مدير01

مدير01

شنبه, 27 مرداد 1397 ساعت 08:50

 

تحلیلگران اقتصادی معتقدند یکی از برگ برنده‌های سیاست‌های جدید، در نظر گرفتن نقش جدی، فعال و تقریبا با مکانیسم بازار آزاد برای بازار ثانویه ارز است؛ اگرچه با توجه به تحریم‌های سه ماه آینده، احتمالا امکان صادرات فرآورده‌های پتروشیمی، فلزات و... مانند قبل ادامه نخواهد داشت.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از خبر آنلاین سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان، بانک مرکزی از بسته ارزی رونمایی کرد. بسته‌ای که دومین واکنش دولت برای مهار و کنترل نوسان بازار ارز در سال جاری است. واکنش اول که در فروردین ماه انجام شد، با تثبیت نرخ ارز بر روی 4200 تومان و ابلاغ بخشنامه‌های متعدد بود و در نهایت نتوانست آرامش را در بازار حکمفرما کند.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرآنلاین ،دولت در گذشته سعی کرده نرخ رسمی ارز را نسبتا ثابت نگه دارد و از آن به عنوان اهرم کنترل تورم استفاده کند تا این‌که عدم تعادل در عرضه و تقاضای ارز باعث جهش نرخ در بازار آزاد شده و کار به بحران کشیده شد. بروز این گونه عدم تعادل‌ها در برخی اوقات به دلیل پایین آمدن درآمدهای نفتی بوده که به دنبال خود افزایش نرخ ارز را به دنبال داشته است. ولیکن بانک مرکزی به خاطر نگرانی از تورم تا حد ممکن جلوی رشد قیمت دلار را با استفاده از ذخایر ارزی‌اش می‌گرفت. اما در مواقعی که بانک مرکزی با کمبود ذخایر ارزی مواجه می‌شد، مجبور به تشدید سیاست تثبیت نسبی نرخ ارز می‌شد؛ به این دلیل که این انتظار در اقتصاد تقویت می‌شد که خیلی زود بانک مرکزی مجبور به قبول افزایش نرخ ارز شود. در نتیجه تقاضا در بازار بالاتر رفته و عرضه پایین‌تر می‌آمد و بازگرداندن تعادل به بازار مشکل می‌شود.

نکته مثبت بسته جدید ارزی

به نظر می‌رسد این بسته حاصل اجماع نظراتی است که در 3 ماه گذشته در مورد حل مشکل ارزی مطرح شده است. این نکته مثبتی است که با اظهارنظرهای مختلف بررسی شده است و در نهایت مواردی که همه روی آن اجماع نظر داشته‌اند در این بسته ارائه شده است. یکی از مواردی که اجماع کلی روی آن به وجود آمده بود، تخصیص ارز دولتی به کالاهای اساسی است. البته در مورد حجم تخصیص نظرات مختلفی وجود دارد که باید به آن دقت بیشتری شود.

از دیگر مواردی که در این بسته رونمایی شده است، بازگشایی صرافی‌هاست. این که دولتی‌ها پذیرفته‌اند و صرافی‌ها باید باز باشند و قاچاق بودن ارز تنها سبب ایجاد ریسک و هزینه بیشر خواهد شد. همچنین در مورد ارز مسافرتی نیز این‌که پذیرفته شد نباید ارز دولتی استفاده شود و در نهایت برای حل بحران کنونی به بازار دوم نیاز است که کشف قیمت در آن انجام شود، نکته قابل توجهی است.

به نظر می‌رسد برخلاف فروردین ماه که اکثر کارشناسان در همان روز اول با آنچه دولت اعلام کرد، مخالفت داشتند، این بار رضایت کلی در مورد این بسته وجود دارد. شاید برای اولین بار بود که دولت و بانک مرکزی پذیرفتند که اگر به هر دلیل ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی متلاطم شده است، سیاست بگیر و ببند و دراز کردن انگشت اشاره به سمت و سوی آدرس‌های غلط، فایده‌ای ندارد. بلکه برعکس، پذیرفتن حق مردم برای متنوع‌سازی سبد دارایی‌های خود و داشتن طلا و ارزهای خارجی در این سبد، از انتظارات عمومی برای تورم ارز کاسته و التهاب تقاضا را التیام می‌بخشد. در واقع این دولت است که با سیاست‌های خود در تصمیم‌سازی فعالان اقتصادی اثرگذاری می‌کند.

بر این اساس، نمی توان فعالان بازار و خانوارها را برای تصمیمات عقلانی شان شماتت کرد، بلکه باید سیاست‌ها را به گونه‌ای تنظیم کرد که بین تصمیم بهینه آنها و مصالح اقتصاد کلان و نظام مالی کشور، حداکثر اشتراک به وجود آید.

برگ برنده سیاست جدید

یکی از برگ برنده‌های سیاست‌های جدید، در نظر گرفتن نقش جدی، فعال و تقریبا با مکانیسم بازار آزاد برای بازار ثانویه ارز است. اگرچه با توجه به تحریم‌های سه ماه آینده، احتمالا امکان صادرات فرآورده‌های پتروشیمی، فلزات و... مانند قبل ادامه نخواهد داشت. از سوی دیگر، ارز حاصل از صادرات همان مقادیر فروخته شده نیز به راحتی در سیستم بانکی روان نخواهد شد. باید حواسمان به این موضوع باشد که امکان گردش منابع نزدیک به 40 میلیارد دلار ارز صادراتی فراورده‌های پتروشمی و فولادی‌ها به این راحتی‌ها تحقق نخواهد یافت.

با توجه به اعمال تحریم‌ها، حواله‌های ارزی در بخش واحد تطبیقی بانک‌های خارجی با سختی‌های بیشتری همراه خواهد شد. در چنین شرایطی کار کردن با ایرانی‌ها، برای بانک‌ها و شرکت‌های خارجی با ترس و ابهام‌هایی همراه خواهد شد. به همین دلایل محدود، فعالیت و صادرات پتروشیمی‌ها کمتر خواهد شد. پس به جاست که دولت خیلی امیدوارانه به بازگشت ارز صادراتی پتروشیمی‌ها نگاه نکنند و واقعیت‌های احتمالی را با دقت بیشتری رصد کنند.

در شرایط پیش رو اگر پتروشیمی‌ها بتوانند محصولات خود را بفروشند، ولی به احتمال زیاد برای عرضه ارز به داخل کشور و بازار ثانویه دچار مشکلاتی خواهند شد. در حال حاضر نیز بیشتر جابه جایی ارزهای پتروشیمی‌ها در دست واسطه‌ها است و چنانچه در دوران تحریم، آمریکا این کانال‌های مالی را شناسایی کند، مشکلات جابه جایی ارز بیشتر خواهد شد.

