• هزارو یک مشکل پیش روی نشر

  هزارو یک مشکل پیش روی نشر

  نویسنده کتاب «کلیدی به‌نام مذاکره» که برای مشخص کردن نوبت چاپ از برچسب استفاده کرده، مدعی است کتابش تا پایان سال به
 • توزیع کاغذ دست اعضای اتحادیه کاغذ و مقوا نیست

  رئیس اتحادیه کاغذ و مقوا :

  توزیع کاغذ دست اعضای اتحادیه کاغذ و مقوا نیست

  رئیس اتحادیه کاغذ می‌گوید: در شرایطی که پخش کاغذ را وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عهده‌دار شده، قیمت‌ کاغذ به 430هزارتومان رسیده
 • بازار کاغذ به بی‌تدبیری دچار شده است

  بازار کاغذ به بی‌تدبیری دچار شده است

  رئیس هیات مدیره خانه مطبوعات و رسانه‌های کشور با انتقاد از افزایش قیمت نامعقول کاغذ و شرایط نامناسب مطبوعات کاغذی، گفت: با
 • رویکردهایی تخصصی برای ساماندهی به بازار کاغذ و مقوا

  رویکردهایی تخصصی برای ساماندهی به بازار کاغذ و مقوا

  صنعت کاغذ کارتون و بسته‌بندی به علت عوامل متعدد طی سال‌های گذشته مسیر پرفرازونشیبی را طی کرده، تکنولوژی فرسوده نبود اطلاعات لازم
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
مدير01

مدير01

چهارشنبه, 01 اسفند 1397 ساعت 14:32

 

رئیس کمیسیون صنایع اتاق و رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا نبود نظارت، معضلات ترخیص کالا از گمرک و همچنین تحریم را از مهم‌ترین دلایل گرانی کاغذ دانست.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از فارس، گزارش‌ها و مصاحبه‌های مختلفی قبلاً در این زمینه انجام داده اما امروز علل این عدم نظارت را از ابوالفضل روغنی گلپایگانی رئیس کمیسیون صنایع اتاق و رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا جویا شدیم. آنچه در ادامه می آید متن کامل مصاحبه با رئیس کمیسیون صنایع اتاق و رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا است.

وی اظهار داشت: دلیل کمبود و گرانی کاغذ تعارضی است که در تامین و تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی وجود دارد، دولت مصوب کرده که ارز ۴۲۰۰ تومانی بدهد تا کاغذ مطبوعات و کتاب تامین شود.

روغنی در بخش دیگری از سخنانش ابراز داشت: دولت قصدش تخصیص است، اما منابع در اختیار وجود ندارد، الان داریم کالاهایی که چندین ماه است ثبت سفارش شده اما تامین اعتبار برای این کالا با مشکلاتی همراه است، بنابراین زمینه واردات کاغذ به شدت کم شده است.

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنانش درباره اینکه چرا تولید کنندگان داخلی کمک نمی‌کنند، قیمت کاغذ در بازار چند برابر شده تصریح کرد: ما طی سال‌های گذشته مدام این مطلب را یادآور شدیم حتی خبرگزاری فارس هم طی سال‌های گذشته در این راستا همراهی خوبی با تولیدکنندگان صورت داد اما برای تولید کنندگان ما فضا و مسیر مناسبی برای توسعه و گسترش کارشان وجود نداشت. بنابراین تولید داخل بدلیل عدم حمایت در گذشته ناکام بود،الان اگر تولیدکننده ای بخواهد تولید کند مستلزم واردات است. باز هم بحث تخصیص و تامین ارز در این مسیر پیش می‌آید، اما بحث دوم تحریم است. ممکن است تامین و تخصیص صورت گیرد، اما کشورهای اروپایی با ما کار نمی‌کنند و بحث تحریم پیش می‌آید و کارخانجات داخلی که قصد تولید داشتند آنها هم امکان تولید ندارند.

روغنی کنترل‌های آسیب زننده را مسئله دیگر دانست و خاطر نشان کرد: اینکه دولت ارز تخصیص داده و آن را تامین هم کرده درست،‌ دولت تا اینجا کنترل‌هایی داشته، اما نظارتی در عمده و خرده فروشی نظارتی وجود ندارد، چون ارز ۴۲۰۰ تخصیص می‌دهیم باید دولت تا انتها کنترل را انجام دهد. اینکه کسی که ارز گرفته و وارد کرده با قیمت مناسب عرضه می‌کند، تاثیرگذار است. این در حالی است که  شبکه‌های مویرگی قیمتای دیگری می‌گویند.

وی افزود: پیشنهاد من این است دولت اجازه دهد با ارز آزاد نیمایی ثبت سفارش صورت گیرد. باید به واردکنندگان اجازه واردات بدهند در این صورت وفور کاغذ در بازار را خواهیم داشت. الان مصرف‌کنندگان از دو مسئله رنج می‌برند، اول اینکه کاغذی در بازار وجود ندارد نکته دوم گرانی بیش از حد است، اما واردات با ارز نیمایی موجب شکسته شدن قیمت‌ها خواهد شد.

رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا در پایان یادآور شد، الان توان تولید در داخل کشور وجود ندارد که تولید کرده و در اختیار مصرف کننده قرار دهیم، چون در گذشته حمایتهای لازم صورت نگرفته است؛ از سوی دیگر کسانی که ارز را دریافت کرده‌اند اینها بارهایشان مدتهاست در گمرک گیر افتاده‌اند. خود تحریمی بدتر از تحریم است. بنابراین سازمانها به حدی شرایط را سخت کرده‌اند که مسیر واردات هم با معضلات همراه شده است.

