• کلید رفع بحران کاغذ در دست سیاستگذاری بلند مدت

  کلید رفع بحران کاغذ در دست سیاستگذاری بلند مدت

  عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به بحران‌ مجدد ایجاد شده در حوزه کاغذ، عنوان کرد: دولت برای کنترل بازار کاغذ و
 • شوکی که بسته حمایتی در بازار کاغذ انداخت

  شوکی که بسته حمایتی در بازار کاغذ انداخت

  جزییات بسته حمایتی کاغذ در دوبخش برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلند مدت اعلام شد و مدیریت بازار برای جلوگیری از التهاب قیمت‌ها، تسهیل
 • میان قیمت کاغذ و قیمت کتاب فاصله است

  به دنبال افزایش قیمت کاغذ بازار نشر

  میان قیمت کاغذ و قیمت کتاب فاصله است

  به گزارش چاپ ونشر به نقل از دنیای اقتصاد، بعد از گران شدن قیمت دلار، مسکن، آهن، خودرو،‌ گوشی موبایل و... نوبت
 • واردات انواع بر چسب در صدر پرونده واردات است

  واردات انواع بر چسب در صدر پرونده واردات است

  آمار مقدماتی گمرک از تجارت خارجی ۱۲ ماهه سال ۹۶ نشان می‌دهد که در این مدت بیش از ۸۲۸ تن انواع برچسب از کاغذ و
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
مدير01

مدير01

پنج شنبه, 31 خرداد 1397 ساعت 09:20

هفته ای که گذشت حاوی اخبار مهمی در حوزه کتاب و نشر از جمله در زمینه واردات کاغذ و حل مشکلات مالی موسسه ای چون میراث مکتوب بود.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از خبرگزاری مهر- هفته‌ای که گذشت، به عنوان آخرین هفته بهار ۹۷، حاوی ۱۳ خبر مهم در حوزه کتاب و نشر بود که تعدادی از آن‌ها درباره بهبود وضعیت اقتصادی و وعده‌هایی برای این بهبود بودند. از جمله این اخبار می‌توان به واردات واردات کاغذ با ارز ۳ هزار و ۸۰۰ تومانی یا وعده هیئت امنای مرکز میراث مکتوب برای حل مشکلات مالی اشاره کرد.

تذکر این نکته لازم است که در هفته‌های نسبتا آرام پس از نمایشگاه کتاب تهران هستیم و هفته گذشته با ۱۲ خبر را هفته‌ای پرخبر به شمار آوردیم.

گزارش یک هفته با کتاب، در هفته گذشته حاوی ۱۲ خبر بود که ۶ خبرش داخلی و ۶ خبرش خارجی بودند. اما این هفته گزارش پیش رو، دربرگیرنده ۱۳ خبر است که از این تعداد، ۳ خبر خارجی و باقی اخبار، داخلی هستند. از این بابت دوباره کفه ترازو به نفع خبرهای داخلی سنگین شد.

در ادامه گزارش مرور اخبار مهم حوزه کتاب و نشر را در این هفته از نظر می‌گذرانیم:

واردات صدها تُن کاغذ بالکی به کشور

یکی از خبرهای مهم این هفته که به طور اختصاصی در خروجی خبرگزاری مهر قرار گرفت، واردات صدها تن کاغذ بالکی با ارز ۳ هزار و ۸۰۰ تومانی به کشور بود. یک هفته پس از تصمیم کارگروه کاغذ کشور برای تخصیص ارز ۳۸۰۰ تومانی به کاغذهای چاپ و تحریر، سرانجام صدها تُن کاغذ که واردکنندگان نتوانسته بودند از گمرک ترخیص کنند، به بازار تزریق شد.

هفته گذشته بود که بانک مرکزی در جلسه فوق‌العاده کارگروه کاغذ کشور با تخصیص ارز ۳۸۰۰ تومانی برای واردات کاغذهای چاپ و تحریر موافقت کرد که بر اساس تصمیم یادشده، کاغذ چاپ و تحریر بدون واسطه مشمول دریافت ارز ۳۸۰۰ تومانی خواهد بود. به این ترتیب، واردکنندگان این نوع کاغذها دیگر الزامی به پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی ندارند.

افتتاح نمایشگاه سئول

پس از خبر پیشین که مربوط به جزئیات حضور ایران در نمایشگاه سئول بود، این نمایشگاه صبح دیروز چهارشنبه ۳۰ خرداد افتتاح شد و خبر این رویداد در خروجی خبرگزاری مهر قرار گرفت. یورگن باس رئیس نمایشگاه کتاب فرانکفورت، از سخنرانان آئین افتتاحیه این رویداد بود.

 ۳۲ کشور و ۴۸۰ شرکت انتشاراتی در این دوره از نمایشگاه حضور دارند. با توجه به بهبود روابط بین کره جنوبی و کره شمالی، در این دوره سالنی برای نمایش کتاب‌ها و تصاویری از کره شمالی اختصاص داده شده است تا تصویر مناسبی از کره شمالی در این نمایشگاه معرفی شود.


 

پنج شنبه, 31 خرداد 1397 ساعت 09:17

چشم‌انداز تابستانی بازار معاملات مسکن تهران، در دو سناریو بررسی شد. فصل اصلی نقل و انتقالات ملکی از فردا به شکلی متفاوت از تابستان سال‌های گذشته، شروع می‌شود؛ به‌طوری‌که روشن شدن موتور معاملات خرید مسکن و شتاب گرفتن آن از ماه‌ها پیش، تفاوت تابستان ۹۷ بازار ملک با فصل مشابه در دوره‌های قبلی به حساب می‌آید. بررسی‌ها درباره آینده قیمت و معاملات مسکن با تاکید بر آنچه در فصل جدید می‌تواند رقم بخورد، حاکی است: سرعت رشد قیمت آپارتمان‌ها در قالب یک سناریو، طی ماه‌های آتی کند می‌شود. این سناریو بر اساس روند بلندمدت گذشته قیمت‌ها و همچنین حجم معاملات خرید، مطرح است. سناریوی دوم اما با لحاظ سهم و اثر متغیرهای کلیدی موثر بر بازار ملک از جمله اوضاع آتی بازارهای رقیب و در عین حال فاکتور مربوط به انتظارات تورمی،‌ احتمال انحراف بیشتر قیمت را مطرح می‌کند. این در حالی است که واسطه‌های بازار ملک معتقدند، با توجه به تضعیف شدید قدرت خرید مسکن طی ۶ ماه گذشته (حداقل ۲۰ درصد)، سمت تقاضا ظرفیت افزایش قابل‌توجه قیمت در کوتاه‌مدت را ندارد. مسوولان بخش مسکن سه‌شنبه گذشته در نشست مشترک با نمایندگان مجلس، علل پرش‌های اخیر قیمت را اعلام کردند. در این نشست، دو طرح برای «افزایش عرضه» پیشنهاد شد.

تابستان «مسکن» در دو سناریو

فصل اصلی معاملات مسکن از فردا، زیر سایه سه نگرانی متقاضیان مصرفی آغاز می‌شود. بررسی‌ها از آنچه می‌توان به‌عنوان داشته‌های اولیه بازار ملک در تابستان ۹۷ اعلام کرد، نشان می‌دهد: شروع معاملات مسکن شهر تهران در تابستان، همزمان است با «تداوم حضور توام و قابل‌توجه هم خریداران مصرفی و هم خریداران سرمایه‌ای» به‌طوری‌که برخلاف دوره‌های تابستانی دست‌کم سه سال گذشته، امسال موتور خرید و فروش‌ آپارتمان تحت‌تاثیر استارت رونق معاملات از اواخر سال گذشته- زودتر از فصل اصلی (پیش از تابستان)، شتاب گرفت، بنابراین این بازار اکنون با دمای نسبی بالا وارد فصل جدید می‌شود. وضعیت فعلی باعث شده تابستان ۹۷ معاملات مسکن، «متفاوت» از فصول مشابه سال‌های قبل باشد. این تفاوت، بخشی از مختصات فعلی بازار ملک محسوب می‌شود که یکی از دو سناریوی قابل تصور برای «تابستان مسکن»، براساس آن شکل گرفته است.

 

کارشناسان اقتصاد مسکن در حال‌حاضر برای چشم‌انداز تابستانی معاملات ملک، دو سناریو را مطرح می‌کنند.

