نشست خبری بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی چاپ و بسته‌بندی تهران

نمایشگاه چاپ تهران حامی کالای ایرانی

  • دوشنبه, 12 آذر 1397 ساعت 13:53
  • منتشرشده در چاپ

 

 

نشست خبری بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی چاپ، بسته‌بندی و ماشین‌آلات وابسته تهران صبح امروز (دوشنبه 12 آذرماه) با حضور خبرنگاران و اهالی رسانه در اتحادیه چاپخانه‌داران تهران برگزار شد.

در این نشست که با حضور ایرج استاد علینقی (رئیس اتحادیه چاپخانهداران تهران)، جلیل غفاری رهبر (رئیس اتحادیه صحاف)، احمد ابوالحسنی (رئیس اتحادیه لیتوگراف) و بهمن پورمند (عضو هیئت‌مدیره اتحادیه چاپخانه‌داران تهران) برگزار شد، جزئیات بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی چاپ، بسته‌بندی و ماشین‌آلات وابسته تهران تشریح گردید.

 

حضور پررنگ شرکت‌های داخلی

ایرج استاد علینقی در این نشست خبری گفت:‌ بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت چاپ، بسته‌بندی و ماشین‌آلات روزهای 22 تا 25 آذر در تهران برگزار می‌شود. این نمایشگاه با رکود حضور شرکت‌های خارجی متاثر از اوضاع تحریم روبه‌رو شده است.

وی افزود:‌ تنها 10 درصد از فضای مربوط به نمایشگاه امسال به بخش خارجی اختصاص دارد و تعداد شرکت‌کنندگان خارجی در این نمایشگاه حدود 45 شرکت است؛ اما خوشبختانه فعالان بخش داخلی کاستی حضور شرکتهای خارجی را در بخش فضا جبران کردند ولی ازنظر ارزش مالی نتوانستند جبران کنند.

علینقی اشاره کرد: نمایشگاه‌ها در سراسر دنیا با 2 نگاه برگزار می‌شوند؛ نخست بخش اطلاع‌رسانی علمی و فرهنگی به بازدیدکنندگان داخلی و خارجی است و دیگری پرداختن به تجارت خارجی، واردات و صادرات است، با توجه به اینکه امسال اقتصاد کشور با بحران مواجه است نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی نیز بر زمینهی اطلاع‌رسانی و آگاهی به دست‌اندرکاران این حوزه تمرکز کرده است.

رئیس اتحادیه چاپخانهداران تهران با اشاره به محرومیت ایران از صدور کالا، عنوان کرد: ما اگر تجارت خارجی نداریم اما زمینه اطلاع‌رسانی و افزایش توان تولیدکنندگان و فعالان چاپ و بسته‌بندی را ارتقا داده‌ایم تا فعالان این حوزه بتوانند، از این رویداد سالانه استفاده لازم را ببرند.

 

نمایشگاهی موفق

همچنین احمد ابوالحسنی؛ رئیس اتحادیه لیتوگراف نیز با اشاره به حضور 45 شرکت خارجی در نمایشگاه امسال، گفت: شرکت‌ها و نمایندگان و فعالان چاپ و بسته‌بندی خارجی امسال در فضایی به وسعت 400 مترمربع دستاوردهای خود را به شرکت‌های ایرانی عرضه خواهند کرد.

وی افزود: همچنین 400 شرکت داخلی شامل دست‌اندرکاران بخش‌های مختلف چاپ، بسته‌بندی و تبلیغات نیز در این نمایشگاه در فضایی به وسعت 20 هزار مترمربع حضور خواهند داشت و در کل نمایشگاه میزبان 445 شرکت داخلی و خارجی خواهد بود.

ابوالحسنی بابیان اینکه امسال بخش داخلی و خارجی در همه نمایشگاه‌ها ریزش داشته است، تأکید کرد: اگرچه این نمایشگاه در بخش بین‌الملل ریزش داشته است، اما در بخش داخلی و ریالی ریزش مخاطب نداشتیم. بیست و پنجمین نمایشگاه صنعت چاپ نخستین نمایشگاهی است که در سال جاری بدون ریزش ریالی برگزار می‌شود و در شش ماه دوم سال موفق‌تر از سایر نمایشگاه‌ها برگزار خواهد شد.

