مدير01

مدير01

پنج شنبه, 02 اسفند 1397 ساعت 09:58

 

طی سه روز هفته جاری، بیش از ۲۷۵ میلیون یورو توسط صادرکنندگان و بانک مرکزی برای تأمین ارز ثبت سفارش‌های وارداتی در سامانه نیما فروخته شده است.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از مهر به نقل از بانک مرکزی، سهم صادرکنندگان غیرنفتی از مبلغ ارز فروخته شده، بیش از ۶۰ درصد بوده است که به عبارتی به طور متوسط در هر روز یکصد میلیون دلار ارز برای واردات تأمین شده است.

گفتنی است، روند عرضه ارز حاصل از صادرات و نیز تأمین ارز توسط بانک مرکزی در ایام پایان سال افزایش پیدا می کند؛‌ ضمناً محدودیتی برای تأمین ارز ثبت سفارش‌ های کالاها با ارزهای در دسترس بانک مرکزی وجود ندارد و بانک‌ها و صرافی‌ها از طریق سیستم بانکی می‌توانند برای تأمین ارز ثبت سفارش خود اقدام کنند.

پنج شنبه, 02 اسفند 1397 ساعت 09:37

 

فرآیند رشد و توسعه مداوم تکنولوژی فرصت مناسبی را برای شرکت های کوچک در راستای ارائه سرویس به مشتریان جهانی فراهم کرده است. از این طریق دیگر برندهای کوچک نیز رقبای جدی برای شرکت های بزرگ و فراملی به حساب می آیند. امروزه کسب وکارهای کوچک روز به روز در حال ارتقای سطح فعالیت جهانی شان هستند. تکنولوژی هایی نظیر فروشگاه های فیزیکی و آنلاین خودکار، روبات های پشتیبانی از امور مشتریان و بازاریابی دیجیتالی هوشمند در این مسیر کمک شایانی به شرکت های کوچک می کنند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از فرصت امروز اگرچه تکنولوژی های تازه در عرصه مدیریت کسب وکار، بازاریابی و تبلیغات کمک انکارناپذیری به شرکت های کوچک کرده اند، اما در عین حال موجب بروز تهدیدهایی نیز شده اند. در حقیقت، برندهایی که از شیوه های کاملا نوین برای دستیابی به مشتریان تازه استفاده می کنند، ارتباط عمیق و شخصی شان با مشتریان را به خطر خواهند انداخت. به علاوه وقتی پای شیوه های تازه بازاریابی به میان می آید، در بسیاری از مواقع فهم نیازهای واقعی مشتریان به دلیل اطمینان بیش از حد به ابزارهای خودکار دشوار می شود. در نهایت، کاربرد تکنولوژی در کسب وکار که قرار بود فرآیند تعامل با مشتریان را ساده سازد، خود بدل به مشکلی پیچیده می شود.

 

تعامل مشتریان برند هوش مصنوعی

همانطور که شرکت ها در حال توسعه کسب وکارشان هستند، امکان قطع ارتباط آنها با مشتریان نیز وجود دارد. به طور معمول خطر فاصله بیش از اندازه میان ما و مشتریان با شکایت برخی از خریدارها یا کاهش فروش مان در نقاط مشخصی نمایان می شود. مشکل اصلی در اینجا اتکای برندها به آمارهای فروش برای یافتن مشکلات است. اگر یک برند به خوبی از وضعیت مشتریانش خبر داشته باشد، رفع مشکلات آنها و پیشگیری از ترک برند باید پیش از وقوع کاهش در فروش صورت گیرد. درست به دلیل همین کاستی در اغلب برندهاست که کارشناس ها معتقدند تکنولوژی های نوین ارتباط نزدیک برندها با مشتریان را از بین می برد. مشکل کنونی بسیاری از شرکت ها در عرصه کسب وکار ناتوانی در درک درست نیازهای مشتریان و پاسخگویی بهینه به آنهاست. بدون تردید در چنین شرایطی تلاش برای ایجاد اعتماد یا تبدیل مخاطب برندمان به مشتریان ثابت امکان پذیر نخواهد بود.

براساس آنچه در سطرهای قبلی گفته شد، هر فرد علاقه مند به حوزه تجربه مشتریان (Customer Experience) باید توجه بالایی به تغییرات این حوزه داشته باشد. یکی از پژوهش های کاربردی در این زمینه از سوی موسسه تحقیقاتی فارستر صورت گرفته است. در پژوهش این موسسه تحت عنوان «آخرین تحولات تجربه مشتریان» از 120 هزار خریدار آمریکایی برای طبقه بندی 287 برند در بیش از 19 صنعت مختلف درخواست اظهارنظر شده است. هدف از اجرای این پژوهش نیز فهم تاثیر تجربه منحصر به فرد مشتریان از هر برند بر روی میزان وفاداری آنها به برندها عنوان شده است. نکته جالب درخصوص این پژوهش ارتقای سطح فقط 37برند بود. به این ترتیب 250 برند مختلف یا مدام درجا زده اند یا اینکه اصلا مورد توجه 120 هزار شرکت کننده این پژوهش قرار نگرفته اند.

نکته کلیدی پژوهش موسسه فارستر دشواری هرچه بیشتر فرآیند دستیابی به مشتریان وفادار و خلق موقعیت های به یاد ماندنی برای آنهاست. بدون شک تا اینجا فقط به نکات منفی این پژوهش اشاره کردیم. با این حال هنوز هم نقاط قوت و روشنی برای برندها باقی مانده است. اگر هنوز هم به دنبال کسب رضایت مشتریان و تبدیل شان به خریدارهای وفادار هستیم، باید در زمینه خلق تجربه منحصر به فرد مشتریان از برندمان سرمایه گذاری کنیم. این کار به ویژه در صنایعی که تفاوت محصولات برندهای مختلف کم است، اهمیت بالایی خواهد داشت. هدف اصلی در اینجا ایجاد مزیتی رقابتی برای برندمان از دل ارائه تجربه ویژه ای به مشتریان از تعامل با برندمان است.

