مدير01

مدير01

سرکوب دستمزد و خیزش کارگران توسط نظام سرمایه‌داری

سبد معیشت زیر خط فقر است؟

شنبه, 26 اسفند 1396 ساعت 12:28

سرانجام پس از چانه‌زنی‌ها و مناقشات فراوان، رقم سبد معیشت با حداقل ممکن یعنی 2 میلیون و 669 هزار و 800 تومان به امضای هر سه طرف شورای عالی تعیین دستمزد رسید اما مشکلی که این بین وجود دارد این است که نمایندگان کارفرمایان و دولت بر سر اجرای این سبد و تعیین دستمزد اما و اگرهایی را پیش کشیده‌اند و همین مسئله موجب شده است که تعیین رقم نهایی دستمزد کارگران در سال پیش رو، دوباره به تعویق افتد. در حقیقت مشکل اصلی بر سر اقلام غیرخوراکی سبد معیشت مانند آموزش،‌ مسکن و... است که کارفرمایان معتقدند باید دولت هزینه آن را بپردازد و دولت هم زیر بار نمی‌رود. این بین کارگران همچنان بلاتکلیف این مناقشات اما راسخ برای تحقق خواسته خود هستند. اما اگر امسال نیز مانند سال گذشته با وجود تصویب و امضای رقم تعیینی برای سبد معیشت، باز هم این سبد به مرحله اجرا در نیاید، این شائبه پیش می‌آید که نمایندگان کارگران توانایی پیش بردن کار و قدرت چانه‌زنی لازم را ندارند و باید در این مورد خاص نیز چاره‌ای اندیشیده شود.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از اقتصاد آنلاین،برای تحلیل بهتر شرایط موجود که بر سر تعیین دستمزد کارگران سایه افکنده است، با عبدالله وطن‌خواه (عضو هیئت مدیره مجمع صنفی نمایندگان کارگری استان تهران، نائب رئیس مجمع عالی نمایندگان کارگری و فعال کارگری) گفتگو می‌کنیم.

وی پیش از همه اصل مشکل در زمینه تعیین دستمزد کارگران را استقرار نظام سرمایه‌داری می‌داند و می‌گوید: نظام سرمایه‌داری توانمندی‌های اجرایی را برای سرکوب دستمزد و خیزش‌های کارگران دارد اما سمت دیگر مسئله به عدم آزادی کارگران در استقرار دادن و ساختن تشکل‌های کارگری مستقل از دولت و ثروت بازمی‌گردد.

وط‌ن‌خواه با یادآوری اینکه تشکل‌های مستقل کارگری وجود خارجی ندارند، توضیح می‌دهد: کارگران به دلیل نداشتن تشکل و سندیکای مستقل و هر نهاد مستقل کارگرانه که حافظ منافع کارگری باشد، عملا قدرت چانه‌زنی ندارند به ویژه با پیش گرفتن سیاست‌های تعدیل اقتصادی به مرور پس از جنگ این قدرت از کارگران گرفته شد.

عضو هیئت مدیره مجمع صنفی نمایندگان کارگری استان تهران با بیان اینکه کارگران توانمندی لازم برای ورود قدرتمندانه به عرصه چانه‌زنی‌ها برای گرفتن بخشی از حقوق خود را ندارند، اظهار می‌کند: تشکل‌های رسمی هم هر چه تلاش کنند در نهایت می‌توانند 10 درصد کارگران را هدایت کرده و به عنوان پشتوانه خود داشته باشند.

منافع کارگران مغایر با منافع سرمایه‌داران است

وی برای روشن‌تر شدن کم بودن قدرت چانه‌زنی کارگران به بحث و جدل‌های روز گذشته برای تعیین دستمزد اشاره می‌کند و می‌گوید: همه درباره ما حرف می زنند و قبول دارند که کارگران محق هستند و ندارند و سفره‌هایشان خالی است اما هیچ‌کدام از آنها چه باید کردی که ما پیشنهاد می‌دهیم را نمی‌پذیرند چون منافع طبقاتی کارگران مغایر با منافع طبقاتی سرمایه‌داران است.

وطن‌خواه با اظهار اینکه کارگران هر چه هم که بخواهند بازهم سمت و سوی دولت به عنوان کارفرمای بزرگ، به طرف کارفرمایان است، تصریح می‌کند: در حقیقت سه جانبه‌گرایی به صورت واقعی و عملی مفهومی ندارد چون این شورا و اجتماع دو ضلع دارد؛ استثمارشوندگان و استثمارکنندگان.

نائب رئیس مجمع عالی نمایندگان کارگری با تصریح اینکه استثمارکنندگان دارای ابزارهای لازم ازجمله قدرت مقننه برای قانون‌گذاری برخوردار هستند، برای نمونه به جریان تصویب بند (ز) تبصره 7 لایحه بودجه 97 اشاره می‌کند. 

