سیگنال‏ های تصمیمات، تفاوت ارزی کاغذ در بازار

  • سه شنبه, 28 فروردين 1397 ساعت 08:26
  • منتشرشده در کاغذ

رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا با حمایت از تک نرخی شدن ارز،‌ تهیه فهرست کالاهای اساسی و افزوده شدن کاغذ به این فهرست برای دریافت تفاوت ارزی را تصمیمی ناپخته و شتابزده دانست و گفت:‌دولت تکلیف را مشخص کند،‌ ارز تک نرزخی شده یا هنوز چند نرخی است؟

به گزارش چاپ ونشر به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا،‌ ابوالفضل روغنی گلپایگانی، رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا، با اشاره به اضافه شدن کاغذ به فهرست کالاهای اساسی برای بهره‌مندی از تفاوت ارزی که دولت پرداخت می‌کند،‌ گفت: این تصمیم دولت شتابزده و اشتباه بوده است.

وی ادامه داد: اتفاقی که در حوزه ارز در کشور در چندماه گذشته پیش آمد برای صنعت کشور مضر بود،‌ اما اگر بپذیریم که به هر حال باید مسیری را طی می‌کردیم تا به تک‌نرخی شدن ارز دست یابیم،‌  این پدیده خیری بود، ما این جراحی سنگین را پذیرفتیم تا به تک نرخی شدن ارز برسیم، تا رانت ها از بین برود، چون تفاوت قیمت در سطوح مختلف ارزی برای کشور جز رانت و فساد چیز دیگری نداشت، اهالی صنعت سال‌هاست که به دولت پیشنهاد داده با جدیت و با قاطعیت به سمت تک نرخی شدن حرکت کند.

روغنی گلپایگانی افزود:‌ حال که به تک نرخی شدن ارز رسیده‌ایم،‌ اینکه دولت بیاید کاغذ را مستثنی کند، به نظر من مورد تایید نیست و این  آسیب می‌رساند و مجدداً رانت و فساد ایجاد می‌کند، از این رو بهترین شکل تک نرخی شدن ارز است‌. برای هیچ صنفی و کالایی نیز نباید تفاوت قائل شد‌، همه باید از یک قیمت تبعیت کنند. منتهی یک سری اقشار و صنایع آسیب‌پذیرند، دولت باید این اقشار را رصد و شناسایی کند و به مصرف کننده نهایی آن یارانه و سوبسید ارائه کند.

وی با بیان این مطلب که اگر هدف دولت حمایت از ناشران است،‌ باید یارانه را به مصرف‌کننده نشر بپردازد‌،گفت:  اینکه بخواهیم یارانه را به کاغذ بدهیم اشتباه است،‌  در شرایط موجود این تصمیم دولت ناپخته است‌، باید تکلیف را مشخص کرد، یا به سمت تک نرخی حرکت کرده‌ایم یا اینکه هنوز چند نرخی هستیم،‌ که اگر چنین باشد،‌ جز فساد چیزی برایمان ندارد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در شنبه, 01 ارديبهشت 1397 ساعت 09:43
  • اندازه قلم

درباره چاپ و نشر

چاپ و نشر ،پرتیراژترین نشریه چاپ کشور

منوی اصلی