چهارشنبه, 01 اسفند 1397 ساعت 08:57

 

اسپانیا و امارات با خرید ۵۰ درصد زعفران ایران در صدر مشتریان زعفران صادراتی ایران قرار دارند که پس از انجام تغییراتی در بسته بندی و بعضاً کیفیت، آن را به کشورهای دیگر صادر می کنند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از مشرق، فرزاد سحر خیز عضو هیأت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان، اظهار کرد: اسپانیا زعفران ایران را به صورت فله خریداری و پس از بسته بندی مجدد آن را به عنوان " زعفران اسپانیایی" صادر می‌کند. به همین جهت است که اسپانیا را بزرگترین صادرکننده زعفران دنیا می‌شناسند. امارات نیز زعفران ایرانی را به صورت روزانه و هفتگی توسط دلالان و تجار غیر حرفه‌ای خریداری می‌کند و پس از مخلوط کردن با ناخالصی، به صورت عمده با بسته‌بندی‌های ایرانی و حتی با علامت استاندارد ایران، زعفران مخلوط شده و نامرغوب را به کشورهای حوزه خلیج فارس، آفریقا و چین می‌فروشد.

وی با شاره به اینکه بعد از اسپانیا و امارات، چین بزرگترین خریدار زعفران فله ایرانی است افزود: افغانستان از دیگر مشتریان زعفران فله ایرانی است که به عنوان رقیب آینده ایران تلقی می‌شود. افغانستان با خرید زعفران از ایران و فروش آن به عنوان زعفران افغانی، تجارت این زعفران را در دنیا آغاز کرده است.

سحر خیز، عربستان و قطر را نیز جزو خریداران عمده زعفران بسته بندی ایران دانست و گفت: مردم کشورهای عربی به دلیل رفت و آمد زیاد به ایران با کیفیت زعفران ایرانی آشنا شده‌اند و تمایل خریدشان به این محصول به نسبت زعفران اسپانیایی روز به روز بیشتر می‌شود.

فرزاد سحر خیز با اشاره به سابقه تولید و همچنین پشتوانه کیفیت زعفران در ایران گفت: با راه اندازی واحد تخصصی بازرگانی خارجی و استراتژی فروش، صادرات زعفران بسته بندی تحت نام ایران را به سایر کشورها در دستور کار خود قرار داده‌ایم. بسته بندی زعفران طبق درخواست مشتری بین المللی و به عبارتی به صورت سفارشی تولید شده و به مقصد ارسال می‌شود. بعد از زعفران، دو محصول چای زعفرانی و نبات زعفرانی که تولید اختصاصی کشور ایران است، بیشترین محصولات صادراتی این شرکت به حساب می‌آید.

وی افزود: با بررسی آمار صادرات زعفران مشاهده می‌شود که تنها ۵ درصد از کل زعفران صادراتی کشور اختصاص به بسته بندی‌های زیر ۱۰ گرم ویژه مصرف کنندگان نهایی و مراکز خرده فروشی دارد و ۹۵ درصد باقیمانده، در بسته‌های بالای ۱۰ گرم و عمدتاً نیم و یک کیلو صادر می‌شود. در حال حاضر، با توجه به رعایت استاندارد در تولید و بسته بندی زعفران، انعطاف در بسته بندی سفارشات خارجی، بسته بندی‌های لوکس، ارائه خدمات مطلوب و استانداردهای بازارهای بین المللی توانسته‌ایم سهم خود را در صادرات زعفران بسته بندی ایرانی افزایش دهیم؛ به طوری که در حال حاضر ۴۵ درصد از حجم کل صادرات به بسته بندی‌های زیر ۱۰ گرم اختصاص دارد و این سهم سال به سال در حال افزایش است.

بر اساس این گزارش، تولید زعفران بسته به شرایط کشاورزی و آب و هوایی کشورمان بین ۲۰۰ الی ۳۰۰ تن در سال است که این حجم تولید، ایران را در صدر تولید کنندگان زعفران جهان قرار داده است.

چهارشنبه, 01 اسفند 1397 ساعت 08:30

 

در آستانه سال نو، ناشران از مردم می‌خواهند به جای سررسید، کتاب را به عنوان هدیه نوروزی انتخاب کنند

نمایشگاه کتاب یزد با استقبال مردم و خانواده‌ها از ممنوعیت عرضه کتاب‌های کمک درسی و حمایت ناشران ار خرید کتاب به جای اهدای سررسیدهای سال نو همراه بوده است.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از (ایبنا)، یازدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب و مطبوعات یزد که با حضور بیش از 750 ناشر در 320 غرفه در محل دائمی نمایشگاه‌های استان یزد در حال برگزاری است، روزهای آغازین خود را همراه با واکنش‌ها و حاشیه‌های مختلفی سپری کرد.

در ابتدای ورودی این نمایشگاه، تصاویری از پیروزی انقلاب اسلامی و چهره‌های تاثیرگذار یزد در انقلاب در معرض دید علاقمندان قرار گرفته که نشان دهنده حضور پرشور مردم در آن دوران است. این تصاویر همزمان با آغاز چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی از آرشیو اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد خارج شده و قرار است در گام‌های بعدی کتاب‌ها، فیلم‌ها و دست نوشته‌های بیشتری هم رونمایی شود.

این نمایشگاه در 6 راهرو ساماندهی شده است که بخش‌های عمومی، دانشگاهی، تخصصی کودک و نوجوان از جمله این راهروها است و مخاطبین بسته به علاقمندی خود به این بخش‌ها مراجعه می‌کنند.