امروزه با توسعه فناوری هوش مصنوعی شرکت ها توانایی ارتقای کیفیت تجربه مشتریان شان از طریق جمع آوری اطلاعات بیشتر و کشف نیازهای واقعی شان را یافته اند. بسیاری از برندهای علاقه مند به حوزه «تجربه مشتریان از برندها» جهت گیری آشکاری به سوی استفاده از فناوری هوش مصنوعی برای ارتقای کیفیت سرویس های شان داشته اند. در ادامه این مقاله برای نمایش عملی تاثیر هوش مصنوعی پیشرفته (یکپارچه) روی خلق تجربه منحصر به فرد مشتریان از برندها به سراغ پنج صنعت مختلف خواهیم رفت. به این ترتیب اهمیت و تاثیر مفهوم تجربه مشتریان از برندها بهتر از هر زمان دیگری آشکار خواهد شد.

 

1. در خرده فروشی: شخصی سازی و دستیابی به مشتریان یک درصد

ادله های بازاریابی بیانگر اهمیت یک درصد بالایی مشتریان خرده فروشی ها نسبت به بقیه خریدارهاست. به این ترتیب یک درصد برتر معادل 18 برابر مشتریان عادی برای برندها ارزش دارند. در این میان بهترین راهکار برای حفظ افزایش سطح رضایت این یک درصد ارزشمند شخصی سازی هرچه بیشتر تمام زمینه هاست. منظور من از اینجا شخصی سازی در حالت بسیار شدید آن است. به این ترتیب تمام اجزای برند ما باید به گونه ای متناسب با سلیقه مشتریان شخصی سازی شود. درست در همینجا ابزارهای تحلیل هوشمند سلیقه کاربران وارد بازی می شود. کارکرد اصلی این ابزارها تشخیص تفاوت های میان کاربران مختلف خرده فروشی هاست. به این ترتیب در زمینه ارسال لیست تخفیف های آخر هفته و همینطور پیشنهادهای ویژه برای هر کاربر به گونه ای منحصر به فرد عمل خواهد شد. اگر در زمینه خرده فروشی فعالیت دارید، باید شخصی سازی هرچه بیشتر محتوای بازاریابی تان را مد نظر داشته باشید. همچنین توجه بیشتر به یک درصد بالای مشتریان از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود.

 

2. در صنعت بانکداری جهانی: خلق اعتماد و وفاداری

بانک سلطنتی اسکاتلند (RBS) مدیریت حساب های 17 میلیون مشتری از هشت منطقه مختلف جغرافیایی را برعهده دارد. یکی از استراتژی های برتر این بانک در زمینه جلب رضایت سپرده گذاران تامین وام های کوتاه مدت و طراحی کارت های اعتباری زیباست. به این ترتیب برای مدت ها کارت های اعتباری این بانک در میان مشتریان از محبوبیت بالایی برخوردار بود. نکته منفی تعامل میان این بانک و مشتریانش در زمینه کاغذبازی های مرسوم بانکی بود. به این ترتیب شمار بسیار بالایی از سپرده گذاران نسبت به لزوم ارائه مدارک مختلف و مراجعه به شعبه ها برای پر کردن فرم های مختلف اعتراض داشتند. در نتیجه رویکرد بانک سلطنتی اسکاتلند در یک دهه اخیر کاملا تغییر کرد. اکنون جای کاغذبازی های مرسوم را هوش مصنوعی گرفته است. به این ترتیب سپرده گذاران در صورت ضرورت از طریق روبات های هوشمند ارتباطی بانک اقدام به تکمیل فرم های مورد نیاز خواهند کرد. نکته جالب درخصوص هوش مصنوعی بانک سلطنتی اسکاتلند توانایی آن در زمینه پیشبرد مکالمات پیچیده است. به این ترتیب دیگر خبری از هوش مصنوعی سطحی نیست.

 

3. در صنعت هواپیمایی: اطلاعات نوین برگرفته از هوش مصنوعی و انقلاب در تعامل با مشتریان

ایرکانادا در طول سال به طور میانگین 45 میلیون مسافر را جا به جا می کند. نکته جالب رزرو صندلی پرواز این شرکت به شیوه آنلاین یا با استفاده از اپ موبایلی اش است. به این ترتیب آنها خدمات شان را با سهولت بیشتری به مشتریان عرضه می کنند. همچنین تحول شگرفی در زمینه ارتباط ایرکانادا با تکنولوژی های نوین پدید آمده است. ایرکانادا برای بهبود سرویس دهی آنلاین خود از ابزارهای خودکار و سیستم تحلیل اطلاعات هوشمند استفاده می کند. به این ترتیب کاربران عضو سایت و اپ موبایلی ایرکانادا براساس نوع فعالیت های قبلی شان با پیشنهادهای ویژه شخصی سازی شده مواجه می شوند. این نکته از آنجایی اهمیت دارد که بسیاری از ما برای یافتن بلیت پروازهای دارای تخفیف عادت به جست وجوی صفحات مختلف داریم. در این میان ایرکانادا با کمک هوش مصنوعی به راحتی پیشنهادهای تخفیف دار مناسب را در اختیار مشتریان مناسب قرار می دهد. نحوه کار سیستم هوشمند ایرکانادا در عین حال که اطلاعات مهمی را برای شرکت گردآوری می کند، به حریم خصوصی کاربران نیز احترام می گذارد. متاسفانه امروزه تفکیک میان دستیابی به اطلاعات مورد نیاز شرکت ها و حفظ حریم خصوصی کاربران بسیار دشوار شده است. به همین دلیل برخی از برندها بدون هیچ نیت منفی به جای تحلیل اطلاعات مورد نیازشان اقدام به نقض حریم خصوصی کاربران می کنند. اگر به دنبال استفاده ثمربخش از فناوری هوش مصنوعی هستیم، باید در زمینه حفظ حریم خصوصی کاربران آموزش های لازم را دیده باشیم.

 

4. در صنعت سرگرمی: روبات های فروش بلیت هوشمند

ظهور اینترنت تقریبا تمام زندگی ما را دستخوش تغییر و تحول کرده است. به این ترتیب در زمینه سرگرمی دسترسی ما به بلیت رویدادهای مختلف ساده تر از هر زمان دیگری شده است. شرکت هایی نظیر Craigslist و StubHub به طور تخصصی در این زمینه مشغول فعالیت هستند. فرآیند فعالیت آنها خرید عمده بلیت های رویدادهای سرگرمی مختلف و فروش آنها به طور تخصصی در بازارهای خرد است. به عنوان مثال، طرفدارهای کنسرت موسیقی راک به سادگی و با عضویت در روبات های هوشمند Craigslist امکان مشاهده و خرید سریع بلیت های مورد پسندشان را خواهند داشت.

