جلسه‌ی بررسی مشکلات واردات، ترخیص و توزیع زینک برگزار شد

زینک فراوان شد

  • یکشنبه, 22 ارديبهشت 1398 ساعت 12:42
  • منتشرشده در چاپ

جلسه‌ی بررسی مشکلات واردات، ترخیص و توزیع زینک به دعوت احمد ابوالحسنی، رئیس اتحادیه لیتوگراف و با حضور جمعی از واردکنندگان زینک، صبح امروز در محل این اتحادیه برگزار شد.

به گزارش چاپ و نشر در این جلسه با توجه به گفته‌های مسئولان و نمایندگان شرکت های واردکننده مشخص شد که شرکت فوجی فیلم سه کانتینر زینک با قیمت دولتی در انبار دارد، نه کانتینر هم در حال ترخیص از گمرک است، علاوه بر آن 14 کانتینر زینک با نرخ دولتی در راه دارد که به‌زودی به کشور وارد می‌شود که مجموع این زینک‌ها به 7 هزار مترمربع می‌رسد. شرکت هامون گستر نیز مجموعاً 600 هزار مترمربع زینک را با نرخ ارز دولتی وارد کرده که بخشی از آن ترخیص شده و بخشی دیگر در حال ترخیص است، همچنین 200 هزار مترمربع هم با نرخ ارز نیمایی وارد کرده که در حال ترخیص است. گفتنی است پنج کانتینر زینک با نرخ ارز نیمایی توسط شرکت ایران روتاتیو کمتر از دو ماه دیگر وارد کشور می‌شود. یک کانتینر زینک بازرگانی افشار با ارز دولتی در گمرک قرار دارد و چهار کانتینر دیگر هم با نرخ ارز نیمایی تا دو ماه دیگر وارد می‌شود. شرکت فرشید تجارت نیز شش کانتینر زینک با ارز نیمایی در راه دارد و لیتوگرافی کحالی نیز یک کانتینر زینک با ارز نیمایی در حال ترخیص دارد.

با توجه به صحبت‌هایی که در این جلسه شد، برای تهیه و تأمین زینک مشکلی در کشور وجود ندارد و تا ماه‌های آبان و آذر نیز زینک به‌قدر کفایت موجود است. اکنون تنها مشکل توزیع آن است که دراین‌بین طبق اظهار نظرها سامانه‌ی توزیع زینک برای واردات دولتی این کالا بهترین راهکار دانسته شد، هرچند که برخی از افراد حاضر در جلسه هم با این سامانه مخالفت داشتند و راه‌اندازی آن را مفید نمی‌دانستند.

در این جلسه راهکارهای تمام افراد عنوان و بررسی شد که یکی از راهکارهایی که می‌توانست مشکل زینک را حل کند این بود که دیگر زینک با چند نرخ ارز وارد کشور نشود، زیرا تا زمانی که تمام زینک‌ها با قیمتی یکسان وارد نشود مشکل همچنان باقی خواهد بود.

واردکنندگان قریب به اتفاق حاضر بودند تا توزیع زینک را به اتحادیه‌ی لیتوگراف- که کاربلد است- بسپارند تا بدین‌صورت به دست مصرف‌کننده‌ی اصلی برسد تا اینکه به واسطه‌ی دلالان در بازار سیاه چندین برابر قیمت به فروش برسد.

آن‌ها اذعان کردند قبل از ثبت سفارش، به آن‌ها ارز اختصاص داده نشده بود و با پیگیری اتحادیه‌ی لیتوگراف در کارگروه تخصیص ارز در بانک مرکزی مشکلشان حل شده است. ابوالحسنی بازهم در این جلسه اعلام کرد تا در صورت بروز مشکلی ازاین‌دست در هر کاری که از اتحادیه برآید فروگذاری نخواهد کرد، همچنین وی رسماً اعلام کرد پرونده کسانی را که مابه‌التفاوت ارز اضافه گرفته را دنبال می کند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در پنج شنبه, 26 ارديبهشت 1398 ساعت 05:36
  • اندازه قلم

درباره چاپ و نشر

چاپ و نشر ،پرتیراژترین نشریه چاپ کشور

منوی اصلی