خود تحریمی مشکل اقتصاد امروز

  • دوشنبه, 15 مرداد 1397 ساعت 10:26
  • منتشرشده در چاپ

 

 مهدی خلج وارد کننده مواد اولیه و مدیر بازرگانی شرکت خالد فویل خود تحریمی را مشکل اصلی اقتصاد ایران دانست و گفت :‌ نوسانات ارزی تاثیرمستقیمی بر روی واردات کالاهای مواد اولیه داشته است این امر با توجه به سایر مشکلات و هزینه های جانبی و بروکراسی هایی که گمرک پیشروی واردکنندگان قرار دارد شرایط را برای ادامه فعالیت و واردات بسیار مشکل ساخته است.

وی با اشاره به عدم وجود دلار ۴۲۰۰ که  افزود: نمی توان کارهار را بر پایه این میزان دلار در نظر گرفت و این تحول معادلات اقتصادی واردات را بهم می زند. از سوی دیگر گمرک پیش از این مالیاتی از کالاها را بر اساس دلار ۳۷۰۰ محاسبه می کرد در صورتی که امروز این میزان با دلار ۴۴۰۰ دریافت احتساب می‏شود.

خلج بیان کرد: در شرایط موجود اقتصادی برای این که بتوانیم از این چالش اقتصادی خارج شویم نیاز است که دست به دست هم داده و با همکاری یکدیگر شرایط را برای ادامه حیات اقتصادی فراهم کنیم اما در این موقعیت شاهد،‌ خود تحریمی بوده که بزرگترین ضربه را به اقتصاد وارد می کند.

مدیر شرکت خالد فویل اظهار کرد:  قطعا واردات مواد اولیه می تواند از افزایش قیمت کالاهای تولیدی در داخل به کاهد،‌ این مسئله ای است که دقیقا این روزها برعکس آن رخ داده و با افزایش قیمت ارز شاهد افزایش سایر هزینه ها و ناهماهنگی های دولتی هستیم.

وی ادامه داد:  بررسی‌ها نشان می‌دهد انبارهای گمرک ها مملو کالا است و ترخیص به سختی و در مواردی اصلا انجام نمی‏شود کالا در گمرک بندرعباس شهید رجایی در گمرک تهران کالا و کانتینر تجمع یافته و منتظر ترخیص است عمده این کالاها مواد اولیه هستند مواد اولیه ای که  برای تولید کارخانه ها و واحدهای صنعتی و چاپی مورد استفاده قرار می گیرند.

خلج با اشاره به مشکلات امروز واردات افزود:  گمرک بابت انبار این کالاها از هر کانتینر(‌ دموراژ) ‌ حدود ۷۰ تا ۱۰۰ هزار تومان بابت هر شب هزینه دریافت می کنند و این موضوع سبب می شود تا هزینه جانبی واردات این کالاها افزایش پیدا کند زیرا این هزینه ها بر روی مواد اولیه کشیده شده و سبب گران شدن کالاهای وارداتی می شود.

مدیر شرکت خالد فویل تصریح کرد:  همکاری برای رفع موانع و مشکلات موجود بر سر راه گمرک نیازمند همتی بلند است و با حذف یا کاهش میزان دموراژ شرایط را برای واردارت ارزان و راحت فراهم کنند.

وی ادامه داد:  چندی پیش قراردادی با شرکت کره ای به نام (آسترول) که یکی از تامین‌کنندگان بازار ورق های طلا کوب در سراسر دنیا است برقرار کردیم که در این قرارداد مباحثی مطرح شد و طرفه ایرانی متضمن شد تا واردات را در حجم مشخص از این شرکت انجام دهد اما همان سفارش اول همچنان در گمرک باقی مانده است و ما نتوانستیم به طبق توافقات سفارش های بعدی را وارد کنیم این مسئله سبب شد این قرارداد لغو شود.

خلج اظهار کرد:  هم اکنون این بار در گمرک باقی مانده وترخیص نشده است در عین حال اجازه ترخیص هم داد نمی‌ شود بار ها اعلام کردیم که مجوز ترخیص کالا را با ارز آزاد را بدهند که با این مهم نیز موافقت نشد این در حالی است که سفارشات و قراردادهای فراوانی را با مصرف کنندگان و چاپخانه‌داران انتقاد کرده ایم.

