بالانس اقتصادی، زمینه‏ ساز تعادل

 

سردمداران اقتصادی با علم کردن بیرق تعرفه در مقابل واردات برخی مواد اولیه پایهی ضعف و اضمحلال را در صنعت بسته‌بندی بنا کردند. هرچند برج و باروی نوسانات ارزی بازار داغی را برای گسترش دامنه فعالیت دلالان فراهم کرد اما برخی بی‌تدبیری‌ها آتش این التهابات را افزایش داد.

محسن شهریار پور مدیر کارتن بامداد پک با اشاره به شرایط صنعت کارتن‌سازی گفت: صنعت و بازار کاغذ و مقوا و محصولات کاغذی یکی از بخش‌های مهم صنعتی در کشور است. این صنعت نه‌تنها در ایران بلکه در تمام دنیا نیز از اهمیت خاصی برخوردار‌است. مع‌ذلک این صنعت با مشکلات و موانع و چالش‌هایی روبروست که عرصه را بر فعالان این حوزه تنگ کرده است.

وی مشکلات در حوزه کارتن و بسته‌بندی را ناشی از عوامل متعددی اظهار کرد: پاره‌ای از مسائل درواقع مشکلات بنیادی این صنعت در کشور هستند که از دیرباز دغدغه ذهنی فعالان اقتصادی این حوزه بوده ومی‏باشد که از آن جمله می توان به حجم بالای سرمایه گذاری در مقابل نرخ بازده سود پایین (به نسبت سرمایه)، ظرفیت بالقوه بسیاربیشتر ازظرفیت بالفعل و مورد نیاز بازار اشاره کرد.

وی ادامه داد: عدم کشش بازار برای افزایش قیمت ها در حالیکه قیمت مواد اولیه و همچنین هزینه های مستقیم و غیر مستقیم و سربار دائماً رو به تزاید است چالش برانگیز بوده اما مشکلاتی هستند که اخیراً و با شدت و حدت هر چه تمامتر گریبانگیر این صنعت شده است.

شهریارپور ضمن گلایه از وضع موجود نقبی به شرایط اخیر اقتصاد و نوسانات شدید نرخ ارز زد و افزود: با افزایش لجام‌گسیخته نرخ ارز و نتیجتاً کاهش ارزش پول ملی، از یک‌سو قدرت خرید و توان مالی جهت تأمین سرمایه در گردش موردنیاز کاهش‌یافته است. در چندماهه اخیر هزینه ریالی  تأمین مواد اولیه تقریباً به 3 برابر افزایش‌یافته و این بدان معناست که قدرت خرید و همچنین حجم سرمایه در گردش به یک‌سوم تقلیل یافته است.

مدیر کارتن بامداد پک ادامه می‏دهد:  واضع و مبرهن است که تولیدکنندگان کارتن برای ادامه فعالیت و عدم توقف باید خود را باقیمت بازار وفق دهند و از آنجائی که بسیاری از آن‌ها دارای سرمایه‌های اندک و محدود هستند با کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش روبرو می‌شوند و نمی‌توانند همپای این افزایش قیمت حرکت کنند . بدین ترتیب بسیاری از واحدهای پایین‌دستی به‌صورت نیمه فعال درآمده یا به‌طورکلی از فعالیت بازمی‌ایستند، لذا حجم صنعت کاهش‌یافته است.

وی اشاره‏ای به روند کاری اخیر مجموعه کارتن سازی بامداد پک کرد و گفت: برای تأمین شرایط ادامه فعالیت در مجموعه بامداد پک، سرمایه در گردش مناسبی از خارج مجموعه وارد چرخه‏ی تولید و فعالیت کرده‏ایم چرا که ناچاریم تمام مواد اولیه را به قیمت روز و بصورت نقدی خریداری کنیم در حقیقت در شرایط فعلی تنها رمز بقاء و ادامه فعالیت تزریق سرمایه است.

شهریارپور در ادامه بحث مشکلات منتج از افزایش نرخ ارز ادامه داد: و اما از دیگر سو در پی نوسانات ارزی به علت جذابیت نرخ ارز و رشد چند برابری نرخ کاغذ، صادرات افزایش یافته است و موجب کمبود و گرانی مواد اولیه صنعت کارتن سازی شده است.

مدیر کارتن بامداد پک ضمن تشریح وضعیت کاغذ گفت: چون ذخیره کاغذ باز یافتی کل کشور میزان محدودی است و به طور تقریبی تنها نیمی از آخال (ضایعات کارتن و کاغذ) مورد نیاز صنعت در کشور جمع آوری می شود، برای تأمین کل ظرفیت آخال (مواد اولیه) مورد نیاز، باید واردات آخال صورت گیرد.

وی افزود: ازآنجاکه حجم سرمایه گذاری در این صنعت بسیار بالا بوده در صورتی که بازده سود آن بسیار پایین است، اکنون شرایط مساعدی برای صادرات و افزایش سود به وجود آمده است، نمی‌توان از صادرات و درآمد حاصل از آن چشم‌پوشی کرد.

شهریارپور بیان کرد: زمانی که آن‌سوی مرزها بهای بیشتری بابت کالایی می‌پردازند طبیعتاً بنگاه اقتصادی که هدفش سودآوری بیشتر است کالای خود را به خارج صادر می‌کند.