طرحی برای شرایط عادی؟

نکته دیگر این است که طراحی این بسته بیشتر برای شرایط عادی بوده، اما مطمئنا اجرای آن در دوران تحریم‌ها با سختی‌هایی همراه خواهد بود. پذیرش نرخ آزاد ارز علاوه بر کمک به بهبود شرایط اقتصادی، باعث کاهش خروج سرمایه از اقتصاد می‌شود. در صورتی که چشم‌انداز کاهش ارزش پول ملی وجود داشته باشد، اغلب فعالان اقتصادی برای حفظ قدرت خرید خود تبدیل دارایی‌های داخلی به خارجی را مورد بررسی قرار می‌دهند. در صورتی که ارزش پول ملی کاهش یابد و کاهش ارزی بیشتر متصور نباشد، تبدیل دارایی‌های داخلی به دارایی خارجی توجیه اقتصادی ندارد و بدین صورت از خروج سرمایه جلوگیری می‌شود.

آزادی فعالیت برای همه افراد موجب تعمیق بازار ارز می‌شود و ضربه‌پذیری بازار را در مقابل شرکای خارجی افزایش می‌دهد. وجود بازیگران مختلف در بازار دارایی با ایجاد پویایی موجب باثبات شدن بازار می‌شود. حضور صادرکنندگان و صرافی‌ها در شرایط کنونی ظرفیتی است که باید بیشتر تقویت شود. در صورت قطع روابط کارگزاری بانک‌های ایرانی به واسطه تحریم‌ها، صرافی‌ها می‌توانند بخشی از این کاستی را جبران کنند. در تحریم‌های گذشته فعالیت صرافی‌ها از آسیب‌پذیری بیشتر اقتصاد جلوگیری کرد. اگر سیاست‌های اقتصادی به درستی اجرا شوند، خود بازار زحمت ادامه کار را خواهد کشید و مخاطبان هر سیاست به خوبی آن را اجرایی خواهند کرد و اثرات مثبت آن را آرام آرام می‌توان در جامعه دید.

شنبه, 27 مرداد 1397 ساعت 08:27

 

 

با از سرگیری تحریم‌ها و شرایط حاکم بر کشور از نظر اقتصادی، برخی از فعالان و کارشناسان معتقد هستند که کسب و کارهای نوپا و مجازی شرایط سختی پیش رو دارند و با مشکلات بیشتری دست به گریبان خواهند بود و حتی امکان ریزش، ادغام و کاهش رشد کسب و کارهای مجازی وجود دارد.

 به گزارش چاپ ونشر به نقل از  اقتصادآنلاین در پی اخباری که از این حوزه کسب و کار در کشور می‌رسد  به سراغ فعالان و کارشناسان این حوزه رفته ایم و ضمن بیان مشکلات از زبان آنان این سؤال را نیز پرسیده شده است که برای برون رفت از این شرایط و کاهش آسیب‌پذیری استارتاپ‌ها چه باید کرد؟

فضای امیدبخش استارتاپ‌ها در کشور

مهدی فقیهی دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری  گفت: درست است که گفته می‌شود استارتاپ‌ها شرایط سختی در پیش رو دارند و بیشتر کسب و کارهای مجازی نگران آینده وضعیت شغلی خود هستند ولی معتقدم که به آن شدتی که گفته می‌شود این اتفاق نخواهد افتاد، چرا که با فضای توسعه‌ای که در کسب و کارهای نوپا در کشور ایجاد شده است، برخلاف بسیاری از بخش‌ها بسیار امیدبخش است. کسب و کارهای نوپا در جاهایی از بازار ورود می‌کنند که بکر و برای تولید کسب و کار مؤثر و خوب است. بنابراین خیلی تحت تأثیر شرایط اقتصادی موجود قرار نخواهند گرفت.

فقیهی با بیان اینکه هرچقدر رو به جلو حرکت می‌کنیم شاهد تحولات بیشتری در حوزه کسب و کارهای نوپا هستیم، افزود: حتی اکنون سرمایه گذارهای داخلی نیز برای سرمایه‌گذاری در این عرصه بیشتر از قبل رغبت نشان می‌دهند و این اتفاق، نوید خوبی برای آینده می‌دهد. اکنون دیگر کسب و کارهای نوپا به بلوغی رسیده‌اند که سرمایه گذارهای داخلی نیز در این حوزه ورود و خلأها را جبران می‌کنند.

وی پرداخت‌ها و خریدهای خارجی را در شرایط کنونی برای استارتاپ‌ها دشوار عنوان کرد و گفت: مشکل پرداخت‌ها نیز فقط مختص به استارتاپ‌ها نیست، بلکه تمام بخش‌های صنعت و کسب کارهای موجود در کشور را شامل می‌شود ولی باز می‌گویم اثرات منفی تحریم‌ها در حوزه کسب و کارهای نوپا کمتر از کسب و کارهای سنتی است.

وی در ادامه به بحث تثبیت نرخ ارز نیز اشاره کرد و گفت: اگر نرخ ارز در داخل کشور ثبات پیدا کند استارتاپ‌ها از نظر مالی می‌توانند برنامه‌ریزی کنند و اوضاع بهتری را رقم بزنند هر چند خبرهای خوبی نیز در این زمینه در راه است و می‌توان به آینده استارتاپ‌ها امیدوار‌تر بود.

جایگزین کردن محصولات داخلی به جای خارجی

افشین کلاهی رئیس کمیسیون جوانان، کارآفرینی و کسب و کارهای نوین اتاق بازرگانی ایران نیز گفت: آینده کسب و کارهای مجازی که در برنامه کاری (business plan) خود ارائه خدمات به داخل کشور را هدف قرار داده‌اند و سطح فناوری بالایی هم ندارند کمتر دچار چالش خواهد شد. بعضی از شرکت‌ها هم می‌توانند با تبدیل این تهدید به فرصت تلاش کنند تا جایگزین مناسبی برای محصولات خارجی که از بازار ایران حذف می‌شوند، ارائه کنند.

کلاهی افزود: مهم‌ترین مشکل شرکت‌های فناوری و استارتاپ‌ها تأمین مواد اولیه، قطعات و نرم افزار خواهد بود. از سوی دیگر نه تنها ارتباط با فناوری و بازار خارج از کشور قطع، بلکه راهکارهای جذب سرمایه از سوی سرمایه‌گذاران خارجی حذف خواهد شد. به عبارتی باید گفت در تمام مراحل فعالیت از تأمین سرمایه، طراحی و تولید، تا بازاریابی و فروش مشکل خواهیم داشت.

 

وی مشکل نرخ ارز را چالش دیگری برای شرکت‌های فناوری و استارتاپ‌ها عنوان کرد و گفت: این چالش به مشکلات فعالان اقتصادی اضافه شده که در اثر سیاست‌های نادرست تبدیل به کلاف سردرگم شده است و بسته ارائه شده از سوی بانک مرکزی در بهترین حالت شاید بتواند چالش این بخش را کمتر کند.

کلاهی تنها راه حل منطقی برای برون رفت از این شرایط کنونی را مذاکره دانست و گفت: برای مشکلات سیاسی که حوزه اقتصادی را تهدید می‌کنند راه حل اقتصادی وجود ندارد و سیاست باید آن را حل کند.

