مدير01

مدير01

چهارشنبه, 21 آذر 1397 ساعت 14:46

 

نخستین کلینیک تخصصی کارتن و مقوا با هدف بررسی مشکلات و آسیب‌شناسی از ابعاد مختلف برگزارشد این جلسه با حضور کارشناسان محققان و صاحب‌نظران حوزه‌ی کاغذ، مقوا  و کارتن در نوزدهم آذرماه در شرکت تعاونی کارتن وورق برگزارشد.

به گزارش چاپ ونشر در این آیین رسول طهماسبی؛ مدیرعامل شرکت تعاونی کارتن و ورق در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از عملکرد شرکت تعاونی گفت:  هم‌اکنون صنعت بسته‌بندی به علت چالش‌های اقتصادی دچار مشکلات فراوانی شده این در حالی است که متخصصان و صنعتگران توانمند و باتجربه‌ای در کشور وجود دارد.

 وی ادامه داد: استفاده از تجربه در کنار علوم تخصصی، زمینه توسعه و موفقیت را برای کارتن سازان فراهم خواهد کرد.

طهماسبی افزود:  شرکت تعاونی طی سال‌های گذشته تلاش‌های فراوانی را برای کاهش مشکلات موجود در این حوزه انجام داده و این بار تلاش دارد تا با ایجاد کلینیک تخصصی برای کارتن سازان زمینه رشد و ترقی را در این بخش فراهم کند.

مدیرعامل شرکت تعاونی کارتن و ورق بیان کرد: بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده کارتن از وجود ظرفیت‌های بالای ماشین‌آلات خود سخن می‌گویند اما در عمل توان تولیدات باکیفیت و ظرفیت بالا وجود ندارد.

وی به چالش‌های اخیر در حوزه صنعت اشاره دارد و اظهار کرد: مسئله مهم دیگر که بسیاری از همکاران حوزه بسته‌بندی و کارتن را به سمت فعالیت‌های دیگر سوق داد، کاهش کاغذ و مواد اولیه بوده بنابراین با کاهش سود و مشکلات تولید مواجه شدند و به سمت بسته‌بندی‌های شیرینگ و پلاستیک حرکت کردند این در حالی است این نوع از بسته‌بندی خطرات بسیاری را برای محیط‌زیست به دنبال دارد.

طهماسبی اشاره گذرا به چالش‌های ایجادشده طی سال‌های اخیر دربسته بندی و کارتن‌سازی کردو افزود: کاهش واردات آخال و افزایش قیمت کاغذ در کشور شرایط بغرنجی را برای تولیدکنندگان فراهم کرد.

مهدی منظور الاجداد؛  استاد دانشگاه و کارشناس خمیر و کاغذ در این زمینه گفت:  باید بر طبق قانون توسعه، علم و صنعت در کنار هم قرار بگیرند تا الفبای صنعت شکل بگیرد.

 وی ادامه داد: همه ما در یک کشتی نشسته‌ایم بنابراین برای پیشرفت باید با همراهی و همفکری تلاش کنیم.

  منظور الاجداد افزود: ما نیازمند استفاده از تحولات صنعتی و فناوری در جای‌جای دنیا هستیم و نمی‌توانیم به عقب برگردیم و یا از ابتدا شروع کنیم و نباید (چرخ را از ابتدا اختراع کنیم)  بلکه باید تکنولوژی را ادامه دهیم و با تحولات پیش برویم و برای رسیدن به این منظور نیازمند یک تیم ورک (کارگروهی) هستیم.

محمدباقر رضایی؛ رئیس بخش چوب و کاغذ علوم چوب و فرآورده در این جلسه به ضعف تولیدات اشاره کرد و گفت: متأسفانه نبوده کیفیت مهم‌ترین عامل برای عدم جذب بازارهای بین‌المللی بوده و این امر تأثیر بسیاری را بر کارخانه‌های تولیدکننده داشته است.

 وی ادامه داد: وجود آزمایشگاهی توانمند در سازمان تحقیقات و آموزش کشاورزی و موسسه تحقیقات جنگل‏ها و مراتع زمینه را برای فراهم ساختن فضایی تحقیقاتی به‌منظور افزایش سطح کیفیت تولیدات فراهم کنیم، بدین ترتیب بررسی‏ها و پژوهش‏ها برای ایجاد محصول باارزش که بتواند در بازارهای بین‌المللی به رقابت با سایر محصولات بپردازد فراهم می‌شود.

چهارشنبه, 21 آذر 1397 ساعت 08:57

 

نماینده رسمی سازمان جهانی بسته بندی گفت: با برگزاری دوره های آموزشی تخصصی و به اشتراک گذاشتن دانش و تجارب جهانی برای ارتقاء صنعت بسته بندی کشورهای تولیدکننده برنامه ریزی کرده ایم.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از مهر، کیشان سینک نماینده رسمی سازمان جهانی بسته بندی در جلسه اقتصاد مقاومتی استان قزوین گفت: کارهایی که این سازمان انجام می دهد می تواند به اقتصاد کشورها کمک کرده و آنها را در مسیر بازرگانی و تجاری راهنمایی کند.

وی بیان کرد: سازمان جهانی بسته بندی در سال ۱۹۶۸ میلادی در توکیو تاسیس شد و با ۵۰ سال سابقه توانسته هر دوسال جلساتی در کشور استرالیا برگزار کرده و تجارب خود را منتقل کند.