وی در تکمیل توضیح خود اضافه می‌کند: با توجه به این تصویب نیاز به بازی‌های سیاسی قدرت‌های دست در سفره نیست و عملا برداشت سرمایه تامین اجتماعی را قانونی کردند؛ در این شرایط که کارگران در عمل قدرت چانه‌زنی در مراکز قدرت و تصمیم‌گیری را به دلیل اعمال سرکوب‌های ممتد و ادامه‌دار ندارند، چه می‌توانند بکنند؟

دستمزد کارگران 5 درصد از قیمت تمام شده است

وطن‌خواه در بخش دیگری از صحبت‌های خود به صحبت روزهای گذشته نماینده دولت مبنی بر اینکه هزینه دستمزد کارگران در عمل 5 درصد از قیمت تمام شده است، اشاره می‌کند و می‌گوید: اما به راستی چه کسی این چیزها را گوش می‌کند؟

همه این توضیحات انکار نشدنی موجب می‌شود تا این سوال پیش بیاید که در این جلسه دوجانبه یا سه‌جانبه، به هر حال درباره سبد معیشت صحبت شده و همه رقم تعیین شده را امضا کرده‌اند و باید دستمزد بر اساس سبد تعیین شود تا فاصله موجود بین این دو مقوله کاهش یابد. اما چرا این کار را نمی‌کنند؟ پاسخ این فعال کارگری حکایت از این دارد که: بعد از سال‌ها که فقط بند یک ماده 41 قانون کار را لحاظ می‌کردند، این بار به امضای سند معیشت تن دادند اما برای تعیین رقم آن کف زندگی، خوراک، پوشاک و کمترین قیمت‌ها را محاسبه کرده‌اند و گفته‌اند که کف حیات 2 میلیون و 660 هزار و 800 تومان می‌شود.

کارگران قدرت اجرایی برای اجرای سبد معیشت را ندارند

وطن‌خواه با بیان اینکه تعیین رقم سبد معیشت فقط در عرصه حرف است، می‌گوید: اما با کدام ضمانت اجرایی از واژه باید برای اجرایی شدن سند معیشت در تعیین دستمزد استفاده می‌کنید؟

وی در واکنش به اینکه قانون به صراحت اعلام کرده است باید بند دو ماده 41 یعنی همان لحاظ سبد معیشت در تعیین دستمزد لحاظ شود و در جلسه هم امضا شده است، پاسخ می‌دهد: بله طرف‌های کارگری و کارفرمایی و دولت سند معیشت را امضا کرده‌اند اما اکنون که می‌گویی حالا سندی را که امضا کرده‌ای، ‌به عنوان حقوق پایه اجرا کن، مگر این کار را می‌کنند؟

نائب رئیس مجمع عالی نمایندگان کارگری با بیان اینکه وقتی که دستمزد مبتنی بر سبد معیشت را نمی‌دهد، کارگران قدرت اجرایی و توانی برای وادار کردن طرفین به اجرای آن ندارند،‌ تاکید می‌کند: اینجاست که می‌گویم باید به ریشه، بنیان اساسی،‌ حقوق بنیادین کار، مقاوله نامه‌های بنیادینی کاری که نظام سرمایه قبول کرده اما سرمایه‌داران آن را نمی‌پذیرن فقط به خاطر اینکه کارگر تشکل ندارد که از این ابزار قدرتی خودش استفاده کند.

وطن‌خواه با بیان اینکه همه بحث‌ها بر سر این «باید» است، می‌گوید: من کارگر چگونه می‌توانم به کارفرما این باید را بفهمانم؟ این حالت تحکمی نیازمند توانمندی و پشتوانه اجرایی است که کارگران ندارند.

کارگران از سر ناتوانی به شرایط تن داده‌اند

وی به بعد دیگری هم اشاره می‌کند که مسئله تن دادن کارگران به شرایط کاری و دستمزدی موجود است:‌ کارگران به ناچار اضافه‌کاری هم می‌مانند در صورتی که از نظر قانونی و اقتصادی اضافه کاری من خیانت به کارگر بیکار پشت در نگاه داشته شده است و سرمایه‌داری هم این را می‌داند و می‌گوید اگر نخواهی بیکار پشت در زیاد است.

وطن‌خواه ادامه می‌دهد: واقعیت این است که کفی تعیین شده سبد معیشت و حقوق را خیلی از کرافرمایان پرداخت نمی‌کنند و الزامات شمول قالنون کار را نیز انجام نمی‌دهند و از طرفی کارگران به دلیل گستردگی بیکاری و فقر،‌ به این شرایط تن می‌دهند.

نائب رئیس مجمع عالی نمایندگان کارگری با تصریح اینکه این تن دادن از روی ناتوانی است، می‌گوید: این ناتوانی کارگران نیز ناشی از نبودن اتحادی است که باید در قالب شوراها،‌ اتحادیه‌ها و سازمان‌های مستقل کارگری داشته باشند که این سندیکا را نداریم.

رقم سبد معیشت زیر خط فقر است

این فعال کارگری در عین حال با بیان اینکه گذشته از اینکه کارگران قدرت اجرایی برای وادار کردن کارفرمایان برای اعمال سبد معیشت و تعیین و پرداخت دستمزد مبتنی بر آن را ندارند، تصریح می‌کند: رقم سبد معیشت تعیین شده زیر خط فقر است؛ همان خط فقری که آن را پنهان می‌کنند گذشته از این کارفرمایان همین رقم را هم نمی‌دهند و در واکنش به قانونی شدن آن می‌گویند، حالا که از این ابزار استفاده کرده‌اید، من هم با علم به وجود لشکر بیکاران، اخراجتان ‌می‌کنم.

وطن‌خواه در عین حال تاکید کرد: رقم سبد معیشت یک سوم خط فقر است که همان را هم  کارفرمایان نمی‌دهند و کارگران حقوق‌های معوقه زیادی دارند.