مدیریت مالی استارتاپ‌ها با تثبیت نرخ ارز

رضا الفت نسب سخنگوی کسب و کارهای مجازی نیز  گفت: در سال‌های گذشته در حوزه استارتاپ‌ها و کسب و کارهای مجازی سرمایه‌ها بیشتر از سوی سرمایه گذارهای خارجی تأمین شده که اکنون با محدودیت‌هایی مواجه شده است. سرمایه‌گذاران خارجی به‌دلیل شروع مجدد تحریم‌ها تمایل کمتری به سرمایه‌گذاری در کشور بخصوص در حوزه کسب و کارهای آنلاین که جزء سرمایه گذاری‌های پرخطر هست، خواهند داشت.

الفت نسب با بیان اینکه اقتصاد کشور در حال کوچک شدن است و هزینه‌ها بیشتر از قبل به سمت ضروریات زندگی سوق داده می‌شود، افزود: وقتی اقتصاد کوچک شود تمام بازار اعم از سنتی و نوپا را در بر می‌گیرد. بنابراین حجم کسب و کارهای مجازی نیز بشدت با روند رو به نزول و کمبود نقدینگی روبه‌رو شده است بنابراین آنها تلاش می‌کنند که زنده بمانند. استارتاپ‌ها در سال‌جاری و حتی سال آینده نباید منتظر تزریق نقدینگی جدید به مجموعه خود باشند.

وی درباره برون رفت از شرایط کنونی و پیش رو نیز گفت: اول اینکه کسب و کارهای مجازی باید هزینه‌های خود را کاهش دهند از سوی دیگر باید شرایط اقتصادی مانند نرخ ارز تثبیت شود تا حداقل استارتاپ‌ها بتوانند برنامه‌ریزی کنند. چون در غیر این صورت کسب و کارها مجبور می‌شوند نه تنها تعدیل نیرو داشته باشند بلکه کسب و کار خود را تعطیل کنند. البته خبرهای خوبی درباره بحث مدیریت اقتصادی از دولت اعلام شده که هر چه سریعتر عملی شود می‌تواند به تثبیت اوضاع کمک کند.

حل مشکل استارتاپ‌ها با بسته جدید بانک مرکزی

نوید بهرنگی یکی از فعالان حوزه استارتاپی کشور نیز  گفت: در شرایط کنونی و در بحث خریدها و مراودات با کشورهای خارجی دچار مشکل شده‌ایم البته این کار را اکنون با واسطه انجام می‌دهیم ولی به نظر می‌رسد که باید نقل و انتقال‌های مالی از طریق صرافی‌ها سریعتر صورت بگیرد. البته این موضوع در بسته جدید بانک مرکزی گنجانده شده است، از این‌رو فکر می‌کنم تا حدودی بحث نقل و انتقال‌ها نیز حل شود.

وی افزود: از سوی دیگر نبود تثبیت در قیمت ارز خود باعث شده است که مشکلات دیگری در برنامه‌های مالی ایجاد شود؛ اگر این بخش نیز به ثبات برسد می‌توان بهتر برنامه‌ریزی کرد.

هومن حیدری دیگر فعال در حوزه استارتاپ نیز به بحث عدم ثبات اشاره کرد و گفت: عدم ثبات در بازار چشم‌انداز را از ما گرفته است و نمی‌توانیم برای آینده برنامه‌ریزی کنیم. با نبود ثبات، سرمایه گذارها نیز به بخش سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها ورود نمی‌کنند بنابراین امیدواریم بازار به ثبات برسد تا بتوان برای بقا تلاش کرد.

حیدری افزود: با بحث تحریم‌ها دیگر کشورها از ارائه سرویس و تکنولوژی به ما خودداری می‌کنند از این‌رو باید از نمونه‌های ایرانی هرچند کیفیت پایین تری دارند، استفاده کنیم.

میلاد جهاندار یکی از فعالان در حوزه کسب و کارهای نوین نیز  گفت: اقتصاد زنجیره و شبکه‌ای متصل به هم است بنابراین وقتی شرایط اضطراری و سخت در هر کشوری به وجود آید برای همه فعالان بازار آن اعم از سنتی و نوپا نیز صدق می‌کند و شرایط یکسان است. استارتاپ‌ها نیز عضوی از این زنجیره و شبکه اقتصادی کشور هستند بنابراین از سختی‌ها و اوضاع ناپایدار اقتصادی در امان نمی‌مانند.

جهاندار افزود: در شرایط بحران همه برای بقا تلاش می‌کنند ولی از آنجایی که اگر اقتصاد را به خانواده‌ای تشبیه کنیم، استارتاپ‌ها کودکان آن هستند که ضعیف‌تر بوده و آسیب پذیرترند. به‌عبارتی استارتاپ‌ها در کنار شرکت‌های بزرگ احتمال بقای کمتری دارند ولی اگر این بخش آسیب پذیر ضربه ببیند امید و آینده را به‌صورت جدی به‌چالش خواهد کشید.

این فعال حوزه پرداخت فین تک‌ها، درباره اینکه برای برون رفت از این شرایط چه باید کرد، گفت: باید این واقعیت را پذیرفت که اقتصاد ما به اصلاحات آشکار و عمیقی نیاز دارد و انجام اصلاحات هم به آسانی میسر نمی‌شود. باید اصل بهره‌وری و اقتصادی محوربودن را رعایت و سعی کنیم منابع باقی مانده به هدر نرود.

 

عضو هیئت رییسه اتاق ایران :

قیمت کاغذ همچنان در صدر

شنبه, 27 مرداد 1397 ساعت 08:15

 

کرمانشاه_عضو هیئت رییسه اتاق بازرگانی ایران گفت: به رغم اینکه از روز نخست دلار دولتی به کاغذ تعلق گرفت شاهد رشد قیمت ۱۰۰ تا ۱۲۰ درصدی در کاغذهای مختلف بودیم.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از مهر کیوان کاشفی درباره وضعیت تامین کاغذ اظهار داشت: مواد اولیه بسیاری از چاپخانه‌ها که در چاپ کتاب و تبلیغات فعالیت دارند و هم در حوزه روزنامه ها و نشریات و نیز بسته بندی و کارتن، کاغذ است.

وی افزود: به رغم فعالیت چند کارخانه در سطح کشور در بهترین حالت ۲۰ تا ۳۰ درصد میزان مصرف مورد نیاز کشور از داخل تامین می شود که البته آن هم وابسته به خمیر کاغذ است و عمدتا وابسته به واردات است.

رییس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه گفت: با وضعیتی که در مسائل ارزی به وجود آمده به رغم اینکه از روز نخست دلار دولتی به کاغذ تعلق گرفت شاهد رشد قیمت ۱۰۰ تا ۱۲۰ درصدی در کاغذهای مختلف بودیم و همچنین برخی کاغذها مثل کاغذ گلاسه برای کارهای رنگی یا خود کاربن بسیار کمیاب است یا فروش نمی رود یا واردات مختل شده و این امر هزینه واحدها را افزایش داده است.

