غلامرضا شجاع:

صنعت چاپ، به دنبال عدالت مالیاتی  

  • شنبه, 21 مرداد 1396 ساعت 07:09
  • منتشرشده در چاپ

 *مهدیه زهدی

 

 چهارشنبه (18مرداد ماه) در محل مجلس شورای اسلامی جلسه‌ای با حضور آقای مهندس علی اکبری نماینده مردم شیراز در مجلس، و غلامرضا شجاع نماینده تشکل های چاپ سراسر کشور- بجز تهران- درباره شفاف سازی مالیات بر ارزش افزوده برگزار شد. غلامرضا شجاع گفت که ما به دنبال معافیت و ندادن مالیات نیستیم بلکه دنبال عدالت مالیاتی هستیم. مالیات فقط باید از خدمات چاپ گرفته شود نه از کل کالای چاپ یعنی زمانی که یک محصول فرهنگی تولید می شود شاید بیش از 85 تا 90 درصد آن هزینه خدمات از جمله، لیتوگرافی و ... است و 10 درصد آن مختص به اجرت چاپ می‌باشد. مالیات باید از این ده درصد گرفته شود نه از کل کالای تولید شده. در ادامه  گزارش این  نشست به نظرتان می‌رسد.

 

 

 

غلامرضا شجاع درباره جایگاه صنعت چاپ و بسته بندی در این جلسه گفت: در ابتدای جلسه با توجه به اینکه آقای اکبری عضو کمیسیون کشاورزی هستند اطلاعاتی را در خصوص جایگاه صنعت چاپ و ارتباط آن با تولید محصولات کشاورزی از جمله تولید میوه که در کشور مغفول مانده است دادیم که کشور ما جزو ده کشور دارای تولید میوه در جهان است ولی  متاسفانه در بین 50 کشور صادرکننده میوه هیچ جایگاهی ندارد .

  وی افزود: یکی از دلایل اینکه در بخش صادرات عقب مانده ایم این است که بسته بندی و چاپ مناسبی را در این خصوص نداریم. البته ناگفته نماند این مشکلات بخشی از مشکلات این حوزه محسوب می شود  قسمت دیگری مربوط به سردخانه و نگهداری، نبود جاده های مناسب و ... می‌شود.

  وی با طرح مثالی  اظهار کرد: در استان آذربایجان غربی هزاران تن سیب گلاب مرغوب داریم که بسیاری از آن ها در زیر درختان می ریزد و از بین می رود ولی اگر در استان کارخانجات مناسب وجود داشت هرگز این اتفاقات رخ نمی‌داد و می توانستند از این سیب ها به عنوان کمپوت یا به عنوان میوه خشک با یک بسته بندی مناسب و چاپ شکیل و استاندارد استفاده کرد. که با این کار میتوانستند کمک بزرگی به صادرات کشور و درآمد غیر نفتی کشور کنند.

  وی ادامه داد: در ارتباط با تولید خرما نیز توضیحاتی خدمت ایشان داده شد که چه مقدار خرما در کشور تولید می شود که متاسفانه کمتر از 10 درصد خرما تولیدی کشور به صورت فله ای و با قیمت خیلی بالا به خارج از کشور صادر می شود.

  غلامرضا شجاع درباره مالیات بر ارزش افزوده در صنعت چاپ کشور بیان کرد: در خصوص فشارهای مالیاتی که بر اهالی صنعت چاپ وجود دارد توضیحاتی را خدمت آقای اکبری دادم که صنعت چاپ به دو بخش تقسیم می‌شود، یک بخش مربوط به چاپ صنعتی است که معمولا می‌توان از چاپخانه های بسیار بزرگ یاد کرد که تمام کارهای چاپی و بسته بندی را در چاپخانه خودشان انجام می‌دهند که مدیران این چاخانه ها کمتر با بحث مالیات درگیر هستند و هیچ چشم داشتی به حمایت دولت ندارند و معمولا خواسته آنها به اینگونه است که دولت چوب لای چرخ ما نگذارند.

