گفت‌وگو با اسکندر خمسه‌پور، رئیس کمیته انتخاب پیشکسوتان نوزدهمین جشنواره صنعت چاپ

مدیایی بزرگ، جشنواره‌ای کوچک

  • چهارشنبه, 23 مرداد 1398 ساعت 14:12
  • منتشرشده در چاپ

امروز جلسه‌ا‌ی برای بررسی پرونده‌های پیشکسوتان برگزیده جشنواره‌ی نوزدهم صنعت چاپ برگزار شد؛ جشنواره‌ای که کماکان شاهد فرو کاستن بخش‌های آن هستیم.

به گزارش چاپ و نشر؛ جلسه‌ی بررسی پرونده‌های پیشکسوتان برگزیده صنعت چاپ، امروز چهارشنبه (24/ 5/98) با حضور محسن شمس مدیر کمیته اجرایی نوزدهمین جشنواره صنعت چاپ، احمد ابوالحسنی رئیس اتحادیه لیتوگراف تهران، جلیل غفاری رهبر رئیس اتحادیه صنف صحاف تهران، میریونس جعفری عضو هیئت‌مدیره اتحادیه چاپخانه‌داران تهران و اسکندر خمسه پور رئیس کمیته انتخاب پیشکسوتان نوزدهمین جشنواره صنعت چاپ برگزار شد.

اسکندر خمسه پور، رئیس کمیته انتخاب پیشکسوتان نوزدهمین جشنواره صنعت چاپ در گفت‌وگو با چاپ و نشر با اشاره به درخواست‌های بسیاری که برای برگزیدن پیشکسوتان صنعت چاپ از سراسر ایران آمده گفت: با توجه به شاخصه‌هایی که برگرفته از تعاریف اساس‌نامه‌ی انجمن پیشکسوتان است و توسط نامه‌ای برای ادارات کل ارشاد استان‌ها ارسال شد، درخواست‌های بسیاری از سراسر ایران به دست ما رسید.

وی افزود: در جلسه‌ی امروز داوران به بررسی پرونده‌های ارسالی از سوی تمامی استان‌های کشور و تهران در حوزه‌ی صنعت چاپ پرداختند، برخی از درخواست‌ها منطبق با شاخص‌های مذکور نبود و رد شد. در کمیسیونی که امروز تشکیل شد هرکدام از داوران به‌صورت جداگانه با در نظر گرفتن مدارکی ارسالی به افراد نمره دادند و جمع‌بندی این جلسه در اختیار وزارت ارشاد قرار گرفت.

خمسه پور تأکید کرد: ما در نظر داشتیم تا از تهران سه پیشکسوت انتخاب شود ولی نظر ارشاد بیشتر بر انتخاب دو پیشکسوت از تهران بود بنابراین جا دارد تا مجدداً با محسن جوادی معاون فرهنگی وزارت ارشاد جلسه‌ای داشته باشیم و خواسته‌مان را بیان کنیم زیرا درخواست‌ها فراوان و محقان متعددند و ممکن است برخی از پیشکسوتان در آینده بین ما نباشند و فرصت تقدیر آن‌ها از بین برود.

وی با بیان آرزوی سلامتی برای همه‌ی پیشکسوتان صنعت چاپ گفت: مشکل اینجاست که مدیای ما خیلی بزرگ‌تر از سینما است ولی تعدد و وسعت جشنواره‌هایی که برای صنعت چاپ برگزار می‌کنند، هیچ‌وقت به‌اندازه جشنواره‌های سینمایی نبوده است. در برگزاری این جشنواره نیز سال‌به‌سال از بخش‌های آن کم می‌شود. به‌عنوان‌مثال در سنوات گذشته جشن کارگری نیز هم‌زمان با جشنواره ملی برگزار می‌شد، کارگران چاپخانه نیز به هر صورت عضوی از این خانواده‌ی بزرگ هستند که متأسفانه چند سالی است که این بخش از جشنواره دورمانده و برگزار نمی‌شود.

وی خاطرنشان کرد: بخش دیگر این جشنواره به ارزیابی کارهای چاپی می‌پرداخت اما از سال پیش که برخی از چاپخانه‌ها از وزارت ارشاد به وزارت صمت منتقل شدند، این مراسم نیز برگزار نشد و امسال هم اجرای این بخش بلاتکلیف مانده است. دیگر برای چاپخانه‌داری که زحمت می‌کشد و استعداد خودش را با استفاده از حداکثر توان ماشین چاپ برای خلق محصولی شکیل به کار می‌برد، تشویقی در بین نیست. آرزو می‌کنم اگر در آینده وزارت ارشاد خواست لطفی به صنعت چاپ بکند همه‌ی زوایا را پوشش بدهد تا جشنواره به‌منزله‌ی جلوه‌ی واقعی صنعت چاپ باشد.

 

نوزدهمین جشنواره صنعت چاپ، چهارم شهریور 1398در تالار وحدت برگزار می‌شود.

 

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در دوشنبه, 28 مرداد 1398 ساعت 08:44
  • اندازه قلم

درباره چاپ و نشر

چاپ و نشر ،پرتیراژترین نشریه چاپ کشور

منوی اصلی