مدير01

مدير01

سه شنبه, 03 مهر 1397 ساعت 12:27

 

هجدهمین جشنواره استانی روزملی صنعت چاپ خراسان رضوی درتاریخ ۱۵شهریوردرمحل تالارهمایش کتابخانه قلم برگزارشد.

گزارش تصویری این آیین را در لینک زیر ببینید

سه شنبه, 03 مهر 1397 ساعت 10:27

 

 

با کمی دقت به کاغذ‌های کتاب‌های قدیمی متوجه خواهید شد که آن‌ها زرد رنگ شده‌اند. اما دلیل این زردی چیست؟

به گزارش چاپ و نشر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، چرا کتاب های قدیمی زرد می شوند؟ اگر شما به روزنامه‌ها و کاغذ‌های قدیمی نگاه کنید خواهید دید که این اسناد کاغذی، زرد رنگ شده‌اند. چرا این محصولات کاغذی قدیمی زرد می‌شوند؟

پروفسور شیمی در دانشگاه کارولینای جنوبی به لایو ساینس گفت: این تغییر رنگ به این دلیل است که کاغذ از ترکیباتی که به مرور زمان به خصوص زمانی که در معرض اکسیژن قرار می‌گیرند زرد می‌شود.

اکثر کاغذ‌ها از چوب ساخته‌شده‌اند که تا حد زیادی شامل سلولز و یک ترکیب طبیعی چوبی به نام «لیگنین» هستند. درواقع لیگنین یک پروتئین ساختاری است که وظیفه آن دوام و استحکام بخشیدن به چوب است. اکسید‌های لیگنین در مجاورت هوا به آسانی تغییررنگ داده و به رنگ زرد یا قهوه‌ای تبدیل می‌شوند.

زمانی که لیگنین در معرض نور و محیط قرار می‌گیرد ساختار مولکولی آن تغییر می‌کند و با اکسیده شدن به مرور زمان رنگش تیره می‌شود.

 

سه شنبه, 03 مهر 1397 ساعت 09:56

 

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با مشارکت وزارت صمت قرار شده است ارز دولتی برای واردات کاغذ و تامین نیاز ناشران و همچنین روزنامه‌ها و نشریات تامین شود.

‌به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایسنا، ‌سیدهادی حسینی در آئین گشایش دوازدهمین نمایشگاه کتاب در اردبیل اظهار کرد: با توجه به اینکه هموطنان در شهرهای مختلف امکان حضور در نمایشگاه بین‌الملی کتاب تهران را نداشتند تصمیم بر این شد تا در استان‌ها نمایشگاه‌های کتاب به صورت دوره‌ای برگزار شود.

وی خاطرنشان کرد: در نیمه دوم امسال تلاش می‌کنیم تا در همه 31 استان کشور نمایشگاه کتاب برپا شود که هفته گذشته در ارومیه، این هفته در اردبیل و هفته آینده در زنجان نمایشگاه برگزار خواهد شد.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: کتاب از ماندگاری بیشتر نسبت به سایر آثار فرهنگی برخوردار است بطوری که از بین پیامبران صاحب کتاب از ماندگاری و ارزش بیشتری برخوردار هستند و جایگاه آنها قابل دفاع است.

حسینی بیان کرد: ما باید به سمت ایجاد رغبت و انگیزه برای مخاطبان در مطالعه کتاب پیش برویم چرا که هر نوشته‌ای ارزش یکبار خواندن دارد و باید از مطالب مفید آن استفاده کنیم.

توسعه کتابخانه‌های روستایی و مساجد در اولویت برنامه‌هاست

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: توسعه کتابخانه‌های عمومی در سطح شهرها روستاها و مساجد در اولویت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار دارد و ما تلاش می‌کنیم ازطریق کتابخانه‌های عمومی ماهانه کتاب‌های جدیدی در دسترس علاقمندان به کتاب قرار گیرد.

