• کاغذ کیلویی یک دلار

  کاغذ کیلویی یک دلار

  وزیر ارشاد در اوایل هفته جاری اظهار نظری مبنی برمنابع ملی برای تامین کاغذ روزنامه ها تمام شده است و فقط روزنامه
 • وزارت ارشاد راسا به واردات کاغذ وارد شود

  وزارت ارشاد راسا به واردات کاغذ وارد شود

  مجمع ناشران انقلاب اسلامی در خصوص بحران کاغذ در نامه‌ای به کمیسیون فرهنگی مجلس عنوان کرد: سؤال ما این است که چرا
 • کنفرانس بین‌المللی بسته‌بندی ایران

  کنفرانس بین‌المللی بسته‌بندی ایران

  کنفرانس بین‌المللی بسته‌بندی ایران توسط انجمن علوم و فناوری بسته‌بندی ایران در تاریخ ۲۴-۲۵ آذر ۱۳۹۷ در شهر تهران و در محل دائمی نمایشگاه‌های
 • 1
 • 2
 • 3
مدير01

مدير01

پنج شنبه, 25 مرداد 1397 ساعت 07:50

کسب‌وکارهای کوچک با مرور و بررسی استراتژی شرکت‌های موفق، درس‌های کاربردی زیادی یاد می‌گیرند. در نتیجه می‌توانند در جذب مشتریان، آگاهانه‌تر عمل کنند.

در دنیای رقابتی کسب‌وکار امروز، ساده است که رهبران شرکت‌های رقیب را دشمن خود فرض کنیم. درحالی‌که برای کسب سودآوری با چالش‌های زیادی مواجهیم، راحت‌ترین کار این است که افرادی را سرزنش کنیم که بیش از ما درآمد کسب می‌کنند.

 اما حسادت هیچ کمکی به پیشرفت کسب‌وکار نمی‌کند. به همین دلیل بهتر است به‌جای اینکه شرکت‌های بزرگ را اژدهایی ببینیم که باید با آن مبارزه کنیم یا مانعی که ما را از ورد به یک صنعت خاص بازمی‌دارد، موفقیت آن‌ها را فرصتی برای ساخت استراتژی بازاریابی خودمان ببینیم.

شما به‌عنوان یک شرکت کوچک‌تر، ممکن است احساس کنید که در برابر شرکت‌های بزرگ محقر دیده می‌شوید یا شاید هیچ امیدی به پیروزی در بازار رقابتی نداشته باشید. خوشبختانه همیشه بازیگران بزرگی وجود دارند که به‌طورجدی به دنبال راهی برای کمک به شرکت‌های دیگر هستند. به‌عنوان‌مثال مایکروسافت به شرکای خود پیشنهاد می‌دهد با استفاده از کمپین‌های بازاریابی ready-to-go، موقعیت خود را نزد مشتریان ارتقا دهند.

گرچه مایکروسافت نقش مهمی در برطرف کردن شکاف بازاریابی شرکت‌ها ایفا کرده است ،اما این شرکت تنها نمونه‌ای از شرکت‌های بزرگی است که می‌توانیم از آن‌ها یاد بگیریم. درست است که بازیگران بزرگ استراتژی‌های خود را به‌طور واضح به اشتراک نمی‌گذارند، ولی کسب‌وکارها در هر ابعادی که هستند، می‌توانند بامطالعه‌ی روش‌های بازاریابی رقیبان برتر خود، موفقیت آن‌ها را تکرار کنند.

 

ادوبی : از بازاریابی Always-On استفاده کنید

شرکت ادوبی طی پروسه‌ای که بازاریابی Always-On نام داشت، تاکتیک‌های بازاریابی سابق خود را کاملاً تغییر داد. پیش‌ازاین ادوبی ماه‌ها وقت می‌گذاشت تا راهکاری را که فکر می‌کرد یک استراتژی کامل است، برنامه‌ریزی و اجرا کند. اما این شرکت حالا جلسات هفتگی خود را به بررسی و پاسخ جریان دائمی داده‌ها اختصاص می‌دهد. به‌این‌ترتیب، ادوبی به‌طور مداوم در حال پیاده‌سازی و اصلاح موج جدید تاکتیک‌های بازاریابی است و از این طریق جایگاه برتر خود را نسبت به سایر رقبا حفظ می‌کند.

این رویکرد نه‌تنها به ادوبی اجازه می‌دهد که استراتژی‌های بازاریابی مؤثرتری را اتخاذ کند، بلکه همکاری تیمی را نیز تقویت می‌کند. این شرکت با توسعه‌ی تیم داده‌های بازاریابی مرکزی، شبکه‌ای را برای بازاریابان، مدیران پروژه و انواع متخصصین دیگر به وجود آورده تا در وظایف بازاریابی روزمره با یکدیگر مشارکت داشته باشند.

 

والمارت: زندگی شرکا را آسان‌تر کنید

افیلیت مارکتینگ یا بازاریابی همکاری در فروش (فروش رابطه‌ای)، یکی از روش‌های بازاریابی محبوب برای همه‌ی شرکت‌ها است. اما نقش والمارت در کمک به شعبات و روابط فرعی، واقعاً قابل‌توجه است. به‌عنوان‌مثال درحالی‌که تولیدکنندگان محتوا به یکی از مؤثرترین همکاران فروش این شرکت تبدیل‌شده‌اند، والمارت یک افزونه وردپرس ایجاد کرده است که به‌طور خودکار متن مرتبط را به لینک Walmart.com برمی‌گرداند.

وبلاگ‌نویسان با استفاده از این افزونه می‌توانند به‌راحتی و به‌طور مؤثر، خوانندگان را به وب‌سایت والمارت هدایت کنند و درآمدزایی همکاران فروش را تسهیل نمایند. درسی که از این جریان می‌گیریم این است که برای کسب سودآوری بیشتر، باید خدمات خود را نه‌تنها در دسترس مشتریان، بلکه در اختیار همکاران فروش نیز قرار دهیم.

 

نتفلیکس: تعلیق و رمز و راز

بیان روش و شفاف، یک راهکار است، اما ایده‌های مرموز؛ ابزار مؤثرتری برای بازاریابان هستند. به‌عنوان‌مثال نتفلیکس را در نظر بگیرید. این شرکت حتی برای محبوب‌ترین برنامه‌های خود نظیر Stranger Things، از کمپین‌های پر سرو و صدا و عناوین زرق‌وبرق دار اجتناب می‌کند. (دقیقاً عکس کاری که سایر شرکت‌های تلویزیونی برای جذب مخاطب انجام می‌دهند.) این صرفاً مینیمالیسم نیست که مردم را به نمایش‌های جدید یا ادامه‌ی فصل‌های سریال‌های قدیمی جذب می‌کند، بلکه مردم به خاطر چیزهایی که نمی‌دانند، مشتری دائمی برنامه‌های نتفلیکس باقی می‌مانند.