 

سناریوی اول که براساس یک تحلیل تکنیکال و البته با لحاظ تفاوت فصل پیش‌رو با مقطع زمانی مشابه در سال‌های قبل، آینده بازار را پیش‌‌بینی می‌کند، بیانگر «کند شدن سرعت رشد قیمت مسکن در ماه‌های آتی» است. براساس این سناریو، نرخ رشد نقطه‌ای قیمت مسکن در فصل پیش‌رو، کمتر از نرخ رشد در اردیبهشت و خرداد خواهد بود. این سناریو با استناد به روند گذشته معاملات خرید مسکن در تهران و همچنین میزان رشد قیمت‌ها در دوره ۱۰ ساله منتهی به سال ۹۴، تدوین شده است به‌طوری‌که در این تخمین تکنیکال، اثر احتمالی متغیرهای اقتصادی و بیرونی اثرگذار بر رفتار بازار، مورد بررسی قرار نگرفته است. بهروز ملکی، کارشناس اقتصاد مسکن درباره محتوای این سناریو که چکیده آن در کانال تلگرامی او منعکس شده است، اعلام کرد: امسال بخشی از خریداران مسکن، به مراتب زودتر از فصل تابستان وارد بازار شدند و اقدام به انجام معامله کردند. ملکی در تشریح نتیجه تحلیل تکنیکال درباره تابستان بازار معاملات مسکن افزود: در سال‌جاری به تناسب گذشت زمان، از سرعت رشد قیمت مسکن کاسته می‌شود. ضمن آنکه، بخشی از افزایش تابستانی قیمت مسکن ناشی از بیشتر شدن حجم معاملات خرید، به‌دلیل شروع زودرس موج خریدهای مختص فصل اصلی نقل و انتقال، در فصل بهار رقم خورد.

 

چکیده حاصل از آنچه در سناریوی اول مطرح است، نشان می‌دهد: شیب افزایش ماهانه قیمت مسکن در تابستان پیش‌رو، کمتر از بهار امسال و حتی زمستان سال گذشته خواهد بود. طی ماه‌های اخیر (بدون احتساب ماه نیمه‌تعطیل فروردین)، قیمت مسکن در تهران با شیب متوسط بالای ۵ درصد در ماه، افزایش پیدا کرد. در صورت تحقق این سناریو، متوسط قیمت مسکن در تابستان امسال، حول و حوش مترمربعی ۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تا ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در نوسان خواهد بود. در ماه میانی بهار امسال، میانگین قیمت به مرز مترمربعی ۶ میلیون تومان رسید و برآورد اولیه از کارنامه خردادماه معاملات مسکن در تهران نیز بیانگر افزایش دست‌کم ۱۰۰ هزار تومانی متوسط قیمت به‌رغم کاهش حجم معاملات خرید است. در خرداد ماه به‌دلیل تقارن با ماه مبارک رمضان و وجود تقریبا یک هفته کاملا تعطیل در آن، دمای بازار معاملات در برخی مناطق تهران ثابت ماند و در برخی دیگر از مناطق حتی افت کرد. با این حال، هنوز آمار رسمی از کارنامه خرداد منتشر نشده است.

 

در قالب سناریوی اول، تورم نقطه‌ای مسکن در مسیر کاهشی تا پایان امسال، به نزدیک ۱۵ درصد می‌رسد به‌طوری‌که مجموع نرخ رشد قیمت در دوره کنونی رونق، از دوره قبلی کمتر خواهد بود. در دوره قبلی رونق معاملات مسکن که سال‌های ۹۱ تا ۹۲ نقطه اوج آن بود، متوسط قیمت مسکن با رشد سالانه بیش از ۴۰ درصد مواجه شد. در اوج رونق دوره قبل از آن یعنی سال ۸۶ نیز متوسط قیمت مسکن جهش ۸۰ درصدی پیدا کرد. این تحلیل نشان می‌دهد دامنه رشد قیمت مسکن در حال کم‌شدن است. کاهش نرخ رشد نقطه‌ای قیمت مسکن به معنی کندشدن سرعت افزایش قیمت مسکن (کم‌شدن دامنه رشد ماهانه قیمت‌ها) است.

 

متوسط قیمت مسکن در فاصله زمستان سال گذشته تاکنون، نزدیک به یک میلیون تومان افزایش پیدا کرد که این میزان رشد قیمتی در مدت زمان کمتر از نیم‌سال، نامتعارف و شدید ارزیابی می‌شود. درحال‌حاضر قدرت خرید مسکن نسبت به سال گذشته همین موقع، بیش از ۲۵ درصد کاهش پیدا کرده است و از آن مهم‌تر، اثر پوششی وام‌های خرید مسکن که سال گذشته در نقش محرک معاملات مصرفی باعث پیش رونق بازار شده بود نیز به همین نسبت، تضعیف شده است. واسطه‌های ملکی در تهران از تکمیل ظرفیت اقتصادی متقاضیان خرید مسکن برای افزایش بیشتر سطح قیمت‌های پیشنهادی خبر می‌دهند. این اتفاق از تحقق سناریوی اول برای تابستان، پشتیبانی می‌کند و حتی می‌تواند باعث کندتر شدن سرعت افزایش قیمت و برقراری ثبات نسبی در میانگین قیمت شود. در مقابل این سناریو، یک پیش‌بینی (سناریوی دوم) وجود دارد که اثر متغیرهای اقتصادی و بیرونی را بر اوضاع معاملات مسکن در تابستان لحاظ کرده است. سناریوی دوم در عین حال، نگرانی‌های کنونی در بازار را نیز شامل می‌شود.

 

تحقیقات میدانی از آخرین نبض بازار معاملات مسکن حاکی است؛ تقاضای مصرفی حاضر در بازار، برای تابستان پیش‌رو، سه نگرانی دارد. نگرانی اول این دسته از تقاضا که غالب آنها، خانه اولی هستند، به «آینده قیمت» مربوط است. این نگرانی در صورتی که با کنترل «انتظارات تورمی»، برطرف نشود، هیجان معاملات را می‌تواند افزایش دهد و باعث تحریک بیشتر قیمت‌ها شود. نگرانی دوم این گروه از متقاضیان، به تضعیف قدرت خرید و کاهش ارزش بودجه‌ نقدی کنارگذاشته برای خرید مسکن برمی‌گردد. متقاضیان مسکن با ترس از تاثیر مخرب رشد بیشتر قیمت‌ها بر قدرت خریدشان، به دنبال خرید سریع از بازار هستند. در این میان، نگرانی خانه‌اولی‌ها از حضور گروه رقیب در فرآیند جست‌وجوی ملکی، از سخت بودن شرایط در بازار معاملات حکایت دارد. طی ماه‌های اخیر، در کنار تقاضای مصرفی، تقاضای سرمایه‌ای نیز در بازار معاملات، نقش پررنگی در رشد معاملات خرید بازی کرد. بخشی از تقاضای سرمایه‌ای، از بازار پول به‌واسطه جذاب نبودن نرخ سود سپرده‌های بانکی، وارد بازار معاملات ملک شده و بخشی دیگر نیز تحت‌تاثیر تحولات بازار ارز تحریک شده است.

 

در سناریوی دوم که فعلا احتمال وقوع آن کمتر از سناریوی اول ارزیابی می‌شود، متغیرهای درونی و بیرونی اثرگذار بر قیمت مسکن، باعث خواهد شد در مسیر تورم مسکن، نویزهای افزایشی اتفاق بیفتد و سطح قیمتی دچار پرش شود. این سناریو، البته به عوامل کلیدی همچون آینده انتظارات تورمی، وضعیت برجام، نرخ ارز، نرخ سود بانکی وابسته است. کارشناسان اقتصادی در این‌باره معتقدند اگر دولت در مقطع فعلی بتواند سیگنال‌های مثبت در فضای عمومی برای بازگشت خوش‌بینی به آینده اقتصاد مخابره کند، اثر آن در بازار مسکن، کاهش چشمگیر تقاضای سرمایه‌ای و مهار شدن سفته‌بازی‌های ملکی خواهد بود. برای تابستان امسال پیش‌بینی می‌شود میزان معاملات خرید مسکن دست‌کم به اندازه ۳ هزار واحد نسبت به تابستان سال گذشته افزایش پیدا کند. این پیش‌بینی به ورود خانه‌اولی‌های مجهز به تسهیلات خرید مسکن از محل صندوق پس‌انداز یکم مربوط است که در ماه‌های پیش‌رو، دوره سپرده‌گذاری آنها در صندوق به پایان می‌رسد و نوبت دریافت وام‌شان فرا می‌رسد. طی بهار امسال، معاملات خرید مسکن حدود ۱۲ تا ۱۵ درصد نسبت به بهار سال گذشته افزایش پیدا کرد و تعداد واحدهای فروش رفته به نزدیک ۱۸ تا ۱۹ هزار واحد در ماه رسید.

پنج شنبه, 31 خرداد 1397 ساعت 07:06

بازاریابی افقی نوعی رویکرد است که به مشتری کمک می کند تصویری کلی از تقاضای خود پیدا کند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از فرصت امروز، برند رالف لورن با عرضه تی شرت های پولو در دنیا به شهرت رسید. این برند در همین نقطه متوقف نشد و خط تولید خود را به ساخت محصولاتی مانند عطر، لوازم خانگی، پوشاک و دیگر موارد گسترش داد. رالف لورن نمونه موفق یک بازاریابی افقی شناخته می شود. این شرکت نه تنها با روش بازاریابی افقی تصویری نو از خود ارائه داد، بلکه الهام بخش دیگران هم شد. 