حسینی با اشاره به اجرای طرح خوب نذر کتاب در اردبیل با مشارکت تعدادی از جوانان علاقمند تصریح کرد: ما متعهد شدیم تا کتاب‌های جدیدی را برای بهتر شدن اجرای این طرح در اختیار این گروه قرار دهیم.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: ما سعی می‌کنیم تا رقم بن کتاب را برای عرصه به مخاطبان افزایش دهیم تا امکان خرید کتاب برای علاقمندان فراهم آید.

حسینی از حل مشکل کاغذ مورد نیاز ناشران با ارز دولتی خبر داد و گفت: مرحله جدیدی از توزیع سهمیه کاغذ در استان‌ها شروع شده و ما با همکاری وزارت صمت تلاش می‌کنیم تا به اندازه کافی کاغذ در اختیار ناشران قرار گیرد.

وی همچنین به برگزاری نمایشگاه کتاب در همه استان‌ها تا پایان سال اشاره کرد و افزود: قرار شده کتابفروشی‌ها در برگزاری نمایشگاه‌ها ورود مستقیم داشته باشند.

سه شنبه, 03 مهر 1397 ساعت 09:38

 

دومین همایش بین المللی توسعه صنعت چاپ و بسته بندی ، همزمان با نمایشگاه بین المللی چاپ و بسته بندی در روز جمعه 20 مهر 97  و در ساعت 10 در نمایشگاه آفتاب برگزار می‌شود. این همایش با مشارکت حدود 20 ارگان دولتی، خصوصی و رسانه‌ها برگزار خواهد شد.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از رامین اکبری رییس همایش، در این همایش بین المللی دو سخنران برجسته از آلمان در حوزه چاپ و بسته بندی  به ایراد سخنرانی خواهند پرداخت.و سایر سخنرانها از متخصصین و اساتید دانشگاه‌های داخل کشور هستند.در پایان همایش گواهی(certificet  ) حضور در همایش بین المللی توسعه صنعت چاپ و بسته بندی به زبان انگلیسی به شرکت کنندگان ارایه خواهد شد.

رامین اکبری در گفت و گو با چاپ و نشر در باره مخاطبان همایش گفت: مخاطبان همایش بین المللی از تمامی شهرهای کشور ( مدیران صنایع مربوطه و دانشگاه ) خواهند بود. همچنین از کشورهای خارجی از طریق ثبت نام در همایش حضور پیدا خواهند کرد.

با توجه به تشدید مشکلات اقتصادی در کشور ک محورهای اصلی همایش ( اقتصاد مدیریت تجارت الکترونیک عوامل توسعه ) در صنعت چاپ و بسته بندی خواهد بود.

وی در پایان افزود: هماهنگی انجام گرفته است که مهمانان خارجی نمایشگاه و همایش  بتوانند از چند مجموعه بزرگ صنعت چاپ و بسته بندی در تهران  بازدید کنند. امیدواریم با این  نوع تحرکات شرکت کنندگان، به اهداف اقتصادی خود نیز نایل شوند و این بازدیدها به قرارداد بین طرفین منجر شود.

غلام رضا شجاع رئیس تعاونی لیتوگراف:

تعاونی مشمول زینک دولتی هست

سه شنبه, 03 مهر 1397 ساعت 08:21

 

به گزارش چاپ ونشر: در روزهای اخیر اخباری توسط خبرگزاری ایبنا مبنی بر عدم تعلق محموله‏ ی زینک با ارز دولتی (که توسط تعاونی لیتوگراف درخواست شده بود)، منتشر شد که طبق اخبار واصله از رئیس تعاونی لیتوگراف، با واقعیت مغایرت دارد.

در این زمینه، غلام رضا شجاع مدیر عامل تعاونی لیتوگراف تصریح کرد: هم اکنون در خواست ارائه شده از سوی تعاونی لیتوگراف برای دریافت زينك مراحل قانوني خود را در بانك اقتصاد نوين طي مي كند و اعتبار سنجي شده است.

وی ادامه داد: بزودی این در خواست برای تاييد به بانک مرکزی ارسال خواهد شد و پس از تایید این مرکز واردات زینک با ارز دولتی به انجام خواهد رسید.

