گفت‌وگو با ایرج استادعلینقی، رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران:

اتفاقی معمول، شایعه‌ای بزرگ

  • پنج شنبه, 20 تیر 1398 ساعت 08:25
  • منتشرشده در چاپ

 

به گزارش چاپ و نشر، باخبر شدیم در روزهای اخیر اداره‌ی مالیات برای بررسی دفاتر و اسناد به شرکت تعاونی چاپخانه‌داران تهران مراجعه کرده‌ و تمام اسناد و مدارک را برای بررسی بیشتر برده‌ است. اتفاقی که حواشی و شایعه‌هایی را در پی داشت. بر همین اساس با ایرج استاد علینقی، رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران که از مسائل و قوانین مالیاتی مطلع است گفت‌وگو کرده‌ایم تا از چندوچون این مسئله مطلع شویم و نقطه‌ای بر حدسیات گذاشته باشیم.

علینقی به ماده ۱۸۱ قانون مالیات‌های مستقیم اشاره کرد و گفت: معمولاً سازمان امور مالیاتی هرچند وقت یک‌بار به بررسی امور مالیاتی مؤدیان می‌پردازد و این روالی است که انتخاب در آن کاملا تصادفی است و امکان دارد در هر مکانی که کار تجاری انجام می‌گیرد، رخ دهد. شکایت یا علل خاصی باعث انجام این کار نشده است، بلکه یک سیر عادی و قانونی در سازمان امور مالیاتی است و جای هیچ نگرانی نیست.

وی افزود: طی این بررسی که ممکن است هر 5 یا 10 سال یک‌بار به‌صورت تصادفی انجام شود. 8 نفر از قوه قضاییه، آگاهی، دادستانی و امور مالیاتی برای تهیه گزارش به مراکزی که انتفاعی هستند و اقدام به خریدوفروش می‌کنند مراجعه کرده و به بازبینی دفاتر و اسناد می‌پردازند. بر همین اساس از سیستم‌های الکترونیک بک‌آپ‌ها را به‌منظور مطابقت با اسناد می‌برند. اگر مغایرتی نداشته باشد، از مؤدی تشکر کرده و اسناد را بازمی‌گردانند ولی اگر در بخشی مغایرتی دیده شود که در دفاتر ثبت نشده باشد ممکن است به آن‌ها جرائمی تعلق بگیرد.

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران در ادامه گفت: در مدت 30 ساله‌ی فعالیتم تاکنون ندیده‌ام تا بر مبنای حساسیتی به بازرسی دفاتر مؤدیان بپردازند. این اتفاق برای شرکت من هم افتاده است. از سازمان امور مالیاتی آمدند و رکوردها را بردند، بررسی و رسیدگی کردند وقتی دیدند که با اسناد هماهنگی دارد تشکر و عذرخواهی کردند.

 

ماده ۱۸۱ قانون مالیات‌های مستقیم به‌قرار زیر است:

به‌منظور کنترل دفاتر، اسناد و مدارک مؤدیان اعم از دستی و ماشینی (مکانیزه) با هدف نظارت بر اجرای قوانین و مقررات مالیاتی، واحدی تحت عنوان واحد بازرسی مالیاتی در سازمان امور مالیاتی کشور ایجاد می‌شود. واحد مذکور حسب ارجاع رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور یا اشخاص مجاز از طرف وی، نسبت به اعزام هیئت‌های بازرسی حسب مورد با مجوز مرجع صالح قضائی با عضویت نماینده دادستان یا دادگستری تشکیل می‌شود، به اقامتگاه قانونی، محل فعالیت مؤدی و محل نگهداری دفاتر، اسناد و مدارک و تجهیزات اعم از دستی و ماشینی (مکانیزه) اقدام می‌کند و کلیه دفاتر، اسناد و مدارک، اطلاعات و سوابق مالی نزد مؤدیان را مورد بازرسی قرار می‌دهد و یا در صورت لزوم با ارائه رسید آن‌ها را به اداره امور مالیاتی ذی‌ربط انتقال می‌دهد.

اداره امور مالیاتی ذی‌ربط مکلف است دفاتر، اسناد و مدارک منتقل شده را حداکثر ظرف مدت دو هفته به مؤدی عودت نماید.

تبصره ۱:

بازرسی دفاتر، اسناد و مدارک و سوابق مالی موضوع این ماده شامل کلیه دفاتر، اسناد و مدارک و سوابق مالی مربوط به مالیات‌های موضوع این قانون و مالیات بر ارزش‌افزوده است.

تبصره ۲:

چنانچه در بازرسی هیئت‌های موضوع این ماده دفاتر، اسناد و مدارک و سوابقی حاکی از کتمان واقعیت در مورد مالیات بر واردات کشف شود، مراتب از طریق اداره امور مالیاتی به مراجع قانونی ذی‌ربط اعلام می‌شود.

تبصره ۳:

مؤدیان مالیاتی موظف‌اند با هیئت‌های موضوع این ماده همکاری‌های لازم را به‌عمل‌آمده آورند و کلیه دفاتر، اسناد، مدارک و سوابق مالی و تجهیزات نگهداری اعم از دستی و ماشینی (مکانیزه) و دستورالعمل کار و رمز دسترسی به آن‌ها را در اختیار هیئت‌ها قرار دهند. مؤدیان مزبور در صورت استنکاف، علاوه بر شمول مجازات مقرر در این قانون، از معافیت‌های مالیاتی منابع مختلف درآمدی سال مورد مراجعه محروم می‌شوند.

تبصره ۴:

آیین‌نامه اجرائی موضوع این ماده به پیشنهاد سازمان امور مالیاتی کشور ظرف مدت سه‌ماه از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون (1395/۱/1) مشترکاً به تصویب وزیران امور اقتصادی و دارایی و دادگستری می‌رسد.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در یکشنبه, 30 تیر 1398 ساعت 11:40
  • اندازه قلم

درباره چاپ و نشر

چاپ و نشر ،پرتیراژترین نشریه چاپ کشور

منوی اصلی