 

ناشران با کاهش قیمت‌های خود از علاقمندان به کتاب حمایت می‌کنند

سعیدی مسئول غرفه انتشارات کاردستی از تهران، که در این نمایشگاه شرکت کرده است به خبرنگار ایبنا گفت: ما ناشر تخصصی کودک و مهارت و کاردستی هستیم و در زمینه هوش و خلاقیت کتاب‌های متنوعی را در معرض دید علاقمندان قرار داده ایم.

وی افزود: از استقبال مردم یزد از نمایشگاه و غرفه‌های تخصصی کودک خوشحال خواهیم شد و اگرچه قیمت‌های مواد اولیه تولید کتاب مانند کاغذ افزایش‌های بی‌رویه‌ای داشته است اما سعی می‌کنیم کتاب‌هایمان را با قیمت‌های پایین ارائه کنیم تا مخاطبین ما بتوانند از ما خرید کنند.

این ناشر تخصصی ادامه داد: مسئولان می‌توانند با تبلیغات مفید و کاهش قیمت‌ها و افزایش تخفیف خرید کتاب، در جهت جذب مردم گام بردارند که امیدواریم این اتفاق صورت گیرد. هرچند این قیمت‌ها روند رو به رشدی داشته و تبدیل به عاملی در جهت کاهش حضور مردم در این نمایشگاه‌ها شده، اما انتشاراتی‌های مختلف، می‌توانند با کاهش قیمت‌های خود به نحوی از مردم حمایت کرده و آنها را به خرید ترغیب کنند.

 

حمایت از خرید و اهدای کتاب جایگزین اهدای سررسیدهای سال نو شود

نیکوروش مدیر پیشکسوت یک موسسه انتشاراتی به همین نام نیز به خبرنگار ایبنا گفت: انتشارات نیکوروش تاکنون در تمامی دوره‌های نمایشگاه کتاب یزد حضور داشته و در این دوره هم به همراه کتابفروشی خود، به نمایشگاه آمده است.

این ناشر یزدی بیان کرد: اگرچه قیمت کاغذ بالا رفته و باعث کاهش حضور مردم در نمایشگاه شده است اما همچنان بخشی از مردم علاقه خود را به مطالعه حفظ کرده‌اند و در این نمایشگاه حضور پیدا می‌کنند.

وی گفت: اگرچه مردم این روزها درگیر خرید شب عید هستند اما ما باید با تبلیغات و فرهنگسازی، کاری کنیم که کتاب هم در سبد خرید مردم در شب عید، قرار گیرد و به جای برخی از هزینه‌های بی‌رویه، به خرید و مطالعه کتاب بپردازیم.

نیکوروش گفت: یکی از این هزینه‌های بی رویه، خرید و هدیه سررسیدها با هزینه‌های میلیونی است که ما در انتشارات و کتابفروشی خود سعی کرده‌ایم تا این افراد را به خرید و هدیه کتاب به جای سر رسید ترغیب کنیم.

روزبهانی مسئول باجه بانک شهر در یازدهمین نمایشگاه کتاب یزد نیز در این خصوص به خبرنگار ایبنا گفت: امسال ما شاهد دو تفاوت عمده در نمایشگاه کتاب یزد بوده‌ایم که کاهش تخفیف کتاب‌ها از 30 به 20 درصد و حدف انتشاراتی‌های کمک درسی، از جمله این تفاوت‌ها است.

وی گفت: هرچند این دو مساله در روزهای اول نمایشگاه بر حضور مردم تاثیرگذار بود اما روز به روز این حضور مردم پررنگ‌تر شده و امیدواریم مردم بتوانند از مابقی کتاب‌های عرضه شده در نمایشگاه به خوبی استفاده کنند.

این مسئول ادامه داد: بن‌های ارائه شده به لحاظ مبلغی 11 میلیارد ریال است که نسبت به سال گذشته، افزایش یک میلیارد ریالی داشته اما با توجه به محدودیت‌ها و کاهش سقف تخفیفات، ایده‌آل نبوده است.

سیدخلف حوتی نژاد معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد نیز در این رابطه به خبرنگار ایبنا گفت: با توجه به آمار ارائه شده، ما شاهد استقبال بیشتر مردم نسبت به سال گذشته از نمایشگاه کتاب یزد بوده‌ایم.

وی افزود: ما امسال در این نمایشگاه، کتاب‌ها و ناشران کمک درسی را حذف کردیم و پیش بینی اعتراضات مختلفی در این زمینه داشتیم اما خوشبختانه این امر مورد استقبال مخاطبین قرار گرفت و حضور مردم به نسبت گذشته کمتر نشده است.

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد یادآور شد: خیلی از خانواده‌ها خوشحال هستند که انتشارات کتاب‌های کمک درسی در نمایشگاه نیست زیرا می‌توانند علاوه بر کتاب‌های آموزشی به خرید و مطالعه کتاب‌های عمومی نیز ترغیب شوند.

حوتی‌نژاد بیان کرد: ما باید صبر کنیم و ببینیم با اتمام دانشگاه و ارزیابی و نظرسنجی‌ها چه اتفاقی در سطح نمایشگاه کتاب یزد افتاده است.