کیشان سینک تصریح کرد: مهمترین هدف سازمان، جمع کردن کشورهای بیشتر برای به اشتراک گداشتن دانش و آموخته های خود در صنعت بسته بندی است و تاکنون ۵۲ کشور از شش قاره جهان از جمله ایران در آن عضو شده اند.

وی گفت: بسته بندی مهمتربن بخش تولید و صادرات است و هر کالایی که تولید می شود برای فروش خود در داخل و خارج از کشور به بسته بندی مناسب نیاز دارد.

کیشان سینک بیان کرد: صنعت بسته بندی در تولید ناخالص داخلی بسیار تاثیرگذار است و به همین دلیل به اشتراک گذاشتن دانش آن در میان کشورها بسیار اهمیت دارد.

وی اضافه کرد: این سازمان غیرانتفاعی است و دانش خود را با همه کشورهای عضو به اشتراک می گذارد و حامی رشد کشورهاست و آموزش در مناطق مختلف جهان را سرلوحه کار خود قرار داده است.

نماینده سازمان جهانی بسته بندی در ادامه گفت: با کمتربن مواد و هزبنه باید بهترین بسته بندی را ارائه کنیم و ایران با فرصت های بزرگی که برای صادرات محصولاتی مانند برنج، میوه، انگور و زعفران دارد ما آماده ایم بهتربن ایده ها و راه حل های خود در صنعت بسته بندی را با شما به اشتراک بگذاریم تا در این عرصه استفاده لازم را از این دانش جهانی داشته باشید و به محیط زیست خود هم خدمت کنید.

وی اضافه کرد: زمین ظرفیت های محدودی دارد و باید ضمن صیانت از منابع موجود در آن برخی از مواد مصرف شده را دوباره به چرخه تولید و مصرف برگردانیم تا استفاده بهینه شود.

کیشان سینگ بیان کرد: اگر بعد از تولید و مصرف بازیافت داشته باشیم تا در فاز دیگری استفاده شود می توانیم صرفه جویی قابل توجهی کنیم برای نمونه قوطی های فلزی نوشیدنی اگر بازیافت و از زباله جدا شود در همان صنعت یا خودروسازی قابل استفاده مجدد است.

وی افزود: باید نققش خود را به عنوان تولیدکننده مسئولیت پذیر نشان دهیم تا نسل های آینده زمینی سالم داشته باشند و سازمان جهانی بسته بندی با آموزش های تخصصی تلاش میکند بیاموزد چطور میتوان از مواد بازیافتی استفاده دوباره و یا حداقل بازگردانی کرد.

سفیر کیفیت و امنیت غذا در سازمان جهانی بسته بندی اظهارداشت: کشورهایی مانتد چین امروزه مواد غیر قابل استفاده را برای تولید انرژی بکار می گیرند و در نروژ به دلیل سرمای زیاد از این مواد برای تولید انرژی گرمایشی در کف خانه ها استفاده می کنند و یکی از هدفهای ما این است که زباله های غیر قابل استفاده را به برخی مناطق جهان که می تواند کاربرد داشته باشد منتقل کنیم.

وی گفت: می خواهیم نیاز آموزشی کشورها را شناسایی کرده و بر ان اساس برنامه آموزشی طراحی و اجرا کنیم و امروز با داشتن تجربه و دانش کافی در سازمان می توانیم دانش این صنعت رابخوبی به کشورها منتقل کنیم.

کیشان سینک یادآورشد: در روشهای چاپ، بارکد، چاپ دیجیتال و سیلک اسکرین، چاپ روی سطوح غیر معمول تجربه داریم و آموزش زنجیره تامین را با ارائه گواهی رسمی بین المللی در سه سطح پیش بینی کرده ایم و در زمینه مهندسی مجدد صنعتی با روشهای خاص هم اقدام کرده ایم.

وی گفت: پایداری محیط زیست و چرخه اقتصادی و امنیت غذایی از بخشهای مهم است زیرا در حال حاضر در جهان ۳۲ درصد مواد غذایی در مسیر تولید تا مصرف هدر می رود که بسته بندی می تواند بخشی از آن را جبران کند.

ناشر برای مقابله با گرانی کاغذ چه کنند

پیگری کاغذ های یارانه ای

سه شنبه, 20 آذر 1397 ساعت 09:36

 

تازه‌ترین آمار خانه کتاب نشان می‌دهد اوضاع کتاب و نشر خیلی هم به‌سامان نیست. شمارگان کتاب 10درصد کم‌تر شده و کتاب نیز تا 50درصد گران‌تر شده است. البته برای لمس گرانی کتاب خیلی هم لازم نیست منتظر آمار بمانیم. کافی است سری به کتاب‌فروشی‌ها بزنیم و عملاً این گرانی را لمس کنیم. حالا سری به آمار خانه کتاب بزنیم تا ببینیم اوضاع نشر به لحاظ عدد و رقم در چه حال است.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از مشرق،  نخستین نتیجه از مشاهده آمار این است که کتاب‌های کمک‌درسی از مجموع 6هزار و ۹۶۱عنوان کتاب منتشر شده در مهرماه امسال، از سایر موضوعات سبقت گرفته و با ۱۷۰۱‌عنوان پیشتاز است.