تبلیغات نتفلیکس معمولاً به‌جز تاریخ شروع پخش، هیچ‌چیز خاصی را نشان نمی‌دهند. این تبلیغات پس از چند هفته با یک تصویر ادامه پیدا می‌کنند که لیست اپیزودها را بدون محتوای دیگری، به نمایش می‌گذارد. این روند فقط تااندازه‌ای مردم را مطلع نگه می‌دارد که بتوانند به حدس و گمان‌های خود ادامه دهند. امری که به‌نوبه‌ی خود؛ بازاریابی شخص به شخص فوق‌العاده‌ای ایجاد می‌کند. اگر نتفلیکس پیشاپیش جزئیات سریال‌های خود را اعلام می‌کرد، دیگر دلیلی وجود نداشت که مردم در مورد جدیدترین برنامه‌ها فکر کنند و با خانواده، دوستان و همکاران خود صحبت کنند. بنابراین، دفعه‌ی بعد که تیم بازاریابی شما درحال‌توسعه یک استراتژی جدید است، به این موضوع فکر کنید که آیا می‌توانید به‌جای یک ویدیوی شاد و رنگارنگ، یک آگهی ساده و مرموز تولید کنید که درعین‌حال مردم را نیز مشتاق نگه دارد؟

درنهایت، حسادت به رهبران موفق‌تر صنعت، انتخاب راحت و ساده‌ای است، اما موفقیت شرکت شما را در پی نخواهد داشت. در عوض، به قدم‌هایی که این شرکت‌ها برداشته‌اند تا به جایگاه امروزی برسند، نگاه کنید. بررسی استراتژی‌های موفق شرکت‌های بزرگ، شبیه به یک دوره‌ی آموزشی بازاریابی است که نباید آن را از دست بدهید.

منبع: زومیت

پنج شنبه, 25 مرداد 1397 ساعت 07:41

گرانی، احتکار و کمبود مواد اولیه مورد نیاز از جمله مشکلات صنایع کوچک و متوسط کشور است که بیش از 92 درصد از کل صنایع ایران را تشکیل می دهند و با در اختیار داشتن یک میلیون شغل، در ایجاد اشتغال پیشتازند.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از ایرنا، صنایع کوچک و متوسط (SME) این روزها با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کنند؛ گرانی مواد اولیه و کمبود آنها در بازار از جمله دردهای مشترک همه فعالان این عرصه است زیرا بالا رفتن نرخ ارز و اثر روانی ناشی از آن سبب شده تا فروشندگان مواد اولیه از عرضه این کالاها به تولیدکنندگان اجتناب کنند.

این شرایط، افزایش بهای محصولات نهایی را برای مصرف کننده دامن زده و در نتیجه کاهش تقاضا و به نوعی شرایط رکود تورمی را در بازار رقم خورده است.

مدیر اجرایی یک گروه صنایع بسته بندی در شهرستان بم در این مورد افزود: در حالی که همه ساله در فصل برداشت خرما در مرداد و شهریور، تقاضا برای کارتن بسته بندی افزایش می یابد و فروشندگان از حدود ایام عید اقدام به خرید مواد اولیه آن می کنند، اما در موعد برداشت قیمت های بسیار بالاتری مطالبه می کردند.

به گفته «علیرضا مهرآرا»، در این موضوع مقوله احتکار به وضوح روشن و مشخص است و تا این لحظه هنوز بسیاری باغداران خرما نتوانسته اند کارتن تهیه کنند.

وی بیان داشت: قیمت کارتن‏‎های مورد استفاده در بسته‎بندی خرما دستکم 2 برابر شده و با این اوصاف افزایش حداقل 40 درصدی قیمت محصول نهایی انتظار می رود.

مهرآرا یادآور شد: در عین حال، باغداران از آنجایی که با کارخانجات قرارداد دارند، مجبور به تهیه کارتن‏های گران شده به هر قیمتی هستند.

وی ادامه داد: پارسال قیمت هر کیلو کارتن ساده هزار تومان بود، اما اکنون به 2600 تومان افزایش یافته و در شرایط فعلی با کمبود مواجه شده است.

این فعال اقتصادی گفت: قیمت نایلون مورد استفاده در بسته‏‎بندی نیز با افزایش از 6 هزار تومان به 11 هزار و 500 تومان، حدود 2 برابر شده است و اگر این گرانی‏ها ادامه یابد، مردم خرما را از سفره‎های خود حذف خواهند کرد.

وی اظهار داشت: ورق «ای فلوت» وارداتی مورد استفاده در داخل کارتن‏‎های بسته‎بندی از سه هزار تومان به هشت هزار تومان افزایش یافته و به دلیل تحولات نرخ ارز، قادر به تامین آن نیستیم.

«اثر روانی افزایش نرخ ارز سبب شده تا فروشندگان مواد اولیه از فروش این مواد اجتناب کنند، زیرا باید با قیمت های بالاتری آن را جایگزین کنند».

مهرآرا بیان داشت: در حالی که مطمئنیم تولیدکنندگان کارتن اسفند پارسال یا فروردین امسال نسبت به واردات مواد اولیه آن هم با نرخ 3800 تومانی اقدام کرده اند، اما این روزها به احتکار روی آورده اند تا کارتن تولید را گرانتر به کشاورزان بفروشند.

وی گفت: شرکت متبوعش که ظرفیت 10 هزار تنی دارد، پارسال 1.5 میلیارد تومان صرف خرید کارتن بسته بندی خرما کرد، اما امسال باید حدود سه میلیارد تومان هزینه کند.

این فعال عرصه بسته بندی بیان داشت: اگر نخواهیم کارتن را از محتکران بخریم، آنگاه آن را برای سایر محصولات تبدیل و آماده می کنند.

وی افزود: ماه های گذشته برخی با حضور در بازار به دنبال خرید کارتن و صادرات آن به چین و روسیه هستند، زیرا از یک سال پیش چینی ها به دلایل زیست محیطی صادرات ورق کاغذ را ممنوع کرده اند.

«هرچند در روزهای گذشته صادرات ورق کاغذ ممنوع شد، اما در همان مقطع بر بازار اثرگذار و با کمبود مواجه شد».

مهرآرا خاطرنشان کرد: مصوبه اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت در ممنوعیت صادرات کاغذ و کارتن، سبب شده تا بتوانیم نیمی از کارتن مورد نیازمان را تهیه کنیم، اما کمی دیر شده است، زیرا قیمت ها رشد داشته و بازگشت آنها به ارقام پیشین دشوار است.

وی همچنین به رشد قیمت ارز در ماه های گذشته اشاره کرد و ادامه داد: این شرایط سبب شده تا سود شرکت های صادرکننده بیشتر شود، اما با توجه به قیمت جهانی هر کیلو خرما که بین یک تا 1.3 دلار است، در صورتی که به 6 هزار تومان تنزل یابد، آن وقت صادرات صرفه ندارد.