چهارشنبه, 01 اسفند 1397 ساعت 07:34

 

پژوهشگران هلندی با استفاده از نانوذرات طلا و چاپ سه بعدی موفق به ارائه روشی برای ساخت اجسام سه بعدی دو رنگ‌نما شدند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایسنا، سابقه ساخت ظروف دو رنگ‌نما (dichroic) به قرن‌ها قبل باز می‌گردد؛ زمانی که اجداد ما از ذرات نقره و طلا برای ایجاد رنگ‌های مختلف استفاده می‌کردند. در Lycurgus Cup که از شیشه ساخته شده زمانی که نور از جلو به جام برخورد می‌کند، سبز دیده می‌شود و اگر نور از پشت به آن تابیده شود، قرمز دیده می‌شود.

ویتوریو ساگیومو و همکارانش از دانشگاه واگنینگن در هلند حین توسعه یک روش چاپ سه بعدی با نانوذرات طلا، راهکاری برای ساخت اجسام با خاصیت دو رنگ‌نما ارائه کردند.

برای این کار از یک محلول دو رنگ‌نما با استفاده از نسخه اصلاح شده روش تورکویچ، استفاده می‌شود که در آن یون‌های طلا با استفاده از سیترات به نانوذرات طلا احیاء می‌شوند. این محلول می‌تواند تغییرات رنگ موقتی را تجربه کند که در آن از رنگ اولیه زرد به آبی رسیده و سپس بعد از چند دقیقه به رنگ سیاه می‌رسد.

در مقاله‌ای که این گروه به رشته تحریر درآوردند، آمده است: این مطالعه که وابسته به زمان است نشان داد که هسته‌های کوچک طلا تشکیل شده و سپس به خوشه‌های طلا تبدیل می‌شوند و این خوشه‌ها نیز تشکیل ساختار‌های نانوسیمی می‌دهند که موجب تغییر رنگ اولیه می‌شود. دومین تغییر رنگ از سیاه به بنفش به دلیل پراش اتفاق می‌افتد. در حالی نانوسیم‌های طلا در حال جوش هستند، نانوذرات طلا که به‌صورت میله‌ای هستند ساختاری شبیه به بچه قورباغه پیدا می‌کنند. در ادامه نانوذرات دو رنگ‌نما در محلول حاوی پلی‌ونیل الکل به این پلیمر متصل شده و می‌توان ساختار سه بعدی ایجاد کرد. این پلاستیک را می‌توان با استفاده از چاپگر سه بعدی به اشکال مختلف در آورد. محصول نهایی درصورت تابش نور از روبرو به رنگ قهوه‌ای دیده می‌شود، اما اگر نور از پشت به آن بتابد به‌صورت بنفش روشن دیده می‌شود.

روش تورکویچ یک پدیده مشهور بوده که در آن از ترکیب شیمی و فیزیک استفاده شده‌است. استفاده از نانوذرات طلا و ساخت اجسام سه بعدی با این روش می‌تواند کاربرد‌های متعددی داشته باشد.

سه شنبه, 30 بهمن 1397 ساعت 12:45

 

فرمانده انتظامی استان کرمانشاه گفت: با تلاش ماموران پلیس شهرستان کرمانشاه، 9 هزار و 680 بسته کاغذ قاچاق به ارزش سه میلیارد ریال کشف شد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایرنا، سردار «منوچهر امان اللهی» اظهار داشت: پس از اطلاع ماموران پلیس مبنی بر اینکه یک دستگاه تریلی اقدام به خالی کردن تعداد زیادی بسته کاغذ در یکی از شهرک های حاشیه ای شهر کرمانشاه کرده است، رسیدگی به موضوع در دستور کار قرار گرفت.

وی ادامه داد: ماموران با انجام تحقیق فراوان توانستند انباری که بسته های کاغذ در آن تخلیه شده بود را شناسایی و پس از هماهنگی با مقام قضائی نسبت به بازرسی از آن اقدام کنند.

سردار امان اللهی خاطرنشان کرد: در این بازرسی، ماموران انتظامی کرمانشاه موفق شدند 9 هزار و 680 بسته کاغذ در انواع و سایزهای مختلف را کشف کنند.

فرمانده انتظامی استان کرمانشاه، یادآور شد: طبق نظر کارشناسان، ارزش این محموله قاچاق به سه میلیارد ریال می رسد.

وی همچنین با اشاره به پلمب انباری، از دستگیری 2 متهم در این رابطه و معرفی آن ها به دستگاه قضائی برای سیر مراحل قانونی و صدور احکام لازم خبر داد.

سردار امان اللهی در پایان مبارزه با پدیده قاچاق و برخورد قاطعانه با قاچاقچیان را جزو مهمترین برنامه های پلیس برشمرد و گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ضربه های خوبی به سرشاخه های قاچاق وارد آمده و در کشفیات نیز رشد قابل ملاحضه ای نسبت به سال قبل داشته ایم.

سه شنبه, 30 بهمن 1397 ساعت 12:35

 

نجفی منش با تاکید بر اینکه خودروهای وارداتی دپو شده در گمرک باید هرچه زودتر ترخیص شوند، گفت: ارزش این خودروها ۲۰ تا ۳۰ برابر خودروهای کشور است.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از رویداد، محمدرضا نجفی منش در خصوص تاثیر ترخیص خودروهای وارداتی دپو شده در گمرک بر بازار خودروی کشور گفت: «این خودروها گران قیمت هستند و قشر خاصی از جامعه از آن ها استفاده می کنند.»

وی با اشاره به اینکه ۳ تا ۵ درصد خودروهای وارداتی ۳۰ درصد ارزش بازار داخلی را به خود اختصاص می دهد، اظهار کرد: «ارزش این خودروها ۲۰ تا ۳۰ برابر خودروهای کشور است؛ اما اگر منابع ارزی کافی در اختیار داشته باشیم، می توان برای واردات این خودروها هزینه کرد اما بانک مرکزی اعلام کرد ذخایر ارزی کفاف نمی دهد.»