یکی از شیوه های بازاریابی این است که تصویری از یک زندگی ایده آل به مشتری نشان دهیم و تنها به معرفی کالای خود اکتفا نکنیم. برای مثال اگر قرار است تیوب های رنگ را به مشتری بفروشیم، باید این باور را برای او ایجاد کنیم که این محصول می تواند به رنگ آمیزی رویایی وی کمک کند. در واقع در استراتژی های بازاریابی باید بتوانیم در ذهن مشتری تصویرآفرینی کنیم. منابع الهام بخش در دنیای ما کم نیستند: فیلم های سینمایی، برنامه های تلویزیونی، مجله ها و کاتالوگ ها، ویترین فروشگاه ها و عکس های موجود در اینستاگرام و پینترست از جمله دریچه هایی هستند که تصویر یک زندگی خوب را در ذهن مخاطبان خود ایجاد می کنند.

درک این قضیه می تواند مشخص کند که چرا بعضی از کسب و کار ها با شکست مواجه می شوند. در واقع آنها گرفتار یک اشتباه آماتورگونه هستند و به جای تابلوی نقاشی، تیوب های رنگ را عرضه می کنند. آنها عمودی فکر می کنند، حال آنکه مشتریان شان دیدگاه افقی دارند؛ چشم انداز عمودی، به رویکردی گفته می شود که تمرکز مستقیم رقبای تجاری روی فروش یک کالای مشابه است. برای مثال، یک تولیدکننده لامپ رقبای زیادی دارد. در خصوص یک تولید کننده پوشاک یا کارخانه تولید کننده نوشیدنی هم همین است.

چشم انداز افقی اما به هر کسب وکار نگاه گسترده تری دارد. در این دیدگاه، نقطه نظر مشتری به رسمیت شناخته می شود، بنابراین لامپ، لباس و نوشیدنی که می خرد تصویر گسترده تری از خواسته او را در ذهنش نمایان می کند. در واقع مشتری لامپ را نمی خرد. او خواهان یک اتاق نشیمن است که لامپ از اجزای مهم آن است و به وی کمک می کند که تصویر ذهنی خود را کامل کند. لامپ در اینجا نقش تیوب رنگ را دارد. توجه به این نکته ضروری است که یک نقاش برای خلق شاهکارش به موارد دیگری مانند میز، قالیچه، ظروف بلوری و حتی موسیقی پس زمینه نیاز دارد.

دانشمندان علوم اجتماعی در بررسی های خود به این نتیجه رسیده اند که کالاهای مصرفی در کنار هم دیگر معناآفرینی می کنند و به تنهایی مفهومی در ذهن مشتری ایجاد نخواهند کرد. در بسیاری از موارد، اگر محصول عرضه شده در کنار دیگر محصولات نباشد، مفهومی تداعی نمی شود. به عنوان مثال فست فود باید همراه با بشقاب های کاغذی باشد یا کت و شلوار همراه با کروات قرار بگیرد. در مقابل بعضی از خدمات و کالاها در کنار هم ترکیب نامانوسی را رقم می زنند. یک مثال این مورد می تواند وجود صندلی های چیپندل در یک شرکت عرضه کننده فناوری باشد.

بنابراین، بخش مهمی از بازاریابی سبک زندگی، تشخیص محصولات و خدمات مرتبط با یکدیگر است، حتی نتایج بررسی ها نشان داده است که می توان یک محصول نه چندان جذاب را با ارتباط دادن آن به کالاهای دیگر مورد توجه و اقبال عموم قرار داد.

پیوند قرار دادن بین محصولات مختلف که بیان گر تصویر از نوعی سبک زندگی باشد، از موارد اساسی در خصوص تصمیم گیری مشتریان برای خرید آنها است. خریداران در تهیه محصولات خود به دنبال هماهنگ ساختن آنها با دیگر اشیای پیرامون خود هستند. به همین دلیل برندهای مربوط به دوربین GoPro و نوشیدنی انرژی زای ردبول با یکدیگر وارد همکاری مشترک می شوند.

در کنار فرصت های تبلیغاتی زیادی که برای عرضه کنندگان محصولات وجود دارد، دیدگاه تصویرسازی برای مصرف کننده بایستی لحاظ شود. شرکت های خرده فروشی مانند نوردستروم و آیکیا هم از این استراتژی بهره می برند. برای مثال در نوردستروم، وقتی مشتری پیراهنی را برای خرید انتخاب می کند به دنبال آن کروات، کت و شلوار، کفش، کمربند و حتی ادکلن هماهنگ با آن هم پیشنهاد می شود. آیکیا هم تنها به عرضه مبلمان و تخت خواب های خود بسنده نمی کند. این فروشگاه به معرفی دیگر ازای یک اتاق خواب مانند صندلی ها، فرش و حتی قفسه های دکوری می پردازد.

این در حالی است که خیلی فروشگاه ها به خود زحمت این را نمی دهند که مانکن ویترین خود را در یک ست لباس کامل نمایش دهند!

پنج شنبه, 31 خرداد 1397 ساعت 07:07

 

به گزارش چاپ و نشر به نقل از روابط عمومی موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، نمایشگاه کتاب سئول از 20 تا 24 ژوئن(30 خرداد تا 2 تیر ماه) در محل نمایشگاهی «کوئکس» برگزار می‌شود. 32 کشور و 480 شرکت انتشاراتی در این دوره از نمایشگاه حضور دارند. با توجه به بهبود روابط بین کره جنوبی و کره شمالی، در این دوره سالنی برای نمایش کتاب‌ها و تصاویری از کره شمالی اختصاص داده شده است تا تصویر مناسبی از کره شمالی در این نمایشگاه معرفی شود. با توجه به موضوع مورد تاکید نمایشگاه، تمام فعالیت‌ها برای ایجاد فرهنگ جدیدی از کتاب خواندن برای مردم انجام می‌شود.

جمهوری اسلامی ایران براساس کلیات تفاهم‌نامه‌ای که به صورت شفاهی با نمایشگاه کتاب سئول در سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به توافق رسیده بود، در غرفه‌ای به مساحت 18 مترمربع در این نمایشگاه حضور دارد و کتاب‌هایی در حوزه ایرانشناسی، کودک و نوجوان، هنر، ادبیات معاصر و دین را در معرض دید قرار داده است.

رونمایی از دو عنوان کتاب به زبان کره‌ای با عناوین «تاریخ ایران و پرشیا» و «مجموعه آثار شعرای نامی ایران» از دو مولف ایرانی و کره‌ای، دعوت از ناشران خارجی برای حضور در نمایشگاه کتاب تهران، امضاء تفاهم‌نامه همکاری مشترک با نمایشگاه کتاب سئول، معرفی طرح بورسیه برای ناشران، نویسندگان و مترجمان فعال در حوزه کتاب‌های فارسی و معرفی کتاب‌های طرح «گرنت» از جمله برنامه‌هایی است که در غرفه ایران دنبال می‌شود.

یادآور می‌شود فعالیت‌های غرفه ایران در نمایشگاه کتاب سئول از امروز (30 خرداد) آغاز و تا 3 تیرماه ادامه دارد.

معاون اقتصادی بانک مرکزی خبر داد؛

نقدینگی بازهم نقش آفرین شد

پنج شنبه, 31 خرداد 1397 ساعت 06:52

معاون اقتصادی بانک مرکزی اجزای نقدینگی از سال 96 مورد بررسی قرار دادو گفت: در پایان سال گذشته نقدینگی به1530 هزار میلیارد تومان رسید که حدود 12 درصد رشد آن ناشی از ساماندهی و پوشش آماری سال‌های قبل بود.

به گزارش چاپ ونشربه نقل از اقتصاد آنلاین، پیمان قربانی معاون اقتصادی بانک مرکزی افزود: پایه پولی 19.1 درصد و ضریب فزاینده 2.5 درصد رشد پیدا کرده است. عوامل مؤثر در پایه پولی سهم خالص دارایی‌های خارجی بوده که 11.2 درصد افزایش داشته همچنین پایه پولی 214 هزار میلیارد تومان بوده است؛ ضریب فزاینده نقدینگی نیز 7.44 درصد بوده است.

قربانی به تسهیلات پرداختی در سال 96 اشاره کرد وگفت: 614 هزار میلیارد تومان تسهیلات پردخت شده که نسبت به سال قبل آن 12 درصد رشد دارد. 61.7 درصد از این تسهیلات مربوط به تامین سرمایه در گردش بوده و سهم صنعت و معدن 7.6 درصد بود. در بخش تسهیلات خرد بخش وام قرض‌الحسنه ازدواج یک میلیون و 175 هزار نفر به ارزش 122 هزار و 536 میلیارد ریال تسهیلات دریافت کردند که رشد 15.2 درصدی دارد.

وی تاکید کرد: از اول امسال تا 15 خرداد نیز بیش از 183 هزار نفر به ارزش 28هزار و 300 میلیارد ریال وام قرض‌الحسنه ازدواج دریافت کردند.

وی ادامه داد: در بیست و هشتمین همایش سیاست‌های پولی و ارزی که در مرکز همایش‌های صدا و سیما در حال برگزاری است، با اشاره به تشریح جزئیات رشد اقتصادی در سال 96 پرداخت و اظهار داشت: زیرگروه‌های کارگاه‌های بزرگ صنعتی نشان می‌دهد که در سال 96 نسبت به سال 95 وضعیت بهتری دارد و 7 گروه مثبت شده و سهم 95.4 درصدی را تجربه کرده است. بنابراین تحولات در کارگاه‌های بزرگ صنعتی نسبت به سال 95وضعیت مطلوب‌تری داردوی افزود: سهم مصرف بخش خصوصی 2.5 درصد رشد کرده و 3.9 مربوط به بخش دولتی است.