پنج شنبه, 25 مرداد 1397 ساعت 07:09

به گزارش چاپ و نشر، سلطانی فر معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست خبری اصحاب رسانه استان همدان به مشکلات کاغذ مطبوعات پرداخت و افزود: مسئول پاسخگویی در حوزه کاغذ وزارت صنعت، معدن و تجارت است و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متولی تامین این نیاز مطبوعات نیست.

معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تشکیل کمیته کاغذ در این وزارتخانه گفت: فرصت ها و ظرفیت های کشور برای تهیه و تولید کاغذ در داخل شناسایی شده که با اجرای طرح‎های کوتاه و بلند مدت می توان مشکل کاغذ را برای همیشه مرتفع کرد.

سلطانی فر ظرفیت مازندران در تولید چوب و کاغذ، طرح تولید کاغذ روزنامه از آخال (ضایعات روزنامه) و تولید کاغذ از سنگ آهک را از طرح های مورد نظر برای جبران کمبود کاغذ برشمرد.

 

اختصاص ارز به چاپخانه داران

این مقام مسئول به مشکل چاپخانه دارن کشور نیز اشاره کرد و گفت: 90درصد مواد اولیه صنعت چاپ مانند زینک و مرکب وارداتی است و ارزبری هنگفتی دارد و قرار گرفتن زینک در گروه کالاهای اساسی برای اختصاص ارز بخشی از مشکلات صنف چاپ و نشر را کاهش می دهد.

وی با بیان اینکه اقتصاد مطبوعات باید از وابستگی به آگهی و رپرتاژ خارج شود، اظهار داشت: مطبوعات از فضای مجازی و رسانه های دیجیتال باید بهره گرفته و به این سمت و سو حرکت کنند.

سلطانی فر یادآورشد: دوران رسانه های کاغذی به سر آمده و آرام آرام در حال اتمام است و مدیران مسئول باید این تحول را لمس کرده و وارد دنیای جدیدی برای درآمدزایی و ادامه حیات شوند.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز به همدان سفر کرد و با حضور در جمع مدیران و خبرنگاران مطبوعات و خبرگزاری ها به مشکلات و کاستی های آنها گوش فرا داد و راهکارهایی ارائه کرد.

پنج شنبه, 25 مرداد 1397 ساعت 06:58

 معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: مرحله نخست یارانه مطبوعات ماه گذشته پرداخت شد و مرحله بعدی در چند روز آینده واریز می شود.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از ایرنا، محمد سلطانی فر روز چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه استان همدان، تنها ملاک برای پرداخت این یارانه را انتشار مستمر و اعلام وصول نشریات دانست و افزود: در این زمینه هیچ استانی برتری نداشته و یارانه تمام رسانه ها براساس رتبه بندی، تخصیص می یابد.

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: اگر چه با اصل پرداخت یارانه مخالف هستم اما در شرایط کنونی تنها راه حمایت از مطبوعات راهبرد یاد شده است.

سلطانی فر اظهار داشت: نشریاتی که مجوز دریافت می کنند تا سه سال از حمایت های دولتی بی بهره اند تا اهلیت و صلاحیت مالی و حرفه ای آنها در مدیریت، چاپ و نشر مطبوعات محرز شود و همچنین حمایت های مالی مطبوعاتی که بیش از 20 سال یارانه دریافت کرده اند، نیز قطع می شود.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: نگاه ما به رسانه ها و مطبوعات کاهش دخالت دولت در امورات و واگذاری بخشی از اختیارات وزارت ارشاد به تشکل ها و خانه های مطبوعات است.

سلطانی فر اضافه کرد: کاهش قدرت دولت به نفع مطبوعات و در راستای رشد و پویایی آنهاست؛ هرچند برخی مخالفت ها موجب لطمه زدن به این تصمیم شده است.

وی با بیان اینکه آمادگی داریم بخشی از وظایف و اختیارات خود را واگذار کنیم، تاکید کرد: عملکرد تعدادی از خانه های مطبوعات کشور و نارضایتی رسانه ها از این تشکل موجب شده این راهبرد قدری با تاخیر مواجه شود.

پنج شنبه, 25 مرداد 1397 ساعت 06:52

روزنامه عصرمردم چاپ شیراز پنجشنبه در شماره 6420 یادداشتی با عنوان 'بنویس، دلا بیار کاغذ...' درباره مشکلات مطبوعات در زمینه تامین کاغذ مورد نیاز منتشر کرده است.

در این یادداشت به قلم محمد عسلی صاحب امتیاز و مدیرمسئول این روزنامه آمده است: اگر نان باید تا جسم بیارامد، کاغذ باید تا روح از خواندن وقایع جان یابد.

ای کاش کاغذ هم از سال‌ها پیش در لیست کالاهای ضروری و با اولویت قرار می‌گرفت.

اینک کاغذ به زعفران ماند که اگر زعفران گران است اما در بازار خرید و فروش در دسترس است و کاغذ گر چه بسیار گران شده است اما در دسترس نیست. و گاه و بی‌گاه می‌شنویم که راویان اخبار خبر می‌دهند چند صد تن کاغذ در فلان انبار کشف کرده‌اند و معلوم نیست همان چند صد تن کشف شده. چه می‌شود کرد که تا بخواهی ببینی کجاست دود شده و به آسمان رفته.

راستی جناب وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی! بالاخره شرکتی، فردی، آدمی امین پیدا شد که با ارزهای دولتی کاغذ وارد کند؟

گویا آن کس که توانسته کاغذ روزنامه از خارج وارد کند، کاغذهایش در نوبت ترخیص منتظر ارز است که هنوز به وی پرداخت نشده است. از کاغذ که بگذریم، زینک هم که یکی از ابزارهای چاپ است نایاب شده و آنان که موفق به واردات شده‌اند، زینک‌هایشان همراه با داروهای فاسدشدنی دو ماه است در انبارهای گمرک مانده‌اند و به واردکنندگان گفته شده باید مابه‌التفاوت به ارز آزاد اعلام شده ده هزار تومانی را پرداخت کنند تا بتوانند محموله‌های زینک و داروهای چاپ را ترخیص نمایند. همین دستورالعمل‌ها و تصمیمات محفلی موجب شده که پلیت زینک 7500 تومانی اینک در بازار آزاد اگر پیدا شود به مبلغ 25 هزار تومان به فروش رود.

متأسفانه با این وصف نه فقط روزنامه‌ها به طور جدی در آستانه تعطیلی قرار گرفته‌اند چاپخانه‌ها هم یا تعطیل شده و یا در شرف تعطیلی قرار گرفته‌اند که حاصل آن اخراج و بیکاری هزاران کارگر و کارمند صنعت چاپ و مؤسسات فرهنگی و مطبوعاتی است.