نجفی منش در بخشی دیگر از مصاحبه با برنامه رویداد رادیو گفت وگو با بیان اینکه تولید خودروهای لوکس در کشور منطقی نیست، گفت: «هند خودروسازان خارجی را متقاعد کرد که برای فروش خودروهای لوکس در هند باید شبکه مونتاژ را در این کشور راه اندازی کنند.»

وی ادامه روند دپوی این خودروها در گمرک را غیر عقلایی خواند و تصریح کرد: «آن هایی که خودروی خود را به صورت رسمی وارد کردند، باید به صورت قانونی آن را ترخیص کنند و با خلافکاران نیز مطابق مقررات برخورد شود.»

نجفی منش با تاکید بر اینکه افزایش ماندگاری این خودروها در گمرک، موجب آسیب رسیدن در شرایط نا مساعد جوی به خودرو شده و از طرفی فضای گمرک را اشغال می کند، گفت: «برای شرکت های خودروساز خارجی باید تعیین تکلیف شود که برای فروش خودروهای لوکس در کشور، می بایست مونتاژ آن در داخل انجام گیرد و به تدریج قطعات آن را داخلی سازی کنیم.»

همچنین حمید گرمابی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی عدم تفکیک خودروهای وارداتی قانونی و غیر قانونی را دلیل زمان بر شدن تعیین تکلیف خودروهای دپو شده در گمرک عنوان کرد و گفت: «قطعا نباید برای خودروهایی که قانونی وارد شده اند، مشکلی ایجاد شود.»

وی رقم خودروهای دپو شده در گمرک را قابل توجه دانست و افزود: «با توجه به قیمت های کنونی بازار، اغلب این خودروها رنج قیمتیِ ۱۰ تا ۱۵ برابر متوسط قیمت خودروهای داخلی ا دارد اما این خودروها بخشی از سرمایه های مردمی است و باید هرچه زودتر ترخیص شود.»

سه شنبه, 30 بهمن 1397 ساعت 12:23

 

به گزارش چاپ ونشر به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا،‌ آمارهای خانه کتاب از نشر کتاب در دی ماه سال ۹۷ نشان می‌دهد که تعداد ۹هزار و ۱۹۷ عنوان کتاب در این ماه منتشر شده است که در مقاسه با ۹ هزار۱۱۲ و عنوان منتشر شده در دوره زمانی مشابه سال گذشته یک درصد رشد داشته است.

از میان ۹ هزار و ۱۹۷ عنوان کتاب منتشر شده در دی ماه  ۷ هزار و ۶۴ عنوان تالیف و ۲ هزار و ۱۳۳ عنوان ترجمه بوده است. هم‌چنین ناشران تهرانی ۷ هزار و ۶۶ عنوان کتاب و ناشران شهرستانی ۲هزار و ۱۳۱ عنوان کتاب منتشر کرده‌اند.

از میان آثار منتشر شده در دی ماه ۵ هزار و ۳۸۸ عنوان کتاب چاپ اول و ۳ هزار و ۸۰۹ عنوان کتاب چاپ مجدد بوده‌اند. میانمگین شمارگان گل هزرا و ۸۷۸ نسخه و میانگین قیمت ۲۴۸ هزار و ۷۰۴ ریال است.

میانگین شمارگان نسبت به دوره زمانی مشابه در سال گذشته ۳۳ درصد رشد و میانگین قیمت نیز ۳۷ درصد رشد داشته است.

 

انتشار کتاب‌های کمک درسی نیز ۱۷ درصد کاهش داشته است.

اما آمار انتشار کتاب‌های کودک و نوجوان نشان می‌دهد که ۱۶۰۰ عنوان کتاب کودک در دی ماه منتشر شده است،‌ از این میان ۹۸۷ کتاب تالیفی و ۶۱۳ عنوان ترجمه هستند. ۵۶۷ عنوان چاپ اول و هزار و ۳۳ عنوان چاپ مجدد. تعداد انتشار کتاب‌های کودک و نوجوان نسبت به دوره زمانی مشابه در سال گذشته ۱۲ درصد رشد داشته است. میانگین شمارگان کتاب کودک ۲ هزار و ۶۷۰ نسخه و میانگین قیمت این کتاب‌ها نیز ۱۱۵ هزار و ۵۰۵ ریال است.

سه شنبه, 30 بهمن 1397 ساعت 12:16

 

 

حال و روز نامساعد صنعت چاپ و نشر و اوضاع نابسامان بازار کتاب بر کسی پوشیده نیست. چندبرابر شدن ناگهانی قیمت کاغذ، برای صنعت چاپ و نشر در ایران که همواره معضلات و مشکلات عدیده بوده را به دنبال داشته، حکم مصیبت ناگهانی را داشت. این صنعت در سال‌ها و دهه‌های اخیر درآمد چندانی نداشته است تا بتواند پایه‌های خود را مستحکم و از نظر اقتصادی مقاوم کند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از همشهری، یکی از اصلی‌ترین انگیزه‌های کسانی که در این حیطه فعالند، علاقه است. به‌عبارت بهتر بسیاری از نویسندگان و ناشران، پیش از گران شدن کاغذ نیز بنیه اقتصادی قدرتمند و سرمایه و اندوخته قابل‌توجهی نداشتند و ای بسا بیشتر آنان صرفا از روی علاقه به فعالیت خود ادامه می‌دادند. طبیعتا چنین کسانی توان مواجهه با بحران‌های اقتصادی و تکانه‌های شدید مالی را ندارند. گرانی ناگهانی کاغذ، درست زمانی گریبانگیر این جماعت شد که دیگر تاب و توان مواجهه با مشکلات جدید را نداشتند.

