مدير01

مدير01

شنبه, 26 آبان 1397 ساعت 09:55

 

پای صحبت دو نفر از ناشران قدیمی و پرکار کشور نشسته بودم. سخن از پیگیری‌های کمیته صیانت اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در مورد انتشار زیرزمینی و غیرقانونی کتاب‌های قانونی و پرفروش ناشران بود. صورت مسئله این است: فرد یا افرادی کتاب‌های پرفروش ناشران را در تیراژ بالاتر چاپ می‌کنند و به قیمت ارزان‌تر عمدتا از طریق دستفروشی‌ها عرضه می‌کنند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از شعار سال، اینکه چرا می‌توانند قیمت کمتری برای کتاب‌ها تعیین کنند، دلیل واضحی دارد؛ نه حق‌التالیف و حق‌الترجمه می‌دهند و نه مالیات و نه کارمندی دارند و نه سهم موزع می‌دهند. اما این همه ماجرا نیست. بخشی از این کتاب‌ها بنا بر قاعده تبادل کتاب بین کتابفروشان و موزعان وارد کتابفروشی‌ها هم می‌شود. احتمالا کاهش سرانه مطالعه (آماری که عمدتا بر مبنای اطلاعات نشر رسمی کشور تهیه می‌شود) به آن وخامتی که گفته می‌شود، نیست. فقط زحمتکشان اصلی این صنف، از مولف و مترجم گرفته تا ناشر و کتابفروش اسم و رسم‌دار، از مواهب فروش آن بی‌بهره‌اند.

اینکه چرا می‌توانند قیمت کمتری برای کتاب‌ها تعیین کنند، دلیل واضحی دارد؛ نه حق‌التالیف و حق‌الترجمه می‌دهند و نه مالیات و نه کارمندی دارند و نه سهم موزع می‌دهند. اما این همه ماجرا نیست. بخشی از این کتاب‌ها بنا بر قاعده تبادل کتاب بین کتابفروشان و موزعان وارد کتابفروشی‌ها هم می‌شود. احتمالا کاهش سرانه مطالعه (آماری که عمدتا بر مبنای اطلاعات نشر رسمی کشور تهیه می‌شود) به آن وخامتی که گفته می‌شود، نیست.

فقط زحمتکشان اصلی این صنف، از مولف و مترجم گرفته تا ناشر و کتابفروش اسم و رسم‌دار، از مواهب فروش آن بی‌بهره‌اند. چگونه ممکن است چنین اتفاق بزرگی افتاده باشد؟ این ماجرا البته زمینه‌های اجتماعی و سیاسی قابل فهمی دارد که بد نیست به آن اشاره شود. در طول سال‌های پس از انقلاب به‌خاطر وجود ممیزی و سانسور، شبکه‌ای برای چاپ افست کتاب‌های به‌اصطلاح ممنوعه شکل گرفت.

در ابتدا این بخش کار خود را با پنهان‌کاری و در ابعاد محدود انجام می‌داد و البته هر‌از‌گاهی هم با بازدید‌های سرزده نهادهای ناظر بخشی از این فعالیت متوقف یا کند می‌شد. تا همین چند سال پیش این بخش زیرزمینی سهم اندکی از بازار کتاب کشور را در اختیار داشت. ناکارآمد‌بودن شیوه‌ها و ابزار سنتی مقابله با انتشار محتوا در عصر جدید تکنولوژی نهادهای ناظر را از صرافت مقابله جدی با این پدیده باز‌داشت. از طرفی این فعالیت از طرف بخش‌های قابل‌توجهی از مردم فعالیتی در جهت مقابله با سانسور و برای اشاعه کتاب تلقی می‌شد. این وجه قضیه و خواست عمومی برای خواندن هرآنچه از آن منع می‌شدند، باعث شد نظارت‌ها و مقابله‌ها با آن بی‌اثر و کمرنگ شود.

اوضاع جدید اقتصادی، بالا‌رفتن قیمت ارز و در نتیجه گرانی قیمت کتاب باعث شد که فعالان عرصه تولید کتاب‌های ممنوعه راه جدیدی برای پر‌کردن جیب‌ خود گشوده ببینند و آن هم چاپ کتاب‌های پرفروش ناشران معتبر بود و چون فعالیت قبلی از جهت مقابله با سانسور و رساندن کتاب‌های ممنوعه به خواهندگان آن از جهت پرستیژ اجتماعی محلی از اعراب داشت، فعالیت جدید را هم ذیل همان عنوان گسترش دادند. در واقع کاری را که ادعا می‌کردند برای مقابله با سانسور و ممیزی انجام می‌دهند، به حوزه نشر رسمی و قانونی گسترش دادند و طبیعتا از چنین فعالیتی حتی در دل و خفا هم نمی‌توان حمایت کرد.

میزان کتاب‌های کشف‌شده در انبارهای غیرقانونی حدودا 5/2میلیون جلد برآورد شده است. در یک شمارش تصادفی از بخشی از یک انبار حدودا 45درصد کتاب‌ها بدون مجوز و 55درصد آن کتاب‌هایی بوده که هم‌اکنون توسط ناشر اصلی با مجوز در بازار عرضه می‌شود. به گفته ناشران پیش‌تر یادشده، موردی وجود داشته که ناشر اصلی کتاب را در تیراژ 1000نسخه منتشر کرده و 3هزار نسخه از آن در انبار کشف شده موجود بوده است. هستند افراد بدگمانی که می‌گویند کاهش نظارت عامدانه است. وقتی از پس مقابله با انتشار کتاب‌های ممنوعه برنمی‌آیند، با کاهش نظارت حیات ناشران مستقل بخش خصوصی و تبعا نویسندگان و مترجمان را به مخاطره انداخته‌اند. این نگاه بدبینانه است و احتمالا دور از واقعیت اما متأسفانه نتیجه این فعالیت همان است که گفته شد. تحصیل‌کردگان و اقشار کتابخوان بیشترین ظرفیت فکری و فرهنگی را برای مقابله با این فعالیت مخرب دارند. آنچه ممکن است صنعت ضعیف نشر کشور را نجات دهد، اهتمام خریداران کتاب و اهل علم و فرهنگ است به اینکه کتاب‌های قانونی و مجوزدار را حتما از فروشندگان معتبر و درصورت امکان از ناشران آن تهیه کنند.