آمار منتشرشده نکات جالب دیگری هم دارد که به خواندنش می‌ارزد. تمام موضوعاتی که بر پایه آن کتاب منتشر شده است بعد از کتب کمک‌درسی قرار می‌گیرد؛ موضوعات ادبیات با ۱۲۵۹عنوان، علوم عملی با ۷۷۳عنوان، کودک و نوجوان با ۷۴۸عنوان، علوم اجتماعی با ۶۴۲‌عنوان بعد از موضوع کمک‌درسی، در رده‌های بعدی قرار دارند. ضمن این که ترجمه کتاب در مهرماه بیشتر در حوزه ادبیات خصوصاً رمان و البته بخش کودک و نوجوان بوده است.

وقتی از ناعدالتی و نابرابری فرهنگی صحبت می‌شود خیلی تصویر مشخص و دقیقی ارائه نمی‌شود که از چه نکته‌ای سخن گفته می‌شود. طبق این آمار از مجموع 6هزار و ۶۹۱‌عنوان کتاب منتشرشده در مهرماه سال جاری، پنج‌هزار و ۴۶۸‌عنوان در تهران به چاپ رسیده‌اند و مابقی آن را استان‌ها و شهرهای دیگر راهی بازار نشر کرده‌اند. همچنین بر اساس آمار کتاب‌های منتشر شده در استان‌ها نسبت به کل کشور در مهرماه در استان تهران، پنج‌هزار و ۴۶۸عنوان کتاب منتشر شده است که این میزان ۷۸‌درصد عناوین منتشر شده کل کشور را در برمی‌گیرد .بعد از استان تهران، خراسان رضوی، قم، آذربایجان شرقی در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

این رقم 78درصد نشان می‌دهد که دقیقاً این نابرابری فرهنگی چگونه عیان شده است و کاملاً مشخص است که وقتی نمایشگاه کتاب تهران برپا می‌شود چگونه از سراسر ایران بازدیدکننده دارد و چگونه است که نمایشگاه‌های کتاب استانی به‌رغم همه نقص‌ها و کاستی‌ها همچنان در استان‌ها خواهان دارد و برگزار می‌شود.

سایر آمار هم جالب است؛ در مهرماه سال جاری بیشترین شمارگان کل با چهارمیلیون و ۳۵۹هزار و ۲۵۰نسخه به موضوع کمک‌درسی و پس از آن به کتاب‌های کودک و نوجوان با یک میلیون و ۵۴۱‌هزار و ۴۴۰‌نسخه، ادبیات با یک‌میلیون و ۱۶۴‌هزار و ۴۴۶‌نسخه و موضوعات دینی با ۹۳۷هزار و ۴۵۳‌نسخه اختصاص دارد. از میان مؤلفان هم بیش از 10هزار نفر در این ماه دست به قلم بوده‌اند که نزدیک هفت هزار نفر آن‌ها مرد(‌6946) و کمی بیش از سه هزار نفر از بانوان (3153) بودند.

جالب است بدانید که در میان ناشران عمومی ناشرانی صدرنشین این لیست بودند که وجهه آموزشی داشته یا در حوزه‌های روانشناسی فعال بودند. انتشارات آموزشی تألیفی «ارشدان» با ۵۷‌عنوان کتاب چاپ اول در صدر ناشران عمومی پرکار قرار گرفته است. «پل» با ۵۶‌عنوان شامل چهار عنوان چاپ اول و ۵۲‌عنوان بازچاپ در جایگاه دوم قرار گرفت و بعد از آن، انتشارات «جنگل» با ۴۸‌عنوان کتاب شامل ۲۱‌عنوان چاپ اول و ۲۷‌عنوان بازچاپ در رتبه سوم قرار گرفت.

تازه در رتبه‌های چهارم به بعد است که نام‌های آشنای نشر سر می‌رسند. انتشارات «مروارید» با ۴۸عنوان شامل هشت عنوان چاپ اول و ۴۰عنوان بازچاپ، انتشارات دانشگاه شهید بهشتی با ۴۶عنوان شامل ۴۴‌عنوان چاپ اول و دو عنوان بازچاپ، «نشر چشمه» با ۴۵عنوان شامل پنج عنوان چاپ اول و ۴۰عنوان بازچاپ و نیز انتشارات «رازنهان» با ۴۰‌عنوان چاپ اول، انتشارات «روزنه» با ۳۶عنوان شامل ۳۵‌عنوان چاپ اول و یک عنوان بازچاپ، «نشر نی» با ۳۶‌عنوان کتاب شامل سه چاپ اول و ۳۳عنوان بازچاپ و انتشارات «نگاه» با ۳۵‌عنوان کتاب شامل ۱۰‌عنوان چاپ اول و ۲۵‌عنوان بازچاپ در جایگاه‌های چهارم تا دهم قرار گرفتند.

در حوزه ناشران کتب آموزشی اما ظاهراً آمارها فراتر از خوب است و به‌رغم گرانی فزاینده کاغذ گویا این مدل کتاب‌ها هواخواه زیادی دارد. انتشارات بین‌المللی «گاج» با تبلیغات فراوان شهری و تصویری و پشتوانه دانش‌آموزان با ۴۵۴‌عنوان کتاب منتشره شامل ۸۴‌عنوان چاپ اول و ۳۷۰‌عنوان بازچاپ در صدر ناشران آموزشی قرار گرفت. انتشارات «خیلی سبز» با ۲۸۵‌عنوان کتاب شامل ۲۵عنوان کتاب چاپ اول و ۲۶۰‌عنوان بازچاپ در جایگاه دوم قرار گرفت و انتشارات «مبتکران» با ۱۴۶‌عنوان کتاب شامل ۲۸‌عنوان چاپ اول و ۱۱۸عنوان بازچاپ در رتبه سوم قرار گرفت. در رتبه10 این لیست ناشرانی با 30‌عنوان هستند که خود گویای فاصله میان ناشران عمومی و آموزشی است.

