اولین حضور چاپ در بزرگ‌ترین نمایشگاه دارو

  • دوشنبه, 14 مرداد 1398 ساعت 12:21
  • منتشرشده در چاپ

پنجمین دوره از نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما هزار متر از فضای نمایشگاهی خود را در اختیار صنعت چاپ قرار داد.

به پیشنهاد وزارت ارشاد و رایزنی‌های انجام شده پنجمین دوره از نمایشگاه ایران فارما میزبان صنعت چاپ خواهد بود. بر همین اساس دیروز بعدازظهر جلسه‌ای در ساختمان تعاونی چاپخانه‌داران تهران برگزار شد. در این جلسه که نماینده ارشاد، مسئول برگزاری نمایشگاه ایران فارما، مدیر دانشگاه علمی-کاربردی واحد ۳۰، رئیس اتحادیه لیتوگراف، نایب‌رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران و مدیرعامل تعاونی چاپخانه‌داران حضور داشتند، برقراری رابطه بی‌واسطه میان صنعت داروسازی به‌عنوان مصرف‌کننده خدمات با صنعت چاپ به‌عنوان خدمات رسان، از دلایل اصلی این تصمیم برشمرده شد.

به گزارش چاپ و نشر؛ مسعود فرشی فرید دبیر این جلسه ضمن قدردانی از این پیشنهاد کارآمد و معرفی افراد حاضر در جلسه اهداف این نشست را اعلام کرد. وی به مسئله حضور غرفه گذاران چاپ و اهمیت این مشارکت اشاره کرد و جلب حمایت تشکل‌های چاپ از ایران فارما را به‌عنوان یکی از اهداف این نشست دانست.

فرشی فرید همچنین برگزاری ورکشاپ‌ها و مسائل آموزشی نمایشگاه را نیز بسیار مهم خواند و علت حضور مدیران دانشگاهی صنعت چاپ را در این نشست، همین نکته اعلام کرد. با توجه به دیدگاه و اهداف بلندمدت این نمایشگاه مبنی بر ارتقای دانش تولیدکنندگان حوزه‌ی بسته‌بندی دارویی لازم دیده شد که سرفصل‌هایی برای آموزش به این رسته از صنعت چاپ مشخص شود که این وظیفه را موسسه علمی کاربردی واحد ۳۰، تنها مرکز دانشگاهی صنعت چاپ کشور عهده‌دار شد.

 

 

در ادامه شادمهر راستین، رئیس هیئت‌مدیره موسسه رسایش و مسئول برگزاری نمایشگاه ایران فارما در مورد پنجمین دوره آن توضیح داد: طبق برنامه‌ریزی‌ها 15 هزار متر فضای نمایشگاهی در مصلی امام خمینی (ره) به پنجمین دوره از نمایشگاه ایران فارما اختصاص پیدا کرده است. برگزاری تورهای دانشجویی، برقراری کلاس‌های آموزشی و نشست‌های تخصصی و حضور صنعت چاپ برای اولین بار در بخشی از این نمایشگاه، جزو برنامه‌های طراحی شده پنجمین دوره ایران فارما هستند.

مسئول برگزاری این نمایشگاه با اشاره به اینکه ایران فارما تنها نمایشگاهی است که در تقویم شش ماهه اول نمایشگاه‌ها مصوب شده است افزود: این نمایشگاه توسط سندیکای تولیدکنندگان دارو برگزار می‌شود که متشکل از ۴۵۳ شرکت است.

راستین در ادامه گفت: ما در دوره‌های پیشین هم شرکت‌کنندگانی از حوزه چاپ را در نمایشگاه ایران فارما داشتیم که منحصر به تعداد انگشت‌شماری می‌شد که رابطه تنگاتنگی با تولیدکنندگان دارو داشتند و خدمات‌رسان آن‌ها محسوب می‌شدند. وی افزود: پیشنهاد شد که این دوره از نمایشگاه میزبان غرفه‌هایی از صنعت چاپ باشد تا به این طریق تولیدکنندگان دارو بتوانند بدون واسطه با فعالان حوزه چاپ دیدار کنند و با توانمندی‌های صنعتی این عزیزان آشنا شوند. ما می‌خواستیم تولیدکنندگان دارو مستقیم با فعالان حوزه بسته‌بندی که کاملاً استاندارد هستند، آشنا شوند تا از این طریق شاهد رونق تولید داخلی در این بخش باشیم.