نکته هیجان انگیز در مورد سایت های فروش بلیت هوشمند درخواست عضویت کاربران است. به این ترتیب کاربران در فرم عضویت سرگرمی های مورد علاقه شان را درج می کنند. به این ترتیب به هنگام عرضه بلیت ها به صورت کاملا هوشمند هر بلیت در اختیار دامنه مشخصی از اعضای سایت قرار می گیرد. مزیت این شیوه فروش ساده و سریع تر بلیت هاست. در واقع، چنین سیستمی به طور قابل توجهی اتلاف وقت کاربران را کاهش می دهد. بدون تردید برای همه ما پیش آمده که در جست وجوی بلیت رویداد مورد نظرمان با پیام «تمام بلیت ها فروخته شد» مواجه شویم. دست اندرکاران صنعت سرگرمی امیدوارند با استفاده از تکنولوژی یکپارچه هوش مصنوعی، علاوه بر افزایش حداکثری سودشان، مهر پایانی بر چنین نارضایتی های مشتریان بزنند.

 

5. برای هتل های لوکس: آمارهای تازه نیازمند هوش مصنوعی جدید است

به منظور فهم بهتر سلیقه و نیازهای مشتریان، دست اندرکاران صنعت میزبانی از مسافرها باید تکنیک های تازه ای برای فهم خواسته مشتریان به کار بندند. برند دورچستر یکی از بزرگان عرصه هتلداری محسوب می شود. آنها برای فهم بهتر نیازمندی های مشتریان شان سیستم هوشمند جمع آوری اطلاعات دورچستر را راه اندازی کرده اند. این سیستم با نظرسنجی های ساده و کوتاه از مسافرها بهترین جامعه آماری و اطلاعات تحلیل شده را در اختیار مدیران هتل قرار می دهد. نکته مهم درخصوص توانایی سیستم دورچستر قابلیت تحلیل داده بیش از 7500 مسافر در 28 هتل مختلف این برند آن هم در عرض کمتر از 30 دقیقه است. به این ترتیب آمار مورد نیاز دورچستر برای خدمت رسانی بهتر در کمترین زمان ممکن فراهم می شود. توجه داشته باشید که در این مدل از تحلیل اطلاعات عامل انسانی دخالت ندارد. به این ترتیب چالش «نظرات و سلیقه شخصین نیز به طور کامل منتفی خواهد بود.

در مثال های فوق فراهم ساختن تجربه بهتر از برندمان برای مشتریان به خوبی مورد بررسی قرار گرفت. نکته مشترک میان اغلب پنج صنعت مورد بررسی تاکید روی شخصی سازی هرچه بیشتر است. در عصر کنونی شخصی سازی اطلاعات و محصولات برای مشتریان بدون استفاده از هوش مصنوعی عملا غیرممکن است. به همین دلیل تمام راه ها در عرصه کسب وکار مدرن به توانایی هوش مصنوعی ختم می شود. در نتیجه، به عنوان یک برند بزرگ یا کوچک باید جدی تر از هر زمان دیگری استفاده از هوش مصنوعی را مهم تلقی کنیم. مزیت اصلی نسخه یکپارچه هوش مصنوعی امکان کار با آن بدون نیاز به تخصص بالا در زمینه برنامه نویسی یا کامپیوتر است. بنابراین دیگر بهانه ناآشنایی با چنین فناوری برای ما وجود نخواهد داشت.

پنج شنبه, 02 اسفند 1397 ساعت 09:01

 

یک شرکت فنلاندی به تازگی توانسته تولید یکی از جدیدترین بسته بندی‌ها را به نام بسته بندی Bag In Box جهت بسته بندی مایعات با بهره‌گیری از ماشین آلات صنایع غذایی راه اندازی کند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از اخبار رسمی، از جمله خبرهایی که به تازگی در اخبار صنایع غذایی غوغا به پا کرده و مربوط به یکی از شرکت‌های تولیدی فنلاندی است که در زمینه ماشین آلات بسته‌بندی فعالیت دارد. این شرکت به تازگی توانسته تولید یکی از جدیدترین بسته‌ها را  به نام بسته بندی Bag In Box جهت بسته بندی مایعات با بهره گیری از ماشین آلات صنایع غذایی راه اندازی کند.

این بسته بندی ضمن کاهش هزینه‌ها در خدمت محیط زیست نیز قرار گرفته و در ماشین آلات بسته بندی نیز به سهولت می‌توانند مورد استفاده واقع شوند.

 

فناوری در خدمت صنایع غذایی

دستاورد جدید NWB  توسط تجهیزات بسته بندی و ماشین آلات صنایع غذایی به شکلی طراحی شده است که در صنایع غذایی بسیار مشتری پسند است. همچنین این محصول از طرفی برای استفاده ماشین آلات بسته بندی نیز قابل بازیافت و مقرون به صرفه است.

این محصول با بهره‌گیری از تجهیزات صنایع غذایی برای نگه‌داری انواع مایعات از قبیل آب معدنی، شربت یا آب میوه‌های گوناگون و لبنیات از یک سو و سهولت استفاده از آن بسیار مناسب است. از سوی دیگر طراحی منحصر به فرد آن یک شگفتی در صنایع غذایی محسوب شده و موجب شده است تا این بسته بندی بعد از پرکردن توسط ماشین آلات صنایع غذایی با مواد مختلف غذایی به راحتی در یخچال جا بگیرند و شکیل و جذاب به نظر برسند.

طبق گفته کارشناسان، عمر مفید این جعبه‌ها را نیز بالاتر از بقیه بطری‌هایی که مورد استفاده قرار گرفته‌اند تخمین زده‌اند. این نوع بسته بندی براساس روش ساخت BAG IN BOX طراحی شده است.

 

بسته بندی BAG IN BOX

بسته بندی BAG IN BOX به سه قسمت مقوای خارجی، کیسه ی نرم و قابل انعطاف و همچنین محفظه نگهداری محصول در برابر نور خورشید تقسیم می‌شود. این نوع بسته بندی می‌تواند 90 درصد برای شرکت‌ها صرفه جویی به خصوص از نظر هزینه حمل و نقل را در بر داشته باشد.