شجاع افزود: در چند روز اخیر شایعاتی مبنی بر عدم تعلق محموله ‏ی زینک با ارز دولتی در برخی رسانه ها انتشار یافته بود که بدین ترتیب تکذیب می شود. این در خواست در ردیف 17  لیست وزارت ارشاد قرار دارد و همچنان از سوی تعاونی لیتوگراف پی گیری می شود.

احمد ابوالحسنی، رئیس اتحادیه لیتوگرافان تهران دو روز پیش خبر از افزایش سه برابری قیمت این کالا داده و اعلام کرده بود، در کارگروه کاغذ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این بحث مطرح شد که یک محموله زینک با ارز دولتی به تعاونی لیتوگرافان اختصاص داده شود اما جدیدا متوجه شده‌ایم که وزارتخانه این موضوع را رد کرده و این مقوله مشمول تعاونی ما نمی‌شود. وی اظهار کرده بود؛ به زودی در نامه‌ای به وزارت صنعت، معدن و تجارت خواستار پیگیری این موضوع خواهیم شد تا جلوی استمرار این روند گرفته شود و فهرست واردکنندگان و مقدار واردات کاملا مشخص شود تا اگر احتمالا احتکار یا گران‌فروشی هم رخ دهد، مراجع قانونی با آن برخورد کنند.

عدم هماهنگی برای ورود محموله زینک از سوی تعاونی لیتوگراف یکی دیگر از ادعاهای خبر انتشار یافته بود که توسط مدیر عامل شرکت تعاونی سازندگان کلیشه و لیتوگراف، مهر و پلاک و چاپ اسکرین، رد شد. به گفته ی شجاع صنعت چاپ به زودی از واقعیت امر مطلع شده و از تلاش های مستمر تعاونی لیتوگراف منتفع خواهد شد.

دوشنبه, 02 مهر 1397 ساعت 13:40

 

رییس انجمن صنایع سلولزى ایران با بیان این که حدود ٥٠درصد مشکل تامین محصولات سلولزى در کشور برطرف شده، گفت: کارخانه‌هاى تولید محصولات سلولزى کشور با بالاترین توان مشغول به کار هستند و تا هفته آینده مشکل بازار به طور کامل رفع خواهد شد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از اقتصاد آنلاین- فاطمه اکبرخانى؛ عباس فصیح خوشگرد با تاکید بر این که در حال حاضر براى تامین مواد اولیه، تولید و توزیع محصولات سلولزى هیچ گونه مشکلى وجود ندارد، افزود: تمامى محصولات سلولزى از جمله پوشک بچه و بزرگسال، دستمال کاغذى و نوار بهداشتى بانوان به اندازه کافى تولید مى شود و براى آینده نیز در تامین این محصولات نگرانى وجود ندارد.

فصیح خوشگرد ادامه داد: میزان تولید محصولات سلولزى برای نیاز١٢٠میلیون نفر است و اگر مردم فشار خارج از عرف به بازار وارد نکنند، به اندازه کافى محصول داریم و جاى نگرانى نیست.

رییس انجمن سلولزى ایران همچنین با بیان این که در حال حاضر کارخانه هاى تولید محصولات سلولزى در سه شیفت مشغول به کار هستند، تصریح کرد: با توجه به این که هفته گذشته تعطیلات داشته‌ایم اما مى توان گفت حدود ٥٠درصد مشکل بازار برطرف شده است.

او با تاکید بر این که فروشگاه ها و سوپرمارکت ها مدام در حال رصد شدن هستند، اضافه کرد: با مراجعه به بازار مى بینیم که اوضاع خیلى بهتر از قبل شده و اطمینان مى دهیم که تا هفته آینده تمام مشکلات در زمینه تولید و توزیع و تامین این محصولات حل شود.

خوشگرد اعلام کرد: اطمینان مى دهیم پوشک، دستمال و نواربهداشتى بانوان براى امروز، هفته آینده، یک ماه بعد و حتى یکسال آینده به اندازه کافى موجود است و جاى نگرانى نیست.

