وعده ‏های کاغذی در بازار کاغذ

  • یکشنبه, 23 ارديبهشت 1397 ساعت 08:56
  • منتشرشده در کاغذ

   تولیدکنندگان می گویند تصمیمات مقطعی برای رفع بحران کاغذ چاره ساز نیست

روزنامه های خصوصی به علت آشفته بازارکاغذ نگران ادامه حیات خود هستند. به دنبال افزایش قیمت کاغذ موجی از نگرانی در بازار کتاب و روزنامه ایجاد شد وحالا پس از گذشت چندماه از نوسان نرخ کاغذ در کشور اما همچنان نابسامانی بازارکاغذ ادامه دارد. به گزارش چاپ ونشر به نقل از اصفهان امروز، روزنامه ها تنها قربانی این وضعیت نیستند بلکه در مدت اخیر زمزمه های توقف فعالیت برخی از کارخانه های تولید کاغذ نیز  شنیده شد. در این شرایط از یک سو تولید کاغذ برای تولیدکنندگان از صرفه اقتصادی برخوردار نیست و از سوی دیگر افزایش نرخ کاغذ فعالان عرصه مطبوعات را با شرایط تازه ای مواجه کرده است؛ شرایطی که منجر شده مطبوعاتی ها تعداد صفحات خود را کاهش دهند یا با تعدیل نیرو به دنبال کاهش هزینه های خود باشند.

تولیدکنندگان کاغذ از غیراقتصادی بودن تولید به دلیل کمبود مواد اولیه سخن می گویند و تامین نیاز بازار از طریق واردات را دلیل اصلی مشکلات خود می دانند تا جایی که ابوالفضل روغنی گلپایگانی، رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوای ایران گفته است زمانی که شرایط توسط مسئولان به گونه‌ای فراهم شده که در بازار رقابتی فضا به سود وارد کنندگان است بنابراین بخش تولید کشور با چالش مواجه خواهد شداما طرف دیگر ماجرا فعالان عرصه نشر ،چاپ و مطبوعاتی ها هستند. به اعتقاد این دسته از فعالان، در حالی تعرفه واردات کاغذ تحریر افزایش یافته که میزان تولید داخل کفاف تامین نیاز بازار را نمی دهد . تغییرجهانی قیمت ها و تغییرتعرفه ای در حالی منجر به افزایش نرخ کاغذ شد که نوسان نرخ ارز نیز بر این مشکلات دامن زد. در این آشفته بازار برخی فرصت را غنمیت شمرده و با نگهداری کاغذ در انبارها به این نوسانات دامن زدند تا سود بیشتری کسب کنند. به دنبال نوسان نرخ کاغذ و مشکلات به وجود آمده برای فعالانی که با این کالای فرهنگی و اقتصادی سروکار دارند وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در صفحه توییتر خود نوشت« با توجه به اهمیت دولت به نیاز فرهنگی، کاغذ در لیست کالاهای اساسی قرار خواهد گرفت».سیدعباس صالحی اعلام کرده است که برای رفع مشکلات بازار کاغذ به تولیدکنندگان جهت تامین مواد اولیه و نیز به واردکنندگان جهت واردات کاغذ ارز ۳۸۵۰ تومانی تعلق می‌گیرد.التهاب در بازار کاغذ بقای برخی از روزنامه های خصوصی را با خطر مواجه کرده است . با ادامه این وضعیت و در صورتی که وعده و عیدها برای رفع مشکل افزایش قیمت و کمبود کاغذ در داخل جنبه عملیاتی پیدا نکند این بحران رسانه های مکتوب را تا مرز تعطیلی هم می کشاند.

   ارائه برنامه مدون برای رفع مشکلات صنعت کاغذ

فعالان عرصه چاپ و نشر اصفهان می گویند راهکار اصلی برای رفع مشکلات بازار کاغذ تدوین یک برنامه مشخص برای این صنعت است. برنامه ای جامع که با درنظر گرفتن نیاز تولیدکنندگان و فعالان عرصه مطبوعات و چاپ و نشر تدوین شود. رئیس اتحادیه چاپخانه داران اصفهان در گفت و گو با اصفهان زیبا معتقد است تصمیمات مقطعی برای رفع مشکلات کاغذ کمک حال این صنعت نیست. محمدعلی انصاری پور  به اصفهان زیبا می گوید: تا زمانی که نگرش متولیان امر و افراد مسئول در بخش واردات کاغذ و تولید کاغذ تغییر نکند مشکل گرانی و کمبود کاغذ در بازار حل نمی شود؛ تا زمانی که کاغذ را یک مایحتاج عمومی ندانند و برای آن ردیف های بودجه ای تعریف نشود سیاست گذاری درستی نیز برای رفع مشکلات کاغذ صورت نمی گیرد و در نتیجه این وضعیت ادامه دارد. انصاری پور بیان می کند: واقعیت این است که باوجود مشکلاتی همچون کم آبی، کشور ما نمی تواند به تولیدکننده کاغذ تبدیل شود و نمی توان ادعای تولید کننده را داشت بلکه باید به منزله واردکننده به دنبال تامین نیاز داخل بود و برای واردات کاغذ سیاست گذاری کرد. به گفته رئیس اتحادیه چاپخانه داران اصفهان در صورتی که مسئولان کاغذ را  یک کالای اساسی بدانند  برای تامین آن هم برنامه مدونی خواهیم داشت و  وضعیت تولید و تامین کاغذ مورد نیاز بازار دستخوش نوسانات ارزی قرار نمی گیرد. انصاری پور عنوان می کند: تغییر تعرفه واردات کاغذ با هدف حمایت از تولید داخل زمانی می تواند تاثیرگذار باشد که کل تولید کاغذ در داخل کفاف تامین نیازبازار را بدهد.وی ادامه می دهد: تولید کاغذ در کشور ما به اندازه ای نیست که پاسخگوی تامین نیاز داخل باشد ضمن اینکه تولید کنندگان از مواد اولیه لازم برای تولید برخوردار نیستند و تولیدات آنها تنها 20درصد نیاز بازار داخل را تامین می کند و 80 درصد نیاز بازار ازطریق واردات تامین می شود. رئیس اتحادیه چاپخانه داران اصفهان معتقد است درمان مقطعی و مسکن وار نمی تواند پاسخگوی تامین کاغذ مورد نیاز بازار باشد؛ باید کاغذ را  یک کالای اساسی دانست تا با بحران کاغذ در بازار مواجه نشویم. به گفته انصاری پور، در شرایط فعلی عده معدودی از کارخانه ها  فعال هستند ضمن اینکه برخی از کارخانه ها نیز با مشکل مواجه شده اند بـــرای مثــــال  کارخانه کاغـــذپارس به دلیـــل مشـــکلات کارگری و عدم نوسازی کارخانه تعطیل شده و میزان تولید کاغذ کاهش یافته است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در پنج شنبه, 27 ارديبهشت 1397 ساعت 07:21
  • اندازه قلم

درباره چاپ و نشر

چاپ و نشر ،پرتیراژترین نشریه چاپ کشور

منوی اصلی