 سازوکارهای موجود برای خرید اینترنتی و تلفنی از منابع معتبر وجود دارد و کمک همه ما به نشر کشور امکان‌پذیر است. در هفته کتاب در کنار ترویج کتابخوانی و خرید کتاب‌ و با اتکا بر محبوبیت هنرمندان و نویسندگان مشارکت‌کننده در برنامه‌های هفته کتاب و کتابگردی، بر خرید کتاب از ناشران و کتابفروشان معتبر تأکید کنیم.

بستر انتشار کتاب های ایبوک

ایبوک سرگردان و متزلزل

شنبه, 26 آبان 1397 ساعت 09:39

 

کامران شرفشاهی مدیر مسئول انتشارات تجلی مهر گفت:گسترش کتاب های ایبوک نیازمند بسترسازی و هماهنگ کردن سیستم آموزشی است.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، چند سالی است که شاهد استقبال مردم از کتاب هایی هستیم که آن را ورق نمی زنند و حتی صفحات آن را لمس نمی کنند بلکه این کتاب ها (ایبوک) را در لپ تاب یا گوشی هایشان می خوانند.

این نوع کتابها پدیده نوظهوری هستند اما باید بررسی کرد که تا چه میزان توانسته اند رضایت مردم را جلب کنند.

کامران شرفشاهی مدیر مسئول انتشارات تجلی مهر ،در خصوص کتاب های ایبوک گفت: این پدیده در کشورهای پیشرفته  در حال گسترش است اما متاسفانه در کشور ما به لحاظ تورم بالا و کاهش قدرت خرید علاقه مندان به کتاب هنوز تا نقطه مطلوب راه زیادی در پیش دارد چرا که مردم ما غالبا برای خرید کتاب های چاپی دچار مشکل هستند و ناشران ما نیز هنوز با مشکلات چاپ کتاب به شیوه معمولی و سنتی دست و پنجه نرم می کنند از این رو چشم انداز روشنی در این زمینه دیده نمی شود که بخواهیم از رقابت کتاب های ایبوک با شیوه های قدیمی سخن بگوییم.

وی افزود: طبیعی است که پدیده های نوظهور رغبت و علاقه مردم را برمی انگیزند و جامعه ما نیز به عنوان یک جامعه هوشمند و علاقه مند به کسب اطلاعات با استفاده از روش های نوین همواره عکس العمل مثبتی از خود نشان داده است و قطعا فراهم آوردن چنین فرصتی که حق مسلم تمام اشخاص جامعه ماست امری بدیهی محسوب می شود از این رو باید تمهیدات و مقدمات این کار فراهم و تسهیلاتی در نظر گرفته شود تا ناشران بتوانند در این زمینه سرمایه گذاری کنند و مردم نیز بدون دغدغه، توانایی خرید و بهره مندی از چنین امکاناتی را به دست آورند.

شرفشاهی با بیان اینکه در حال حاضر به نظرمی رسد مسئولان ما هنوز با شتاب تکنولوژی و پیشرفت هایی که در این عرصه پدید آمده است،هماهنگ نیستند و هنوز اهمیت و ضرورت به روز شدن در این زمینه را درک و احساس نمی کنند،بیان کرد:ما در این زمینه همچنان در مقایسه با جریانی که در دیگر کشورهای پیشرفته حاکم است عقب هستیم.

مدیر مسئول انتشارات تجلی مهر با اشاره به اینکه تنها می توانیم ابراز امیدواری کنیم در آینده بستر مساعد و مناسب تری برای گسترش  کتاب های ایبوک و سایر بیشرفت های فناوری های نوظهور پدید آید، گفت: یک بحثی که در بسترسازی برای انتشار کتاب های ایبوک مطرح می شود فراهم آوردن مواد اولیه این کتاب ها است.از سوی دیگر سرمایه گذاری ناشر در زمینه انتشار کتاب های ایبوک مطرح است که ناشر تشخیص دهد سرمایه ای که برای این کار تخصیص می دهد،قابل بازگشت است.

شرفشاهی بابیان اینکه هماهنگی سیستم آموزشی ما در مدارس و دانشگاه ها شرایطی را ایجاد می کند که مردم بیشتر با کتاب های ایبوک آشنا شوند،بیان کرد: کاهش تورم و ایجاد شرایطی که قدرت خرید مردم را افزایش دهد از جمله مواردی است که مردم از خرید کتاب و آثار ایبوک استقبال کنند.

شنبه, 26 آبان 1397 ساعت 09:28

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان گفت: با حمایت های دولت، 100 عنوان کتاب از ناشران هفت شهرستان جنوبی استان کرمان خریداری شد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایرنا، حسین اسحاقی افزود: این تعداد عنوان کتاب طی 2 سال گذشته با اعتبار 17 میلیارد ریال در راستای سیاست های حمایتی دولت تدبیر و امید محقق شد.

وی بیان کرد: یکی از سیاست های دولت تدبیر و امید ترویج فرهنگ کتاب و کتاب خوانی است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان ادامه داد: پایتخت کتاب، روستاهای کتاب، جام باشگاه های کتاب خوانی با ابتکار دولت تدبیر پیگیری و اجرا شد.

اسحاقی به هفته کتاب اشاره کرد و گفت: هفته کتاب از 24 آبان ماه آغاز شده و تمام تلاش خود را برای برگزاری هرچه بهتر این برنامه انجام می دهیم.

وی افزود: دعوت از استاد بیوک ملکی، نشست خبری، افتتاح موسسه های انتشاری، ارسال شعار هفته کتاب جهت استفاده در سربرگ نامه های اداری، نواختن زنگ کتاب و افتتاح نمایشگاه کتاب در قلعه گنج از جمله برنامه های این هفته است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان ادامه داد: طرح دوشنبه های کتاب در مهدهای کودک، افتتاح نمایشگاه کتاب در عنبرآباد، بازدید از کتاب خانه ها، برگزاری نشست های ادبی با اساتید برجسته کشوری، گردهمایی دوستداران کتاب در رودبار جنوب و روز کتاب گردی نیز از دیگر برنامه های این هفته است.

اسحاقی به فعالیت های وزیر فرهنگ و ارشاد اشاره و تصریح کرد: شفافیت مالی و وضعیت مدیران، هوشمندسازی، بهبود محیط کسب و کار فرهنگی، دیپلماسی و گفت و گوی فرهنگی از برنامه های کاری مقام وزارت است.