نائب رئیس مجمع عالی نمایندگان کارگری همچنین با بیان اینکه همه کارگران تلاش دارند سبد معیشت امضا گرفته شده در دستمزد لحاظ شود، می‌گوید: چون می‌دانستیم این‌ها ننه من غریبم بازی در می‌آورند، ناچاریم بگوییم در یک برنامه سه یا پنج ساله باشد؛ البته یک بار دیگر سرمان کلاه رفته است چون قبلا بنا شده بود که در عرض سه سال فاصله را پر کنند اما عملا یک سال اجرا شد و سال بعد جراحی بزرگ اقتصادی را مطرح کردند و کاری که خاتمی نتوانست را احمدی‌نژاد انجام داد یعنی حذف یارانه‌ها با عنوان هدفمندی یارانه‌ها و اینگونه سر کارگران کلاه رفت.

وی ادامه می‌دهد: امسال هم می‌گوییم باشد سه سال این چاله را پر کنید اما کی انجام شود، ‌خدا می‌داند؛ ما می‌خواهیم سبد معیشت اجرا شود اما قدرت اجرایی نداریم.

ارزیابی وضعیت کلی صادرات در سال۱۳۹۶

مشوق‌های صادراتی پشت سد کمبود اعتبار

شنبه, 26 اسفند 1396 ساعت 11:31

رئیس کنفدراسیون صادرات به ارزیابی وضعیت کلی صادرات در سال ۱۳۹۶ پرداخت و تصریح کرد که از ارقامی که در هدف‌گذاری صادراتی تعیین شده بود عقب هستیم.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از اقتصاد آنلاین، صادرات یکی از پیشران‌های اصلی توسعه و رشد اقتصادی است، در کشور ما صادرات با موانع جدی مواجه است که شاید اصلی‌ترین آن عدم زیرساخت‌های مناسبی صادراتی و البته مشکلات در روابط بانکی و نقل و انتقال پولی است. با وجود این مسائل برای سال ۹۶ هدف‌گذاری که برای صادرات صورت گرفته رسیدن به عدد ۵۰ میلیارد دلاری است که به طور کامل این هدف محقق نشده است. محمد لاهوتی اظهار کرد: ارزیابی در مورد وضعیت صادرات در سال جاری باید برمبنای اهداف صورت بگیرد. هدف گذاری در سال ۱۳۹۶ رشد حدود ۲۲ درصدی صادرات و رسیدن به مبلغ ۵۰ میلیارد دلاری بوده است.

وی ادامه داد: این آمار در ۱۱ ماهه امسال به حدود ۴۱.۵ میلیارد دلار رسیده است و پیش‌بینی می‌شود که تا آخر اسفند ماه یعنی در ۱۲ ماهه این عدد به حدود ۴۵ میلیارد دلار برسد. پس بنابراین از هدف گذاری صورت گرفته فاصله داریم گرچه در آمار ۱۱ ماهه جبران ماه‌های قبل که صادرات با رشد منفی روبرو شده بود انجام شد به طوری که در ۱۱ ماه صادرات ۵ درصد مثبت شد. قطعا این رشد مثبت در پایان سال هم باقی خواهد ماند اما به اعداد و ارقامی که هدف گذاری شده نرسیده‌ایم.

مشوق‌های صادراتی پرداخت نشد

رئیس کنفدراسیون صادرات درباره تاثیر افزایش نرخ ارز بر رشد صادرات تصریح کرد: این رشد مثبت صادرات هم دقیقا به نوسانات ارز در سه چهار ماه گذشته برمی‌گردد که کمی به صادرات رونق داده است. ولی در مجموع از اهداف عقب صادراتی هستیم. همچنین بسته حمایتی که دولت در بودجه سال ۹۶ در نظر گرفته بود متاسفانه بخش پرداخت مشوق‌های نقدی آن و کمک هزینه‌های صادراتی تا امروز پرداخت نشده است، بنابراین در  یکی از دلایل نرسیدن به اهداف صادراتی می‌تواند همین موضوع باشد.

لاهوتی اظهار کرد: در مجموع اگر بخواهیم صادرات سال ۹۶ را ارزیابی کنیم با توجه به اقداماتی که در حوزه پولی و مالی قبل از نوسانات ارزی اتفاق افتاد روند مثبت بود چرا که هم ثبات در بازار وجود داشت و نرخ تسهیلات هم کاهش پیدا کرده بود ولی متاسفانه به دلیل عدم توجه در حدود پنج سال گذشته در خصوص تثبیت نرخ ارز و پایین نگه داشتن فنر ارز سرانجام این فنر رها شد و باعث شد که ثبات در بازار با مشکل مواجه شود و دولت برای جمع آوری منابع سرگردان، نرخ سود ۲۰ درصدی را اعلام کرد، گرچه این مدتی که سود ۲۰ درصد اعلام شد موقت بود ولی تاثیر منفی خود را بر بازار پولی و نرخ تسهیلات به جا گذاشت که همچنان ادامه دارد.

وی اضافه کرد: از طرف دیگر این نابسامانی ارزی و تصمیماتی که در مورد واردات و واگذاری ارز به واردکنندگان اتفاق افتاد به نوعی بازار را از آرامش چهار پنج ساله  جدا کرد و این سه چهار ماه اخیر شرایط مناسبی در بازار وجود نداشت.

شنبه, 26 اسفند 1396 ساعت 12:00

به گزارش روز از روابط عمومی معاونت حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران، مصطفی قنبرنژاد افزود: متقاضیان دریافت مجوز ورود به محدودهی طرح ترافیک پایتخت میتوانند از طریق سامانه اینترنتی my.tehran.ir درخواست خود را ثبت کنند.

وی اظهار کرد: متقاضیان آرم طرح ترافیک سال 97 پایتخت باید با مراجعه به سامانهی اینترنتی اعلام شده، مشخصات خود را برای بررسیهای اولیه ثبت کنند.