و اما بعد:

تصمیمات مطالعه نشده و غیر کارشناسی از این دست که هر لحظه و ساعت با یک بخشنامه به گمرکات موجب گرانی و سردرگمی بیشتر می‌شود جز نارضایتی و چالش‌های بیشتر فروشندگان و خریداران حاصلی ندارد و آن می‌شود که نباید.

اقتصادی که مانند تار عنکبوت با هر اصلاحی به هم می‌ریزد همان بهتر که دست نخورده باقی بماند تا به رویه چهل‌ ساله‌ای که به آن عادت کرده‌ایم روزگار بگذرانیم زیرا اصلاح نکردن بهتر از خراب کردن است.

اینک دولت در شرایطی قرار گرفته که هم چوب می‌خورد و هم پیاز. یعنی ارزها را به دست نااهل می‌سپارد و نتیجه‌ای هم برای رضامندی خریداران به دست نمی‌دهد جز آنکه بد از بدتر می‌‌شود.

زیرا وقتی به کسانی ارز داده می‌شود که بروند کاغذ بیاورند به جای آن اتومبیل یا اجناس دیگر می‌آورند به این نتیجه می‌رسیم که کارشناسان اقتصادی ما دوغ و دوشاب را از یکدیگر تشخیص نمی‌دهند و باید به دنبال افراد دیگری بود تا قدم راست کنند و قلم جز به آگاهی بچرخانند. به قول بیدل دهلوی:

به دست غیر تو آیینه دادم و خجلم

چو قاصدی که به جای دگر دهد کاغذ

و اما بعدتر:

وقتی در هفته گذشته دولت بسته اقتصادی خود را اعلام نمود یک بند کاغذ تحریر 70 گرمی 70×100 از نرخ 179 هزار تومان به 127 هزار تومان سقوط کرد اما ظرف 5 روز گذشته دوباره به سقف 167 هزار تومان رسید و این بسته اقتصادی مانند مذاکره بدون قید و شرط ترامپ با ایران در هر جا و به هر زمان است که فقط دو ساعت روی سایت‌ها قابل تحلیل است و بعد از آن دوباره شرط‌ها و تهدیدها راه آن را می‌بندد تا بفهماند که در به همان پاشنه می‌چرخد و اتفاقی منصفانه روی نداده است.

راستی این چه تدبیری است که اعلام می‌شود ورود کاغذ با ارز دولتی 4200 تومان مصوب شده اما وقتی وارد گمرک شده واردکننده آن اعلام می‌کند از وی خواسته‌اند مابه‌التفاوت ارز دولتی به ارز اعلام شده آزاد را باید بپردازد؟

با این وصف دور از انتظار نیست که کاغذ باز هم بهای زعفران به خود بگیرد و در انبارها احتکار شود غافل از آنکه فرهنگ، دانش و آگاهی‌های لحظه به لحظه در انتشار نیاز به وسیله‌ای مانند کاغذ دارد.

اگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محترمانه و بدون سر و صدا قصد دارد روزنامه‌ها را تعطیل کند و مردم را به سوی فضاهای مجازی سوق دهد چرا اعلام نمی‌کند تا روزنامه‌نگاران تکلیف خود را بدانند و قبل از ورشکستگی و بدهکاری‌های کلان عطایش را به لقایش ببخشند؟

یارانه‌ها که قطره‌چکانی شده و به سمت و سوهای حاصل سرازیر شده‌اند، کاغذ و مواد چاپ هم که حکم کیمیا پیدا کرده‌اند، هزینه‌های جاری و ساری هم که لحظه به لحظه بیش و بیشتر می‌شود و شتاب معکوس را به روزنامه‌نگاران و ناشران تحمیل می‌کنند، پس چه انتظاری برای پیروزی در این جنگ رسانه‌ای داریم؟

وقتی می‌بینیم و می‌پذیریم که فضاهای مجازی بیشتر به بدآموزی، تخریب، دروغ‌پردازی و براندازی روی آورده‌اند چرا باید با دست‌های خود و تصمیمات نادرست اقتصادی به تعطیلی روزنامه‌ها و بیکاری ناشران کمک کنیم و آنها را به انتظار کاغذی وعده دهیم که در گمرک می‌ماند همانند دارویی که به قول راوی کلیله و دمنه «تا تریاک از عراق رسیده باشد مارگزیده مرده باشد»

جناب وزیر محترم روزنامه‌نگاران به مارگزیده‌هایی می‌مانند که نمی‌توانند مدت زیادی در انتظار کاغذ، همان داروی شفابخش اطلاع‌رسانی بمانند.

فقدان کاغذ عذاب الیمی است که عذاب الیم‌تر دیگری مانند فقدان و گرانی زینک هم به آن اضافه شده است.

اگر روزنامه‌ها تأثیرگذار نیستند که هستند اگر مشاغل فرهنگی هم نیستند که هستند اگر کار فرهنگی توجیه اقتصادی ندارد که نباید داشته باشد چرا دولت به آن اهمیت نمی‌دهد؟

چرا باید کاسه گدایی کاغذ و زینک فکر و اندیشه ما را به خود مشغول دارد تا از مدیریت فرهنگی افکار عمومی بازمانیم؟

آقای وزیر: ما همه وقت کارمان شده اینکه با هم بخوانیم این شعر انوری را:

لیکن از بی‌کاغذی بیتی نکردستم سواد

هست امیدم که این خدمت چو بگزارد تمام.

پنج شنبه, 25 مرداد 1397 ساعت 06:47

امیر علی‌بیک با اشاره به عواملی که در ادوار قبل منجر به افزایش کمی و ناصحیح ناشران شده، گفت: اتحادیه برای تدوین قوانین و مقررات صدور پروانه نشر از توانایی لازم برخوردار است.

 امیر علی‌بیک؛ مدیر انتشارات فیروزه و دبیر کمیته آموزش اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان در گفت‌‌و‌گو با ایبنا درباره لزوم بازبینی آئین‌نامه صدور پروانه نشر بیان کرد: پیش از بررسی لزوم بازبینی آئین‌نامه صدور پروانه نشر باید به دو موضوع اشاره‌کنم. دهه 60 و 70 به دلیل رانت کاغذ، مسائل خاصی ایجادشده بود. به‌عنوان‌مثال بسیاری وارد حوزه نشر کتاب شدند و توانستند بر اساس مزایایی که وجود داشت، درآمد‌های سهل‌الوصولی کسب کنند.

 وی ادامه داد: معافیت مالیاتی ناشران و کتاب‌فروشان و امکان تأسیس دفتر در محل‌های مسکونی، موجب شد تا افرادی از این فرصت‌ها استفاده کنند و وارد جرگه صنعت نشر شوند. با توجه به گردش مالی پایین صنعت ضعیف نشر کتاب در مقایسه با دیگر صنایع، به نظر می‌‌رسد که نمی‌توان هیچ‌یک از اقدامات و رویکرد‌ها را مورد انتقاد قرارداد. فعالان این حوزه نیازمند حمایت هستند البته این حمایت باید به دست مصرف‌کننده و اهالی واقعی نشر برسد.

