بررسی معضلات صنعت چاپ در جشنواره چاپ مازندران

  • چهارشنبه, 13 شهریور 1398 ساعت 09:19
  • منتشرشده در چاپ

نوزدهمین همایش بزرگداشت صنعت چاپ استان مازندران در سالن مجتمع میزبان بابلسر برگزار شد.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران به مناسبت ۱۱ شهریور‌ماه روز ملی صنعت چاپ؛ یکشنبه ١٠ شهریور ماه ۹۸ «نوزدهمین همایش بزرگداشت صنعت چاپ استان مازندران» در شهرستان بابلسر؛ با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران، اتحادیه چاپخانه‌داران استان مازندران و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بابلسر، با حضور آقایان زارع مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، گلچوب مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری، ناصحی مدیر کل اداری، مالی و پشتیبانی استانداری، اصغری مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مازندران، قوان لو مدیرکل صنعت، معدن و تجارت، غلامرضا شجاع، مدیرعامل شرکت تعاونی لیتوگراف و هیئت مدیره این شرکت تعاونی، تعدادی از روسای ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان‌ها و مدیران چاپخانه‌های استان مازندران در سالن  مجتمع میزبان برگزار شد. 

 

تشکیل اتحادیه‌ی سراسری استان

غلامرضا شجاع، مدیرعامل شرکت تعاونی لیتوگراف ضمن تبریک روز ملی صنعت چاپ و تشکر از مسئولان بابت دعوت در این جلسه، یادی از مرحوم حاج محمد کلاری کرد و در ادامه به بیان مشکلات و معضلات صنعت چاپ و صنایع وابسته کرد و گفت: من از سازمان تامین اجتماعی و وزارت دارایی گله‌مند هستیم این ادارات پیش از ترامپ به صنایع، خصوصا صنایع کوچک و متوسط و تولید فشار می‌آورند و ظلم می‌کنند.

وی در ادامه اشاره ای به پوستر جشنواره ملی صنعت چاپ که در تهران برگزار شد کرد و بیان کرد: متاسفانه در این پوستر کلمه ی صنعت جا افتاده بود و باعث گله‌مندی اهالی صنعت چاپ شد که البته مدیرکل ارشاد در این خصوص جوابیه ای داده بودند.

شجاع در ادامه گفت: در دو سال گذشته با حدود 65 نماینده ی مجلس شورای اسلامی، رئیس مجلس، نایب رئیس مجلس و روسای کمیسیون های فرهنگی صنایع و اقتصادی ارتباط گرفته ایم و متوجه این موضوع شده ایم که آنها بر نحوه ی دریافت مالیات و ظلمی که به این صنعت می‌شود اشراف دارند ولی متاسفانه دست هایی در کار است و نمی گذارند لایحه‌ی مالیات بر ارزش افزوده به صحن علنی مجلس راه پیدا کند و بررسی این مسائل را عقب می‌اندازند.

مدیرعامل شرکت تعاونی لیتوگراف ادامه داد: بنده از ستاد اقتصاد مقاومتی استان مازندران خواهش دارم تا به موضوع و معضلات صنعت چاپ استان به طور ویژه بپردازند.

وی افزود: متاسفانه در استان مازندران، به این دلیل که اتحادیه ی استانی چاپ وجود ندارد، دیده می شود که برخی از واحدهای چاپی عضو اتحادیه خواربار فروشان، قصابان و یا دیگر اتحادیه ها هستند که در این مورد قول مساعد داده اند.

شجاع با اشاره به جایگاه صنعت چاپ در دنیا تصریح کرد: چاپ فقط کتاب و مطبوعات نیست و باید به سمت بسته بندی رفت و نگاه ویژه ای به این بخش از صنعت داشت و سرمایه گذاری هایمان را در این صنعت باید به سمت چاپ بسته بندی و چاپ الکترونیک سوق دهیم. امروزه صنعت چاپ در صنایع هوافضا، دارویی، پزشکی، خودروسازی و دیگر صنایع نقش آفرین است به عنوان مثال بیش از 25 درصد قطعات یک خوردروی تولید شده در کشور نیازمند چاپ است و صنعت چاپ به عنوان یک صنعت تکمیل کننده، شناساننده و پیش برنده است و تمام صنایع شدیدا به صنعت چاپ نیازمند است. من از بخش خصوصی تقاضا دارم تا همه ی نگاه‌هایتان به سمت دولت نباشد و برای موضوعاتی چون مالیات و بیمه از استخدام مشاوران حقوقی بهره مند شوید.

