مدیرعامل گروه تولیدی سپند در گفت و گو با چاپ ونشر

بازار سررسید در رکود

  • شنبه, 24 فروردين 1398 ساعت 11:44
  • منتشرشده در چاپ

جلسات سیاست‌گذاری کاغذ نتوانست مشکلات را حل کند این در حالی است چالش‌های موجود در حوزه بازار کاغذ بارها مستقیماً به گوش مسئولان رسیده است.

صادق حاتمی؛ مدیرعامل گروه تولیدی سپند، درباره‌ی بازار تولید سررسید گفت: از آنجایی‌که سررسید به‌عنوان کالای اساسی در سبد خانوار قرار ندارد و ازجمله الزامات زندگی مردم نیست؛ بنابراین نباید انتظار داشت که در شرایط اقتصادی موجود همچنان در اولویت خرید مردم باشد از سوی دیگر مهم‌ترین مشتریان کالاهای ما عمومی از سوی تولیدکنندگان مورداستفاده قرار می‌گرفت که اکنون و هم گام با سایر صنایع و تولیدات با رکود مواجه است.

صادق حاتمی ادامه داد: سیاست‌گذاری‌ها نتوانسته ثبات را به بازار بازگرداند، البته سایر تولیدکنندگان نیز دچار مشکلاتی شده است.

حاتمی اظهار کرد: یک هفته پس‌ازآنکه اعلام شد سلطان کاغذ را گرفته‌اند قیمت کاغذ حدود ۳۰ درصد افزایش یافت، این شرایط سبب شده است تا بازار فروش نیز با رکود مواجه شود.

مدیرعامل گروه تولیدی سپند، اشاره‌ای به تدابیر دولت دارد و اظهار کرد: حتی جلسات سیاست‌گذاری کاغذ نتوانست مشکلات را حل کند این در حالی است چالش‌های موجود در حوزه بازار کاغذ بارها مستقیماً به گوش مسئولان رسیده است.

وی ادامه داد: شورای سیاست‌گذاری بازار کاغذ به‌وضوح از مشکلات و آسیب‌های این حوزه آگاه است اما همچنان هیچ‌گونه تغییر مناسبی در سیاست‌گذاری‌ها دیده نشده و منافع تولید همچنان در معرض آسیب است.

 حاتمی تصریح کرد: امسال بازار سررسید همچون سال‌های گذشته پررونق نبوده، به‌بیان‌دیگر شرایط برای تولید خریدوفروش سررسید مناسب نیست.

 مدیرعامل گروه تولیدی سپند، ادامه داد: بااین‌حال برخی شرکت‌ها نیازمند این کالا هستند و برای هدایای شب عید قطعاً اقدام به سفارش خواهند داد هرچند این سفارش‌ها محدود است.

 وی اظهار کرد: اگر برخی همکاران کاغذهای خود را سیاه نکرده بودند و برای استفاده در تولید وارد بازار نکرده بودند اکنون قیمت این کاغذها بسیار بیشتر از میزان قیمت تولید سررسیدهای به فروش رفته در طول یک سال بود، اما کاغذها برای تولید سررسید مورداستفاده قرارگرفته است.

حاتمی ادامه داد: شاید طی این سال‌ها تولیدکنندگان سررسید عادت به تولید این کالا دارند وگرنه طی این مدت سررسید منافعی را برای تولیدکنندگان به همراه نداشته است.

 مدیرعامل گروه تولیدی سپند، افزود: برای سر و پا نگه‌داشتن مجموعه تولیدی محکوم‌به تولید هستیم این رویداد با علم به اینکه سود در فروش این کاغذها است و تولید با چالش روبرو شده شکل می‌گیرد به‌عبارت‌دیگر کاغذ را امروز طلا می‌خرند و اگر تولید به سررسید شود باید با التماس آن را به فروش رساند.

 وی گفت: که سیاستمداران نتوانسته‌اند روند خوبی را برای حوزه کسب‌وکار فراهم کنند آن‌ها در اقتصاد کلان موفق عمل‌نکرده‌اند.

 حاتمی تأکید کرد: روند موجود سبب خواهد شد تا سال آینده سالی پر ابهام پیش‌بینی شود این مهم تأثیر مناسبی بر روند کسب‌وکارهای موجود خواهد داشت.

 مدیرعامل گروه تولیدی سپند، ادامه داد: بهترین راه، واگذاری بازار و اقتصاد به حال خود است زیرا فعالان عرصه تولید و کسب‌وکار خود بازار را می‌شناسند و می‌توانند آن را به تعادل لازم برسانند.

 وی اظهار کرد: سال‌ها تجربه نشان داده که در زمان انتخابات و زمانی که دست‌کاری در حوزه اقتصاد به حداقل رسیده است همه‌چیز به ثبات می‌رسد.

حاتمی با انتقاد از برخی سیاست‌ها افزود: طی چند سال گذشته حوزه فرهنگ دچار رکود شدید شده است و کم‌کارهای بسیاری رویدادِ است. این رکود در بخش‌های تولید صنعت نیز ریشه دوانده و سبب تعطیلی و تعدیل نیروهای فعال در عرصه صنعت شده این رخداد به افزایش تعداد بیکاران در جامعه دامن زده که عواقب خاص خود را دارد و درعین‌حال به افزایش فاصله طبقاتی نیز دامن زده است.

 مدیرعامل گروه تولیدی سپند گفت: ما نیازمند تغییر نگرش و همدلی بیشتر هستیم این همراهی از مردم گرفته تا سطح مسئولان باید ادامه یابد بنابراین موظفیم خوب فکر کنیم و خوب تصمیم بگیریم تا بتوانیم قدم در مسیر بهبود شرایط اقتصادی و فرهنگی بگذاریم.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در چهارشنبه, 04 ارديبهشت 1398 ساعت 09:43
  • اندازه قلم

درباره چاپ و نشر

چاپ و نشر ،پرتیراژترین نشریه چاپ کشور

منوی اصلی