با این تفاصیل و با وجودی که همواره سعی کرده‌ام، آدم خوشبینی باشم، نگران وضعیت نشر و کتاب هستم.

گرانی کاغذ آن هم تا این حد برای ناشران کتاب کمرشکن و زمینگیرکننده است. باید پرسید کسانی که با وجود همه مشکلات با پایین آوردن سطح انتظارات خود، کارشان را انجام می‌دادند، آیا می‌توانند در چنین بازاری همچنان کالای فرهنگی تولید کنند و از قبل آن سودی - هرچند ناچیز ببرند؟ و آیا توان حضور فعال در نمایشگاه کتاب را که حدود 2ماه دیگر باید برگزار شود، خواهند داشت؟ آن هم با وضعی که ناشران ما حتی درباره انتشار کتاب‌هایی که فروش آنها به‌دلیل رسیدن به چاپ هفتم و هشتم، تضمین شده است، مرددند.

شاید اگر در گذشته فضای مجازی به‌عنوان پشتوانه‌ای برای فرهنگ کشور تقویت می‌شد، می‌توانست امروز بخشی از بار را به‌دوش بکشد اما وضع فعلی فضای مجازی چنان است که اولا به بعد اطلاع‌رسانی آن بیشتر توجه شده و در زمینه مطالعه جدی و تخصصی خیلی روی آن حساب نمی‌شود. از سوی دیگر کتاب‌های الکترونیکی و ای‌بوک‌ها بیشتر مناسب کتاب‌های معروف و آثار افراد مطرحند و نمی‌توانند به استعدادهای جوان و چهره‌های جدید کمک کنند. امیدوارم اگر برنامه‌ریزی‌ای صورت می‌گیرد و سیاستی اتخاذ می‌شود در آن اصلاح اشتباهات گذشته و رفع مشکلات موجود، لحاظ شود.

 

 

 

در ادامه بحران‌ کاغذ

قیمت کاغذ بر مدار نجومی

سه شنبه, 30 بهمن 1397 ساعت 10:27

 

در هفته‌های اخیر قیمت کاغذ صعودی غیرقابل تصور را داشته اشت و ظاهراً ابزارهای کنترلی نیز در مهار این قیمت‌ها ناتوان عمل می‌کنند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از مشرق، در هفته‌های اخیر قیمت کاغذ صعودی غیرقابل تصور را داشته اشت و ظاهراً ابزارهای کنترلی نیز در مهار این قیمت‌ها ناتوان عمل می‌کنند.

وضعیت کاغذ از حالت بحرانی خارج شده و به مرحله اورژانسی رسیده است. بعد از مدتی آرامش در بازار کاغذ از اوایل بهمن‌ماه بود که این کالای استراتژیک میل سرکشی پیدا کرد و مهارش از دست متولیان خارج شد. در روزی که شما این گزارش را می‌خوانید قیمت کاغذ وضعیتی نجومی را پشت سر می‌گذارد. آخرین قیمت‌ها که از روی مرکز اطلاعات کاغذ ایران استخراج شده نشان می‌دهد که ظاهراً کاغذ هم راهی را می‌رود که سایر کالاهای اساسی می‌روند. به این قیمت‌ها توجه کنید.

 

دستگاه چاپ می‌فروشند تا حقوق بدهند!

این پنج نوع مهم‌ترین و پرکاربردترین کاغذهای مورد استفاده ناشران است که قیمت‌هایش به صورت صعودی بالا می‌رود و ظاهراً کسی هم تمایلی ندارد خیلی این افزایش صعودی قیمت را کنترل کند البته فعلاً کسی به فکر این افزایش نیست دو ماه دیگر که نمایشگاه کتاب رسید و قیمت‌های کتاب نجومی شد و توان خرید به صورت صعودی سقوط کرد تازه مسوولان به فکر رفع بحران می‌افتند. همین جا هم یک یادآوری داشته باشیم که اواسط جشنواره فیلم فجر بود که اعلام شد، آقای همایون امیرزاده از دبیری کارگروه کاغذ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کناره‌گیری کرد. حالا این خبر چه ارتباطی به افزایش قیمت کاغذ دارد را عرض می‌کنیم.

 

کارگروه هوا شد!

شهریورماه امسال بود که ارشاد تصمیم گرفت برای ساماندهی اوضاع کاغذ کارگروهی تشکیل دهد و تشکیل داد.