وى به مسئله احتکار محصولات سلولزى اشاره کرد و گفت: حتى یک مورد احتکار هم در زمینه محصولات ایرانى نداشته ایم و تمام محصولاتى که برچسب احتکار بر روى آن درج شده مربوط به برندهاى خارجى است که اغلب به صورت قاچاق وارد کشور شده است.

خوشگرد به آزادشدن مواد اولیه تولید محصولات سلولزى از جمله تیشو اشاره و بیان کرد: عمده دلایل افزایش قیمت محصولات سلولزى به دلیل وارداتى بودن تمام مواد اولیه تولید این محصولات و همچنین مشکل پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز است.

رییس انجمن صنایع سلولزى ایران تاکید کرد: با توجه به وابستگى قیمت این محصولات به نرخ ارز بازار ثانویه، اگر نرخ این بازار کاهش، افزایش و یا ثبات داشته باشد قیمت محصولات ما نیز تغییر خواهد کرد اما پیش بینى ما کاهش نرخ ارز ثانویه و ارزان شدن قیمت محصولات سلولزى است.

دوشنبه, 02 مهر 1397 ساعت 13:17

 

ازآنجا که در چند سال اخیر و تا قبل از بروز تورم اخیر، بازار شرایط باثباتی داشت، واحدهای تولیدی کشور بسته بندی های خود را از قبل آماده کرده و برچسب های قیمت را روی بسته بندی های از قبل تهیه شده کالا درج می نمودند.

به گزاش چاپ و نشر به نقل از خلیج فارس، اتاق اصناف بوشهر درخصوص متفاوت بودن نرخ درج شده روی کالاها با قیمتی که از سوی برخی مغازه داران طی هفته های اخیر ارائه می شود اعلام کرد: این موضوع ناشی از سفارش بسته بندی تولیدکنندگان در ماههای قبل بوده و در بسته بندی های جدید، قیمت ها با نرخ عرضه شده در مغازه یکسان می شود.

به گزارش «خلیج فارس»؛ این توضیحات در شرایطی می باشد که در اغلب کالاها، قیمت و تاریخ تولید و انقضاء بصورت لیزری درج شده و به شکل چاپی در بسته بندی نیست.

ضمن تقدیر و تشکر از آن سایت خبری بابت پیگیری دقیق و صحیح امور بازار در پاسخ به گزارش آن سایت محترم با تیتر «وقتی قیمت روی کالاها بی خاصیت می شود» نکات زیر را جهت تنویر فکار عمومی به اطلاع می رساند:

یکم: هیچ گاه برچسب قیمت روی همه کالاها درج نمی شده است و تنها بخشی از کالاهای مورد نیاز شهروندان دارای برچسب قیمت بوده اند. انواع گوشت قرمز و سفید، حبوبات فله، میوه وتربار، انواع پوشاک وهزاران قلم کالای دیگر از این دست، شاهدی بر این موضوعند.

دوم: در رابطه با قیمت های مندرج روی کالاها نیز در طی سالیان گذشته هیچ گونه گزارش یا شکایتی بابت فروش بیش از قیمت روی کالا نه در سایت های خبری درج شده و نه در سطح شهر از سوی شهروندان منعکس شده است. اما متاسفانه در ماه های اخیر و با بالا گرفتن تب تورمی در سطح کلان، واحدهای تولید کننده کالا در سطح کشور دچار مشکلات عدیده ای شدند که عمده آن مشکلات شامل تامین مواد اولیه خارجی و کاهش ارزش پول ملی بود. در نتیجه این دو مهم، هزینه تولید افزایش یافته و تولیدکنندگان لاجرم کالاهای خود را با قیمتی بیشتر از قبل به فروشگاه ها عرضه کردند.

سوم : ازآنجا که در چند سال اخیر و تا قبل از بروز تب تورمی در سطح کشور، بازار شرایط باثباتی داشت واحدهای تولیدی کشور بسته بندی های خود را از قبل آماده کرده و برچسب های قیمت را روی بسته بندی های از قبل تهیه شده کالا درج می نمودند.