وی تصریح کرد: تمامی متقاضیان ورود به محدودهی طرح ترافیک در سال 97 اعم از خودروی شخصی، دولتی و عمومی باید درخواست خود را در این سامانه ثبت کنند.

قنبرنژاد گفت: براساس مصوبه شورای اسلامی شهر تهران، بیماران خاص، افراد دارای معلولیت جسمی و حرکتی، جانبازان، خبرنگاران، روزنامه نگاران، عکاسان خبری، رانندگان آژانسها و موسسات اتومبیل کرایه، سرویس مجاز مدارس، وانت بارها، کامیونت های تا سقف شش تن در سقف ورودی مشمول تخفیف عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک می شوند که در این موارد نیز مالکین خودرو، باید نسبت به ثبت نام در سامانه اقدام کنند.

مدیر واحد صدور آرم سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران افزود: ثبت نام اولیه به منزله بهره مندی از تخفیف نیست و افراد باید مدارک مربوطه را در زمان مقرر از طریق دفاتر خدمات الکترونیک شهر ارائه کرده و پس از تایید دستگاههای مسئول، براساس آیین ها اقدام خواهد شد.

مدیر واحد صدور آرم سازمان ترافیک تصریح کرد: ساکنان محدوه طرح ترافیک که بر اساس مصوبه شورای، برای یک بار خروج قبل از ساعت 8:30 و یک بار ورود پس از ساعت 17 از پرداخت عوارض معاف هستند.

قنبرنژاد تصریح کرد: این افراد به منظور برخورداری از امتیاز اشاره شده باید علاوه بر ثبت نام در سامانه، نسبت به ارائه مدارک سکونت خود از طریق دفاتر خدمات الکترونیک شهر نیز اقدام کنند.

به گفته وی، دارندگان خودروهای برقی و هیبریدی هم که شامل تخفیف تردد در محدوده طرح ترافیک شهر تهران می شوند، باید ضمن ثبت نام در سامانه مذکور، مدارک موردنیاز برای بهره مندی از تخفیف را به دفاتر خدمات الکترونیک شهر ارایه کنند.

براساس مصوبه شورای شهر تهران در طرح جدید ترافیک، دیگر سهمیه سالانه ورود به محدوده طرح ترافیک با دریافت مبلغ کلی در ابتدای سال صادر نمی شود و متقاضیان باید روزانه نسبت به اخذ مجوز ورود به این محدوده در شهر تهران اقدام کنند.

درحال حاضر 2 طرح محدوده «ترافیک» و «زوج و فرد» در شهر تهران اجرا می شود که ورود به محدوده ترافیکی منوط به داشتن مجوز و ورود به محدوده طرح زوج و فرد براساس رقم سمت راست پلاک خودروها می باشد.

زمان اجرای روزانه طرح های ترافیکی سال 97 تهران 6:30 تا 19 خواهد بود ضمن اینکه روزهای پنجشنبه نیز این طرح ها اجرا نمی شود.

ساعت تردد خودروها در طرح جدید ترافیک در 3 محدوده زمانی 6:30 دقیقه تا 10، 10 تا 16 و از 16 تا 19 تقسیم‌بندی شده است.

نرخ ورود به محدوده طرح جدید ترافیک نیز از 13 هزار و 400 تومان آغاز و سقف آن 36 هزار تومان در روز است.

در طرح جدید ضرایب و تخفیف های برای تعیین نرخ عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک شامل داشتن معاینه فنی برتر(20 درصد تخفیف) و همچنین زمان تردد در محدوده در نظر گرفته شده است.

همچنین سه درصد مجموع سهمیه طرح جدید ترافیک تهران به گروه های خاص از جمله خبرنگاران و روزنامه نگاران و عکاسان خبری و جانبازان اختصاص داده شده که قرار است عوارض ورود به محدوده طرح برای این گروه با 90 درصد تخفیف(یک دهم) محاسبه شود.

شنبه, 26 اسفند 1396 ساعت 11:17

چاپ معلم سنندج در پایان رقابت‌های فوتسال لیگ برتر باشگاه‌های استان کردستان در یک دیدار تشریفاتی شهرداری بیجار را هفت بر یک شکست داد و جام قهرمانی را بالای سر بُرد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از صداوسیما مرکز کردستان، رقابت‌های فوتسال لیگ برتر باشگاه‌های استان کردستان با برگزاری دیدار‌های نهایی به کار خود پایان داد.

در این رقابت‌ها شش تیم چاپ معلم، چاپ گلی و فراز کرد سنندج، شهدا کرانی یاسوکند، شهرداری بیجار و شورای دلبران قروه حضور داشتند که به صورت رفت و برگشت با هم پیکار کردند.

در مرحله پایانی این مسابقات، چاپ معلم سنندج که از هفته قبل، قهرمانی خود را مسجل کرده بود در یک دیدار تشریفاتی به مصاف شهرداری بیجار رفت و توانست هفت بر یک میهمان خود را از پیش رو بردارد.

فراز کرد سنندج با شکست دیگر همشهری خود چاپ گلی در جایگاه دوم قرار گرفت و چاپ گلی نیز به عنوان سوم بسنده کرد.

چاپ معلم سنندج با کسب عنوان قهرمانی، نماینده استان کردستان در رقابت‌های لیگ دسته سه باشگاه‌های کشور خواهد بود.

شنبه, 26 اسفند 1396 ساعت 10:41

استاد علوم ارتباطات، از دانشگاه های حوزه رسانه خواست، امور آموزشی، علمی و پژوهشی صنعت چاپ را در اولویت قرار دهند.

