رئیس اتحادیه صادرات صنعت چاپ :

رکود کاغذ همچنان پا برجاست

 

بابک عابدینی گفت:علی رغم صحبت های وزیر ارشاد مبنی بر خروج بازار کاغذ از بحران، اما هنوز قیمت آن بالا است.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، بابک عابدینی رئیس اتحادیه صادرات صنعت چاپ با اشاره به وضعیت فعلی بازار کاغذ اظهار کرد:اگرچه وزیر ارشاد اعلام کرده است که مقداری کاغذ وارد بازار شده و این امر بازار کاغذ را از بحران خارج کرده است، اما ما هنوز نتیجه این کار را ندیده ایم و قیمت کاغذ همچنان بالا است.

وی افزود:امروزه قیمت کاغذ همچون طلا و سکه به قیمت روز محاسبه می شود که  جای تعجب ندارد، زیرا کاغذ با دلار و یورو خریداری می شود و همه نمی توانند برای وارد کردن کاغذ ارز مبادله ای بگیرند.

عابدینی ادامه داد:هم اکنون مشکل بزرگ ما مقوا است و تا چند وقت دیگر نمی توانیم کالا ها را بسته بندی کنیم چرا که مقوایی برای محصولات غذایی، دارویی و بهداشتی نداریم. امروزه یک کیلو مقوای FBB معروف به ایندربورد (مقوای پشت سفید)حدود ۱۶ هزار تومان است و آن هم در بازار موجود نیست. به همین علت کارخانجات چاپ و بسته بندی امکان تولید و تحویل به موقع سفارشات را ندارند.

رئیس اتحادیه صادرات صنعت چاپ گفت:تمهیدات خیلی بیشتری برای واردات مقوا های مورد نیاز به منظور تأمین نیاز صنایع زیر دستی(شرکت های بسته بندی) داریم چرا که مهمتر از رسیدگی به وضعیت کاغذ تحریر است. البته می دانیم که مسئله کاغذ به دلیل مصارف فرهنگی این محصول و کارآیی آن در بسته بندی اهمیت بسیاری دارد.

رئیس اتحادیه صادرات صنعت چاپ با بیان اینکه دولت تا به امروز تمهیدات مناسبی برای واردات مواد اولیه مورد نیاز صنایع چاپ و بسته بندی در نظر نگرفته است، گفت: ما در داخل هم مشکل داریم مثلا ظرفیت و توانایی تولید مواد پلیمری اولیه تولید فیلم های بسته بندی که برای چیپس، پفک، شکلات، بسته های قرص، سرنگ، تجهیزات پزشکی و لبنیات به کار گرفته می شوند را در داخل کشور داریم اما با صدور مجوز صادرات مواد خام پلیمری، انگیزه تولید گرید های مورد نیاز داخل توسط واحد های پتروشیمی کم شده است و ایجاد سیستم فروش مواد اولیه پتروشیمی در بورس نیز باعث شده است که افرادی که در گذشته خریدار این محصول بوده اند و دارای پروانه تولیدکننده نیستند، محصولات را در بورس خریداری کنند بنابراین این محصولات به مقدار مورد نیاز و با قیمت مناسب دست مصرف کننده و تولیدکننده فیلم نمی رسد و بعضا موادی که کیلویی ۶ تا ۹ هزار تومان در بورس فروخته می شود تا بالای ۲۰ هزار تومان در بازار آزاد تهیه می شود و سفارش هایی که تولید کنندگان فیلم های بسته بندی به بورس می دهند، به دستشان نمی رسد.

عابدینی ادامه داد:به نظر می رسد تمهیدی باید اندیشیده شود که واحد های پروانه دار تولید فیلم های بسته بندی بتوانند مواد اولیه مورد نیاز خود را به صورت مستقیم از واحد های پتروشیمی خریداری کنند و آن ها هم موظف باشند مواد پلیمری را برای بسته بندی های حیاتی به صورت مستقیم در اختیار تولیدکنندگان فیلم قرار بدهند.

وی گفت:نبود بسته بندی مناسب و افزایش چشم گیر قیمت محصولات غذایی، دارویی و .. از عواقب اجتناب ناپذیر شرکت ها و واحد های پتروشیمی از فروش مستقیم مواد پلیمری به صنایع تولیدکننده فیلم و در نهایت عدم امکان عرضه بسته بندی مورد نیاز صنایع زیر دستی(شرکت های بسته بندی) است. امروزه در برخی مواقع بسته بندی ها از خود کالا گران تر تمام می شود و خیلی از کارخانه هایی که ساشه(کیسه های کوچک یکبار مصرف) برای مصارف خرد محصولات غذایی را دارند باید کارخانه خودشان را تعطیل کنند، زیرا کسی محصولاتشان را به دلیل گرانی قیمت نهایی محصولات نمی خرد.

عابدینی تصریح کرد:با تداوم روند نبود مواد اولیه تولید فیلم بسته بندی، گرانی محصولات غذایی و دارویی و تعطیلی کارخانه های تولید این محصولات، کارگر های زیادی بیکار می شوند و هجمه درخواست حقوق بیکاری هم بیشتر می شود که این موضوع مشکلات بیشماری را برای سازمان تأمین اجتماعی ایجاد می کند. همه این مشکلات به این دلیل به وجود می آیند که دولت نمی خواهد با شنیدن صدای بخش خصوصی از راهکار های پیشنهادی فعالان این بخش مطلع شود.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در شنبه, 07 مهر 1397 ساعت 08:21
  • اندازه قلم

درباره چاپ و نشر

چاپ و نشر ،پرتیراژترین نشریه چاپ کشور

منوی اصلی