وی همچنین به برنامه های پیش روی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان اشاره کرد و گفت: جشنواره خیابانی تئاتر رضوی، برگزاری نمایشگاه کتاب جنوب کرمان و جمع آوری خاطرات شفاهی انقلابیون جنوب کرمان از برنامه های این منطقه در سال جاری است.

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان، مستقل از مرکز استان، هفت شهرستان را با جمعیت یک میلیون نفر تحت پوشش دارد.

شنبه, 26 آبان 1397 ساعت 09:16

 

در جامعه کنونی به دلایل مختلفی از جمله هزینه برشدن چاپ و نشر، تولید کتاب برای کودکان در حال احتضار بسر می برد، طوری که نه تلاشی برای بهبودی آن انجام می شود و نه به مرگ آن رضایت می دهند.

این بخشی از گفته های بتول غفاری شاعر و نویسنده کرمانی و صاحب کتاب های ‘ مهتاب و کرم شب تاب ‘ و ‘ مجموعه ‘شعر بهار ‘به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی است .

به گزارش چاپ ونشر به نقل از  ایرنا، وی که متخصص بیهوشی و از نویسندگان کودک و نوجوان است افزود: در این میان آنچه بسیار شاهد آن هستیم، ترجمه‌های کتاب‌ها و داستان‌های خارجی، بر اساس فرهنگ و منش کشورهای دیگر است که جامعه کودک و نوجوان ما را در برگرفته است .

غفاری با تاکید بر اینکه با تبادل فرهنگی مشکل ندارم ولی سلطه فرهنگی را کاملاً رد می‌کنم ، اظهار داشت : فکر می‌کنم در این زمینه باید کلاس‌های آموزشی قصه‌نویسی کودک و نوجوان البته با حمایت دولت گسترش یابد.

وی با بیان اینکه غفلت از این مهم خسارات جبران‌ناپذیری را به همراه خواهد داشت ، گفت: خوشحال هستم، تاکنون در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی با تمام وجود چه به لحاظ مالی و چه نوشتن،کارهایی را انجام داده‌ و در حال انجام هستم .

این نویسنده کرمانی اضافه کرد: در حال حاضر و بمنظور ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در میان کودکان و نوجوانان کتاب های «مهتاب و کرم شب‌تاب» هر جلد در سه‌ هزار نسخه، با هزینه شخصی، تولید و به‌صورت رایگان در مراکز آموزشی، توزیع می‌شود و از این بابت بسیار خرسندم .

غفاری خطاب به خیرین گفت : در شرایط کنونی گرچه مدرسه ساختن امری مقدس است ولی آموزش مقدم‌تر و مقدس‌تر است، بنابراین تا می‌توانیم باید تلاش کنیم که بتوانیم از طریق ابزارهای هنری،کودکان و نوجوانان را به سمت ارتقای فرهنگی سوق دهیم.

این شاعر و نویسنده بابیان اینکه برای اولین بار در ایران،در روز ۲۳ آبان ماه در محل سالن همایش هفدهمین نمایشگاه کتاب بزرگ کرمان، از وب‌سایت کتاب‌های الکترونیک «مهتاب و کرم شب‌تاب» رونمایی شد ،گفت: خوشبختانه در این رونمایی با استقبال بی‌سابقه ۶۰۰ نفری مسئولان، فرهیختگان، والدین و کودکان مواجه شدیم.

وی همچنین بیان داشت: کتاب‌های الکترونیک «مهتاب و کرم شب‌تاب» در وب‌سایت WWW.mahtab.shabtab.com هست و این قابلیت را دارد که همه افراد بتوانند کتاب‌ها را رایگان تماشا کرده، ورق بزنند و با صدای نویسنده گوش کنند.

به گفته غفاری راه‌اندازی کتاب‌های الکترونیک «مهتاب و کرم شب‌تاب» با توجه به اینکه مهم‌ترین مساله‌ای که کودک و نوجوان در عصر حاضر به آن می‌پردازند، فضای مجازی است رویداد بزرگی محسوب می شود .

غفاری در ادامه گفت: فضای مجازی خوب است اما آن زمان که بخواهد همه‌ زندگی شود، قطعا مشکل‌ساز خواهد شده و این موضوع خطرناک است.

وی افزود: باید با حفظ سنت‌ها و اصالت‌های فرهنگی، کودکان را واکسینه کرد و تحقق این مهم در گرو ورود افراد متخصص به حوزه کتاب کودک و نوجوان است که خوشبختانه در این خصوص کارهایی انجام گرفته، اما کافی نیست و عزم و اراده جدی‌تری را می‌طلبد تا بتوانیم در این حوزه موفق‌تر عمل کنیم.

غفاری فعالیت‌های آینده مجموعه «مهتاب و کرم شب‌تاب» را ترجمه این کتاب‌ها به چهار زبان زنده دنیا عنوان کرد و گفت: تولید انیمیشن «مهتاب و کرم شب‌تاب» و اجرای تئاتر عروسکی نیز از برنامه‌های آینده این کتاب‌ها است.

وی با اشاره به اینکه فرهنگ‌سازی برای کودکان، نیاز جدی به حمایت اقتصادی دولت دارد گفت: در زمینهٔ معرفی فرهنگ ایثار و شهادت کتاب‌های موجود برای کودکان اصلا کافی نیست و تأثیرگذاری لازم را ندارد و این شاید به خاطر آن است که به‌اندازه کافی، عظمت، عمق و وسعت ایثارگری به حوزه‌های هنری ورود نکرده و تولیدات هنری نیز با کمبود سبک یا فرم و محتوا مواجه شده‌اند که این امر باید تقویت گردد.

غفاری در خاتمه یادآور شد: از آنجا که نوسازی روش‌ها برای استقلال یک فرهنگ ضرورت به شمار می‌آید باید معیارهای روش‌شناسی را در نظر گرفت و از این امر غافل نشویم .

دکتر بتول غفاری که پس از پایان تحصیلات ابتدایی و متوسطه وارد دانشگاه شده و در رشته پزشکی، تخصص بیهوشی گرفته در داستان‌نویسی برای کودکان خالق دو شخصیت بانام‌های «مهتاب» و «کرم شب‌تاب» است. مجموعه کتاب‌های «مهتاب و کرم شب‌تاب» در یک‌صد جلد منتشر می‌شود.

