازی نظیر ارز و سکه، بازارهای جهانی، تحریم‌ها و سیاست‌گذاری‌های داخلی. برخی از این متغیرها به‌صورت آنی و مستقیم بر معادلات بورسی تاثیر می‌گذارند؛ برخی تا حدودی در قیمت سهام پیشخور شده‌اند و رویکرد معامله‌گران به برخی دیگر کاملا محافظه‌کارانه است. روزهای کم‌نوسان و همراه با رخوت بورسی با نوسان‌های پردامنه بازارهای موازی و همین‌طور بازارهای متلاطم جهانی همزمان شده است. در مقابل، انتظار برای آشکار شدن اثر تحریم بر عملکرد شرکت‌ها و همین‌طور اقدامات عملی سیاست‌گذار فاز احتیاط را در معاملات پررنگ کرده است.

 

 فصل سرد بازارهای موازی

بازار های سکه و ارز به‌عنوان مهم‌ترین رقبای بورس در ماه‌های اخیر، روزهای پرنوسانی را تجربه می‌کنند و این نوسانات عموما در مسیر اصلاح قیمت‌ها جریان داشته است. طی روزهای اخیر نرخ دلار در معاملات غیررسمی از مرزهای فراتر از ۱۲ هزار به نزدیکی سطح حساس ۱۰ هزار تومان رسیده است. حضور پررنگ‌تر بازارساز، توانسته مسیر هیجان را در این بازار کاملا معکوس کند؛ به نحوی که اخبار از شیوع فشار فروش در این بازارها خبر می‌دهد. با این حال باید امید داشت که قدرت‌نمایی بازارساز، به خروج آن از مسیر منطقی منتهی نشود و اقدامات اصلاحی بعدی در دستور کار قرار گیرند. این اقدامات که در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهد شد در تثبیت و حفظ آرامش این بازار نقشی اساسی خواهند داشت. در تفسیر نحوه اثرگذاری بازارهای موازی بر روند عمومی سهام، اختلاف زاویه‌های دید مشهود است؛ به این ترتیب که برخی فعالان بازار سهام، کاهش نرخ ارز را از دلایل اصلی قرار گرفتن شاخص کل بورس در مسیر نزولی بر‌می‌شمارند و در مقابل عده کثیری از کارشناسان اتفاق نظر دارند که بازار سهام در مقیاس عمومی خود را با نرخ‌های ارز در بازار غیررسمی هماهنگ نکرده بود که قرار گرفتن دلار در مسیر اصلاح، ریزش سهام را توجیه کند.

در نگاهی جزئی‌تر باید در نظر داشت که درآمدهای عمده ارزی حاصل از صادرات شرکت‌های بورسی با نرخ ارز در سامانه نیما تسعیر شده و اصلاح نرخ دلار در بازارهای غیررسمی تغییر قابل‌ملاحظه‌ای در نرخ نیمایی به جا نگذاشته است. در این بین، صنایع و شرکت‌های معدودی از عرضه ارز خود با نرخ‌های محدودشده معاف بوده‌اند که در رابطه با این شرکت‌ها در نظر گرفتن اصلاح نرخ ارز ضروری است؛ با وجود این  تعداد و ارزش بازار این شرکت‌ها در قیاس با کل بازار، بسیار اندک است. در حدی که نمی‌توان تغییرات شاخص کل طی یک ماه اخیر را به افت نرخ ارز نسبت داد. در این بین، گاه فرضیه‌ای مطرح می‌شود که رشد قیمت سهام گروه‌های بزرگ و کالا‌محور را منتج از انتظار برای رشد همزمان نرخ نیمایی با رشد نرخ ارز در بازار آزاد عنوان می‌کند. با این حال نگاهی به فهرست اثرگذارترین صنایع بر تغییرات شاخص کل و برآورد سودآوری آنها در حالت محافظه‌کارانه صحت این فرضیه را به‌طور کامل رد می‌کند. مد نظر قرار دادن وضعیت بازارهای موازی در میان‌مدت سیگنالی از میزان جذابیت بازار سهام به دست می‌دهد. کاهش جذابیت سایر بازارهای رقیب می‌تواند به‌صورت فرصتی برای جذب نقدینگی سرگردان توسط بازار سرمایه خودنمایی کند. با از دست رفتن امکان کسب سود ملموس و بالا رفتن ریسک در مقاصد فعلی سرمایه‌گذاری، اکثر معامله‌گران به دنبال بازار مناسب دیگری برای ورود می‌گردند؛ سوالی که هم‌اکنون نیز مکرر در میان دارندگان وجوه نقد تکرار می‌شود.