وی علت این افزایش قیمت را در ۲ موضوع دانست و بیان داشت: یکی با توجه به اینکه ثبت سفارشات با وقفه و به صورت قطع و وصل انجام شد روند واردات مختل شده و دیگری سوءاستفاده‌ افرادی است که واردات دارند اما به قیمت بازار آزاد می فروشند یا بسیاری که انبارهای کاغذ دارند اما به دلیل عدم تثبیت قیمت آن را به قیمت عرضه نمی کنند و منتظر این هستند که قیمت چه تغییری می‌کند.

عضو هیئت رییسه اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه مجدد برای واردات کاغذ دلار ۴۲۰۰ تومانی مشخص شده و قرار است دلار با این قیمت معامله شود امیدواریم وضعیت مساعدتر شود.

کاشفی افزود: در استان غیر از یک الی ۲ واحد همچون کارتن سازی که خودشان واردات دارند بقیه واحدها مثل چاپ خانه ها واردات ندارند و به بازار تهران و واردکنندگان تهران وابسته‌اند که با توجه به مشکلاتی که برای آنان پیش آمده به نظر می‌رسد نتوانیم در استان تدبیر خاصی قرار دهیم با این حال سعی شده تعاونی چاپخانه‌ها که در این مدت فعال نبود مجدد راه‌اندازی شود تا شاید خودشان بتوانند نسبت به واردات کاغذ اقدام کنند..

شنبه, 27 مرداد 1397 ساعت 08:03

 

هیئت بدوی رسیدگی به تخلفات ناشران استان تهران با بررسی حدود نیمی از ۲۰ پرونده رسیده به هیئت، احکامی را برای متخلفین صادر کرد که پس از تائید از سوی وزیر ارشاد، به متخلفین ابلاغ شد.

به گزارش چاپ و نشر به نقل از مهر «مهرشاد کاظمی» نماینده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران در هیئت بدوی رسیدگی به تخلفات ناشران این استان از برگزاری دو جلسه این هیئت در روزهای گذشته به منظور رسیدگی به شکایات تعدادی از ناشران تهرانی و همچنین حل اختلافات میان آنها خبر داد و گفت: بر این اساس، احکامی برای متخلفین صادر شده است که پس از تائید از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، به متخلفین ابلاغ شده است.

وی بدون اشاره به جزئیات احکام صادره و با تاکید بر اینکه این احکام قابل تجدیدنظرخواهی است، افزود: برخی از احکام ناظر بر عدم رعایت حق‌التالیف و تجدید چاپ اثر توسط تعدادی از ناشران بوده، برخی هم مربوط به ورثه و اختلافاتی است میان شرکایی که یک طرف آنها فوت کرده است.

معاون امور فرهنگی و رسانه‌ای اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران ادامه داد: در یک مورد هم یک چاپخانه به دلیل چاپ نکردن بخشی از فایل اصلی کتاب و در واقع حذف بخشی از محتوای اثر، متعهد به جبران خسارت از طریق تجدید چاپ نسخه کامل اثر شده است. البته این تخلف، در واقع به صورت سهوی رخ داده و یک زینک از کتاب چاپ نشده است.

کاظمی همچنین با تاکید بر اینکه رویه هیئت بدوی رسیدگی به تخلفات ناشران این استان، عمدتاً با هدف حل اختلافات صورت می‌گیرد و کمتر به صدور حکم تاکید دارد، گفت: در مجموع حدود ۲۰ پرونده به این هیئت واصل شده است که ۱۰ تا ۱۲ پرونده در حال رسیدگی است و معمولاً هم پس از چندین جلسه که در هیئت رسیدگی به تخلفات ناشران استان تهران برگزار می‌شود، تعیین تکلیف می‌شوند.

نماینده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران در هیئت بدوی رسیدگی به تخلفات ناشران این استان با اشاره به زمانبر بودن رسیدگی به پرونده‌های مورد اشاره، دلیل آن را نیاز به مستندات و انجام تحقیقات بیشتر عنوان و ابراز امیدواری کرد که بتوان غالب این پرونده‌ها را در قالب رفع اختلاف به سرانجام رساند

شنبه, 27 مرداد 1397 ساعت 07:53

 

مدیرمسئول نشر «باد» تلاش برای رساندن اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران به جایگاه محوری خود در مناسبات صنفی و اصالت‌آفرینی برای فعالیت‌هایش را در مقطع کنونی ضروری می‌داند.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از مهر، «نیایش سرامی» مدیرمسئول نشر «باد» و کارشناس ارشد EMBA در یادداشتی به بهانه انتخابات پیش روی اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، از لزوم «احیای محوریت، اصالت‌بخشی و تحقق خیر عمومی نشر» به عنوان کارکردهای اصلی این اتحادیه، نوشت. متن این یادداشت در زیر از نظر مخاطبان می‌گذرد:

امروز صنعت نشر ایران گرفتار مشکلات ساختاری، پیچیده و چندوجهی بسیاری است. مشکلاتی که بسیاری‌شان با کاربست تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌های نادرست طی چند دهه بروز یافته‌اند و انباشته شده‌اند و اکنون هم‌آیندی و هم‌افزایی‌شان این صنعت فرهنگی را در کشور تا مرز بحران پیش برده‌ است.

امروز به طور کلی در صنعت نشر ایران نیاز به تغییر پارادایم، برنامه‌ریزی استراتژیک و کاربست راه‌حل‌های نو داریم. اگر مسائل بالا را موشکافانه بنگریم و بررسیم، رد پای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پدید آمدن وضع موجود به روشنی پیداست. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان مهمترین نهاد متولی مربوط به صنعت نشر، طی دهه‌های گذشته با تصمیم‌سازی‌ها، سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌هایش، ناخواسته موجد نابسامانی‌های بسیاری در صنعت نشر ایران شده است.

البته خوشبختانه چند سالی است که نگاه‌ها، حداقل در مقوله حمایت در این وزارتخانه در حال تغییر است. منظور از ارائه چند سطر بالا آن بود که به اختصار نشان دهیم که بیشتر مشکلات صنعت نشر ایران، ساختاری و مربوط به کنش سازمان‌ها و نهادهای بیرون صنف نشر است و بخش عمده‌ای از آن در حوزه فعالیت اتحادیه ناشران و کتابفروشان ایران قرار نمی‌گیرد که البته در این موضوع باید نقش مشورتی اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران احیا شود. اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران باید در آینده بیش از آنچه تاکنون کرده به صورتی ساختارمند، با نهادهای تصمیم‌ساز و برنامه‌ریز گفتگو کند و به آنها مشاوره‌های حرفه‌ای دهد. این مسئولیت با سطح نهادی سازمان اتحادیه‌ است.