وی همچنین مجموعه اشعار «بهار» را در کارنامه خود دارد که اولین مجموعه از اشعار الهی، عرفانی اوست و در واقع چهار جلد نخست از مجموعه یک‌صد جلدی «مهتاب و کرم شب‌تاب» نیز بر همین مبنا نوشته و منتشرشده است و در آینده مجموعه اشعار متعدد دیگر و بقیه کتاب‌های یک‌صد جلدی «مهتاب و کرم شب‌تاب» را انتشار خواهد داد.

از نویسندگان و ناشران بومی در فارس حمایت می شود

كتابخانه‌های عمومی به کمک ناشران می آیند

شنبه, 26 آبان 1397 ساعت 08:09

 

مدیركل كتابخانه‌های عمومی فارس از حمایت این نهاد از نویسندگان و ناشران بومی استان خبر داد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از فارس، به نقل از روابط عمومی اداره‌كل كتابخانه‌های عمومی فارس، روح‌الله منوچهری، مدیركل كتابخانه‌های عمومی فارس در نشست رونمایی و نقد و بررسی كتاب «من امیر ارسلان داستان هستم» گفت: از جمله رسالت‌های کتابخانه‌های عمومی به عنوان یکی از حلقه‌های حوزه کتاب، این است که شرایط دسترسی عموم به کتاب را تسهیل کرده و آثار خوب را به مردم معرفی کند که در این راه گام‌های ارزشمندی در کتابخانه‌های عمومی برداشته شده است از جمله طرح معرفی کتاب ماه، نشست‌های کتابخوان، طرح نورسیده‌ها و غیره.

وی تأمین منابع کتابخانه‌های عمومی را یکی از اولویت‌های این مجموعه عنوان كرد و افزود: خیرین نیک‌اندیش در حوزه تأمین کتاب ورود کرده‌اند و در طرحی جامع به زودی منابع ارزشمندی را در رده موضوع‌های پرطرفدار به کتابخانه‌های عمومی اضافه می کنیم.

منوچهری با تصریح اینکه در کتابخانه‌های عمومی از نویسندگان و ناشران بومی حمایت می‌شود، گفت: امروز از دومین کتاب علی رشیدی نویسنده خوش ذوق استان فارس رونمایی می‌شود؛ کتاب اول این نویسنده نیز با عنوان «خری برای تمامی پلان‌ها» در کتابخانه‌های عمومی مورد استقبال واقع شده است.

امین فقیری،‌نویسنده شیرازی نیز در ادامه این دیدار به نقد و بررسی کتاب «من امیر ارسلان داستان هستم» پرداخت و گفت: وقتی کتاب اول علی رشیدی را خواندم با خودم گفتم که یک نویسنده طنازی به وجود می‌آید و امیدوارم که این نویسنده طنز را رها نکند. من به طنز خیلی احترام می‌گذارم؛ زیرا طنز سبکی است که من هیچ‌گاه نتوانستم در آن ورود کنم.

خالق «دهکده پرملال»، در ادامه به بررسی ویژگی‌های کتاب رشیدی، پرداخت و گفت: کتاب من امیر ارسلان داستان هستم، دارای انسجام، تعلیق و طنزهای زمانی و مکانی و موقعیت است؛ نویسنده شخصیت را باورپذیر خلق کرده و شخصیت‌ها دارای پیشینه اقتصادی فرهنگی و سلوکی هستند. همین باعث می‌شود که خواننده شخصیت‌ها را کاریکاتوری نبیند.

فقیری این کتاب را دارای چهارچوب قوی و محکم و باورپذیر توصیف کرد و گفت: این رمان سفرنامه پرتب و تاب است و صحنه ها پرهیجانند؛ به طوریکه دیالوگ های کتاب با تغییری اندک به فیلمنامه تبدیل می‌شوند.

وی استفاده از ادبیات عامه را نکته مثبت این کتاب ارزیابی کرد و گفت: علی رشیدی چون از مردم می‌نویسد در جاهایی از ضرب‌المثل استفاده می‌کند البته تا زمانی که نویسنده مجذوب داستان نشده، به ادبیات عامه توجه دارد اما وقتی درگیر داستان می‌شود بیشتر به نتیجه‌گیری و پایان داستان توجه دارد.

این نویسنده با بیان اینکه داستان مکاشفه هست و تا زمانی که کشف برای خود نویسنده شکل نگیرد نمی‌توان داستان را نوشت، گفت: روایت‌های تودرتو هست که داستان را شکل می‌دهد من این کتاب را با هدف تجلیل از ادبیات و داستان نوشتم؛ داستان چراکه زندگی همه ما داستان است.

رشیدی با تصریح اینکه طنز نوشتن سختی‌های خود را دارد گفت: از شرایط نوشتن توانایی روانکاری و خواندن ذهن است. من بر داستانی بودن کار تأکید داشتم، راوی این کتاب نیز فردی است که روح امیر ارسلان در وجود او حلول می‌کند این در حالی است که امیر ارسلان نیز خود یک داستان است.

شنبه, 26 آبان 1397 ساعت 08:03

 

رئیس کمیسیون طلا و جواهر از کاهش ۲۰ درصدی نرخ طلا و سکه در یک هفته گذشته و ادامه این روند نزولی خبر داد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از همشهری رئیس کمیسیون طلا و جواهر از کاهش ۲۰ درصدی نرخ طلا و سکه در یک هفته گذشته و ادامه این روند نزولی خبر داد.

محمد کشتی‌آرای این تغییرات را بیشترین مقدار کاهش در چند وقت اخیر دانست و افزود: امروز قیمت سکه به ۳ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان، نیم‌سکه به ۱ میلیون و ۸۷۰ تومان، ربع‌سکه به یک میلیون و ۵۰ هزار تومان و سکه یک‌گرمی نیز به ۶۵۰ هزار تومان رسیده است.

وی با اشاره به افزایش ۱۰دلاری هر انس­ طلا در بازار جهانی گفت: با وجود افزایش قیمت جهانی طلا ، اما در بازار داخلی امروز هم شاهد کاهش قیمت‌ها­ بوده‌ایم.

کشتی‌آرای با بیان اینکه هر گرم طلای ۱۸عیار امروز ۳۴۰ هزار تومان عرضه شده است ادامه داد: کاهش نرخ ارز ، کاهش تقاضا، فعالیتهای انجام‌شده بانک مرکزی و انتشار اخبار جمع‌آوری دلالان خیابانی،­ دلیل کاهش قیمت طلا بوده است.

رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر با ابراز اینکه هم‌اکنون تعداد فروشندگان از خریداران پیشی گرفته است گفت: حباب سکه امروز به کمتر از ۳۰۰ هزار تومان رسیده که کاهش تقاضا برای خرید سکه دلیل آن است.

