درخواست های نجات بخش

زخم ارزی بر پیکره زینک

  • سه شنبه, 24 مهر 1397 ساعت 08:17
  • منتشرشده در چاپ

 

 

تغییرات و تحولات ارزی تاثیرات بسیاری را بر کالاهای تولیدی در کشورداشته و مشکلاتی را برای تولیدات چاپی، کاغذ، زینک و مواد اولیه ایجاد کرده و موجب نارضایتی نشریات و چاپخانه ها شده در همین راستا در خواست های متعدد برای کاهش مشکلات این حوزه به وزارت صنعت، معدن تجارت ارسال شده است.

به گزارش چاپ ونشر، سید محمود واعظی نماینده ولی فقیه و مدیر مسئول موسسه اطلاعات و شرکت ایران چاپ طی درخواستی از وزارت صمت اعلام کرد: به دلیل افزایش تصاعدی و غیر منتظره بهای کاغذ و همچنین مرکب چاپ مشکلاتی ایجاد شده کتاب و نشریات در وضعیت بدی قرار گرفته اند و نگرانی بسیاری در جامعه مطبوعات کشور ایجاد شده است.

 وی ادامه داد: با توجه به  قرار گرفتن کاغذ در ردیف اول و دریافت ارز دولتی نمی توان انتظار داشت که نیاز حوزه چاپ برطرف شده زیرا زینک که یکی از مواد اولیه و اساسی در چاپخانه ها است در همین ردیف قرار ندارد و چالش ساز شده لذا حضور این دو کالا در کنار هم می‌تواند بستر تولید در چاپخانه ها را فراهم کند.

 واعظی افزود: زینک به عنوان یکی از ملزومات اساسی و تفکیک ناپذیر انتشار و چاپ نشریات محسوب شده و ادامه این روند از بحران ایجاد شده در حوزه چاپ و نشر نمی‌کاهد.

مدیر مسئول موسسه اطلاعات ضمن اشاره به اعلام نارضایتی‏ها اعلام کرد: مکاتبات متعدد، مسئولان در وزارت ارشاد و نشریات همچنین تشکل های صنعت چاپ با وزارت صمت جهت تخصیص ارز حمایتی زینک تا اکنون بی نتیجه بوده و نیازمند توجه بیشتر از سوی مسئولان امر است.

در این راستا، غلامرضا شجاعی؛ مدیرعامل شرکت تعاونی لیتوگرافان ایران و نماینده تشکل های صنعت چاپ و بسته بندی مصرف کنندگان کاغذ استان‌های کشور نیز با اشاره به مشکلات ایجاد شده در صنعت چاپ و نشر گفت: درخواست های متعددی برای در اولویت قرار دادن زینک در گروه یک کالاهای اساسی اعلام و به وزارت صمت ارسال شده اما با بی توجهی روبرو گردیده است.

 وی ادامه داد: نامه های متعدد از ابتدای سال از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی معاونت امور فرهنگی و تشکل ها و تعاونی های حوزه فرهنگی آموزش مطبوعات ناشران و صنایع بسته بندی به وزارت صمت ارسال شده است.

 شجاعی افزود: زینک به عنوان یک کالای استراتژیک در صنعت چاپ با کمبود بسیار مواجه است و در داخل نیز تولید نمی‌شود پس قرار دادن این کالا در ردیف گروه اول لازم و ضروریست این در حالی است که هر زینگ توانایی چاپ چندین تن کاغذ را دارد و در یک کشور مصرف بالایی را به خود اختصاص داده است.

مدیرعامل شرکت تعاونی لیتوگرافان ایران به میزان مصرف زینک در کشور اشاره کرد و گفت: هم اکنون در سال حدود سه میلیون مترمربع زینک مصرف می شود و هزینه ی اضافی را برای واردات به خود تخصیص می‌دهد بهترین نوع این کالا که عموما از کشور چین وارد می شود که حدود ۱۰ میلیون یورو قیمت دارد و در مقایسه با حجم کاغذ وارداتی رقم بالایی ندارد.

 علی اکبر بهبهانی مدیر عامل تعاونی مطبوعات کشور نیز در این زمینه طی نامه ای درخواست پیگیری زینک را توسط شرکت تعاونی سازندگان کلیشه و لیتوگرافی و مهر او پلاک اسکرین خواستار شد و اعلام کرد: زینک به عنوان کالای مهم و مواد اولیه در صنعت چاپ نیازمند توجه بیشتر است این کالا نقشی تاثیرگذار بر امور فرهنگی دارد لذا حمایت از این کالا در صنعت چاپ و بسته بندی امری مهم تلقی می‌شود.

وی افزود: تامین ارز مورد نیاز زینک کمک فراوانی به تعالی و رشد چاپ دارد و پیگیری این درخواست امری ضروری است.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در پنج شنبه, 03 آبان 1397 ساعت 08:54
  • اندازه قلم

درباره چاپ و نشر

چاپ و نشر ،پرتیراژترین نشریه چاپ کشور

منوی اصلی