دانشگاه های حوزه رسانه، صنعت چاپ را در اولویت قرار دهند

به گزارش چاپ ونشر به نقل از  انجمن علمی فناوری چاپ ایران، پروفسور علی اکبر فرهنگی در « همایش نقش صنعت چاپ در اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» از صنعت چاپ به عنوان صنعت زیربنایی در توسعه فرهنگ و تمدن جهانی یاد و خاطرنشان کرد: دانشگاه ها و دانشکده های مرتبط با رسانه و ارتباطات مسائل چاپ و بسته بندی را در اولویت قرار دهند.

وی بر اولویت قرار گرفتن صنعت چاپ از سوی نظام آموزش عالی کشور تاکید و یادآور شد: چرا باید بعد از 500 سال که از عمر گوتنبرگ می گذرد تازه در ایران تحصیلات تکمیلی در رشته چاپ داشته باشیم که به نظر می رسد دانشگاه ها به عنوان اولویت به این موضوع نپرداختند.

پروفسور فرهنگی در عین حال به فرصت های پیش روی صنعت چاپ اشاره و تصریح کرد: ایران ظرفیت ها و توانمندی های بسیاری در صنعت دارد و می تواند بازار منطقه را در اختیار بگیرد به شرط آنکه دانشگاه ها و مراکز علمی و صنعتی در کنارهم برای آینده این صنعت برنامه ریزی کند.

وی که از چهره های فرهنگی سال کشور در حوزه رسانه و ارتباطات محسوب می شود بر جدی گرفته شدن صنعت چاپ در سرفصل های دانشگاهی اشاره کرد و گفت: دانشگاه های مطرح کشور باید بدانند صنعت چاپ هر روز رونق و اهمیت بیشتری پیدا می کند و آینده اقتصاد، صنعت و تولید موفق در گرو توجه به صنعت چاپ است.

پروفسور فرهنگی با اشاره به فعالیت های انجمن علمی فناوری چاپ ایران در توجه جدی به ارتباط دانشگاه و صنعت چاپ گفت: انجمن علمی فناوری چاپ ایران و مجتمع چاپ آراد امروز نشان دادند برای ارتباط دانشگاه و صنعت تلاش می کنند و ما امیدواریم آینده صنعت چاپ با ارتباط سازنده فعالان صنعت و دانشگاه در بخش چاپ هر روز بیشتر از دیروز رونق پیدا کند.

بیش از 400 هزار نفر در صنعت چاپ کشور فعال هستند

رئیس انجمن علمی فناوری چاپ ایران نیز در این همایش با اشاره به اینکه مهمترین اولویت در موضوع اقتصاد مقاومتی باید توجه و توسعه چاپ و بسته بندی به عنوان یکی از زیرساخت های بنیادی هر توسعه ای در کشور باشد خاطرنشان کرد: اقتصاد مقاومتی، اقتصاد ریاضتی نیست بلکه اقتصاد متکی بر سرمایه های انسانی و مادی داخلی است و رویکردی صادرات محور دارد.

بیطرفان در ادامه تاکید کرد: ترویج فرهنگ مصرف کالاهای ساخت ایران و زمینه سازی برای تقویت حس تعصب نسبت به این مهم نیازمند عزم ملی است.

وی تنها راهکار برای رفع بیکاری جوانان، افزایش تولید و تحقق اقتصاد مقاومتی را افزایش کیفیت و تولید انبوه و کاهش قیمت تمام شده از یک سو و تقویت باور عمومی نسبت به made in Iran و مصرف کالاها و خدمات ایرانی توسط آحاد مردم از سوی دیگر است.

رئیس انجمن علمی فناوری چاپ ایران یکی از گلوگاه های تاثیرگذار در کاهش اقبال جامعه نسبت به خرید کالاهای ایرانی را نداشتن کیفیت قابل رقابت در حوزه طراحی بسته بندی و غفلت تولید کنندگان نسبت به خلاقیت و نوآوری مستمر در حوزه چاپ و بسته بندی و عدم ایجاد بسترهای لازم برای خلق، توسعه و بکارگیری شرکت های دانش بنیان در حوزه صنعت چاپ است.

مهندس محمد بیطرفان با اشاره به اینکه صنعت چاپ یکی از صنایع کلیدی در توسعه اشتغال و اقتصاد کشورهاست گفت: ما امروز خوشحالیم که بیش از 400 هزار نفر در صنعت چاپ کشور فعال هستند و مجموعه ای مثل چاپ آراد با جوانان و نیرو های خوشفکر توانسته در سال های سخت اقتصادی کشور بین 250 تا 300 شغل مستقیم و غیر مستقیم برای دانش آموختگان و جوانان ایجاد کند.

وی توسعه کشوری مثل آلمان را مدیون تعصب ملی آنها نسبت به تولید و مصرف کالای ملی دانست و یادآور شد: صنعت چاپ افتخار دارد در قالب مجتمع های چاپ و بسته بندی در خدمت تولید و مصرف کالای ملی و داخلی باشد.

«همایش نقش صنعت چاپ در اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» به همت انجمن علمی فناوری چاپ ایران و مجتمع چاپ آراد شب گذشته(جمعه) برگزار شد.

شنبه, 26 اسفند 1396 ساعت 10:20

مدیر کمیته ناشران داخلی سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از ثبت‌نام ۲۴۳۰ ناشر برای حضور در این نمایشگاه خبر داد.

هومان حسن‌پور با اشاره به تعداد ناشران ثبت کننده بعد از پایان مهلت ثبت‌نام، گفت: تعداد ۲۴۳۰ ناشر به‌صورت مستقل، ناقص، نمایندگی و موقت برای حضور در نمایشگاه کتاب تهران اقدام کردند.