 علی‌بیک با تأکید بر لزوم هدایت حمایت‌ها به‌سوی فعالان واقعی نشر کتاب افزود: یکی از دلایل اصلی صدور بیش از 13هزار پروانه نشر، بی‌توجهی به هدایت حمایت‌هاست. البته آمار صاحبان پروانه نشر بین 14 تا 20 هزار در نوسان است. شاید 500 ناشر از این تعداد یک کتاب در سال منتشر ‌کنند و به نظر می‌رسد بین 100 تا 150 ناشر به‌صورت حرفه‌ای فعال هستند.

 دبیر کمیته آموزش اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان گفت: بازنگری آئین‌نامه صدور پروانه نشر صد درصد ضرورت دارد. درباره اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چه نقشی در این جریان دارد معتقدم دولت‌ها تنها باید نقش نظارتی و حمایتی داشته باشند. 

 علی‌بیک افزود: دولت‌ها باید بدون ورود کردن به مسائل جزئی اصناف، امور را با همه جوانب به اصناف واگذار کنند، چراکه این اصناف هستند که می‌توانند مشکلات را دقیقاً شناسایی کنند. اصناف می‌توانند با توجه به ضوابط و مقررات تعیین‌شده از سوی دولت و سیاست‌گذاری‌های کلی برای صدور پروانه نشر به متقاضیان اقدام کنند.

  این فعال حوزه نشر درباره برنامه‌های کمیته آموزش اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان بیان کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تعدادی از متقاضیان دریافت پروانه نشر را به اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان معرفی می‌کند و اتحادیه برای این افراد یک دوره کوتاه‌مدت سه‌روزه برگزار می‌‌کند. مدیریت نشر، بازار‌یابی الکترونیک، بازاریابی نشر، چاپ و نشر مسائل فنی، قوانین و مقررات نشر، قوانین و مقررات صنفی، تولید فرهنگی مانند نحوه نگارش و فروش از‌جمله سرفصل‌های دوره‌های آموزشی اتحادیه است.        

 به گفته وی، بر اساس نظر‌سنجی اتحادیه، شرکت‌کنندگان دوره‌های آموزشی رضایت بالایی از برگزاری دوره‌های آموزشی دارند. اتحادیه پیش از برگزاری این دوره‌‌ها میزان آشنایی افراد با صنعت نشر را بررسی و پس‌ازآن برای حضور آن‌ها تصمیم‌گیری می‌کند. 

 علی‌‌بیک درباره تأثیر دوره‌های آموزشی اتحادیه گفت: معتقدم برگزاری این دوره‌‌ها صرفاً برگزاری یکسری کلاس‌های تشریفاتی نیست. تأثیر این دوره‌ها که به نظر من بنیادی است موجب شد تا دانشگاه جامع علمی کاربردی از اتحادیه برای برگزاری دوره و معرفی کارشناس دعوت کند. اتحادیه برای تدوین قوانین و مقررات صدور پروانه نشر از توانایی لازم برخوردار است.       

 وی درباره ورود کمیته آموزش اتحادیه به مقوله نشر بین‌الملل افزود: با توجه به اینکه ایران هنوز به کنوانسیون برن نپیوسته است، بنابراین موضوع نشر بین‌الملل چندان اولویت اتحادیه نیست.

 این فعال حوزه نشر درباره رد صلاحیت متقاضیان پروانه نشر از سوی اتحادیه بیان کرد: بعد از برگزاری دوره‌های آموزشی آزمون برگزار می‌شود. اگر فردی موفق به کسب نمره قبولی نشود باید دوباره در آزمون شرکت کند. داشتن مدرک کارشناسی صِرف، برای دریافت مجوز نشر کفایت نمی‌کند، بلکه فرد باید زمینه‌های ابتدایی مدیریت نشر را  بداند.

چهارشنبه, 24 مرداد 1397 ساعت 10:53

 

درخواست لغو ممنوعیت صادرات کاغذ بسته‌بندی از وزیر صنعت

رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران ممنوعیت صادرات کاغذ بسته‌بندی را موضوعی غیر کارشناسی دانست و از وزیر صنعت، معدن و تجارت درخواست کرد در این خصوص بازنگری صورت گیرد.

ابوالفضل روغنی گلپایگانی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره بخشنامه جدید گمرک که به‌واسطه مکاتبه از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت صادرشده و موجب ممنوعیت صادرات کاغذ چاپ، بسته‌بندی و روزنامه از ابتدای شهریورماه سال جاری خواهد شد، اظهار کرد: از وزیر صنعت، معدن و تجارت درخواست می‌کنیم تا بازنگری در این بخشنامه را مدنظر قرار دهد و با تشکیل جلسه‌ای کارشناسی در خصوص لغو ممنوعیت صادرات کاغذ چاپ، روزنامه و به‌ویژه کاغذ بسته‌بندی تصمیم‌گیری کند.

وی ادامه داد: طی دو سال اخیر در حوزه کاغذ بسته‌بندی هزینه‌های بسیار زیادی صورت گرفته و ماشین‌آلات به‌روز دنیا به کشور واردشده است تا شاهد صادرات کاغذ بسته‌بندی به کشورهای اروپا باشیم. باید وزارت صنعت، معدن و تجارت و سایر دستگاه‌های دولتی از تصمیمات غیر کارشناسی، احساسی و هیجانی پرهیز کنند چراکه ممنوعیت صادرات کاغذ یک تصمیم غیرکارشناسی است و سندیکای کاغذ به‌طور رسمی اعلام می‌کند هر کارتن‌سازی در سراسر ایران نیازمند کاغذ است، می‌تواند با مراجعه به این سندیکا مشکل  و نیاز خود را به‌صورت صددرصدی برطرف نماید.

رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران در ادامه با بیان اینکه تصمیم اتخاذشده در ارتباط با ممنوعیت کاغذ بسته‌بندی، ضربه زدن به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی است و صنعت کاغذ دچار چالش اساسی خواهد شد، بیان کرد: با این تصمیم همان سرنوشت و بلایی که بر سر کاغذ چاپ و روزنامه آمد، بر سر کاغذ بسته‌بندی نیز خواهد آمد و بخش خصوصی در این راستا به‌طورجدی نگران است و از مسئولان درخواست می‌کند تا مشکل به وجود آمده را رفع کند. به‌طور حتم تحریم‌های داخلی بدتر از تحریم خارجی است و سؤال ما این است که چرا تولیدکننده‌ای که مازاد بر نیاز کشور تولید دارد، چرا باید محدود شود؟

روغنی گلپایگانی افزود: همواره فضا به واردات داده‌شده است و در شرایط فعلی که نرخ ارز می‌تواند شرایطی را به وجود آورد که تولیدکننده داخلی به نحو مطلوب‌تری عمل کند، متأسفانه این فضا گرفته‌شده و شرایط برای فعالان این صنعت سخت‌تر شده است.