سه شنبه, 20 آذر 1397 ساعت 09:23

 

با مشاهده رشد سرسام‌آور قیمت‌ها، نقش نظارت‌ها و حمایت‌ها در هدایت بازار کاغذ واقعا تامل‌برانگیز است و ناخودآگاه این سوال به ذهن متبادر می‌شود که اگر هیچ یک از اقدامات دولتی و صنفی در زمینه بازار کاغذ وجود نداشت، در حال حاضر نرخ کاغذ چقدر بود؟

به گزارش چاپ ونشر به نقل از تسنیم، مهرزاد دانش مدیرکل دفتر چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌گوید: درخواست‌های چاپخانه‌داران برای دریافت کاغذهای وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی در دست بررسی است ولی این کار نظارت را دشوارتر می‌کند.

مهرزاد دانش مدیرکل دفتر چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و عضو کارگروه کاغذ در پاسخ به این پرسش که برخی از فعالان صنف چاپ خواستار ورود به واردات کاغذ و استفاده از کاغذهای وارداتی شده‌اند‌، نتیجه بررسی این درخواست‌هات چه شد‌، گفت:‌ ما درخواست‌های این دوستان را گرفته‌ایم و در حال بررسی هستیم.

وی ادامه داد:‌ این اقدام اگرچه می‌تواند پتانسیل‌های خوبی برای صنف چاپ ایجاد کند‌، اما فضاهای نظارتی را پیچیده‌تر می‌کند‌، چرا که در وضعیت فعلی این صنف چاپ برای نشر و مطبوعات تعریف شده است‌، با ورود چاپخانه‌داران به موضوع چه بسا نگاه‌های نظارتی دشوارتر شود. چرا که باید مشخص شود این کاغذها واقعا برای چاپ کتاب اختصاص پیدا می‌کنند یا خیر؟

دانش تصریح کرد: در عین حال ما روی این درخواست‌ها متمرکز شده و در حال بررسی موضوع هستیم،‌ تا نتیجه مشخص شود.

چندی پیش غلامرضا شجاع نماینده تشکل‌های صنف چاپ سراسر کشور به جز تهران از درخواست چاپخانه‌داران برای بهرهمندی از کاغذهای وارداتی با ارز 4200 تومانی خبر داد.

سه شنبه, 20 آذر 1397 ساعت 09:06

 

آثار برگزیده مسابقات آثار چاپی سه دوره اخیر هم‌زمان با بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی چاپ تهران در غرفه‌ای مجزا به نمایش گذاشته می‌شود.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایبنا، ایرج استادعلینقی؛ رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران عنوان کرد: در بیست و پنجمین نمایشگاه چاپ تهران فضایی به وسعت 160 مترمربع شامل 17 غرفه 9 متری برای شرکت‌ها و مجموعه‌هایی که در مسابقات آثار چاپی برگزیده شدند در نظر گرفته‌ایم.

وی افزود: از آنجایی که نمایشگاه چاپ به فعالان این صنعت اختصاص دارد، این تسهیلات با هدف حمایت از برگزیدگان و دست‌اندرکاران حرفه‌ای صنعت چاپ برای این گروه در نظر گرفته شده است.

علینقی با بیان اینکه طبق هماهنگی‌ها مسابقات آثار چاپی نیز امسال برگزار خواهد شد، گفت: مسابقات آثار چاپی در ادامه برنامه‌های جشنواره سالانه صنعت چاپ بهمن ماه امسال برگزار خواهد شد و به زودی فراخوان آن اعلام می‌شود.

وی در بخش دیگر صحبت‌های خود با اشاره به شرایط مالی نمایشگاه بیست و پنجم، توضیح داد: این نمایشگاه امسال بیشتر به دلیل اقدام فرهنگی برگزار می‌شود و با وجود اینکه می‌دانیم ضرر خواهیم کرد ولی با هدف حفظ هویت نمایشگاه، آن را در استمرار بیست و چهار دوره قبل برگزار خواهیم کرد.

به گفته رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران، نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی تهران در تقویم نمایشگاهی کشور و چاپخانه‌داران ثبت و ضبط شده است و برگزاری آن برای این صنف اهمیت دارد و برگزارکنندگان نمایشگاه با وجود اینکه ضررده است اما آن را برگزار خواهند کرد.

بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی چاپ و بسته‌بندی و ماشین‌آلات وابسته تهران 22 تا 25 آذر با رویکرد حمایت از کالای داخلی در محل دائمی نمایشگا‌ه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.

سه شنبه, 20 آذر 1397 ساعت 08:57

 

مشاور اجرایی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: طی ۵ سال گذشته بالغ بر ۴۰۰ میلیون تومان کتاب از ناشران خریداری شده و به صورت رایگان در اختیار استان‌ها قرار گرفته است.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از فارس، داریوش رضوانی در مراسم افتتاحیه دوازدهمین نمایشگاه کتاب خراسان‌جنوبی، برگزاری طرح پاییزه و عیدانه کتاب را در جهت حمایت از کتابفروشی‌ها ذکر کرد و با اشاره به برنامه‌های وزارت ارشاد برای راه‌اندازی کتاب فروشی‌ها در مناطقی که فاقد کتاب‌فروشی هستند، اظهار داشت: جهت راه‌اندازی کتاب‌فروشی در این مناطق تسهیلات با سود کم ارائه می‌شود.