این خبر ضمن این که برای مدتی در تیتر نخست اخبار صنایع غذایی قرار گرفته است همچنین تاکید می‌کند که این نوع بسته بندی BAG IN BOX  قابل بازیافت بوده و با بطری‌هایی که توسط انواع ماشین آلات صنایع غذایی و یا تجهیزات صنایع غذایی مسطح می‌شوند تفاوت‌هایی اساسی دارند.

 

همچنین انواع کیسه شیر توزیعی که توسط شرکتPARAK به عنوان قسمتی از پلاستیک نوع d3 توسط چندین دستگاه صنایع غذایی تولید می‌شوند در مقایسه با بسته بندی‌های دیگری که توسط انواع دستگاه بسته بندی صورت می‌گیرد مایعات محتوی آن می‌توانند حتی پس از باز کردن درب محصول با توجه به نوع محصول و شرایط ذخیره تا 20 هفته نگهداری شوند.

یک شرکت فنلاندی به تازگی توانسته تولید یکی از جدیدترین بسته بندی‌ها را به نام بسته بندی Bag In Box جهت بسته بندی مایعات با بهره‌گیری از ماشین آلات صنایع غذایی راه اندازی کند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از اخبار رسمی، از جمله خبرهایی که به تازگی در اخبار صنایع غذایی غوغا به پا کرده و مربوط به یکی از شرکت‌های تولیدی فنلاندی است که در زمینه ماشین آلات بسته‌بندی فعالیت دارد. این شرکت به تازگی توانسته تولید یکی از جدیدترین بسته‌ها را  به نام بسته بندی Bag In Box جهت بسته بندی مایعات با بهره گیری از ماشین آلات صنایع غذایی راه اندازی کند.

این بسته بندی ضمن کاهش هزینه‌ها در خدمت محیط زیست نیز قرار گرفته و در ماشین آلات بسته بندی نیز به سهولت می‌توانند مورد استفاده واقع شوند.

 

فناوری در خدمت صنایع غذایی

دستاورد جدید NWB  توسط تجهیزات بسته بندی و ماشین آلات صنایع غذایی به شکلی طراحی شده است که در صنایع غذایی بسیار مشتری پسند است. همچنین این محصول از طرفی برای استفاده ماشین آلات بسته بندی نیز قابل بازیافت و مقرون به صرفه است.

این محصول با بهره‌گیری از تجهیزات صنایع غذایی برای نگه‌داری انواع مایعات از قبیل آب معدنی، شربت یا آب میوه‌های گوناگون و لبنیات از یک سو و سهولت استفاده از آن بسیار مناسب است. از سوی دیگر طراحی منحصر به فرد آن یک شگفتی در صنایع غذایی محسوب شده و موجب شده است تا این بسته بندی بعد از پرکردن توسط ماشین آلات صنایع غذایی با مواد مختلف غذایی به راحتی در یخچال جا بگیرند و شکیل و جذاب به نظر برسند.

طبق گفته کارشناسان، عمر مفید این جعبه‌ها را نیز بالاتر از بقیه بطری‌هایی که مورد استفاده قرار گرفته‌اند تخمین زده‌اند. این نوع بسته بندی براساس روش ساخت BAG IN BOX طراحی شده است.

 

بسته بندی BAG IN BOX

بسته بندی BAG IN BOX به سه قسمت مقوای خارجی، کیسه ی نرم و قابل انعطاف و همچنین محفظه نگهداری محصول در برابر نور خورشید تقسیم می‌شود. این نوع بسته بندی می‌تواند 90 درصد برای شرکت‌ها صرفه جویی به خصوص از نظر هزینه حمل و نقل را در بر داشته باشد.

این خبر ضمن این که برای مدتی در تیتر نخست اخبار صنایع غذایی قرار گرفته است همچنین تاکید می‌کند که این نوع بسته بندی BAG IN BOX  قابل بازیافت بوده و با بطری‌هایی که توسط انواع ماشین آلات صنایع غذایی و یا تجهیزات صنایع غذایی مسطح می‌شوند تفاوت‌هایی اساسی دارند.

همچنین انواع کیسه شیر توزیعی که توسط شرکتPARAK به عنوان قسمتی از پلاستیک نوع d3 توسط چندین دستگاه صنایع غذایی تولید می‌شوند در مقایسه با بسته بندی‌های دیگری که توسط انواع دستگاه بسته بندی صورت می‌گیرد مایعات محتوی آن می‌توانند حتی پس از باز کردن درب محصول با توجه به نوع محصول و شرایط ذخیره تا 20 هفته نگهداری شوند.

پنج شنبه, 02 اسفند 1397 ساعت 08:24

 

رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ با اشاره به نشست اخیر این اتحادیه با چاپخانه‌داران اربیل عراق گفت: امیدواریم با مساعد دولت ایران و اربیل عراق امکان صادرات به این منطقه توسعه پیدا کند.

به گزارش چاپ نشر به نقل از ایبنا، بابک عابدین؛ رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ با ارائه‌ای از سابقه همکاری‌ این اتحادیه با اتحادیه چاپخانه‌داران اربیل عراق، گفت: در سال 2014 اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ کشور در نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی ایران در اربیل عراق در قالب پاویون ملی چاپ و بسته‌بندی ایران حضور داشتیم و 12 شرکت فعال در حوزه چاپ از ایران در این پاویون حضور داشتند.

وی افزود: در این دیدارها گفته شد که نمی‌دانستیم که ایران در حوزه صنعت چاپ توانمندی دارد و این‌قدر پیشرفته است و تصور ما این بود که در زمینه صنایع دستی و خشکبار توانمندی دارد. اولین آشنایی آن‌ها با صنعت چاپ ایران در این نمایشگاه رخ داد.

عابدین با بیان اینکه ما به عنوان مجری پاویون از دست‌اندرکاران و فعالان چاپ اقلیم عراق دعوت کردیم به ایران بیایند، عنوان کرد: در این زمینه یک تفاهم‌نامه 13 ماده‌ای با اتحادیه چاپخانه‌‌داران اربیل برای توسعه همکاری‌های فعالان چاپ دو کشور امضا و ارتباطات خوبی در این زمینه حاصل شد.