ریاست آن را حسین انتظامی بر عهده گرفت و همایون امیرزاده هم دبیر آن شد. قرار بود این کارگروه کمک حال ناشران و مطبوعات باشند تا سریعتر نیازهای این قشر را با هماهنگی وزارت صمت برطرف کند. اعضای منتخب شامل نمایندگان حوزه مطبوعات، نمایندگان حوزه نشر، انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا، نمایندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کننده بودند و یکی از وظایفش رساندن کاغذ به دست مصرف‌کننده واقعی بود. همایون امیرزاده دبیر این کارگروه همچنین نماینده تام‌الاختیار وزیر ارشاد در کارگروه کاغذ کشور بود، در بالاترین سطح در وزارت ارشاد تشکیل شد و سعی کرد با توجه به نیازهای مصرف‌کنندگان اعتبارات لازم را جذب کند. هر چند به نحوه عملکرد این کارگروه اشکالاتی وارد بود اما همین که وزارت ارشاد در بالاترین سطح مدیرانش اهمیت مسأله کاغذ را درک کرده بود اقدامی قابل تقدیر بود. حال بعد از پنج ماه فعالیت همایون امیرزاده اعلام کرده به‌دلیل مشغله زیاد در روابط عمومی ارشاد از این کارگروه کناره‌گیری کرده و از قضا با آن موافقت می‌شود و به جای وی یک کارشناس در معاونت فرهنگی دبیر این کارگروه می‌شود. حسین انتظامی هم چند ماه پیش با حکم وزیر ارشاد به سمت رییس سازمان سینمایی منصوب شده بود و عملاً همایون امیرزاده همه کاره این کارگروه بود و خب با این کناره‌گیری مشخص می‌شود که ارشاد نیز از حضور در این حوزه به اصطلاح جا خالی داده و کارها را به سازمان صمت واگذار کرده است کما اینکه چندی قبل آقای سید احسان قاضی زاده هاشمی، نماینده مجلس شورای اسلامی گفت که کارگروه کاغذ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هیچ وجاهت قانونی و حقوقی ندارد و حالا با این کناره‌گیری باید کار این کارگروه را نیز خاتمه یافته تلقی کرد.

خبرگزاری «مهر» چند روز پیش در گزارشی درباره قیمت‌گذاری مسأله کاغذ و نحوه ورود ارشاد به این ماجرا داشت که نکات جالب و قابل تأملی را بیان می‌کرد. در این گزارش آمده است: «از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر می‌رسد که کارگروه کاغذ وزارت ارشاد در جلسات هفته آینده خود مکانیزم قیمت‌گذاری بر روی کاغذ را نهایی کرده ونرخ تازه این کالا به منظور ترخیص و تحویل به کارگروه و نیز نظارت سازمان حمایت از مصرف‌کننده ابلاغ می‌شود. با این نرخ تازه واردکنندگان تکلیف خود را برای واگذاری محصول خود به کارگروه، روشن‌تر خواهند داشت هر چند که با وجود این فرصت برای واردکنندگان که بتوانند محصول واردشده خود را با سود قطعی ۱۵ درصد به کارگروه کاغذ تحویل دهند تا از طریق مبادی در نظر گرفته شده توزیع شود، برخی از واردکنندگان از واگذاری کاغذشان به کارگروه از این مسأله استنکاف کرده‌اند. همچنین بخش وسیعی از بدنه بخش خصوصی واردکنندگان کاغذ از ورود وزارت ارشاد به فرآیند قیمت‌گذاری و واردات اعتراض داشته و عنوان می‌کنند که باید کالا بدون نظارت دولت و با تأمین ارز از سوی سامانه نیما به دست مصرف‌کننده برسد؛ اقدامی که برخی آن را موجب تشدید در قیمت‌های فعلی و غیرقابل کنترل شدن نوسانات آن اعلام می‌کنند.» شاید یکی از دلایل افزایش قیمت را باید در تعامل این کارگروه با واردکنندگان کاغذ دانست و آن ورود ارشاد به مسأله قیمت‌گذاری است که ظاهراً بخش خصوصی خیلی از این مسأله استقبال نکرده است و نوعی لجبازی میان عوامل در صحنه به وجود آمده است.

 

بحران در نمایشگاه کتاب!

در سطور بالا گفتیم که قیمت این روزهای کاغذ تأثیر مستقیمی بر نمایشگاه کتاب آینده خواهد داشت. تمام تلاش ناشران در این روزها آماده کردن کتاب برای نمایشگاه کتاب است جایی که مخاطب بی‌واسطه می‌تواند کتاب مورد نظرش با تخفیف بخرد اما این اوضاع و احوال بحرانی وضعیت بحرانی‌تری را برای نمایشگاه کتاب رقم بزند و شاهد کتاب‌هایی با قیمت نجومی باشیم هر چندکه هم اکنون نیز هستیم. خبرگزاری «ایبنا» روز گذشته در گزارشی به مسأله قیمت‌گذاری کتاب بر اساس قیمت‌های کنونی کاغذ پرداخت و پیش‌بینی کرد قیمت متوسط یک کتاب ۲۰۰ صفحه‌ای در نمایشگاه کتاب حدود ۴۰ هزار تومان قیمت داشته باشد. «مطابق با فرم‌های استاندارد و مرسوم در چاپ کتاب، هر کتاب در قطع رقعی در فرم‌های ۱۶ صفحه‌ای چاپ می‌شود. حالا اگر میانگین تعداد صفحات کتاب را ۲۰۸ صفحه درنظر بگیریم (این رقم در دی‌ماه ۲۱۰ صفحه ثبت شده است)، هر کتاب به ۱۳ فرم کاغذ نیاز دارد. حالا اگر شمارگان ۱۰۰۰ نسخه‌ای را لحاظ کنیم، برای چاپ چنین کتابی به ۱۳ هزار برگ کاغذ ۶۰*۹۰ نیاز است که برابر است با ۱۳ بند کاغذ. با این حساب چنین کتابی با قیمت امروز به چهارمیلیون و ۲۹۰ هزارتومان کاغذ نیاز دارد. افزایش بیش‌از چهاربرابری قیمت کاغذِ مصرفی برای انتشار یک کتاب ۲۰۸ صفحه‌ای، خود گویای واقعیت بازار کاغذ و کتاب است.