وی اضافه کرد: به‌نظر می‌رسد این کاهش ادامه‌دار است.

کشف کتاب‌های قاچاق

قاچاق تیشه به ریشه نشر می زند

شنبه, 26 آبان 1397 ساعت 07:53

 

یک ناشر با بیان این که اگر وضعیت قاچاق کتاب به همین منوال پیش برود، فاتحه نشر ایران خوانده می‌شود می‌گوید: قاچاقچیان کتاب به دلیل تخفیف و حربه کتاب سانسورنشده همیشه یک گام از ناشران جلوتر هستند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایسنا، امیر حسین‌زادگان مدیر انتشارات ققنوس اظهار کرد: این موضوع فقط بحث یک انتشارات نیست؛ بحث نشر ایران است. یک نشر با سابقه  ۴۰ساله، بالغ بر ۲۰۰۰ عنوان کتاب دارد، که از این تعداد فقط ۲۰ عنوان کتاب پرفروش می‌شود؛ قاچاقچیان کتاب بدون هیچ ریسکی و بدون پرداخت حق‌الزحمه، این کتاب‌ها را منتشر می‌کنند و چون هزینه‌ای بابت کتاب پرداخت نمی‌کنند با درصد تخفیف‌های نجومی و بالایی کتاب‌ها را به فروش می‌رسانند، که این موضوع بازار اصلی کتاب را محدودتر می‌کند.

او افزود: در تهران  بالغ بر ۹۰۰ دستفروش، کتاب‌های قاچاق را به فروش می‌رسانند، که شهرداری اقدامی در برابر آن‌ها انجام نمی‌دهد. آن‌ها با توجه به در دسترس بودن دست‌فروشی‌ها و ارزان‌تر بودن کتاب‌های‌شان، از فروش بالایی برخوردار بودند. در همین چند وقتی که مبارزه با قاچاقچیان شکل گرفته بسیاری از کتاب‌های پرفروش ما پرفروش‌تر شده و خیلی از مشتریانی که قبلاً  با ما کار نمی‌کردند با ما تماس می‌گیرند و خواهان کتاب‌های پرفروش‌مان هستند. این موضوع نشان می‌دهد اتفاق‌هایی که افتاده به اقتصاد نشر کمک می‌کند.

این ناشر تاکید کرد: غیر از نشر ما، انتشارات امیرکبیر، نگاه و چشمه هرکدام ۲۰-۳۰ عنوان کتاب پرفروش دارند که توسط قاچاقچیان کتاب منتشر می‌شوند، و زمانی که به هر کدام از  انبارهای کتاب قاچاق  می‌روید کتاب‌های پرفروش هر نشر با تیراژ بالا موجود است؛ مثلا کتاب «شازده کوچولو» در یکی از  انبارها  ۲۰هزار جلد موجود بود. قیمت این کتاب را که ۱۲ هزار تومان است با قیمت سه‌هزار تومان فاکتور می‌زنند.

حسین‌زادگان خاطرنشان کرد: اقدامات اتحادیه ناشران برای مبارزه با قاچاق کتاب می‌تواند به ناشران کمک کند اما به شرطی که ادامه‌دار باشد و منوط به ناشران و پخشی‌ها نشود؛ این اتفاق باید در کتاب‌فروشی‌ها هم بیفتد و اتحادیه و گروه صیانت از حقوق ناشران، مولفان و مترجمان از آن‌ها بازدیدهای دوره‌ای داشته باشند. ابایی و ترسی هم نباشد زیرا یکی از وظایف اتحادیه بازرسی از این اماکن است؛ بروند اگر مشکلی هست مشکل را برطرف کنند و اگر مشکلی نیست تشکر کنند و بیرون بیایند. نه همکار کتاب‌فروش باید ناراحت شود و نه بازرس‌های اتحادیه احساس معذوریت داشته باشند. ما هم اعلام کردیم اگر می‌خواهید بازرسی را از انبار انتشارات، مرکز پخش و  فروشگاه ما شروع کنید، البته تمام ناشران و مراکز پخش بزرگ اعلام آمادگی کرده‌اند که بازرسی با خود آن‌ها شروع شود. بازرسی باید ادامه‌دار باشد و به یک‌سری برخورد مقطعی و مسکنی منوط نشود.

او سپس متذکر شد: نمی‌شود به مردم گفت کتاب‌های قاچاق را  نخرید، زیرا دست‌فروشان به دو دلیل از ناشران جلوترند؛ یکی تخفیف و دوم حربه این‌که کتاب سانسور ندارد. خیلی از کتاب‌هایی که در ایران اجازه انتشار نداشته توسط این‌ها فروخته می‌شود که باعث شده آن‌ها مقبولیتی بین خوانندگان کتاب پیدا کنند. مشکل زمانی شروع شد که شروع به افست کردن کتاب‌های پرفروش ناشران کردند و با این عنوان فروخته می‌شوند که نسخه‌هایی که در کتاب‌فروشی‌ها هست، سانسور شده، به همین دلیل آن‌ها یک گام از ما جلوترند. این فرهنگ باید جا بیفتند که وقتی نشری می‌گوید کتاب سانسوری ندارد و کتابش با کتاب دست‌فروش فرقی ندارد، مردم قبول کنند. نشر ما این فرهنگ‌سازی را از  آقای عباس معروفی شروع کرد؛ با او مصاحبه‌ای گرفتیم که گفت تمام نسخه‌هایی که با نام انتشارت «گردون» منتشر می‌شود فیک و جعلی است. باید از نویسندگان دیگر هم خواست تا بگویند این کتاب‌ها واقعا سانسوری ندارند. این مسئله باید بین مردم جا بیفتد. اما همان‌طور که گفتم  قاچاقچیان به دلیل قیمت پایین‌تر  و در دسترس بودن همیشه یک گام از ما جلوترند. فرد از  مترو پیاده می‌شود تا از پله‌ها بالا بیاید کتاب‌ها را آن‌جا می‌بیند که معمولا فروش بالایی هم دارند.  طبق فاکتورهایی که اتحادیه ناشران و کتابفروشان از قاچاقچیان کتاب گرفته، برخی از دست‌فروشان روزانه به انبارهای‌شان مراجعه کرده و ۱۰ جلد ۱۰ جلد کتاب می‌گرفتند، حتی برخی دوبار مراجعه می‌کردند.