وی از برگزاری نمایشگاه کتاب در ۲۶ کشور دنیا خبر داد و اعلام کرد: طی ۵ سال گذشته بالغ بر ۴۰۰ میلیون تومان کتاب از ناشران خریداری شده و به صورت رایگان در اختیار استان‌ها قرار گرفته است.

 

متولی گرانی کاغذ سازمان فرهنگ و ارشاد نیست

مشاور اجرایی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین اشاره‌ای به بحث گرانی کاغذ کرد و بیان داشت: متولی گرانی کاغذ سازمان فرهنگ و ارشاد نیست و در این خصوص کارگروهی برای در اختیار گذاشتن کاغذ به قیمت مناسب به ناشران برگزار شد.

رضوانی با اشاره به حضور ناشران کشورهای همسایه در نمایشگاه‌های کتاب، گفت: در این زمینه می‌توانیم مراوداتی داشته باشیم و انتظار ما این است خراسان‌جنوبی میزبان حداقل ۴۰۰ ناشر باشد که این امکان در سال آینده فراهم خواهد شد.

وی به اقدامات خوب وزارت فرهنگ و ارشاد در راستای نشر کتاب و کتاب‌خوانی اشاره کرد و گفت: حمایت از نویسندگان، آموزش و ایجاد رقابت در قالب جشنواره‌ها و حمایت از خرید کتاب ناشران از اهم اقدامات انجام شده است.

 

نمایشگاه کتاب؛ فصل بارش باران علم

مشاور اجرایی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نمایشگاه کتاب را فصل بارش باران علم، دانش و آگاهی دانست و با بیان اینکه نمایشگاه آوردگاه میهمان بزرگی است، اضافه کرد: کسب علم و دانش باعث دست به قلم شدن افراد و نشر کتاب می‌شود.

رضوانی کتاب فروشی‌ها را حلقه پایانی حوزه نشر دانست و با بیان اینکه باید حلقه‌های دیگری وجود داشته باشد، تبیین کرد: خوشبختانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در شکل‌گیری همه حلقه‌ها نقش و مأموریت‌های ویژه‌ای دارد که باید به آن‌ها بپردازد.

 

لزوم ارائه کتاب‌های تازه و نوبرانه در نمایشگاه

وی با اشاره به عرضه کتاب در نمایشگاه کتاب خراسان‌جنوبی، تأکید کرد: باید کتاب‌هایی که در نمایشگاه عرضه می‌شود تازه و نوبرانه باشد نه اینکه ناشران کتاب‌های بر روی دست مانده خود را در این نمایشگاه عرضه کنند.

مشاور اجرایی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به خشکسالی‌های پیاپی و محرومیت در خراسان‌جنوبی، گفت: بی‌توجهی به این نقطه کشور سبب نشده که این استان در کشور ندرخشد بلکه مشکلات سبب استواری مردم در این دیار شده است.

رضوانی برگزاری کنگره ملی دو هزار شهید خراسان‌جنوبی را اقدامی بزرگ در بحث شهدا دانست و گفت: عزت امروز خود و جامعه را مدیون خون شهدا هستیم.

   افزایش 214درصدی قیمت کاغذ در یک‌سال

کاغذ همچنان رکورد دار است

سه شنبه, 20 آذر 1397 ساعت 08:36

 

به گزارش چاپ ونشر به نقل از (ایبنا)، هادی حسینی‌نژاد؛ کاغذ؛ یک کالای استرانژیک است. این جمله را بارها و بارها شنیده‌ایم. بحران در بازار کاغذ، تورم افسار گسیخته، نقش قیمت کاغذ در افزایش بهای کتاب و... نیز گزاره‌های خبری دیگری‌اند که در ماه‌های اخیر در رسانه‌ها، زیاد نوشته و خوانده شده است.

ماجرای تخصیص ارز دولتی برای واردات کاغذ، انتشار لیست وارد کنندگان و چالش‌های متعدد، مقابله با گران‌فروشان و... نیز از دیگر مباحث مطرح شده در یک‌سال اخیر بوده است. حالا باید دید این بازار پر فراز و نشیب، با آن‌همه حرف و حدیث، با آن‌همه بگیر و ببند و با آن‌همه حمایت دولتی و هزینه‌کرد از جیبِ بیت‌المال، طی این بازه یک‌ساله از کجا به کجا رسیده است.

برای پاسخ به سوال اخیر، کافی است قیمت کاغذ معمولِ مصرفی در انتشار کتاب(قطع رقعی)؛ موسوم به کاغذ تحریر را در آذرماه سال 96 و آذرماه سال 97 مورد توجه قرار دهیم.