 

علاوه بر بازار ارز و سکه، سایر بازارها نیز طی برهه‌های اخیر با تهدید‌های خاص خود مواجه بوده‌اند. بازار مسکن پس از رشد قابل‌توجه قیمت‌ها و عقب‌نشینی ملموس تقاضا با ریسک شدید نقدشوندگی مواجه است. دلالان بازار خودرو نیز اخیرا در سایه تهدید آزادسازی قیمت این محصولات قرار گرفته‌اند و در نهایت، نرخ سود سپرده‌های بانکی-که به نوعی معیار سنجش سود بدون ریسک در کشور است- با توجه به ساختار معیوب این نظام، امکان رشد بیش از پیش ندارد. اخیرا رئیس بانک مرکزی نیز از اقدام جدی برای مقابله با دریافت سپرده با نرخ سودهای بالاتر از ۲۰ درصد توسط بانک‌ها سخن گفته است. در این شرایط در صورتی که سایر عوامل بتوانند به‌عنوان پشتوانه بازار سهام یا چاشنی حرکت صعودی آن عمل کنند می‌توان به هدایت خودکار نقدینگی به این بازار امیدوار بود.

 

 سبز و قرمز بازارهای جهانی

روند قیمت‌ها در بازارهای جهانی متغیری است که طی هفته‌های اخیر واکنشی آنی و مستقیم بر قیمت‌ها در بازار سهام دارد. پس از به روز شدن بازار با نرخ‌های جدید ارز، مجددا تغییرات قیمتی کالاهای پایه  مرتبط با بازار سرمایه کشور، به فهرست اولویت‌های عوامل اثرگذار بر سودآوری شرکت‌ها بازگشته است. در روزهای ابتدایی هفته گذشته خبر توافق اولیه آمریکا و چین برای پایان دادن به جنگ تجاری توانست روند بازارهای مرجع را معکوس کند و به مسیر صعود بازگرداند. با این حال، این روند دیرپا نبود و به سرعت تحت‌الشعاع اختلافات دو غول تجاری در شکل‌هایی دیگر قرار گرفت. دستگیری مدیر مالی شرکت هوآوی به درخواست آمریکا و به بهانه نقض تحریم‌ها علیه ایران، واکنش طرف چینی را در پی داشته است. مناقشات اخیر دو طرف مجددا امیدها برای رسیدن به توافقی زودرس را کم‌رنگ می‌کند و این موضوع بر چشم‌انداز تقاضای کالاهای پایه اثری قابل‌توجه دارد. در عین حال نتایج جنگ تعرفه‌ای، در آمارهای اقتصادی این کشورها، به‌خصوص چین، در حال نمایان شدن است و البته این نتایج نیز عمدتا نشان از آن دارد که پایان‌ناپذیری این جنگ می‌تواند رکود اقتصادی دنیا را زودتر از انتظار در پی داشته باشد.  چنان که گفته شد روند نزولی قیمت کالاهای پایه و مرتبط با بازار سهام کشور می‌تواند چشم‌انداز سودآوری صنایع وابسته را تحت تاثیر شدید قرار دهد. در قالب کلی و در تعیین جهت عمومی بازار سهام در آینده، فرجام جنگ تجاری به شدت تعیین‌کننده خواهد بود؛ به نحوی که رشد یا ریزش ملموس این بازارها می‌تواند در جذب یا گریز سرمایه از این بازار مشخصا تاثیرگذار باشد. با این حال در روندهای کوتاه‌مدت و در قالب جزئی باید در نظر داشت که روندهای اصلاحی و ریزشی فعلی بعضا با مقیاسی به شدت بزرگ‌تر در قیمت سهام دیده شده است و در ادامه مسیر تنها داشتن تحلیل‌های کمّی و دقیق می‌تواند نشان دهد که ارزندگی سهام آیا با تهدید جدی روبه‌رو است یا خیر. در واقع در رابطه با سهام شرکت‌های صادرات‌محور لازم است تا سهامداران نرخ‌های سربه‌سر ارزندگی و همین‌طور سودآوری را مدنظر قرار دهند. تعیین مرزهای حساس قیمتی می‌تواند در تعیین رویکرد سهامداری فعالان بازار راهنمای بسیار کارآیی باشد.