راستین از پروسه تائید این چاپخانه‌ها گفت و افزود: بنا شد سندیکا چاپخانه‌هایی را بپذیرد که سه تأییدیه اتحادیه چاپخانه‌داران مبنی بر تخصصی بودن، وزارت ارشاد مبنی بر عدم تخلف و گذراندن دوره‌های آموزشی خاص و کسب گواهینامه و تأییدیه سازمان غذا و دارو را داشته باشند. وی تأکید کرد: تنها در این صورت سندیکا صلاحیت چاپخانه‌ها را تائید کرده و آن‌ها را در پورتال خود معرفی می‌کند و سایر شرکت‌های داروسازی هم طبق قانون موظف‌اند تنها با چاپخانه‌های تائید صلاحیت شده همکاری کنند.

رئیس هیئت‌مدیره شرکت رسایش از اهداف تخصیص جایگاهی به صنعت چاپ در نمایشگاه دارویی ایران فارما گفت و افزود: ارز دولتی حوزه داروسازی تنها به بخش تهیه مواد اولیه تولید دارو مربوط می‌شود و شرکت‌ها در بخش‌های نهایی چون بسته‌بندی به مشکل برخورده و با قیمت‌های متغیری روبرو می‌شوند که تأثیر مستقیمی بر قیمت تمام شده داروها دارد ازاین‌رو مناسب دیدیم که در این نمایشگاه فعالان حوزه دارو به شکل مستقیم با فعالان توانمند و تخصصی بسته‌بندی کشور آشنا شده و برای همکاری مذاکره کنند.

مجری برگزاری این نمایشگاه در ادامه به معرفی آماری ایران فارما پرداخت و تشریح کرد: در این نمایشگاه بهترین‌های داروسازی کشور شرکت خواهند داشت و مهم‌تر این‌که طبق برنامه‌ریزی‌ها تمامی بازدیدکنندگان ما تخصصی خواهند بود.

وی تصریح کرد: بازدیدکنندگان ما از طریق سایت یا اپلیکیشن ایران فارما ثبت‌نام می‌کنند که تا این تاریخ به بیش از ۱۵ هزار شرکت‌کننده رسیده‌اند.

 

 

مهتاب رضیئی رئیس گروه فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران در مورد حضور فعالان عرصه چاپ در نمایشگاه دارویی ایران فارما گفت: هدف اصلی از این امر کوتاه کردن دست واسطه‌ها و برقراری ارتباط بین تولیدکننده و مصرف‌کننده نهایی است.

وی ادامه داد: این نمایشگاه درحال‌توسعه است؛ این چهارمین سال حضور ناشران تخصصی، سومین دوره مطبوعات و اولین دوره حضور چاپ در این نمایشگاه تخصصی محسوب می‌شود که امیدواریم با موفقیت همراه باشد.

رضیئی گفت: این نمایشگاه در همه ابعاد خود تخصصی عمل کرده است، ما این نگاه را به حضور صنعت چاپ هم تعمیم داده‌ایم. در این نمایشگاه تنها چاپخانه‌هایی حضور خواهند داشت که در حوزه بسته‌بندی و لیبل فعال هستند.

رئیس گروه فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران تصریح کرد: ما از اتحادیه و دیگر دوستان فعال خواستیم تا چاپخانه‌های تخصصی حوزه بسته‌بندی و لیبل را به ما معرفی کنند اما تنها هدف ما شرکت جستن آن‌ها در نمایشگاه نیست و اهداف کلان‌تری را دنبال می‌کنیم.

وی اظهار کرد: مسئله چاپ در حوزه دارو بسیار حساس و تخصصی است و من به‌عنوان مسئول امور فرهنگی ارشاد استان تهران که چاپ یکی از زیرمجموعه‌های آن است، هرگز تخلفات این حوزه را نادیده نمی‌گیرم.

رضیئی در ادامه با اشاره به اتفاقات جبران‌ناپذیری که سهل‌انگاری در حوزه تولید دارو باعث آن شده افزود: دیده شده داروهای تاریخ مصرف گذشته برای بسته بندی جدید به چاپخانه ارجاع داده شده و او بدون آگاهی بسته‌های این دارو را چاپ کرده و شبانه تحویل سفارش‌دهنده داده است. وضعیت در مورد کاغذ و مقوای بسته‌بندی غذایی هم به همین‌گونه است. بارها دیده شده که از کاغذهای غیربهداشتی برای بسته‌بندی اولیه مواد غذایی استفاده‌شده است. ما در تعامل با چند چاپخانه‌دار متوجه شدیم که آن‌ها قوانین را نمی‌دانند و این نکته‌ای بود که خود آن‌ها به آن اذعان داشتند البته این بهانه قابل‌قبول نیست، چراکه چاپخانه مجوزدار باید از نوع کار خودآگاهی کسب کند.