اتحادیه نباید مجری تصمیمات و برنامه‌ریزی‌های خطا باشد. واسپاری‌های سال‌های گذشته نتوانسته است به مطلوب بینجامد و گره‌هایی را بازگشاید. اینکه چه کسی مجری یک رخداد باشد، یک بحث است و اینکه وجود و کارکردهای آن رخداد چقدر خیر عمومی را برآورده می‌سازد، نکته‌ای دیگر؛ و البته رخدادی که خیر عمومی را در نظر نگیرد، کژکارکرد است و آسیب‌زا.

یکی از مظاهر واسپاری دولتی طی چند سال گذشته، نمایشگاه کتاب تهران بوده است. به واقع پس از واسپاری در اداره و مدیریت نمایشگاه کتاب تهران، چقدر بهتر عمل شده است؟ صنف در اداره نمایشگاه چقدر بهتر از نهاد دولتی عمل کرده‌ است؟ در مقطع کنونی شیوه برگزاری این نمایشگاه نیاز به تحول دارد. سیاست بلندمدت اتحادیه باید برنامه‌ریزی و رایزنی با مراکز تصمیم‌ساز و برنامه‌ریز برای تبدیل فروشگاه کتاب تهران به همان منظور اولیه‌اش - نمایشگاه کتاب تهران - باشد. اتحادیه باید برای تغییر در وضع موجود و تحول در آن با نهادهای مسئول مذاکره و برنامه‌ریزی کند. بازنگری در مسائلی چون: بزرگی نمایشگاه، مکان نمایشگاه، زمان نمایشگاه، هدفمند کردن یارانه‌ها، ضوابط حضور، جانمایی غرفه‌ها، آئین‌نامه انضباطی و... ضروری است.

اما مشکلاتی که بیشتر مربوط است به کارکرد امروز اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در چند حوزه قابل تعریف است:- اختلافات درونی که در این اتحادیه سربرآورده - ناتوانی این سازمان در تطابق با تغییرات محیطی

- فعالیت تشکل‌های موازی که محوریت اتحادیه را در امور صنفی تهدید کرده‌اند

در وضع خطیر موجود تمام کوشش ما باید معطوف به رساندن اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران به جایگاه محوری‌اش در مناسبات صنفی و اصالت‌آفرینی برای فعالیت‌هایش باشد؛ فعالیت‌هایی که خیر عمومی صنف را نشانه می‌گیرند. وقتی از جایگاه محوری سخن می‌گوییم، منظورمان آن است که بیشترین رخدادهای صنف، تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌های کلان نشر باید زیر نظر اتحادیه‌مان باشد.

پس هدف، بالا بردن تسط اتحادیه‌ بر امور صنفی است و تمرکز بخش وسیعی از امور مرتبط با نشر و کتاب زیر نظر و مدیریت اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران. منظور از اصالت، هویت‌بخشی به هر آن‌ چیزی است که با محوریت اتحادیه انجام می‌شود. در اصالت‌آفرینی به بهره‌وری سازمان نظر داریم. اصالت زیر واژه محوریت تعریف می‌شود. پس در طرح اصول کاری به محوریت نظر داریم و در اجرای آنها به اصالت.

وقتی از خیر عمومی سخن می‌گوئیم، منظور در نظر گرفتن توأمان منافع کوتاه‌مدت و بلندمدت همه کنشگران صنعت نشر در تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها فارغ از جناح‌بندی‌ها و رسته‌های گوناگون نشر است.

یکی از مهم‌ترین آفت‌ها در مناسبات صنفی، بخشی و جزیره‌ای دیدن منافع گروه‌های مختلف بوده است. این نگاه باید جای خود را به یک نگاه کل‌نگر بدهد. نگاهی که پیکره نشر را یک اکوسیستم واحد ببیند. اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران برای دستیابی به جایگاه محوری در مناسبات خرد و کلان صنف، باید اعتماد اعضا را به خود بازسازی کند. اعضا باید از عضویت در آن احساس رضایت کنند تا در کمیسیون‌ها و کارگروه‌ها مشارکت فعال داشته باشند. همچنان‌که توسعه‌ در دنیای امروز جز با مشارکت بیشترین اعضای بهره‌مند از یک سامانه رخ نخواهد داد، حیات صنعت نشر در این زمانه سختی‌ها تنها با مشارکت حداکثری خودمان در امور نشر تداوم خواهد یافت.

توانمندسازی صنف نشر با تکثیر قدرت پدید می‌آید و نه تقسیم نامتوازن آن. در تکثیر قدرت همواره بر سهم نسبی قدرت عاملان یک صنف افزوده می‌شود، در حالی‌که در تقسیم آن ظرف قدرت محدود است و هر کس تلاش دارد سهم بیشتری از منابع محدود برداشت کند. تکثیر قدرت، درک مشترک از دردهای مشترک پدید می‌آورد و همگرایی برای حل مشکلات اما در تقسیم قدرت اتکای هر گروهی به توانایی و پتانسیل اعضای خودش است.

سخن آخر اینکه باید فارغ از مرزبندی‌های موجود ناشران دانشگاهی، ناشران عمومی، ناشران کودک و نوجوان، ناشران آموزشی، ناشران دیجیتال، ناشران مذهبی، ناشران هنری و کارت پستال، ناشران بین‌الملل، کتاب‌فروشان دیجیتال، کتاب‌فروشان چاپی و توزیع‌کنندگان کتاب را چونان یک پیکر واحد دید و فصل مشترک منافع‌شان را تشخیص داد و برای تحقق آن برنامه‌ریزی و اقدام کرد.

شنبه, 27 مرداد 1397 ساعت 07:18

 

یک انتشارات انگلیسی نخستین قرآن مصور ویژه کودکان را چاپ کرد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایکنا به نقل از پایگاه خبری البلاد نت؛ انتشارات تخصصی متون اسلامی در انگلستان قرآن مصور ویژه کودکان را به همت «شرین شریف» صاحب ایده قرآن مصور و با نظارت «عبدالله بن یوسف الجدیع» عضو شورای فتاوی و تحقیقات اروپا چاپ کرد.

این قرآن برای کودکان بالای ۶ سال و با عنوان «اولین قرآن مصور من» منتشره شده و شامل تصاویری در توضیح آیات سوره‌های جزء ۳۰ قرآن است.

شرین شریف درباره این قرآن گفت: معمولا قرآن را با حفظ کردن بدون توجه به مفاهیم آن به کودکان یاد می‌دهند به همین دلیل به فکر انتشار قرآن مصور افتادم تا کودکان بتوانند با دیدن تصاویر مربوط به آیات با مفاهیم آن‌ها نیز آشنا شوند.

 

شنبه, 27 مرداد 1397 ساعت 07:04

 

نویسندگان و ناشران کتاب‌های الکترونیک مزایای بیشتری در تولید کتاب‌های با کیفیتی می‌بینند که اصلاً نسخه چاپی نداشته باشد و ممکن است همین مزایا منجر به انقلابی در صنعت چاپ کتاب شود.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از (ایبنا) به نقل از بی‌بی‌سی، با توجه به تنوع و گوناگونی کسب ‌و کارهایی که صنعت نشر را می‌سازند، تعیین اندازه دقیق این صنعت به سادگی میسر نیست. در فاصله زمانی سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴، انجمن ناشران آمریکا و گروه مطالعاتی موسوم به صنعت کتاب، در مطالعه مشترک‌شان با چنین مشکلی مواجه شدند. این مطالعه نشان داد که مجموع درآمد خالص ناشران کتاب در ایالات متحده طی یک سال از حدود 27 تا نزدیک به ۲۸میلیارد دلار در نوسان بوده است.