وی با اعلام اینکه دو میلیون و ۸۰۰ هزار تن پروانه تولید کاغذ بسته‌بندی توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت صادرشده است، اظهار کرد: در حال حاضر حدود یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار تن تولید کاغذ بسته‌بندی داریم و در سال ۱۳۹۶ بنا بر آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت کل نیاز کشور در این حوزه معادل ۶۸۰ هزار تن بوده است که این ارقام نشان می‌دهد نزدیک به ۸۰۰ هزار تن مازاد تولید در بخش صنعت کاغذ بسته‌بندی و کارتن‌سازی وجود دارد.

رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران افزود: در بخش کاغذ روزنامه نیاز به واردات داریم و سالانه ۳۰ هزار تن توسط تولیدکنندگان تولید می‌شود درحالی‌که نیاز کشور معادل ۶۰ هزار تن است بر این اساس باید اعلام کرد که در بخش کاغذ روزنامه ۵۰ درصد نیاز به واردات وجود دارد و باید نیاز کشور را از این طریق برطرف کرد.

روغنی گلپایگانی در مورد کاغذ چاپ نیز خاطرنشان کرد: در بخش کاغذ چاپ ۳۸۰ هزار تن نیاز سالانه وجود دارد که ظرفیت کشور در این حوزه معادل ۱۸۰ هزار تن است. طی سال گذشته با توجه به اینکه شرایط برای تولیدکنندگان به‌صرفه نبود، میزان تولید آن‌ها به‌شدت کاهش یافت و رقمی در حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار تن کاغذ تحریر تولید شد. در حال حاضر نیازمند واردات ۲۲۰ هزار تن در حوزه کاغذ چاپ تحریر هستیم.

وی در پایان تأکید کرد: هرچند مخالف ممنوعیت صادرات در بخش کاغذ چاپ تحریر و روزنامه نیز هستیم اما باید صرفاً صادرات کاغذ روزنامه و تحریر ممنوع می‌شد و نباید چنین تصمیمی در خصوص کاغذ بسته‌بندی در دستور کار قرار می‌گرفت.

 

اخیراً گمرک ایران طی بخش‌نامه‌ای، ممنوعیت صادرات پنج قلم کالا را به گمرکات اجرایی اعلام کرده است که این مکاتبه از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام‌گرفته است. بر اساس این بخشنامه صادرات انواع کاغذ ازجمله کاغذ چاپ، بسته‌بندی و روزنامه از ابتدای شهریورماه سال جاری ممنوع خواهد شد و ممنوعیت آن تا اطلاع ثانوی برقرار و لغو آن منوط به اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

 

چهارشنبه, 24 مرداد 1397 ساعت 10:49

کنفرانس بین‌المللی بسته‌بندی ایران توسط انجمن علوم و فناوری بسته‌بندی ایران در تاریخ ۲۴-۲۵ آذر ۱۳۹۷ در شهر تهران و در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران برگزار می‌شود.

این کنفرانس توسط پایگاه اینترنتی کنفرانس الرت اطلاع‌رسانی می‌شود.

محورهای کنفرانس:

۱- بسته‌بندی‌های چوبی                   

۲- بسته‌بندی‌های فلزی                                        

۳- بسته‌بندی شیشه‌ای                                                  

۴- بسته‌بندی پلاستیکی                                   

۵- بستهبندیهای کاغذی و مقوایی                         

۶- نقش تبلیغات در بسته‌بندی                

۷- بسته‌بندی‌های قابل‌انعطاف                                 

۸- بسته‌بندی مواد غذایی                                                

۹- بسته‌بندی پوشاک                               

۱۰- بسته‌بندی قطعات و اقلام سنگین                             

۱۱- بسته‌بندی دارویی                                                

۱۲- بسته‌بندی تجهیزات و لوازم ساختمانی                      

۱۳- بسته‌بندی صنعتی                             

۱۴- بسته‌بندی در زنجیره تأمین                       

۱۵- بسته‌بندی اتمسفر تغییریافته          

۱۶- بسته‌بندی و نقش آن در حمل‌ونقل   

۱۷- بسته‌بندی نانو                              

۱۸- بسته‌بندی با فیلم‌های خوراکی        

۱۹- بسته‌بندی زیست‌تخریب‌پذیر          

۲۰- بسته‌بندی مواد خطرناک

۲۱- بسته‌بندی‌های هوشمند

۲۲- بسته‌بندی نظامی

۲۳- مدیریت دربستهبندی

۲۴- چاپ و نقش آن دربستهبندی

۲۵- استاندارد و نقش الزامات دربستهبندی

۲۶- محیط‌زیست و بسته‌بندی

۲۷- طراحی بسته‌بندی

۲۸- فنّاوری‌های جدید بسته‌بندی در دنیا

 ۲۹- مواد جدید بسته‌بندی

۳۰- معرفی مواد بسته‌بندی

۳۱- برچسب‌ها دربستهبندی

۳۲- نقش بسته‌بندی در کاهش هزینه‌ها

۳۳- نقش بسته‌بندی در اقتصاد و تجارت

۳۴- نقش بسته‌بندی در بازرسی کالا

  ۳۵- ماشین‌آلات و تجهیزات بسته‌بندی

۳۶- مشخصات و ویژگی بسته‌بندی در تبلیغات

۳۷- آزمون‌های بسته‌بندی

 ۳۸- تحلیل صنعت بسته‌بندی و آینده آن

۳۹- فرآوری با میدان‌های پالس الکتریکی

۴۰- فرآوری با استفاده از فشار بالا

۴۱- فرآوری با امواج ماکروویو

۴۲- فرآوری با امواج فرکانس رادیویی

۴۳- فرآوری به کمک التراسوند

۴۴- فرآوری از طریق پرتوافکنی

۴۵- فرآوری توسط ازن

۴۶- حرارتدهی با امواج مادون‌قرمز

۴۷- بسته‌بندی کالاهای صادراتی

۴۸- بسته‌بندی‌های اتوکلاو

۴۹- انواع درببندی در بسته‌بندی

۵۰- برچسب‌های امنیتی

۵۱- ویژگی‌های بسته‌بندی امنیتی

۵۲- نقش بسته‌بندی در تأمین و برآورد

 ۵۳- روش‌های مهار بسته

چهارشنبه, 24 مرداد 1397 ساعت 09:58

با باز شدن پای ابزارهای الکترونیکی به دنیای بشر، همه امکانات رفته رفته خود را با الکترونیکی شدن سازگار کردند و کتاب و کتاب‌خوانی نیز از این قاعده مستثنی نبوده‌اند.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از ایسنا، مدت‌هاست که برای برخی کتاب‌خوان‌ها لذت ورق زدن کتاب‌های کاغذی جای خود را به ورق خوردن بی‌صدای صفحات کتاب‌های الکترونیکی روی مانیتورها داده‌اند. برخی از نویسندگان و ناشران از مزایای این تکنولوژی مطالعاتی و برخی دیگر از معایب و آسیب‌های آن می‌گویند.