 

 حریف تحریمی بورس

تحریم‌ها می‌توانند در سه مورد صادرکنندگان را تحت‌الشعاع قرار دهند: مقادیر فروش، میزان تخفیف و حمل‌ونقل محصولات. آبان، نخستین ماه از دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه کشور بود؛ با این حال گزارش‌های ماهانه شرکت‌های بورسی نشانه نگران‌کننده‌ای از اثرگذاری تحریم‌ها در رابطه با مقادیر فروش به دست نمی‌دهد. تنها در رابطه با برخی محصولات خاص، مانند گازهای مایع، عدم فروش و کاهش محسوس مقادیر فروش تامل‌برانگیز بود که در این رابطه نیز به نظر می‌رسد دلایل اصلی آن به محدودیت ارسال محصول و نه کمبود تقاضا باز‌می‌گردد.

گزارش‌های روزانه گمرک کشور نیز نشان از آن دارد که حتی در رابطه با این محصولات، نقش محدودیت‌های مذکور کمرنگ شده و روند صادرات محصول از سر گرفته شده است. با این حال برای اطمینان از این روند رصد گزارش‌های ماه آذر از اهمیت شایانی برخوردار است.  تخفیف در فروش محصولات نیز بسته به نوع محصول می‌تواند متفاوت و اثرگذار باشد. با این حال رصد نرخ‌های فروش در گزارش‌های ماه قبل نشان از آن دارد که تحریم‌ها، تخفیف خارج از عرفی را بر شرکت‌های صادراتی تحمیل نکرده است و بنگاه‌هایی که نرخ فروشی کمتر از نرخ‌های متوسط ماهانه را ثبت کرده‌اند، سابقه فروش با تخفیف در شرایط معمول را نیز دارند.  اما مشهودترین اثری که تحریم‌ها بر شرکت‌های صادرات‌محور گذاشته به هزینه حمل و نقل باز‌می‌گردد. محدودیت‌های بیمه‌ای برای کشتی‌های حمل‌کننده محصولات کشور سبب می‌شود تا ارسال فرآورده‌ها به مشتریان با هزینه‌های بیشتر از معمول صورت پذیرد یا در رابطه با برخی محصولات، همان‌گونه که اشاره شد، عدم فروش را در پی داشته باشد. با این حال در این مورد نیز مقاصد صادراتی و مجراهای حمل محصول تعیین‌کننده است. به‌عنوان مثال فروش محصول به کشورهای همسایه با محدودیت حمل کمتری روبه‌رو است. با این وجود برای رصد هزینه‌هایی از این دست، باید در انتظار گزارش‌های فصلی بود. مجددا تاکید می‌شود گزارش‌ عملکرد شرکت‌ها در ماه آذر، از آن جهت که نخستین ماه کامل در دوره تحریمی است، در تشخیص چشم‌انداز آتی اهمیتی چندین‌باره خواهد داشت.

 

 سیاست‌گذاری و گام‌های نهایی

سیاست‌گذار در تعیین مسیر سهام می‌تواند از راه‌های مختلف اثرگذار باشد. برخی از راه‌های غیرمستقیم این موضوع در بالا مورد اشاره قرار گرفت. تثبیت شرایط در بازار ارز و نظارت بر عملکرد و نرخ سود سپرده‌ بانک‌ها از جمله این موارد بود. با این حال همچنان دست سیاست‌گذار برای تاثیرگذاری مستقیم بر بازار سهام باز است.  در موارد جزئی‌تر می‌توان به آزادسازی نرخ محصولات خودروسازان، در دستور کار قرار دادن اصلاح نظام بانکی، افزایش نرخ محصولات تولیدکنندگان غذایی و مسائلی از این دست اشاره کرد. در شمایی کلی‌تر می‌توان امید داشت که سیاست‌گذار در اقدامات بعدی به منظور تثبیت شرایط در بازار ارز به تشکیل بازاری متشکل اقدام کند. نزدیک شدن نرخ‌های غیررسمی و نرخ نیمایی ارز، این امکان را بیش از پیش فراهم آورده است تا بازارهای ارزی به یکدیگر متصل شوند و این موضوع نه تنها می‌تواند اصلاح بیشتر و پایدار نرخ‌ها را به دنبال داشته باشد، بلکه تقویت‌کننده انگیزه صادرکنندگان برای بازگردانی ارز حاصل از صادرات خواهد بود. این مساله نیز در نوع خود می‌تواند به رشد درآمد شرکت‌های صادرکننده بورسی بینجامد و محرک قوی دیگری برای صعود دوباره شاخص سهام باشد. با این حال رویه‌ای که بازار سهام در رابطه با این پتانسیل در پیش گرفته روندی محافظه‌کارانه است.