در سال‌های گذشته فرمت‌های دیجیتال شامل کتاب‌های الکترونیک از ۱۴/۸ درصد کل درآمد ناشران در امریکا به ۲۰/۵ درصد رسیده است. در سال 2013، فروش کلی فرمت‌های دیجیتال ۵/۴ میلیارد دلار بوده است و تنها طی چند سال گذشته نرخ رشد این کتاب‌ها به رقم شگفت‌آور ۳۵۵ درصد رسیده است. هرچند فروش کتاب‌های چاپی همچنان یک بخش عمده صنعت نشر را در اختیار دارد ولی این واقعیت افزایش میل خوانندگان به سمت کتابهای الکترونیک و ثبات نسبی آن در سال‌های اخیر را نمی‌توان نادیده گرفت.

خیلی‌ها از یک انقلاب دیجیتال سخن می‌گویند که بیشتر از همه صنعت کتاب را تحت تاثیر خود درآورده است. وقتی جی.کی.رولینگ برای انتشار اولین کتاب مجموعه هری پاتر حدود 60 بار از سوی ناشران رد می‌شود و بعد از تلاش فراوان می‌تواند یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های تاریخ جهان را منتشر کند، به سادگی دلیل روی آوردن نویسندگان به انتشار دیجیتال کتاب‌هایشان را درک می‌شود. حرکت به سمت خرده‌فروشی آنلاین، پدیده ناشران دیجیتال را پدید آورده است که به طور مستقیم با نویسنده ارتباط برقرار می‌کنند و کتاب را در صفحات مجازی با قیمت‌هایی پایین‌تر منتشر می‌کنند. البته این به معنی کاهش کیفیت کتاب‌ها نیست چون تجربه چندسال اخیر نشان داده کتاب‌هایی که به جای نسخه کاغذی در فضای مجازی منتشر می‌شوند چیزی کمتر از انواع چاپی ندارند. این ناشران عموماً سرمایه گذاران و شرکت‌های جوانی هستند که بزرگتر‌های خود را به چالش کشیده‌اند.

هرچند بسیاری از نویسندگانی که کتاب خود را به جای چاپ کاغذی در فضاهای مجازی منتشر می‌کنند، دوست دارند به طور مستقل کار کنند و به عبارتی هیچ واسطه‌ای بین آنها و خواننده وجود نداشته باشد ولی یک مشکل و همان تعدد مطالب و محتواهای اینترنتی باعث شده نویسندگان به تدریج به سمت شرکت‌ها و تیم‌های انتشاراتی در فضای مجازی روی بیاورند. این تیم‌ها متخصصانی برای بازاریابی کتاب در فضای مجازی دارند و نویسندگان نیز نتایج بهتری از این روش گرفته‌اند.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی بر اساس بازخوردهای به دست آمده از صفحات نویسندگان در سایت‌های فروش کتاب، 74درصد از کتاب‌هایی که به صورت دیجیتال منتشر می‌شوند به طور کامل خوانده می‌شوند. به عبارتی وقتی خواننده در سایت فروش کتاب یا شبکه اجتماعی درباره کتاب نظرات خود را ثبت می‌کند، این خبر را به نویسنده یا ناشر می‌دهد که کتاب بیشتری با این روش تولید کند. بسیاری از نویسندگان و ناشران برای ثبت دقیق‌تر این نظرات حتی اپلیکیشن‌هایی نیز طراحی می‌کنند. به عبارتی کلی این روزها نویسندگان و ناشران کتاب‌های الکترونیک مزایای بیشتری در تولید کتاب‌های با کیفیتی می‌بینند که اصلاً نسخه چاپی نداشته باشد و ممکن است همین مزایا منجر به انقلابی در صنعت چاپ کتاب شود که یا به نابودی کتاب‌های کاغذی بینجامد یا اینکه دو صنعت جداگانه داشته باشیم که در یک طرف ناشر دیجیتال قرار دارد و در سمت دیگر ناشران سنتی به کار خود وفادار بمانند.

شنبه, 27 مرداد 1397 ساعت 06:41

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ایکنا وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توسعه عدالت فرهنگی و توزیع عادلانه امکانات را از مهمترین رویکردهای وزارت ارشاد خواند و گفت: در جهت تامین نیاز ارزی تهیه کاغذ و نظارت بر توزیع آن کمیته‌ای در وزارتخانه تشکیل شده است.

توسعه عدالت فرهنگی رویکرد وزارت ارشاد سیدعباس صالحی در نشست خبری که به میزبانی شهرستان ابهر برگزار شد، اظهار کرد: توسعه عدالت فرهنگی و توزیع عادلانه امکانات و منابع از رویکردهای مهم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال‌های اخیر است.

وی ترتیب دادن سفرهای شهرستانی را اقدامی در راستای محقق کردن عدالت فرهنگی و توجه به ظرفیت‌ استان‌ها و شهرستان‌ها عنوان کرد و افزود: در سفر دو روزه به زنجان تفاهم‌نامه‌ای با استاندار زنجان به امضا رسید که تعهدات نقدی این تفاهم‌نامه بالغ بر ۴۳۲ میلیارد ریال و تعهدات غیرنقدی با استانداری نیز در قالب برنامه سه ساله تنظیم شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شناسایی مزیت‌های شهرستانی و استانی را از دیگر مزایای این سفرها برشمرد و گفت: در زمینه فضای فرهنگی استان‌ها و برنامه‌های فرهنگی، تصمیم‌گیری‌های خوبی اتخاذ شده است که با اجرایی شدن این تفاهم‌نامه، امیدواریم شرایط بهتری برای هنرمندان فراهم شود.

وی با اشاره به اینکه شورای فرهنگ عمومی در کشور دارای شبکه‌ای وسیع بوده و پایگاه دارد، گفت: فعال‌سازی شورای فرهنگ عمومی، تقویت دبیرخانه برای پایش فرهنگ عمومی، حضور فعال‌تر در آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی و کمک به توسعه فرهنگی در شورای فرهنگ عمومی از اهم برنامه‌های این وزارتخانه است.

صالحی با اشاره به اینکه توجه به اقتصاد هنر و حضور در بازارهای خارجی یک موضوع مهم در این وزارتخانه به‌شمار می‌رود، بیان کرد: ۱۳ فیلم در حوزه سینما به صورت مشترک با کشورهایی که اشتراک فرهنگی داریم ، در جهت توسعه اقتصاد فرهنگی در حال انجام است.