وی افزود: تعداد کل تقاضاهای ثبت شده مستقل کامل در تمام بخشها ۱۲۳۳ و تعداد کل تقاضاهای ثبت نام ناقص در تمام بخش‌ها ۱۶۶ است. همچنین تعداد ۳۷۰ تقاضا برای دریافت غرفه به‌صورت نمایندگی و ۵۵۶ تقاضای موقت نیز به ثبت رسیده است.

مدیر کمیته ناشران داخلی سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تصریح کرد: ناشرانی که به علت مشکل در ثبت اطلاعات بانکی به‌صورت ناقص ثبت‌نام کرده‌اند، فرصت دارند تا پایان سال جاری نسبت به تکمیل این اطلاعات اقدام کنند.

سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از ۱۲ تا ۲۲ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ در محل مصلای امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.

شنبه, 26 اسفند 1396 ساعت 10:17

مدیرکل امور مالیاتی خراسان شمالی با گلایه از برخی تبلیغات های معافیت مالیاتی در صداو سیما و سطح شهر گفت: این شیوه برای جذب مشتری سبب منفی نشان دادن پرداخت مالیات می شود.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ذاکر نیوز یوسف یعقوبی نژاد اظهار کرد: ضروت دارد برای فرهنگ سازی پرداخت مالیات تبلیغات انجام شود نه اینکه با تبلیغات به منظور جذب مشتری مردم را از پرداخت مالیات دور کنیم.

وی افزود: فرهنگ پرداخت به موقع مالیات باید در جامعه نهادینه شود چرا که مالیات ها برای عمران و آبادانی شهرها هزینه می شود.

کاهش ۵ درصدی وصول مالیات در خراسان شمالی

مدیرکل امور مالیاتی خراسان شمالی در ادامه با بیان اینکه وصول مالیات در استان نسبت به سال گذشته پنج درصد کاهش یافته، بیان کرد: طی امسال دو هزار و ۱۰ میلیارد ریال مالیات مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده در استان وصول شده است.

یعقوب نژاد تصریح کرد: از این میزان مالیات وصول شده، یک هزار و ۳۳۰ میلیارد ریال به صورت مستقیم و ۶۸۰میلیارد ریال مالیات بر ارزش افزوده است.

وی افزود: طی ۱۱ ماه نخست امسال از محل مالیات بر ارزش افزوده، ۶۲۰ میلیارد ریال به حساب شهرداری ها، دهیاری ها، روستاهای فاقد دهیاری و مناطق عشایری واریز شده است.

مدیرکل امور مالیاتی خراسان شمالی مطرح کرد: واریز مالیات بر ارزش افزوده به حساب مناطق عشایری از امسال اجرا شده است.

یعقوبی نژاد با بیان اینکه میزان واریزی مالیات به حساب شهرداری ها و دهیاری های خراسان شمالی، نسبت به سال گذشته ۲۵ درصد افزایش داشته، تصریح کرد: سال گذشته ۴۹۰ میلیارد ریال برای شهرداری ها و دهیاری های استان وارزی شد.

مدیرکل امور مالیاتی خراسان شمالی همچنین گفت: طی امسال یک هزار و ۸۵۰ اظهار نامه مالیاتی اشخاص حقوقی در استان تسلیم شده که نسبت به سال گذشته ۱۲ درصد افزایش داشته است.

شنبه, 26 اسفند 1396 ساعت 09:10

معاون معماري و شهرسازي شهردار تهران گفت: انجام هرگونه فعاليت ساختماني در سطح شهر در راستای تأمين آسايش شهروندان و پيشگيري از تخلفات احتمالي، از ٢٥ اسفند تا ٢٥ فروردين ٩٧ ممنوع است. مهدي حجت افزود: اين ممنوعيت شامل فعاليت‌هاي عمراني داخل ساختمان (به شرط نداشتن مزاحمت براي همسايگان) نمي‌شود. همچنين تردد تمام ماشين‌آلات داراي چرخ شني نيز در اين مدت در سطح شهر تهران ممنوع است.

شنبه, 26 اسفند 1396 ساعت 08:53

سی و هشتمین دوره نمایشگاه کتاب پاریس روز گذشته (۲۵ اسفند) با حضور جمهوری اسلامی ایران افتتاح شد. در روز اول نمایشگاه با حضور نماینده دبیرخانه طرح گرنت مذاکراتی با ناشرانی از آلبانی، هند و الجزایر برای ترجمه و انتشار اثر برگزیده جایزه جلال صورت گرفت.

در راستای فعالیت‌های دبیرخانه طرح حمایت از ترجمه و انتشار کتاب‌های ایرانی «گرنت» در روز اول نمایشگاه پاریس طی مذاکراتی با حضور نماینده این دبیرخانه و برگزیده جایزه جلال، ناشرانی از آلبانی «انتشارات فانوسی» ، هندوستان«انتشارات راجپال » و الجزایر «انتشارات کلیک للنشر» آمادگی خود را برای ترجمه و انتشار اثر برگزیده جایزه جلال اعلام کردند.

مدیر انتشارات «فانوسی» از آلبانی و مدیر نشر« راجپال» از هندوستان ضمن اظهار علاقه‌مندی به ترجمه و انتشار آثار ایرانی خواستار همکاری بلندمدت با دبیرخانه طرح «گرنت» از طریق انعقاد قرارداد با ناشران و نویسندگان ایرانی شدند‌.