وی یادآور شد: در آن زمان حدود 80 درصد بازار چاپ اقلیم کردستان در دست کشور ترکیه بود، متاسفانه در آن زمان داعش به اربیل حمله کرد اما با وجود تحریم‌ها بر علیه ایران تلاش کردیم این ارتباط را زنده نگه داریم و هر سال هم‌زمان با نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی تهران از آن‌ها برای بازدید از نمایشگاه دعوت می‌کردیم.

 

لزوم همکاری دولت برای رفع موانع

عابدین با اشاره به نتایج حضور هیات چاپخانه‌داران اربیل عراق در ایران گفت: یکی از هیات‌هایی که هر سال در نمایشگاه چاپ تهران حضور داشتند، این گروه بودند و طی این سال‌ها معاملات خوبی در حوزه تهیه و تامین ماشین‌آلات، مواد اولیه و خدمات چاپی انجام شده است.

وی تاکید کرد: امسال نیز به دنبال حضور هیات چاپخانه‌داران اربیل عراق در بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی چاپ و بسته‌بندی تهران، تعدادی دستگاه و ماشین‌آلات چاپ خریداری کردند و قطعات و خدمات فنی و مهندسی و ملزومات چاپی نیز سفارش داده‌اند.

عابدین با بیان اینکه این چاپخانه‌داران علاقه‌مند همکاری با فعالان چاپ ایران هستند، عنوان کرد: در دیدار دو روز گذشته نشستی با روسای اتحادیه چاپخانه‌داران اربیل عراق داشتیم تا مشکلات و موانع همکاری بین دو کشور را شناسایی کنیم و بتوانیم بازار بیشتری از سفارش‌های چاپی را به ایران اختصاص دهیم.

وی ادامه داد: در این نشست مشترک اعلام شد که مشکل اصلی مشکلی ارزی و گمرکی و سیستم‌های بانکی و نقل و انتقال پول است که ادامه کار را با مشکلات جدی روبه‌رو کرده است، این در حالی است که مسئولان اربیل عراق گفتند در زمینه انجام تبادل کاری با کشور ترکیه هیچ یک از این مشکلات وجود ندارد.

عابدین درباره راهکارهای پیشنهادی در این نشست برای حل مشکلات تجاری بین دو کشور نیز توضیح داد: در نشست به این نتیجه رسیدیم که همکاری در سطح دولتی می‌تواند بخش زیادی از این مشکلات را کم می‌کند و در این زمینه باید مدیران دولتی ایران و اربیل عراق را در این مساله درگیر کنیم و موقعیت را برای افزایش سطح مبادلات تجاری فراهم کنیم.

 

ظرفیت 20 میلیون دلاری چاپ کتاب درسی

وی با بیان اینکه وزارت آموزش و پرورش اربیل عراق سالانه تقریبا حدود 20 میلیون دلار کتاب به کشور ترکیه سفارش می‌دهد، گفت: این بازار ظرفیت بسیار خوب و قابل تاملی برای چاپخانه‌داران ایرانی است که می‌تواند در درازمدت به خروج از بحران و رکود کاری در میان صنعتگران ما کمک کند.

به گفته عابدین، در زمینه چاپ کتاب‌های درسی، کاری و فرهنگی نیز صحبت‌هایی شد تا از ظرفیت چاپخانه‌داران ایرانی که در زمینه تولید کتاب از دستگاه‌های مدرن و مجهزی برخوردار هستند به خوبی استفاده شود.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ با بیان اینکه خریداری ماشین‌آلات چاپ دست‌دوم و مستهلک نیز از دیگر مواردی بود که در این نشست بررسی شد، عنوان کرد: برخی دستگا‌‌ه‌ها در ایران مستهلک شده و بهره‌وری مناسبی ندارد اما برای کشورهای دیگر به تناسب سطح تولید و تکنولوژی می‌تواند بهره‌وری داشته باشد.

عابدین گفت: در این زمینه قرار شد تعدادی از دستگاه‌های قدیمی را به این منطقه صادر کنیم تا بتوانیم از ارزی که از فروش این دستگا‌ه‌ها حاصل می‌شود، ارزش افزوده‌ای برای واردات محصولات جدید به دست بیاوریم.

 

وی با بیان اینکه انجام خدمات چاپی در ایران ارزان‌تر از کشورهای دیگر است، تاکیدکرد: همکاری چاپخانه‌داران و ناشران اربیل عراق با ایران بسیار مقرون به صرفه‌تر از کشورهای دیگر است و اگر مشکلات مرزی و ارزی برطرف شود می‌توانیم درآمدزایی بسیار خوبی داشته باشیم.

 

پنج شنبه, 02 اسفند 1397 ساعت 08:10

 

استاندار قزوین گفت : کارخانه کاغذ الموت با سرمایه گذار جدید احیا می‌شود.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از صدا و سیما، استاندار در جلسه ستاد سرمایه گذاری گفت: این کارخانه در طول ۶ سال گذشته تعطیلاحیا کارخانه کاغذ الموت بوده، اما در حال حاضر سرمایه گذار جدیدی برای راه اندازی دوباره کارخانه ورود پیدا کرده است.

عبدالمحمد زاهدی افزود: بدهی‌های گذشته این کارخانه، در رایزنی با مسئولان در تهران، در حال رفع شدن است.

وی با اشاره به دستور جلسه امروز در بررسی سرمایه گذاری‌های داخلی و خارجی گفت: ۶ پرونده سرمایه گذاری خارجی مورد ارزیابی قرار گرفته که از بین آن‌ها ۳ تا ۴ واحد آماده بهره برداری هستند و مشکلاتشان باید هر چه سریع‌تر برطرف شود.

استاندار در ادامه افزود: برخی واحد‌ها هم برای واردات کالا‌های خود با مشکل روبه رو هستند که برای رفع این موضوع در تلاش هستیم.

زاهدی اضافه کرد: با کلیات طرح دو مجتمع بین راهی در آزادراه قزوین- رشت هم موافقت شده و برای احداث آن‌ها به سرمایه گذاران مهلت داده شده است.

وی همچنین خبر خوشی هم به کشاورزان داد و گفت: برای ایجاد گلخانه هیچ نیازی به تغییر کاربری زمین نیست و از لحاظ حقوقی هم مشکلی ندارد.