وی در همین مورد توضیح داد: من شخصاً با پلمپ، توقیف و جریمه‌ی این چاپخانه‌ها که صرفاً به خاطر عدم آگاهی مرتکب اشتباه شده‌اند موافق نیستم؛ اما در پی آموزش به چاپخانه‌داران هستیم تا آن‌ها بدانند برای چاپ یک بسته‌بندی دارویی باید چه مجوزهایی را از سفارش‌دهنده طلب کنند و به چه نکاتی توجه داشته باشند.

رضیئی در ادامه از مدیران آموزشی دانشگاه علمی کاربردی واحد ۳۰ که در جلسه حضور داشتند خواست تا طی جلساتی مشترک سرفصل‌هایی را برای رسیدن به اهداف آموزشی مدنظر تهیه کنند.

رئیس گروه فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران تصریح کرد: بنا بر این شده است تا چاپخانه‌هایی در این نمایشگاه شرکت داده شوند که حتماً در دوره‌های آموزشی ما شرکت کنند و گواهینامه‌های موردنظر را اخذ کنند، این گواهینامه‌ها نشان می‌دهند چاپخانه با قوانین کار در حوزه غذا و دارو کاملاً آشنا است.

وی ادامه داد: اسامی چاپخانه‌های آموزش‌دیده و تائید شده در سایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تهران، سایت صنایع غذا و دارو و نشریه‌ی آن‌ها درج می‌شود. ما اطلاع‌رسانی می‌کنیم که این چاپخانه‌ها مورد تائید ما هستند و بهتر است تولیدکنندگان غذایی و دارویی با این چاپخانه‌ها تخصصی و قانونمند قرارداد ببندند.

 

در ادامه این نشست مسئله کمبود کاغذ و مقوا و تأثیر آن در قیمت نهایی مواد دارویی و غذایی و ارز دولتی که انحصاراً به ناشران و مطبوعات اختصاص دارد مطرح شد. احمدرضا اعتماد مظاهری مدیرعامل تعاونی چاپخانه‌داران تهران به‌عنوان یکی از اعضای کارگروه کاغذ نیز به این موردتوجه نشان داد و از انتقادهای اهالی چاپ به این نگاه دولتی گفت و افزود: از ابتدا تاکنون فقط نگاه‌ها به سمت ناشران و مطبوعات بوده و سایر مصرف‌کنندگان عمده کاغذ و مقوا مورد غفلت قرار گرفته‌اند. در ادامه قرار شد موضوع تخصیص ارز دولتی به کاغذ و مقوای بسته‌بندی مواد دارویی و غذایی هم توسط نماینده ارشاد، اعضای کارگروه و اتحادیه چاپخانه‌داران دنبال گرفته شود.

احمد ابوالحسنی رئیس اتحادیه لیتوگراف که از برگزارکنندگان نمایشگاه بین‌المللی چاپ و بسته‌بندی تهران است هم در این نشست حضور داشت و به تبادل نظر در مورد چگونگی بهتر اجرا شدن نمایشگاه‌های بین صنعتی پرداخت.

در پایان این جلسه بهمن پورمند نایب‌رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران از سوی اتحادیه خود قول همکاری و اطلاع‌رسانی داد و قرار شد در جلسات آتی چاپخانه‌های واجد شرایط با اهمیت شرکت در این نمایشگاه آشنا شوند. همچنین تاریخ و موضوع جلسات بعدی این نشست اعلام شد تا مسائلی ازجمله آموزش‌ها و تأییدیه‌ها مورد بررسی بیش‌تر قرار بگیرند.

پنجمین نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما با شعار «تولید ملی، نگاه جهانی، توسعه پایدار» در تاریخ دوم لغایت چهارم مهرماه ۱۳۹۸ در مصلای امام خمینی (ره) برگزار خواهد شد. فضای کلی این نمایشگاه ۱۵ هزار متر خواهد بود که در دوره جدید آن هزار متر برای حضور غرفه‌داران صنعت چاپ در نظر گرفته شده است.

جدول قیمت غرفه‌های این نمایشگاه به پیوست درج شده و علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر و اخذ غرفه می‌توانند به سایت این نمایشگاه به آدرس WWW.iranpharmaexpo.com مراجعه کرده و یا با شماره تلفن‌های-6  88203845 موسسه رسایش تماس حاصل فرمایند.

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در شنبه, 02 شهریور 1398 ساعت 12:57
  • اندازه قلم

درباره چاپ و نشر

چاپ و نشر ،پرتیراژترین نشریه چاپ کشور

منوی اصلی