وی در مورد هدف‌گذاری برگزاری نمایشگاه برای خروج صنعت چاپ از رکود گفت:‌ تلاش ما بر این است که با توجه به بحث مهم آموزش در صنعت چاپ زمینه را برای خروج از رکود این صنعت فراهم کنیم و برای اولین بار در دو روز انتهایی نمایشگاه (24 و 25 آذرماه) سمینار بین‌المللی با حضور کارشناسان و دست‌اندرکاران صنعت چاپ برگزار می‌شود که در آن مسائل این صنعت و رویدادهای آینده آن مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

رئیس اتحادیه لیتوگراف افزود:‌ از کشور چین، کره جنوبی، عراق و افغانستان نیز برای حضور در این نمایشگاه دعوت شده است تا بتوان در حاشیه این نمایشگاه قراردادهایی برای توسعه بازارهای ایران با کشورهای عراق و افغانستان یا سایر کشورها فراهم شود.

 

 از بین بردن رکود با برگزاری نمایشگاه

جلیل غفار‌ی‌رهبر؛ رئیس اتحادیه صحاف درباره رویکرد امسال نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی گفت: وضعیت اقتصادی که این روزها به دلیل تحریم‌ گریبان تولیدکنندگان عرصه‌های مختلف را گرفته است، بسیاری از نمایشگاه‌ها را نیز با مشکلات زیادی روبرو کرده که نمایشگاه ما هم از این قاعده مستثنی نبود؛ اما تلاش کردیم در بخش داخلی حضور پررنگی از شرکت‌کنندگان داشته باشیم.

 وی افزود: مشکلات در کشور خیلی زیاد است اما باید تلاش کنیم با کمک یکدیگر کار خود را به‌درستی پیش ببریم، رویکرد متفاوت ما امسال این است که با برگزاری نمایشگاه،‌ رکودی که به دلیل تحریم‌‌ها ایجادشده است را از بین ببریم.

 غفاری‌رهبر با بیان اینکه امسال اقدام خاصی نسبت به سال گذشته نداریم، تأکید کرد: سعی کردیم نسبت به سال گذشته نمایشگاه ضعیف‌تری نداشته باشیم و با مشارکت حداکثری شرکت‌ها و فعالان چاپ و بسته‌بندی کشور این رویداد را برگزار کنیم.

وی با اشاره به حضور در نمایشگاه میلان عنوان کرد: در نمایشگاه میلان حضور داشتیم و تلاش کردیم تا شرکت‌های خارجی را برای حضور در نمایشگاه صنعت چاپ تهران ترغیب کنیم اما شرکت‌های خارجی نیز می‌دانند که تولیدکنندگان داخلی در زمینه صنعت چاپ و بسته‌بندی با توجه به نوسان نرخ ارز، نقدینگی چندانی برای خرید تجهیزات روز دنیا در اختیار ندارند به همین دلیل از شرکت در نمایشگاه خودداری کردند.

 غفاری‌رهبر درباره کاهش متراژ بخش بین‌الملل نمایشگاه نیز توضیح داد: کشور چین حدود 1500 متر فضا درخواست داده بود اما به دلیل اینکه نمی‌توانست تجهیزات غرفه خود را از طریق کشتیرانی به ایران بیاورد عملاً تنها در 200 متر جانمایی شدند، همچنین کشور ترکیه هرسال متراژ بالایی درخواست می‌داد که این میزان امسال کاهش چشمگیری یافته است و نماینده شرکت‌های ترکی در ایران به نمایشگاه خواهند آمد.

 

طرح پژوهشی آمارگیری در نمایشگاه

ابوالفضل ایمنی؛ مدیر روابط عمومی بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی چاپ و بسته‌بندی نیز در سخنانی گفت: امسال برای نخستین بار طرح پژوهشی آمارگیری را در روزهای نمایشگاه اجرا خواهیم کرد که شامل بررسی تأثیر رخدادهای اقتصادی در صنعت چاپ است که نتایج آن پس از برگزاری نمایشگاه اطلاع‌رسانی خواهد شد.

وی ادامه داد: برگزاری چهار کارگاه آموزشی در روزهای نمایشگاه نیز یکی دیگر از برنامه‌های ما است که با حضور استادان دانشگاه و پیشکسوتان صنعت چاپ کشور در موضوعات مختلف برگزار می‌شود، همچنین رویکرد نمایشگاه امسال حمایت از کالای ایرانی است که تأکید ویژه‌ای بر آن داریم.

بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی چاپ، بسته‌بندی و ماشین‌آلات وابسته تهران 22 تا 25 آذرماه از ساعت 9 تا 17 در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.

 

 

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در جمعه, 23 آذر 1397 ساعت 11:59
  • اندازه قلم

درباره چاپ و نشر

چاپ و نشر ،پرتیراژترین نشریه چاپ کشور

منوی اصلی