چهارشنبه, 01 اسفند 1397 ساعت 14:32

 

رئیس کمیسیون صنایع اتاق و رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا نبود نظارت، معضلات ترخیص کالا از گمرک و همچنین تحریم را از مهم‌ترین دلایل گرانی کاغذ دانست.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از فارس، گزارش‌ها و مصاحبه‌های مختلفی قبلاً در این زمینه انجام داده اما امروز علل این عدم نظارت را از ابوالفضل روغنی گلپایگانی رئیس کمیسیون صنایع اتاق و رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا جویا شدیم. آنچه در ادامه می آید متن کامل مصاحبه با رئیس کمیسیون صنایع اتاق و رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا است.

وی اظهار داشت: دلیل کمبود و گرانی کاغذ تعارضی است که در تامین و تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی وجود دارد، دولت مصوب کرده که ارز ۴۲۰۰ تومانی بدهد تا کاغذ مطبوعات و کتاب تامین شود.

روغنی در بخش دیگری از سخنانش ابراز داشت: دولت قصدش تخصیص است، اما منابع در اختیار وجود ندارد، الان داریم کالاهایی که چندین ماه است ثبت سفارش شده اما تامین اعتبار برای این کالا با مشکلاتی همراه است، بنابراین زمینه واردات کاغذ به شدت کم شده است.

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنانش درباره اینکه چرا تولید کنندگان داخلی کمک نمی‌کنند، قیمت کاغذ در بازار چند برابر شده تصریح کرد: ما طی سال‌های گذشته مدام این مطلب را یادآور شدیم حتی خبرگزاری فارس هم طی سال‌های گذشته در این راستا همراهی خوبی با تولیدکنندگان صورت داد اما برای تولید کنندگان ما فضا و مسیر مناسبی برای توسعه و گسترش کارشان وجود نداشت. بنابراین تولید داخل بدلیل عدم حمایت در گذشته ناکام بود،الان اگر تولیدکننده ای بخواهد تولید کند مستلزم واردات است. باز هم بحث تخصیص و تامین ارز در این مسیر پیش می‌آید، اما بحث دوم تحریم است. ممکن است تامین و تخصیص صورت گیرد، اما کشورهای اروپایی با ما کار نمی‌کنند و بحث تحریم پیش می‌آید و کارخانجات داخلی که قصد تولید داشتند آنها هم امکان تولید ندارند.

روغنی کنترل‌های آسیب زننده را مسئله دیگر دانست و خاطر نشان کرد: اینکه دولت ارز تخصیص داده و آن را تامین هم کرده درست،‌ دولت تا اینجا کنترل‌هایی داشته، اما نظارتی در عمده و خرده فروشی نظارتی وجود ندارد، چون ارز ۴۲۰۰ تخصیص می‌دهیم باید دولت تا انتها کنترل را انجام دهد. اینکه کسی که ارز گرفته و وارد کرده با قیمت مناسب عرضه می‌کند، تاثیرگذار است. این در حالی است که  شبکه‌های مویرگی قیمتای دیگری می‌گویند.

وی افزود: پیشنهاد من این است دولت اجازه دهد با ارز آزاد نیمایی ثبت سفارش صورت گیرد. باید به واردکنندگان اجازه واردات بدهند در این صورت وفور کاغذ در بازار را خواهیم داشت. الان مصرف‌کنندگان از دو مسئله رنج می‌برند، اول اینکه کاغذی در بازار وجود ندارد نکته دوم گرانی بیش از حد است، اما واردات با ارز نیمایی موجب شکسته شدن قیمت‌ها خواهد شد.

رئیس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا در پایان یادآور شد، الان توان تولید در داخل کشور وجود ندارد که تولید کرده و در اختیار مصرف کننده قرار دهیم، چون در گذشته حمایتهای لازم صورت نگرفته است؛ از سوی دیگر کسانی که ارز را دریافت کرده‌اند اینها بارهایشان مدتهاست در گمرک گیر افتاده‌اند. خود تحریمی بدتر از تحریم است. بنابراین سازمانها به حدی شرایط را سخت کرده‌اند که مسیر واردات هم با معضلات همراه شده است.

چهارشنبه, 01 اسفند 1397 ساعت 11:15

 

نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه بازار صادراتی مطمئن دغدغه ای اساسی تولیدکنندگان عسل است،گفت:  صنعت بسته بندی کلید اساسی جهانی شدن عسل ایرانی در بازار بین المللی است.

 به گزارش چاپ ونشر به نقل از خانه ملت، بشیرخالقی درباره وضعیت تولید عسل در کشور،گفت: وضعیت تولیدکنندگان عسل که نقش بسزایی در تولید این کالای بسیار حیاتی دارند نیازمندحمایتهای کاربردی ویژه است تا این افراد بتوانندبدون دغدغه بازار فروش در  چرخه تولید حضورداشته باشند.

  نماینده مردم خلخال وکوثردر مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: برای بهبود وضعیت تولید کنندگان عسل یکی از راهکارهای اساسی مولد این است که بازاریابی بین المللی وداخلی  عسل  همسو با  توسعه صنعت بسته بندی در کشور در دستور کارقرار بگیرد تا بتوان علاوه بر ایجاد  فرصتهای  اشتغال پایدار برای کشور ارزآوری را نیزبه همراه آورد.

 

برای بهبود بازار تولیدکنندگان عسل نباید تنها به بازار داخلی اکتفاکرد

وی ادامه داد:برای بهبود بازار تولیدکنندگان عسل نباید تنها به بازار داخلی اکتفا کرد و این در  حالی استکه برای ماندگاری تولید کنندگان عسل در چرخه تولید بومی نباید تنها به بازار داخلی و بومی دلخوش بود بلکه  باید  با نظم اقصادی بازار صادراتی  عسل را نیز  ایجاد کرد.

خالقی افزود:یکی از مشکلات اساسی؛ تولید کنندگان عسل، عدم بیمه به عنوان خدمات پشتیبانی آینده محور است بنابراین باید تولید کنندگان عسل، حداقل خود را  در مسیر پوشش  بیمه خویش فرما قرار بدهند تا در زمان  نیاز  بتوانند حداقل از خدمات درمانی استفاده  بهینه کنند.