در چند ماه اخیر به این علت که بسته بندی های قدیم در انبار کارخانه ها موجود بود مورد استفاده تولید کنندگان قرار گرفت. اما در فروش به واحدهای صنفی فاکتورهایی با قیمت جدید به کسبه ارائه شد. این فاکتورها موجود است و در یک ماه اخیر برای رفع اتهام از بازاریان بوشهر به مراجع قانونی ارائه شده است.

شایان ذکر است که این افزایش قیمت ها در خصوص بخش اندکی از کالاها رخ داده و پیش بینی می شود که در بسته بندی های جدید شاهد عرضه نرخ واحد باشیم.

مجددا از توجه آن رسانه محترم به مشکلات بازار و مردم شریف بوشهر تقدیر و تشکر به عمل می آید. سربلند و پیروز باشید.

دوشنبه, 02 مهر 1397 ساعت 13:08

 

 

مصوبات کارگروه ساماندهی کاغذ به همراه فهرست متقاضیان مورد تأیید وزارت ارشاد که به وزارت صنعت، معدن و تجارت معرفی شده‌اند، منتشر شد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا،‌ اهم مباحث مطرح شده و این مصوبات  به تفکیک تاریخ برگزاری جلسات به شرح زیر است:

اولین جلسه کارگروه ساماندهی کاغذ/ تاریخ برگزاری: 11 شهریور

در راستای اجرای بندهای 1 و 6 کارگروه تنظیم بازار (موضوع ابلاغیه 138228/60 مورخ 97/5/25 )،به منظور نظارت بر فرآیند ثبت سفارش و بررسی در خواست های متقاضیان واردات کاغذ ،کارگروه ساماندهی کاغذ در تاریخ 97/6/11 اولین جلسه را با حضور اعضا برگزار نمود.

اهم مباحث مطروحه و مصوبات:

اولویت بندی درخصوص تخصیص ارز حمایتی به واردکنندگان کاغذ براساس صلاحیت و تخصص باشد. 5 تعرفه گمرکی (48026100،48102200،48025500،48025700،48010000) در این کارگروه بحث می‌شود و سایر تعرفه‌ها براساس مصوبه تنظیم بازار قابل طرح نیست.

با توجه به اینکه در تاریخ 97/5/17 ،اولین لیست متقاضیان مورد تایید واردات کاغذ به تعداد17 مورد  از وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی به وزارت صنعت ،معدن و تجارت ارسال شده و بنا بر گزارش‌های  واصله از برخی متقاضیان در خصوص بروز مشکلاتی، مقرر شد در جلسه آتی این موضوع  تعیین و تکلیف و در صورت عدم دریافت ارز مجددا مورد بررسی و در لیست نوبت دوم اضافه شوند.

تعهد نامه وارد کنندگان مبنی بر رعایت مقررات واردات،عرضه، نحوه،شبکه توزیع ،شیوه قیمت گذاری و نحوه نیز فروش توسط سازمان حمایت مصرف کنندگان تهیه شده و وارد کنندگان کاغذ پس از تایید این کارگروه  و معرفی به وزارت صمت ، این تعهد نامه را در سامانه جامع تجارت بارگذاری کنند.

درخصوص کشفیات کاغذ که توسط مراجع ذیربط انجام می شود، ترتیبی اتحاذ گردد که سازمان تعزیرات حکومت پس از طی مراحل قانونی، با قید فوریت مکشوفات مذکور را به وزارت فرهنگ اعلام تا بلافاصله به شبکه توزیع، تزریق شود.

دومین جلسه کارگروه ساماندهی کاغذ/  تاریخ برگزاری:97/6/18

اهم مباحث  مطروحه و مصوبات:

موضوع درخواست نیاز ناشران آموزشی مطرح و تصمیم گیری نهایی به جلسه بعدی موکول شد. مقرر شد دبیرخانه با کمک دستگاه های عضو جلسه، جدول ثبت سفارش های چند ماهه اخیر و وضعیت فعلی هر یک از آنان را در کارگروه مطرح کند.

با توجه به عدم ارسال لیست موجودی انبارهای توسط انجمن واردکنندگان کاغذ، ضرورت دارد این انجمن در اسرع وقت نسبت به همکاری با وزارت صمت اقدام و لیست درخواستی در اختیار وزات صمت و کارگروه ساماندهی کاغذ قرار گیرد.