او درباره این‌که گفته می‌شود قاچاقچیان کتاب از حمایت برخوردار بودند، مثلاً استفاده از کاغذ با نرخ ارز دولتی، گفت: فکر نمی‌کنم این‌ها به جایی وصل باشند که از حمایت بیشتری برخوردار باشند. متأسفانه بسیاری از قاچاقچیان کتاب از ناشران رسمی هستند و از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پروانه نشر دارند، اما کتاب‌هایی را که اعلام می‌کردند چاپ  نمی‌کردند و به جایش، کتاب‌های دیگری چاپ می‌کردند. فکر نمی‌کنم بین این‌ها با ناشران دیگر، از نظر دریافت کاغذ و تسهیلات، فرقی وجود داشته باشد.

شنبه, 26 آبان 1397 ساعت 07:44

 

کامران شرفشاهی مدیر مسئول انتشارات تجلی مهر گفت:راه از بیراهه در زمینه چالش های کتاب مشخص است اما اراده جدی برای بهبود اوضاع فرهنگی به ویژه اوضاع چاپ و نشر وجود ندارد.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، اراده جدی برای بهبود اوضاع چاپ و نشر وجود ندارد همه ما در دوران کودکی زمانی که مادران ما با قصه وکتاب‌های داستانی ما را سرگرم می‌کردند، آرزو می‌کردیم که روزی خودمان بتوانیم کتاب را دست بگیریم و آن را بخوانیم و شاید خیلی از ما روز اولی که به کتابخانه مراجعه کردیم را به یاد داشته باشیم. کتاب‌خانه محلی برای اندیشه و رشد است و روزانه افراد زیادی برای گرفتن کتاب و مطالعه به کتابخانه‌ها مراجعه می‌کنند.

در این روز‌ها که شاهد افزایش قیمت کاغذ و به دنبال آن افزایش قیمت کتاب هستیم، کتاب‌خانه‌ها بهترین مرجع برای دریافت کتاب موردنظر ما است. زمانی که در راهروی کتاب‌خانه در جست و جوی کتاب مورد نظر خود هستیم امکان دارد با فقدان آن کتاب و یا با نسخه قدیمی آن مواجه شویم و یا در نهایت کتاب مورد نظر را پیدا نکنیم البته راهکار‌های بسیاری برای حمایت از کتاب و کتاب‌خانه‌ها پیشنهاد و اجرا شده اند اما باز هم شاهد این فقدان در کتاب خانه‌ها هستیم.

کامران شرفشاهی نویسنده و مدیر مسئول انتشارات تجلی مهر، در خصوص حمایت از کتاب و کتابخانه‌ها گفت: متاسفانه در شرایطی قرار داریم که تورم، سودجویی دلال‌ها و احساس مسئولیت نکردن مسئولان موجب شده تا بیش از هر زمان دیگری عرصه برای اهل کتاب تنگ شود  البته راه از بیراهه کاملا مشخص است اما پرسشی که ذهن همه را به خود مشغول کرده این است که چرا یک اراده جدی برای بهبود اوضاع فرهنگی به ویژه اوضاع چاپ و نشر وجود ندارد.

وی افزود: تنها امیدی که در این میان وجود دارد حضور پر رنگ مردم و تلاش آنها برای اهدای کتاب به کتابخانه‌ها، دوستان و همکاران خود است تا سهمی در رونق و حمایت از کتاب خانه‌ها، کتاب خوانی و گردش کتاب در جامعه داشته باشند.

شرفشاهی در خصوص کمبود و یا فقدان کتاب در کتابخانه‌ها بیان کرد: این مسئله به مسئولانی که در سازمان‌ها و نهاد‌های فرهنگی مشغول به کار هستند، برمی گردد که متاسفانه برخی از آن‌ها براساس روابط روی کار آمده و قدرت تشخیص این کار را ندارند. برای نمونه زمانی که به کتابخانه دکتر حسابی مراجعه کردم شاهد وجود بیش از ۱۰ نسخه از بعضی کتاب‌ها در قفسه‌ها بودم و وقتی که علت را جویا شدم به من پاسخ دادند که در روز‌های پایانی دوره ریاست جمهوری یکی از شخصیت ها، عجله‌ای برای افتتاح این کتابخانه داشتند از این رو شبانه و از یک کتاب فروشی برای این کتابخانه، کتاب تهیه کردند که صرفا در قفسه‌ها کتاب باشد.

وی بابیان اینکه نظیر چنین کتابخانه‌هایی فراوان است،بیان کرد: گاهی مدیران فرهنگی از  یک یا دو کتاب فروشی فقط کتاب  خریداری می‌کنند و عنایتی به بحث نظرسنجی از اعضا ندارند که این موضوع سبب رویگردانی از کتابخانه‌ها می‌شود.

 

کتاب نیازمند حمایت های اصولی است

هادی خورشاهیان نویسنده  شاعر و مترجم در خصوص حمایت از کتاب و کتابخانه‌ها بیان کرد: ما از چیزی حمایت می کنیم که نهاد و دولت روی آن دست گذاشته است؛ ما هر موضوعی را که به این شکل از آن حمایت کردیم جواب عکس حتی در سطوح ملی گرفتیم.

وی بابیان اینکه شعار سال مانند حمایت از کالای ایرانی را باید تغییر دهیم برای مثال آن را حمایت از کالای بادوام ایرانی یا کالای خوب ایرانی بگذاریم،بیان کرد: به طور کلی حمایت از کتاب کار اشتباهی است. حمایت ما از کتاب به این گونه است که برای نمونه وزارت ارشاد در طرح پاییز تخفیف برای خرید کتاب به مخاطبان ارائه می‌دهد که در این طرح  مردم بیشتر به سراغ کتاب‌های بازاری یعنی کتاب‌هایی که در روز‌های سال مخاطبان زیادی دارند و یا کتاب‌هایی با کیفیت پایین  می‌روند.

خورشاهیان افزود: فرض کنید که معلم یک کلاس ۳۰ نفره هستید پس نباید برای آموزش بین دانش آموزان تبعیضی قائل شوید، ولی زمانی که قرار بر مسابقه است باید دانش آموزان خوب و برگزیده را انتخاب کنیم بنابراین اگرقصد حمایت از کتاب را داریم نباید از این طرح‌ها در کتاب فروشی‌ها استفاده کنیم بلکه باید از کتاب‌ها به نحو دیگری حمایت کنیم.