معاون اقتصادی بانک مرکزی به حوزه ساختمان اشاره کرد و گفت: اگرچه در فصل چهارم سال 96 رشد حوزه ساختمان منفی 6 درصد بوده اما سرمایه‌گذاری بخش خصوصی 8 درصد مثبت بوده و منفی بودن رشد بخش ساختمان ناشی از تحولات و کاهش سرمایه‌گذاری عمرانی در بودجه دولت قلمداد می‌شود.

قربانی با بیان اینکه در حوزه جواز تاسیس صنعتی به لحاظ تعداد 23.6 درصد رشد داشتیم یادآور شد: در بخش سرمایه‌گذاری 37.4 درصد و اشتغال 22.8 درصد نسبت به سال 95 وضعیت بهتری دارد. همچنین در بخش پروانه بهره‌برداری 3.3 درصد رشد وجود داشته است.

وی افزود: در بخش خودروهای سبک و سنگین در سال 96 نسبت به سال قبل آن 13.8درصد رشد داشته که 14.9 درصد آن مربوط به خودروهای سواری است.

معاون اقتصادی بانک مرکزی به سیاست‌های مختلف بانک مرکزی برای رونق بخش مسکن اشاره کرد و بیان داشت: در منابع مالی امهال 10 ساله خطوط مسکن مهر را شاهد بودیم همچنین صندوق پس‌انداز یکم تاسیس شده و اکنون نرخ سود تشکیلاتی آن در بافت فرسوده به 6 درصد و سایر موارد 8 درصد کاهش یافته است. علاوه بر آن سقف تسهیلات 160 میلیون برای زوجین افزایش یافت.

پنج شنبه, 31 خرداد 1397 ساعت 06:41

انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا در اطلاعیه‎ای از آخرین وضعیت محموله‎های کاغذ گلاسه که چند ماهی است در بند گمرکند خبر داد. بر اساس این اطلاعیه، پس از انجام جلسات فراوان و پیگیری‎های متعدد سرانجام گمرک کاغذهای گلاسه‎ی زیر ۲۵۰ گرم را جزء کاغذهای باکاربرد و مورد استفاده برای نوشتن، چاپ و سایر مقاصد گرافیکی شناسائی کرد. لذا طبق آخرین بخشنامه‎ گمرک کاغذهای گلاسه‎ی زیر ۲۵۰ گرم پس از تعیین ماهیت توسط سازمان استاندارد، کما‎فی‎السابق مجاز به ترخیص از گمرکات کل کشور هستند.

پنج شنبه, 31 خرداد 1397 ساعت 06:38

به گزارش چاپ ونشر به نقل از شفقنا- اعظم کیان افراز؛ مدیر نشر افراز در نوشتاری با عنوان بی اخلاقی در حوزه نشر بیداد می کند مهم‌ترین مساله ای که امروز صنعت نشر و همچنین مطبوعات را تهدید می‌کند، مساله‌ قیمت کاغذ و گلاسه و بی‌ثباتی آن است. بالا و پایین شدن نرخ ارز که در این چند ماه اخیر شاهدش بوده‌ایم، تبعات فاجعه‌باری به‌دنبال داشته و بار سنگینی را بر دوش ناشران و مخاطبان کتاب گذاشته است. یادآوری این نکته ضروری است که همه جنبه‌های یک کشور، اعم از مسائل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی و تحت تاثیر فرهنگ است و تمام نهادهای مربوطه باید دست به دست هم دهند و این مساله را حل کنند چرا که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تنهایی از عهده این کار برنمی آید و تمام نهادها و حوزه ها موظفند در این خصوص کاری کنند تا هرچه زودتر ارز دولتی به کاغذ تعلق بگیرد و در عین حال سیاست‌های اعلام‌شده در این باره باید ضمانت اجرایی داشته باشد.

در اردیبهشت ماه اعلام شد که یارانه دولتی به کاغذ تعلق می‌گیرد اما در عمل این اتفاق نیفتاد. ما در ماه اسفند، کاغذ را با قیمتِ بندی ۶۰ هزار تومان تهیه می‌کردیم و امروز همان کاغذ را با قیمت ۱۱۰هزار تومان می‌خریم؛ این اتفاق برای حوزه نشر فاجعه است!

مردم به دلایل مختلف از کتاب دور شده‌اند و با افزایش قیمت کتاب به دلیل افزایش قیمت کاغذ، دورتر هم خواهند شد؛ در این میان متولیان باید کاری کنند که دسترسی مردم به کتاب راحت تر شود اما این اتفاق با بالابردن قیمت کاغذ امکان پذیر نیست. ناشر کتاب ها را در یک پروسه شش ماهه تا یک ساله می‌فروشد بنابراین تغییر قیمت کار مشکلی است. کتاب‌هایی را که برای نمایشگاه چاپ‌شده نمی‌توان با همان قیمت ارائه کرد و این کار را برای همه ما سخت کرده است.

اگر از بعد اقتصادی بگذریم، مساله‌ بعدی که حوزه نشر را دچار بحران کرده است، فضای غیر اخلاقی و غیر حرفه‌ای است که بر این حوزه حکمفرما شده است. این فضا از سال ۹۰ شروع به رشد کرد و امروز، فضای ناخوشایندی ایجاد کرده است. متاسفانه اکثر ناشران صرفا به دنبال بیزینس هستند؛ آن‌ها تنها به این فکر می‌کنند که چه کتابی منتشر کنند تا بیشتر بفروشد و متاسفانه این به رسم غالب در بازار نشر بدل شده است. اگر یک نویسنده نوبل بگیرد، می بینیم که همزمان چندین و چند ناشر کتاب های او را منتشر می کنند.

فاجعه عمیق‌تر از این حرف‌هاست؛ متاسفانه بی‌اخلاقی بین ناشران بسیار زیاد شده است به گونه‌ای که با تغییر چند فعل و فاعل، کتابی را از یک مترجم و ناشر دیگر به اسم خودشان منتشر می کنند!

همچنین مساله کپی، قاچاق و پی دی اف‌های رایگان در اینترنت نیز به معضل دیگری برای ناشران تبدیل شده است. ما برای تولید هر کتاب هزینه می کنیم. مترجم و نویسنده و ناشر برای خودشان حقوقی دارند که متاسفانه در این فضا، زیر پا گذاشته می شود. قاچاق کتاب و سرقت ادبی، کاری است که برخی ناشران انجام می‌دهند. همه به یاد داریم که در دهه ۸۰ برخی ناشران به چاپ کتاب های موفقیت مانند «قورباغه ات را قورت بده»، یا «چه کسی پنیر مرا جابه جا کرد» می‌پرداختند؛ این اتفاق تنها در حوزه کتاب‌های روانشناسی و موفقیت می‌افتاد اما امروز دیگر در حوزه ادبیات و فلسفه هم شاهد این اتفاقات هستیم. این حوزه ها تولید اندیشه می کنند، به همین دلیل باید جلوی این گونه بی‌اخلاقی‌ها را دست کم در چنین حوزه هایی گرفت. اگر در همان سال‌ها تدبیری برای جلوگیری از این گونه کتاب‌سازی‌ها اندیشیده شده بود، شاید امروز شاهد چنین بازار آشفته‌ای نبودیم.

شاید مهم‌ترین راهکار برای جلوگیری از این بی اخلاقی ها، پیوستن به کنوانسیون برن باشد؛ ما هرچه زودتر قانون کپی رایت را بپذیریم، کمتر با چنین فضاهای غیر اخلاقی روبه رو خواهیم شد. از سوی دیگر وجود کپی رایت باعث می شود که نشر ما در جهان شناخته شود. همین آثاری که ما ترجمه و منتشر می‌کنیم خود یک کار غیر اخلاقی است و بهتر است متولیان هرچه زودتر فکری برای پیوستن به کنوانسیون کنند.

یکی دیگر از معضلات حوزه‌ نشر، فقدان فضای برابر برای ارایه کتاب در ویترین کتاب‌فروشی است. تعداد ناشران نسبت به کتابفروشی ها بسیار بیشتر است. بسیاری از محلات دارای کتابفروشی نیستند. ما نباید کتابفروشی ها را در یک منطقه متمرکز کنیم بلکه باید در سطح شهر پخش شوند تا مردم به کتاب دسترسی داشته باشند.

از سوی دیگر آثار تالیفی ما کمتر خوانده می‌شود و متاسفانه کتاب‌های ترجمه مخاطب بیشتری دارند. ما توقع داریم که کارهای تالیفی هم خوانده شوند چرا که این آثار می‌توانند تولید اندیشه و خلاقیت کنند.

در کنار تمام این مسائل که اشاره کردم، برخوردها و نگاه‌های سلیقه‌ای که در تمام این سال‌ها وجود داشته و گاهی همچنان ادامه دارد به فضای نشر ضربه زده است.برای مثال در دولت‌های نهم و دهم، آسیب جدی‌ای به حوزه کتاب وارد شد که شاید تا سال‌های سال جبران نشود. در آن دولت‌ها، نگاه های سلیقه‌ای حاکم بر فضای نشر بیداد می‌کرد و همین نگاه‌های سلیقه‌ای، اعتماد مخاطب را کم کرد.