بله؛ واقعیت دارد: قیمت کاغذ 70 گرمی در این بازه زمانی، (بیش از)دو و نیم برابر و کاغذ 80 گرمی ظرف این یک سال (بیش‌از)سه برابر شده است. با مشاهده رشد سرسام‌آور قیمت‌ها، نقش نظارت‌ها و حمایت‌ها در هدایت بازار کاغذ واقعا تامل‌برانگیز است و ناخودآگاه این سوال به ذهن متبادر می‌شود که اگر هیچ یک از اقدامات دولتی و صنفی در زمینه بازار کاغذ وجود نداشت، در حال حاضر نرخ کاغذ چقدر بود؟

 

یک کتاب چند بند کاغذ می‌بَرد

کاغذ، اصلی‌ترین مواد اولیه مصرفی در تولید کتاب است و طبیعتا افزایش قیمت آن، می‌تواند بیشترین سهم را در افزایش بهای پشت جلد کتاب‌ها داشته باشد. اما در ادامه خوب است ببینیم افزایش قیمت کاغذ در یک‌سال گذشته(مطابق با جدول بالا) چه میزان بر تولید یک کتاب متعارف مثلا 160 صفحه‌ای با شمارگان 1000نسخه‌ تاثیر گذار بوده.

چنانچه می‌دانیم؛ عمده کتاب‌ها در بازار کتاب ایران، در قطعِ رقعی (حدوداً 14 در 22 سانتی‌متر) منتشر می‌شوند و کاغذ 90*60 برای این قطع مناسب است. در نظر داشته باشید که یک‌ بند کاغذ مورد اشاره، 500 برگ کاغذ 60*90 معادل 100 برگ کاغذ 45*60 را در خود دارد.

 

سهم کاغذ در افزایش قیمت کتاب

مطابق با فرم‌بندی‌های مرسوم در صنعت چاپ، هر 8صفحه (رقعی) روی یک طرف هر برگ کاغذ چاپ می‌شود؛ یعنی روی هر برگ کاغذ 45*60 تعداد 16 صفحه چاپ می‌شود. با این حساب، اگر کتاب مورد نظرمان 160 صفحه‌ای باشد، چاپ هر نسخه از کتاب به 10 برگه کاغذ در سایز مورد اشاره نیاز دارد. و اگر شمارگان کتاب ما چنانچه گفته شد، 1000 نسخه باشد، نتیجه می‌گیرم که چاپ کتاب موردنظرمان به 10هزار برگه کاغذ، معادل 10بند کاغذ 90*60 نیاز دارد.

حالا اگر بخواهیم قیمت کاغذِ مصرفی یک کتاب 160 صفحه‌ای رقعی را با توجه به جدول قبلی، در ابتدا و انتهای بازه زمانی یک‌سال اخیر محاسبه کنیم، به جدول زیر می‌رسیم:

البته در انتشار کتاب‌، معمولا کاغذ با گرماژ 70 مورد استفاده قرار می‌گیرد اما به هرروی کتابی که آذرماه سال قبل 810 هزار تا 930هزار تومان کاغذ می‌برد، در حال حاضر به دومیلیون و 100 هزار تا دومیلیون و 920هزار تومان کاغذ نیاز دارد.

 

قیمت کتاب به صفحه‌ای 163تومان می‌رسد

مطابق با آمارهای نشر ماهانه خانه کتاب، قیمت میانگین هر صفحه در آذرماه 96 معادل بوده با 109 تومان. این رقم در مهرماه سال 97 که قیمت کاغذ 70 گرمی حدودا بندی 170هزارتومان بود، 132 تومان محاسبه شده است. حالا باید دید رسیدن قیمت کاغذ به ارقام بندی 210 تا 292هزارتومانی، قیمت میانگین هر صفحه کتاب را تا چه میزان بالا خواهد برد اما اگر بخواهیم با نسبت‌گیری، این رقم را حدس بزنیم، حدوداً به قیمت 163تومان برای هر صفحه می‌رسیم.

البته درست است که کاغذ، اصلی‌ترین مواد اولیه مصرفی در تولید کتاب به شمار می‌آید اما فراموش نکنیم به‌جز کاغذ، تمام اقلام مصرفی و هزینه‌ها در تولید کتاب؛ اعم از لیتوگرافی، چاپ و هزینه صحافی با نسبت مشابه‌ای در یک‌سال اخیر افزایش یافته که قطعا هر کدام بر قیمت نهایی کتاب تاثیر گذار خواهند بود.

و در پایان...

آمارهای 40سال نشر ایران گواهی می‌دهد که نمودار شمارگان میانگین کتاب از عدد هشت‌هزار و 443 نسخه با شیبی منفی به هزار و 470نسخه در سال 96 رسیده است.

تحریم،‌ مشکلات اقتصادی، تورم‌ و تحت فشار قرار گرفتن توده مردم حتی برای تامین نیاز‌های اولیه خود، چقدر می‌تواند بر شمارگان کتاب‌ها تاثیر بگذارد؟

آیا چند برابر شدن قیمت‌ مواد غذایی و ملزومات روزمره زندگی، فرصتی باقی می‌گذارد تا اهالی مطالعه، بر گرانی کتاب غلبه کنند و همچنان کتاب‌های مورد نظرشان را خریداری کنند؟

و در پایان؛ در چنین شرایطی، به کاربردن کلمه «بحران» در عرصه کتاب و کتاب‌خوانی، چقدر می‌تواند کارکرد داشته باشد؟

سه شنبه, 20 آذر 1397 ساعت 08:09

 

رئیس هیئت مدیره تعاونی ناشران خوزستان، اصلی‌ترین مشکل حوزه نشر در این استان را نبود صحافی و چاپخانه‌ای می‌داند که بتواند به صورت تخصصی در حوزه کتاب کار کند؛ مسئله‌ای که به گفته او باعث شده ناشران خوزستانی، کار چاپ کتاب‌هایشان را به استان‌های هم‌جوار سفارش دهند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از (ایبنا)، بوی کاغذ فضای اتاق کارش را آکنده کرده است. می‌گوید از دوران جوانی و همان زمانی که دبیر ریاضی بوده، دغدغه کتاب را داشته است و همواره به دنبال راهی بوده که تا قبل از این که گرد پیری بر چهره‌اش بنشیند، دریچه‌ای به سوی یار مهربان باز کند.