این نویسنده با تاکید بر اینکه این گونه طرح‌ها که برای حمایت از کتاب برگزار می‌شود در واقع حمایت از کتاب نیست بلکه حمایت از مخاطب است،بیان کرد: این کار از نظر من درست نیست.

وی ادامه داد: این روز‌ها تلویزیون برای علاقه‌مند کردن مردم به خصوص دانش آموزان برنامه‌هایی برای معرفی کتاب با متحرک کردن تصاویر برای خواندن کتاب پخش می کند که کار بسیار خوبی است. درواقع باید از محتوای مناسب و استاندارد حمایت و آن را تبلیغ کنیم که  یکی از این روش‌ها معرفی کتاب در برنامه‌های تلویزیونی، رادیویی، نمایشگاه‌های مختلف، کتاب خانه مدارس و... است.

خورشاهیان درخصوص کمبود یا فقدان کتاب در کتابخانه‌ها گفت: با مسئول یکی از فرهنگسرا‌های سطح شهر درباره جدید نبودن کتاب‌ها در بخش کودکان گفتم که اگر کتاب‌ها جدید نباشند، کودکان نیز علاقه خود را از دست می‌دهند که در پاسخ گفت نزدیک به چهار سال است که شهرداری بودجه‌ای برای خرید کتاب ندارد.

وی بیان کرد:موضوع کمبود یا فقدان کتاب به بودجه‌ها برمی گردد و باید خیران و دولت در بخش کتاب همکاری کنند. شهرداری‌ها، وزارت ارشاد و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان باید بودجه‌های تنظیم کرده و کارشناسان این زمینه کتاب‌های مناسب سن آن بخش را تعیین و به کتابخانه‌ها تزریق کنند.

خورشاهیان گفت: خوشبختانه زمانی که به کتابخانه‌ها و فرهنگ سرا‌ها حتی در شهر‌های دیگر مراجعه می‌کنم، نوجوانان و جوانان زیادی را مشغول مطالعه می‌بینم و در نمایشگاه‌های کتاب نیز شاهد خرید فراوان کتاب در بخش کودکان هستیم.

قیمت بالای کاغذ و عواقب آن

قدرت خرید کتاب کاهش یافته است

شنبه, 26 آبان 1397 ساعت 07:35

 

یک نویسنده مطرح کرمانشاهی معتقد است، کرمانشاهیان از کتابخوان ترین مردمان کشور هستند ولی قیمت بالای کاغذ بر کاهش قدرت خرید در نمایشگاه کتاب امسال تاثیر گذاشته است.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از (ایبنا)، نمایشگاه کتاب همواره محل حضور فرهیختگان، اهالی کتاب و نویسندگان است و استفاده از تجربیات و دانش آن‌ها میتواند به ارتقا کمی و کیفی نمایشگاه کمک کند.

استان کرمانشاه پژوهشگران ادبی و نویسندگان مطرحی دارد که بسیاری از آن‌ها نه تنها در ایران بلکه در کل دنیا شناخته شده هستند و می‌توان از ظرفیت، علم و دانش آنان در نمایشگاه‌های کتاب استفاده کرد.

حضور این افراد نقش بسزایی در ترغیب مردم برای آمدن به نمایشگاه و همچنین خریدن کتاب دارد و میتواند به بالا رفتن سرانه مطالعه کمک کند.

در نمایشگاه کتاب امسال کرمانشاه نیز حضور نویسندگان از ابتدای افتتاح تاکنون قابل توجه بوده است و بسیاری از افراد مشهور و مطرح از غرفه های نمایشگاه بازدید کرده اند.

منصور یاقوتی یکی از نویسندگان برتر کرمانشاه و ایران است که حدود نیم قرن سابقه نویسندگی دارد و آثار وی حتی در دیگر کشورهای دنیا نیز شناخته شده است.

گفت و گویی با این نویسنده کرمانشاهی پیرامون نمایشگاه کتاب کرمانشاه و چند و چون آن داشتیم که شما را به خواندن آن دعوت می‌کنیم.

 

آقای یاقوتی از نمایشگاه امسال بازدید داشتید؟ کیفیت را چطور دیدید؟

متاسفانه کیفیت نمایشگاهی که امسال برگزار شده بود کمی تنزل پیدا کرده و به جز چند ناشر خوب از جمله انتشارات "نگاه"، "امیرکبیر"  و ... ناشر خوب، برجسته و مطرحی در نمایشگاه حضور نداشته است.

اکثر انتشارات و غرفه‌هایی که در نمایشگاه حضور دارند کیفیت خوبی ندارند و کتاب‌ها به عبارتی روی دست آن‌ها باد کرده است.

حتی دلم برای مردم می‌سوزد که با این استقبال خوبی که از نمایشگاه داشتند در غرفه‌ها سرگردان هستند و به دلیل کیفیت پایین کتاب‌ها گاهی چیز خاصی عایدشان نمی شود و دست خالی از نمایشگاه بر می‌گردند.

 

وضعیت قیمت کتاب ها در نمایشگاه چگونه است؟

آنطور که در نمایشگاه دیدم و از پیش هم اطلاع داشتم قیمت کتاب بالا رفته است و دلیل آن نیز گرانی و حتی کمبود کاغذ است که ناشران را مجبور می‌کند قیمت خود را بالا ببرند و کتاب را گرانتر بفروشند.

متاسفانه اکثر بازدیدکنندگان، قشر کتابخوان ما نیز دانشجویان، دانش آموزان، معلمان و ... هستند که میزان درآمد آن‌ها کم است و امکان خرید کتاب‌های گران را ندارند و از همین رو از خرید برخی کتاب ها منصرف می‌شوند. این ماجرا به کاهش خرید مردم از غرفه‌های نمایشگاه کتاب دامن می‌زند.

 

فکر می‌کنید راهکار این موضوع چیست؟

به عقیده من یا باید یارانه‌ای برای این اقشار در نظر گرفته شود که بتوانند با کمک آن کتاب مورد نیاز خود را بخرند، یا اینکه کاغذ کافی در اختیار انتشارات مطرح قرار گیرد که مردم استقبال بیشتری از آن‌ها دارند تا آن‌ها نیز بدون نگرانی از کمبود و گرانی کاغذ بتوانند کتاب را با قیمت مناسب در اختیار خریدار قرار دهند.