درنتیجه مذاکرات صورت گرفته توافق اولیه برای ترجمه و انتشار رمان «بی‌کتابی» تألیف محمدرضا شرفی خبوشان «نشر شهرستان ادب» به زبان‌های آلبانیایی، هندی و عربی صورت گرفت. بر اساس این توافق مقرر شد قرارداد نهایی فروش رایت ترجمه کتاب در ایام سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به امضای طرف خارجی و صاحب رایت ایرانی برسد. «بی‌کتابی» نگاهی به یک واقعه تاریخی دارد و رمان سعی کرده ارزش‌گذاری به کتاب توسط ایرانیان را زیر ذره‌بین قرار دهد. اینکه چقدر در طول تاریخ ما ایرانیان کتاب را موردتوجه قرار داده‌ایم.

غرفه کشورمان در این دوره از نمایشگاه ۶۰ مترمربع است. نمایش ۷۰۰ عنوان کتاب ایرانی، معرفی صنعت نشر کشورمان و دعوت از ناشران خارجی برای حضور در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و معرفی طرح‌های حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی«گرنت» ازجمله اهداف حضور ایران است.

نویسندگان منتخب کتاب سال، محمدرضا شرفی خبوشان و مریم جهانی، همراه با رضا دالوند، تصویرگر مطرح کشورمان جهت برگزاری نشست‌ها و کارگاه‌های مختلف در غرفه کشورمان حضور دارند.

نمایشگاه کتاب پاریس ازجمله نمایشگاه‌هایی است که در آن بلیط فروشی انجام می‌شود؛ به صورتی که هزینه بلیط برای بازدیدکنندگان عمومی ۱۲ یورو، کارمندان ۸ یورو، دانشجویان ۶ یورو و برای افراد زیر ۱۸ سال رایگان اعلام‌شده است. ورود اهالی نشر و فعالان مرتبط با حوزه کتاب با اعلام قبلی، ثبت‌نام در سایت و دریافت کارت رایگان است.

شایان‌ذکر است محورهای اصلی نمایشگاه کتاب پاریس به لحاظ اجرایی موسسه«Reed Expositions» مجری نمایشگاه و برگزارکننده آن در بخش بین‌الملل، ازنظر محتوایی و در حوزه ناشران داخلی دو مرکز مهم اتحادیه ملی نشر« Syndicat National d'Edition» و دفتر بین‌المللی نشر فرانسوی «Le BIEF» هستند.

دفتر بین‌المللی نشر فرانسه وظیفه برنامه‌ریزی جهت برگزاری کنفرانس‌هایی در خصوص نشر فرانسوی در بازارهای خارجی، ملاقات‌های حرفه‌ای و همچنین برنامه بورسیه‌های ناشران بین‌المللی در حاشیه نمایشگاه را بر عهده دارد.

سی و هشتمین دوره نمایشگاه کتاب پاریس با حضور ۵۰ کشور ازجمله جمهوری اسلامی ایران از ۲۵ تا ۲۸ اسفند در محل نمایشگاه‌های «پورت دو ورسای» برگزار می‌شود.

 

گله چاپخانه داران یزدی از برابری مالیات شان با همکاران تهرانی

چاپخانه یزد، مالیات تهران

شنبه, 26 اسفند 1396 ساعت 08:14

    استان یزد با داشتن مجوز فعالیت 102 چاپخانه و 92 ناشر از لحاظ شاخص آماری، جایگاه مطلوبی در این حوزه ها دارد اما چالش هایی از جمله کمبود تقاضا و بازار کار سبب شده بسیاری از آنها کم کار و تقریبا غیرفعال شوند.

چاپ و نشر به عنوان صنعتی پیشرو و تاثیرگذار، سرآغاز تحولی شگرف در زندگی انسانها شد و پیشرفت بسیاری از تمدن های جهان را سرعت بخشید؛ پیشرفتی که همچنان با گسترش فناوری ها ادامه دارد.

بسیاری از صاحب نظران معتقدند این صنعت بیش از آنکه مزیت اقتصادی داشته باشد، فرهنگ و تمدن ساز است؛ از این رو باید به آن به طور ویژه توجه شود.

یزد با قدمتی چندین هزار ساله، فرهنگ و تمدنی والا و مردمانی نیکوخصلت از جمله ادیبان، روشنفکران، نویسندگان و شاعرانی بنام و آزاده ای دارد که آثار آنها برگ زرینی بر تاریخ این دیار است؛ آثاری که صنعت چاپ و نشر سبب ماندگاری آنها شده است.

صنعت چاپ و نشر در استان یزد هر چند نسبت به گذشته ارتقا یافته اما همچنان با چالش ها و مشکلاتی مواجه است که باید برای رفع آنها چاره اندیشی شود.

نبود تشکل منسجم و اتحادیه، فشارهای مالیاتی، حقوق گمرکی چاپخانه داران، اختصاص تسهیلات صندوق توسعه ملی، آموزش اپراتورهای دستگاه چاپ و همگرایی و مشارکت صنف های مختلف مرتبط با چاپ و نشر از مسایل مهم پیش روی صنعت چاپ و نشر استان یزد است.

مشکلات چاپ و نشر در یزد از نگاه کارشناس ارشاد

کارشناس چاپ و نشر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد گفت: صنعت چاپ و نشر در یزد به دلیل پراکندگی از نداشتن اتحادیه مستقل رنج می برد به طوری که چاپ افست با اتحادیه فرش و لوازم التحریر و چاپ دیجیتال با اتحادیه خدمات اداری ادغام شده است.