در پایان بهترین راهکاری که می توان برای نجات این حوزه ارائه داد، واگذاری تمام امور نشر به اتحادیه‌ و صنف است که می‌توانند بهتر از پسِ کار برآمده و تحولی در این حوزه ایجاد کنند.

 

پنج شنبه, 31 خرداد 1397 ساعت 06:34

کمی قبل از آغاز نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از قرار گرفتن کاغذ در فهرست کالاهای اساسی خبرداد. با وجود تأثیر مثبتی که این گفته صالحی بر بازارملتهب کاغذ داشت، گفته‌های ناشران حاکی از آن است که همچنان شرایط چندان مطلوبی بر این بخش حاکم نیست.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایران، با توجه به نیازی که به همراهی بیشتر مسئولان با فعالان نشراحساس می‌شود گزارش امروز را به وضعیت حاکم بر خرید و فروش کاغذ و انعکاس گفته‌های برخی فعالان این حوزه اختصاص دادیم.

بازار ملتهب کاغذ پیش روی ناشران

اواخر فروردین ماه سال‌جاری، در بحبوحه افزایش روز افزون قیمت کاغذ، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با انتشار شبانه توئیتی نوشت: «کاغذ در لیست کالاهای اساسی همچون مواد غذایی و دارویی قرار گرفت و از تفاوت ارزی، که دولت تأمین می‌کند، برخوردار خواهد بود.» همین خبر چند سطری منجر به روحیه بخشی هر چند اندکی میان اهالی نشر شد. با وجود انتشار این خبر خوش آن‌طور که اهالی نشر می‌گویند همچنان بازار کاغذ در التهاب نوسانات قیمت به سر می‌برد و ناشران از این مسأله گلایه دارند که قادر به تصمیم‌گیری برای یک سال آینده نیستند.

اعظم کیان افراز، مدیر مسئول نشر افراز از جمله ناشرانی است که از وضعیت عرضه و فروش کاغذ گلایه دارد: «از اواسط دهه 80 بواسطه برخی رانت خواری‌ها، یارانه کاغذ به طور کامل حذف و قرار به اعطای آن از راه‌های دیگری گذاشته شد. هر چند که بعد از این ماجرا یارانه‌ها به شکل برابر در اختیار اهالی نشر قرار نگرفت و باز هم شاهد حق کشی بودیم.»

همان طور که این فعال نشر اشاره کرد، در دولت دهم بازار کاغذ با مشکلات متعددی روبه‌رو شد، کاغذی که تا دی ماه سال 89 به قیمت‌بندی 25 هزار تومان به فروش می‌رسید درعرض چند ماه به حدود‌بندی 100 هزار تومان رسید. البته در نهایت با تشکیل کارگروهی، مسئولان فرهنگی و نمایندگان نشر موفق به برقراری ثبات نسبی در قیمت کاغذ شدند و قیمت آن حول و حوش‌ بندی 84 تا 88 هزار تومان ثابت نگه داشته شد.

کیان افراز درباره وضعیت فعلی بازار کاغذ گفت: «در شرایطی که من ناشر قادر به خرید کاغذ نیستم چطور می‌توانم کتاب تولید کنم! متأسفانه خبری از کاغذ با ارز دولتی هم نیست، نشر به‌حمایت جدی نیاز دارد وگرنه باید به مرور شاهد حذف کامل کتاب از زندگی مردم باشیم. انتشار 100 یا 200 نسخه‌ای کتاب فاجعه‌ای است که باید زودتر چاره‌ای برای حل آن بیندیشیم.»

خسرو رحمت الهی، مدیر بازرگانی نشر «محراب قلم» نیز درباره مشکلاتی که اهالی نشر این روزها در خرید کاغذ با آن روبه‌رو هستند گفت:«از دی ماه سال گذشته قیمت کاغذ با روندی صعودی روبه‌رو شده و ما به طور مرتب شاهد تغییر قیمت آن حتی به شکل روزانه هستیم. برای خرید 10-20‌بندی کاغذ با مشکل روبه‌رو نمی‌شوید، اما اگر بخواهید 200-300 بند خریداری کنید آن وقت است که متوجه کمیاب بودن کاغذ می‌شوید.»

او یکی از مهم‌ترین دلایل کمبود کاغذ در بازار را خودداری کاغذفروشان از فروش کاغذ خواند و گفت: «وقتی قیمت ‌ها به روز تغییر می‌کند، کاغذ فروشان ترجیح می‌دهند صبر کنند و ببینند افزایش قیمت‌ها تا کجا خواهد رفت که سود بیشتری از فروش ببرند.»

مدیربازرگانی نشر محراب قلم ادامه داد: «اغلب اهالی نشر در آستانه برپایی نمایشگاه کتاب بواسطه مشکلاتی که عنوان شد موفق به انتشار کتاب نشدند. از دوستانی که می‌گویند می‌توان کاغذی که با ارز مبادله‌ای وارد شده را خرید بپرسید از کجا امکان انجام چنین خریدی هست تا ما هم برویم و بخریم! روز گذشته کاغذ 70 در 100 هفتاد گرمی به قیمت 130 هزار تومان و کاغذ 60 در 90 هم به قیمت 110 هزار تومان به فروش می‌رسید، این قیمت‌ها برای اهالی نشر به هیچ وجه مقرون به صرفه نیست.»

تلاش کار گروه کاغذ برای کنترل بازار

محمدرضا توکل صدیق، نایب رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران برخلاف دو ناشر قبلی معتقد است شرایط آنقدرها که دیگر همکارانش می‌گویند هم بد نیست، او در همین رابطه گفت: «وارد‌کنندگان کاغذ از آنجایی که نمی‌دانند در روزهای آینده چه اتفاقاتی پیش روی قیمت کالایی است که وارد می‌کنند، بنابراین دست نگه داشته و چیزی نمی‌فروشند. با وجود این، تلاش دولت برای قرار گرفتن کاغذ در فهرست کالاهای اساسی و خبری که در پی آن وزیر ارشاد منتشر کرد موفق به ایجاد آرامشی هر چند مختصر در بازار این کالا شد.»

او ادامه داد:«هم‌اکنون زمان انتشار کتاب‌های آموزشی است، اگر اغلب مشکلات کاغذ به همین شیوه ادامه پیدا کند نه تنها ناشران عمومی، بلکه حتی نظام آموزشی هم با مشکلات بسیاری روبه‌رو می‌شود. منکر مشکلات فعلی نشر نیستم اما معتقدم شاید دسترسی به کاغذی که همیشه استفاده می‌کنیم مشکل باشد اما می‌توان از برندهایی با کیفیت کمی پایین‌تر استفاده کرد.»

از پاییز سال گذشته وقتی کاغذ از فهرست کالاهایی که با ارز مبادله‌ای خریداری می‌شوند خارج شد بواسطه مشکلاتی که برای ناشران در خرید آن پیش آمد کارگروهی با عنوان«تنظیم بازار کاغذ» با همکاری نمایندگان تشکل‌های صنفی و همچنین دو وزارتخانه «فرهنگ و ارشاد اسلامی» و «وزارت صنعت، معدن و تجارت» تشکیل شد.

غلامرضا شجاع یکی از نمایندگان حاضر در این کارگروه است که نمایندگی مصرف‌کنندگان را برعهده دارد. او دراین باره گفت:«در این کارگروه که در معاونت وزارت صنعت، معدن و تجارت تشکیل شده نمایندگان صنف‌های مختلف همچون ناشران، سندیکای تولیدکنندگان داخلی و وارد‌کنندگان حضور دارند. اولین کارکرد موفقیت‌آمیز این کارگروه را می‌توان خارج کردن افزایش تعرفه واردات کاغذ از دستور کار هیأت دولت دانست.»

از آنجایی که پاییز سال قبل برای مدتی کاغذ از فهرست کالاهایی که با ارز مبادله‌ای خریداری می‌شوند خارج شد این کارگروه برای بازگرداندن دوباره آن به فهرست مذکور تلاش کرد. شجاع ادامه داد: «خوشبختانه موفق به بازگرداندن دوباره کاغذ به این فهرست شدیم، یکی دیگر از کارکردهای این کارگروه حذف معافیت تعرفه‌ای و مالیات بر ارزش افزوده از کاغذ بود.»

این نماینده حاضر در کارگروه «تنظیم بازار کاغذ» چندان با گلایه‌های مطرح شده از سوی ناشران موافق نیست و حتی تأکید دارد که اطلاعات آنان از بازار کاغذ اشتباه است! به گفته وی کاغذ بعد از غذا و دارو به‌عنوان کالای اساسی به شمار می‌آید. با وجود آنکه اغلب ناشران تأکید دارند که خبری از کاغذ وارد شده با ارز مبادله‌ای نیست، اما شجاع تأکید دارد که کاغذهایی که وارد کشور شده، نه تنها با ارز چهار هزار و 200 تومانی وارد نشده‌اند بلکه با ارز سه هزار و 800 تومانی خریداری شده‌اند چراکه بنابرآخرین جلسه کارگروه کاغذ بنا شده کاغذهای چاپ و تحریری با ارز سه هزار و 800 تومانی وارد کشور شوند.