از سوی دیگر بهتر است ناشران نیز هر کتابی که مردم را بی‌علاقه می‌کند چاپ نکنند، متاسفانه اکنون افرادی که به هر وسیله‌ای پولدار شدند به راحتی می‌توانند هر کتابی که بخواهند چاپ کنند و شاید توجه چندانی هم به محتوای کتاب نداشته باشند. این امر باعث کاهش کیفیت کتاب‌های چاپ شده می‌شود و از استقبال مردم می‌کاهد.

 

آقای یاقوتی میزان علاقه مردم به کتاب در کرمانشاه را چطور ارزیابی می کنید؟

در نمایشگاه استقبال مردم بسیار خوب بود و زن، مرد و پیر و جوان را می‌شد در غرفه‌ها دید. مردم کرمانشاه از کتابخوان‌ترین مردم کشور هستند که این نکته نیز جای تعجب ندارد، زیرا سابقه کرمانشاه در فرهنگ، هنر و تمدن بسیار دیرینه است و نمود آن را می‌توان در سنگ‌نوشته‌ها و آثار تاریخی قدیمی مانند بیستون، طاقبستان و ... دید.

در زمان‌های دور و ایام انقلاب نیز زمانی که من برای خرید کتاب به تهران می‌رفتم و سوال می‌کردم که بعد از تهرانی‌ها بیشترین استقبال از خرید کتاب از سوی کدام شهرها است معمولا کرمانشاه را مطرح می‌کردند.

 مردم این دیار مردم فرهیخته و متمدنی هستند که علاقه به مطالعه و کتابخوانی دارند.

در زمان‌های گذشته، کتاب فروشی‌ها بسیار زیاد و قدیمی در کرمانشاه وجود داشته و اکنون هم بسیاری از آن‌ها فعال است و میزان علاقه مردم به کتاب را نشان می‌دهد.

اکنون نیز در نمایشگاه‌هایی که سالانه برگزار می‌شود شاهد حضور گسترده اقشار مختلف مردم در نمایشگاه هستیم. آقای یاقوتی از سابقه خود در زمینه کتاب و نویسندگی بیشتر بگویید.

من حدود نیم قرن سابقه نوشتن دارم و اولین کتاب من سال 1350 چاپ شد و تاکنون نیز بیش از 30 عنوان کتاب از من منتشر شده است.

عمده زمینه فعالیت نویسندگی من در بخش داستان کوتاه، داستان بلند و رمان است و البته چهار کتاب نیز در زمینه پژوهش و نقد ادبی دارم.

برخی از کتاب‌های من در کشورهای همجوار نیز ترجمه و عرضه شده است و بسیاری از کتاب‌های من اکنون به صورت ترجمه شده در کردستان عراق وجود دارد.

نکته قابل توجه دیگر آن است که برای چاپ کتاب‌هایم کمتر هزینه شخصی کردم و برای چاپ اکثر این کتاب‌ها ناشرین برجسته، خود پای کار آمدند.

به علاوه کتاب‌هایی که چاپ کرده‌ام پوشش تبلیغاتی چندانی نداشته است و مردم خود به استقبال این کتاب‌ها آمدند زیرا این کتاب‌ها به زندگی واقعی مردم نزدیک است و از همین رو به خوبی مورد استقبال قرار می گیرد.

                

آیا در آینده نزدیک کتابی برای چاپ دارید؟

بله رمانی در باب زندگی "بابک خرم دین" در دست چاپ دارم که حتما تا قبل از عید و به احتمال زیاد تا حدود دو ماه دیگر بیرون می‌آید و انتشارات "نگاه" آن را به چاپ می‌رساند.

این کتاب حدود 800 صفحه است که پنج سال برای آن زمان گذاشتم، سه سال برای بخش پژوهش و دو سال برای نوشتن این کتاب.

این کتاب می‌تواند یک کتاب منحصر به فرد نه تنها در ایران بلکه در کل جهان در زمینه تاریخی و تخیلی باشد و حتی در جوانان علاقمند به این حوزه نیز انگیزه ایجاد کند.

یک انجمن مردم نهاد در جهرم

1.5 تن کاغذ باطله جمع آوری شد

شنبه, 26 آبان 1397 ساعت 07:22

 

 

مدیرعامل انجمن بچه‌های شهر باربد گفت: بیش از یک تن و نیم مدیرعامل انجمن توسط این انجمن در جهرم جمع‌آوری شده که درآمد حاصل از فروش آن صرف فعالیت‌های زیست‌محیطی می‌شود.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از مازیار الطافی با اشاره به هشتمین سال تاسیس انجمن بچه‌های شهر باربد اظهار داشت : مفتخریم که این انجمن 2 سال متوالی به عنوان سمن برگزیده کشوری انتخاب شده است.

وی برنامه‌هایی که به برگزیده شدن سمن در سطح کشور کمک کرده اشاره کرد و بیان داشت: طرح گردشگر سلام، طرح گردشگری کودک و بسته‌های گردشگری که در ایام نوروز در ستاد تهسیلات نوروزی به مسافران اهدا شده از برنامه‌هایی بود که به برگزیده شدن در سطح کشور به ما کمک کرد.

 الطافی ادامه داد: توزیع بذر بادام کوهی در جنوب کشور و توزیع بذر بلوط در منطقه‌های زاگرس نشین یکی از برنامه‌های بسیار مفید انجمن بچه شهر باربد بوده است.

مدیرعامل انجمن بچه‌های شهر باربد به برنامه‌های زیست محیطی این انجمن اشاره کرد و گفت: این انجمن در بحث زیست محیطی برای اولین بار در شهرستان جهرم برنامه‌ای با عنوان جمع‌آوری کاغذ باطله به اجرا در آوردکه مورد استقبال خوب مردم قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه تاکنون بیش از یک تن و نیم کاغذ باطله جمع‌آوردی شده و حاکی آن است که مردم جهرم به محیط‌زیست و تفکیک زباله اهمیت می‌دهند، افزود: درآمد حاصل از فروش این کاغذ باطله‌ها صرف فعالیت‌های زیست‌محیطی می‌شود.

الطافی فعال کردن فروشگاه اینترنتی صنایع دستی را حمایت از هنرمندان این رشته عنوان کرد و گفت: این اقدام در کنار درآمدزایی برای تشکل‌ها می‌تواند یک حامی برای هنرمندان صنایع‌دستی باشد.

 

 

صفحه1 از638

درباره چاپ و نشر

چاپ و نشر ،پرتیراژترین نشریه چاپ کشور

منوی اصلی