 

بازار صادراتی مطمئن دغدغه ی اساسی تولید کنندگان عسل

 عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه بازار صادراتی مطمئن دغدغه‌ای اساسی تولید کنندگان عسل است تا نه تنها محصول بر روی دست تولید کنندگان داخلی نماند بلکه در بازار صادراتی و بین المللی به جایگاه واقعی اش نیز برسد یادآورشد: افزایش سرانه سلامت تغذیه جامعه با ورود عسل به سبد غذایی کشور امکان پذیر است

چهارشنبه, 01 اسفند 1397 ساعت 10:55

 

در دنیای در حال پیشرفت و مدرنیزه امروز بسته‌بندی یکی از مهم‌ترین مواردی که باعث جذابیت یک محصول می‌شود، بسته‌بندی آن است. در مطلب زیر نمونه‌هایی از بسته‌بندی چای نشان داده شده است.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از نوش آنلاین، چای که عمدتا در شرق آسیا کشت می‌شود پس از آب از پرطرفدارترین نوشیدنی‌ها بوده و به دلیل داشتن کافئین تا حدودی باعث نشاط می‌شود و پس از نوشیدن آن حس می‌کنید خستگی شما برطرف شده است.

در دنیای مدرن امروز که تنوع محصولات نوشیدنی بسیار زیاد است، یکی از مهم‌ترین مواردی که باعث جذابیت یک محصول می‌شود بسته‌بندی آن است. ازاین‌رو این تنها چای نیست که برای قرن‌ها محبوب شده است، بلکه بسته‌بندی آن نیز تأثیر داشته و تاکنون آن را بسیار ویژه ساخته است. در زیر چند نمونه از بسته‌های مدرن چای نشان داده شده است.

چهارشنبه, 01 اسفند 1397 ساعت 08:57

 

اسپانیا و امارات با خرید ۵۰ درصد زعفران ایران در صدر مشتریان زعفران صادراتی ایران قرار دارند که پس از انجام تغییراتی در بسته بندی و بعضاً کیفیت، آن را به کشورهای دیگر صادر می کنند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از مشرق، فرزاد سحر خیز عضو هیأت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان، اظهار کرد: اسپانیا زعفران ایران را به صورت فله خریداری و پس از بسته بندی مجدد آن را به عنوان " زعفران اسپانیایی" صادر می‌کند. به همین جهت است که اسپانیا را بزرگترین صادرکننده زعفران دنیا می‌شناسند. امارات نیز زعفران ایرانی را به صورت روزانه و هفتگی توسط دلالان و تجار غیر حرفه‌ای خریداری می‌کند و پس از مخلوط کردن با ناخالصی، به صورت عمده با بسته‌بندی‌های ایرانی و حتی با علامت استاندارد ایران، زعفران مخلوط شده و نامرغوب را به کشورهای حوزه خلیج فارس، آفریقا و چین می‌فروشد.

وی با شاره به اینکه بعد از اسپانیا و امارات، چین بزرگترین خریدار زعفران فله ایرانی است افزود: افغانستان از دیگر مشتریان زعفران فله ایرانی است که به عنوان رقیب آینده ایران تلقی می‌شود. افغانستان با خرید زعفران از ایران و فروش آن به عنوان زعفران افغانی، تجارت این زعفران را در دنیا آغاز کرده است.

سحر خیز، عربستان و قطر را نیز جزو خریداران عمده زعفران بسته بندی ایران دانست و گفت: مردم کشورهای عربی به دلیل رفت و آمد زیاد به ایران با کیفیت زعفران ایرانی آشنا شده‌اند و تمایل خریدشان به این محصول به نسبت زعفران اسپانیایی روز به روز بیشتر می‌شود.

فرزاد سحر خیز با اشاره به سابقه تولید و همچنین پشتوانه کیفیت زعفران در ایران گفت: با راه اندازی واحد تخصصی بازرگانی خارجی و استراتژی فروش، صادرات زعفران بسته بندی تحت نام ایران را به سایر کشورها در دستور کار خود قرار داده‌ایم. بسته بندی زعفران طبق درخواست مشتری بین المللی و به عبارتی به صورت سفارشی تولید شده و به مقصد ارسال می‌شود. بعد از زعفران، دو محصول چای زعفرانی و نبات زعفرانی که تولید اختصاصی کشور ایران است، بیشترین محصولات صادراتی این شرکت به حساب می‌آید.

وی افزود: با بررسی آمار صادرات زعفران مشاهده می‌شود که تنها ۵ درصد از کل زعفران صادراتی کشور اختصاص به بسته بندی‌های زیر ۱۰ گرم ویژه مصرف کنندگان نهایی و مراکز خرده فروشی دارد و ۹۵ درصد باقیمانده، در بسته‌های بالای ۱۰ گرم و عمدتاً نیم و یک کیلو صادر می‌شود. در حال حاضر، با توجه به رعایت استاندارد در تولید و بسته بندی زعفران، انعطاف در بسته بندی سفارشات خارجی، بسته بندی‌های لوکس، ارائه خدمات مطلوب و استانداردهای بازارهای بین المللی توانسته‌ایم سهم خود را در صادرات زعفران بسته بندی ایرانی افزایش دهیم؛ به طوری که در حال حاضر ۴۵ درصد از حجم کل صادرات به بسته بندی‌های زیر ۱۰ گرم اختصاص دارد و این سهم سال به سال در حال افزایش است.

بر اساس این گزارش، تولید زعفران بسته به شرایط کشاورزی و آب و هوایی کشورمان بین ۲۰۰ الی ۳۰۰ تن در سال است که این حجم تولید، ایران را در صدر تولید کنندگان زعفران جهان قرار داده است.

چهارشنبه, 01 اسفند 1397 ساعت 08:30

 

در آستانه سال نو، ناشران از مردم می‌خواهند به جای سررسید، کتاب را به عنوان هدیه نوروزی انتخاب کنند

نمایشگاه کتاب یزد با استقبال مردم و خانواده‌ها از ممنوعیت عرضه کتاب‌های کمک درسی و حمایت ناشران ار خرید کتاب به جای اهدای سررسیدهای سال نو همراه بوده است.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از (ایبنا)، یازدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب و مطبوعات یزد که با حضور بیش از 750 ناشر در 320 غرفه در محل دائمی نمایشگاه‌های استان یزد در حال برگزاری است، روزهای آغازین خود را همراه با واکنش‌ها و حاشیه‌های مختلفی سپری کرد.