این فعال عرصه نشر ادامه داد: «وارد‌کنندگان کاغذ به‌طور مستقیم با بانک مرکزی در ارتباط هستند و از این طریق کاغذ را با ارز سه هزار و 800 تومانی وارد می‌کنند. کاغذ 100 در 70 هفتاد گرمی اندونزی برای تاجران کاغذ در نهایت بندی106 تا 107 هزار تومان وارد می‌شود. از همین رو با توجه به مشکلاتی که اهالی نشر با آن روبه‌رو هستند از تاجران کاغذ درخواست کرده‌ایم تا کاغذ را با سود سه تا پنج درصدی به ناشران بفروشند؛ به لحاظ قانونی هم آنان مجاز به دریافت 15 درصد هستند. توان اقتصادی ناشران به‌گونه‌ای شده که حتی اگر کاغذ به اندازه لازم در دسترس‌شان باشد بازهم قدرت خرید آن را ندارند.» آن طور که در خبرهای روزهای اخیر آمده یک هفته پس از تصمیم کارگروه کاغذ کشور برای تخصیص ارز ۳۸۰۰ تومانی به کاغذهای چاپ و تحریر، سرانجام صدها تُن کاغذ که واردکنندگان نتوانسته بودند از گمرک ترخیص کنند، وارد بازار شده است. حالا باید دید تاجران کاغذ باز هم دست نگه می‌دارند تا از نوسانات قیمت حداکثر بهره را ببرند یا با دریافت سود کمتری به فروش این کالای اساسی رضایت می‌دهند./

چهارشنبه, 30 خرداد 1397 ساعت 12:45

مدیر مسئول انتشارات نگار تابان گفت:افراد تحصیلکرده که اشتغالی ندارند به صنعت نشر ورود می کنند و به دلیل نداشتن تخصص باعث نابسامانی بازار نشر می شوند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از باشگاه خبر نگاران جوان، احمد دولت آبادی مدیر مسئول انتشارات نگار تابان، در خصوص اعطای مجوز انتشارات به افراد با وجود اوضاع نامساعد بازار کتاب گفت: وقتی دانشگاه یک مدرک لیسانس می‌دهد به نشانه اینکه فرد چهار سال این دوره را گذرانده است اما نمی‌تواند اشتغالی برای آن‌ها ایجاد کند و از آنجایی که تعداد  لیسانسه‌ها و فوق لیسانسه‌ها زیاد است ،مجبور هستند که با ناشران رقابت کنند.

وی افزود:کسی که لایق باشد و توانایی داشته باشد می‌تواند از شرایط سخت کار عبور کند و خودش را در کار نشر اثبات کند و کسی هم که نتواند در این زمینه فعالیت کند مجوزش باطل می‌شود.

مدیر مسئول انتشارات نگار تابان با بیان اینکه رقابت با ناشران در صنعت نشر یک دور ماراتن است که باید از این مرحله سخت عبور کنند، ادامه داد:شاید بعضی‌ها در کار نشر موفق شوند برخی هم تغییر شغل دهند. شرایط کار سخت است، اما به هرحال در کار نشر هم باید نیروی جوان وجود داشته باشد.

دولت آبادی با بیان اینکه افراد بیکار با هدف اینکه شغلی داشته باشند وارد این عرصه می شوند، ادامه داد:حتی اگر کار نشر درآمد هم نداشته باشد فرد لیسانسه را از سرخوردگی درمی آورد و می‌گوید شاغل است هرچند که حقوقش ناچیز باشد چرا که از بیکاری بهتر است.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه انتشاراتی‌های نوپا در کار ترجمه ورود کرده اند، بیان کرد:کسانی که به بازار نشر می‌آیند یک مقدار سرمایه دارندکه  آن سرمایه را یا در کتاب نفیس هزینه می‌کنند یا در زمینه ترجمه کتاب‌هایی سرمایه گذاری می‌کنند که ناشر دیگر زحمت ترجمه آن را کشیده است و این‌ها پخته خوری می‌کنند.

دولت آبادی افزود:بعد از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران تصمیم گرفتم کتاب ترجمه کنم و برای این کار دو مترجم استخدام کردم اولین شرطم برای آن‌ها این بوده که کتاب‌هایی را ترجمه کنند که در ایران ترجمه نشده است. متاسفانه امروز هرجا می‌روید کتاب کوری در همه ناشران است.

وی با اشاره به اینکه تخصص در صنعت نشر بسیار کم است، تصریح کرد: بسیاری از ناشران درباره بازار، محتوا و کیفیت کتاب اطلاعاتی ندارند و وارد بازار نشر شده اند.

دولت آبادی با بیان اینکه اکثر آن‌هایی که در صنعت نشر می‌بینم خودشان کتابخوان نیستند و یک جلد کتاب هم نخوانده اند، افزود:کسی را می‌شناسم که یک جلد کتاب هم نخوانده است، اما در صنعت نشر فعالیت می‌کند اوضاعش از من کتابخوان از نظر سرمایه در بازار کتاب بهتر است چرا که ناشران ما تاجران فرهنگی هستند.

وی با بیان اینکه ۱۵ هزار مجوز نشر در کشور صادر شده است در حالی که کشور به این تعداد مجوز نیاز ندارد، بیان کرد:با وجود اینکه بسیاری از ناشران مجوز نشرشان باطل شده است باز هم تعداد کسانی که مجوز دارند زیاد است و افراد کم تخصص هم در این عرصه وجود دارد.

دولت آبادی با تاکید بر اینکه اگر برای من یک فرصت شغلی بهتر وجود داشته باشد از فعالیت در صنعت نشر استقبال نمی‌کنم، گفت: اکثر آن‌هایی که مجوز نشر می‌گیرند مدرک رشته‌های فنی را دارند و هیچ مدرکی مرتبط با رشته‌های فرهنگی ندارند و دانش آموخته رشته زبان و ادبیات فارسی نیستند.

وی ادامه داد:تحصیل کرده‌ای که از سرناچاری در زمینه صنعت نشر فعالیت می‌کند، می‌گوید که اسمم را ناشر می‌گذارم با این که هیچ تخصصی ندارم چرا که پول وارد بازار کار می‌کنم و فکر می‌کنم بازار دلالی است.

دولت آبادی با اشاره به فعالیت ناشران نوپا در زمینه کتابسازی خاطر نشان کرد:ناشری که تازه وارد بازار نشر شده است نمی‌تواند رقابت کند از این رو به کتابسازی روی می‌آورد. بنر‌های تبدیل پایان نامه به کتاب را در بازار نشر می‌بینید می‌نویسند تبدیل پایان نامه به کتاب حتی یک جلد، بهتر است که در زمینه تخصصی خودشان کتاب منتشر کنند، ولی می‌بینیم در زمینه کتاب کودک یا روانشناسی و هر حوزه دیگری کتاب منتشر می‌کنند و معلوم نیست در چه حوزه‌ای فعالیت می‌کنند.

چهارشنبه, 30 خرداد 1397 ساعت 12:36

فشار اقتصادی حاکم بر مطبوعات از افزایش قیمت کاغذ تا استقبال نکردن ادارات و سازمانهای دولتی از اشتراک نشریات و ضعف کنترل بر رسانه های بی نام و نشان در فضای سایبری عرصه را بر مطبوعات محلی و خودگردان استان کرمان تنگ کرده که زمزمه های تعطیلی آنها، این روزها گوش ها را می آزارد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایرنا، مطبوعات به عنوان نبض تپنده و حیات پویای بشریت، امروز به دلیل مواجه شدن با معضلات فراوان و البته ساماندهی نشدن این موانع در کانال های مشخص و کارشناسی شده همچنان با مشکلات مختلف دست و پنجه نرم می کنند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی استان کرمان اقدام به برگزاری میزگرد ' زمزمه های تعطیلی نشریات کرمان به گوش می رسد ' با حضور جمعی از مدیران مسئول و سردبیران مطبوعات محلی و فعالان و صاحبنظران رسانه ای این استان کرده و به بررسی راهکارهای خروج مطبوعات کرمان از مشکلات پیش رو که بیشتر رنگ اقتصادی دارد، نیز پرداخته است .

در این میزگرد روح الله خدیشی( مدیرعامل خانه مطبوعات شمال استان کرمان)، محمد لطیف کار (مدیر مسئول هفته نامه استقامت و فردای کرمان)، محمد صادق طاهری(مدیر مسئول روزنامه واقعه)، حسین شهابی(مدیر مسئول هفته نامه پایان هفته)، حسین جمالی(مدیر مسئول نشریه امید کرمان)، سلمان مختاری مقدم(مدیر مسئول روزنامه سفیر کرمان)، سید علی موسوی (مدیر مسئول نشریه نسل مهتاب)، محمد حسنی سعدی( مدیر مسئول هفته نامه هفتواد)، بتول ایزدپناه (مدیر مسئول نشریه سرمشق) و محمد فتح نجات (سردبیر روزنامه کرمان امروز) حضور داشتند.