وی با اشاره به اهداف سفر خود به استان زنجان، افزود: بخشی از اهداف این سفر دیدار با هنرمندان استان بود که این دیدارها موجب می‌شود تا با پیشکسوتان عرصه هنر گفت‌وگو کنیم و پاره‌ای از مشکلات‌شان را از زبان آن‌ها بشنویم.

صالحی با اشاره به اینکه قانون دسترسی آزاد به اطلاعات در دولت تدبیر و امید اجرایی شد و سامانه ایجاد شده در این عرصه، از گام‌های رو به جلو در این زمینه است، یادآور شد: در وهله اول باید از طریق انتشار آزاد اطلاعات دستگاه‌هایی که اطلاعات خود را به سرعت منتشر نمی‌کنند و افکار عمومی را درگیر می‌کنند، مورد پیگیری قرار گیرند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر اینکه دستگاه‌های دولتی باید اسناد غیرمحرمانه را به مردم اطلاع‌رسانی کنند، تصریح کرد: رسانه‌ها باید در جهت مطالبه‌گری عمومی که یک درخواست قانونی است، فعالیت داشته باشند چرا که این موارد به شفافیت اوضاع کمک می‌کند.

این مسئول با بیان اینکه برای امسال مقدار ارز کاغذ تعیین شده است، گفت: در جهت تامین نیاز ارزی تهیه کاغذ و نظارت بر توزیع آن کمیته‌ای در وزارتخانه تشکیل شده است تا مشکلات را در این زمینه بررسی کنند، هرچند که این امر جزو وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست.

 

شنبه, 27 مرداد 1397 ساعت 06:18

 

همایون امیرزاده نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کارگروه کاغذ در نشستی که  در این وزارتخانه برگزار شد، مهم‌ترین اقدامات این وزارتخانه در حوزه کاغذ را برای خبرنگاران شرح داد.

به گزارش چاپ ونشر به نقل از ربیع، امیرزاده در ابتدای این جلسه گفت: این جلسه برای بیان آرایش جدید دولت در حوزه تأمین، تخصیص و توزیع کاغذ است. با توجه به بحران به وجود آمده در بازار کاغذ شاهد حضور پررنگ‌تر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بحث کاغذ خواهیم بود. شکی نیست که کاغذ یک کالای واردات محور در کشور ماست. چراکه از نیاز ۴۰۰ هزار تنی سالانه تنها دو هزار و ۸۰۰ تن کاغذ در چهار ماهه نخست امسال تولید شده که یعنی نیم درصد کاغذ مورد نیاز است. متاسفانه میزان تولید کاغذ در داخل کشور به پایین‌ترین حد خود رسیده و این یعنی نیازمند حضور فعالانه‌تری برای تامین کاغذ هستیم.

این مدیر فرهنگی ادامه داد: ‌در سیاست‌گذاری‌های جدید در بحث کاغذ چندین مورد برنامه‌ریزی مدنظر داشته‌ایم که اگر با قوت و براساس مصوبات عملی شود به نفع حوزه نشر و مطبوعات خواهد بود. شاید مهمترین دستاورد ما حضور جدی ارشاد در بحث قیمت‌گذاری است. موضوعی که براساس یک فرآیند و در کارگروه کاغذ کشور متشکل از تمام ذی‌نفعان، واردکنندگان و تولیدکنندگان و حضور سازمان حمایت از مصرف‌کننده مشخص و نهایی می‌شود. بالاخره یک مرجع رسمی باید قیمت کاغذ در بازار را اعمال و اطلاع‌رسانی می‌کرد.

۱۲۵ هزار تومان قیمت مصوب برای هر «بند» کاغذ تا پایان فروردین ۹۸

او ادامه داد:‌ خوشبختانه تمام موارد مورد خاص ارشاد محقق شده و ستاد تنظیم بازار مصوبه قطعی در بحث قیمت کاغذ داشته که به تمام زیرمجموعه‌های خود نیز اعلام کرده است. مشخص شدن قیمت کاغذ یعنی نظارت و کنترل بیشتر. بر این اساس نرخ مصوب شده تا اطلاع ثانوی که فعلا تا پایان فروردین ۹۸ در نظر گرفته شده بندی ۱۲۵ هزار تومان است. البته باید تکانه‌های ارزی و افزایش احتمالی خدمات حمل و نقل و را هم در نظر داشته باشیم که بر قیمت تمام شده اثر می‌گذارد. تمام کاغذهایی که هنوز در گمرک مانده و ترخیص نشده‌اند نیز با تمهیدات در نظر گرفته شده در ۱۰ روز آینده ترخیص می‌شوند تا بازار کاغذ مشکلی برای عرضه نداشته باشد. بانک مرکزی برای نحوه پرداخت بدهی تجاری که کاغذشان در گمرک مانده بود همکاری خوبی داشته. تمام این موارد باعث می‌شود تا سامانه‌های نظارتی کنترل بهتری بر موجودی انبار داشته باشند و آنها نیز موظف شده‌اند تا موجودی خود را به صورت شفاف اعلام کنند.

وزارت ارشاد در ثبت سفارش و تخصیص ارز برای کاغذ نقش تأییدی دارد

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلسه کارگروه ساماندهی کاغذ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر این مطلب، گفت: این وزارتخانه به اعتبار اینکه در سال‌های گذشته تعادل در بازار کاغذ وجود داشت، بجز نقش سیاستگذاری از جمله اینکه کاغذ در ردیف کالا‌های اساسی قرار بگیرد و، دخالت دیگری در این امر نداشت، ولی امروز با توجه به شرایط ایجاد شده در این بازار، نقش تأییدی نیز در این زمینه دارد.

وی ادامه داد: نقش تأییدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ثبت سفارش و تخصیص ارز کاغذ مسئولیت‌هایی را برای آن به وجود می‌آورد که از آن جمله باید مراقب بود که اشتباه‌ها و مشکلات گذشته تکرار نشود.

صالحی با اشاره به چند نرخی شدن بازار کالا‌ها از جمله ارز کاغذ تصریح کرد: وقتی ارز چند نرخی می‌شود، به طور قطع فساد‌هایی در این زمینه به وجود می‌آید و اگر ما با نظارت بالا در این حوزه حرکت کنیم و به گونه‌ای مسیر را طی کنیم که اعتماد اجتماعی ایجاد شود، جلوی بسیاری از این فساد‌ها گرفته می‌شود.

نکردیم.

پنج شنبه, 25 مرداد 1397 ساعت 07:50

کسب‌وکارهای کوچک با مرور و بررسی استراتژی شرکت‌های موفق، درس‌های کاربردی زیادی یاد می‌گیرند. در نتیجه می‌توانند در جذب مشتریان، آگاهانه‌تر عمل کنند.

در دنیای رقابتی کسب‌وکار امروز، ساده است که رهبران شرکت‌های رقیب را دشمن خود فرض کنیم. درحالی‌که برای کسب سودآوری با چالش‌های زیادی مواجهیم، راحت‌ترین کار این است که افرادی را سرزنش کنیم که بیش از ما درآمد کسب می‌کنند.