مقرر شد دبیرخانه کلیه مصوبات و مقررات مربوط به کاغذ طی چند ماه اخیر را جمع آوری و به جلسه ارائه نماید.

با توجه به پیش نویس شیوه نامه اجرایی کارگروه، مقرر شد اعضا پیشنهادهای خود را برای تنظیم متن نهایی به کارگروه ارائه نمایند.

سومین جلسه کارگروه ساماندهی کاغذ/ تاریخ برگزاری:97/6/26

اهم مباحث  مطروحه و مصوبات:

از تاریخ این مصوبه تمامی درخواست های براساس شماره پرونده 9 رقمی ثبت سفارش مورد بررسی قرار خواهد گرفت و درخواست های فاقد شماره پرونده از دستور کار خارج می شود.

به منظور سامان دهی شبکه توزیع مقرر شد معاونت های امور مطبوعاتی و فرهنگی با استفاده از ظرفیت انجمن ها و اتحادیه های مرتبط نسبت به  ارائه شیوه نامه اجرایی شبکه توزیع کاغذهای چاپ و تحریر و روزنامه اقدام نمایند.

به منظور ایجاد تعادل در بازار و جلوگیری از کمبود کاغذ ناشی از مصرف ناشران و روزنامه ها پرمصرف مقرر شد کارگروه نسبت به قبول درخواست نامبردگان مشروط به اخذ تعهد مبنی  عدم فروش به غیر و صرفاً مصرف  انتشارات یا نشریه خود و همچنین وفق ضوابط و مقررات مربوط اقدم نماید.

درخواست واردات کاغذ بعد از تایید در کارگروه غیر قابل ویرایش بوده و هرگونه ویرایش نیازمند تایید مجدد در کارگروه است. مقرر شد نسبت به دعوت از نماینده وزارت آموزش و پرورش در جلسه کارگروه اقدام شود.

با توجه به تغییرات مستمر در قیمت تمام شده کاغذ وارداتی مقرر شد کمیته تخصصی تعیین قیمت پایه متشکل از انجمن واردکنندگان، نمایندگان حوزه مصرف و سازمان حمایت ذیل کارگروه کاغذ، شکل گرفته و نسبت به تعیین قیمت جدید اقدام نماید.

اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، میزان نیاز کاغذهای گرماژهای مختلف کشور را برآورد و گزارش مربوطه را جهت اخذ تصمیم لازم به کارگروه ارائه نماید. درخواست های اتحادیه ها، تشکل ها و تعاونی هایی که از طریق واسطه های بازرگانی به کارگروه ارسال می شود مورد بررسی قرار نخواهد گرفت.

 نظر به ضرورت معرفی وارد کنندگان  جدید دارای صلاحیت و لزوم تامین ذخایر استراتژیک مطمئن، مقرر شد طی مکاتبه ای با وزیر محترم صمت ، مراتب رفع محدودیت سقف واردات توسط واردکنندگان مورد تایید کارگروه به ایشان اعلام و پس از اخذ موافقت لازم در این زمینه اقدام شود.

مقرر شد دفتر برنامه ریزی، تامین، توزیع و تنظیم بازار ، جدول ثبت سفارش های مربوط به 5 تعرفه مرتبط کاغذ از تاریخ 96/11/1تاکنون را ارائه نماید.

 

دوشنبه, 02 مهر 1397 ساعت 12:04

 

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مازندران از برگزاری سمینار آموزشی بسته‌بندی صنایع‌دستی در شهرستان محمودآباد استان مازندران خبر داد.

به‌گزارش چاپ ونشر به نقل از میراث روابط‌عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیف‌الله فرزانه با اعلام این خبر گفت: «این سمینار آموزشی با حضور اساتید و شرکت‌های ملی و مسئولین سازمانی و صنعتگران استان، 10 مهر 97 برگزار می‌شود.»

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران، با اشاره به برپایی نمایشگاه بسته‌بندی در حاشیه برگزاری سمینار افزود: «بسته‌بندی در صنایع دستی از جمله موضوعات مهم در راستای رونق بخشیدن به فروش صنایع‌دستی و به‌ویژه بازاریابی و صادرات این محصولات هنری است.»