همچنین در این میزگرد اهالی مطبوعات کرمان از جمله چالش های این حوزه را در معضلاتی از جمله کاغذ ،تسهیلات یارانه ای ، نامناسبی شاخص های رتبه بندی ، وجود رسانه های بی نام و نشان ،صدور بی رویه مجوز ها ،نامناسبی آگهی های سایتی ، فقدان اشتراک های اداری و ضعف نظارت عنوان کردند و به ارائه راهکارهای برون رفت از این چالش ها پرداختند.

فعالان مطبوعاتی استان کرمان براین باورند که چالش های یاد شده زنگ خطر را برای مطبوعات به‌ صدا در آورده و در صورت ادامه یافتن این وضعیت آنان گزینه ای جز تعطیلی فراروی خود نخواهند داشت.

این عده افزودند : می توان با تدبیر مسئولان و البته همراهی مطبوعات آنها مشکلات موجود را به حداقل ممکن رساند تا تنها حیات و پویایی گذشته رسانه های مکتوب را به آنها برگرداند و از سویی استقلال تاثیرگذاری رسانه های داخلی را بر افکار عمومی همچون گذشته تثبیت کرد.

آقای وزیر پاسخ دهد!!!

مدیر مسئول روزنامه واقعه در این میزگرد گفت: آقای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پاسخ دهد، چرا روند حمایت از فرهنگ مکتوب نزولی است و صعودی نیست؟

محمدصادق طاهری اظهار داشت: برغم اینکه برخی معتقدند عمر فرهنگ مکتوب به پایان رسیده اما معتقدم در جامعه فعلی با توجه به تبعات منفی فضای مجازی ضرورت حیات فرهنگ مکتوب بیش از گذشته است.

وی افزود: اعتقاد مسئولان مطبوعات بر این بود که فرهنگ مکتوب بخصوص در بخش محلی بماند در حالی که در این راستا در عمل اقدامی انجام نشده است.

طاهری ادامه داد: تاکنون نشنیده ایم مسئولان داد بزنند و بگویند به داد فرهنگ مکتوب برسید.

وی با بیان این مطلب که ساختار ادبیات اخلاق رسانه ای ما نیز اکنون در حال بهم ریختن است، تاکید کرد : با یک بازنگری کارشناسانه در این خصوص می توان به ضریب بالای ماندگاری مطبوعات مکتوب نیز کمک کرد.

نبود نظارت دولت بر رسانه های بدون شناسنامه

مدیر مسئول هفته نامه استقامت کرمان گفت: دامنه بحث در زمینه مشکلات مطبوعات بسیار وسیع است لذا اعتقاد دارم اگر چه رسانه های مکتوب تحت فشار قرار دارند و بخشی از نفوذشان در سالهای اخیر به دلیل توسعه فضای مجازی کاسته شده اما در ایران هنوز زود است که بگوییم عمر رسانه های مکتوب به پایان رسیده است.

محمد لطیف کار اظهار داشت: احساس می شود اتفاقی که برای رسانه های مکتوب با روند موجود رخ می دهد ورای توسعه فضای مجازی است و به دلیل یک نوع بی سیاستی و بی تدبیری رخ داده است.

وی گفت: رسانه های مکتوب نه تنها در کرمان بلکه در دیگر نقاط با روند موجود خیلی به سرعت رو به نابودی می روند.

این فعال رسانه ای تاکید کرد: رئیس جمهوری اخیرا در جمع اصحاب رسانه مطالبی را فرمودند که بسیار اهمیت دارد.

وی ادامه داد: دکتر روحانی از رسانه های بی نام و نشان نام برد که یکی از بزرگترین چالش های جامعه امروز ما همین رسانه ها است.

لطیف کار تاکید کرد: من از دولت انتقاد دارم چرا نظارتی بر رسانه های بی نام و نشان نمی شود؟ آیا رسانه های شناسنامه دار باید آنها را کنترل کنند؟

وی تصریح کرد: زمانی که رسانه های بی نام و نشان زیاد می شود دولت نمی تواند از رسانه های شناسنامه دار توقع داشته باشد که مرجع افکار عمومی باشند.

به گفته لطیف کار، رسانه هایی که راهی برای توسعه کار خود ندارند و توانایی اداره روزمره خود را ندارند نمی توانند این مساله خطیر را به انجام برسانند.

وی ادامه داد: اگر روی همین مورد رسانه های بی نام و نشان کار شود می تواند در بخش گره گشایی از مطبوعات تاثیرگذار باشد.

مدیر مسئول هفته نامه استقامت به وجود رسانه های بدون مجوز در فضای مجازی با مخاطبان زیاد اشاره کرد و گفت: این رسانه ها بدون هیچ کنترلی آزادی عمل دارند و هرگز پاسخگوی اقدامات خود نیستند در حالی که رسانه های دیگر این شرایط را ندارند.

وی تصریح کرد: اگر دسترسی به اطلاعات برای رسانه ها بیشتر شود رسانه ها برای مخاطبان جذاب تر می شود.

وی تصریح کرد: مسئولان نباید تصور کنند فقط برای گزارش عملکرد به رسانه ها مراجعه کنند و اگر این سیاست ها اصلاح شود رسانه ها مخاطب پیدا می کنند و رسانه بی مخاطب راهی جز تعطیلی ندارند.

لطیف کار تاکید کرد: قصدم این نیست که دولت یارانه مطبوعات را اضافه کند بلکه نظرم بر این است پرداخت یارانه به مطبوعات رقابت مطبوعاتی را بر هم می زند و به رسانه های ضعیف فرصت می دهد در صحنه بمانند.

وی تصریح کرد: دولت باید در جاهای دیگر برای رسانه ها هزینه کند و در بخش هایی مانند اینترنت فضای مجازی و سایر مسائل کمک کننده رسانه ها باشد.

مطبوعات خلا نبود نشاط را در جامعه جبران کنند

فعال رسانه ای استان کرمان با اشاره به اینکه روزنامه نگاری امروز باید تحقیقی شود ، گفت: در بخش گزارش و تحلیل، مطبوعات محلی می توانند ضمن اثر گذاری، سرزندگی و خلا نشاط را در جامعه جبران کنند.

حسین شهابی افزود: مطبوعات محلی با مثلث تولید محتوا، سازماندهی آگهی و مدیریت صحیح می توانند تاثیر گذاری مناسبی در جامعه داشته باشد.

وی اظهار داشت: آسیب امروز مطبوعات نپرداختن به مسائل خاص حوزه جغرافیایی انتشار این نشریه است و باید 80 درصد از مطالب هر نشریه به محدوده انتشار آن اختصاص یابد تا اثرگذاری بیشتری داشته باشد.

مدیر مسئول هفته نامه پایان هفته اضافه کرد : اینک نوع نگاه حاکمیت به مطبوعات به ابزاری برای رقیبی به نام احزاب تبدیل شده است.

شهابی افزود: بار احزاب را رسانه ها به دوش می کشند لذا بین احزاب و رسانه ها باید شفاف سازی شود لذا احزاب باید در قدرت و ثروت کشور سهیم شوند و مطبوعات این روند را کارشناسی کنند.

وی تصریح کرد: ساختار کشور در این بخش مشکلاتی دارد و تعداد احزاب و مطبوعات برای این بخش بسیار فراوان اما ناکارآمد است.

مدیرعامل پیشین خانه مطبوعات استان کرمان گفت: آسیب دیگر نوع نگاه روابط عمومی ها به مطبوعات محلی است که باید ارتباط منطقی و مستمری در این بخش ایجاد شود چرا که هم اکنون روابط عمومی ها نگاهی سطحی به مطبوعات دارند.

شهابی با بیان اینکه خانه مطبوعات نماینده صنفی مطبوعات استان کرمان است ،گفت: مدیران روابط عمومی باید نماینده افکار عمومی باشند و نه مدافع یک مدیر.

به گفته شهابی در وضعیت اقتصادی فعلی کشور، چشم امیدی در این برهه از زمان برای کمک به مطبوعات وجود ندارد و مطبوعات باید همچنان با رفتن به سوی کارهای گزارشی و میدانی و تحقیقی به فرهنگ روایی و شفاهی مخاطبان پاسخ دهند.

شهابی با قدردانی از حرکت ایرنا در برگزاری میزگردهای لازم در ارتباط با بررسی مشکلات مطبوعات ،اضافه کرد: این اقدامات نشانگر این هست که خوشبختانه نگاه رقیب بودن خبرگزاری ها به مطبوعات به نگاهی دوستانه تبدیل شده است.

ضعف آموزشی و نبود بنیه علمی قوی در مطبوعات برطرف شود

مدیر مسئول روزنامه امید کرمان گفت: بنیه علمی پایین امروز برخی از خبرنگاران و نبودن افراد شایسته در مطبوعات، مانع مطرح شدن صحیح و اصولی نیازها و پیشرفت استان کرمان شده و منابع خبری براحتی از پاسخگویی شفاف به خبرنگاران شانه خالی می کنند.