امروزه نشر الکترونیکی کتاب‌ها تا حدودی جای خود را در میان خوانندگان کتاب باز کرده است و این امکان را برای مخاطبان فراهم کرده تا برای مطالعه کتاب مدنظرشان تنها با یک جست‌وجو در اینترنت آن را به‌سرعت در اختیار داشته باشند. برخی از سایت‌ها و صفحات عرضه‌کننده این نوع کتاب‌ها متعلق به خود ناشران هستند که با هزینه‌ای کمتر از نسخه کاغذی، کتاب را عرضه می‌کنند اما برخی دیگر از این سایت‌ها به طور رایگان و البته غیرمجاز شما را به خواندن کتاب‌ها - بی آن‌که پولی بپردازید - دعوت می‌کنند.

 

نشر الکترونیکی غیرمجاز یک نوع دزدی‌ است

ویدا اسلامیه، مترجم با انتقاد از نشر غیرمجاز کتاب‌ها به صورت الکترونیکی می‌گوید: کتابی که ترجمه و تألیف می‌شود و به چاپ می‌رسد  تولیدکنندگانی دارد که برای تولید آن‌ زحمت می‌کشند و زندگی‌شان از این طریق می‌گذرد؛ اگر بخواهیم بگوییم مردم برای کتاب پول ندهند و به‌رایگان کتاب‌خوان شوند این بی‌انصافی‌ است.

وی می‌افزاید: به نظر من نشر الکترونیکی غیرمجاز کتاب‌ها هیچ مزایایی ندارد.  این‌که یک نفر می‌خواهد کتاب بخواند، اگر این درک را دارد که کتاب خواندن باعث رشد می‌شود باید این درک را هم داشته باشد که تولیدکننده کتاب زندگی‌اش از این راه می‌گذرد و این کار نوعی دزدی به حساب می‌آید و هیچ مزایایی ندارد.

اسلامیه همچنین درباره نسخه‌های مجاز الکترونیکی کتاب‌ها که توسط خود ناشران منتشر می‌شود بیان می‌کند: اما این‌که ناشران کتاب‌های الکترونیکی را خودشان با قیمت پایین‌تر ارائه می‌دهند خیلی خوب است، چون کسانی که توان اقتصادی ندارند که بخواهند کتاب‌ها را با هزینه بالا تهیه کنند می‌توانند آن‌ها را با قیمت پایین‌تر تهیه و استفاده کنند و از مطالعه محروم نشوند.

این مترجم درباره تهدیداتی که از طریق نشر غیرمجاز الکترونیکی کتاب متوجه صنعت نشر است نیز می‌گوید: این نوع نشر الکترونیک قطعاً به صنعت نشر ضربه می‌زند؛ چون خیلی‌ها به هر دلیلی به این کتاب‌ها احتیاج دارند و باید ‌آن‌ها را تهیه کنند و بخوانند. وقتی پی‌دی‌اف‌ها به‌طور رایگان در اختیارشان نباشد ناگزیر این کتاب‌ها را می‌خرند و ازآنجایی‌که ناشر هم  قطعاً آن‌ها را برای فروش عرضه کرده به این نحو می‌تواند کارش را ادامه دهد؛ اما اگر خرید نباشد حتماً ناشر هم ورشکست خواهد شد و به‌مرور دست از تهیه کتاب می‌کشد و به‌این‌ترتیب فرهنگ نیز افت خواهد کرد.

 

کتاب الکترونیکی خواهان بیشتری پیدا می‌کند

درباره وسعت نفوذ کتاب‌های الکترونیکی در ایران آمار و ارقامی موجود  نیست؛ اما قطعاً تعداد تبلت‌ها و اسمارت‌فون‌ها کم نیست ولی این‌که تا چه حد برای کتاب‌خوانی مورد استفاده قرار می‌گیرند، جای پرسش دارد.

کاوه میرعباسی، نویسنده و مترجم درحالی‌که کتاب‌های الکترونیکی را بیشتر یک مزیت می‌داند می‌گوید: مسئله این است که خواندن کتاب الکترونیکی چون برخی به آن عادت ندارند ممکن است ابتدا سخت باشد اما مزیت آن در این است که ارزان‌تر است. من بسیاری از کتاب‌های خارجی روز را به‌صورت الکترونیکی مطالعه می‌کنم.

وی در ادامه متذکر می‌شود: تقریباً ۹۰ درصد سایت‌هایی که کتاب‌های الکترونیکی را در اختیار مردم می‌گذارند، کتاب‌هایی را عرضه می‌کنند که مشمول کپی‌رایت نیستند چرا که اگر ۳۰ سال از مرگ مولی گذشته باشد کتاب متعلق به همه است. همچنین سایت‌هایی وجود دارند با این امکان که پس از گذشت حدود دو ماه از چاپ کتاب، نسخه الکترونیکی آن را با قیمت ارزان‌تر عرضه می‌کنند و اگر کسی عادت به خواندن نسخه الکترونیکی کتاب‌ها داشته باشد می‌تواند آن را به‌راحتی بخرد و بخواند.

میرعباسی با بیان تفاوت میان نسخه‌های مجاز و غیرمجاز کتاب‌های الکترونیکی می‌گوید: سایت‌هایی که کتاب‌ها را با فرمت پی‌دی‌اف عرضه می‌کنند شامل نشر غیرمجاز هستند اما آن‌ها که آثار را با فرمت ای‌پاب به اشتراک می‌گذارند شامل نشر مجاز هستند، چرا که فرمت ای‌پاب غیرقابل کپی‌ است که البته هر کسی نمی‌تواند با این فرمت مطالعه کند و تا نرم‌افزار مخصوص آن نباشد امکان خواندن آن وجود ندارد.

این نویسنده و مترجم استقبال از نسخه‌های مجاز الکترونیکی را کم می‌داند و می‌افزاید: به ازای هر ۵۰ کتاب کاغذی اکنون حدود یک کتاب الکترونیکی فروش می‌رود و مردم هنوز به این نحو از خرید و مطالعه کتاب عادت نکرده‌اند.

وی در پایان می‌گوید: من فکر می‌کنم در آینده‌ای نزدیک با توجه به بحرانی که کاغذ دارد این نحو از فروش و مطالعه کتاب خواهان بیشتری پیدا می‌کند.

 

کتاب‌خوانی باشد؛ حالا چه مجاز، چه غیرمجاز

هرچند برخی معتقدند انتشار الکترونیکی کتاب‌ها کار را آسان می‌کند اما هنوز هم برخی از اهل کتاب ترجیح می‌دهند بهای ورق زدن صفحه‌های کتاب‌ را که بوی کاغذ از میان آن احساس می‌شود حتی چندبرابر بهای نسخه الکترونیکی آن بپردازند.