مدیر کارتن بامداد پک اظهار می‌کند: باید توجه داشت که علی‌الاصول صادرات قلب تپنده پیکره‏ی اقتصاد است و محرک و رشد و توسعه اقتصادی و عامل ارزآوری و اشتغال‌زایی است  لذا دولت پیوسته باسیاست‌های حمایتی در پی‏تشویق تولیدکنندگان برای صادرات هر چه بیشتر است. مع‌ذلک نباید از نیازهای بازار داخلی غافل شد ازاین‌رو باید به هر میزان صادرات‏، واردات کاغذ و آخال منطبق بر استانداردهای محیط‌زیست نیز انجام گیرد تا به یک توازن و تعادل برسیم.

وی با اشاره به مباحث مطرح‌شده تأکید کرد: اقتصاد باید شناور باشد تا بالانس اقتصادی ایجاد و تعادل و توازن برقرار شود در غیراینصورت صادرات به‌جای آنکه منجی اقتصاد باشد، در حکم شمشیر دامُوکِلس (‏اصطلاحی در اقتصاد به معنای عامل تهدیدکننده‏) آویزان بر بالای پیکره اقتصاد خواهد بود‏! فلذا در این میان اعمال نظارت از سوی مسئولان بخش خصوصی اتحادیه صنف کاغذ، کارتن و مجموعه همگن، همچنین تعاونی کاغذ و کارتن بر روند صادرات ضروری می‌نماید.

شهریارپور پس از تشریح مشکلات‏، در تبیین راهکارهای برون‌رفت از این چالش‌ها به نقش دولت و سیاست‌گذاران کلان اشاره کرد و گفت‏: اقتصادی موفق است که متولیان کلان، سیاست‌های اقتصادی درستی را در ظرف زمان و مکان و با در نظر گرفتن کلیه شرایط محیطی و محاطی اتخاذ کنند.

مدیر کارتن بامداد پک خاطرنشان کرد: اصلاح مسائل ارزی و تدوین برنامه‌های مناسب نقش مهمی در رونق اقتصادی و کاهش آسیب به واحدهای اقتصادی دارد. لذا نقش اقتصاددانان دولت و مجلس در اتخاذ سیاست‌های مناسب و استراتژی‌های راهبردی انکارناپذیر است و رصد و پایش مسائل و حل مشکلات به سرانگشت تدبیر ایشان بستگی دارد. همچنین دولت باید با وام‌های کم‌بهره از تولید حمایت کرده و چرخه فعالیت و تولید ملی را در مسیر توسعه هدایت نماید.

وی ادامه داد: اما بنده همان‌قدر که قائل به نقش دولت و مسئولان در سیاست‌گذاری‌های کلان و ایجاد زیرساخت‌ها هستم، عدم دخالت مستقیم دولت در کنترل قیمت بازار را ضروری می‌دانم صنعت و اقتصاد خودش باید مسیرش را پیدا کند و هرگونه دخالت و اعمال‌نظر خارجی (دولتی) سبب بر هم زدن بالانس و ایجاد ناپایداری در اقتصاد خواهد شد. بازار راه خودش پیدا می‌کند.

شهریارپور تصریح کرد: در چرخه‏ی اقتصاد هرکسی باید نقش خود را به‌درستی ایفاء کند، پس از شکل‌گیری زیرساخت‌ها و بسترهای لازم توسط دولت نیاز است تا بازار به حال خود رها شود تا به‌تدریج خود را با شرایط وفق داده و بالانس و تعادل ایجاد شود. در چنین شرایطی بازار، تنظیم و اصلاحات لازم را انجام می‌دهد و اقتصاد رویه ثابتی پیدا خواهد کرد. درعین‌حال عنصر حیاتی در این زنجیره زمان است. باگذشت زمان بازار تعادل را ایجاد می‌کند و مسیر مشخصی را طی می‌کند. کما اینکه این روند مسبوق به سابقه بوده و درگذشته نه‌چندان دور به عینه نظاره‌گر چنین روندی بوده‏ایم: در مقطع مذکور دلار از 1000 تومان به 3000 تومان افزایش قیمت پیدا کرد، کاغذ بازیافت نیز از 600 تومان به 1750 تومان رسید  اما باگذشت زمان و اصلاح خودکار  بازار، قیمت کاغذ روند نزولی را طی کرد و به قیمت 800 تومان رسید !

مدیر کارتن بامداد پک گفت: توازن و تعادل، رمز اصلی رشد و توسعه و برون‌رفت از چالش‌ها و مشکلات امروز اقتصاد ایران است. درنهایت این توازن و تعادل سود مناسبی را عاید تولیدکننده کرده و منافع مصرف‌کننده نهایی را نیز تأمین می‌کند.

وی در پاسخ به چگونگی جبران خلأ  ناشی از کمبود مشتری داخلی که منتج از اوضاع نابسامان اقتصادی و کاهش قدرت خرید مصرف‌کننده است گفت: سفارش‌ها از کشورهای همسایه مانند عراق و آذربایجان و افغانستان و .... برای خرید کالاهای تولید داخل در حال افزایش است و این روند تدریجاً این خلأ را جبران می‌کند . با افزایش سفارشات از سوی کشورهای همسایه و.... ، به‌تدریج شرایط برای  سایر بخش‌های تولیدی نیز بهبود می‌یابد که این مهم برای اقتصاد ما امتیاز محسوب می‌شود. اما بار دیگر تأکید می‌کنم که این پروسه زمان‌بر است و نیاز به صبر و گذشت زمان دارد تا آرام‌آرام بازار راه خودش را پیدا می‏کند ./ انسیه بغدادی 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در جمعه, 23 آذر 1397 ساعت 11:56
  • اندازه قلم

درباره چاپ و نشر

چاپ و نشر ،پرتیراژترین نشریه چاپ کشور

منوی اصلی