در ابتدای ورودی این نمایشگاه، تصاویری از پیروزی انقلاب اسلامی و چهره‌های تاثیرگذار یزد در انقلاب در معرض دید علاقمندان قرار گرفته که نشان دهنده حضور پرشور مردم در آن دوران است. این تصاویر همزمان با آغاز چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی از آرشیو اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد خارج شده و قرار است در گام‌های بعدی کتاب‌ها، فیلم‌ها و دست نوشته‌های بیشتری هم رونمایی شود.

این نمایشگاه در 6 راهرو ساماندهی شده است که بخش‌های عمومی، دانشگاهی، تخصصی کودک و نوجوان از جمله این راهروها است و مخاطبین بسته به علاقمندی خود به این بخش‌ها مراجعه می‌کنند.

 

ناشران با کاهش قیمت‌های خود از علاقمندان به کتاب حمایت می‌کنند

سعیدی مسئول غرفه انتشارات کاردستی از تهران، که در این نمایشگاه شرکت کرده است به خبرنگار ایبنا گفت: ما ناشر تخصصی کودک و مهارت و کاردستی هستیم و در زمینه هوش و خلاقیت کتاب‌های متنوعی را در معرض دید علاقمندان قرار داده ایم.

وی افزود: از استقبال مردم یزد از نمایشگاه و غرفه‌های تخصصی کودک خوشحال خواهیم شد و اگرچه قیمت‌های مواد اولیه تولید کتاب مانند کاغذ افزایش‌های بی‌رویه‌ای داشته است اما سعی می‌کنیم کتاب‌هایمان را با قیمت‌های پایین ارائه کنیم تا مخاطبین ما بتوانند از ما خرید کنند.

این ناشر تخصصی ادامه داد: مسئولان می‌توانند با تبلیغات مفید و کاهش قیمت‌ها و افزایش تخفیف خرید کتاب، در جهت جذب مردم گام بردارند که امیدواریم این اتفاق صورت گیرد. هرچند این قیمت‌ها روند رو به رشدی داشته و تبدیل به عاملی در جهت کاهش حضور مردم در این نمایشگاه‌ها شده، اما انتشاراتی‌های مختلف، می‌توانند با کاهش قیمت‌های خود به نحوی از مردم حمایت کرده و آنها را به خرید ترغیب کنند.

 

حمایت از خرید و اهدای کتاب جایگزین اهدای سررسیدهای سال نو شود

نیکوروش مدیر پیشکسوت یک موسسه انتشاراتی به همین نام نیز به خبرنگار ایبنا گفت: انتشارات نیکوروش تاکنون در تمامی دوره‌های نمایشگاه کتاب یزد حضور داشته و در این دوره هم به همراه کتابفروشی خود، به نمایشگاه آمده است.

این ناشر یزدی بیان کرد: اگرچه قیمت کاغذ بالا رفته و باعث کاهش حضور مردم در نمایشگاه شده است اما همچنان بخشی از مردم علاقه خود را به مطالعه حفظ کرده‌اند و در این نمایشگاه حضور پیدا می‌کنند.

وی گفت: اگرچه مردم این روزها درگیر خرید شب عید هستند اما ما باید با تبلیغات و فرهنگسازی، کاری کنیم که کتاب هم در سبد خرید مردم در شب عید، قرار گیرد و به جای برخی از هزینه‌های بی‌رویه، به خرید و مطالعه کتاب بپردازیم.

نیکوروش گفت: یکی از این هزینه‌های بی رویه، خرید و هدیه سررسیدها با هزینه‌های میلیونی است که ما در انتشارات و کتابفروشی خود سعی کرده‌ایم تا این افراد را به خرید و هدیه کتاب به جای سر رسید ترغیب کنیم.

روزبهانی مسئول باجه بانک شهر در یازدهمین نمایشگاه کتاب یزد نیز در این خصوص به خبرنگار ایبنا گفت: امسال ما شاهد دو تفاوت عمده در نمایشگاه کتاب یزد بوده‌ایم که کاهش تخفیف کتاب‌ها از 30 به 20 درصد و حدف انتشاراتی‌های کمک درسی، از جمله این تفاوت‌ها است.

وی گفت: هرچند این دو مساله در روزهای اول نمایشگاه بر حضور مردم تاثیرگذار بود اما روز به روز این حضور مردم پررنگ‌تر شده و امیدواریم مردم بتوانند از مابقی کتاب‌های عرضه شده در نمایشگاه به خوبی استفاده کنند.

این مسئول ادامه داد: بن‌های ارائه شده به لحاظ مبلغی 11 میلیارد ریال است که نسبت به سال گذشته، افزایش یک میلیارد ریالی داشته اما با توجه به محدودیت‌ها و کاهش سقف تخفیفات، ایده‌آل نبوده است.

سیدخلف حوتی نژاد معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد نیز در این رابطه به خبرنگار ایبنا گفت: با توجه به آمار ارائه شده، ما شاهد استقبال بیشتر مردم نسبت به سال گذشته از نمایشگاه کتاب یزد بوده‌ایم.

وی افزود: ما امسال در این نمایشگاه، کتاب‌ها و ناشران کمک درسی را حذف کردیم و پیش بینی اعتراضات مختلفی در این زمینه داشتیم اما خوشبختانه این امر مورد استقبال مخاطبین قرار گرفت و حضور مردم به نسبت گذشته کمتر نشده است.

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد یادآور شد: خیلی از خانواده‌ها خوشحال هستند که انتشارات کتاب‌های کمک درسی در نمایشگاه نیست زیرا می‌توانند علاوه بر کتاب‌های آموزشی به خرید و مطالعه کتاب‌های عمومی نیز ترغیب شوند.

حوتی‌نژاد بیان کرد: ما باید صبر کنیم و ببینیم با اتمام دانشگاه و ارزیابی و نظرسنجی‌ها چه اتفاقی در سطح نمایشگاه کتاب یزد افتاده است.

صفحه1 از721

درباره چاپ و نشر

چاپ و نشر ،پرتیراژترین نشریه چاپ کشور

منوی اصلی