حسین جمالی افزود: امروز خبرنگاران در دنیا تمامی مسئولان را به چالش می کشند لذا این قشر باید به مسائل اشراف کامل داشته باشند تا تنویر افکار عمومی و پیشرفت در جامعه انجام گیرد.

وی عنوان داشت: هنوز به نیاز سنجی مطبوعات در استان کرمان پرداخته نشده و به مشکلات اساسی تسلط نداریم و اهل قلم مسئول یک جامعه هستند و نباید به بهایی ارزان قلم خود را با آگهی و یارانه قلم بفروشند.

وی گفت: باید از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که در ماههای آتی به استان کرمان سفر خواهند کرد ، بخواهیم خروجی کار خود را نسبت به عملیاتی کردن سیاستهای حمایتی از مطبوعات اعلام کنند زیرا باید مشخص شود که در برنامه های خود تا چه میزان پیشرفت داشته است.

شرکت های بیمه ای پاسخگوی نیازهای مطبوعات باشند

صاحب امتیاز و مدیر مسئول روزنامه سفیر کرمان گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با شرکت های بیمه ای قرارداد ببندد که پاسخگوی نیازهای مطبوعات باشند.

سلمان مختاری مقدم افزود: بسیاری از نشریات بیمه تکمیلی ندارند و مشکل فراوانی در این زمینه برای مطبوعات وجود دارد.

وی عنوان کرد: بخشنامه چاپ هشت صفحه ای مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید لغو شود تا نشریات بتوانند تعداد صفحات مورد نیاز خود را با توجه به سطح درآمدی خود چاپ کنند.

مختاری مقدم گفت: با توجه به نبودن اخبار تولیدی در نشریات محلی، چاپ چهار صفحه نیاز استان کرمان را برطرف می کند و صفحات بیشتر نشریات رقم فراوانی را دور ریز می کند.

وی افزود: روند صدور مجوزهای مطبوعات طی سالهای گذشته بسیار سهل شده است و افراد غیر متخصص وارد این حوزه شدند.

این فعال رسانه بیان کرد: منبع درآمد روزنامه ها آگهی ها است و بسیاری از شرکت ها و دستگاه ها از جمله دانشگاه علوم پزشکی بسیاری از آگهی های خود را روی سایت مناقصه می گذارند و برای زنده ماندن رسانه ها باید آگهی به آنها بازگردد.

وی با اشاره به اینکه برگزاری نشست های اینچنینی خبرگزاری جمهوری اسلامی استان کرمان در حوزه های مختلف بسیار تاثیر گذار است خواستار استمرار این برنامه ها شد.

دولت اشتراک نشریات ادارات را اجباری کند

مدیرمسئول و صاحب امتیاز نسل مهتاب نیز در این میزگرد اظهار داشت: دولت در عوض پرداخت یارانه و حفظ رقابت پذیری مطبوعات، اشتراک ادارات را اجباری کند و همچنین باید در کمیته ای نظارت بر توزیع آگهی انجام شود.

سیدعلی موسوی افزود: برخی مشکلات داخلی مطبوعات درون سازمانی و عوامل صنفی است و این عوامل درون سازمانی با آموزش و پژوهش برطرف می شود.

وی گفت: سیرتکاملی نشریات ریشه برخی از مشکلات آنها است و برای برنامه ریزی جامع در این زمینه باید مشکلات به تفکیک منشاء مشکل بررسی شوند.

وی تاکید کرد: مدیران کشور برای برنامه ریزی در مورد نیازهای مطبوعات باید از تمامی رسانه ها نظرات را دریافت کنند و کمیته ای راه اندازی شود مشکلات آنها را بررسی کنند.

این فعال رسانه استان کرمان گفت: تعداد صفحات نوعی تکامل و زایش نشریات را نشان می دهد و هر نشریه با توجه به بودجه خود آزادانه انتخاب کند چند صفحه چاپ کند و نباید مطبوعات به اجبار صفحات بیشتری چاپ کنند.

وی افزود: نشریات مکتوب و مطبوعات جامعه هدف را نمی توان به صراحت قضاوت کرد زیرا تعداد مطالعه کنندگان در حوزه کتاب و مطبوعات مشخص نیست.

همفکری رهگشا/رتبه بندی لازم

سردبیر روزنامه کرمان امروز با بیان اینکه برخی مسائل مطبوعات استان داخلی است که باید با همفکری و تعامل بین اصحاب رسانه استان برطرف شود ، افزود: وجود رتبه بندی مطبوعات امری لازم است که خود می تواند ضمن کمک به این تفاهم در رفع اغلب مشکلات رهگشا باشد.

محمد فتح نجات افزود: مطبوعات کرمان در امر مخاطب سازی موفق نیستند و دچار مشکلات اقتصادی و غیره می شوند و لازم است با شناخت بیشتر ذائقه مخاطبان جذب مخاطب در دستور کار قرار گیرد.

وی تصریح کرد: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در ملزم کردن دستگاه های اداری به تمکین از اجرای قوانین در حوزه مطبوعات نباید منفعلانه عمل کند .

سردبیر روزنامه کرمان امروز بیان کرد: این سخن غلطی است که می گویند با آمدن فضای مجازی نشریات مکتوب از بین می روند و نباید در بحث ها به این نکته تاکید شود .

وی با تاکید بر لزوم تخصیص یارانه مطبوعات تصریح کرد: باید نشریات رتبه بندی شوند تا برای بالا بردن سطح و کیفیت انگیزه در میان اصحاب مطبوعات انگیزه بوجود بیاید.

فضای مجازی نمی تواند با نشریات مکتوب رقابت کند

مدیر مسئول ماهنامه سرمشق گفت: هر چند حضور در فضاهای مجازی اجتناب ناپذیر است اما فضای مجازی چون اصالت و دقت ندارد نمی توانند با نشریات مکتوب رقابت کنند.

بتول ایزدپناه افزود: باید برای نشریه جذابیت بوجود بیاوریم و با نشان دادن توانایی های خود، خریدار و خواننده فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه در بحث بخشنامه ها سلیقه ای عمل می شود ،تصریح کرد: در حال حاضر تراکم نشریات در کرمان بوجود آمده است و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در صدور مجوز ها باید بیشتر دقت کند.

مدیر مسئول نشریه ستاره کرمان تاکید کرد: باید در صدور مجوز به نشریات تخصص و علم روزنامه نگاری مورد توجه قرار گیرد.

ایزدپناه اظهار داشت: شرایط اقتصادی و نبود امنیت شغلی موجب آشفتگی در کار مطبوعات استان کرمان شده است و باید تخصص گرایی حتما در دستور کار قرار داشته باشد.

سردرگمی اصحاب مطبوعات با سیاست های متغیر وزارتخانه

مدیر مسئول هفته نامه هفتواد کرمان گفت: با تغییر معاونت مطبوعاتی وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیاست های مطبوعاتی نیز تغییر پیدا می کند که همین امر سردرگمی اصحاب مطبوعات را بدنبال دارد.

محمد حسنی سعدی افزود: اختیارات خانه مطبوعات طبق اساسنامه با نیازهای مطبوعات تطابق ندارد و این نهاد قدرت اجرایی بیشتری باید داشته باشد.

وی تصریح کرد: برخی ادارات و سازمان ها نرخ شکنی در آگهی ها دارند که باید با نظارت بیشتر از فساد اداری جلوگیری شود.

مدیر مسئول نشریه هفتواد کرمان تاکید کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال حمایت از تولید داخلی، برنامه ریزی کند تا بجای واردات کاغذ خارجی، از کاغذ تولید داخل استفاده کند.

اهالی مطبوعات از قوانین پیروی نمی کنند

مدیرعامل خانه مطبوعات شمال استان کرمان گفت: برخی اوقات اهالی مطبوعات از قوانین تبعیت نمی کنند که موجب بوجود آمدن مشکلات در این حوزه می شود.

روح الله خدیشی افزود: تمرکز امور مطبوعات در تهران است و مطبوعات استان ها و شهرستان ها اثر گذاری در تصمیمات گرفته شده در رابطه با نشریات ندارند.

وی بابیان اینکه بیش از 300 نشریه در استان کرمان فعالیت دارند، تاکید کرد: چرا نباید در دیدار اصحاب مطبوعات با رئیس جمهوری یک نماینده از این استان حضور داشته باشد.

مدیرعامل خانه مطبوعات شمال استان کرمان گفت: فرایند توزیع یارانه مستقیم مطبوعات شفاف نیست و بخشنامه های جدید و تغییر سیاست ها به مشکلات مطبوعات و نشریات می افزاید.

وی با اشاره به اینکه صدای مطبوعات محلی شنیده نمی شود، افزود: در هشت ماه گذشته قیمت کاغذ 120 درصد افزایش داشته که هزینه های نشریات را به شدت بالا برده است.

خدیشی اظهار داشت: درصدد هستیم که با وارد کردن کاغذ بطور مستقیم و بی واسطه ، نیاز مطبوعات کرمان را با نرخ مناسب تامین کنیم چرا که با حذف واسطه ها، قیمت متعادل تر خواهد شود.

صفحه1 از491

درباره چاپ و نشر

چاپ و نشر ،پرتیراژترین نشریه چاپ کشور

منوی اصلی