هادی مدرس‌نیا، از سال 72 با تاسیس کتابفروشی «هستی» و 5 سال بعد (1377) با راه‌اندازی انتشارات «تراوا»، به جرگه ناشران و فعالان عرصه کتاب پیوست. پس از چاپ چند عنوان کتاب، در سال 83 با جزوه‌های ریاضی، خداحافظی و کار نشر را به صورت جدی آغاز داد.‌ مدرس‌نیا تاکنون 425 عنوان کتاب منتشر کرده و 3 سال ناشر نمونه استان خوزستان شده است. انتشار هر 6 روز یک کتاب در سال 93 و 94، فعالیت مستمر او را در حوزه نشر نشان می‌دهد و از سال 95 به این طرف نیز، هر 5 روز یک کتاب منتشر کرده است. انتخاب به عنوان ناشر برگزیده سال از سوی خانه سینما، جشنواره خوارزمی، کنگره زمین‌شناسان کشور، وزارت آموزش و پرورش و شرکت در 15 دوره متوالی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، از برگ‌های دیگر کارنامه این فعال حوزه نشر در استان خوزستان است.

هادی مدرس‌نیا در حال حاضر رئیس هیئت مدیره تعاونی ناشران خوزستان است و برای بررسی وضعیت نشر و اقتصاد آن در این استان، با وی به گفتگو نشستیم که در ادامه از نظر مخاطبان می‌گذرد:

 

جرقه تشکیل تعاونی ناشران استان از کِی و چگونه زده شد؟

در سال 83 مساله‌ای که به ذهنم خطور کرد، نبود تشکلی از ناشران در استان خوزستان بود. آن زمان، هیچ یک از زیرمجموعه‌های وزارت ارشاد مانند کانون‌های تبلیغاتی، چاپخانه‌ها، موسسات و... صنف و اتحادیه نداشتند. اساسنامه تعاونی را خودم نوشتم و تنظیم کردم چون در آن زمان اداره تعاون، این کار را انجام نمی‌داد و این کار، برعهده تعاونی‌ها بود. در حال حاضر هم 14 سال از عمر تعاونی ناشران می‌گذرد. سال‌های گذشته حمایت دولت از تعاونی‌ها بیشتر بود و کمک به ناشران از طریق تعاونی ناشران انجام می‌شد. اما در حال حاضر سیاست‌های دولت تغییر کرده است. تشکل‌های نشر مسئولیت خدمات رسانی به ناشران را ارائه نمی‌دهند و آرام آرام تعاونی‌ها به سمت حاشیه رفتند. تنها تعیین نرخ قیمت بر عهده این تعاونی‌ها است.

 

اگر بخواهید وضعیت فعلی تعاونی ناشران خوزستان را با استان‌های دیگر مقایسه کنید، ارزیابی خودتان از عملکرد آن چیست؟

اگر تعاونی ناشران خوزستان را با استان‌های دیگر مقایسه کنیم، باید عرض کنم که ما در رده‌بندی متوسط قرار داریم؛ نه خوبیم، نه بد. هر چند تعاونی ناشران در چند استان تعطیل و به حاشیه کشیده شدند. اما بحمدالله تعاونی ناشران خوزستان حاشیه‌ای ندارد و در آرامش به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

 

برای رونق گرفتن تعاونی‌های نشر، چه راهکاری را پیشنهاد می‌دهید؟

این کار، حمایت مسئولان هر استان را می‌طلبد. در استان‌هایی مانند قم، خراسان رضوی و آذربایجان غربی، تعاونی‌ها به غول‌های بزرگی تبدیل شده‌اند. مشکل کلی این است که مسئولان، دغدغه کتاب را ندارند و علاقه‌مند به حوزه کتاب نیستند. این صنف پا نمی‌گیرد مگر با سیاستگذاری کلان در حوزه نشر. در غیر این صورت، تعاونی ناشران و به تبع آن ناشران روز به روز ضعیف‌تر شده و فرآیند نشر کتاب از تولید، توزیع و پخش بدون توجه و حمایت دولت به تعالی نمی‌رسد.

 

مشکل اساسی نشر خوزستان را در چه می‌بینید؟

اساسی‌ترین مشکل، نبود صحافی و چاپخانه‌ای است که بتواند به صورت تخصصی در حوزه کتاب کار کند و به همین دلیل قیمت خدماتی مانند طراحی، بروشور پوستر و غیره، برای ناشران بالا می‌رود و در نتیجه، آنها متحمل هزینه‌های گزافی می‌شوند که به تبع آن کار به خارج از استان ارسال می‌شود.

دولت همانطور که به مراحل تولید نان سوبسید می‌دهد، برای نشر کتاب نیز باید این حمایت را انجام دهد تا این بخش مورد توجه قرار گیرد. برای جلوگیری از پراکندگی نشر، ناشران باید در یک مکان متمرکز شده تا به این ترتیب وسیله امکانات و بازار فروش مناسبی برای ناشران ایجاد شود. در این صورت است که بخش نشر توسعه و رونق می‌یابد.