مدیر شرکت خالد فویل ابراز کرد: دسترسی به این بار برای ما غیر ممکن است و مشخص نیست که آیا این کالا با توجه به حساس بودن همچنان کیفیت خود را حفظ کرده و یا در انبارهای گمرک از بین رفته است.

وی به ضرورت توجه به شرایط انبار برخی از کالاهای اولیه اشاره کرد و بیان کرد:  ورق های طلاکوب جزو کالاهایی هستند که به نور، رطوبت و گرما حساسیت بسیار دارند و چنانچه در شرایط ویژه قرار نگیرند از بین خواهند رفت.  هم اکنون پس از گذشت سه ماه نمی توان مشخص کرد که کالا قابلیت عرضه در بازار را دارد و یا اینکه سرمایه گذاری که انجام شده به طور کامل از بین رفته است.

خلج یاد آور شد:  قیمت مواد اولیه و ورق های طلاکوب است این کالا از ابتدایی سال جاری با افزایش قیمت بسیار بالایی روبرو شده است‌ بررسی‌ها نشان می‌دهد که این کالا هم اکنون با قیمت دلار روز در بازار عرضه می‌شود هرچند برخی از واردکنندگان کالا های مشابه را در انبار نگه داشته اند زیرا شرایط بازار نامساعد و غیر قابل پیش بینی است.

مدیر شرکت خالد فویل به قیمت در بازار اشاره کرد و گفت: قیمت در بازار متفاوت است و چاپخانه ها نیز با چالش روبرو شدند سفارشات برای این نوع کالاها بالاست ولی عدم وجود مواد اولیه در بازار کم و گران است.

وی افزود:  ارز دولتی در بازار قابل پذیرش نیست شاید بتوان گفت بهترین راه درمان این نوسانات اینست که اجازه دهید بازار خود با کمک نرخ ارز تک نرخی مسیر درست تجارت و تولید را بپیماید هر گونه دخالت در قیمت ارز از سوی دولت کارها را برای تولیدکنندگان و تجار سخت‌تر و پیچیده‌تر می‌کند.

خلج اظهار کرد: ساختارها و زیرساخت‌های مناسب در دستورکار قرار نگرفته و همین امر سبب شده تا مواد اولیه به صورت نامناسب در دست تولید کننده قرار بگیرد به جای آن که ارز دولتی به کالاهای ضروری تخصیص داده شود به کالاهایی غیر ضروری مانند ورود خودروهای لوکس تعلق گرفته این موضوع با توجه به شرایط اقتصادی فعلی کارکردی نامناسب دارد.

مدیر شرکت خالد فویل به زمزمه هایی که به پیش باز تحریم ایران رفته اشاره کرد و بیان کرد: تحریم تاثیر بسیاری را بر کارخانه ها و شرکت های طرف قرارداد با ایران را تحت تاثیر قرار داد. هم اکنون برای وارد کردن مواد اولیه از کشور کره باید ۱۰۰ درصد پول کالا را در همان ابتدا و به صورت پیش پرداخت واریز کرد دلیل این کار نامشخص بودن برنامه بازار تجارت و تحریم‌های ایران دانسته شده است. آنها معتقدند ممکن است نتوانند بار را در موعد مقرر به ایران برسانند و یا هزینه های کالای تولید شده را از ایران اخذ نمایند این ناامنی شامل سرمایه‌های تجار ایرانی نیز می‌شود و ممکن است چالش ها و مشکلات فراوانی را در آینده برای اقتصاد ایران به بار بیاورد.

وی ادامه داد: بسیاری از مواد اولیه که ما وارد می‌کنیم مواد لازم برای تولید هستند کالاهایی که به واردات وابسته هستند و چنانچه وارد نشوند بازار را با مشکل روبه‌رو می‌کنند. صنایع چاپ نیز از این امر مستثنا نیست. واردات ورق های طلاکوب در صنعت چاپ یکی از همین ضروریات است و با دارو برابری می کند این در حالی است که ما در سال حمایت از تولید داخلی قرار داریم و کالاهای وارداتی ما مشابه داخلی ندارد.

خلج در پایان گفت:  افزایش سه برابری قیمت مواد اولیه نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد این تغییر ناگهانی شرایط را برای ادامه فعالیت چاپ و تولید سخت و ناگوار خواهد کرد.

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(6 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در یکشنبه, 21 مرداد 1397 ساعت 11:28
  • اندازه قلم

درباره چاپ و نشر

چاپ و نشر ،پرتیراژترین نشریه چاپ کشور

منوی اصلی