شهرزاد لولاچی، مترجم با تاکید بر این‌که هیچ چیز نمی‌تواند جای کتاب کاغذی را بگیرد می‌گوید: در هیچ کجای دنیا، هیچ چیز نمی‌تواند جایگزین کتاب شود چرا که کتاب را در هر وضعیتی می‌توانید در دست بگیرید و بخوانید اما حتی تبلت و دیگر وسایل چنین شرایطی ندارند. همچنین کتاب احساس نوستالژی زیبایی به خواننده می‌دهد، حتی خیلی‌ها از داشتن یک کتابخانه خوب به خودشان می‌بالند و افتخار می‌کنند.

وی همچنین با اشاره به این‌که کتاب‌های الکترونیکی بخش انکارناپذیری از تکنولوژی هستند بیان می‌کند: حقیقت این است؛ کسی که واقعاً کتاب را دوست دارد مطمئناً آن را می‌خرد، اما کسانی که به پی‌دی‌اف خوانی تمایل دارند بازهم خوب است و به‌هرحال ترجیح می‌دهم یک فرد چه مجاز و چه غیرمجاز، کتاب بخواند و این چیزی‌ است که در تمام دنیا وجود دارد و نمی‌توان از آن جلوگیری کرد.

 

آسیب‌ کتاب‌های الکترونیکی برای مخاطب

احمد آرام، نویسنده  در حالی که با دوستداران نسخه‌های کاغذی کتاب هم‌عقیده است اظهار می‌کند: لمس کردن صفحات کتاب برای خواننده، همانند شروع شدن یک جهان دیگر است اما در عصر جدید بنا بر دلایلی مخاطبان به نسخه‌های الکترونیکی پناه می‌برند چراکه ازنظر اقتصادی هم برای آنان مقرون‌به‌صرفه است. اما لذتی که از پی‌دی‌اف به دست می‌آورند فقط لذتی‌ است که به‌طور رایگان به دستشان رسیده و نمی‌تواند لذت کتاب را به آن‌ها منتقل کند.

وی با بیان این‌که جریان آوردن کتاب از کتاب‌فروشی تا خانه و بعد خواندن آن لذت خاصی دارد که خواننده را برای این‌که بداند در کتاب چه اتفاقی می‌افتد آماده می‌کند، می‌گوید: من فکر می‌کنم مطالعه کتاب‌های الکترونیکی حتی نوعی آسیب دارد که باعث فشار آمدن به تمام بدن می‌شود تا فرد بتواند از طریق نور صفحه کامپیوتر کتاب بخواند.

آرام در پاسخ به این‌که باوجود شمار پایین کتاب، آیا نسخه الکترونیکی می‌تواند کمکی به افزایش سرانه مطالعه کتاب کند می‌گوید: ممکن است به خاطر پرفروش شدن یک کتاب مردم به سمت آن هجوم ببرند، اما این باعث افزایش سرانه مطالعه نخواهد بود. از سال ۱۳۳۷ که شمار کتاب حدود سه‌هزار نسخه بود حالا به حدود ۳۰۰ نسخه رسیده است، البته در این دوره شاهد رواج نسخه‌های الکترونیکی و پی‌دی‌اف هم بوده‌ایم.

چهارشنبه, 24 مرداد 1397 ساعت 09:56

 

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: بخش صنعت نیاز به مراقبت ویژه ای دارد و باید تسهیلات موردنیاز آن را تأمین کنیم.

علی لاریجانی که به استان قم سفرکرده است، صبح امروز (چهارشنبه، ۲۴ مردادماه) در سومین جلسه کارگروه اشتغال اظهار داشت: در قم امکان ایجاد مشاغل خانگی بسیار زیادی وجود دارد که به سرمایه‌گذاری کمی نیاز دارد، تسهیلات موردنیاز این بخش بین ۳ تا ۱۰ میلیون تومان است که می‌توان در رشد اشتغال اثرگذار باشد در شرایط فعلی که به صادرات نیاز داریم مشاغل خانگی صادرات محور می‌توانند کمک‌کننده باشند.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، رئیس مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه مسئله نقدینگی کارخانه‌ها مهم است و بانک‌ها باید به آن‌ها کمک کنند، صنایع کوچک مشکلاتی از قبیل تأمین اجتماعی نیز دارند، گفت: وظیفه مهم در چالش جدید قیمت ارز مراقبت از کارخانه‌ها است تا زمین نخورند، بعد از گذشت از شرایط فعلی این واحدهای تولیدی می‌تواند روی پای خود بایستد.

لاریجانی با اشاره به اینکه باید تسهیلاتی قائل شویم تا مابه‌التفاوت ارزی واردکنندگان و تولیدکنندگان را تأمین کنیم، نمی‌توانیم مجدداً به ارز ۴۲۰۰ تومان برگردیم، ادامه داد: از راه حقوقی نمی‌توان مشکل را حل کرد باید منطق اقتصادی آن را در نظر بگیریم، نمی‌توان یک کالا را با دو نرخ در بازار به فروش برسانیم.

وی با تأکید بر اینکه بعدازاینکه شرایط ارزی برطرف شد پتروشیمی‌ها نیز باید وارد بازار ثانویه شوند، عنوان کرد: در حال حاضر مغازه‌داران کالاها را به نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی به فروش نمی‌رسانند، در شرایط فعلی این حجم از ارز وجود ندارد که به همه ارز ۴۲۰۰ تومانی داده شود باید نیازهای کشور را تقسیم‌بندی و یک مدل را انتخاب کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه بخش صنعت نیاز به مراقبت زیادی دارد و تسهیلات موردنیاز آن باید تأمین شود، درصورتی‌که به آن‌ها توجه نکنیم به هدف اشتغال‌زایی دست پیدا نمی‌کنیم، تصریح کرد: افزایش نرخ ارز درزمینهٔ صادرات بسیار مفید است و باید بخش‌هایی که می‌تواند به کشورهای اطراف صادرات داشته باشد را تقویت کنیم.

لاریجانی با اشاره به اینکه با توجه به بحث اشتغال و جهش موجود بررسی جامعی درزمینهٔ اشتغال داشته باشیم و پیشنهادهای خود را در سطح کل کشور ارائه و از ظرفیت استعداد استان استفاده کنیم، اضافه کرد: پیشنهاد‌هایی ارائه کنیم که مشکل اشتغال در استان قم و تمامی کشور برطرف شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: اگر به افرادی که وام دریافت کرده‌اند اعلام کنید درصورتی‌که تا پایان سال وام دریافتی خود را پرداخت کند جرائم را می‌بخشیم به نفع بانک است و یا اینکه بدهی‌ها تلنبار شود و بانک‌ها را راکد کند.

 

صفحه1 از558

درباره چاپ و نشر

چاپ و نشر ،پرتیراژترین نشریه چاپ کشور

منوی اصلی