خروج از بحران با اجرای تصمیم اخیر دولت

  • شنبه, 28 ارديبهشت 1398 ساعت 05:48
  • منتشرشده در چاپ

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران قم با اشاره به تصمیم دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تسریع در واردات کاغذهای ثبت سفارش شده و تاکید بر ترخیص هر چه سریعتر کاغذهای موجود درگمرک گفت: اجرایی شدن این تصمیم دولت به طور قطع وضعیت چاپ کشور را از بحران خارج می کند.

به گزارش چاپ و نشر، مجتبی محمودیان درگفت وگو با ایرنا، افزود: تعیین نشدن تکلیف پرداخت یا عدم پرداخت ما به التفاوت نرخ کاغذهای وارداتی، موجب شد تا این کاغذها در گمرک ها، بلاتکلیف باشند که با این تصمیم خوب دولت و تسریع در روند ترخیص آنها، وضعیت چاپ در استان و کشور به حالت عادی برمی گردد.

وی با بیان اینکه با این تصمیم و قول هایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، شرایط این صنعت به طور قابل توجهی تغییر می کند اظهار داشت: این تصمیم مربوط به کاغذهای حوزه نشر و مطبوعات است که امیدواریم این نگاه مثبت و سازنده دولت شامل کاغذهای حوزه بخش بسته بندی نیز شود.

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران قم ادامه داد: کاغذ مورد نیاز صنعت نشر و مطبوعات بخشی از صنعت چاپ را شامل می شود و بخش زیادی از آن مربوط به حوزه بسته بندی است که با توجه به اهمیت بسته بندی در صنایع مختلف از جمله صنعت داروسازی، تصمیم گیری در این بخش نیز ضروری می باشد.

وی تامین کاغذ و زینک را دو چالش صنعت چاپ دانست و ادامه داد: دولت در زمینه زینک مورد نیاز صنعت چاپ نیز تصمیم های خوبی گرفته است که با اجرایی شدن آنها در روزهای آینده، بخش مهمی از مشکل صنعت چاپ برطرف می شود.

محمودیان، مصرف سالیانه کاغذ استان قم را بین 50 تا 60 هزار تن انواع کاغذ اعلام کرد و گفت: نیاز ماهانه کاغذ استان بین 3 تا 4 هزار تن و مصرف روزانه زینک دراین استان بالغ بر سه هزار برگ است.

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران قم ادامه داد: در ماه های گذشته به دلیل مشکلات جدی در حوزه زینگ و کاغذ، بسیاری از سفارش های گرفته شده توسط چاپخانه داران به چاپ نرسیده که با توزیع کاغذ و زینک شاهد جهش در تولید کتاب وسایر اقلام چاپی در استان خواهیم بود.

وی، اصلاح نحوه توزیع کاغذهای وارداتی با نرخ دولتی را ضروری دانست و افزود: یکی از نگرانی هایی که چاپخانه داران دارند این است که کاغذهایی که با نرخ دولتی 4200 تومان قرار است در روزهای آینده ترخیص و وارد بازار شود به جای رسیدن به دست چاپخانه داران به دست دلالان کاغذ بیفتد.

محمودیان، استفاده از ظرفیت اتحادیه چاپخانه‌داران استان های مختلف برای توزیع بی واسطه و هدفمند کاغذ شد و گفت: در ماه های گذشته شاهد بودیم که حجم بالایی از کاغذ با ارز دولتی وارد کشور شد ولی به دلیل اینکه این کاغذها به خوبی توزیع نشد،چاپخانه ها کاغذی برای چاپ نداشتند.

وی ادامه داد: هر روشی به جز توزیع مستقیم کاغذ به چاپخانه داران با استفاده از ظرفیت اتحادیه ها و اصناف رسمی در این زمینه به طور قطع بر مشکل توزیع کاغذ در کشور می افزاید.

1300 ناشر، 110 چاپخانه، بیش از 200 کتابفروشی، وجود مهمترین حوزه علمیه جهان شیعه، رتبه نخست تولید کتاب های دینی و رتبه دوم کشور در چاپ کتاب، برگزاری 13 نمایشگاه کتاب استانی و پنج نمایشگاه بین المللی کتاب، قم را استانی ممتاز در صنعت چاپ کشور کرده است.

بیشتر بخوانید:

کاغذ ترخیص شد 

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در دوشنبه, 30 ارديبهشت 1398 ساعت 06:00
  • اندازه قلم

درباره چاپ و نشر

چاپ و نشر ،پرتیراژترین نشریه چاپ کشور

منوی اصلی