او یادآور شد: «خوشبختانه مازندران با تنوع رشته و محصولات صنایع دستی روبه‌رو است که از نظر کیفیت قابلیت صادرات را نیز دارد؛ اما به دلیل نبود بسته‌بندی مناسب در رقابت با کالاهای خارجی چندان مورد اقبال قرار نمی‌گیرد.»

فرزانه با یان اینکه خلاقیت در بسته‌بندی همانند خلاقیت در ساخت دست‌سازه‌های هنری قابل اهمیت است تصریح کرد: «بسته‌بندی در کنار حفاظت از کالا از فرآیند تولید تا مصرف‌ در واقع ابزاری تبلیغی و تشویقی برای جلب مشتری برای خرید است و این مقوله در صنایع دستی که چندی است حضور جدی در سبد خرید خانوار ندارد، بیشتر احساس می‌شود.»

او اضافه کرد: «استفاده از فنون طراحی و نوع بسته‌بندی محصولات صنایع‌دستی به ارتقا، رشد و توسعه صنایع دستی منجر می‌شود و می‌تواند صنایع دستی را از رکود خارج کرده و زمینه اشتغال بیشتر را در این هنر-صنعت ملی فراهم کند.»

دوشنبه, 02 مهر 1397 ساعت 11:46

 

 

در اولین روز مهرماه، دلار توانست با قدرت زیادی از مرز مقاومتی ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان عبور کند، ولی تا ساعت ۴ بعدازظهر در برابر شکست مرز ۱۵‌هزار تومانی ناکام ماند. روز یکشنبه، شاخص ارزی در محدوده ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان معاملات خود را آغاز کرد؛ پس از آن، قیمت به آرامی در مسیر نزولی قرار گرفت و تا نزدیکی محدوده ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومان عقبگرد کرد. از این نقطه خریدهای ارزی افزایش یافت و قیمت به سرعت به کانال ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان بازگشت. با بازگشت دلار به این کانال، خریداران با احساس خطر کمتری وارد بازار شدند و افزایش خریدها موجب بیشتر شدن سرعت رشد دلار شد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از دنیای اقتصاد، به گونه‌ای که این ارز پس از شکست مرز ۱۴ هزار و ۶۰۰ تومانی به سرعت خود را به محدوده ۱۴ هزار و ۹۰۰ تومان رساند. ساعت ۴ بعدازظهر دیروز اما دلار روی عدد ۱۴ هزار و ۹۸۰ تومان ایستاد که ۴۹۰ تومان بالاتر از روز شنبه بود. پس از ساعت ۵ بعدازظهر ارقام بالای ۱۵ هزار تومان نیز در بازار به ثبت رسید. البته با برجسته‌شدن برخی اخبار سیاسی حدود ساعت ۶ بعدازظهر، دلار بار دیگر زیر ۱۵ هزار تومان معامله شد.

 دلار در اولین روز هفته تنها ۴۰ تومان افزایش را ثبت کرده بود. برخی فعالان، تندتر شدن رشد شاخص ارز در روز یکشنبه را به آغاز ماه جدید شمسی نسبت دادند. به گفته آنها، برخی معامله‌گران به‌طور سنتی باور دارند در روزهای ابتدایی‌ ماه نقدینگی بیشتری به سوی بازارها سرازیر می‌شود و تقاضای خرد حاصل از آن در شرایطی که سمت عرضه چندان قوی نیست، توان جا‌به‌جایی قیمت‌ها را دارد. این موضوع موجب می‌شود که بخشی از معامله‌گران در روزهای ابتدایی ماه وارد بازار شوند. گروه دیگری بیشتر باور داشتند، حمایت از دلار در محدوده ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومانی عامل اصلی صعود دلار به سوی مرزهای بالاتر شد.