 

 معاملات از دریچه صنایع

در روزی که متوسط قیمت در کل بورس تهران کاهش یافت و تمامی شاخص‌های بازار را وارد محدوده منفی کرد، برخی سهم‌ها و صنایع با برخورداری از تقاضای قوی با رشد شاخص مواجه شدند و معاملات چند سهم نیز با صف خرید به پایان رسید. در این روز شاخص کل سهام ۶۸۰ واحد-معادل ۴/ ۰ درصد- افت کرد اما شاخص هم‌وزن توانست در محدوده صفر به کار خود پایان دهد. فرونیفتادن شاخص هم‌وزن به دامنه منفی را باید مرهون رشد میانگین قیمت در ۱۷ صنعت بورسی دید که عمدتا به گروه‌های کوچک‌تر بازار شناخته می‌شوند. گروه‌هایی که با حجم مبنای پایین‌تر می‌توانند ضمن جذب میزان کمتری از نقدینگی با شتاب فزاینده‌ای در مسیر صعودی حرکت کنند. در این بین تداوم جریان افزایش قیمت محصول در برخی از این گروه‌ها نیز عامل حمایت بنیادی از قیمت‌ها شده است.

در بین صنایعی که دیروز با رشد شاخص مواجه شدند غذایی‌ها گوی سبقت را از سایرین ربودند و در صدر جدول صنایع با بیشترین رشد شاخص قرار گرفتند. در بین نمادهای این گروه نمادهایی نظیر «وبشهر» و «غبشهر» تا پایان معاملات صف‌های خرید را تجربه کردند. از دیگر نمادهای این گروه «غدشت» نیز پس از رفع گره معاملاتی با افزایش بیش از ۹ درصدی قیمت پایانی سهم به کار خود پایان داد. شاخص این گروه با رشد قیمت پایانی ۷۵ درصد نمادهای این گروه توانست بازده ۳/ ۳ درصدی را ثبت کند. گروه‌های کوچک تک‌سهمی نظیر سایر معادن، انتشار و چاپ و استخراج نفت نیز با رشد بیش از یک درصدی شاخص معاملات دیروز را پشت سر گذاشتند. در نقطه مقابل، متوسط قیمت در ۲۱ صنعت بورسی تنزل کرد و در این میان، گروه پالایشی با افت قیمت در تمامی نمادها حدود ۲ درصد از ارزش خود را از دست داد. حتی چند نماد این گروه در پایان معاملات با صف فروش به کار خود پایان دادند. چنان که گفته شد، افت شدید بهای نفت در شامگاه سه‌شنبه عامل اصلی نگرانی و فشار فروش در این صنعت ارزیابی می‌شود.

 