در این شرایط با رعایت تناسب قیمت در ماه‌های قبلی (قیمت کاغذ مشابه در آذرماه امسال بندی ۲۱۰ هزارتومان معامله می‌شد) باید منتظر بود که قیمت متوسط هر صفحه از کتاب‌های منتشر شده در بهمن‌ماه به ۲۳۲ تومان و قیمت متوسط پشت جلد کتاب‌ها از ۳۸,۷۰۰ تومان فراتر برود. حالا اگر در خوشبینانه‌ترین حالت و بدون توجه به نرخ تورم کاغذ در ماه‌های گذشته، فرض کنیم قیمت کاغذ تا پایان سال از بندی ۳۵۰ هزارتومان فراتر نرود، کتاب‌هایی که برای نمایشگاه سی‌ودوم کتاب تهران آماده می‌شوند، صفحه‌ای ۲۴۶ تومان و با قیمت متوسط بیش‌از ۴۱ هزارتومان.

سه شنبه, 30 بهمن 1397 ساعت 10:11

 

برخی از شرکت‌های پرداخت الکترونیک در راستای صرفه جویی در مصرف کاغذ با توجه به افزایش قیمت و محدودیت در تامین آن ابعاد رسید تراکنش را کوچک کردند.

چاپ ونشر به نقل از ایبِنا، کاغذ یکی از کالاهای پُرمصرف شبکه بانکی به شمار می‌رود و رسید کاغذی یکی از الزامات شرکت شاپرک به عنوان ناظر تراکنش‌های الکترونیک برای تراکنش‌های خودپرداز و کارتخوان محسوب می‌شود؛ همین مسئله باعث شده تا کاغذ یکی از کالاهای پُرمصرف و البته ضروری در صنعت پرداخت الکترونیک کشور تلقی شود که افزایش قیمت این کالا تامین و توزیع را برای شرکت‌های پرداخت الکترونیک و بانک‌ها سخت و هزینه‌های آنها را افزایش داده و باعث شده کاغذ یکی از دردسرهای شبکه پرداخت و بانکی در کنار افزایش قیمت خرید تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری و تامین و نگهداری شبکه باشد و کاغذهای با کیفیت به دلیل قیمت بالا حذف و کاغذهای درجه اول و درجه دوم چینی و ایرانی وارد شبکه پرداخت شوند؛ بر همین اساس برخی شرکت‌های پرداخت الکترونیک در راستای صرفه جویی در مصرف کاغذ و کمک به محیط زیست رسیدهای کاغذی دستگاه کارتخوان را با کاهش اندازه فونت و حذف موارد اختیاری که در الزامات شاپرک اعلام نشده بود کوچک کردند.

این موضوع توسط یکی از مدیران عامل شرکت‌های پرداخت الکترونیک تایید و تاکید شد که رسید کاغذی الزام شرکت شاپرک است و تمامی موارد درج شده الزامی با کوچک سازی رسید همچنان در رسید قرار دارد اما موارد اختیاری حذف و فونت‌ها مقداری کوچک شده که این مسئله در آپدیت نرم افزاری انجام شده و این مسئله که در هفته اخیر رسید برخی شرکت‌های پرداخت کوچک شده موضوع عجیب و نگران کننده‌ای برای مردم نیست و صرفه جویی در کاغذ به معنای کاهش فشار ناشی از قیمت به شرکت‌ها و صاحبان دستگاه کارتخوان و سلامت محیط زیست خواهد بود.

لازم به ذکر است که قیمت کاغذ کارتخوان و خودپرداز از اسفندماه سال گذشته روند افزایشی داشته، این افزایش قیمت به صورتی بوده که قیمت کاغذ کارتخوان دو برابر افزایش یافت و در سه ماه ابتدایی سال جاری نیز افزایش دو برابری دیگری را تجربه کرد که در نهایت باعث شد تا قیمت تولید داخلی این کالا سه برابر و قیمت کاغذ درجه یک چینی چهار برابر و کاغذ هانسول کره‌ای رشدی پنج برابری داشته باشد اما در این افزایش قیمت کاغذ صرفا به دلیل تحریم‌ها یا افزایش قیمت ارز نبوده بلکه کارشناسان اعتقاد دارند که افزایش جهانی قیمت کاغذ، محدودیت‌های وارداتی و افزایش نرخ ارز باعث شده تا قیمت کاغذ چند برابر رشد داشته باشد و حالا تدابیر استراتژیک  شبکه بانکی و پرداخت در شرایط فعلی صرفه جویی با کوچک سازی ابعاد مصرف کاغذ و حذف موارد اختیاری و درج تمامی موارد مورد نیاز طبق الزامات شاپرک توانسته تا به عنوان داروی مُسکن عمل کند اما بسیاری کارشناسان اعتقاد دارند شبکه پرداخت باید به سوی کاهش قیمت تمام شده رسید الکترونیک و عملیاتی شدن رسیدهای الکترونیک حرکت کند تا این معضل از ریشه درمان شود.

در خصوص کوچک سازی رسیدهای کاغذی تراکنش‌ها از شرکت شاپرک پیگیری کرد و این شرکت اعلام کرد کوچک سازی رسید بدون حذف موارد لازم و مطابق با الزامات شرکت شاپرک بلامانع است و برای کوچک سازی می‌تواند از تغییر اندازه فونت استفاده کرد؛ بررسی شاپرک برای چاپ کوچکترین رسید انجام شده با الزامات  ۶ سانتی متر است.

صفحه1 از720

درباره چاپ و نشر

چاپ و نشر ،پرتیراژترین نشریه چاپ کشور

منوی اصلی