سعید شیشه بری افزود: وضعیت چاپ در یزد با توجه به سرمایه گذاری بخش خصوصی و نصب دستگاه های جدید نسبت به سالهای گذشته رشد خوبی داشته و به وضعیت مطلوب رسیده است.

وی مشکل عمده صنعت چاپ و نشر استان یزد را خدمات پس از چاپ و به خصوص در بخش صحافی عنوان کرد و ادامه داد: رفع این مشکل کمک زیادی به ارتقای وضعیت صنعت چاپ و نشر در یزد می کند.

وی اضافه کرد: نبود خدمات پس از چاپ سبب شده تا بخش عمده ای کتابهای استان برای چاپ و نشر به خارج از یزد منتقل و سبب نارضایتی چاپخانه داران استان شود.

کارشناس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: راه اندازی مجتمع مدرن صحافی با همکاری چاپخانه داران استان برای آنان صرفه اقتصادی دارد و از این طریق می توان مانع خروج سفارش های چاپ کتاب از استان شد.

شیشه بری افزود: از مجموع 92 واحد نشر دارای مجوز در یزد حدود 10 درصد به صورت حرفه ای فعالیت می کنند و بقیه نیمه فعال و غیرفعال هستند.

ضعف در خدمات پس از چاپ و جولان دلالان

مدیر چاپخانه مدیران یزد گفت: ضعف در خدمات پس از چاپ سبب رشد دلالان در یزد شده و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی باید برای رفع این معضل چاره اندیشی کند.

مهدی سلیمان زاده افزود: استان یزد در حوزه نشر کتاب وضعیت مطلوبی دارد اما ضعف در خدمات پس از چاپ از جمله وجود نداشتن صحافی مدرن سبب شده بخش زیادی از سفارش های در حوزه چاپ و نشر به خارج استان برود و در این بین دلالان رشد کنند.

وی تصریح کرد: ورود افراد بدون مجوز و دلال به بازار چاپ به اکثر فعالان این عرصه ضربه زده و حمایت از چاپ و نشر در گرو برخورد جدی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با چنین افرادی است.

مدیر چاپخانه مدیران با بیان اینکه استان یزد در سالهای اخیر با ورود دستگاه های مختلف در حوزه چاپ نیز رشد کرده است، اظهار کرد: برای اهالی چاپ و نشر استان صنف خاصی تعریف نشده و آنان زیر نظر اتحادیه کتابفروشان فعالیت می کنند؛ از این رو مشخص نبودن تکلیف اتحادیه برای این صنعت مشکل ساز شده است.

سلیمان زاده افزود: چاپخانه های یزد برای تامین مواد اولیه به خصوص کاغذ با مشکل روبرو هستند، به طوری که فروش کاغذ در یزد منحصر به یک کاغذ فروشی شده است.

وی ادامه داد: کاغذ باید از بندرعباس به تهران و پس از قیمت گذاری به یزد منتقل شود که این موضوع سبب افزایش قیمت کاغذ در یزد نسبت به دیگر شهرها شده است.

وی، گران بودن ماشین آلات چاپ، معطلی به خاطر دسترسی نداشتن به تعمیرکار و به تبع آن افزایش هزینه تعمیر و سرویس دستگاه ها، بالابودن مالیات و مالیات بر ارزش افزوده را از دیگر مشکلات صنعت چاپ و نشر در استان یزد عنوان کرد.

سلیمان زاده خاطر نشان کرد: چاپخانه مدیران با سرمایه گذاری افزون بر 10 میلیارد ریال و اشتغالزایی برای هشت نفر، تنها واحد چاپ با اطلاعات متغیر در استان یزد محسوب می شود. این نوع چاپ نیازمند توان نرم افزاری است.

دلایل افزایش قیمت تمام شده چاپ و نشر در یزد

مدیر چاپخانه کسری نیز با بیان اینکه یزد از نظر چاپ کتاب مشکلی ندارد گفت: مواردی از جمله زیاد کمبود تقاضای چاپ کتاب، کارگر تخصصی و صحافی سبب افزایش قیمت تمام شده چاپ و نشر در یزد شده و نمی توان با شهرهایی از جمله تهران و قم رقابت کرد.

مهدی دهقان با یادآوری اخذ مالیات زیاد از چاپخانه داران یزدی نسبت به دیگر شهرها افزود: در حالی که تعداد کارگران در چاپخانه های تهران به مراتب بیشتر از یزد است اما مالیات درنظر گرفته شده برای این چاپخانه ها به مراتب کمتر از یزد است.

وی خاطر نشان کرد: چاپخانه کسری با سرمایه گذاری 60 میلیارد ریال برای 30 نفر اشتغال ایجاد کرده و امیدواریم با تغییر نگاه مسئولان استان به حوزه چاپ و نشر، شاهد ارتقای وضعیت و رضایت مندی سرمایه گذاران این بخش باشیم.

فراهم کردن زیرساختهای مناسب برای فعالیت در حوزه چاپ و نشر با توجه هزینه های گزاف سرمایه گذاری در این بخش صرفا با تکیه بر بخش خصوصی امکان پذیر نیست و رفع چالش های این صنعت نیازمند توجه و نظارت دولت و اختصاص تسهیلات ویژه است.

فعالان صنعت چاپ و نشر در استان یزد امیدوارند با حمایت های دولت و اختصاص تسهیلات ویژه برای سرمایه گذاری در این صنعت مشکلات چاپ و نشر در یزد به حداقل برسد. /ایرنا

صفحه1 از373

درباره چاپ و نشر

چاپ و نشر ،پرتیراژترین نشریه چاپ کشور

منوی اصلی