در کنار این، گروه سومی در بازار باور دارند، برخی معامله‌گران تصور می‌کنند، ممکن است در انتهای هفته اتفاق جدیدی در روابط ایران و آمریکا رخ دهد که تحریم‌ها را نیز متاثر کند. عده‌ای باور دارند، ملاقات بین دو رئیس‌جمهور آمریکا و ایران بازار را با ریزش زیادی مواجه خواهد کرد.

در این میان، از نظر آنها، نوسان‌گیران پیش از این دیدار احتمالی می‌خواهند قیمت‌ها را به سطوح بالاتری ببرند و از آن نقطه فروش‌های خود را آغاز کنند. جالب آن است که دسته دیگری می‌گویند، معامله‌گران از آن جهت که تصور می‌کنند، دیداری رخ نخواهد داد، خریدار شده‌اند. در این شرایط به نظر می‌رسد، خریداران برای خرید بیشتر به دنبال بهانه بودند؛ به این ترتیب، عده زیادی از بازیگران ارزی باور داشتند، تا زمانی که روند قیمت‌ها تغییر نکند، خریداران بهانه‌های لازم را برای خرید پیدا خواهند کرد. به گفته برخی فعالان، تغییر انتظارات یا ورود بازارساز به بازار می‌تواند ورود خریداران تازه را به تاخیر بیندازد. قیمت دلار از ابتدای سال حدود ۲۰۰ درصد رشد یافته است. در این شرایط افرادی که از این رشد جا مانده‌اند و هراس آن دارند که دلار افزایش بیشتری را تجربه کند، کم‌کم وارد بازار می‌شوند. البته در روزهای اخیر بازار بورس نیز با جهش‌های زیادی مواجه شده است و در صورت ادامه این روند، ممکن است بخشی از سرمایه‌ها به جای بازار ارز، به بازار بورس رهسپار شوند.

رکورد‌شکنی گرم طلا

در روزی که دلار رو به سوی قیمت‌های بالاتر داشت، سکه تمام بهار آزادی نیز از قافله عقب نماند و با عبور از مرز ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان، به مرز مقاومتی سنگین ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی نزدیک‌تر شد. روز یکشنبه، سکه ۱۰۰ هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و به ۴ میلیون و ۶۰۵ هزار تومان رسید. به گفته فعالان، سکه با وجود این صعود برای رشد بیشتر نیاز دارد که از مقاومت ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی عبور کند؛ مقاومتی که در تاریخ بازار سکه شکسته نشده است. برخی فعالان باور دارند در صورت شکست آن نقطه قیمت سکه به سوی مرز ۵ میلیون تومانی میل خواهد کرد. این در حالی است که عرضه سکه‌های پیش فروش چندی است آغاز شده و به نظر می‌رسد میزان تحویل آنها در مهرماه سرعت بیشتری به خود بگیرد. روز گذشته هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با عبور از مرز ۴۰۰ هزار تومانی رکورد تازه‌ای را به ثبت رساند. ساعت ۴ بعدازظهر دیروز هر گرم طلای ۱۸ عیار ۴۲۰ هزار تومان قیمت داشت که ۲۴ هزار تومان بالاتر از روز شنبه بود. این قیمت بالاترین قیمت گرم طلا تا به حال به حساب می‌آید. برخی فعالان عنوان کردند که حدود ساعت ۵ بعدازظهر، هر گرم طلای ۱۸ عیار حتی تا مرز ۴۲۳ هزار تومان بالا رفت. به گفته برخی بازیگران بازار، نوسانات گرم طلا در روزهای اخیر افزایش زیادی یافته است. حتی عده‌ای عنوان کرده‌اند میزان رشد گرم طلا در روزهای اخیر از دلار و سکه نیز بیشتر بوده است. به گفته آنها، ورود تقاضای مردم عادی بازار گرم طلا را داغ کرده است، آن هم در شرایطی که اونس همچنان زیر مرز هزار و ۲۰۰ دلار قرار دارد. البته برخی فعالان باور دارند، معامله‌گران طلا نسبت به آینده اونس خوشبین هستند.

 

 

 

صفحه1 از592

درباره چاپ و نشر

چاپ و نشر ،پرتیراژترین نشریه چاپ کشور

منوی اصلی