روزگار تلخ اما گذرا

  • سه شنبه, 22 آبان 1397 ساعت 13:46
  • منتشرشده در چاپ

 

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران قم هم از حال و روز ناخوش چاپخانه‌داران و تعطیلی قریب‌الوقوع 300 چاپخانه، ‌لیتوگرافی و صحافی استان خبر داد و گفت: در شرایط مطلوب سالانه بیش از 15 هزار برگ کاغذ مصرف می‌شود اما در این شرایط حتی 10 هزار برگ کاغذ هم نداریم.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از همشهری، «مجتبی محمودیان» از تلاش‌ها برای تأمین کاغذ ویژه چاپخانه‌های استان خبر داد و اظهار کرد: برای واردات کاغذ با ارز دولتی اقدامات اولیه انجام شده است. مجوز واردات هزار تن کاغذ را گرفته‌ایم و منتظر تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی هستیم.

وی به تلاش ناشران برای تأمین کاغذ اشاره کرد اما آن را ناکافی دانست و ادامه داد: حدود 20 هزار برگ کاغذ از محل کالاهای کشف‌شده توسط تعزیرات و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تامین شده که مصرف 3 روز چاپخانه‌هاست. ‌این میزان کاغذ پاسخگوی نیاز چاپخانه‌های استان نیست.

محمودیان تأکید کرد: با وجود پیگیری‌های انجام‌شده، سازمان‌های دولتی و نهادهای مربوطه شرایط را درک نمی‌کنند.

به گفته رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران قم، ‌تعلل مسئولان در تأمین کاغذ ارتزاق و معیشت حدود 4 هزار خانوار از فعالان این عرصه را با مشکل جدی مواجه خواهد کرد.

وی اظهار کرد: در حال حاضر بیشتر چاپخانه‌ها سفارش ندارند و بیکار شده‌اند.

افزایش محسوس هزینه‌های چاپ و نشر تا پیش از این شاید زیاد نمود نداشت اما حالا با نوسان ارزی، بیشتر افراد جامعه اعم از فعالان حوزه چاپ و نشر و حتی خانواده‌های دانش‌آموزان با این مسأله دست به گریبان هستند. به گفته فعالان حوزه چاپ و نشر بسیاری از ناشران و چاپخانه‌داران فعال هم به سختی از عهده تأمین هزینه‌های تولید بر می‌آیند و اگر این روند ادامه یابد آینده روشنی برای صنعت چاپ نمی‌توان متصور شد.

 

اجرای طرح‌های حمایتی

رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان استان قم با اشاره به کاهش چشمگیر میزان چاپ و نشر استان و همچنین افزایش قیمت چاپ اظهار کرد: در حال حاضر هزینه چاپ و نشر در مقایسه با سال‌های گذشته 3 برابر افزایش یافته است. این موضوع سبب شده ناشران و چاپخانه‌داران با مشکل مواجه شوند.

 «حمید خرمی» با بیان این‌که تاکنون هیچ یک از واحدهای چاپی تعطیل نشده‌اند اما بیشتر آن‌ها در انتظار اجرای طرح‌های حمایتی از سوی دولت هستند، گفت: در طرح حمایتی دولت بناست کاغذ با ارز دولتی خریده شود و در اختیار ناشران قرار گیرد. در این مورد تعاونی ناشران نیز درصدد واردات کاغذ با ارز دولتی است که به زودی در اختیار ناشران قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به فعالیت 1300 ناشر و 200 کتاب‌فروش در قم ادامه داد: برای حمایت از مصرف‌کنندگان قرار است طرح پاییزه کتاب با تخفیف 20 تا 25 درصد در خانه کتاب و تخفیف 10 درصدی در سایر کتاب‌فروشی‌های شهر از 24 آبان به مدت 10 روز اجرا شود.

خرمی با بیان این‌که در 6 ماه امسال 4 هزار عنوان کتاب در انتشاراتی‌های استان چاپ شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش نداشته است، گفت: به دلیل مسائل و مشکلات ارزی و اقتصادی میزان شمارگان کتاب‌های چاپی کاهش زیادی داشته است.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در دوشنبه, 28 آبان 1397 ساعت 12:40
  • اندازه قلم

درباره چاپ و نشر

چاپ و نشر ،پرتیراژترین نشریه چاپ کشور

منوی اصلی