  وی در ادامه با تاکید بر اینکه بخش دیگر مربوط به چاپخانه های کوچک و متوسط می شود که شدیدا مورد فشار سازمان امور مالیاتی هستند و مالیات های غیر متعارف و غیر منطقی، برخلاف قانون باید پرداخت کنندافزود: نمونه هایی از اینگونه مالیات ها را  تقدیم آقای اکبری کردم و گفتم که ما به دنبال معافیت و ندادن مالیات نیستیم بلکه دنبال عدالت مالیاتی هستیم. مالیات فقط باید از خدمات چاپ گرفته شود نه از کل کالای چاپ یعنی زمانی که یک محصول فرهنگی تولید می شود شاید بیش از 85 تا 90 درصد آن هزینه خدمات از جمله، لیتوگرافی و ... است و 10 درصد آن مختص به اجرت چاپ می‌باشد. مالیات باید از این ده درصد گرفته شود نه از کل کالای تولید شده.

  وی افزود: 90 درصد چاپخانه های کوچک و متوسط مصرفشان کاغذ تحریر و چاپ است. و باید گفت که کاغذ تحریر و چاپ، معاف از مالیات هستند ولی متاسفانه حوزه های مالیاتی ثبات رویه ندارند و بعضی از حوزه ها و شهرستان ها از کل کالا  و برخی  هم درست عمل میکنند و تنها از خدمات چاپ مالیات بر ارزش افزوده اخذ می کنند.

  شجاع درباره کاهش تیراژ کتاب، روزنامه و واردات کاغذ اضافه کرد: زمانی که واردات کاغذ و تولید کاغذ داخلی کاهش پیدا می کند نشانگر این است که کار چاپخانه ها کمتر شده است پس چطور باید هر سال مالیات بیشتری را  نسبت به سال گذشته پرداخت کنند.

  وی درباره حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: ما ارتباط خوبی را با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داریم و نظر وزارت ارشاد در ارتباط با معافیت مالیات چاپخانه داران به همین منوال است و از ما هم حمایت می کنند، منتها سازمان امور مالیاتی است که تا کنون زیر بار حرف منطقی اتحادیه ها، چاپخانه داران و دولت نرفته است.

  غلامرضا شجاع تاکید کرد: آقای اکبری انسان بسیار بزرگ و وارسته ای هستند و با توجه به توضیحاتی که ایشان داده اند متوجه شدیم با صنایع مختلف به خصوص صنعت چاپ و با اهمیت صنعت چاپ و ارتباطش با محصولات کشاورزی آشنا هستند. و خواستار این شدیم که مالیات بر ارزش افزوده از نه درصد به سه درصد کاهش یابد.

  وی ادامه داد: درباره چاپخانه داران استان فارس هم اطلاعاتی از جمله تعداد چاپخانه های استان را که رئیس اتحادیه چاپخانه داران فارس آقای فرهنگ در اختیار بنده قرار داده بودند ارائه دادم که حدود 320 واحد چاپی در استان داریم که 50 درصد آن در شهر شیراز و 50 درصد مابقی در شهرستان های استان فارس  مشغول به کار هستند. آقای اکبری فرمودند که کم و بیش با مشکلات چاپخانه داران استان فارس آشنایی دارم و سعی می‌کنند که ارتباط بیشتری را با اتحادیه های شیراز که به تازگی شکل گرفته است برقرار کنند و جلساتی را با اتحادیه های چاپخانه داران شیراز داشته باشند.

  شجاع گفت: قول داده اند که در زمان بررسی مالیات بر ارزش افزوده که احتمالا تا ماه آینده به صحن علنی مجلس برود از صنعت چاپ و اهالی صنعت چاپ دفاع و حمایت کنند و از ایشان خواهش کردیم با دیگر نمایندگان مجلس در ارتباط با این موضوع رایزنی کنند و از آنها بخواهند که ما را در این راستا یاری کنند.

  وی در آخر از آقای عنایت الله گندم کار، لیتوگراف و چاپخانه دار تهرانی  بابت زحمات هماهنگی این جلسه تشکر کرد و ادامه داد:  ایشان هم توضیحاتی را در خصوص موقعیت صنعت چاپ و لیتوگرافان و چاپخانه داران در تهران و استان‌ها به حمایت از گفته های بنده به عنوان نماینده تشکل‌های استان‌های کشور به جز تهران توضیحات بسیار مفیدی را ارائه کردند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در دوشنبه, 23 مرداد 1396 ساعت 06:35
  • اندازه قلم

درباره چاپ و نشر

چاپ و نشر ،پرتیراژترین نشریه چاپ کشور

منوی اصلی