هیچ‌گونه ارز دولتی به واردات مرکب اختصاص داده نشد

  • یکشنبه, 13 آبان 1397 ساعت 12:17
  • منتشرشده در چاپ

 مرکب  از ملزومات ضروری و حیاتی در این صنعت چاپ است و می‌توان از آن به‌عنوان شریان چاپ شناخت، این روزها دچار التهاب شده است. این در حالی است که حضور دو کارخانه ‏ی تولیدکننده مرکب زمینه را برای تأمین این کالا اساسی صنعت چاپ باز می‌کند و بستر رشد و بازاریابی بیشتری را برای  این کالای ساخت داخل فراهم می‌کند.

 

امیر هوشنگ رنگ‌ساز مدیر فروش (سابق) تعاونی اتحادیه چاپخانه‌داران تهران در مصاحبه با چاپ ونشرگفت: عدم تخصیص ارز دولتی سبب شد که نتوانیم  مرکب خارجی برای تعاونی تأمین کنیم بدین ترتیب مرکب ساخت داخل را جایگزین آن کردیم هرچند که کماکان مرکب پایه داخلی (‌ مرکب ایران و مرکب سولماز) در کنار مرکب‌های خارجی قرار همواره ارائه می‌شود و در طی این سال‌ها در تعاونی عرضه‌شده ‌است.

 وی ادامه داد: نوسانات ارزی و تحولات اقتصادی اخیر تأثیر بسیاری بر قیمت مرکب‌های ایرانی داشته است. این افزایش نسبت به سال گذشته حدود ۱۲۰ درصد بوده در این راستا مرکب خارجی نیز حدود ٣٠٠ درصد افزایش داشته است.

رنگ‌ساز می‌افزاید:  سال گذشته قیمت مرکب خارجی حدود 21 هزار و پانصد تومان بوده اما امروز در بازار آزاد بین ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان معامله می‌شود. این افزایش قیمت مرکب‌های ایرانی تغییرات قابل‌توجهی را در قیمت این کالا در سطح بازار داشت و رقابت  نا‏محسوسی بین مرکب ساخت داخل و مرکب خارجی ایجاد کرد.

مدیر فروش (سابق) تعاونی اتحادیه چاپخانه‌داران تهران بیان کرد:  ازآنجایی‌که نظارت از سوی سازمان حمایت به نحوی عرضه و قیمت مرکب اعمال نمی‌شود و واردات این کالا به‌عنوان واردات در بخش خصوصی شناخته‌شده مشکلاتی را ایجاد کرده است، به‌عبارت‌دیگر این نا به سامانی به دلیل عدم وجود سازوکارهای مناسب و نبود نظارت به افزایش قیمت‌ها در بازار دامن می‌زنند.

وی افزود: هم‌اکنون قیمت مرکب ایرانی حدود ۵۵ هزار تومان است و مرکب سولماز ۶۵ هزار تومان در بازار دادوستد می‌شود.

رنگ‌ساز ابرازکرد: بااین‌همه استقبال مصرف‌کنندگان از مرکب‌های خارجی بیشتر است زیرا آنان معتقدند کیفیت این کالا در مقایسه با کالاهای ایرانی بیشتر بوده و تا زمانی که مجبور نشوند از مرکب ایرانی استفاده نمی‌کند.

مدیر فروش (سابق) تعاونی اتحادیه چاپخانه‌داران تهران ادامه داد: تحولات اقتصادی اخیر در بازار مرکب سبب شده حتی کسانی که درگذشته مرکب وارد کرده‌اند، هم‌اکنون این کالا را باقیمت ارز آزاد در بازار عرضه کنند آن‌ها معتقدند با فروش مرکب‌ها موجود در انبار مشخص نیست که بتواند بار دیگر مرکب باقیمت‌های مناسب وارد کنند و به‌اصطلاح پشت‌بندی برای مرکب وجود ندارد.

رنگ‌ساز اظهارکرد: قانون واردکنندگان را مکلف کرده است که واردات هر نوع کالا را با ارز ۴۲۰۰ تومانی را در بازار نیز با همین قیمت عرضه کنند اما اغلب شاهد چنین شرایطی نیستیم.

این آگاه بازار مرکب بیان کرد: کسانی که توانستند واردات مرکب داشته باشند با هزینه‌های جانبی فراوانی روبه‌رو شدند درعین‌حال آن‌ها ارز گمرکی را با دلار ٨٠٠٠ تومان  پشت سر گذاشته‏اند و واردات انجام داده‌اند لذا  این امر بر روی قیمت کالا تأثیر دارد.

وی به ابعاد مختلف و مؤثر در قیمت مرکب اشاره دارد و اظهار کرد: افزایش قیمت مرکب ریشه در افزایش قیمت مرکب داخلی،‌ عدم تخصیص ارز جهت واردات مرکب خارجی و سرانجام افزایش هزینه‌های جانبی باید دارد.

رنگساز به یکی از تأثیرگذارترین عوامل افزایش قیمت مرکب در بازار اشاره دارد و گفت: دولت هیچ‌گونه ارز دولتی به واردات مرکب اختصاص نداده  و این امر به تلاطم‌های موجود در بازار دامن زده است واردات انجام‌نشده و این مسئله به افزایش قیمت مرکب در بازار منجر شده است.

مدیر فروش (سابق) تعاونی اتحادیه چاپخانه‌داران تهران تصریح کرد:  افزایش قیمت مرکب داخلی به علت افزایش قیمت مواد اولیه و متریال‌های وارداتی این کالا است هرچند اعتراضاتی از سوی مدیر تعاونی در این زمینه انجام شد و رایزنی‌هایی نیز با تولیدکنندگان مرکب انجام‌گرفته اما این روند نتوانست تغییری در قیمت مرکب داخلی ایجاد کند.

وی گفت: تولیدکنندگان مرکب ایرانی نیز دلایل خود را می‌آورند. سرمایه‌گذاری برای واردات مواد اولیه قطعاً با دلار ۴۲۰۰ یا ۸ هزار تومان در آینده برای تولیدکنندگان مرکب به‌صرفه نیست.

رنگ‌ساز افزود: هرچند برخی معتقدند بخشی از مواد اولیه تولید مرکب هم‌اکنون از انبارها و خرید سابق مورداستفاده قرار می‌گیرد اما به‌هرحال باقیمت ارز روز محاسبه می‌شود درهرحال هم‌اکنون با افزایش قیمت مرکب روبرو هستیم.

مدیر فروش (سابق) تعاونی اتحادیه چاپخانه‌داران تهران اظهار کرد: علت اصلی افزایش قیمت عدم تخصیص ارز به واحدهای تولیدی نظیر مرکب ایران و سولماز بوده به صورتی که شرکت‏های فوق با کمبود تهیه مواد اولیه جهت تولید مرکب روبرو بوده و درخطر تعطیلی قرارگرفته‌اند به‌عبارت‌دیگر حمایت از تولید داخل تنها یک شعار محسوب شده و در عمل هیچ‌گونه پشتیبانی از واحدهای تولیدی صورت نمی‏گیرد و تبعات آن متأسفانه افزایش بی‌رویه قیمتها و درنهایت تعطیلی واحدهای تولیدی و چاپخانه‌ها خواهد بود.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در چهارشنبه, 23 آبان 1397 ساعت 14:48
  • اندازه قلم

درباره چاپ و نشر

چاپ و نشر ،پرتیراژترین نشریه چاپ کشور

منوی اصلی