 اما حسادت هیچ کمکی به پیشرفت کسب‌وکار نمی‌کند. به همین دلیل بهتر است به‌جای اینکه شرکت‌های بزرگ را اژدهایی ببینیم که باید با آن مبارزه کنیم یا مانعی که ما را از ورد به یک صنعت خاص بازمی‌دارد، موفقیت آن‌ها را فرصتی برای ساخت استراتژی بازاریابی خودمان ببینیم.

شما به‌عنوان یک شرکت کوچک‌تر، ممکن است احساس کنید که در برابر شرکت‌های بزرگ محقر دیده می‌شوید یا شاید هیچ امیدی به پیروزی در بازار رقابتی نداشته باشید. خوشبختانه همیشه بازیگران بزرگی وجود دارند که به‌طورجدی به دنبال راهی برای کمک به شرکت‌های دیگر هستند. به‌عنوان‌مثال مایکروسافت به شرکای خود پیشنهاد می‌دهد با استفاده از کمپین‌های بازاریابی ready-to-go، موقعیت خود را نزد مشتریان ارتقا دهند.

گرچه مایکروسافت نقش مهمی در برطرف کردن شکاف بازاریابی شرکت‌ها ایفا کرده است ،اما این شرکت تنها نمونه‌ای از شرکت‌های بزرگی است که می‌توانیم از آن‌ها یاد بگیریم. درست است که بازیگران بزرگ استراتژی‌های خود را به‌طور واضح به اشتراک نمی‌گذارند، ولی کسب‌وکارها در هر ابعادی که هستند، می‌توانند بامطالعه‌ی روش‌های بازاریابی رقیبان برتر خود، موفقیت آن‌ها را تکرار کنند.

 

ادوبی : از بازاریابی Always-On استفاده کنید

شرکت ادوبی طی پروسه‌ای که بازاریابی Always-On نام داشت، تاکتیک‌های بازاریابی سابق خود را کاملاً تغییر داد. پیش‌ازاین ادوبی ماه‌ها وقت می‌گذاشت تا راهکاری را که فکر می‌کرد یک استراتژی کامل است، برنامه‌ریزی و اجرا کند. اما این شرکت حالا جلسات هفتگی خود را به بررسی و پاسخ جریان دائمی داده‌ها اختصاص می‌دهد. به‌این‌ترتیب، ادوبی به‌طور مداوم در حال پیاده‌سازی و اصلاح موج جدید تاکتیک‌های بازاریابی است و از این طریق جایگاه برتر خود را نسبت به سایر رقبا حفظ می‌کند.

این رویکرد نه‌تنها به ادوبی اجازه می‌دهد که استراتژی‌های بازاریابی مؤثرتری را اتخاذ کند، بلکه همکاری تیمی را نیز تقویت می‌کند. این شرکت با توسعه‌ی تیم داده‌های بازاریابی مرکزی، شبکه‌ای را برای بازاریابان، مدیران پروژه و انواع متخصصین دیگر به وجود آورده تا در وظایف بازاریابی روزمره با یکدیگر مشارکت داشته باشند.

 

والمارت: زندگی شرکا را آسان‌تر کنید

افیلیت مارکتینگ یا بازاریابی همکاری در فروش (فروش رابطه‌ای)، یکی از روش‌های بازاریابی محبوب برای همه‌ی شرکت‌ها است. اما نقش والمارت در کمک به شعبات و روابط فرعی، واقعاً قابل‌توجه است. به‌عنوان‌مثال درحالی‌که تولیدکنندگان محتوا به یکی از مؤثرترین همکاران فروش این شرکت تبدیل‌شده‌اند، والمارت یک افزونه وردپرس ایجاد کرده است که به‌طور خودکار متن مرتبط را به لینک Walmart.com برمی‌گرداند.

وبلاگ‌نویسان با استفاده از این افزونه می‌توانند به‌راحتی و به‌طور مؤثر، خوانندگان را به وب‌سایت والمارت هدایت کنند و درآمدزایی همکاران فروش را تسهیل نمایند. درسی که از این جریان می‌گیریم این است که برای کسب سودآوری بیشتر، باید خدمات خود را نه‌تنها در دسترس مشتریان، بلکه در اختیار همکاران فروش نیز قرار دهیم.

 

نتفلیکس: تعلیق و رمز و راز

بیان روش و شفاف، یک راهکار است، اما ایده‌های مرموز؛ ابزار مؤثرتری برای بازاریابان هستند. به‌عنوان‌مثال نتفلیکس را در نظر بگیرید. این شرکت حتی برای محبوب‌ترین برنامه‌های خود نظیر Stranger Things، از کمپین‌های پر سرو و صدا و عناوین زرق‌وبرق دار اجتناب می‌کند. (دقیقاً عکس کاری که سایر شرکت‌های تلویزیونی برای جذب مخاطب انجام می‌دهند.) این صرفاً مینیمالیسم نیست که مردم را به نمایش‌های جدید یا ادامه‌ی فصل‌های سریال‌های قدیمی جذب می‌کند، بلکه مردم به خاطر چیزهایی که نمی‌دانند، مشتری دائمی برنامه‌های نتفلیکس باقی می‌مانند.

تبلیغات نتفلیکس معمولاً به‌جز تاریخ شروع پخش، هیچ‌چیز خاصی را نشان نمی‌دهند. این تبلیغات پس از چند هفته با یک تصویر ادامه پیدا می‌کنند که لیست اپیزودها را بدون محتوای دیگری، به نمایش می‌گذارد. این روند فقط تااندازه‌ای مردم را مطلع نگه می‌دارد که بتوانند به حدس و گمان‌های خود ادامه دهند. امری که به‌نوبه‌ی خود؛ بازاریابی شخص به شخص فوق‌العاده‌ای ایجاد می‌کند. اگر نتفلیکس پیشاپیش جزئیات سریال‌های خود را اعلام می‌کرد، دیگر دلیلی وجود نداشت که مردم در مورد جدیدترین برنامه‌ها فکر کنند و با خانواده، دوستان و همکاران خود صحبت کنند. بنابراین، دفعه‌ی بعد که تیم بازاریابی شما درحال‌توسعه یک استراتژی جدید است، به این موضوع فکر کنید که آیا می‌توانید به‌جای یک ویدیوی شاد و رنگارنگ، یک آگهی ساده و مرموز تولید کنید که درعین‌حال مردم را نیز مشتاق نگه دارد؟

درنهایت، حسادت به رهبران موفق‌تر صنعت، انتخاب راحت و ساده‌ای است، اما موفقیت شرکت شما را در پی نخواهد داشت. در عوض، به قدم‌هایی که این شرکت‌ها برداشته‌اند تا به جایگاه امروزی برسند، نگاه کنید. بررسی استراتژی‌های موفق شرکت‌های بزرگ، شبیه به یک دوره‌ی آموزشی بازاریابی است که نباید آن را از دست بدهید.

منبع: زومیت

صفحه1 از559

درباره چاپ و نشر

چاپ و نشر ،پرتیراژترین نشریه چاپ کشور

منوی اصلی