همگام با بازیگران

روز گذشته برای سومین روز متوالی، خالص تغییر مالکیت به نام معامله‌گران عمده بازار رقم خورد. به این ترتیب دیروز افزون بر ۱۳ میلیون سهم به ارزش ۱۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان در مسیر حقیقی به حقوقی جابه‌جا شد.  بیشترین خالص خرید توسط سهامداران عمده نیز در نمادهای زیرمجموعه گروه فلزات اساسی و همچنین پتروشیمی‌ها رقم خورد. به این ترتیب خالص تغییر مالکیت حقوقی‌ها در میان نمادهای فلزی به ۸ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان رسید. پتروشیمی‌ها نیز در این روز شاهد تغییر مالکیت ۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومانی به نفع معامله‌گران حقوقی بودند. گروه تامین آب، برق و گاز دیگر صنعتی بود که با خالص خرید ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومانی توسط معامله‌گران عمده بازار همراه شد. در صدر خرید معامله‌گران حقوقی، تمایل به جمع‌آوری سهام فولاد مبارکه قرار داشت. خالص خرید این معامله‌گران در نماد مزبور به حدود ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار سهم به ارزش حدود ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بالغ شد. نماد معاملاتی شرکت ملی مس ایران نیز در این روز شاهد جابه‌جایی حدود ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار سهم به ارزش ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومانی در مسیر حقیقی به حقوقی بود. نماد معاملاتی شرکت پتروشیمی مبین از دیگر نمادهای دیروز بورس تهران بود که مورد اقبال معامله‌گران عمده بازار قرار گرفت. به این ترتیب دیروز حدود ۳ میلیون سهم «مبین» به ارزش ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان به پرتفوی سهامداران حقوقی افزوده شد.  در آن‌سوی بازار اما نمادهای زیرمجموعه گروه محصولات غذایی مورد توجه معامله‌گران خرد قرار گرفتند و خالص خرید ۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی را ثبت کردند. پس از آن نیز نمادهای زیرمجموعه خودرویی و همچنین دارویی‌ها به ترتیب با خالص خرید ۲/ ۳ و ۱/ ۳ میلیارد تومانی از سوی حقیقی‌ها همراه شدند. در میان شرکت‌های بورسی نیز نماد معاملاتی شرکت توسعه صنایع بهشهر بیشترین تقاضای حقیقی‌ها را به دنبال داشت. به‌طوری که خالص خرید این گروه از معامله‌گران در «وبشهر» بالغ بر ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان بود. موتورسازان تراکتورسازی ایران از دیگر نمادهای مورد توجه حقیقی‌ها بود. روز گذشته بیش از ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار سهم «خموتور» به ارزش ۴ میلیارد تومان در مسیر حقوقی به حقیقی جابه‌جا شد.

 

پنج شنبه, 22 آذر 1397 ساعت 09:40

 

به گزارش چاپ و نشر در این نمایشگاه بیش از 445 شرکت کننده داخلی و خارجی شامل 400 شرکت داخلی و 45 شرکت خارجی از کشورهای ایتالیا، سوئد، آلمان، فرانسه، چین، ترکیه و کره جنوبی حضور دارند.

شرکت های داخلی و خارجی حاضر در بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی چاپ، بسته بندی و ماشین آلات وابسته جدیدترین دستگاه های چاپ، دستگاه های بسته بندی، دستگاه ها و تجهیزات کد گذاری، دستگاه های پلمپ صادراتی و کالاها و اجناس مخصوص بسته های داخلی و صادراتی، همچنین روش های نوین بسته بندی کالا برای جذب مخاطبان و بازارهای صادراتی را به نمایش گذاشتند.

در حاشیه بیست و پنجمین نمایشگاه چاپ، یک همایش علمی و چهار کارگاه تخصصی در زمینه های مختلف صنعت چاپ و بسته بندی و نقش و جایگاه مهم آن در توسعه صنعتی و صادراتی کشور برگزار می شود.

همچنین همزمان با برگزاری این نمایشگاه، نخستین همایش بین المللی صنعت چاپ نیز برگزار می شود و در آن شخصیت هایی از کشورهایی کره جنوبی، چین و تایوان و همچنین برخی از مقامات کشورمان و شخصیت های علمی سخنرانی خواهند کرد.

در طول چهار روز برگزاری بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی چاپ، چهار هیات تجاری و بازرگانی از کشورهای افغانستان، عراق، چین، کره جنوبی و تایوان از نمایشگاه بازدید کنند و با شرکت های ایرانی وارد مذاکرات تجاری و اقتصادی می شوند.

 بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی چاپ، بسته بندی و ماشین آلات وابسته از امروز تا 25 آذر ماه هر روز از ساعت 9 تا 17 در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران آماده بازدید علاقه مندان است.

صفحه1 از663

درباره چاپ و نشر

چاپ و نشر ،پرتیراژترین نشریه چاپ کشور

منوی اصلی