وی تاکید کرد: استان مازندران، استان بزرگی است ولی صنعت چاپ در این استان پراکنده است و بیش از 90 درصد آن چاپ کاغذی است و کمتر به صنعت بسته‌بندی پرداخته شده است. در صورتی که ایران جزو 10 کشور برتر تولیدکننده ی میوه در جهان است و مازندران نیز در این تولید نقش بسزایی دارد ولی متاسفانه در بخش صادرات میوه در بین  50 کشور اول نیز نیستیم.

 

صنعت چاپ از مهمترین حوزه‌های اشتغال‌زایی استان است

عباس زارع، مدیرکل فرهنگ و ارشاد مازندران در همایش روز صنعت چاپ مازندران ضمن تبریک به همه فعالان این عرصه تاکید کرد: با وجود گذشت دو سده از عمر چاپ در کشور به دلیل عدم توجه به این حوزه این صنعت هنوز به جایگاه اصلی خود نرسیده است.

وی با اشاره به مشکلات چاپخانه‌داران مازندران، گفت: این صنعتگران با وجود مشقت‌های فراوانی که در این کاروجود دارد برای قطع وابستگی و اشتغال‌زایی این مشکلات را به جان می‌خرند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با بیان اینکه استان در حوزه چاپ و بسته بندی از ظرفیت های خوبی برخوردار است افزود: متاسفانه امروزچاپخانه‌داران به دلیل مشکلاتی که با آن روبرو هستند با پایین ترین ظرفیت خود کار می‌کنند.

وی در ادامه گفت: باید زمینه‌ای فراهم شود تا با توجه به ضرورت حفظ پویاییِ اشتغال در استان و حمایت از صنایع درون استانی، مدیران دستگاه‌های اجرایی از خروج کارهای چاپی به دیگر استان‌ها جلوگیری کنند.

 به گفته وی، یکی از راهکارهای موجود این است که به ‌منظور بهسازی، تجهیز و جایگزینی دستگاه‌های جدید تسهیلات مناسب در اختیار صاحبان این صنایع قرار گیرد، تا شاهد تحول اساسی در این صنعت باشیم.  در صورت وجود چاپخانه‌های مجهز، ضمن رونق بازار کار در این حوزه، زمینه‌ی اشتغال‌زایی را نیز در پی خواهد داشت.

وی بر این اعتقاد است که، اگر کیفیت کار در استان بالا رود، دیگر شاهد برون سپاری کارها ی چاپی نخواهیم بود.ادارات استان  نیزباید همکاری دلسوزانه ای با متصدیان این حوزه داشته باشند و از واگذاری کارهای چاپی خود به چاپخانه‌های خارج از استان جلوگیری کنند.

وی گفت: صنعت چاپ خیلی مظلوم واقع شده است. فعالان صنعت نشر از نظر منطق اقتصادی در این زمینه کار نمی‌کنند . آن‌ها در این زمینه دین‌شان را به کشور ادا کردند تا صنعت چاپ  همچنان رونق داشته باشد. کار آفرینی در کشور ما به عنوان اخلاق در نظر گرفته نشده درحالی که کارآفرینی از مولفه‌های اخلاقی است لذا اینکه کسی موجب کارآفرینی می‌شود معلم اخلاق است.

زارع تصریح کرد: اگر برای صنعت نشر بازار مناسبی ایجاد نشود، همواره با مشکلات زیادی روبرو خواهیم شد و نخواهیم توانست رقابتی را برای این صنعت ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: شرایط سخت صنعت نشر متعلق به چند ماه گذشته نیست اما مشکلات این صنعت را با ایجاد کارگروه شناسایی و حل خواهیم کرد چراکه صنعت چاپ یکی از بهترین صنایع حوزه فرهنگ است که می‌تواند اقتصاد پویایی را برای فرهنگ ایجاد کند.

 

دراین مراسم، پس از سخنرانی مدیران و تعدادی از نمایندگان چاپخانه‌داران و کارشناسان این عرصه، از پیشکسوتان حوزه چاپ و بسته‌بندی  استان، با لوح سپاس و هدایا تقدیر به عمل آمد.

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در جمعه, 22 شهریور 1398 ساعت 10:52
  • اندازه قلم

درباره چاپ و نشر

چاپ و نشر ،پرتیراژترین نشریه چاپ کشور

منوی اصلی