بر اساس آمار نشر در استان خوزستان، 600 مجوز کتاب در کمتر از یک سال صادر شده که با احتساب آمار مربوط به مجوز کتاب‌های تجدید چاپی، این رقم به 1000 مجوز می‌رسد. در مجموع، استان خوزستان قابلیت و پتانسیل بالایی در حوزه نشر دارد اما این سوال هم باقی است که وقتی ناشری در سال تنها قادر به نشر یک کتاب باشد، چگونه می‌تواند مخارج روزانه‌اش را تامین کند؟ ناچار به دنبال شغل دوم می‌رود. تا دیر نشده، باید ناشران را دریابیم.

سه شنبه, 20 آذر 1397 ساعت 07:23

 

مدیرعامل مؤسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی گفت: به‌سفارش معاونت تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی نمونه قرآن‌های حرم مطهر رضوی با ترجمه زبان هندی چاپ شد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از مشهد، مسعود فرزانه با اشاره به اینکه به‌سفارش معاونت تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی نمونه قرآن‌های حرم مطهر رضوی با ترجمه زبان هندی چاپ شد و گفت: با توجه به‌برنامه‌ریزی‌هایی که برای قرآن‌های داخل حرم مطهر رضوی انجام شده، مقرر شد قرآن‌هایی در داخل حرم برای استفاده زائران هندی که به‌بارگاه منور رضوی مشرف می‌شوند، تولید شود، به‌همین منظور نمونه تستی قرآن‌های یاد شده در قطع وزیری تهیه شد.

مدیرعامل مؤسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی با اشاره به‌اهداف تولید این قرآن‌ها، ادامه داد: در پی این هستیم تا برای بهره‌مندی هر چه بهتر زائران غیرایرانی قرآنی متناسب با رسم‌الخط و فرهنگ هر منطقه در قفسه‌های حرم مطهر رضوی تولید کنیم، به‌همین منظور در حال پیگیری تولید این نوع از قرآن‌ها هستیم.

 

سه شنبه, 20 آذر 1397 ساعت 07:14

 

نسل جدید فورد موستانگ GT500 با فناوری چاپ 3 بعدی شرکت فورد اعلام کرده که در ساخت موستانگ GT500 از قطعات چاپ‌شده به‌صورت سه‌بعدی استفاده خواهد کرد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از خودروتک، این قطعات سه‌بعدی سیستم ترمز فورد موستانگ GT500 در کارخانه جدید فورد واقع در شهر ردفورد ساخته خواهند شد.

اوایل هفته جاری، شرکت خودروسازی آمریکایی فورد از افتتاح مرکز مونتاژ پیشرفته خود در ردفورد خبر داد. این کارخانه 45 میلیون دلاری در ردفورد میشیگان خانه بیش از 23 دستگاه چاپ سه‌بعدی است که با همکاری 10 شرکت چاپ سه‌بعدی راه‌اندازی شده و قرار است قطعات مختلفی برای برخی مدل‌های فورد تولید کند.

از نخستین قطعاتی که این کارخانه تولید خواهد کرد می‌توان به دو قطعه سیستم ترمز مدل قدرتمند موستانگ GT500 اشاره کرد. فورد هنوز دقیقاً اعلام نکرده این قطعات دقیقاً چه مواردی هستند یا از چه مواد اولیه‌ای ساخته خواهند شد. ظاهراً تولید آن‌ها به این شیوه ارزان‌تر بوده و وزن سبک‌تری در مقایسه با قطعاتی که به شیوه‌های سنتی ساخته می‌شوند دارند.

در بحث استفاده از قطعات چاپ سه‌بعدی، البته موستانگ GT500 تنها نیست. مدل‌های F150 راپتور ویژه بازار چین از برخی قطعات داخل کابین چاپ سه‌بعدی بهره خواهند برد که فورد ادعا می‌کند این موضوع سبب کاهش قابل‌توجه زمان مونتاژ آن‌ها می‌شود.

درحالی‌که این خبر در مورد GT500 بسیار جالب‌توجه است، ولی ما جزئیات جذاب‌تری در مورد خودرو برای شما داریم.

مهم‌ترین آن‌ها این‌که، GT500 به یک پیشرانه 8 سیلندر خورجینی میل‌لنگ تختسوپرشارژردار با 700 اسب‌بخار قدرت مجهز خواهد شد. جالب است بدانید این میزان خروجی از قوی‌ترین مدل تاریخ GT500 فورد و حتی از ابرخودرو GT با 647 اسب‌بخار هم بیشتر است. GT500 با طراحی جذاب خود، در مقایسه با تمام نسخه‌های موستانگ بسیار متفاوت‌تر خواهد بود. تصاویر جاسوسی منتشر شده از آن نشان می‌دهند که این خودرو از مواردی مانند باله عقب بزرگ، رینگ فیبر کربنی، دریچه ورودی هوای بزرگ‌تر و کاپوتی عضلانی بهره می‌برد.

فورد موستانگ GT500 جدید روز 14 ژانویه در نمایشگاه خودروی دیترویت معرفی جهانی می‌شود و از سال 2019، وارد بازار خواهد شد.

صفحه1 از661

درباره چاپ و نشر

چاپ و نشر ،پرتیراژترین نشریه چاپ کشور

منوی اصلی